Zprávy

Komunisté podpoří návrh ČSSD na vyslovení nedůvěry vládě

Komunisté ve sněmovně podpoří sociálnědemokratický návrh ne vyslovení nedůvěry vládě. V pořadu České televize to řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Sociální demokraté se v sobotu rozhodli, že opět, v tomto volebním období již potřetí zkusí kabinet sesadit. Místopředseda vlády a ODS Petr Nečas v ČT poznamenal, že z návrhů na vyslovení nedůvěry se začíná stávat český politický folklór.

Evropští zelení zaujali podle Bursíka k radaru mírnější postoj

Evropská strana zelených (EGP) na návrh předsedy českých zelených Martina Bursíka zaujala mírnější postoj k případnému umístění amerického radaru v České republice. Bursík řekl, že EGP velkou většinou hlasů na svém zasedání ve slovinské Lublani schválila usnesení, kterým nechává konečné rozhodnutí plně na tuzemských zelených. Mnoho z českých zelených zatím nechce radar podpořit - bez hlasů poslanců této koaliční strany se přitom výrazně snižují šance vlády na to, že prosadí smlouvy o radaru ve sněmovně. Například předsedkyně republikové rady zelených a poslankyně Olga Zubová v České televizi zopakovala, že ona by momentálně pro radar nehlasovala.

Vicepremiér a místopředseda ODS Petr Nečas v televizi uvedl, že vláda nechce smlouvy o umístění amerického radaru posílat do sněmovny naslepo, tedy bez toho, aby tam měly reálnou naději na schválení. Koalice bude podle něj o politické podpoře smluv ještě jednat.

Nečas: Vláda se bude zabývat uznáním Kosova nejdříve za měsíc

Vláda se podle vicepremiéra Petra Nečase (ODS) bude zabývat uznáním Kosova nejdříve za měsíc. Kabinet Mirka Topolánka (ODS) se jím zabýval už počátkem dubna, zatím ale nerozhodl a debatu přerušil. Nečas v pořadu České televize uvedl, že si ministři vyžádali dodatečné informace. Až je dostanou a vyhodnotí vývoj v Kosovu, mohou se k problému vrátit. Podle něj bude postoj Česka ovlivněn tím, jak jsou v zemi dodržována základní práva, zda tam funguje zákonný systém, jsou tam chráněna práva menšin či kulturní památky. Lidovci, někteří ministři za ODS a opozice si myslí, že Praha by nyní provincii jako samostatný stát neměla uznávat. Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku proti jeho vůli 17. února a od té doby ho uznalo přes 30 zemí. Nečas uvedl, že osobně považuje uznání kosovské samostatnosti za hrubou chybu mezinárodního společenství. Podle něj to EU a NATO "dobře nepromyslely a neprovedly".

Česká televize: Bývalý voják pomáhal zprostředkovat nákup Tatrovek pro armádu

Bývalý voják Pavel Stošek měl s firmou Tatra Kopřivnice uzavřenou dohodu, na jejímž základě pomáhal zprostředkovat nákup nákladních vozidel pro českou armádu. Podle České televize /ČT/ měl Stošek za svoji činnost obdržet provizi 1,3 procenta z každého auta nakoupeného armádou. Podle ČT tak měl celkem získat přes 20 milionů korun.

Mladá fronta Dnes píše, že Stošek je dnes spolumajitelem firmy Cals servis, která s ministerstvem obrany spolupracuje. Prováděl veškeré analýzy potřebné pro získání zakázky, zabezpečoval konzultace expertů a účastnil se také jednání se zástupci státu. Stošek však odmítl, že prováděl lobbistickou činnost. Ministerstvo obrany již dříve odmítlo, že by třetí osoba asistovala při přípravě smlouvy o nákupu vozů za 2,6 miliardy korun. Tatra při zadávání zakázky nezvítězila ve výběrovém řízení, ale byla vybrána přímo. Dohodu v prosinci 2006 podepsal tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý. Ministerstvo písemně firmu vyzvalo, aby vysvětlila, zda je smlouva mezi Stoškem a firmou platná a účinná.

Pokles ekonomiky USA by podle náměstka Šimáčka neměl ovlivnit ekonomiku ČR

Pokles americké ekonomiky by podle náměstka českého ministra financí Milana Šimáčka neměl negativně ovlivnit vývoj tempa růstu české ekonomiky. Důvodem jsou omezené vazby mezi americkým a českým hospodářstvím, kdy podíl obchodu s USA na celkovém objemu zahraničního obchodu České republiky činí zhruba tři procenta. "Česká ekonomika je naopak velmi závislá na eurozóně, především na Německu, protože 60 procent vývozu směřuje do zemí EU," řekl Šimáček na zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky ve Washingtonu. I nadále se dá očekávat kolísavost kapitálových trhů, což by ovšem podle něho nemuselo mít zásadní vliv na české hospodářství.

Prezident Svazu průmyslu Míl: ČR by reálně mohla přistoupit k euru v roce 2013

Česko by mohlo reálně přijmout jednotnou evropskou měnu euro na začátku roku 2013. V pořadu České televize to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl s tím, že dřívější termíny mu připadají nerealistické. Vláda dosud termín přijetí eura nestanovila a podle dřívějšího vyjádření premiéra Mirka Topolánka ČR do eurozóny vstoupí, až to pro ni bude výhodné. "Jsem přesvědčen o tom, že vláda by měla říct datum, politickou dohodu, kdy chceme vstoupit do eurozóny a zároveň zrychlit řadu reforem jako nezbytnou podmínku," dodal Míl. Zmínil zejména reformy zdravotnictví a důchodového systému jako nezbytnou podmínku přijetí eura. Česká měna za poslední rok posílila vůči euru zhruba o tři koruny a od začátku letošního roku roste rychlejším tempem než by odpovídalo produktivitě ekonomiky.

Vědci EU doporučili pozastavit biopaliva, komisař je podporuje

Vědecký výbor Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) tento týden doporučil pozastavit plán dosáhnout do roku 2020 desetiprocentního podílu biopaliv v pohonných hmotách a vyzval k vypracování souhrnné studie o rizicích a přínosech biopaliv pro životní prostředí. Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas však o víkendu zprávu EEA bagatelizoval a prohlásil, že cíl EU má nadále jeho podporu. Vědecký výbor složený z 20 nezávislých vědců z 15 zemí EU vyjádřil znepokojení nad nežádoucími dopady šíření biopaliv, vyráběných zejména ze zemědělských plodin. Ve své zprávě zpochybnil význam biopaliv první generace (ze zemědělských plodin) pro úspory fosilních paliv a snižování emisí skleníkových plynů a naznačil, že biomasa by se spíš měla využívat k topení a výrobě elektřiny než k pohonu automobilů. Výbor EEA dodal, že EU bez dalšího narušení životního prostředí nebude mít dostatek orné půdy, s níž by desetiprocentní cíl mohla splnit; z vlastních zdrojů pak plánovanou spotřebu nepokryje ani v případě, že by využívala druhé generace biopaliv (z biologického odpadu, travin nebo dřevin).

Zelení navrhnou platit 30 korun za recept, ne za každou položku

Lidé by podle poslankyně Olgy Zubové ze Strany zelených měli dávat 30 korun za recept, nikoli za položku na něm. Poplatky za léky by jim klesly, protože na receptu mohou být až dvě položky. Pod tlakem menších koaličních partnerů přistoupila ODS na to, že se vyhodnotí dopady regulačních poplatků už po čtvrt roce. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) připomněl, že už nyní jsou osvobozeni lidé v hmotné nouzi. Také rodinám s dětmi stouply daňové úlevy. Data zatím podle Nečase ukazují, že poplatky se osvědčily. Za čtvrt roku se vybralo 1,3 miliardy korun, klesl počet návštěv u lékaře a lidé kupují levnější léky za hotové.

Více než sto lidí v Praze pochodovalo proti antisemitismu

Více než sto lidí v Praze manifestovalo proti antisemitismu a rasismu. Součástí akce byl pochod, který vedl z náměstí Franze Kafky do Valdštejnské zahrady, kde se koná následné shromáždění s názvem Všichni jsme lidi. Již po páté ho v senátní zahradě uspořádalo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém. Účastníci akce na poklidný pochod, který se konal mimo jiné za doprovodu tradičních židovských písní, přinesli transparenty proti rasismu nebo izraelské a české vlajky. Pochodu se zúčastnil také bývalý osvětimský vězeň Oldřich Stránský. Pochod a shromáždění mají být protiváhou akcím pravicových extrémistů.

Česko patří podle organizátorů k zemím s relativně nízkým počtem násilných antisemitských projevů, neboť jejich forma se začala měnit. Stále častější jsou politické snahy ultrapravicových seskupení, o čemž svědčil i loňský pokus pochodovat bývalou židovskou čtvrtí v Praze o výročí Křišťálové noci, tedy pogromu na židovské obyvatele v nacistickém Německu.

Cestující zranění po střetu tramvají jsou mimo ohrožení života

Sedmnáct cestujících, kteří zůstali po páteční srážce tramvají v ostravských nemocnicích, zůstává ve stabilizovaném stavu. Někteří z nich byli propuštěni do domácího léčení, jiné čekají operace během příštího týdne, zjistila ČTK od mluvčích nemocnic. Při nehodě zemřeli dva dospělí a jedno dítě. Lékaři ošetřili celkem 38 zraněných, z toho 13 těžce. Policie podezřívá čtyřiadvacetiletého řidiče, který podle drážních inspektorů zřejmě nehodu zavinil. V pondělí drážní inspektoři provedou na místě nehody zkušební jízdu tramvajemi, aby odhalili okolnosti nehody. Drážní inspekce bude také zkoumat telefonní hovory a dokumenty, důležité pro ně budou výslechy zúčastněných osob.

V sobotu zemřelo při nehodách 6 lidí

Tragická byla sobotu na českých silnicích; při nehodách na nich zemřelo minimálně šest lidí včetně jednoho dítěte. Řada dalších osob se zranila. Policie přitom v pátek řidiče varovala před nepříznivým vývojem autonehod v posledních dnech a plánovala na víkend rozsáhlé dopravněbezpečnostní akce. Od začátku dubna si dopravní nehody vyžádaly celkem 42 životů.

Na letišti Šumperk spadl větroň, pilot skončil v nemocnici

Na okraji šumperského letiště se zřítil větroň. Jeho dvaašedesátiletý pilot, který nahlásil v průběhu letu technickou závadu, utrpěl při nehodě zlomeniny a otřes mozku a skončil v šumperské nemocnici. Příčinu havárie šetří letecká inspekce.

Osmatřicetiletého muže na Šumpersku smrtelně zranil býk

Osmatřicetiletého muže ve Zborově na Šumpersku smrtelně zranil býk. Rozzuřené zvíře na něj zaútočilo, když se muž snažil společně s dalšími obyvateli obce zahnat stádo býků, které uteklo z ohrady. "Býk muže nabral a přirazil ho ke stromu," uvedl policejní mluvčí. Zraněného se snažili nejprve resuscitovat svědci události. Dalších 40 minut se o totéž neúspěšně pokoušeli lékaři. Muž zemřel v důsledku vnitřních zranění.

Eurostat: Za elektřinu platí v EU nejvíce Dánové, nejméně Bulhaři

Za elektřinu platí v Evropské unii nejvíce domácnosti v Dánsku, Itálii a Nizozemsku, nejméně naopak v Bulharsku a Řecku. Zatímco průměrnou dánskou domácnost vyjde 100 kilowatthodin na 24,47 eur (tedy asi 612 korun), Bulhaři vydají při odběru stejného množství 6,80 eur (zhruba 170 korun). Češi zaplatí 10,47 eur, tedy 262 korun. Čechům patří při přepočtu nominálním kurzem 22. místo mezi 29 státy Evropy (Eurostat zohlednil vedle států EU i Chorvatsko a Norsko). Pokud by se ale přihlédlo ke koupěschopnosti domácností v jednotlivých zemích, ocitla by se ČR rázem v první desítce.

Zákonodárci zvažují, že upustí od papírových dokumentů

Zákonodárci začnou v budoucnu více šetřit lesy. Jeden z podvýborů Poslanecké sněmovny pracuje na návrhu, aby místo papírových sněmovních tisků poslanci dostávali dokumenty pouze v elektronické podobě. Podle dosavadní praxe se přitom ve sněmovně každý tisk vyskytuje ve 240 až 380 kopiích. Jeden papírový výtisk reformy veřejných financí přitom vážil dva kilogramy, u návrhu státního rozpočtu nebo státního závěrečného účtu to bývá ještě víc. V Senátu loni se loni spotřebovalo kancelářského papíru za 638.000 korun, z toho recyklovaného za 21.000 korun, uvedl tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka.

Televizní anketu popularity TýTý letos ovládla herečka Hana Maciuchová

Absolutním vítězem 17. ročníku televizní ankety popularity TýTý za rok 2007 se s největším počtem hlasů stala Hana Maciuchová, která zvítězila také v kategorii nejpopulárnější herečka. Nejoblíbenějším seriálem se stala Ulice televize Nova, v němž Maciuchová vyniká. Kategorie zpěváků od vzniku ankety v roce 1991 nezná jiného vítěze než třiatřicetinásobného Zlatého či Českého slavíka Karla Gotta. V kategorii zpěvaček zvítězila a stejně jako loni si tradiční cenu v podobě zrcadla z dílny výtvarníka Kurta Gebauera odnesla desetinásobná slavice Lucie Bílá. Bílá má za sebou 22 let sólové kariéry. Jednou z nejsledovanějších je zřejmě kategorie seriál roku, neboť původní české televizní seriály jsou fenoménem posledních let. Ulice zvítězila před Ordinací v růžové zahradě televize Nova a Četnickými humoreskami (ČT). Nejpopulárnějším hercem lidé zvolili Ivana Trojana. Nejoblíbenějším moderátorem televizního zpravodajství se stal Karel Voříšek z Novy. Osobností televizní zábavy se stal moderátor Leoš Mareš.

Do Dvorany slávy byla letos uvedena legendární hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková. Byla první dámou televizních zpráv, než ji za normalizace vyhodili. Zmizela z obrazovky, ale lidé nezapomněli její zastřený hlas, aktivní také za Pražského jara, ani odvahu, s jakou ohlásila v televizi 21. srpna 1968 počátek okupace Československa spojeneckými armádami a podílela se na ilegálním protiokupačním vysílání televize a rozhlasu.

Národní muzeum shromáždilo během dvousetleté historie miliony předmětů

Národní muzeum během své bezmála dvousetleté historie nashromáždilo a zdokumentovalo miliony předmětů dokládajících nejrůznější aspekty vývoje na Zemi. Každoročně do jeho hlavní budovy dominující Václavskému náměstí v Praze zamíří přes 400.000 návštěvníků. Patrně nejobdivovanějším a nejznámějším muzejním exponátem pro několik generací zůstává úplná kostra plejtváka myšoka zastoupená v zoologické expozici. Národní muzeum oslaví 15. dubna 190. výročí svého založení.

Vzniklo v roce 1818 z iniciativy několika významných příslušníků české šlechty zejména Goethova přítele Kašpara ze Šternberka, nejvyššího purkrabího hraběte Františka Antonína Kolovrata, a hraběte Prokopa Hartmana. Vlastenecké muzeum v Čechách, jak se tehdy jmenovalo, mělo zpočátku charakter soukromých neveřejných sbírek s hlavním zaměřením na přírodovědu. Jeho prvním sídlem byl Šternberský palác na Hradčanech, v současnosti jsou jeho pracoviště roztroušena ve více než 70 objektech Prahy a dalších měst. Jednoznačně nejnavštěvovanějším objektem muzea je centrální novorenesanční budova v horní části Václavského náměstí. Za celkovou koncepcí ztvárnění exteriérů i interiérů stál architekt a stavitel Josef Schulz.

Animovaný film Lednice získal cenu na festivalu ve Španělsku

Animovaný film Lednice režisérky Lucie Štamfestové získal v sobotu cenu za animaci na festivalu Cineposible ve španělském Cáceres. Po Norsku, Itálii, Slovensku a Bosně a Hercegovině je to již jeho pátý úspěch na zahraničních festivalech. Sedmiminutový animovaný snímek je podobenstvím o planetě Zemi, přináší jiný pohled na problematiku globálního oteplování. S nadsázkou znázorňuje, co se může dít v ledničce, jejíž dveře zůstanou nedopatřením pootevřené.

Milovníci vojenské historie si v květnu připomenou jízdu Američanů do Velichovek

Milovníci vojenské historie a sběratelé armádní techniky si 7. a 8. května připomenou akcí Mise Velichovky jednání Američanů o kapitulaci německé armády Střed. Letošní jízda armádních vozidel do Velichovek, které se každoročně účastní desítky vozidel, je již třináctým ročníkem této akce. Americký ozbrojený konvoj dorazil z Prahy do Velichovek 8. května 1945, aby s velitelem německé armády Střed maršálem Ferdinandem Schörnerem vyjednával o kapitulaci. Američané na místě zjistili, že Schörner již uprchl do Alp, a vrátili se zpět do Plzně. Velichovky byly osvobozeny až 11. května poté, co se sovětská armáda probila z Polska. Rusové totiž ještě 9. května sváděli v okolí Náchoda s německými jednotkami úporné boje.

V Turnově vystavují umělci, kteří malují ústy a nohama

Obrazy malované pouze ústy nebo nohama mohou vidět návštěvníci Muzea Českého ráje v Turnově. Vytvořilo je devět českých autorů, kterým jejich tělesné handicapy nedovolí, aby pracovali rukama. Jejich obrazy působí na řadu lidí úžasně, mnoho z nich ani nevěří, že se něco takového dá namalovat ústy nebo nohama, řekla kurátorka výstavy Alžběta Kulíšková. "Nohama maluje například Petr Šrámek z nedalekých Hodkovic nad Mohelkou a na jeho obrazech se často objevuje také krajina Českého ráje," dodala Kulíšková. Na výstavě jsou kromě krajin i portréty, zátiší, abstraktní malby nebo obrazy se zvířaty.

Zámek, hrad či vodní tvrz vlastní mnoho Čechů

Vlastnit zámek, hrad či vodní tvrz je sen pro mnohé romantiky, v posledních dvou desítkách let si jej ale mohlo splnit i dost Čechů. Ještě v 80. letech byla většina památek státních. V důsledku restitucí a privatizace se poměr vlastníků památek výrazně změnil. Zatímco před rokem 1989 patřilo 60 procent památek státu, dnes je v nestátním vlastnictví 90 procent nemovitých kulturních památek. Koupit památku je možné od obce, církve i soukromníka, pro které se stala nepotřebnou. Získat památku není problém, dokonce fakt, že je daný objekt za památku prohlášen, může snížit jeho cenu.

Romantické procházky v zámecké zahradě, honosné večeře a usínání v posteli s nebesy. I takhle vypadá bydlení na zámku, které ale znamená také spoustu starostí. Své o tom ví Ivan a Lucie Pilipovi, kteří předloni koupili zámek Trnová. "Vlastní nemovitost, ať jde o zámek či dům, skýtá spoustu povinností. Zatím převažují starosti nad těmi radostmi," řekla podnikatelka a manželka bývalého ministra financí Lucie Pilipová, kterou ke koupi zámku inspiroval vztah k tamnímu prostředí. Finančně náročnější než koupě zámku byla podle Pilipové jeho rekonstrukce. Po vlastním zámku zatoužili i další známí Češi. Herec Karel Roden si pořídil barokní zámek Skrýšov u Příbrami. Zpěvák rockových kapel Wanastowi vjecy a Lucie Robert Kodym vlastní u Kolína zámek Bečváry.

Česká rodačka Ivana Trumpová se znovu vdala

Americká podnikatelka českého původu Ivana Trumpová se v sobotu večer v Palm Beach na Floridě znovu vdala. Jejím čtvrtým manželem se stal v luxusním letovisku Mar-a-Lago Ital Rossano Rubicondi. Podle serveru People.com měla rodačka ze Zlína svatební diamantový prsten za milion dolarů a šaty v pastelově růžové a zlaté. Čokoládový svatební dort vysoký tři metry byl dovezen z Německa, orchestr o 24 členech dorazil z Paříže.

V Česku roste počet sběratelů lastur

Obyvatelé Česka jsou sice suchozemci, mnozí z nich ale moře milují. Svědčí o tom i zvyšující se počty členů Českého klubu sběratelů lastur. Tato organizace vznikla v roce 1995 a má již přes 200 aktivních členů, což je mnohem více, než mají obdobné instituce v zemích, které se mohou pochlubit mořem. Organizace pořádá pravidelné výstavy spojené s burzami v Praze, Brně a Hradci Králové. Spoluzakladatel českého klubu Jaroslav Derka má doma kolekci 4500 druhů mušlí. Kvůli svému koníčku jezdí doslova po celém světě, aby mohl lastury nakupovat od rybářů.

Sběratel z Pořežan přes 50 let renovuje historická vozidla

Zašlé kráse starých vozidel už před pěti desetiletími propadl František Jiříček z Pořežan na Českobudějovicku. Jeho sbírky historických kočárů, automobilů a motocyklů se za tu dobu natolik rozrostly, že se před sedmi lety rozhodl založit si vlastní muzeum. Staré kočáry, které sedmasedmdesátiletý sběratel sám renovuje, učarovaly i filmařům. Štáby si je vypůjčily například pro natáčení filmů o Mozartovi, Beethovenovi či Goetheovi. Do svých pohádek Z pekla štěstí, Princezna ze mlejna či Nejkrásnější hádanka jeho kočár obsadil i režisér Zdeněk Troška. František Jiříček dnes vlastní nejrozsáhlejší sbírku kočárů na jihu Čech a v kraji vůbec jediné muzeum starých automobilů.

V plzeňské zoo se narodila lvíčata

Nejméně dvě lvíčata vzácného lva berberského se v pátek narodila v plzeňské zoologické zahradě. Tříletá Lekysha, která v Plzni dostala jméno Blanka, rodila poprvé, jejím partnerem je patnáctiletý Vilík. Protože porod probíhal přirozeně, chovatelé šelmám nechávají maximální možný klid. Při ranním krmení pouze viděli, že ve vnitřní ubikaci, kde samice rodila, jsou dvě živá mláďata. Není ale vyloučeno, že jich může být i víc. "V plzeňské zoo byla naposledy odchována lvíčata v první polovině 70. let 20. století," řekl mluvčí. Plzeňská zoo jako první zahrada v zemi zbudovala pro šelmy unikátní výběh se stromy, keři a pahorky, který od návštěvníků neoddělují mříže ani sklo, ale jen pětimetrový vodní příkop a elektrický ohradník.

Blíží se sezóna chřestu

Jako zelenina, ale i jako okrasná rostlina se pěstuje chřest, který si poslední dobou stále více získává české labužníky. Surovina, která byla v české gastronomii svého času poněkud zanedbávána, si opět našla cestu k milovníkům kulinářských specialit. Stala se dokonce tak oblíbená, že má vlastní, chřestovou sezonu, která začíná 15. dubna. V posledních letech se pořádají ivančické chřestové slavnosti.

Slavia je krok od titulu, porazila Karlovy Vary 4:0

Hokejisté pražské Slavie vyhráli pátý zápas finále play off hokejové extraligy nad Karlovými Vary 4:0 a v sérii hrané na čtyři vítězství vedou 3:2 na zápasy. K zisku mistrovského titulu jim tak chybí jediná výhra. Té mohou svěřenci Vladimíra Růžičky dosáhnout již v pondělí, kdy je na karlovarském ledě na programu šestý finálový duel.

Moderní pětibojařka Grolichová skončila v Madridu čtvrtá

Až v poslední disciplíně přišla česká moderní pětibojařka Lucie Grolichová o medailovou pozici v závodu Světového poháru v Madridu a skončila čtvrtá. Od třetí příčky jí v konečném součtu dělilo 32 bodů, zvítězila Běloruska Anastasia Samusevičová.

Pešek zopakoval v Estorilu desáté místo z předchozího závodu

Český jezdec Lukáš Pešek skončil na desátém místě v závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Estorilu a zopakoval svůj čtrnáct dní starý výsledek z Jerezu. V kubatuře do 250 ccm dojel těsně za bodovanou patnáctkou Karel Abraham, z vítězství ve Velké ceně Portugalska se suverénně radoval Španěl Alvaro Bautista.

Berdych se zranil v duelu s Davyděnkem, v Davisově poháru postupují Rusové

Sen českých tenistů o postupu do semifinále Davisova poháru se rozplynul po zranění Tomáše Berdycha v pátém setu utkání s Nikolajem Davyděnkem. Rusové tak na moskevské antuce získali rozhodující třetí bod a závěrečná dvouhra už nemůže nic změnit na jejich vítězství ve čtvrtfinále. Berdych přitom proti soupeři, kterého zatím nikdy v kariéře neporazil, odvedl skvělý výkon. Vedl 2:1 na sety a po ztracené čtvrté sadě to bylo v rozhodujícím setu 2:1 v jeho prospěch, než při skluzu na antuce špatně došlápl a přivodil si výron pravého kotníku. I když se o něj okamžitě postaral lékař týmu Pavel Kolář, Berdych s natékajícím kotníkem nemohl pokračovat.

Čeští tenisté ve čtvrtfinále Davisova poháru v Rusku prohráli nejtěsnějším rozdílem 2:3. V závěrečné dvouhře porazil Lukáš Dlouhý, který za rozhodnutého stavu nahradil Radka Štěpánka, dvakrát 6:3 Marata Safina. Rusové už měli jistý postup a Safin za tohoto vývoje nenavázal na výkon z pátečního duelu s českou jedničkou Tomášem Berdychem.

Zelenková útočila na triumf v Ironmanovi v JAR, skončila třetí

Třetí místo vybojovala triatlonistka Lucie Zelenková v jihoafrickém Ironmanovi v Port Elisabeth. Česká reprezentantka v závodě dlouho vedla, ale v závěru maratonského běhu ji předstihly Skotka Bella Comerfordová a Italka Edith Niederfrinigerová. I tak Zelenková vylepšila předloňskou čtvrtou příčku. Mezi muži skončil osmý Martin Matula. Vyhrál Brit Stephen Bayliss v traťovém rekordu 8:8:23.

Velké dubnové ceně v Chuchli dominoval Váňův tým

Překážkový tým Josefa Váni v kvalitně obsazené Velké dubnové ceně na dostihovém závodišti v pražské Chuchli předčil rovinovou elitu. Na trati 1800 metrů nečekaně, ale přesvědčivě dominoval tandem Váňových svěřenců, přičemž triumf ukořistil Certus pod překážkových šampionem z roku 2006 Josefem Bartošem. Na druhém místě dokončil závod Dantes Peak a až třetí skončil spolufavorit Paldox.

Počasí

Bude polojasno, odpoledne a večer oblačno, na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Na západě Čech později i trvalejší srážky. Teploty 14 až 18st, na horách kolem 8 stupňů Celsia.