Zprávy

USA prý zjišťují, zda by Česko přijalo kromě radaru i antirakety

Polsko-americká jednání o umístění protiraketové základny v Polsku váznou a Washington zjišťuje, zda by Česko kromě radaru nepřijalo také základnu s antiraketami. Tvrdí to polský deník Gazeta Wyborcza. Podle listu Američané sondovali u Čechů, zda by nesouhlasili s umístěním celé základny na svém území. Praha zřejmě neodmítla, ale dala najevo, že s ohledem na politickou situaci v zemi by chtěla zůstat pouze u radaru. Na jeho umístění v Brdech se Česká republika se Spojenými státy už dohodla. Dokument by měl být podepsán příští měsíc a poté jej má schvalovat český parlament. Polsko nadále vyjednává a za souhlas s umístěním desítky protiraketových střel očekává americkou pomoc při modernizaci polské armády.

Koaliční komise změny poplatků zatím nenavrhla

Zdravotnická komise koaličních expertů se zatím neshodla, zda a případně jak se má změnit systém regulačních poplatků. Lidovci a zelení na jednání komise se zástupci ministerstva zdravotnictví vznesli kromě návrhů na zrušení poplatků pro děti a část důchodců i požadavek, aby vybrané peníze od pacientů směřovaly do zdravotního pojištění, nikoliv jako dosud zdravotnickým zařízením a lékařům. "To je pro nás to nejdůležitější, co by mělo být splněno, aby mohlo vůbec k nějaké změně poplatků dojít," řekla novinářům poslankyně Strany zelených Olga Zubová. Vládní politici a zástupci ministerstva se znovu sejdou 15. května. Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka po tříhodinové schůzce navíc uvedl, že pacienti by neměli platit ani u praktických lékařů, gynekologů či zubařů. "Myslíme si, že tam, kde se vstupuje do systému zdravotnictví, tam je největší šance zachytit onemocnění," soudí. "Některé návrhy jsou technické a dá se o nich mluvit, některé by ale v podstatě zbouraly systém vybírání poplatků," zhodnotil požadavky menších stran náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň.

Ústavní soud odročil jednání o poplatcích u lékaře na neurčito

Ústavní soud o poplatcích u lékaře nerozhodnul. Po výslechu premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS) soudci odročili jednání o návrhu ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí na neurčito. Soud podle předsedy Pavla Rychetského potřebuje zformulovat své stanovisko. Zdravotnická reforma včetně poplatků u lékaře přinesla podle Topolánkova vyjádření prospěch jak pacientům, tak státu. Mnohem silnější palbě dotazů z řad soudců musel čelit ministr Julínek. Jeho výslechem dokazování skončilo, nikdo jiný už svědčit nebude. Jednotlivé strany už přednesly i závěrečné řeči. Termín příštího jednání soud zveřejní na úřední desce.

Rychetský s Wagnerovou a Nykodýmem podle Nečase politizují Ústavní soud

Za "absolutní politizaci práce Ústavního soudu" označil místopředseda vlády a ODS Petr Nečas vystupování předsedy soudu Pavla Rychetského, místopředsedkyně Elišky Wagnerové a soudce Jiřího Nykodýma při středečním jednání o regulačních poplatcích ve zdravotnictví. Jejich vyjádření a dotazy při výslechu premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS) považuje za neuvěřitelné. "Jsem tím konsternován. Byla to stejná dikce, stejný slovosled, jako kdybych poslouchal vystupování komunistických či sociálnědemokratických zákonodárců. To nebyly ústavně-právní argumenty, ale politická prohlášení," řekl vicepremiér ČTK na adresu tří ústavních soudců. "Nabízí se také otázka, zda souhra Rychetského s šéfem poslanců ČSSD Michalem Haškem byla pouze shodou okolností, nebo řízenou politickou agitací," prohlásil také Nečas. Je ale prý přesvědčen, že většina soudců se řídí ústavně-právními, a nikoliv politickými hledisky.

Rychetský i Wagnerová ČTK řekli, že Nečasova slova nebudou komentovat. "Není nijak neobvyklé, že Ústavní soud, zejména u rozsáhlých plenárních věcí, odloží další jednání na neurčito. Právní posouzení svědeckých výpovědí jistě nějakou dobu zabere," řekl ČTK mluvčí soudu Michal Spáčil. Připomněl, že reforma mění desítky různých ustanovení. "Soud usiluje o co nejrychlejší projednání a skončení věci, další neveřejné jednání pléna se konalo (ve středu) odpoledne po slyšení svědků. Nicméně nelze věc urychlovat na úkor pečlivé přípravy rozhodnutí," dodal Spáčil.

Švejnar nechce kandidovat do Senátu

Ekonom a neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Švejnar nechce kandidovat do Senátu. Uvedl to v rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny. Nabídku kandidovat jako nezávislý senátor, kterou dostal od různých stran, uskupení i senátorů, prý pečlivě zvážil. "Nakonec jsem se rozhodl, že mohu pomoci zemi víc tím, když bych zkusil něco nového, co by mohlo být velmi úspěšné, čemu se v anglosaském americkém světě říká think-tank, neboli nezisková nadstranická instituce, která působí tak, že sbírá a analyzuje nejlepší informace, a představuje je jak politikům, tak veřejnosti a inspiruje debaty," vysvětlil Švejnar.

Lidé jsou skeptičtí k tomu, zda se ČR ubírá správným směrem

U Čechů převládá spíše pesimismus v názoru na to, zda se česká společnost ubírá správným směrem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti STEM. Třetina občanů si myslí, že se situace v ČR nevyvíjí správným směrem a podle třetiny dotazovaných nesměřuje nikam. Jen třetina je s vývojem situace spokojená.

Nejspokojenější s vývojem v české společnosti jsou voliči ODS, 64 procent si myslí, že se situace vyvíjí pozitivně. Nejkritičtější jsou naopak příznivci KSČM, s vývojem je spokojeno pouze šest procent jejích stoupenců. Voliči ČSSD jsou spokojeni z jedné pětiny. Pozitivní názor na vývoj situace má 33 procent příznivců KDU-ČSL a 36 procent příznivců Strany zelených. Názory na vývoj situace se v podstatě nemění od nástupu nové vlády v lednu 2007.

Soud v Austrálii zatím přiřkl péči o Terezku matce

Australský soud tento čtvrtek rozhodl, že Terezka Charlie Vichnarová, kterou o Velikonocích unesl její otec Rodney Wiliam Cowie z Česka do Austrálie, zůstane do konce května v péči matky. Otec ji bude moci vídat asi třetinu času. Uvedl to český konzul v Sydney Vít Kolář. Koncem května má soud rozhodnout, zda bude šestiletá dívka vrácena zpět do péče Nicol Vichnarové ze Žákavy na Plzeňsku. Podle Koláře bude matka s Terezkou pobývat do vynesení verdiktu v Austrálii. Cowie musel soudu odevzdat svůj i dceřin cestovní pas, bez něhož nemohou ze země odjet, a oba se musejí dostavit k dalšímu přelíčení.

Státní zástupce požaduje pro Kulínského 8,5 roku vězení

Někdejší sbormistr dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský by měl jít na 8,5 roku do vězení. Ve své závěrečné řeči to ve čtvrtek u Krajského soudu v Hradci Králové řekl státní zástupce Jan Bohutínský. Pro Kulínského navíc požaduje zákaz činnosti. Kulínský podle obžaloby zneužil 49 členek sboru. Podle žalobce jsou důkazy proti němu dostatečné. Kulínský podle něj zneužil faktické závislosti členek sboru. "Mimořádné umělecké výsledky práce sboru byly vykoupené stresujícími zážitky sboristek," poznamenal Bohutínský. Kulínský před soudem svou vinu odmítl, přiznal pouze, že s některými sboristkami měl milenecký poměr. Rozsudek by soud měl vynést 23. dubna.

Primátorce Chomutova vyhrožují smrtí

Primátorce Chomutova Ivaně Řápkové (ODS) někdo poštou poslal nábojnici s varováním, že pokud nezmizí z radnice, čeká ji smrt. Dopis zadržela pošta jako podezřelou zásilku a předala jej policii, která už zahájila vyšetřování. Pachateli hrozí v případě odhalení za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci až rok vězení či peněžitý trest. Vyhrožování může souviset se situací ve městě, která je už několik týdnů napjatá. Část obyvatel není spokojena s politikou vedení města. Odborná i laická veřejnost naposledy protestovala proti odvolání ředitele Podkrušnohorského zooparku Přemysla Rabase (Strana zelených) z funkce. "Největší konflikt, který teď řešíme, je s panem Rabasem. Nelze vyloučit, že to s tímto případem souvisí. Já mám své podezření, ale věc vyšetřuje policie," uvedla Řápková. Rabas jakoukoliv souvislost mezi jeho kauzou a vyhrožováním odmítá.

Z terezínského hřbitova se ztratilo nejspíše přes 1000 destiček

Počet ukradených destiček se jmény oběti z terezínské policejní věznice gestapa, zdejšího ghetta a litoměřického koncentračního tábora, které byly pohřbeny na terezínském Národním hřbitově, nejspíše přesáhne 1000. Litoměřická policejní mluvčí Alena Romová sdělila, že od 11. dubna do 17. dubna neznámý pachatel ukradl dalších zhruba 700 bronzových destiček. V úterý policie oznámila, že pátrá po 327 destičkách. Policisté ve sběrně surovin již několik destiček našli. Zloděje, který je odtud minulý týden ukradl, ale nedopadli, řekla ČTK mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. Kolik destiček a ve které sběrně policisté našli, podle ní nelze s ohledem na vyšetřování případu říci. Policisté pouze oznámili, že sběrna se nachází v severních Čechách. Na případu nyní pracují litoměřičtí kriminalisté.

Podle náměstka ředitele Památníku Terezín Jiřího Janouška vše nasvědčuje tomu, že zloději bronz z hřbitova kradli i posledních dnech po nahlášení první krádeže 327 destiček. "Určitě jsme to poprvé spočítali správně," řekl.

DP Ostrava: Tramvaje proti sobě vyjely už v minulosti

Jízda dvou tramvají proti sobě po jedné koleji, která minulý pátek v Ostravě způsobila tragickou nehodu s třemi mrtvými, nebyla ojedinělá. Vedení Dopravního podniku Ostrava (DPO) informovalo, že podobné kolize se v posledních třech letech málem staly už dvakrát. "Řidiče jsme vždy potrestali. Po druhé události jsme začali hledat vyšší stupeň zabezpečení," řekl ekonomický náměstek DPO František Kořínek. Informace nyní prošetřuje Drážní inspekce. Pokud zjistí pochybení dopravce, může udělit pokutu. Vedení společnosti tak potvrdilo spekulace z tisku, podle kterých byly tyto chyby mezi zaměstnanci veřejným tajemstvím. Na to, že ke srážce mohlo dojít už dříve, upozorňovali i obyvatelé Vřesiny, kteří tramvajemi do Ostravy pravidelně jezdili.

Počet nových exekucí loni stoupl o 40 procent

V loňském roce bylo v Česku nově nařízeno 427.800 soudních exekucí, což je meziročně o téměř 40 procent více. To je největší nárůst od roku 2001, kdy soudní exekuce začaly fungovat. Hlavním důvodem je vymáhání pohledávek z nesplácených úvěrů, uvedl prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický. Většina exekucí má ale podle něj stále původ v drobných pohledávkách od věřitelů, jako jsou zdravotní pojišťovny, dopravní podniky, distributoři energií, vodárenství nebo telekomunikační operátoři. Novým fenoménem mezi věřiteli byla Česká televize, kvůli vymáhání koncesionářských poplatků bylo loni nařízeno 12.000 exekucí. Podle Podkonického bude počet exekucí v budoucnu ještě stoupat.

Senátor chce kvůli údajnému uplácení při volbě přizvat znalce

Předseda senátorského klubu SNK ED Josef Novotný, kterému údajně nejmenovaný senátor ODS nabízel úplatek za hlas pro Václava Klause při prezidentské volbě, se obává, že jeho případ může spadnout pod stůl. Mimo jiné chce, aby policie přizvala odborníka na odezírání ze rtů, který by potvrdil, že osoby zachycené na záběrech České televize opravdu říkají to, co tvrdí senátor. Novotný to řekl ČTK.

Policie může jako odborníky nebo znalce přizvat pouze osoby uvedené v oficiálním seznamu vedeném ministerstvem spravedlnosti. Zde ale žádný odborník nebo tlumočník v tomto oboru není. Kauzou se policie začala zabývat 13. února na základě informací zveřejněných internetovým serverem Týden.cz. Senátor podal trestní oznámení pět dní poté. Spis si pak vyžádali žalobci z Prahy 1, kteří případ dozorují, a 22. února nařídili policii zahájit trestní řízení kvůli podezření z uplácení. Od té doby se na případ vztahuje přísné informační embargo. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek ČTK potvrdil, že policie případ stále prověřuje.

EU je prý připravena jednat s USA o přístupu k datům kvůli vízům

Evropská unie nehodlá kvůli tomu, aby zajistila bezvízový styk se Spojenými státy pro všechny své členy, plně otevřít americkým úřadům své databáze. Je však prý ochotna s Američany debatovat o možnosti, že by tamní úřady mohly mít určitý přístup k některým datům. Vyplynulo to z prohlášení jednoho z čelných představitelů Evropské komise Jonathana Faulla. O bezvízovém styku s USA, pověření pro vyjednávání s Washingtonem pro EK a s tím spjatých otázkách budou v pátek jednat ministři vnitra členských států v Lucemburku. Dá se očekávat, že by se měly shodnout na mandátu, který umožní jednotlivým státům s USA jednat samostatně, avšak zároveň dá komisi jakožto výkonnému orgánu unie možnost k paralelním jednáním za celou EU.

Ministr průmyslu a obchodu chce utlumit investiční pobídky do zpracovatelského průmyslu

Vláda příští týden projedná návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Římana na další změny v investičních pobídkách. MPO chce utlumit pobídky do zpracovatelského průmyslu a naopak posílit podpory investičních projektů zaměřených na strategické služby a technologická centra. Pokud vláda věcný návrh schválí, tak by tato změna systému podpory investic v ČR mohla podle MPO začít platit v první polovině příštího roku. Mluvčí MPO Tomáš Bartovský ČTK řekl, že podle návrhu by pilíř podpory investic měl v budoucnu tvořit Rámcový program na podporu technologických center a center sdílených služeb, který se zaměřuje na náročné investiční projekty. "Podporu investic do zpracovatelského průmyslu navrhujeme utlumit. Podobně postupuje řada států, které se snaží podporovat zejména sofistikované projekty," podotkl Bartovský.

Historickým městem roku je Jindřichův Hradec

Historickým městem roku 2007 se stal Jindřichův Hradec. Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky v rámci programu vyhlašovaného ministerstvem kultury. Vítěz dostává kromě uznání také milion korun na jejich další zvelebování a zpřístupňování veřejnosti. Výsledky soutěže byly vyhlášeny tuto středu ve Španělském sále Pražského hradu, mezi třemi nominovanými byly ještě Šternberk a Uherské Hradiště. Porota letos vybírala ze 42 kandidátů, kteří se do soutěže přihlásili. Titul Historické město roku se udílí od roku 1994 za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Program existuje 15 let a odborníci na něm oceňují především to, že se díky němu na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky. Pro letošní rok je v programu celkem 144 milionů korun.

Korunovační klenoty po pěti letech opustily svůj úkryt

Pět nejvyšších představitelů českého státu a dva zástupci katolické církve ve čtvrtek odemkli svými přísně střeženými klíči Korunní komoru ve Svatováclavské kapli chrámu sv. Víta. Jen všech sedm klíčů pohromadě umožňuje přístup k největšímu českému národnímu pokladu, korunovačním klenotům. Kromě prezidenta Václava Klause má další klíč premiér Mirek Topolánek a třetí střeží pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk. Toho zastoupil generální vikář Arcibiskupství pražského Michael Slavík, protože kardinál je v zahraničí. Další dva klíče mají v úschově předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček. Klíč k šestému zámku drží probošt Metropolitní kapituly u svatého Víta biskup Václav Malý a k poslednímu pražský primátor Pavel Bém.

Za doprovodu Hradní policie a Hradní stráže a ve speciálních schránkách pak byly klenoty přeneseny nejkratší cestou přes nádvoří Pražského hradu do Vladislavského sálu. Tam si je budou moci lidé od soboty přicházet prohlídnout. Výstava se koná znovu po pěti letech a potrvá do 29. dubna. Pořádá se vždy jen při výjimečné příležitosti, tak to stanovil Karel IV., který nechal zhotovit svatováclavskou korunu a byl s ní v roce 1347 jako první korunován českým králem. Letos je takovou příležitostí 90. výročí vzniku samostatného československého státu a znovuzvolení Václava Klause českým prezidentem. Korunu ve vitríně na výstavě doplní korunovační žezlo a jablko z druhé třetiny 17. století, korunovační kříž ze 70. let 14. století, obřadní meč ze 14. století a korunovační roucho z poloviny 17. století. Výstava se letos poprvé bude konat v rozlehlém Vladislavském sále, pořadatelé ji proto doplnili dalšími exponáty. Lidé uvidí relikviáře, deskové malby, pamětní mince, grafiky zachycující atmosféru korunovací, truhly a skříňky pro transport a uložení klenotů a obrazovou dokumentaci interiéru Korunní komory.

Korunovační klenoty a Královská cesta jsou na CD-ROM

Procházku Královskou cestou, od Prašné brány přes Karlův most až na Pražský hrad, a české korunovační klenoty znázorňují dva nové CD-ROMy. Na tiskové konferenci je tuto středu představili autoři z neziskového projektu Praha - jedinečná mozaika umění. Zájemce o historii metropole i profesionální průvodce seznámí s památkami a detaily klenotů prostřednictvím stovek fotografií a doprovodných textů. CD-ROM vychází podle spoluautora projektu Andreje Šumbery k výjimečné příležitosti vystavení korunovačních klenotů. Je doplněn o více než 650 obrázků s odborným textem. Královské klenoty podle Šumbery nebyly takto zdokumentovány nikde na světě. V současné době vychází o tomto jedinečném symbolu českých dějin také kniha malého formátu České korunovační klenoty, která je rovněž zveřejněna na nových webových stránkách www.korunovacni-klenoty.cz.

Lidé si budou moci poprvé prohlédnout díla od Lichtenštejnů

Nejhodnotnější umělecké předměty z kolekce, kterou zástupci České republiky koupili v zahraniční aukci pořádané lichtenštejnským knížetem, budou moci v sobotu vidět první zájemci. Ministerstvo kultury je vystaví ve svém sídle v Nostickém paláci na Maltézském náměstí v Praze. Úřad pořádá u příležitosti Mezinárodního dne památek den otevřených dveří. Od 10:00 do 18:00 si budou moci návštěvníci prohlížet prostory paláce, pracovny vybavené dobovým nábytkem, Nostickou kapli, obrazárnu a knihovnu. Největším lákadlem ale asi bude ukázka předmětů vydražených zástupci státu na aukci lichtenštejnské sbírky na začátku dubna v Amsterodamu. Před umístěním na moravských zámcích Lednice, Valtice a na hradě Šternberk budou v konírně Nostického paláce vystaveny cenné malby ze 17. a 18. století, vzácné tapiserie a další předměty včetně mobiliáře. Klenotem mezi získanými díly je obraz Květinové zátiší od Jana Pietera Brueghela, který přišel na 1,25 milionu korun. Ostatní obrazy jsou převážně práce vlámských a italských mistrů 17. století.

V Praze začínají Dny evropského filmu

Německé drama Náš vůdce zahájilo v pražském kině Světozor 15. ročník festivalu Dny evropského filmu. Přehlídka nabízející téměř čtyři desítky filmů ze současných i budoucích členských zemí Evropské unie potrvá v hlavním městě do 29. dubna, pak bude pokračovat v Brně a v Olomouci, ozvěny festivalu se začátkem května uskuteční v Boskovicích a v Uherském Hradišti.

Česká série kuchařek získala první cenu v prestižní soutěži

Titul nejlepší série kuchařek na světě za rok 2007 získaly v prestižní světové soutěži Gourmand World Cookbook Awards "zapálené kuchařky" české autorky Lenky Požárové, které vycházejí v edici Což takhle dát si.... Česká kulinářská literatura se tak poprvé probojovala mezi výherce klání, které se koná již 14. rokem a hodnotí několik tisíc přihlášených titulů ze stovek zemí. Kuchařky soutěží ve 40 kategoriích a porota je posuzuje zejména podle vzhledu, nápaditosti, kvality provedení i fotografií. Dosud bylo vydáno 12 dílů "zapálených kuchařek". Každý se specializuje na jednu ingredienci. Dosud vyšly tituly jako Lilek, Salát, Banán, Chřest, Dýně, Pitíčka nebo Rajčata.

Historikové chtějí odhalit podobu dvora přemyslovských králů

Historikové chtějí podrobně prozkoumat složení dvora přemyslovských panovníků, existenci a náplň úřadů či funkcí a současně také působení různých sociálních skupin raného a vrcholného středověku. Soustředí se zejména na 12. a 13. století, kdy vláda nejstaršího českého panovnického rodu vzkvétala, uvedla Dana Dvořáčková z Historického ústavu Akademie věd. Zjistit také chtějí, kde se panovníkův dvůr nacházel nebo pobýval, ať už jde o sídelní rezidenci na Pražském hradě nebo o takzvaný "dvůr na cestách". Součástí výzkumu středověké dvorské kultury bude také fenomén společensko-reprezentativních projevů a symbolů. Byl to totiž právě panovníkův dvůr, kdo přijímal zahraniční kulturní podněty a zároveň byl zdrojem inspirace pro aristokracii a měšťanstvo, ale také pro intelektuály a umělce. Panovníkův dvůr také určoval, měnil a upravoval standardy chování, a to nejen v rámci vlastní dvorské etikety, ale také u širšího okruhu osob, které s ním přicházely do styku.

Vývoj přemyslovského dvora raného a vrcholného středověku, jeho složení a reprezentace nebyly dosud podrobeny hlubší analýze. Hlavním smyslem projektu proto také bude postihnout "fenomén dvora" v jeho základních rysech i při mezioborovém srovnání. Podobu vývoje dvorské společnosti dosud historikové sledovali jen okrajově většinou v souvislosti s jinými tématy. Vesměs sledovali pouze skladbu dvora.

Počasí

Pátek bude zpočátku polojasný, během dne oblačný. Teploty přes den vystoupí na 12 až 16 stupňů Celsia.