Zprávy

Tři mrtví po srážce tramvají v Ostravě, policie podezírá řidiče

Páteční čelní srážka tramvají v Ostravě si vyžádala tři životy. Podle dosavadních informací bylo při nehodě zraněno dalších 38 lidí, z toho 13 těžce. Policie proti jednomu z řidičů tramvají zahájila trestní řízení pro podezření z obecného ohrožení. Hrozí mu až deset let vězení. Rodiny pozůstalých i zranění dostanou odškodnění od města a ostravského dopravního podniku.

Podle mluvčího Drážní inspekce Zdeňka Neusara jedna z tramvají zřejmě vyjela na trať bez souhlasu dispečera. Záchranáři převezli do tří ostravských nemocnic téměř čtyři desítky zraněných. Lékaři ošetřovali hlavně poranění hrudníků a krční páteře a také zlomené končetiny. Mezi zraněnými byla i těhotná žena, která předčasně porodila císařským řezem. Všichni pacienti jsou v současné době ve stabilizovaném stavu.

Policisté, kteří nehodu vyšetřují, podezírají z jejího zavinění čtyřiadvacetiletého řidiče tramvaje. Ten se při kolizi těžce zranil a kvůli jeho špatnému psychickému stavu o něj navíc pečuje psychiatr. Kriminalisté řidiče zatím neobvinili, protože stále shromažďují důkazy. Pomohou jim záznamové karty z tramvají. Podle nich vjel řidič na trať směrem rychlostí 61,4 kilometrů za hodinu, a mírně tak překročil nejvyšší povolenou rychlost 60 kilometrů za hodinu. Tramvaje na rizikový úsek znovu nevyjedou, dokud ostravský dopravní podnik nepřijme opatření, které by mělo další podobné tragédii v budoucnu zabránit. Dopravce chce do konce roku vybavit ostravskou trať elektronickým zabezpečovacím zařízením.

Brazilský prezident zahájil hlavní část návštěvy Česka

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva zahájil hlavní část dvoudenní pracovní návštěvy Česka. Na Pražském hradě ho přijal jeho český protějšek Václav Klaus. Podepsána byla také dohoda o hospodářské a průmyslové spolupráci obou zemí. Brazílie je největším obchodním partnerem Česka v Latinské Americe, vzájemný obrat roste, ale obchodní bilance je každoročně pro ČR pasivní - český vývoz loni dosáhl zhruba 4,6 miliardy korun, opačným směrem šlo zboží za téměř šest miliard korun. Brazilský prezident Luiz Inácio da Silva měl na programu také prohlídku Strahovského kláštera a kostela Panny Marie Vítězné, kde po boku Pražského Jezulátka stojí kopie sochy patronky Brazílie Panny Marie z Aparecidy.

ČSSD opět navrhne vyslovení nedůvěry vládě

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě podá sociální demokracie v příštích týdnech. Ústřední výkonný výbor ČSSD dal poslaneckému klubu strany zelenou, aby začal připravovat další pokus o parlamentní sesazení kabinetu. Předseda strany Jiří Paroubek v projevu k delegátům připustil, že ČSSD možná ani tentokrát s návrhem na vyslovení nedůvěry neuspěje. I tak má ale podle něj smysl se o to pokusit. Socialisté svým návrhem podle Paroubka dají najevo, že se distancují od politiky Topolánkovy vlády.

Socialisté mimo jiné tvrdí, že současný kabinet je založen na korupci, ale přesto prý prosazuje řadu zásadních věcí, jako jsou změny ve zdravotnictví či umístění amerického radaru. Sociálním demokratům vadí například navrhovaný zákon o církevních restitucích. Kritizují i nedávný návrat šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády.

ČSSD má vlastní návrh vyrovnání s církvemi, vládní odmítá

Sociální demokraté předloží vlastní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Podle ČSSD by ho měla provázet i dohoda o tom, že vlastníkem katedrály svatého Víta na Pražském hradě zůstává stát, spravovat a užívat chrám mají stát a církev společně. Vládní návrh zákona o vrácení části majetku církvím ČSSD podpořit nehodlá. Ve stanovisku, které podpořili, mimo jiné upozorňují na to, že pokud koalice i tak v parlamentu svůj návrh zákona prosadí, nebude se jím ČSSD cítit vázána a po volbách ho případně změní.

Vládní návrh vychází z loňské dohody s církvemi na vrácení asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let. Finanční kompenzace je podle ČSSD nadhodnocená a neúnosně do budoucna zatěžuje státní pokladnu. Návrh ČSSD počítá s "omezenou naturální restitucí" u církevních řádů, a to výhradně u budov a pozemků, které jsou s budovami přímo spojeny. Výčet vydávaného majetku by měl být podle socialistů přímo v zákoně. Za nevydaný majetek by církve, respektive nově zřízená "náboženská nadace" spravovaná církvemi dostala finanční náhradu. Peníze by měly být vyplaceny během tří let z výnosu privatizace státního majetku a měly by sloužit na výdaje spojené s náboženskou a například také sociální, zdravotní a kulturní aktivitou církví.

ČSSD uznání Kosova odmítá, k zákonu z dílny KSČM se ale nepřidá

Sociální demokraté chtějí sice dál bránit tomu, aby vláda uznala Kosovo, nepřidají se ale k avizovanému komunistickému návrhu zákona, který by kabinetu takový krok výslovně zakázal. Socialisté se na jednání Ústředního výkonného výboru (ÚVV) shodli na tom, že zákon není vhodnou formou, jak snahám o uznání Kosova čelit. Předseda ČSSD Jiří Paroubek připomněl, že i někteří koaliční politici mají k uznání Kosova výhrady. Kdyby socialisté "přitvrdili" a připojili se k návrhu zákona z dílny KSČM, mohlo by to podle něj ve svém důsledku znamenat, že uvedení vládní poslanci svůj názor přehodnotí.

V Českém Krumlově se setkalo přes 100 vojáků v modrých baretech

V Českém Krumlově se setkalo více než sto bývalých účastníků zahraničních pozorovatelských misí a vojáků, kteří se pod vedením OSN účastnili bojových a riskantních operací v zahraničních misích. Vojáci označovaní jako modré barety si připomněli místo, kde se připravovali na operace v rámci OSN. Právě ze základny v Českém Krumlově byli před 16 lety vysláni první českoslovenští vojáci do zahraniční mise v bývalé Jugoslávii. Po nástupu přešli vojáci do mincovny českokrumlovského zámku, kde zážitky z misí do 4. května připomíná výstava velkoplošných fotografií Michala Novotného z Lidových novin pořízených při českých misích v osmi zemích.

Země V4 chtějí užší spolupráci při mezinárodních únosech dětí

Ministři spravedlnosti zemí visegrádské čtyřky chtějí, aby soudy byly efektivnější v případech, kdy si rodiče navzájem unesou děti. Soudní jednání by za těchto okolností měla skončit do šesti týdnů, což by urychlilo případný návrat dětí. Novináře o tom informovali ministři spravedlnosti České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska po společném jednání ve Vysokých Tatrách. V Česku se podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila řeší každý rok několik případů únosů dítěte jedním z rodičů. Nejkomplikovanější případy vznikají, když potomka převezou do států Jižní Ameriky nebo do arabských zemí.

Česká vláda loni v prosinci schválila návrh novely občanského soudního řádu, který má zvýšit ochranu dětí. O unesených dětech by podle Pospíšila měl rozhodovat jen okresní soud v Brně. K urychlení soudních řízení o navrácení dítěte zavazují země V4 i mezinárodní dohody, dodal český ministr. V Česku budí v současnosti pozornost případ šestileté Charlie Terezy Vichnarové, kterou bez vědomí matky unesl do Austrálie její otec, Novozélanďan Rodney Wiliam Cowie. Únos dcery muž zřejmě plánoval, protože v době, kdy teprve matka vypovídala na policii a únos oznamovala, seděla už Terezka s Cowiem v letadle směřujícím do Austrálie. Cowie odcestoval s dítětem, ačkoliv neměl jeho cestovní pas.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zahájí s vrchlabskou nemocnicí kvůli poplatkům správní řízení

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zahájí správní řízení se soukromou Česko-německou horskou nemocnicí ve Vrchlabí na Trutnovsku. VZP je přesvědčena, že nemocnice nevybíráním poplatků od pacientů mladších 18 let porušuje zákon, sdělil mluvčí největší pojišťovny Jiří Rod. Nemocnice od začátku roku nevybírá regulační poplatky od dětí mladších 18 let, pojišťovnám však výběr poplatků vykázala s tím, že je uhradil sponzor. "Zakazovat sponzoring ve zdravotnictví považuji za vrchol toho, co si VZP dovoluje," prohlásil ředitel nemocnice Dryml. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta by sponzoring byl možný jen tou formou, že by nemocnice dala lidem peníze do ruky a oni s nimi šli poplatek uhradit. "Jinak je to porušení zákona. VZP postupuje správně, když to tak nenechá a trvá na vymáhání zákona," dodal mluvčí.

Vedení vrchlabské nemocnice považuje výběr poplatků od pacientů mladších 18 let za asociální a v rozporu s dobrými mravy. Ministerstvo už dříve označilo nevybírání za nezákonné a za součást politického boje, do něhož jsou zataženi pacienti. Dryml chce totiž na Hradecku za ČSSD kandidovat do Senátu a krajského zastupitelstva.

Právo: Primátor Rödl nebude stíhán za zákaz pochodu extremistů

Primátor Plzně Pavel Rödl (ODS)se vyhne stíhání za to, že v lednu zakázal pochod ultrapravicových extremistů městem. Dozorující státní zástupkyně vydala policistům pokyn, aby trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele odložili. Informuje o tom deník Právo. Státní zástupkyně vycházela z toho, že pohnutkou primátorova jednání nebylo způsobit někomu škodu, ale naopak škodě zabránit. Pochod byl nasměrován k plzeňské synagoze v době výročí transportu plzeňských židů do koncentračního tábora.

V Česku má práci jen 20 až 30 procent nevidomých

Především potíže s uplatněním na trhu práce trápí nevidomé a slabozraké z Česka. Podle vedení Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) má práci jen 20 až 30 procent zrakově postižených lidí v produktivním věku. SONS se bude snažit tuto nepříznivou situaci změnit mimo jiné pomocí projektů financovaných Evropskou unií. Prezident SONS Josef Stiborský uvedl, že nízký počet zrakově postižených zaměstnaných souvisí s tím, že se mnohé firmy stále obávají dát nevidomým a slabozrakým práci. Většina pracuje v call centrech jako operátoři. Uplatnění často nacházejí i jako maséři, učitelé hudby či ladiči.

Historici se budou věnovat okolnostem vzniku Československa

Okolnostem vzniku československého státu před 90 lety bude věnována mezinárodní konference, která se počátkem příštího týdne uskuteční v Senátu. Pořádá ji Masarykův ústav Akademie věd v rámci projektu České křižovatky evropských dějin. Záměrem konference je vyvolat diskusi o charakteru a efektivitě transformačních procesů, které souvisely se vznikem Československa, s jeho rozvojem a začleněním do systému mezinárodních vztahů, uvedli organizátoři konference. Chtějí okolnosti vzniku státu porovnat s podobnými a podobně rozsáhlými procesy, například po roce 1948 a 1989, a to nejen z pohledu historiků, ale i politologů, filozofů nebo sociologů. Organizátoři si kvůli tomu na konferenci pozvali nejen české a slovenské experty, ale i odborníky z Německa, Rakouska, Polska, Maďarska a z pařížské Sorbonny.

Bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal píše paměti

Třiaosmdesátiletý bývalý komunistický premiér a vysoký funkcionář KSČ Lubomír Štrougal píše paměti. ČTK to řekl při křtinách biografie někdejšího ministra zahraničí své vlády Bohuslava Chňoupka, kdy se opět objevil na veřejnosti. Na dotaz, zda sepisuje vzpomínky, odpověděl: "Snažím se." Nechtěl ale hovořit o tom, jak je daleko. O současné politice ale Štrougal hovořit vůbec nechtěl

Blesk usmrtil muže v chalupě v Jizerských horách

Při bouřce zemřel v rekreační chalupě v osadě Jizerka na Jablonecku zhruba devětatřicetiletý muž. V místnosti ho zasáhl výboj blesku, který udeřil do stavení. "Výboj blesku sjel do rekreanta přes rozsvícenou stropní lampu. U stolu pod ní sedělo pět lidí. Ostatní čtyři vyvázli bez zranění," konstatoval náčelník horské služby v Jizerských horách René Mašín.

Karlovarský kraj zasáhla prudká bouře a způsobila řadu škod

Karlovarský kraj zasáhla v pátek večer prudká bouře doprovázená intenzivními blesky a místy i vichřicí. Poškozeno bylo několik objektů, popadala řada stromů a přívalový déšť zaplavoval sklepy, řekl mluvčí krajských hasičů František Petr. Nejvíce postiženo bylo Chebsko, kde hasiči čerpaly vodu z téměř dvou desítek zaplavených sklepů. Převážně se jednalo o rodinné domky v Pomezí, Františkových Lázních a Hazlově. Někde hladina vody dosahovala i jeden metr.

Zpěvák Landa zůstává ve strakonické nemocnici, jeho stav se zlepšil

Populární zpěvák Daniel Landa zůstává ve strakonické nemocnici, kam ho v pátek přivezli po havárii při rychlostní zkoušce na rallye na Šumavě. Je ve stabilizovaném stavu, oproti pátku se jeho stav zlepšil. Zpěvák utrpěl poměrně velký otřes mozku a byl nějakou dobu v bezvědomí. Landa by měl 22. dubna v Ostravě zahájit koncertní turné. Server Novinky.cz uvedl, že zpěvák věří, že před diváky předstoupí. "Vidím to velmi dobře. Jestli mi lékař řekne, že nejsem ohrožen na životě, koncertovat budu," uvedl Landa.

Devětatřicetiletý zpěvák a herec Landa, který počátkem 90. let zpíval ve skinheadské kapele Orlík proslavené zejména rasistickými texty, nyní v Česku dlouhodobě patří k nejpopulárnějším interpretům. Jeho desky se pravidelně umísťují na předních příčkách hitparád a v uplynulých 15 letech jeho příznivci zakoupili přes 744.000 kusů jeho alb; před Landou se tak umístila pouze kapela Kabát. Vystupuje přesto pouze ojediněle. V uplynulých dvou letech například uspořádal jen dva veřejné koncerty a na halové turné jeho početní fanoušci čekají již od roku 2005.

V Ostravě havaroval kamion s vodíkem, náklad začal hořet

Kamion převážející náklad vodíku havaroval v Ostravě - Hrabůvce. Převrátil se a bomby začaly hořet. Hasiči museli evakuovat přibližně sto lidí z nedalekého domu. Požár vodíku hasiči likvidovali asi dvě a půl hodiny a zároveň chladili zbývající vodíkové lahve, aby zabránili rozšíření ohně. Nákladní automobil se nesrazil s žádným jiným autem, nehodu pravděpodobně zavinil náklad, který jej převážil. Řidič utrpěl zranění a skončil v nemocnici.

Příznivci squattingu se sešli na street party v Praze

Přibližně 150 příznivců squattingu se sešlo nedaleko Palackého náměstí v Praze. Pořadatelé akci Nás nezničíte! uspořádali jako reakci na loňskou demolici kodaňského alternativního centra a následných policejních zásahů. Účastníci si s sebou také na street party přinesli několik zvukových systémů, které hlasitě hrály. Akce na podporu squattingu se v různých evropských městech měli uskutečnit v pátek a sobotu.

Česká astronomická společnost udělila ceny za fotografii a výzkum

Astrofotografem roku byl na celostátním setkání České astronomické společnosti (ČAS) vyhlášen Martin Myslivec. Porota ocenila krásu jeho snímku Galaxie M31 v souhvězdí Andromedy. ČAS rovněž udělila Kvízovu cenu; z rukou předsedkyně společnosti Evy Markové ji převzal Luboš Brát za přínos v oboru studia proměnných hvězd.

Temperamentní salsa roztančila pražské Kongresové centrum

Taneční sály v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě ovládli milovníci temperamentní salsy. Podle pořadatelů 7. mezinárodního festivalu patří pražská taneční show mezi nejžádanější akce tohoto druhu ve světě. Mimo vystoupení profesionálních tanečníků nabízí třídenní akce, která začala v pátek, také workshopy a výcvik se zahraničními lektory. Své schopnosti si mohou ověřit začátečníci nebo pokročilí tanečníci různého stupně. Trpělivý výklad nabízejí mistři latinskoamerických tanců z Paříže, Londýna nebo Bruselu.

Sbírání pohlednic patří podle klubu sběratelů k nejoblíbenějším

K nejrozšířenějším oborům sběratelství nejen v Česku patří podle Klubu sběratelů kuriozit filokartie - tedy sbírání pohlednic. Největší sbírku v Česku má podle České knihy rekordů František Kříž z Českého Brodu, čítá přes 180.000 kusů. Většina sběratelů se ale specializuje, někteří třeba na místopis České republiky. K nim patří také pětatřicetiletý Milan Janča z Bystřice nad Pernštejnem. Na burzách vyhledává pohlednice s motivy svého města a také jednoho z nejobdivovanějších hradů - Pernštejna. "Nejstarší pohlednici mám z roku 1890," řekl na celostátním setkání sběratelů v Jihlavě.

Na 27. ročníku setkání sběratelů v Jihlavě vystavovaly desítky filatelistů, numismatiků, ale také sběratelů všeho možného, třeba pivovarských suvenýrů, telefonních karet či tužek. O České republice se podle prezidenta pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslava Marka dá říci, že je zemí sběratelskou. Mnohé sbírky jsou co do počtu exponátů největšími na světě. Největším sběratelem byl už císař Rudolf II. K novodobým patří třeba Stanislav Salbyhoudek, jenž má ve své sbírce Edisonovu žárovku z roku 1881, Ladislav Šejnoha zase vlastní 110.000 autobusových jízdenek a Alena Šedová na 30.000 ubrousků z více než 80 zemí světa.

Výstava v Jílovém má přispět k popularizaci včelařství

Počet včelařů a včelstev v ČR ubývá. O včelařství není mezi lidmi zájem, protože produkce medu se stala ekonomicky nevýhodnou. ČTK to při zahájení výstavy 100 let od založení Včelařského spolku okresu Jílovského řekl jeho předseda Jan Kunc. Včelstva navíc v posledních dvou letech decimuje přemnožený roztoč včelí. Ten včelařům z Jílového během letošní zimy zničil 80 procent jejich včelstev.

Čeští včelaři loni zazimovali zhruba 520.000 včelstev, o 5000 méně než v předchozím roce. Počátkem 90. let bylo přitom v zemi přes 800.000 včelstev. Domácí produkce medu loni klesla meziročně o 600 tun na 8467 tun, přesto je druhou nejvyšší od vzniku samostatného Česka. Včelařství má v Čechách velkou tradici. Nejstarší písemné doklady o něm pocházejí z 10. a 11. století. Již v 11. a 12. století se v Praze konaly medové trhy, kde se český med směňoval v poměru jedna ku jedné za dováženou sůl. Autor teorie relativity Albert Einstein v minulém století prohlásil, že pokud by na světě vyhynuly včely, člověk by nepřežil déle než čtyři roky. Z krajiny by se vytratilo několik desítek druhů kulturních a planě rostoucích rostlin, které jsou na opylení včelami zcela závislé.

Pražská zoo se pokusí rozmnožit vzácné indické gaviály

Sedm indických krokodýlů gaviálů má v pražské zoologické zahradě nový pavilon. Vzácná zvířata, která ve volné přírodě patří mezi nejohroženější druhy, získala zoo počátkem roku jako jediná evropská zahrada. Zoo v sobotu pavilon gaviálů slavnostně otevřela. "Naše práce by nebyla úplná, kdybychom se je nepokusili rozmnožit. Nebude to ale dříve než za deset let," řekl kurátor chovu plazů Petr Velenský. Třem samcům a čtyřem samicím je totiž nyní teprve 3,5 roku, dospělosti se dožívají v 16 letech. Ředitel zoo Petr Fejk označil jejich přítomnost v Praze za podobně významný počin s mezinárodním přesahem, jakým byl chov koní Převalského v 70. letech minulého století.

Historické postavy doprovázely návštěvníky při prohlídce Jezeří

Mágové, věštci, alchymisté a další bytosti doprovázeli návštěvníky na zahajovací akci nové sezony na zámku Jezeří na Mostecku. Akce z cyklu Život na zámku, se kterou vedení památky začalo už před 11 lety jako jedno z prvních mezi památkami v regionu, má hlavně přilákat návštěvníky a pomoci při rekonstrukci zámku, řekla kastelánka Hana Krejčová. Podobné akce se od dubna do října na zámku konají každý měsíc. Zámek je rekonstruovaný jen částečně, interiéry jsou minimálně vybaveny, i přesto se umístil v návštěvnosti v první polovině všech památek spravovaných ústeckou pobočkou Národního památkového ústavu.

Zámek v Rájci připravil na noční prohlídky příběh Ďábla Trenka

Na příběh o baronu Františku Trenkovi (1711 až 1749), jemuž se říkalo Pekelník, se mohou těšit lidé, kteří letos zavítají na některou z nočních prohlídek zámku v Rájci na Blanensku. Skupina osmi ochotníků pro ně připravila téměř hodinové představení plné šermu a tance. Přiblíží při něm životní osudy slavného vojenského velitele, který strávil část života jako vězeň na brněnském Špilberku.

V minulosti zámek lákal například na představení Prokletí rodu Waldorfů, v němž hlavní hrdina bojuje s upíry. Velký zájem byl o Neverský výpad - představení připomínající slavný souboj Štěpána Kinského (1670-1749) s mnohem zkušenějším francouzským šermířem.

Na Vranovské přehradě by měl jednou vozit turisty katamarán

Do dvou let by měl začít přepravovat turisty na Vranovské přehradě katamarán pro asi 300 pasažérů. Plavidlo tvořené dvěma mohutnými plováky, na němž je umístěna plošina, zatím nikde pro přepravu cestujících v Česku neslouží. Jeho stavba přijde na asi 15 milionů korun. Vranovské plavidlo by mělo být asi 40 metrů dlouhé a bude využíváno hlavně pro společenské akce.

Z Prahy vyjela propagační jízda motorek na pomoc handicapovaným

V doprovodu harlejářů vyrazil z Malostranského náměstí vozíčkář Zdeněk Krupička na sajdkáře na spanilou jízdu Evropou. Motorkáři ho doprovodí přes Německo, Itálii, Francii a Španělsko, on pak dojede s kolegou, který jeho motorku řídí, až do Maroka. Chce podpořit Nadační stipendijní fond Jedličkova ústavu a ukázat všem, že vozík není bariéra, která by mu zabránila normálně žít. Zdeněk Krupička hraje na vozíčku florbal, chodí do posilovny a s kamarády absolvoval cestu na Ukrajinu. Část kopců kolem Koločavy zdolal na rukou. Mladý sportovec absolvoval školu při Jedličkově ústavu, proto také chce pomoci jejím žákům a studentům.

Štěpánek s Víznerem prohráli čtyřhru, Rusové vedou 2:1

Čeští tenisté ve čtvrtfinále Davisova poháru s Ruskem v Moskvě prohráli čtyřhru a domácí tým dělí jediná výhra od postupu mezi nejlepší kvarteto soutěže. O druhý bod pro Rusko se postarali Nikolaj Davyděnko a Igor Andrejev, kteří porazili Radka Štěpánka s Pavlem Víznerem 3:6, 6:3, 7:5 a 6:4. K postupu do semifinále tak Češi potřebují vyhrát obě nedělní dvouhry.

Tenisté Radek Štěpánek a Pavel Vízner po porážce ve čtvrtfinále Davisova poháru v Moskvě uznali, že ruští soupeři byli lepší. I když se čeští deblisté snažili měnit taktiku, od druhého setu nedokázali najít zbraň proti raketovým projektilům od základní čáry, které na jejich polovinu antukového kurtu vysílali Nikolaj Davyděnko s Igorem Andrejevem.

Puškařka Kateřina Emmons vyhrála ve světovém rekordu SP v Pekingu

Česká puškařka Kateřina Emmons si v Pekingu vystřílela zlatou medaili v předolympijské soutěži Světového poháru. Čtyřiadvacetiletá bronzová medailistka z olympiády v Aténách svůj triumf ve střelbě ze vzduchové pušky ozdobila vyrovnaným světovým rekordem 504,9 bodu.

Kresta potřetí v kariéře vyhrál Rallye Šumava a vede šampionát

Favorizovaný Roman Kresta vyhrál potřetí v kariéře Rallye Šumava Klatovy a posunul se do čela průběžného pořadí mezinárodního mistrovství České republiky. Dosavadní lídr a Krestův největší soupeř Václav Pech ve třetím dílu seriálu vyšel bodově naprázdno, když v závěrečné rychlostní zkoušce páteční etapy urazil kolo a rallye pro něj skončila.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, během dne ojediněle přeháňky. Teploty 13 až 17, na horách kolem 7 stupňů Celsia. Západní až jihozápadní vítr.