Zprávy

Ústavní soud odročil jednání o poplatcích u lékaře na neurčito

Ústavní soud o poplatcích u lékaře nerozhodnul. Po výslechu premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS) soudci odročili jednání o návrhu ČSSD na zrušení zdravotnické části reformy veřejných financí na neurčito. Soud podle předsedy Pavla Rychetského potřebuje zformulovat své stanovisko. Příště už rovnou vyhlásí nález. Zdravotnická reforma včetně poplatků u lékaře přinesla podle Topolánkova vyjádření prospěch jak pacientům, tak státu. Na dotazy soudců odpovídal necelou hodinu, poté odjel na zasedání vlády. Daleko silnější palbě dotazů z řad soudců musel čelit ministr Julínek. Vystoupení obou politiků sledovala zcela zaplněná sněmovna soudu. Dokazování výslechem Julínka skončilo, nikdo jiný už svědčit nebude. Jednotlivé strany už přednesly i závěrečné řeči. Termín příštího jednání soud zveřejní na úřední desce.

ČR a USA zřejmě za týden uzavřou jednání k radaru

Česko a USA zřejmě příští týden uzavřou jednání o smlouvě SOFA. Tato smlouva v souvislosti s případným umístěním protiraketového radaru Spojených států v ČR určuje pravidla pro pobyt amerických vojsk. Zbývá ještě dořešit právní postavení amerického personálu základny. Podle ministerstva je také nevyřešená otázka rozsahu aplikace smlouvy. Podle dřívějších informací se totiž Praha a Washington musejí dohodnout, zda se bude smlouva vztahovat pouze na radarovou stanici, nebo i na jiné pobyty Američanů v Česku. Sporná také při minulém kole rozhovorů byla otázka daně z příjmu nebo trestní jurisdikce amerických vojáků. Podle premiéra Mirka Topolánka by smlouva SOFA mohla být podepsána společně s hlavní dohodou na začátku května. V Praze je stvrdí šéfové diplomacií ČR a USA Karel Schwarzenberg a Condoleezza Riceová. Obě smlouvy budou platit pouze v případě, že je schválí parlament.

Sociální demokraté nadále odmítají radar USA

Téměř všichni sociální demokraté odmítají radarovou základnu, kterou chtějí Spojené státy postavit ve vojenském újezdu Brdy. Ve vnitrostranické anketě se proti ní vyjádřilo 98,4 procenta členů z 629 organizací. Uvedl to předseda strany Jiří Paroubek. Podle hlavního manažera ČSSD Jiřího Havlíčka odpověděla na anketu zhruba polovina organizací. Členové také požadují, aby o osudu základny rozhodli občané v referendu. Pro referendum se vyslovilo 96,9 procenta základních organizací ČSSD. O smlouvě však bude rozhodovat parlament a vláda nemá zdaleka jisté, že ve sněmovně pro výstavbu základny získá dostatečný počet hlasů. Kromě opozice se totiž proti radaru chystají hlasovat i někteří poslanci zelených. Váhá například i poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

Topolánek se nezúčastní zahájení olympiády v Pekingu

Premiér Mirek Topolánek se nezúčastní zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Pekingu. Podle serveru Novinky.cz to řekl v Brně při debatě se studenty Právnické fakulty Masarykovy univerzity. Dosud předseda vlády zvažoval, že nechá o své účasti na olympiádě hlasovat členy vlády. Podle Topolánka ale může olympiáda přispět i k uvolnění situace v Číně.

Švejnar nechce kandidovat do Senátu

Ekonom a neúspěšný kandidát na prezidenta Jan Švejnar nechce kandidovat do Senátu. Uvedl to v rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny. Nabídku kandidovat jako nezávislý senátor, kterou dostal od různých stran, uskupení i senátorů, prý pečlivě zvážil. "Nakonec jsem se rozhodl, že mohu pomoci zemi víc tím, když bych zkusil něco nového, co by mohlo být velmi úspěšné, čemu se v anglosaském americkém světě říká think-tank, neboli nezisková nadstranická instituce, která působí tak, že sbírá a analyzuje nejlepší informace, a představuje je jak politikům, tak veřejnosti a inspiruje debaty," vysvětlil Švejnar. Ještě v pondělí v pořadu Pressklub rozhlasové stanice Frekvence 1 přitom řekl, že kandidaturu zvažuje.

Vláda schválila 147 milionů pro policii

Vláda ve středu uvolnila 147 milionů korun pro Policii ČR. Policisté je využijí k zajištění větší bezpečnosti během českého předsednictví v Evropské unii. V prvním pololetí r. 2009 bude Česko na svém území hostit řadu akcí za účasti vrcholných politiků sedmadvacítky. Ministr vnitra Ivan Langer hodlá mimořádné finanční prostředky použít na nákup speciální výzbroje a techniky pro policisty. Současné vybavení označuje za morálně zastaralé a značně fyzicky opotřebené. Varuje, že zločinci jsou vyzbrojeni lépe než policisté. Langer na středečním zasedání vlády předložil i novelu zákona o zbraních a střelivu, která upravuje jejich likvidaci. Normu ale kabinet odložil na příští týden.

Vláda nesouhlasí s návrhem KSČM rozšířit interpelace na více dní

Kabinet nesouhlasí s iniciativou komunistických poslanců, kteří chtějí rozšířit sněmovní interpelace při schůzích dolní komory i na středu a pátek. Zatím je pro dotazy poslanců na premiéra a ministry vyhrazeno při sněmovních schůzích vždy čtvrteční odpoledne. O negativním stanovisku ministrů informoval tiskový odbor úřadu vlády. Bez ohledu na nesouhlas kabinetu o osudu novely zákona o jednacím řádu sněmovny rozhodne až parlament. Nynější praxe stanoví, že ve čtvrtek od 14:30 do 16:00 mohou poslanci pokládat otázky premiérovi, další dvě hodiny ministrům. Opozice ale vládu kritizuje za to, že se její členové v čele s premiérem často z této části schůze omlouvají, čímž prý dávají najevo pohrdání sněmovnou.

Část senátorů za ODS je proti reformní smlouvě EU

Část ODS v Senátu je pro zamítnutí lisabonské smlouvy, která má stanovit pravidla budoucího fungování EU. Jen jediný hlas ve středu chyběl k tomu, aby kritici smlouvy prosadili zamítavý postoj jako doporučení senátního ústavně-právního výboru. Výbor se nakonec neshodl ani na schválení smlouvy, ani na jejím přezkoumání Ústavním soudem, jak to navrhly další dva výbory. Senát si z těchto doporučení bude vybírat příští týden při projednávání smlouvy. Vicepremiér Alexander Vondra (ODS) je pro to, aby o souladu lisabonské smlouvy s českou ústavou rozhodl Ústavní soud. Připomněl, že vláda o tento přezkum požádat nemohla. Ústavní soudci by měli posoudit například předání některých pravomocí na evropskou úroveň, a to zejména v trestní oblasti, právo Evropské rady za určitých okolností přijímat opatření nad rámec unijních kompetencí nebo právo měnit způsob hlasování.

Senátoři navrhují zrušení bezplatné dopravy a rozmrazení platů

Senát možná navrhne zrušit právo ústavních činitelů na bezplatnou hromadnou dopravu. Souběžně s tím by se jim ale mohly od příštího roku zvýšit platy. Vyplývá to ze změn, které v rámci nového antidiskriminačního zákona doporučil schválit senátní ústavně-právní výbor. Senát bude o návrzích rozhodovat příští týden, a pokud je schválí, norma se vrátí k novému posouzení sněmovně. S návrhy změn přišel předseda výboru Jaroslav Kubera (ODS), podle něho jde o odstranění jedné z pozitivních diskriminací. Kubera své návrhy pokládá za test integrity poslanců. "Jsem zvědavý, jak budou hlasovat v Poslanecké sněmovně ti, kteří do médií říkají, jak rádi se této výhody zbaví," řekl senátor.

STEM: ČSSD zvyšuje náskok před ODS

Volby do Poslanecké sněmovny by na počátku dubna vyhrála ČSSD, která zvyšuje svůj náskok před ODS. Sociální demokraty by v dubnu volilo 31,2 procenta lidí, občanští demokraté by získali hlas od 23,4 procenta občanů. Vyplývá to z volebního průzkumu agentury STEM. Při přepočtu na mandáty by sociální demokraté získali 82 z 200 míst ve sněmovně, druhá ODS by měla 62. Třetí by skončili komunisté s 26 mandáty. Do sněmovny by se dostali ještě zelení a lidovci. ČSSD a KSČM by měly v dolní komoře parlamentu většinu 108 hlasů.

EK schválila podporu autobusů šetrných k životnímu prostředí

Evropská komise ve středu schválila podporu, kterou v České republice mohou dostávat společnosti na investice do autobusů šetrných k životnímu prostředí. Autobusy současně musejí být využívány pro účely veřejné služby. Od roku 2008 do roku 2013 mohou společnosti v České republice získat podporu na nákup nových autobusů formou přímých jednorázových dotací. Výkonný orgán v prohlášení mimo jiné napsal, že takové přímé dotace také umožní dopravcům nakoupit autobusy, které mají vybavení pro osoby se sníženou hybností.

Klaus udělil první milosti od svého znovuzvolení

Prezident Václav Klaus udělil milost dalším 12 lidem. Bylo to poprvé, co tohoto mimořádného institutu hlavy státu využil po svém únorovém znovuzvolení, předtím tak učinil v prosinci loňského roku. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka ho k udělení milostí i tentokrát vedly převážně humanitární důvody.

Srážku tramvají v Ostravě nezpůsobila technická závada

Technická prohlídka vraků dvou tramvají, které se minulý týden srazily v Ostravě, jako příčinu nehody definitivně vyloučila technickou závadu. Podle Drážní inspekce tak příčinou tragické srážky bylo pouze selhání lidského faktoru. Pravděpodobným viníkem stále zůstává čtyřiadvacetiletý řidič, který na jednokolejku vjel a nepočkal na protijedoucí soupravu. Policie ho vyslechne ve čtvrtek. Při nehodě tři lidé zahynuli a desítky dalších byly zraněny. Škoda na obou tramvajových soupravách byla odhadnuta na dva miliony korun. Podle ostravského primátora Petra Kajnara by odškodnění obětí nehody mohlo být vyšší, než jaké vyplývá ze zákonného pojištění Dopravního podniku Ostrava (DPO). Vedení magistrátu by tak rádo předešlo případným soudním sporům. S odškodněním bude ale muset dopravci zřejmě pomoci právě město ze svého rozpočtu.

Inspekce odloží únik informací o Čunkových sociálních dávkách

Státní zastupitelství nařídilo Inspekci ministra vnitra, aby odložila případ úniku informací o sociálních dávkách, které v 90. letech pobíral vicepremiér a předseda lidovců Jiří Čunek. Potvrdila to obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Šárka Pokorná. Údaje ze spisu, který na Čunka vedla policie, se objevily loni v říjnu v reportáži České televize. Inspekce se případem zabývala kvůli podezření, že za únikem stojí některý z policistů. Už loni v listopadu inspekce odložila další šetření úniku informací, které se ale týkaly samotné údajné Čunkovy korupční aféry. Mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale tuto středu uvedla, že zastupitelství při přezkoumávání postupu podřízených v kauze našlo nedostatky v poskytování informací v trestním řízení a úniky informací.

Odvolací soud osvobodil policistu Čermáka

Odvolací senát Městského soudu v Praze ve středu zprostil obžaloby bývalého policistu Tomáše Čermáka kvůli napadení poslankyně Kateřiny Jacques. Podle obžaloby ji Čermák zbil při protestu proti prvomájové demonstraci neonacistů v Praze na Palackého náměstí v roce 2006. Soud tak potvrdil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 2, který v únoru Čermáka osvobodil, když rozhodl, že skutek není trestným činem. Čermák byl po incidentu s tehdejší ředitelkou sekce lidských práv úřadu vlády propuštěn od policie a obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Primátorce Chomutova vyhrožují smrtí

Primátorce Chomutova Ivaně Řápkové (ODS) někdo poštou poslal nábojnici s varováním, že pokud nezmizí z radnice, čeká ji smrt. Dopis zadržela pošta jako podezřelou zásilku a předala jej policii, která už zahájila vyšetřování. Pachateli hrozí v případě odhalení za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci až rok vězení či peněžitý trest. Vyhrožování může souviset se situací ve městě, která je už několik týdnů napjatá. Část obyvatel není spokojena s politikou vedení města. Odborná i laická veřejnost naposledy protestovala proti odvolání ředitele Podkrušnohorského zooparku Přemysla Rabase (Strana zelených) z funkce. "Největší konflikt, který teď řešíme, je s panem Rabasem. Nelze vyloučit, že to s tímto případem souvisí. Já mám své podezření, ale věc vyšetřuje policie," uvedla Řápková. Rabas jakoukoliv souvislost mezi jeho kauzou a vyhrožováním odmítá.

Policie se zabývá smlouvou mezi Stoškem a Tatrou

Protikorupční policie se zabývá smlouvou mezi bývalým vojákem Pavlem Stoškem a společností Tatra, na jejímž základě měl Stošek údajně získat provizi za nákup vozidel Tatra pro českou armádu. Mladé frontě Dnes to řekl šéf protikorupční policie Jiří Novák. Úkony v trestním řízení podle něj ale ještě zahájeny nebyly. MfD též informuje, že rozvědka upozornila armádu na "provizi" už v roce 2006. Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík deníku řekl, že protikorupční policie může smlouvu monitorovat už téměř 1,5 roku. "O tom, že existuje smlouva na mnohamilionovou provizi pro Pavla Stoška, jsme vedení ministerstva obrany i protikorupční službu policie upozorňovali dlouho před uzavřením kontraktu," řekl Krejčík. Rovněž bývalý předseda vlády Jiří Paroubek v úterý uvedl, že nákupem tatrovek se podle informací ČSSD protikorupční policie zabývala minimálně od konce roku 2006. Kontrakt měla prověřit na zadání Vojenského zpravodajství. Česká televize minulý týden uvedla, že Stošek možná získá od Tatry až 27 milionů korun jako provizi. Firma tvrdí, že Stošek se podílel pouze na vývoji terénního vozu Ross, prodej tatrovek nezprostředkovával. Ministerstvo obrany už dříve popřelo, že by třetí osoba asistovala při přípravě smlouvy o nákupu více než 556 vozů za 2,6 miliardy korun. Také Stošek tvrdí, že nevykonával lobbistickou činnost.

V Chebu zadrželi padělky bot za 88 milionů korun

V Chebu zadrželi celníci další kontejnery s pravděpodobnými padělky obuvi. Tentokrát šlo o tři kontejnery z Číny s celkem 41.448 páry obuvi. Zboží by při prodeji mělo hodnotu 88 milionů korun, informovala mluvčí plzeňského celního ředitelství Jitka Blahutová. Množství zachycených padělků dovážených do Česka z Číny se podle celníků zvyšuje. Loni od ledna do dubna celníci na pracovišti v Chebu zajistili 59.564 kusů nebo párů padělaného spotřebního zboží. Za stejné období letošního roku je to už 137.619 kusů či párů. V Chebu jde tak o navýšení na více než dvojnásobek.

Muž vjel na letiště v Mošnově před přistáním letadla

V úterý večer vjel na plochu mezinárodního letiště v Mošnově na Novojičínsku osobní automobil. Dvaatřicetiletý řidič z Karvinska prorazil oplocení a dojel až na dojezdovou rampu. Stalo se tak pouhých pětadvacet minut před přistáním letadla. Podle policie mohl letadlo a cestující na jeho palubě přímo ohrozit. Auto a jeho řidiče se pokusili na místě zastavit pracovníci cizinecké policie. Muž při tom do jejich vozu naboural. Dechová zkouška vyloučila, že by před jízdou pil alkohol, podle policistů ale mohl být pod vlivem drog. Nechali proto řidiče dopravit do nemocnice na odběr moči a krve. Později skončil v policejní cele a byl už obviněn ze tří zločinů.

V ČR jezdí až 300.000 vozidel bez povinného ručení

Podle odhadů odborníků jezdí v Česku zhruba 200.000 až 300.000 vozidel bez povinného pojištění odpovědnosti, tzv. povinného ručení. Uvedl to ředitel České kanceláře pojistitelů Jakub Hradec. Počet škod způsobených nepojištěnými vozidly podle něj neroste, zvyšuje se ale jejich závažnost. "Evidujeme relativně více vážných škod na zdraví s vysokými finančními nároky a dlouhou dobou výplaty, což navyšuje objem závazků garančního fondu," uvedl Hradec. Počátkem roku 2008 bylo v ČR registrováno 6,788 milionu vozidel, pojištěných jich bylo 5,998 milionu. Většina nepojištěných vozidel ale nejezdí. Z garančního fondu, který hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly, bylo loni vyplaceno 276 milionů Kč.

Historickým městem roku je Jindřichův Hradec

Historickým městem roku 2007 se stal Jindřichův Hradec. Ocenění je odměnou za nejlepší péči o památky v rámci programu vyhlašovaného ministerstvem kultury. Vítěz dostává kromě uznání také milion korun na jejich další zvelebování a zpřístupňování veřejnosti. Výsledky soutěže byly vyhlášeny tuto středu ve Španělském sále Pražského hradu, mezi třemi nominovanými byly ještě Šternberk a Uherské Hradiště. Porota letos vybírala ze 42 kandidátů, kteří se do soutěže přihlásili. Titul Historické město roku se udílí od roku 1994 za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Program existuje 15 let a odborníci na něm oceňují především to, že se díky němu na opravy památek sdružují peníze státní, obecní a příspěvky samotného vlastníka památky. Pro letošní rok je v programu celkem 144 milionů korun.

Korunovační klenoty a Královská cesta jsou na CD-ROM

Procházku Královskou cestou, od Prašné brány přes Karlův most až na Pražský hrad, a české korunovační klenoty znázorňují dva nové CD-ROMy. Na tiskové konferenci je tuto středu představili autoři z neziskového projektu Praha - jedinečná mozaika umění. Zájemce o historii metropole i profesionální průvodce seznámí s památkami a detaily klenotů prostřednictvím stovek fotografií a doprovodných textů. CE-ROM vychází podle spoluautora projektu Andreje Šumbery k výjimečné příležitosti vystavení korunovačních klenotů. Je doplněn o více než 650 obrázků s odborným textem. Královské klenoty podle Šumbery nebyly takto zdokumentovány nikde na světě. V současné době vychází o tomto jedinečném symbolu českých dějin také kniha malého formátu České korunovační klenoty, která je rovněž zveřejněna na nových webových stránkách www.korunovacni-klenoty.cz.

Přátelé ČR v USA zahajují sbírku na novou Wilsonovu sochu v Praze

Ve Spojených státech začíná finanční sbírka na obnovu nacisty zničené sochy amerického prezidenta Woodrowa Wilsona před pražským Hlavním nádražím. V souladu se záměry pražské radnice by organizace Američtí přátelé České republiky, která sbírku pořádá, chtěla pomník odhalit příští rok, až skončí rekonstrukce nádraží, jež dříve nosilo Wilsonovo jméno. I původní socha z dílny moravského sochaře Albína Poláška, který celý svůj umělecký život strávil ve Spojených státech, vznikla ze sbírky mezi krajany v USA. Před nádražní budovou ji v roce 1928 na americký státní svátek 4. července odhalil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Pomník měl být věčnou připomínkou významné role Spojených států a osobně prezidenta Wilsona při vzniku samostatného Československa. Bezprostředně po vstupu USA do druhé světové války ho ale němečtí okupanti 10. prosince 1941 strhli a bronzovou sochu roztavili. Po válce slíbili američtí krajané, že pomník obnoví, ale zabránil jim v tom nástup komunismu.

Ministerstvo pomůže památníku v Terezíně s opravou hřbitova

Ministerstvo kultury hodlá pomoci Národnímu památníku v Terezíně, z jehož hrobů minulý týden neznámý zloděj odcizil 327 bronzových desek se jmény obětí z terezínské policejní věznice gestapa, zdejšího ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Ministr kultury Václav Jehlička hodlá najít "důstojné řešení" situace a vrátit hřbitov co nejrychleji do původního stavu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Werichova vila se otevře veřejnosti v r. 2009

Werichova vila na pražské Kampě se otevře veřejnosti příští rok. Uvedl to starosta Prahy 1 Petr Hejma. Podle něj je nutné nejprve dokončit její opravu, která začala po povodni v r. 2002. Opravy, jejichž hodnota se odhaduje na 20 milionů korun, zajistí radnice. Stavební práce by měly být zahájeny co nejdříve, uvedl Hejma. Vilu bude mít na 40 let v pronájmu Nadace Jana a Medy Mládkových. Zaplatí jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále bude platit korunu denně. Nadace chce ve vile zřídit kulturní stánek věnovaný odkazu Jiřího Voskovce, Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana. V přízemí vily se budou konat projekce, divadelní představení i různé diskuse. V patrech mají být dva byty, jak již dříve rozhodla radnice, a také archiv a badatelna.

Benešová postoupila v Estorilu už do čtvrtfinále

Česká tenistka Iveta Benešová překvapivě snadno postoupila do čtvrtfinále turnaje v portugalském Estorilu. Vyhrála 6:2, 6:2 nad nejvýše nasazenou Italkou Flavii Pennettaovou. Její další soupeřkou bude Camille Pinová z Francie. Do čtvrtfinále v Estorilu postoupila i Klára Zakopalová. Šestá nasazená hráčka ve druhém kole porazila 6:4 a 6:1 Italku Corinnu Dentoniovou, jež se do hlavní soutěže dostala z kvalifikace.

Baráž Fed Cupu odehrají Šafářová, Kvitová, Benešová a Peschkeová

O postup do elitní skupiny tenisového Fed Cupu budou v Izraeli bojovat Lucie Šafářová, Petra Kvitová, Iveta Benešová a Květa Peschkeová. Nominaci českého družstva k duelu, který se uskuteční 26. a 27. dubna, zveřejnil nehrající kapitán Petr Pála. Reprezentace v týmové soutěži se po utkání se Slovenskem dočasně vzdala nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová, takže roli týmové jedničky převezme Šafářová.

Počasí

Ve čtvrtek čekáme oblačno, ojediněle s deštěm, na horách se sněhem. Nejvyšší teploty 8 až 12 stupňů Celsia.