Zprávy

Lidovci jsou ochotni podpořit radar, záleží na smlouvách

Celkem vstřícně se v úterý stavěli lidovečtí politici ke schválení návrhu na umístění americké radarové stanice v Česku. Definitivní stanovisko ale zaujmou podle předsedy poslanců KDU-ČSL Pavla Severy až poté, co se budou moci seznámit s obsahem česko-amerických smluv ohledně základny. "Podmínka, aby zařízení bylo součástí alianční obrany, byla splněna," řekl novinářům Severa po odpoledním jednání s ministry zahraničí a obrany Karlem Schwarzenbergem (za SZ) a Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL) a velvyslancem při NATO Štefanem Fülem. Smlouvy mají podle předsedy lidovců Jiřího Čunka údajně řešit i případné zdravotní dopady na obyvatelstva a podřízenost amerických vojáků českému právu mimo území základny. "My jsme nebyli proti radaru, my jsme byli pro radar za splnění těchto podmínek," dodal Čunek.

ČSSD chce spojit ratifikaci smluv s USA s důvěrou vládě

Sociálnědemokratický poslanecký klub přijal usnesení, jímž vyzývá vládu, aby spojila ratifikaci smluv se Spojenými státy o umístění radaru v Brdech s hlasováním o důvěře. Po zasedání poslanecké frakce ČSSD to řekl její předseda Michal Hašek. Sociální demokracie bude hlasovat proti, protože vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) nikdy neměla její důvěru, dodal. "Jsme si samozřejmě vědomi, že ústava předpokládá zejména spojení takového hlasování s návrhem zákona, nikoli s mezinárodní smlouvou, ale vláda může podle ústavy požádat o důvěru kdykoli," uvedl Hašek. Hlasování o důvěře podle Haška sociální demokraté požadují proto, žádná z koaličních stran neměla ve svém volebním programu stavbu americké základny, proto nemá k uzavření smluv s USA mandát voličů. Vláda ignoruje názor více než 70 procent české veřejnosti, která americkou základnu v Česku odmítá, a bojí se referenda, uvedl.

Na radarové základně v Brdech bude nejvýše 250 Američanů

Na radarové základně, kterou USA chtějí postavit v Brdech, bude při rotacích maximálně 250 členů amerického vojenského i civilního personálu. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová s tím, že v běžném provozu to může být nejvýše 170 lidí. Doplnila, že přesto bude na základně prakticky pouze několik desítek Američanů, přibližně do 100. Podle Opletalové jsou tyto údaje součástí česko-americké smlouvy o pobytu vojsk SOFA, která řeší mimo jiné právní postavení amerických vojáků, otázky životního prostředí, dopravu, daně či třeba to, jaké možnosti bude mít Česko při kontrole stavebních prací na americké základně. Ve středu by v Praze mělo začít další kolo vyjednávání o této dohodě.

Rusko trvá na stálé přítomnosti na základnách USA v ČR a Polsku

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zopakoval požadavek, aby na plánovaných objektech amerického protiraketového systému v České republice a v Polsku byli trvale přítomni ruští důstojníci s technickými sledovacími prostředky. V úterý, kdy v ruské metropoli o projektu bez výsledku jednala polská delegace, Lavrov rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že tento požadavek je nyní hlavní podmínkou Moskvy. "Pro nás je důležité, abychom každou vteřinu viděli, co sleduje ten radar, co se děje na základně v Polsku," prohlásil v rádiu Lavrov. Doplnil, že na rozdíl od slibu trvalé přítomnosti ruských pozorovatelů, který prý ruská strana uslyšela od Američanů ústně, obsahovaly následné písemné nabídky jen možnost, aby ruští experti pracovali na velvyslanectvích v Praze a Varšavě a po vzájemné dohodě mohli americké objekty navštěvovat.

Jako první podmínku trvalého pobytu Rusů na objektech protiraketového deštníku vyslovil o víkendu ruský prezident Vladimir Putin. Podle něj by takové řešení rozptýlilo obavy z amerického systému, proti kterému Moskva stále protestuje. Jeho návrh téměř okamžitě odmítli čeští i polští politici. Připustili možnost krátkodobých inspekcí, žádají ovšem možnost recipročních prohlídek ruských zařízení. To ale ruská strana zase označila za vtip.

Romové v Brně slavili svůj den, tradici stále víc modernizují

Část Romů má stále dál k tradiční kultuře. Mladí Romové například modernizují romskou hudbu, stále méně znají romštinu a objevují nové trendy v oblékání. Projevuje se to i na oslavách, jako je Mezinárodní den Romů, řekla mluvčí dne Monika Balogová. Právě v tento svátek si Romové chtějí připomínat své kořeny a také upozorňovat na svou kulturu majoritní veřejnost. Změny v přístupu k tradiční romské kultuře jsou podle Balogové dobře patrné například v romském tanečním souboru dětí od tří do 18 let, který působí pod brněnským sdružením Ratolest. "Za šest let, co vedu tento kroužek, se hudba a všechno strašně mění. Ten základ, to romství pomalu odchází, a snažit se do toho vštípit něco, co tradici ukáže, je strašně těžké," řekla Balogová. Trend je podle ní způsoben tím, že se stále víc Romů snaží včlenit do majoritní společnosti. Někteří prý usilují o to, aby s menšinou nebyli spojováni.

Lidé v Ostravě protestovali proti kvalitě ovzduší

Přes 400 lidí nespokojených se stavem ovzduší na Ostravsku protestovalo na Masarykově náměstí v Ostravě. Protest byl namířen především proti hutnímu gigantu ArcelorMittal Ostrava (AMO), který je jedním z největších znečišťovatelů ovzduší v kraji. Protestující se sešli u kouřící papírové makety hutního komplexu a nechyběli ani lidé v plynových maskách a několik transparentů. "Naše děti vyrůstají v nedobrém prostředí, dcera má astma a určitě nám to není jedno," řekla ČTK na demonstraci jedna z obyvatelek. Další dodala, že v domě nemůže ani větrat. "V životě jsem nebyla alergik a co jsem se přistěhovala do Ostravy, už jsem na alergologii a obě děti mám těžké astmatiky," uvedla.

Mluvčí společnosti AMO Věra Breiová ČTK řekla, že společnost vnímá rostoucí nespokojenost lidí. Prioritami nového vedení společnosti jsou podle ní právě investice do životního prostředí a otevřená komunikace o těchto problémech. Loni se v obvodu uskutečnila studie zaměřená na zkoumání vzorků půdy, plodin a vody, kterou si u Zdravotního ústavu v Ostravě nechal zpracovat městský obvod. Garant studie Jiří Bílek ČTK řekl, že z 30 odebraných vzorků půdy žádný nevyhověl požadovaným limitům. Stejné to bylo u vzorků vody ze šesti studní. Ze studie také vyplynulo, že dětí trpících onemocněním dýchacích cest bude v lokalitě až o 15 procent více než v oblastech, kde jsou sledované látky v normě. Také předčasná úmrtnost bude v obvodě zhruba o 20 procent vyšší.

Sociální partneři nesouhlasí s návrhem přeměny pojišťoven

Odboráři a zástupci zaměstnavatelů nesouhlasí s přeměnou zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, jak ji navrhuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Jeho argumenty označili sociální partneři za nekorektní a přišli s vlastním návrhem na transformaci pojišťoven. ČTK to sdělily zdravotnické odbory, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a Unie zaměstnavatelských svazů ve společném stanovisku. Julínek navrhuje, aby Všeobecnou zdravotní pojišťovnu vlastnil stát a ostatních osm pojišťoven soukromé subjekty. Z veřejnoprávních institucí by se pojišťovny změnily na akciové společnosti. Měly by mít větší odpovědnost za zajištění péče a její dostupnost. Zhruba 85 procent svých výnosů by musely rozdělit pojištěncům.

Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha hrozí vytunelování pojišťoven. Výhrady mají i menší vládní strany. Podle odborářů a zaměstnavatelů Julínek situaci zkomplikoval tím, že prosazuje jedinou krajní možnost transformace. Zvolené řešení není podle nich v Evropě obvyklé. Julínek uvedl, že veřejnoprávní systém zdravotních pojišťoven se neosvědčil. S tím sociální partneři nesouhlasí. Podle nich naopak přispěl k tomu, že česká péče je srovnatelná s péčí v bohatších zemích EU. Sociální partneři přišli s vlastním návrhem na transformaci zdravotních pojišťoven. Jejich provozování by bylo možné jen se zvláštním povolením. Získat by je bylo možné po předložení stanov pojišťovny a společenské smlouvy o jejím založení. K žádosti by zakladatel doložil složení kauce ve výši minimálně základního kapitálu. Po vydání povolení by putovala do rezervního fondu. Do něj by šla i část zisku pojišťovny, která by u běžné akciové společnosti připadla akcionářům. Sociální partneři upravují ve svém návrhu i podobu dozorčí rady a dalších orgánů.

Ústavní soud se znovu zastal ženy, která chtěla dorovnat slovenskou penzi

Ústavní soud (ÚS) znovu zopakoval, že lidé, kteří v době společného státu pracovali na Slovensku a nyní žijí v Česku, mají nárok na dorovnání penze. Slovenské důchody jsou totiž nižší. Schodek musí vyrovnat česká strana. Ačkoliv se ÚS podobně vyjádřil už několikrát, Nejvyšší správní soud (NSS) jako nižší instance dlouho zastával opačný názor. V úterý proto ústavní soudci zrušili verdikt NSS v případě důchodkyně Oldřišky Karmanové z Brna. Ministr práce Petr Nečas (ODS) ČTK řekl, že ministerstvo práce již dokončilo návrh, jak by se případně situace dala vyřešit. Nyní se bude problémem zabývat Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Do měsíce by měla připravit směrnici, podle níž by se čeští důchodci mohli dočkat dorovnání slovenské penze. Kauzou Karmanové se bude muset znovu zabývat Nejvyšší správní soud. Ačkoliv v minulosti několikrát vyjádřil opačný postoj, musí rozhodnout ve prospěch důchodkyně.

Ústavní soud nepřiznal Svědkům Jehovovým právo na zpovědní tajemství

Svědkové Jehovovi s konečnou platností prohráli boj o přiznání zvláštního práva zachovávat zpovědní tajemství. Ústavní soud (ÚS) odmítl jejich stížnost, a potvrdil tak názor českého ministerstva kultury, Městského soudu v Praze a Nejvyššího správního soudu. Důvodem je to, že v náboženské společnosti Svědků Jehovových není na rozdíl od většiny církví a společností jasně vymezeno postavení duchovních. ÚS rozhodoval v březnu bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil v internetové databázi. "Pokud nejsou osoby, o nichž stěžovatelka (náboženská společnost) tvrdí, že vykonávají duchovní činnost, transparentně uvedeny a nedány tímto právem v jejích oficiálních dokumentech, nemohou být duchovními ve smyslu zákona," uvedl v usnesení senát ÚS se zpravodajem Stanislavem Balíkem. Podle zákona o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností musí církev při registraci předložit takzvaný základní dokument, který mimo jiné popisuje způsob jmenování a odvolávání duchovních. Svědkové Jehovovi však do dokumentu napsali, že společnost třídu duchovních nemá. Boj o přiznání práva na zpovědní tajemství trval asi šest let.V Česku se při sčítání lidu v roce 2001 přihlásilo ke Svědkům Jehovovým 23.162 lidí.

Celníci zadrželi údajný mezinárodní drogový gang

Pražští celníci nedávno ukončili dva roky trvající mezinárodní akci, při které bylo zadrženo 31 lidí podezřelých z výroby a distribuce drog. Operace s názvem Kufr trvala dva roky a vedle Česka zasáhla i území západní Evropy a Jižní Ameriky. Bylo při ní zajištěno přes 30 kilogramů různých drog. "Hlavními organizátory nelegální přepravy omamných a psychotropních látek byli Nigerijci, kteří za pomoci českých občanů najímali kurýry," uvedla v tiskové zprávě mluvčí pražských celníků Ivana Dvořáková. U kurýrů bylo podle ní zajištěno 26 kilogramů drog. Další narkotika a rovněž i zbraně se pak našly při domovních prohlídkách.

Median: Volby by vyhrála ČSSD, zvyšuje náskok před ODS

Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrála ČSSD s 36,9 procenta hlasů. Druhá by skončila ODS, pro kterou by hlasovalo 29,8 procenta lidí. Vyplývá to z výsledků volebního modelu agentury Median, který má ČTK k dispozici. Zatímco v únoru činil rozdíl mezi oběma nejsilnějšími stranami čtyři procentní body, nyní je sedmiprocentní. Komunisty by nyní volilo 13,2 procenta lidí. Do sněmovny by se dostali ještě zelení s osmi procenty hlasů a lidovci, kteří by získali 6,1 procenta hlasů.

Meziroční inflace v březnu mírně zpomalila na 7,1 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v březnu zpomalilo na 7,1 procenta ze 7,5 procenta v předcházejících dvou měsících. Údaje o inflaci zveřejnil Český statistický úřad. Ve srovnání s únorem cenová hladina v březnu klesla o 0,1 procenta. Meziroční inflace zpomalila hlavně díky nižšímu růstu cen alkoholických nápojů a tabáku, mírné zpomalení cenového růstu nastalo i u některých potravin a dopravy. Zvýšily se naopak náklady na bydlení. Březnová inflace podle analytiků ukazuje, že ceny již v letošním roce neporostou tak rychle jako v předchozích měsících. Inflace je na ústupu a tento trend bude pokračovat po zbytek roku, shodují se. Centrální banka tak letos již podle většiny z nich nemusí i díky posilující koruně zvyšovat úrokové sazby. Česko zůstává podle vyjádření guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy i přes rychlý růst cen v posledních měsících ekonomikou s nízkou inflací.

MF: ČR včas odstraní nadměrný schodek veřejných financí

Česká republika podle ministerstva financí splní včas termín pro odstranění nadměrného schodku veřejných financí. Vyplývá to ze sdělení určeného Evropské komisi, které předkládá MF pro informaci na středeční jednání vlády. Dopis by měl být EK odeslán nejpozději 10. dubna. Nadměrný schodek by měla země odstranit v šestiměsíční lhůtě uložené Radou EU loni 9. října. Smyslem dokumentu je informovat EK o tom, jaké konkrétní kroky k odstranění nadměrného rozpočtového schodku podnikla Česká republika v šestiměsíční lhůtě uložené Radou EU. EK i na základě tohoto sdělení posoudí, zda Česká republika přijala ve stanovené lhůtě příslušná účinná opatření a následně zváží, zda je či není vůči ČR potřeba podniknout další právní kroky procedury při nadměrném schodku, jíž je ČR podrobena od července 2004. Hospodářský vývoj ČR i její rozpočet je nyní podle úřadu výrazně lepší než předpokládala makroekonomická prognóza, na které byla postavena aktualizace Konvergenčního programu z března 2007.

MF: Státní dluh v 1. čtvrtletí klesl na 860 miliard Kč

Státní dluh České republiky klesl v prvním čtvrtletí 2008 o 32,2 miliardy na 860,1 miliardy korun. Na každého Čecha tak připadá dluh 84.000 korun. Za celý loňský rok stát zvýšil státní dluh téměř o 90 miliard korun. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.

Skupina pro zavedení eura se soustředí na ochranu spotřebitelů

Národní koordinační skupina pro zavedení eura by se měla letos i příštím roce soustředit na vypracování plánů ohledně ochrany spotřebitelů při přechodu na euro a vypracovat doporučení pro malé a střední podniky. Vyplývá to z materiálů ministerstva financí, který projedná na svém středečním zasedání vláda. Skupina by měla vytvořit nástroje, které by ochránili lidi před neodůvodněným zdražováním při přechodu na euro. Zároveň by měla na euro připravit malé a střední podniky a finanční sektor. "Řadu aktivit souvisejících s přípravami na zavedení eura lze provádět s předstihem bez stanoveného data zavedení eura, což usnadní budoucí přechod české ekonomiky na společnou evropskou měnu," uvádí materiál.

Stanice Z1 získala vysílací licenci

Nová digitální zpravodajsko-publicistická stanice Z1 získala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání takzvanou kompenzační licenci. ČTK to řekl místopředseda rady Jiří Šenkýř během neveřejného zasedání rady. Licence umožňuje Z1 celoplošně vysílat v budovaných sítích pro zemské digitální TV vysílání v ČR. Začít vysílat by chtěla nová stanice ještě před začátkem letošního léta. Stanice nejspíše zpočátku nebude vysílat celých 24 hodin denně, ale méně a postupně se k celodennosti propracuje.

Policie bude asi vyjíždět jen k nehodám se škodou nad 100.000 Kč

Hodnota minimální škody, která musí vzniknout při autonehodě, aby se jí policie zabývala, se zřejmě zvýší na 100.000 korun. O dohodě ministerstva vnitra a Asociace pojišťoven novináře informovali ministr vnitra Ivan Langer a prezident asociace Ladislav Bartoníček. Změna je součástí reformy policie. Současná hranice výše škody pro případy, kdy se nehodou musí zabývat policie, je stanovena na 50.000 korun. Ve skutečnosti ale policisté jezdí i nehodám s mnohem nižší škodou. Hlavní body reformy policie obsahuje nový zákon o policii, který mají nyní na stole poslanci. Pokud bude schválen, měl by platit od 1. ledna 2009. Policistům vadí, že doposud často dělají pouze práci pro pojišťovny, které na základě policejních protokolů vyplácejí pojistky. Zjišťují pro ně příčiny a viníky nehody, ačkoli se při havárii nikdo nezranil a ani škoda nepřekročila stanovenou hodnotu.

Další změnou, na které se vnitro a pojišťovny dohodly, je možnost pojišťoven zjistit si o svém klientovi nejen to, zda se svým vozem boural, ale nově i kolik nasbíral trestných bodů. Prohřešky by se pak promítly do výše povinného ručení. Pojišťovny by se ale dozvídaly informace jen o vážnějších porušeních předpisů.

ČR asi čekají změny v očkovacím kalendáři

Českou republiku možná brzy čekají přinejmenším tři změny v očkovacím kalendáři. Novinářům to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Od příštího roku se možná zruší povinné přeočkování dětí proti tuberkulóze, které podle většiny odborníků není nutné. Ministerstvo zdravotnictví naopak uvažuje pro rok 2009 o zavedení plošného očkování dětí proti pneumokokovi a přeočkování starších dětí proti černému kašli. Zrušení přeočkování tuberkulózy ale možná nebude tak jednoduché. Nesouhlasí s tím totiž odborníci na plicní nemoci. Podle nich je ČR ohrožena přílivem nemoci od cizinců, není tedy na místě snižovat kolektivní imunitu.

Veleba: Změna klecových chovů vyjde české drůbežáře na 2 miliardy korun

Čeští producenti vajec budou muset v příštích letech investovat nejméně dvě miliardy korun, aby splnili podmínky evropské směrnice, která má od roku 2012 zakázat chov slepic v neupravených klecích. Na zemědělském veletrhu Techagro v Brně to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Ve druhé polovině letošního roku chce společně s ministerstvem zemědělství připravit pravidla pro čerpání podpůrných investic z evropských fondů a státního rozpočtu, které by drůbežáři mohli využívat už v roce 2009.

V konvenčních klecích se v Česku chová až 90 procent všech nosnic. Alternativní chovy s podestýlkou, ve volném výběhu nebo biochovy tvoří jen deset procent. Evropská směrnice počítá s tím, že od roku 2012 bude povolen chov pouze ve volném výběhu, voliérách nebo takzvaných obohacených klecích. V těch je pro každou slepici vyhrazena o třetinu větší plocha, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo nebo například hřadu. Zatímco v konvenční kleci vychází na jednu slepici 550 centimetrů čtverečních, v obohacené kleci je to 750 centimetrů čtverečních. V ČR je podle údajů Společnosti pro zvířata ročně chováno devět až deset milionů slepic, více než polovina z nich je ve velkochovech. Průměrná roční spotřeba vajec v ČR v roce 2007 byla 249 kusů na osobu.

Český pivní festival nabídne přes 30 druhů piv i rožněného býka

Více než 30 druhů oblíbeného zlatavého moku v kombinaci s utopenci, grilovanými koleny či rožněným býkem nabídne Český pivní festival Praha 2008, který začne 23. května na pražském Výstavišti. Akce potrvá deset dní a kromě českého piva a jídla nabídne vystoupení hudebníků nebo program pro děti. Festival kromě milovníků piva potěší i ty, kteří mu příliš neholdují. Součástí akce je totiž i vinný a koktejlový stan. Lidé budou moci posedět i na nejdelší zastřešené zahrádce, která měří 200 metrů.

Podle posledních průzkumů dosahuje spotřeba piva v Česku 160 litrů na osobu ročně, což je nejvíc na světě. Pivo si alespoň čas od času dá devět z deseti českých mužů a šest z deseti žen. Zatímco pánové v průměru vypijí kolem devíti půllitrů za týden, něžnější pohlaví vystačí se dvěma půllitry týdně. První zmínka o pivu v Čechách pochází z roku 933. Tehdy český biskup Vojtěch nechal postavit benediktinský klášter na Břevnově, kde se pivo začalo vařit.

Letošní Cenu Franze Kafky dostane Arnošt Lustig

Cenu Franze Kafky, kterou v Praze uděluje stejnojmenná společnost, dostane pro rok 2008 spisovatel Arnošt Lustig. Na svém pondělním setkání ho vybrala mezinárodní porota, která Lustiga vybrala z 15 navržených celosvětově známých autorů, sdělila ČTK Daniela Uherková z pořádající společnosti. Cenu Franze Kafky uděluje společnost od roku 2001 autorovi, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky. Jejími dosavadními nositeli jsou Philip Roth, Ivan Klíma, Péter Nádas, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami. Vloni si pro ni přijel francouzský autor Yves Bonnefoy.

Arnošt Lustig se ve svých dílech opírá především o své četné dramatické životní zkušenosti. Jako patnáctiletý byl poslán do terezínského ghetta a potom prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald. V dubnu 1945 uprchl z transportu smrti do Dachau a skrýval se v Praze, kde se účastnil květnového povstání. Po válce studoval žurnalistiku. V roce 1948 se jako dopisovatel účastnil izraelsko-arabské války. Působil také jako scénárista Československého filmu. Podle jeho scénářů byly natočeny filmy Modlitba za Kateřinu Horovitzovou, Transport z ráje, Démanty noci a Dita Saxová. V roce 1968 emigroval do USA, kde přednášel na několika univerzitách. Za román Krásné zelené oči byl v roce 2003 nominován na Pulitzerovu cenu v kategorii próza.

Cohen odsunul pražský koncert na pozdější, zatím neznámý termín

Kanadský písničkář Leonard Cohen odsunul na pozdější, zatím neznámý termín svou plánovanou koncertní premiéru před českým publikem. Původně měl v Lumbeho zahradě na Pražském hradě vystoupit 10. srpna, nyní však odložil část svého evropského turné. "Pražský koncert je rovněž na seznamu posunutých koncertů," uvedl Jaroslav Hainzel z pořádající agentury 10:15 Management, nový termín prý pořadatelé oznámí co nejdříve.

Cohen v létě vyjede na turné po přestávce, jež trvala celých 15 let. Koncertní sérii za doprovodu sedmičlenné kapely zahájí v červnu v Torontu, poté vystoupí například na festivalu v britském Glastonbury. V USA však zatím neohlásil jediný koncert. Kromě toho natáčí nové album, jehož vydání je podle Hainzla naplánováno do konce letošního roku.

Brankář Petr Čech věří, že o Euro nepřijde

Fotbalový brankář Petr Čech věří, že jej zranění v obličeji, které utrpěl na víkendovém tréninku Chelsea, nepřipraví o účast na červnovém mistrovství Evropy v Rakousku a Švýcarsku. Pětadvacetiletý gólman na telefonické tiskové konferenci řekl, že pokud vše půjde dobře, za dva týdny by se se speciální ochranou brady mohl opět zapojit do přípravy. Britský tisk přinesl spekulace, podle kterých pro Čecha měla dokonce skončit sezona. Plzeňský rodák však situaci nevidí tak dramaticky a v otázce svého návratu do branky je mnohem větším optimistou.

Čech si ze střetu s izraelským obráncem Talem Ben Haimem odnesl jizvu na pravé straně obličeje táhnoucí se od rtu až po bradu. Český brankář se na konci tréninku při tradiční hře na dvě branky vrhal po míči, který chtěl odvrátit i Ben Haim. Při nešťastném střetu Čechovi kopačkou roztrhl bradu. "Byla to smůla, takových situací je při každém tréninku padesát," líčil Čech. Popřel však tvrzení britských médií, podle nichž má v obličeji na velké jizvě padesát stehů. "Nevím, kolik jich tam je. Během dvouhodinové operace jsem spal a pak jsem se ani na stehy neptal. Důležité pro mě bylo vidět výsledek. A je to mnohem lepší, než když se mi to stalo. Plastický chirurg odvedl výbornou práci," řekl Čech.

Nehrající kapitáni očekávají mezi Ruskem a ČR vyrovnaný zápas

Nehrající kapitáni Jaroslav Navrátil a Šamil Tarpiščev očekávají, že nadcházející čtvrtfinále Davisova poháru v Moskvě mezi Ruskem a Českou republikou skončí těsným rozdílem. Tarpiščev na dnešní tiskové konferenci řekl, že šance obou týmů jsou vyrovnané. Jeho český protějšek s tím v podstatě souhlasil, poznamenal pouze, že Rusové mají papírově silnější hráče zvyklé na hru na antuce, kterou Rusové doma připravili. "Bude to velmi vyrovnaný zápas, výsledek bude 3:2 v něčí prospěch," odhadl výsledek čtvrtfinále Navrátil s tím, že na ruské straně jsou přeci jen hráči na antukový povrch o něco zvyklejší. "Na druhou stranu naši hráči, ať je to Radek Štěpánek, Tomáš Berdych nebo Lukáš Dlouhý, na antuce vyrůstali a mají ji zažitou," řekl trenér ČTK. Na přípravu na antuce od začátku roku ale podle něj neměli pořádně čas čeští ani ruští hráči. "Budeme se s tím muset srovnat v tomhle týdnu a pak se ukáže, kdo je lepší," myslí si Navrátil. Rusové mají podle něj drobnou výhodu v domácím prostředí a kvůli vlhké antuce i v pomalejší hře. Tarpiščev ale namítl, že antukový povrch přes specializaci ruských hráčů příliš velkou výhodu pro jeho tým znamenat nebude. "Češi umějí hrát na čemkoliv. Radek Štěpánek skvěle hraje na tvrdém povrchu i na antuce," dodal Tarpiščev.

Počasí

Ve středu čekáme oblačno až zataženo, místy s deštěm a přechodně polojasno. Ráno ojediněle mlhy. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia, na horách kolem 10 stupňů.