Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

V otázce protiraketové obrany se Rusové s USA neshodli

Ruským a americkým ministrům zahraničí a obrany se ani toto úterý nepodařilo dosáhnout dohody v otázce protiraketového deštníku v České republice a v Polsku. Po šestihodinovém jednání v Moskvě to řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. USA podle něj i nadále chtějí vybudovat radar v českých Brdech a silo s antiraketami v Polsku. Podle Lavrova mají Rusko i Spojené státy zájem na řešení tohoto problému na rovnoprávných a kooperativních základech. Rusko je připraveno americké návrhy posoudit. "Američané předložili Rusku významné a seriózní návrhy," podotkl ruský ministr zahraničí. Moskva však americké plány na vznik protiraketové obrany v Polsku a ČR dlouhodobě odmítá a pokládá je za hrozbu vlastní národní bezpečnosti. Rusko nevěří, že systém je obranou proti raketové hrozbě z Íránu. Přeje si zastavení rozhovorů Washingtonu s Prahou a Varšavou. Jako alternativu dosud nabízelo společné využívání vlastní radarové stanice v Ázerbájdžánu. Se svou americkou partnerkou Condoleezzou Riceovou a ministrem obrany USA Robertem Gatesem se ale podle Lavrova podařilo dosáhnout "uspokojivého posunu" v jiných otázkách, například v boji s jaderným terorismem a nešíření zbraní hromadného ničení.

Topolánek: O případných ruských kontrolách radaru rozhodne jen ČR

Pokud by na českém území vyrostl americký radar, mohli by jeho činnost příležitostně kontrolovat ruští experti. Premiér Mirek Topolánek takový kontrolní mechanismus považuje za možný. Současně ale zdůraznil, že by takové inspekce vždy podléhaly souhlasu České republiky. Možnost monitorovat podobná ruská zařízení by podle něj měli v takovém případě i čeští odborníci. Topolánek uvedl, že na pravomoci České republiky rozhodnout o případných ruských kontrolách americké základny se shodli při nedávném rozhovoru s americkým prezidentem Georgem Bushem. Jednoznačné a definitivní stanovisko musí podle premiéra dát Česká republika. Otázkou podle něj ale je, zda se lze domluvit na podobném mechanismu s Rusy.

Picek navštíví Afghánistán

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek i další představitelé ministerstva obrany navštíví od středy do pátku české vojáky v Afghánistánu. Okolnosti plánované cesty se však změnily po pondělní tragédii, kdy při sebevražedném atentátu v provincii Hílmand jeden Čech zahynul a další dva byli zraněni. Původně mělo být hlavní událostí otevření vlastního provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v provincii Lógar, nakonec však bude muset Picek v Afghánistánu vyřešit také to, kdy bude možné odvézt zpět do Česka tělo mrtvého vojáka. Česká armáda letos zvyšuje počet vojáků v Afghánistánu. Hlavním úkolem bude především působení v Lógaru. Právě ve středu by Picek měl činnost týmu, jehož členy je asi 200 vojáků a přibližně deset civilních expertů, slavnostně zahájit. Odborníci například na stavebnictví nebo hydrologii by v provincii měli pomoci s hospodářským růstem. Ochranu jim při tom bude poskytovat vojenský kontingent. Ani v Lógaru totiž není úplně bezpečno. Armáda uvádí, že v některých okresech provincie mají koaliční síly situaci pod kontrolou, zatímco jinde ještě operuje Taliban.

Stav těžce zraněného českého vojáka v Afghánistánu se nezměnil

Zdravotní stav těžce zraněného českého vojáka, který se v pondělí spolu se dvěma dalšími příslušníky české vojenské policie stal na jihu Afghánistánu obětí útoku sebevražedného atentátníka, se nezměnil. Nadále je udržován v umělém spánku. Informoval o tom zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš. Další lehce zraněný voják se již vrátil ke své jednotce a později odcestuje na rekonvalescenci zpět do Česka.

Z Kosova se vrátila záložní rota

V úterý se do Česka po šesti týdnech vrátili poslední ze 116 vojáků záložní roty, která byla nasazena na severu Kosova. Jednotku, která střežila bezpečí při vyhlášení samostatnosti a v Kosovu zasahovala při srbských demonstracích, z Balkánu stáhlo velení mnohonárodnostních sil. Podle mluvčího 7. mechanizované brigády z Hranic Jiřího Klementa bude rota, v níž bylo i osm žen, v pohotovosti až do 30.června, kdy jí končí půlroční mandát. V místě případného nasazení může být během pěti dnů. Podle velitele roty Ivo Dvořáka se všichni vojáci vrátili v pořádku, nikdo nebyl zraněn. Češi byli nasazeni v první linii na hraničních přechodech. Nejvážnější demonstrace, proti níž záložní rota zasahovala, čítala asi 200 lidí. Ti podle Dvořáka zapalovali auta a proti vojákům použili i kameny. Česká diplomacie nezávislé Kosovo dosud neuznala. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové vyčkává a komunikuje s partnery v Evropské unii o dalších krocích.

Sněmovna zamítla návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví

Sněmovna v úterý zamítla návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Diskuse o tom, zda a jaké poplatky odstranit, ale nekončí. Zrušení některých plateb totiž požadují i někteří poslanci vládních stran. Koalice by měla tříměsíční fungování poplatků vyhodnocovat v dubnu. Koaličním poslancům se podařilo sociálnědemokratickou předlohu v těsném hlasování zamítnout i přesto, že lidovec Ludvík Hovorka podporoval její propuštění do další fáze jednání. S koalicí totiž hlasovali i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Výhrady k poplatkům však zaznívají i z koaličních řad. Nejen Hovorka, ale i někteří další vládní poslanci požadují v systému změny. Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová již předložila novelu, která má zrušit poplatky za pobyt novorozenců v nemocnici. Stáhnout ji chce až v případě, že koalice předloží jiný a lepší návrh.

Julínek nepřesvědčil poslance ČSSD o reformě zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) nepřesvědčil sociální demokraty o své reformě. Sněmovní klub největší opoziční strany po stominutovém setkání s ministrem vyzval šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka, aby neprodleně navrhl prezidentovi odvolání Julínka pro nekompetentnost. Zároveň vyzval vládu, aby nečinila žádné kroky v souvislosti s plánovanou privatizací zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic. Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že poslanci sociální demokracie nemohou podpořit ani jeden ze sedmi navrhovaných zákonů, i když o jednotlivostech by se dalo diskutovat. Julínek se snaží kritiky uklidnit tím, že jeho reforma přinese zisk všem - pacientům, lékařům, nemocnicím, zdravotním pojišťovnám i státu. Systém má podle něj dvacetiprocentní rezervy. Prvním krokem k jejich odhalení jsou regulační poplatky, které mají odradit pacienty od zbytečných návštěv lékaře.

Poslanci v prvním čtení schválili návrh na zachování Úrazové nemocnice v Brně

Návrh, který má podle ČSSD zabránit zrušení Úrazové nemocnice Brno, přežil úterní hlasování ve sněmovně. Přes nesouhlas ministra zdravotnictví Tomáše Julínka ho poslanci propustili do dalšího čtení. Předloha počítá s převedením nemocnice ze státu na město Brno. Julínek chce "úrazovku" s 800 pracovníky zrušit a její části, hlavně traumacentrum, přestěhovat do fakultní nemocnice v Brně Bohunicích. S tím nesouhlasí část odborníků a veřejnosti ani brněnský magistrát. Ministerstvu opakovaně navrhl, aby stát předal nemocnici městu. Julínek to ale odmítl a na rušení trvá. Argumentuje tím, že traumacentrum bude v modernějším bohunickém zařízení fungovat lépe a bude tam mít přímou návaznost na další obory, například neurochirurgii. Stát také nebude muset vynakládat peníze na opravu nynější budovy ÚN. Podle kritiků ale přestěhování nemocnice povede fakticky k jejímu zrušení. Způsobí rozpad špičkových lékařských týmů, v oblasti se prý zhorší zdravotní péče a naroste čekací doba na operace.

Senátoři chtějí důkazy k obvinění Janáčkové z rasismu

Ostravská policie má předložit senátnímu imunitnímu výboru důkazy, na jejichž základě chce obvinit senátorku Lianu Janáčkovou (za hnutí Nezávislí) z rasismu. Teprve poté hodlá výbor rozhodnout, zda doporučí Senátu vydat Janáčkovou k trestnímu stíhání. Senát by o kauze rozhodoval v dubnu. Policie chce senátorku trestně stíhat kvůli jejím předloňským výrokům na adresu části ostravských Romů. Janáčková, která je také starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, se již dříve za výroky opakovaně omluvila a odmítla, že by byly namířeny proti celému romskému etniku.

Nejpopulárnějším politikem je Bém, za ním Schwarzenberg

Nejoblíbenějším politikem podle aktuálního průzkumu společnosti STEM stále zůstává pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém. V současné době mu důvěřuje 54 procent občanů. Za ním se umístil ministr zahraničních věcí za Stranu zelených Karel Schwarzenberg, pro kterého se vyjádřilo 53 procent dotázaných. Třetí je místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka s 52 procenty hlasů. Novinkou je vysoké umístění Zdeňka Škromacha (ČSSD) a Dany Kuchtové (SZ).

Výdaje na sociální služby rostou

Výdaje státu na sociální služby výrazně rostou. Loni do systému místo plánovaných 16,5 miliardy korun plynulo o šest miliard víc. Letos by mohla být částka ještě vyšší, kolem 25 miliard korun. Výdaje na sociální služby jsou nejrychleji rostoucím mandatorním (povinným) výdajem. Na pražské konferenci o kvalitě sociálních služeb to v úterý řekl ministr práce Petr Nečas. Systém péče o postižené a seniory změnil od loňska nový zákon o sociálních službách. Lidé dostávají příspěvek na péči přímo. Sami si za něj mají zaplatit pobyt v ústavu či opatrování doma. Ministerstvo práce chystá nyní novelu tohoto zákona. Podle ministra by měla být hotova do konce května. Výdaje ministerstva práce by podle schváleného rozpočtu měly letos činit 434,3 miliardy korun. Přes 300 miliard by mělo putovat do penzí. Očekávaná částka asi 25 miliard na sociální služby představuje necelých šest procent výdajů.

Němečtí investoři očekávají konec hospodářského boomu ČR

Mezi německými investory přibývá těch, kteří očekávají konec výrazného růstu české ekonomiky. Česko přesto zůstává pro německé investory velmi atraktivní a v žebříčku 20 hodnocených zemí mu patří první místo. Podle německých podniků mezi hlavní úkoly české vlády patří reforma důchodového systému, účinnější potírání korupce a zlepšení situace ve vzdělávání odborných pracovníků, kterých je v Česku nedostatek. Vyplývá to z průzkumu, který mezi německými podniky působícími v ČR provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora. Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v Česku. Průzkumu ČNOPK se letos zúčastnilo 118 společností z průmyslu, obchodu i služeb. Celkem v Česku působí zhruba 2500 aktivních podniků s německou účastí.

Ministr Pospíšil podal trestní oznámení na soudce Nagye

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal trestní oznámení na mladoboleslavského soudce Pavla Nagye, který si v roce 2007 vymyslel soudní líčení, které se oficiálně nekonalo. Podle ministra spáchal trestný čin padělání a pozměňování veřejné listiny a trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele. Nagy se bránil tím, že prý byl ve stresu a projevily se u něj příznaky choroby. Nagye odsoudil Vrchní soud v Praze a odejmul mu talár. Kárný senát Nejvyššího soudu ale rozhodnutí v březnu zrušil a dovolil Nagyovi dále soudit. Potrestal ho na půl roku snížením platu o čtvrtinu. Podle odhadu tak přijde o 100 000 Kč. Ministr Pospíšil však veřejně soudce Nagye vyzval, aby neprodleně složil svou funkci a z justice odešel.

Brožová: Za nedostatkem soudců je snaha odstranit mne z funkce

Fakt, že ministerstvo spravedlnosti dosud nevyhovělo požadavkům předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Ivy Brožové na navýšení počtu soudců NS, podle ní souvisí se snahou o její odstranění z funkce. Brožová to v úterý řekla novinářům na tiskové konferenci v Praze. Jako další příklad této snahy uvedla například kárnou žalobu, kterou na ni ministerstvo podalo loni v prosinci kvůli údajnému zatajení čtyřicetimilionové pokuty od finančního úřadu. Brožová tvrdí, že o navýšení počtu soudců s úřadem již několikrát jednala. Požaduje zvýšení tabulkového počtu soudců NS z 62 na 65. Ministr Jiří Pospíšil (ODS) to údajně přislíbil v lednovém pořadu České televize Otázky Václava Moravce, dosud se tak ovšem podle Brožové nestalo.U soudu nyní působí 59 soudců, zbývající tabulková místa chce Brožová obsadit co nejdříve.

Vesecká u NS napadla osvobození Mlynáře

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se snaží zvrátit verdikt Vrchního soudu v Praze, který loni v listopadu osvobodil bývalého ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. Exministr byl v souvislosti se společností Testcom servis obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele a zneužití informací v obchodním styku. O dovolání Vesecké, podaném začátkem března, bude rozhodovat Nejvyšší soud (NS). Informuje o tom úterní Právo.

Soud znovu zamítl požadavek Hanuši na omluvu a odškodné

Ministerstvo vnitra nemusí platit Fehimu Hanušovi odškodné za policejní zásah z roku 1995, při kterém muž utrpěl vážná zranění s trvalými následky. Úřad se mu také nemusí omluvit ve sdělovacích prostředcích. Rozhodl o tom pražský vrchní soud. Spor o odškodnění se vleče již desátým rokem, odvolací senát se Hanušovými nároky zabýval počtvrté. Již třikrát je zamítl, jeho verdikty však pokaždé zrušil Nejvyšší soud. Hanušu policisté postřelili v Chlustině na Berounsku v červnu 1995. Podezřívali jej z brutálního znásilnění mladé ženy; ta však byla při vyšetřování označena za nedůvěryhodnou a státní zástupce obvinění proti Hanušovi stáhl. Když policejní zásahová jednotka vnikla na Hanušův pozemek, muž si údajně myslel, že jde o přepadení, proto prý vytáhl legálně drženou pistoli, aby bránil sebe i rodinu. V následné přestřelce skončilo v jeho těle 14 kulek. O tři roky později se Hanuša se svým synem Fatmirem dostali u Letkova na Plzeňsku do další přestřelky s policisty. Jednoho z nich zastřelili, jiného zranili. Za to jim soud v roce 2000 vyměřil 25 a 14 let vězení. Za incident v Chlustině žádal Hanuša odškodné 30 milionů korun a omluvu ve sdělovacích prostředcích, jimž policie poskytla jeho jméno v souvislosti s křivým obviněním ze znásilnění.

Po utkání s Baníkem se v Olomouci střílelo

Tři výstřely z plynové pistole vyšly po sobotním utkání olomoucké Sigmy s ostravským Baníkem. K incidentu došlo asi 20 minut po skončení zápasu v parčíku vedle stadionu, policie jej ale nezaznamenala. Informaci v úterý potvrdil bezpečnostní referent olomouckého klubu Milan Zapletal. Olomoucké fanoušky podle něj napadla skupina baníkovců, kteří původně směřovali na nádraží. "První dva výstřely byly varovné, při třetím šel slzný plyn z náboje ven," uvedl Zapletal. Nikdo nebyl zraněn. Mluvčí olomoucké police Jitka Dolejšová uvedla, že policie nemá poznatky o tom, že by se po utkání střílelo. Za pořádek mimo stadion přitom odpovídá právě policie. Na místě konfliktu v tu chvíli ale patrně nebyla. Baníkovci po sobě zanechali v Olomouci spoušť. Škody na severní tribuně, kterou měli vyhrazenou, upřesnil manažer Sigma Martin Rak na 200.000 korun.

V Oloví se při vyučování popálil chlapec

V Oloví na Sokolovsku se v pondělí při vyučování zranil třináctiletý chlapec. Popálil se při hodině fyziky a musel být převezen do nemocnice. Jeho zdravotní stav ale není podle mluvčí sokolovské nemocnice Petry Soukupové vážný. Případ policisté šetří zatím jako podezření z možného ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle mluvčího krajských hasičů Františka Petra hasiči zjišťují, jestli se učitel nedopustil při práci v laboratoři zavinění.

Důl Centrum ukončí činnost a propustí většinu zaměstnanců

Hnědouhelný důl Centrum na Mostecku ukončí v polovině letošního roku po 120 letech činnost a propustí většinu ze 300 zaměstnanců. Při zachování limitů těžby hnědého uhlí už pro ně skupina Czech Coal nemá místo. Uvedla to mluvčí Mostecké uhelné (MUS) Liběna Novotná. Část zaměstnanců odešla už v loňském roce, většina z nich našla práci. Další propouštění čeká havíře ve dvou vlnách. "Zůstane jen malá skupina, která bude mít na starosti likvidaci těžních jam," uvedl Pavel Lička, ředitel firmy Důl Kohinoor, pod níž Centrum spadá. Po vyřazení dolu ze státního programu útlumu těžby uhlí vlastník rozhodl o dotěžení volných uhelných zásob a následné technické likvidaci dolu. V opuštěném areálu hlubinného dolu by mohla být umístěna část expozice Podkrušnohorského technického muzea. Návštěvníkům by mohl být k dispozici objekt staré jámy z 19. století, většina zbylých objektů dolu Centrum je památkově chráněna.

Kulturní veřejnost se rozloučila s Radovanem Lukavským

Členové rodiny, příznivci, kolegové a také studenti herce a pedagoga Radovana Lukavského zaplnili v úterý hlediště historické budovy Národního divadla v Praze, aby ho vyprovodili na poslední cestě. Lukavský zemřel 10. března ve věku 88 let takřka uprostřed práce. Krátce před hospitalizací se ještě zúčastnil zkoušek hry Don Juan; její premiéry se však už nedožil. U katafalku s rakví byly i věnce prezidenta Václava Klause, předsedy vlády Mirka Topolánka, Poslanecké sněmovny, Senátu, ministerstva kultury, pražského Národního divadla, Slovenského národního divadla z Bratislavy, Národního divadla Brno a řady pražských scén. Svému profesorovi poslala květiny Akademie múzických umění. Památku zesnulého uctili například i Václav a Dagmar Havlovi, mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Česká filharmonie, Česká televize, Český rozhlas, Herecká asociace a nadace Život umělce.

Hrady a zámky letos otevřou brány už o Velikonocích

Řada hradů a zámků se letos návštěvníkům otevře o dva týdny dříve, než je běžné. Důvodem je brzký termín Velikonoc. Další objekty zahájí novou turistickou sezonu tradičně až 1. dubna. Památky budou návštěvníky po celý rok lákat nejen na denní i noční prohlídky, ale také na divadelní a hudební festivaly, koncerty, výstavy a jarmarky.

Na Chebsku druhý případ katarální horečky

V Česku se objevil druhý případ nakažení skotu katarální horečkou. Nakaženou krávu zjistili veterináři stejně jako loni na Chebsku. Tentokrát je podezření na nákazu u krávy z farmy v Dolním Žandově. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Výskyt byl zaznamenán v západní části republiky v pásmu ani ne 20 kilometrů od prvního případu (u Skalné), což podle Dubna znamená, že se pásmo dozoru na další území ČR nemusí rozšířit. Ohnisko na farmě u Nového Kostela, kde se na konci loňského roku vyskytla první nakažená kráva, už bylo zrušeno. Nebyl zjištěn žádný další výskyt a nakažené zvíře bylo poraženo, takže podle veterinářů už nebyl důvod opatření prodlužovat. V Česku bude v letošním roce provedena vakcinace proti katarální horečce u ovcí a skotu. Vakcinace bude na základě rozhodnutí Evropské komise provedena i v ostatních členských státech EU.

Trenér Ščasný v Mladé Boleslavi skončil, jeho nástupcem je Stanner

Trenérem fotbalistů Mladé Boleslavi už nebude Zdeněk Ščasný. Vedení klubu přijalo v úterý jeho rezignaci. Kouč ji avizoval na tiskové konferenci po pondělním utkání se Spartou Praha. Potvrdil to obchodní ředitel klubu Petr Svěcený. Nástupcem Ščasného na postu hlavního trenéra se stal devětapadesátiletý Karel Stanner, dosavadní kouč boleslavské juniorky. Bývalý trenér Ščasný zřejmě skončí znovu před disciplinární komisí, kam bude muset po vyloučení v pondělním utkání se Spartou i kapitán týmu Jan Rajnoch. Oběma navíc hrozí pokuta za kritiku rozhodčích v době do 24 hodin po utkání. Předseda disciplinární komise Alexander Károlyi řekl, že oběma případy se bude se svými kolegy zabývat na čtvrtečním pravidelném zasedání.

Počasí

Proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami, teploty se budou pohybovat mezi dvěma až šesti stupni, v 1000 m a na horách kolem -2.