Zprávy

Lidovci vedení neměnili, Čunek kritizoval nejednotu strany

Sjezd KDU-ČSL v Pardubicích se nezměnil na volební a zůstal podle plánů programový. Návrh na mimořádné hlasování o předsedovi strany podpořilo jen pět delegátů. Staronový vicepremiér Jiří Čunek tak nemusel obhajovat svou předsednickou funkci po sérii afér, kterým od svého zvolení před rokem a půl čelil. Ve svém úvodním projevu Čunek ostře kritizoval situaci a atmosféru uvnitř strany, v níž podle něj panuje nejednota, vzájemná nedůvěra a všeobecná nespokojenost. Mnozí ale s jeho charakteristikou nesouhlasili. "Pan předseda zvolil jako nástroj starou politickou zásadu: Nemáš-li vizi, musíš mít vnitřního nepřítele. A když ho nemáš, tak si ho musíš vymyslet," komentoval projev Čunkův předchůdce v čele strany a nynější ministr financí Miroslav Kalousek. Čunek sice Kalouska výslovně nejmenoval. Kritizoval ale některé kroky strany za jeho vedení, podle mnohých slova o vnitřních rozporech a neloajalitě směřovala právě na Kalouskovo křídlo.

Čunek se delegátům omluvil za chyby, kterých se dopustil při vyšetřování své údajné korupce. Trvá ale na tom, že tato "vykonstruovaná" kauza, na jejímž konci ho žalobci zprostili obvinění, nebyla prvotní a hlavní příčinou rozdělení a nejednoty strany. Chyby se podle něj projevovaly už mnohem dřív.

I když KDU-ČSL trápí klesající podpora veřejnosti, zůstává vlivnou stranou s koaličním potenciálem napravo i nalevo. Svědčí o tom i to, že do Pardubic zavítal šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek, v neděli uvítají lidovci premiéra a předsedu ODS Mirka Topolánka. O významu lidové strany jako svorníka české politické scény mluvil i prezident Václav Klaus, který vystoupil na sjezdu jako host. Poděkoval za podporu, kteří mu většina lidoveckých zákonodárců vyjádřila při nedávné prezidentské volbě. Připomněl i svůj předvolební závazek, že bude ctít křesťanské hodnoty, vládu ocenil za reformní úsilí.

Lidovci na sjezdu představili aktualizovaný program nazvaný Projekt 2020, který podle nich zachovává konzervativní hodnoty a řeší nové problémy. Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka neúspěšně prosazoval, aby se program sjezdu rozšířil o zvláštní diskusi o reformě zdravotnictví, k níž má on i celá strana výhrady. Hovorka alespoň požádal o vytvoření tvrdých mantinelů pro reformu, kterou chystá ministr Tomáš Julínek. Sjezd skončí v neděli schvalováním závěrečných rezolucí a kandidátky pro volby do Evropského parlamentu.

Lidovci své priority shrnuli do příběhů dvanáctiletého kluka

Očima dvanáctiletého Honzy, který žije s rodiči, dědečkem a "praštěnou ségrou" Kristýnou, se rozhodli lidovci přiblížit své programové priority voličům. Příběhy, které zažívá Honzova rodina, jejich sousedé a známí, sepsali do brožurky Rodinný výlet, kterou představili na sjezdu v Pardubicích. "Lidově a s nadhledem, řečí obecného lidu" má lidi seznámit s tím, jak chce KDU-ČSL postupovat. Rodinný výlet má být atraktivním doplňkem obsáhlého střednědobého programu Projekt 2020, kterým chce strana udržet současné voliče a oslovit nové. Své záměry křesťanští demokraté shrnuli do čtyř sloganů: "Kdo pracuje, má se mít dobře", "Kdo nepracuje, protože nemůže, tomu pomůžeme", "Kdo nepracuje, protože nechce, ať počítá jen s almužnou" a "Kdo podvádí a krade, ať sedí v kriminále". Aktualizovaný program lidovců kromě tradičních témat jako je rodina, venkov či sociálně-tržní hospodářství řeší i nové výzvy moderní společnosti - třeba etické otázky spojené s výzkumem, bezpečný internet, příliv cizinců, energetiku či problém sociálně vyloučených komunit. V Projektu 2020 je například zmíněno, že sociální dávky po šesti měsících nezaměstnanosti musí být vázány na odvedení práce pro obec a plnění povinností vůči dětem. Dále pak lidovci podporují například možnost volit ve volbách na všech úrovních nejen korespondenční formou, ale i pomocí internetu. Jako jeden z nástrojů společenské podpory rodině může být podle KDU-ČSL procentní navýšení důchodu pro rodiče podle toho, kolik dětí během života vychovali.

V Míšově se konal jeden z největších protestů proti radaru

Jeden z největších protestů proti plánované výstavbě amerického radaru se uskutečnil přímo v Míšově na Plzeňsku, u něhož je základna USA plánovaná. Stejně jako na podzim organizovala akci KSČM. Organizátoři původně počítali s účastí až 800 lidí. Z různých koutů republiky sem ale nakonec přijeli lidé ve dvou desítkách autobusů a možná stovkách aut. Policie oficiálně uvedla, že se akce účastnilo do tisícovky lidí, sami komunisté odhadují účast mezi dvěma až třemi tisíci lidí. Podle odhadu ČTK mohlo být lidí přes dva tisíce. Sami komunisté považují akci za úspěšnou. "Lidé se nenechali odradit nejen přístupem vlády, armády a újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy, ale ani počasím. Je to odhodlání nenechat ČR prodávat nikomu v zahraničí," řekl šéf středočeských komunistů Stanislav Grospič. Jeho krajská organizace spolu s komunisty z Plzeňského kraje akci organizovala, v autobusech přijeli kromě Západočechů a Středočechů i lidé z východních, jižních a severních Čech i z Moravy. Komunisté budou v protestech proti radaru dál pokračovat, Grospič ale předpokládá, že se budou soustřeďovat hlavně na akce v Praze.

Ministryně Stehlíková chystá kampaň proti násilí na dětech

Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) připravuje kampaň proti násilí na dětech. Jejím cílem bude mimo jiné zlomit většinový názor společnosti schvalující tělesné trestání dětí. Pokud se veřejné mínění změní, mohl by být zákaz fyzických trestů zhruba do dvou let zakotven v legislativě. Kampaň provázená televizními a rozhlasovými šoty začne od příštího roku, letos jí bude předcházet veřejná debata o tomto problému, řekla ČTK Stehlíková po jednání meziresortní komise složené z expertů z ministerstev práce, vnitra, zdravotnictví a školství v Poděbradech. V kampani, jejímž symbolem bude malý zvoneček, budou rodiče přesvědčovat o tom, že trestání dětí není správné, známí umělci či sportovci. Počítá se s vydáváním nejrůznějších příruček, letáků, kompaktních disků či kazet; tématu by se podle ministryně mohly věnovat i některé filmové festivaly, jež se v Česku pravidelně konají. Peníze na kampaň by neměly plynout jen ze státního rozpočtu, ale také z peněz Evropské unie a od nejrůznějších partnerů.

Kabinet má mít nový poradní orgán - radu pro rodinu a dítě

Kabinet by měl mít ještě letos nový poradní orgán, který by se zabýval problematikou rodiny a ochrany dětí. Jeho členy budou zejména ministři, jejichž resortů se tato problematika týká, a předsedou premiér. Snahou je to, aby opatření namířená na ochranu práv dětí byla efektivnější, řekla po jednání expertů z ministerstev práce, vnitra, zdravotnictví a školství v ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Rada pro rodinu a dítě by podle ní vznikla přeměnou některého ze současných poradních orgánů, jež má vláda k dispozici. "Odráží to priority této vlády, mezi které patří bezesporu rodina s dětmi a ochrana dětí," poznamenala ministryně. Nyní jsou otázky ochrany dětí roztříštěny do více resortů, proto také experti vypracovali návrh Národní strategie prevence násilí na dětech, který má celou agendu sjednotit. "Prevence násilí na dětech vyžaduje mezioborový přístup," zdůraznila předsedkyně vládního výboru pro práva dětí Eva Vaníčková.

V Brně je málo alternativních škol, radní je chtějí podpořit

V Brně je nedostatek míst ve školách s alternativní výukou. Například jediná školka ve městě, kde učitelé děti rozvíjejí podle waldorfské pedagogiky, eviduje na příští rok 79 žádostí. Bude však moci přijmout jen 13 dětí. Radní města si podporu alternativního školství zapsali do programového prohlášení. Chtějí kapacitu waldorfské školky rozšířit a zřídit školu a školku Montessori v městské části Komín, řekl zastupitel David Bartůšek. Waldorfské vzdělávání má mateřskou školu v městské části Královo Pole a základní školu v Líšni. Pro rodiče, kteří mají jedno dítě ve škole a jiné ve školce, je to prý problematické. Obě školy se snaží nabízet aktivity pro rodiče po výuce a je skoro nemožné si vybírat, zda půjdou za tím nebo tím dítětem, řekl Bartůšek. Obě školy se proto sestěhují na Plovdivskou ulici do Žabovřesk, uvedl. Podle programového prohlášení chtějí radní podporovat také komunitní školy. Mají se stát centrem čtvrti a poskytnout lidem z okolí prostor pro trávení volného času. "Role učitele ve společnosti a jeho sociální ocenění by vzrostlo," domnívá se Bartůšek.

Valná hromada architektů: Chceme jasné a průhledné zákony

Průhlednost veřejných zakázek, odstranění klientelismu a veřejnou kontrolu chtějí zakomponovat architekti do nových chystaných zákonů. Takové je hlavní poselství valné hromady České komory architektů (ČKA), která se konala v Olomouci. Architekti by rádi ovlivnili stavební zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek i památkový zákon. Na valnou hromadu dorazilo asi 150 z více než tří tisíc architektů.

Středočeské nemocnice si prohlédlo 10.000 lidí

S velkým zájmem veřejnosti se setkal den otevřených dveří ve středočeských nemocnicích, léčebnách a dalších zdravotnických zařízeních. Největší nápor byl v pěti oblastních nemocnicích - do každé zavítala tisícovka návštěvníků. Lidé měli tradičně zájem o bezplatná vyšetření, jako je měření tlaku, zraku či hladiny cholesterolu. Celkovou návštěvnost letošní akce Den pro středočeské zdravotnictví hejtmanství odhadlo na 10.000 lidí.

Na klenoty se čekalo od časného rána

Zhruba od půl čtvrté ráno čekali první lidé na zahájení výstavy symbolů české státnosti - korunovačních klenotů, předpokládaný mimořádný zájem o expozici ale oslabilo chladné a deštivé počasí. Před 08:00 stály před branami Jižních zahrad Pražského hradu již stovky lidí, část z nich ale čekání v dešti nevydržela. Výstavu tak zhlédlo 2844 lidí; před pěti lety, kdy se vystavovaly pouze hlavní korunovační klenoty, přišlo první den 4200 lidí.

Pořadatelé odhadují, že výstavu letos zhlédne méně lidí, než před pěti lety. "Tentokrát ji za hodinu vidělo zhruba 300 lidí," řekl vedoucí oddělení turistického ruchu Správy Pražského hradu František Kadlec. Ačkoli před pěti lety navštívilo denně expozici průměrně 4043 lidí, letos nemůže být podle Kadlece kapacita větší kvůli tomu, že je výstava rozšířena, má asi 40 exponátů a prohlídka trvá zhruba 40 minut. Korunovační klenoty mají lidé možnost vidět opět po pěti letech, výstava trvá do 29. dubna. Je však výjimečná tím, že po padesáti letech návštěvníci uvidí klenoty přímo ve Vladislavském sále, kde se kdysi konaly holdovací sněmy i korunovační hostiny.

První výstava barokních soch v Olomouci přitáhla přes 5000 lidí

V neděli skončí v olomouckém Arcidiecézním muzeu první uskutečněná sochařská výstava, v níž se návštěvníkům po necelých 300 letech připomenul barokní sochař Severin Tischler. Mluvčí muzea Petr Bielesz řekl, že výstavu dosud zhlédlo přibližně 5200 lidí. Sochařská premiéra zahrnovala tři desítky děl umělce, který tvořil na pomezí východních Čech a Moravy na počátku 18. století. Tischler patřil mezi málo známé následovníky Matyáše Brauna. Výstava byla koncipována jako průřez jeho tvorbou. Kurátorka Simona Jemelková uvedla, že často šlo o fragmenty z komponovaných oltářních děl nebo složitých sousoší, protože není možné vystavit například celý uničovský sloup. Tischler za svůj život vytvořil kolem pěti desítek děl. Zemřel jako osmatřicetiletý patrně v roce 1743. Většinu uměleckého života prožil v Moravské Třebové. Mezi významné pozdně barokní autory patří především proto, že rozvinul expresivní proud forem označovaný za neomanýrismus.

Národní divadlo uvedlo komponovaný operní večer v Havelkově režii

Národní divadlo v Brně má na repertoáru operní program Gianni Schicchi/Komedianti v režii známého herce a hudebníka Ondřeje Havelky. Představení je tvořeno dvěma propojenými krátkými humornými operami Giacoma Pucciniho a Ruggera Leoncavalla. Havelku vedení divadla přizvalo ke spolupráci již podruhé. Jeho Prodaná nevěsta patří po dva roky k nejpopulárnějším operním představením v Brně a sklidila příznivý ohlas kritiků.

Výstava v Novém Městě představuje unikátní kusy hodinek Prim

První československé náramkové hodinky a desítky dalších zajímavých exponátů mohou vidět návštěvníci Městského muzea v Novém Městě nad Metují. Trvalá výstava mapuje historii jejich výroby ve městě, unikátní kusem jsou i obří hodinky značky Prim. Náramkové hodinky z místního podniku se začaly prodávat právě před půl stoletím, řekl Libor Hovorka, z jehož sbírek většina exponátů pochází. "Expozice mapuje 50 let výroby náramkových hodinek Prim v Novém Městě nad Metují a obsahuje i budíky a hodiny ze Šternberka. Odhadem je na výstavě přes 100 kusů hodinek, hodin a budíků kolem 20. Největší atrakcí je asi první prototyp hodinek československé výroby z roku 1954. Tehdy se ještě vyrobily pod značkou Spartak, ale do výroby v roce 1958 se už dostaly hodiny se značkou Prim, která se používá dodnes," uvedl Hovorka.

Návštěvníci výstavy jistě nepřehlédnou největší funkční hodinky značky Prim, které kdy opustily brány závodu. Na délku měří 2,35 metru. Výstava zahrnuje také prototypy hodinek, které nikdy nebyly uvedeny do výroby, ať již mechanické nebo speciální elektronické, takzvané ladičkové hodinky. Raritou jsou i hodinky vyrobené pro delegáty 15. sjezdu KSČ, které zdobí hvězda a číslo sjezdu. Znalce mohou zaujmout hodinky pro vojenské potápěče, jichž vzniklo jen několik kusů, nebo další vojenské speciální hodinky z nerezové oceli značky Prim Orlík z roku 1965. "To jsou unikáty, za něž jsou sběratelé hodinek Prim ochotni dát třeba 50.000 korun," řekl Hovorka.

Příští týden se do Olomouce sjedou dvě desítky básníků

Sedmnáct českých a čtyři polští autoři se představí příští týden v Olomouci na Festivalu básníků, který v Galerii U Mloka pořádá nezisková organizace P-centrum zabývající se prevencí, léčbou a integrací lidí ohrožených drogovou závislostí. Dramaturgyně festivalu Soňa Pokorná řekla, že letošní osmý ročník festivalu dokáže spojit autory, kteří se na společném čtení ještě nikdy nesetkali. Letos se to má podařit u většiny z pěti večerů.

Mimořádně otevřené apartmány na zámku Hluboká lákají tisíce lidí

Mezinárodní den památek přitáhl do jihočeských památek tisíce návštěvníků. Největším lákadlem je pro turisty mimořádná příležitost podívat se do druhého patra zámku Hluboká, které bude součástí běžných prohlídkových tras nejdříve za dva roky. Prohlídky hostinských pokojů byly vyprodány předem, průvodci proto dobu prohlídek o několik hodin prodloužili. Za oba dva víkendové dny se, podle hlubockého kastelána Miroslava Pavlíčka, bude návštěvnost pohybovat kolem 4300 lidí.

Mánička a Žeryk oslavili 78. narozeniny

Mánička a Žeryk, protagonisté pražského Divadla Spejbla a Hurvínka, oslavili 78. narozeniny. Na prkna, která znamenají svět, vstoupila vykulená Hurvínkova kamarádka i Žeryk už v roce 1930 při premiéře inscenace Hurvínkova jarní revue. Její první interpretkou byla Anna Kreutzmannová a od roku 1945 Božena Weleková. Před jedenačtyřiceti lety převzala tuto roli současná ředitelka scény Helena Štáchová.

Čeští hokejisté vyhráli nad Finskem 2:1

Čeští hokejisté vyhráli ve svém druhém utkání na Česká pojišťovna Cupu v Liberci nad Finskem 2:1 po samostatných nájezdech. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika tak na posledním turnaji série Euro Hockey Tour neskončí hůř než druzí a v neděli se o celkový triumf utkají s Ruskem.

Hilgertová, Ježek a Volf se Štěpánkem pojedou na olympiádu

Kajakářka Štěpánka Hilgertová, kanoista Stanislav Ježek a deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek pojedou na olympijské hry do Pekingu. Jistotu nominace mají už po třetím ze čtyř závodů v Praze v Troji. Dramatická situace, kterou rozhodne až závěrečné nedělní klání, nastala mezi kajakáři, kde šanci kvalifikovat se do Pekingu mají ještě čtyři lodě.

Benešová postoupila hladce do finále turnaje v Estorilu

Na tenisovém turnaji v Estorilu se do finále probojovala česká hráčka Iveta Benešová, která si snadno poradila s Estonkou Maret Aniovou 6:2 a 6:1. O ryze české finálové zastoupení usilovala Klára Zakopalová, ale po velkém boji nakonec podlehla Marii Kirilenkové z Ruska 5:7 ve třetí sadě.

Počasí

Neděle bude oblačná až polojasná, ojediněle s deštěm. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.