Zprávy

Česko může dál samostatně jednat o zrušení víz pro Čechy cestující do USA

Česko může dál samostatně jednat s USA o zrušení víz pro Čechy cestující za oceán. Zároveň však o rozšíření bezvízového programu bude se Spojenými státy jménem EU jednat i Evropská komise /EK/. V Lucemburku to odsouhlasili ministři vnitra zemí EU. Víza do USA teď potřebují občané všech nových zemí z rozšíření EU po roce 2004 s výjimkou Slovinska, tedy i Češi a Slováci. Ze starých států EU to platí jen pro Řecko. Sedm nových zemí, včetně ČR a Slovenska, už s USA podepsalo memoranda o porozumění, která by měla umožnit zrušení víz pro jejich občany v brzké době. Češi by toho rádi docílili už letos. ČR memorandum podepsala jako první a tento postup v unii rozvířil poměrně vzrušenou debatu o tom, aby jednotlivé země separátně vyjednávající s USA výměnou za zrušení víz nezpřístupnily Američanům více dat, než kolik vyplývá z dosavadních dohod mezi EU a USA.

NATO podpořilo Gruzii ve sporu s Ruskem, ČR učinila totéž

Severoatlantická aliance vyjádřila svou podporu Gruzii v souvislosti s rozhodnutím Ruska navázat těsnější styky s Abcházií a Jižní Osetií, dvěma gruzínskými separatistickými regiony. NATO od Ruska chce, aby své rozhodnutí zrušilo. Podporu Gruzii v prohlášení ministerstva zahraničí vyjádřila i Česká republika. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová vyjádřila nad rozhodnutím Moskvy znepokojení v telefonickém rozhovoru se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem. Gruzie musí rovněž podniknout kroky ke zlepšení života lidí v separatistických oblastech, řekla americká ministryně.

Česko a Albánie podepsaly dohodu o rozvoji obchodu

Česká republika a Albánie při příležitosti návštěvy premiéra Mirka Topolánka v Tiraně podepsaly dohodu, která má podpořit rozvoj vzájemných obchodních kontaktů mezi oběma státy. Topolánek se při setkání se svým albánským protějškem Salim Berishou rovněž vyslovil pro integraci Albánie do EU a také do NATO, které již Tiranu na počátku dubna pozvalo do svých řad. Oba politici zdůraznili historický význam této návštěvy, neboť Topolánek je vůbec prvním českým polistopadovým předsedou vlády, který do Albánie zavítal na oficiální návštěvu.

Bývalé Československo patřilo do konce 80. let k nejvýznamnějším obchodním partnerům Albánie. Mělo prakticky monopol v nákladní dopravě a železnici; na albánských železnicích jezdí dodnes výhradně české lokomotivy. Rovněž většina technologií pocházela z tehdejší ČSSR. Na tuto tradici by Česká republika podle Topolánka chtěla navázat. V současnosti je hospodářská výměna mezi oběma zeměmi kolísavá a nedosahuje závratných objemů.

Provoz na Ruzyni se stabilizoval; zpoždění jsou ojedinělá

Provoz na ruzyňském letišti se po ranním chaosu způsobeném mlhou v odpoledních hodinách stabilizoval. Většina letadel odlétá i přistává na čas, ojediněle se objevují zpoždění maximálně do 30 minut. Řekla to mluvčí letiště Eva Krejčí. Mlha provoz zastavila ráno na pět hodin; celkem bylo zrušeno přes 30 startů, 35 letadel muselo přistát na jiném letišti. Nejvíce na mlhu doplatili cestující Českých aerolinií. Podle mluvčí firmy Daniely Hupákové musely aerolinie zrušit 20 linek, dalších 20 letadel bylo při příletu odkloněno na letiště do Brna nebo Drážďan.

Mlha omezila provoz v Ruzyni v krátké době již podruhé. Naposledy se tak stalo 7. dubna, kdy letadla začala podle letového řádu startovat až v odpoledních hodinách. Situaci komplikuje fakt, že kvůli jarní údržbě je již tři týdny uzavřena hlavní ranvej. Všechna letadla tak používají vedlejší dráhu, která není vybavena systémy pro provoz za snížené viditelnosti. Podle Krejčí však nemá cenu investovat do drahého zařízení pro vedlejší ranvej, když letiště počítá s výstavbou zcela nové dráhy.

Ministr Liška jedná ve vládě o zvýšení platů pracovníků školství

Ministr školství Ondřej Liška (SZ) jedná ve vládě o zvýšení platů pracovníků škol v letošním roce. Řekl to na celorepublikovém setkání zástupců školských odborů. Odboráři chtějí nyní vyčkat deset pracovních dní na to, zda se mu podaří v kabinetu další finanční prostředky pro školství prosadit. Pak chtějí začít s protesty. Podle odborářů by situaci vyřešilo navýšení rozpočtu regionálního školství asi o tři miliardy. Kvůli vysoké inflaci se propadly reálné mzdy školských pracovníků, tvrdí odboráři.

Terezínský památník střeží policie

Terezínský Národní hřbitov hlídá policie. "Od pondělí bude ostrahu zajišťovat soukromá bezpečnostní agentura," řekl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Agentura bude hřbitov hlídat zadarmo, její služby jsou tak sponzorským darem. Firma bude ostrahu zajišťovat až do 18. května, kdy se má v Terezíně uskutečnit tryzna. Do té doby by také podle ředitele Památníku Terezín Jana Munka měly být zpět destičky z náhrobků, které zloději ukradli. Jsou na nich jména obětí z terezínské policejní věznice gestapa, zdejšího ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Podle mluvčího se v současné době pracuje na projektu zabezpečení celého areálu, jehož součástí bude i kamerový systém. Na ochranu památníku bude pro budoucnost uvolněna částka z rezervních prostředků ministerstva kultury.

Jiří Paroubek horníkům slíbil, že ČSSD pozdější penzi nepodpoří

Pokud bude schválen návrh reformního zákona, podle něhož by lidé po roce 2030 měli odcházet do důchodu v 65 letech, a ČSSD vyhraje volby, hodlají sociální demokraté tento zákon zrušit. Předseda strany Jiří Paroubek to řekl při své návštěvě v dolu Paskov. Novelu mají zákonodárci schvalovat nejspíš v červnu. Horníci říkají, že se pozdější penze kvůli podlomenému zdraví většina z nich ani nedožije.

Aktuálně.cz: Česko čelí další arbitráži za miliardu korun

Českému státu hrozí další miliardová arbitráž. Podnikatel Georg Nepolský požaduje po státu 968 milionů korun před započítáním úroků za zmařené investice v oblasti čerpání podzemních vod k potravinářským účelům. Píše to server Aktuálně.cz. "V posledních týdnech dorazilo zhruba šest podání. Dvě z nich dosahují bezmála miliardy korun. Případ podnikatele Georga Nepolského je jedním z nich," potvrdil serveru Radek Šnábl, který má na ministerstvu financí na starosti arbitráže.

Dosud stály prohrané arbitráže Českou republiku zhruba 12 miliard korun, nyní se stát účastní asi 12 sporů, v nichž se rozhoduje o dalších 50 miliardách, poznamenává server. Zatím nejvíce stát zaplatil společnosti CME za znehodnocení investice do televize Nova, tehdy to bylo 10,7 miliardy Kč.

Policie vyslechla řidiče, který možná zavinil v Ostravě srážku tramvají

Policisté už vyslechli řidiče, který je podezřelý ze zavinění tragické srážky tramvají v Ostravě. Obviněn zatím nebyl. Při nehodě tramvají před týdnem zemřeli tři lidé a desítky dalších byly zraněny. Čtyřiadvacetiletý řidič jedné ze souprav pravděpodobně porušil vnitřní předpisy dopravce a na trať mezi Ostravou-Porubou a Kyjovicemi vjel v době, kdy proti němu mířila další souprava.

Řidič tramvaje údajně nedokáže vysvětlit, proč na trať vjel. Deníku Právo to řekl řidičův kolega, který ho ve středu navštívil v nemocnici. Právo rovněž píše, že spolupracovníci řidičovi kvůli jeho špatnému psychickému stavu ještě neřekli, že nehoda si vyžádala tři oběti a desítky zraněných. Odboráři se na řidiče rozhodli uspořádat finanční sbírku, informuje Právo.

Ministerstvo dopravy vypsalo tendr za 150 milionů na zhotovení odstrašující kampaně

Ministerstvo dopravy vypsalo tendr na zhotovení odstrašující propagační kampaně, která má zvýšit bezpečnost na silnicích. Za akci, jejíž stěžejní částí budou televizní spoty, hodlá úřad utratit 150 milionů korun. "Záměrem kampaně je komunikovat bez vtipné pointy, emotivně až realisticky," řekl mluvčí Karel Hanzelka. Celá propagační akce začne v polovině letošního roku a potrvá do roku 2010. Zaměří se na dodržování rychlosti spojené s agresivitou řidičů, na používání dětských autosedaček a bezpečnostních pásů a na alkohol za volantem. Ministerstvo se inspirovalo v zahraničí, především v anglosaských zemích, kde lze běžně spatřit billboardy či spoty s drastickými obrázky obětí nehod.

Adriana Bašovská prohrála spor s ministerstvem kvůli nerovnému zacházení

Ministerstvo zahraničí uspělo ve svém sporu s bývalou zaměstnankyní Adrianou Bašovskou, která pracovala od roku 2000 na velvyslanectví v Libyi. Po dvou letech se ale musela vrátit zpět do Prahy na ministerstvo zahraničí, protože podle hodnocení vedoucího porušila bezpečnostní zásady. Údajně prý například ubytovávala bez souhlasu ve svém bytě či na konzulátu cizí lidi a udržovala nadstandardní vztahy s Libyjci. Bezpečnostní ředitel ji poté odebral pověření k nakládání s utajovanými skutečnostmi a diplomatka kvůli tomu dostala výpověď, přestože zatím neskončila její prověrka u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Soud první instance dal Bašiví za pravdu a stát jí měl za nerovné zacházení zaplatit milionové odškodné. Podle soudu s ní ministerstvo zacházelo jinak než s dalším zaměstnancem, který se nacházel v obdobné situaci. Odvolací soud rozhodl, že ji ministerstvo nediskriminovalo. Nalezl jinou situaci, ve které zaměstnavatel postupoval u mužského pracovníka stejně jako u bývalé diplomatky. Protože oba soudy dospěly k rozdílným rozhodnutím, advokátka Bašovské chce podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

V Liberci mají hygienici další případ meningokokové infekce

Pravděpodobně meningokoková sepse postihla ve čtvrtek dvaadvacetiletou studentku liberecké Technické univerzity. Hygienici čekají ještě na laboratorní potvrzení infekce. Dívka leží ve vážném stavu v ústecké nemocnici. Pokud se prokáže, půjde v Libereckém kraji už o letošní sedmý případ meningokokového onemocnění. Vloni jich bylo sedm za celý rok. Krajská hygienická stanice zavedla na univerzitě ihned přísná protiepidemiologická opatření.

Rektoři odmítají převod Fakultních nemocnic na firmy, v nichž by VŠ měly minoritu

Rektoři nesouhlasí s připravovanou změnou fakultních nemocnic (FN) na akciové společnosti s minoritním podílem univerzit. Tvrdí, že tento krok univerzitám neumožní ručit za obsah a kvalitu lékařského vzdělání a povede k postupnému zhoršování zdravotnické péče. Shodli se na tom na společném dvoudenním zasedání pléna české a slovenské konference rektorů, které skončilo v Uherském Hradišti. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt dnes ČTK řekl, že univerzity se nemají čeho obávat, a že ho postoj rektorů velmi mrzí. Upozornil na to, že univerzity v současné době nemají ve fakultních nemocnicích žádný podíl, nový zákon jim však podíl nabízí.

Zamýšlený převod budoucích univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti je jednou z nejspornějších částí plánované vládní reformy zdravotnictví. Oponenti se obávají, že by tento krok ministerstva zdravotnictví mohl otevřít cestu k privatizaci nemocnic a odvádění části veřejných prostředků ze zdravotnictví.

Praha 1 chce, aby železnice do Kladna vedla na hlavní nádraží

Radnice Prahy 1 nesouhlasí s tím, aby modernizovaná železnice mezi metropolí a Kladnem s odbočkou na letiště končila na Masarykově nádraží. Vedení takzvané rychlodráhy v trase nynější Buštěhradské dráhy doporučila studie Českého vysokého učení technického. První městská část ale chce, aby vlaky jezdily na Hlavní nádraží, informoval radní Prahy 1 Filip Dvořák (ODS). Stát by měl podle něj vytvořit z Hlavního nádraží strategický dopravní uzel, v němž by lidé pohodlně přestupovali mezi mezinárodními, národními a regionálními spoji. Navrhovaná trasa železnice mezi Prahou a Kladnem podle Dvořáka nutí cestující složitě přestupovat a přecházet mezi nádražími. Ministerstvo dopravy už dříve sdělilo, že se studií všechny úřady souhlasily. Dvořák ale tvrdí, že radnice Prahy 1 se nikdo neptal.

Vláda hledá autobusové přepravce pro předsednictví EU

Úřad vlády vypsal veřejnou zakázku na autobusovou přepravu a navazující služby včetně zajištění řidičů, servisu či průvodcovských služeb v souvislosti s předsednictvím Česka Evropské unii. Autobusy budou sloužit k dopravě delegací, které budou v první polovině příštího roku přijíždět do Prahy i na jiná místa v zemi na nejrůznější schůzky EU, ale i kulturní akce. Vítěz veřejné soutěže bude muset poskytnout zhruba 20 autobusů a tři minibusy na dobu celkem přibližně 30 dní, a to od letošního prosince do června 2009.

Česko bude v první polovině příštího roku předsedat unii poprvé. Během té doby se v ČR uskuteční 11 neformálních ministerských zasedání, řada dalších jednání na vládní nebo ministerské úrovni a dalších asi 200 pracovních schůzek a konferencí. Neformální schůzky ministrů se mají konat například v hlavním městě, v Brně, Olomouci či Ostravě. Regiony, které nebudou hostit ministerská jednání, mají šanci uspořádat menší akce typu pracovních schůzek. ČR má během té doby navštívit zhruba 30.000 delegátů a novinářů.

V Bratislavě se srazily vlaky, mezi raněnými jsou tři Češi

Při srážce dvou vlaků na bratislavském Hlavním nádraží bylo lehce zraněno 11 lidí. Mezi zraněnými jsou i tři Češi, kteří byli převezeni k ošetření do nemocnice. Do mezinárodního rychlíku EuroCity Jaroslav Hašek ze Štúrova do Prahy ve stanici zezadu narazil posunující vlak se třemi vagony. Poslední vůz rychlíku EuroCity vykolejil.

Ministerstvo chce zvýšit podporu včelařům o 15 milionů korun

Ministerstvo zemědělství navrhne vládě navýšit podporu pro včelaře o 15 milionů korun. Celková dotace pro včelaře pro letošní rok byla původně 141 milionů, jde tedy o zhruba desetiprocentní zvýšení. Uvedené peníze mají českým včelařům pomoci kompenzovat ztráty způsobené úhynem včelstev. Podle údajů MZe uhynulo přes zimu minimálně 60 tisíc včelstev. Příčinou bylo přemnožení roztoče včelího v důsledku teplého počasí. V některých oblastech tak uhynulo až 70 procent včelstev. Značné části včelařů přitom uhynuly všechny včely.

STEM: Většina Čechů je pro další omezování kouření na veřejnosti

Kouření na veřejnosti by se podle názorů většiny Čechů mělo dále omezovat. Dvě třetiny lidí jsou pro to, aby v restauracích bylo povinné vybudovat pevné zdi oddělující prostor pro kuřáky a nekuřáky. Pro přijetí zákona, který by kouření omezoval ve všech veřejných prostorách včetně restaurací, kaváren a diskoték, se pak vyslovuje 57 procent lidí. Vyplývá to z výsledků dubnového průzkumu společnosti STEM. Podpora omezením kouření na veřejnosti vychází podle STEM mimo jiné z toho, že v české společnosti převažují nekuřáci. Mezi Čechy je jich 69 procent a přibližně polovinu z nich tvoří odpůrci kouření. Nejvíce odpůrců kouření je mezi ženami, vysokoškolsky vzdělanými lidmi a osobami staršími 60 let.

Společnost Člověk v tísni postavila v Pákistánu střední školu

Novou střední školu pro dívky v obci Kafulgar v pákistánské části Kašmíru, který před více než dvěma lety zasáhlo ničivé zemětřesení, otevřela společnost Člověk v tísni. Střední škola je prvním a největším takovým zařízením, které v okrese Bágh po katastrofě vyrostlo. Její stavba stála 308.000 eur (7,7 milionů Kč). Výuka se tu dosud musela konat v přírodě pod otevřeným nebem, a to i v zimě, kdy se teploty pohybují těsně nad bodem mrazu. Prostředky na projekt uvolnila německá organizace Welthhungerhilfe, která je společně s organizací Člověk v tísni členem mezinárodní Aliance 2015. Nový školní areál v Kafulgaru bude sloužit 480 studentkám ve věku od sedmi do 18 let. Kromě 12 vybavených tříd budou moci dívky využívat dvě laboratoře, knihovnu s počítačovým vybavením a společenský sál.

MfD: Stát chce rodičům i učitelům zakázat tělesné tresty dětí

Rodiče možná nebudou smět v budoucnu fyzicky trestat své děti, v opačném případě by se dopustili nezákonného jednání, za které by ale zatím nehrozily sankce. Počítá s tím návrh, který podle Mladé fronty Dnes (MfD) ve čtvrtek odsouhlasil vládní výbor pro práva dětí. MfD píše, že rodiče a učitelé by se dopouštěli nezákonného jednání, kdyby třeba plácli dítě přes ruku nebo mu dali "výchovnou facku", ponižovali ho či ho psychicky trápili. Naopak vynadání dítěti bez ponižování a zákaz sledování televize či jiné jeho oblíbené činnosti by bylo v pořádku.

Podle průzkumu agentury Median pro Lidové noviny (LN), které ho otiskly minulý týden, ale tři pětiny Čechů nesouhlasí s tím, aby fyzické trestání dětí zakazoval zákon. Výsledky průzkumu ukázaly, že Češi mají s fyzickými tresty bohaté osobní zkušenosti: 71,5 procenta respondentů přiznalo, že je rodiče v dětství bili, a čtvrtina rodičů tělesné tresty při výchově občas nebo pravidelně používá. Z rodičů, kteří se průzkumu zúčastnili, své děti nikdy nebije pouze 31 procent.

Korunovační klenoty jsou po 50 letech instalovány ve Vladislavském sále

České korunovační klenoty a řada dalších historických exponátů spjatých s korunovacemi českých králů byly instalovány ve Vladislavském sále Pražského hradu. Zatím naposledy měli lidé možnost zhlédnout klenoty přímo v sále, v němž se kdysi konaly oslavy po korunovacích českých panovníků, před 50 lety. Korunovační klenoty budou lidé moci zhlédnout opět po pěti letech, tentokrát od soboty do 29. dubna. Maximální denní kapacita výstavy je přibližně 5000 návštěvníků, pořadatelé proto musí jejich denní počet regulovat. Vstup na výstavu si nelze rezervovat, zájemci si proto budou muset vystát frontu. Klenoty se vystavují pouze v případě mimořádných událostí, letos je to k příležitosti znovuzvolení Václava Klause prezidentem a 90. výročí vzniku samostatné Československé republiky.

Soubor českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna z doby před rokem 1346, korunovační žezlo a jablko z druhé třetiny 17. století, korunovační kříž ze 70. let 14. století, korunovační meč ze 13. století a korunovační roucho z poloviny 17. století. Klenoty bývají uschovány v Korunní komoře Svatováclavské kapli katedrály sv. Víta, odkud je zaměstnanci Hradu ve čtvrtek přemístili na místo výstavy. Komoru podle tradice odemklo sedm "držitelů klíčů" k této střežené místnosti; pět nejvyšších představitelů státu v čele s prezidentem Klausem a dva zástupci církve.

Lidé si mohou v sobotu poprvé prohlédnout díla od Lichtenštejnů

Nejhodnotnější umělecké předměty z kolekce, kterou zástupci České republiky koupili v zahraniční aukci pořádané lichtenštejnským knížetem, mohou v sobotu vidět první zájemci. Ministerstvo kultury je vystavuje ve svém sídle v Nostickém paláci na Maltézském náměstí v Praze. Úřad pořádá u příležitosti Mezinárodního dne památek den otevřených dveří. Největším lákadlem ale asi bude ukázka předmětů vydražených zástupci státu na aukci lichtenštejnské sbírky na začátku dubna v Amsterodamu. Před umístěním na moravských zámcích Lednice, Valtice a na hradě Šternberk budou v konírně Nostického paláce vystaveny cenné malby ze 17. a 18. století, vzácné tapiserie a další předměty včetně mobiliáře. Klenotem mezi získanými díly je obraz Květinové zátiší od Jana Pietera Brueghela, který přišel na 1,25 milionu korun. Památkáři vydražili 1. dubna v Nizozemsku kolekci uměleckých děl, kterou tvoří 15 obrazů, 94 kusy nábytku, tři tapiserie a orientální hodinová skříň.

Památkáři by se rádi zúčastnili aukce děl starých mistrů z lichtenštejnských sbírek, která se bude na počátku července pořádat v Londýně. Pořadatelé aukce zatím neuvedli konkrétní položky a dražené předměty, pouze její obecné zaměření. V případě potřeby chtějí památkáři jednat s ministerstvem kultury o poskytnutí mimořádné dotace.

Na Finále v Plzni přijede Dagmar Havlová i desítky dalších hostů

Mezi hosty filmového festivalu Finále, který v Plzni začíná v pondělí, bude i Dagmar Havlová. Zúčastní se projekce filmu Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, v němž spolu s Deanou Jakubiskovou ztvárnila hlavní roli. Na promítání filmu z roku 1992 zavítá kromě obou žen také režisér Juraj Jakubisko. Kromě vzácné trojice mohou Plzeňané v ulicích potkat i další významné hosty. Například k unikátní besedě zaměřené na 60. léta přijedou takové osobnosti jako režiséři Věra Chytilová a Jiří Menzel nebo spisovatel Pavel Kohout.. Dalším vzácným hostem letos osmdesátiletý dokumentarista a pedagog Václav Táborský, jenž přiletí z Toronta. Festival Finále se koná od 21. do 27. dubna. Jeho návštěvníci se mohou těšit na více než 180 filmových projekcí.

Irglová a Hansard vystoupí na hudebním festivalu Český Krumlov

Zpěvačka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard, letošní držitelé Oscara za nejlepší filmovou píseň roku, přijedou na Mezinárodní hudební festival Český Krumlov. Se svými hosty vystoupí 2. srpna na koncertu v českokrumlovské Pivovarské zahradě, kde představí průřez svou tvorbou a zazpívají i oscarovou píseň Falling Slowly z filmu Once. Dvacetiletou Irglovou si pro hlavní roli do hororově laděného filmu vybral i režisér Juraj Herz, který připravuje na základě scénáře Martina Němce.

Premiéra Topolánka prý na Kypru nechtěli pustit na diskotéku

Vyhazovač kyperského nočního podniku v centru Nikósie prý v sobotu v noci odmítl vpustit dovnitř českého premiéra Mirka Topolánka, který se tam chtěl dostat na diskotéku. Na svých internetových stránkách to napsal list Cyprus Mail. Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes. Topolánek byl od soboty do pondělí na Kypru na oficiální návštěvě. Podle kyperského listu se Topolánek se svou delegací snažil vyhazovače přemluvit, aby ho pustil na diskotéku, argumentem, že je českým premiérem. To však prý vyhazovače nepřesvědčilo: "No jasně, že je premiérem České republiky," řekl prý vyhazovač posměšně. Topolánkovi se prý do klubu podařilo dostat až po tom, co zavolal majiteli klubu a ten spor urovnal. Podle kyperského listu však Topolánek není jedinou celebritou, kterou do klubu nechtěli vpustit. V roce 2002 měli prý při návštěvě Kypru podobné problémy legendární francouzští fotbalisté Zinédine Zidane a Thierry Henry.

Krasobruslaři Pljuščensko a Verner nadchli pražské publikum

Pokud Jevgenij Pljuščenko dodrží slovo a vrátí se na amatérský led, mají se fanoušci krasobruslení na co těšit. Olympijský šampion v pražské exhibici Králové ledové arény ukázal, že ze svého umění nic neztratil. Nadchl diváky v hale hokejistů pražské Sparty a dočkal se ovací, které předčila jen reakce na domácí hvězdu Tomáše Vernera. Pljuščenko stál za zrodem této show a byl její hlavní hvězdou, na ledě se objevil ve čtyřech vystoupeních. Až téměř do samého závěru exhibice si fanoušci počkali na Vernera. Úřadující mistr Evropy na pražském ledě v ohlušující atmosféře zopakoval číslo z evropského šampionátu. Kvůli studiu se nezúčastnil jiných vystoupení Králů ledové arény, už v pátek ho na fakultě tělesné výchovy a sportu čeká zkouška z fyziologie.

Exhibice nabídla fanouškům krasobruslení hvězdy několika desetiletí. Jozef Sabovčík sice bronzovou medaili na olympijských hrách získal před čtyřiadvaceti lety, ale v Praze vystřihl mladistvé vystoupení na rockovou hudbu. Dlouhým potleskem diváci ocenili i vystoupení mistrů světa v kategorii sportovních dvojic z roku 1995 Radky Kovaříkové a René Novotného. Pár se s vidinou pražské exhibice nedávno po několika letech vrátil společně na led.

Benešová si v Estorilu zahraje po dvou letech semifinále

Iveta Benešová si v Estorilu zahraje po více než dvou letech v semifinále turnaje WTA. Česká tenistka, která bude příští víkend reprezentovat ve fedcupovém utkání v Izraeli, porazila ve čtvrtfinále na portugalské antuce po setech 3:6, 6:2 a 6:3 osmou nasazenou Camille Pinovou z Francie.

Počasí

Bude většinou zataženo, občas déšť nebo přeháňky, teploty 8 až 12 stupňů Celsia.