Zprávy

Pochod odpůrců radaru Prahou skončil před velvyslanectvím USA

Sobotní pochod odpůrců umístění amerického radaru v Česku centrem Prahy skončil po hodině před americkým velvyslanectvím. Zástupci demonstrantů se tam pokusili předat krabici s "íránskými zbraněmi hromadného ničení", která obsahovala plastové modely pistolí. Zástupce velvyslanectví ale krabici nepřevzal. "Představitel americké ambasády si naše zbraně hromadného ničení nevzal. Asi jich mají hodně," reagovala na neúspěšné předání krabice mluvčí iniciativy Ivona Novomestská. Před velvyslanectvím strávili účastníci demonstrace asi 20 minut. Skandovali hesla proti radaru a USA. K tomu připojili i "minutu hluku" proti válce a zbrojení. Akci zakončili pokřikem "Čí jsou Brdy? Naše! Čí je radar? Bushe!".

Podle policie se akce zúčastnilo několik set lidí, podle pořadatelů jich bylo v průvodu na 1200. V rámci mezinárodního dne protiválečných akcí pochod organizovala Iniciativa Ne základnám. Účastníci protestovali také proti vojenské přítomnosti v Iráku a Afghánistánu a proti případnému útoku na Írán. Demonstraci již dříve podpořili sociální demokraté a vedení KSČM. Odpůrci radarové základny byli vybaveni transparenty, na nichž stálo "Lhali nám dříve, lžou nám i dnes" nebo "Radar=nová okupace".

Příznivci Národní strany se sešli k výročí německé okupace

Na pražském Klárově se hodinu před polednem sešlo asi dvacet členů a příznivců Národní strany (NS). Pořadatelé ohlásili pietní shromáždění k výročí začátku okupace Československa nacistickým Německem v roce 1939. Na akci vystoupili dva řečníci, kteří vyjádřili i svůj nesouhlas s případným umístěním amerického radaru v Česku a s politikou současné české vlády i Evropské unie. Ohlášené shromáždění skončilo asi po půl hodině. Nacionalisté se sešli u pomníku obětem druhého odboje, ke kterému závěrem shromáždění položili věnec. Poté, co památku obětí uctili minutou ticha, akci ukončili. K výročí 15. března, kdy před 69 lety vstoupila do českých měst nacistická vojska, letos žádné oficiální vzpomínkové akce na programu nejsou. Člen zemské rady NS Leoš Vacek v projevu řekl, že pokud by se Československo v roce 1939 postavilo Německu, nemusela druhá světová válka vůbec začít. Německo prý tehdy bylo ekonomicky slabé a němečtí generálové byli připraveni Adolfa Hitlera odstranit. Československo bylo podle něho v té době naopak lokální mocností a ustoupení Němcům označil za selhání tehdejší politické reprezentace.

Vacek rovněž kritizoval současnou vládu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Její politika podle Vacka vede ke krizi tradiční rodiny. Kabinet prý také podle Vacka příliš "podlézá" Evropské unii. Její současná politika podle něho může vést k tomu, že se "národy rozplynou ve vlnách imigrantů", což označil za "tichou genocidu". V této souvislosti uvedl, že Evropská unie si tak nezadá s hitlerovskou třetí říší, naopak je ještě horší. Někteří příznivci NS drželi transparent s nápisy "Antidiskriminační zákon - Diskriminace většiny" a "ODS zradila pravicového voliče".

Řečníci rovněž kritizovali případné vybudování americké radarové základny v Brdech s tím, že by to bylo nezodpovědné a nebezpečné.

Ministr vnitra kvůli hrozbě terorismu posílí rozvědku, píše Právo

Kvůli hrozbě terorismu posílí ministr vnitra Ivan Langer (ODS) civilní rozvědku o 50 lidí. Píše to Právo s odvoláním na Langrův materiál, který by měla v pondělí projednat vláda. List uvádí, že sedm odborníků by mělo přijít do protiteroristického úseku rozvědky, dalších 39 má posílit její úseky zabývající se například energetickou, ekonomickou a kybernetickou bezpečností. Právo píše, že Langer v materiálu neuvádí, z jakého důvodu riziko teroristického útoku roste. Odborníci ale tvrdí, že je to dáno zahraničněpolitickou orientací Česka i snahami umístit v Brdech americkou radarovou základnu. Bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor navíc Právu řekl, že v Česku pokračuje oslabování zpravodajsko bezpečnostního systému místo jeho budování. "Je zřejmé, že se ČR bude stále více transformovat ze státu čistě logistického na stát, o němž teroristé uvažují jako o cíli svého útoku," napsal podle Práva Langer v materiálu. Uvedl v něm rovněž, že "návrat k nižším úrovním rizika teroristického útoku zaměřeného proti České republice není pravděpodobný", informuje Právo.

Čunek se sejde s velvyslancem USA, aby si vyjasnili spory

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se sejde s americkým velvyslancem v Česku Richardem Graberem a osobně si s ním vyjasní spory kolem pasáží, které se o Čunkovi objevily ve výroční zprávě amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě a s nimiž Čunek nesouhlasí. ČTK o tom informoval mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. Termín schůzky zatím stanoven nebyl. Graber nabídl Čunkovi setkání v odpovědi na dopis, v němž Čunek vyjádřil výhrady k americké zprávě.

Nedávno zveřejněná zpráva zmiňuje Čunkovu aféru jako příklad korupce a hovoří také o vystěhování Romů z centra Vsetína v době, kdy Čunek město vedl. Čunek v dopise Graberovi označil informace ve zprávě za nepřesné a nepravdivé a uvedl, že se jimi cítí být poškozen. Trvá na tom, aby byly uvedeny na pravou míru. Podle Horálka Graber Čunkovi v odpovědi napsal, že Američané při zpracování zprávy čerpali z celé řady zdrojů vládních i nevládních organizací. "Připouští, že na některé jednotlivosti může existovat různý pohled nebo různý výklad," řekl Horálek k obsahu dopisu. Graber podle něj poděkoval za faktické připomínky a opravy, jež mu Čunek zaslal.

"Považuji za nutné zdůraznit, že státní zástupce předmětné vyšetřování zastavil, neboť po provedení důkazů dospěl k závěru, že je nepochybné, že skutek, pro který jsem byl trestně stíhán, se nestal. Nejen dle českého právního řádu je zásadní rozdíl v tom, zda bylo trestní stíhání zastaveno z důvodu, že jsem se daného jednání vůbec nedopustil, nebo z důvodu, že se nepodařilo shromáždit dostatek důkazů, jak uvádí zpráva U.S. Department of State," napsal Čunek americkému velvyslanci. Další z řady nepřesností podle předsedy lidovců spočívá v tvrzení, že trestní stíhání zastavil nejvyšší státní zástupce, ale ve skutečnosti to udělal okresní státní zástupce. K vystěhování Romů ze Vsetína Čunek v dopise mimo jiné uvedl, že policie uzavřela vyšetřování se závěrem, že jeho jednání nebylo v rozporu se zákonem.

Někteří lidé kolem Paroubka podle Pohanky zneužili bezpečnostní složky

Bývalí sociální demokraté a nyní nezařazení poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka tvrdí, že někteří lidé kolem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka zneužívali bezpečnostní aparát a bezpečnostní složky k likvidaci nepohodlných lidí. Pohanka to řekl Mladé frontě Dnes v souvislosti se spory, jež vedly k jeho a Melčákovu odchodu z ČSSD. "Za tímto názorem si stojíme dodnes. Ale nechci to nějak zvlášť rozebírat," prohlásil Pohanka. Uvedl, že zhruba jednou za 14 dnů či za měsíc se s Melčákem scházejí s bývalým předsedou ČSSD Milošem Zemanem, s nímž se radí, jak mají hlasovat v Poslanecké sněmovně. Z Pohankova vyjádření vyplývá, že tyto konzultace měly vliv na to, že s Melčákem loni podpořili koaliční vládu ODS, KDU-ČSL a Strany zelených a letos prezidentského kandidáta ODS Václava Klause. Zeman má vliv i na jejich postoj k návrhu zrušit daňové zvýhodnění stravenek. "Vždy probereme aktuální politickou situaci. On nám velmi výrazně pomáhá zorientovat se v některých věcech, společně formulujeme stanovisko. Třeba před volbou prezidenta jsme s ním tuto situaci velmi důkladně rozebírali," popsal Pohanka deníku průběh jeho a Melčákových konzultací se Zemanem.

Institut dokumentárního filmu získal prestižní evropskou cenu

Pražský Institut dokumentárního filmu (IDF) získal na právě probíhajícím Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Soluni za svůj přínos pro tento obor ve střední a východní Evropě prestižní ocenění EDN Award. Každoročně je udílí zastřešující evropská asociace European Documentary Network (EDN) organizaci, skupině či jednotlivci, který výjimečným způsobem přispěl k rozvoji evropského dokumentu. EDN sdružuje přes 900 členů z více než 60 zemí. "Činnost institutu, která spočívá ve vytváření lepších podmínek pro dokumentaristy ze zemí střední a východní Evropy a v uvádění místních filmů na mezinárodní scénu, je příkladem skutečné průkopnické práce," zdůvodnila letošní volbu ředitelka EDN Leena Pasanenová.

Pražský institut se tak zařadil mezi významné držitele této ceny. Byl mezi nimi například holandský dokumentární fond Jan Vrijman Fund, financující vznikající filmy v rozvojových zemích, a finská veřejnoprávní televizní stanice YLE. Jako jedna z posledních stanic v Evropě soustavně podporuje autorskou dokumentární tvorbu. "Je to pro nás čest stát po jejich boku. Navíc tato cena přišla od nezávislé celoevropské organizace sdružující režiséry dokumentů a jejich producenty. O to více si ho vážíme," komentovala poctu ředitelka institutu Andrea Prenghyová.

Za osm let existence Institutu dokumentárního filmu bylo s jeho pomocí natočeno v 15 zemích střední a východní Evropy přes 40 dokumentů. Jeho činnost je odrazem toho, že podobně jako hrané i dokumentární snímky musí pro svůj vznik mnohdy projít složitým a dramatickým procesem hledání koproducentů, financiérů či médií s předkupním právem. Dokumentaristka Helena Třeštíková považuje IDF za nesmírně důležitou instituci. "Otevřel brány českému dokumentu do světa a přivedl světový dokument do Čech," uvedla. Příkladem může být projekt Schránky paměti, který autoři Jakub Hejna, Lucie Králová a producent Jiří Konečný loni v říjnu představili v Praze na takzvaném East European Foru, které organizuje právě IDF. Prezentovali ho 15 zahraničním televizním producentům a dosud mají příslib předkupu práv od kanadské stanice TV Ontario, nizozemské televize AVRO, švédské SVT a finské veřejnoprávní stanice YLE.

Výstava fotografií podpoří dostavbu školy v Tibetu

Výstava Malý Tibet - velké plány, kterou si mohou zájemci prohlédnout v galerii Divadla Hybernia, podpoří dostavbu školy v Tibetu. Její součástí totiž je aukce fotografií a předmětů buddhistické kultury, řekla ČTK Gabriela Lágnerová ze sdružení Surya. Dražba se uskuteční ve středu. Kromě fotografií se budou dražit také předměty buddhistické kultury z oblasti Zanskar a Ladakh. Aukcí budou provázet herci Petra Špindlerová a Tomáš Valín, nebude chybět vystoupení hráče na indické bubínky tabla Tomáš Rendla a občerstvení v indickém stylu.

Výstavu mohou zájemci zhlédnout již nyní, a to až do začátku aukce. Čtyři desítky vystavených fotografií vznikly v letech 2005 až 2007. Zobrazují především život obyvatel vesnice Kargyak, tradiční buddhistické rituály, ale také působivou krajinu Himalájí. "Ukazují také život a radosti dětí v oblasti nejvyšších hor světa. Zároveň dokumentují stavbu školy," uvedla Lágnerová. Autory snímků jsou členové sdružení Surya, kteří každé léto pomáhají v Kargyaku s výukou místních dětí a podílejí se na výstavbě školy. Vesnice Kargyak leží v indické části Himálaje v oblasti Zanskar - Ladakh ve výšce 4200 metrů. Nejbližší fungující škola je vzdálena dva dny chůze. V Kargyaku a okolních vesnicích žije asi 40 až 50 dětí školního věku, které nechodí do školy vůbec. Ostatní děti jsou ve vzdálených internátních školách a do vesnice se často nevrátí. Místní obyvatelé jsou vesměs negramotní.

Stavba školy začala na jaře loňského roku, v současnosti jsou hotové základy a na místo je dovezen materiál. Budova bude mít tři místnosti a při vytápění bude po celý rok využívat přímé sluneční energie. Dokončena by měla být ještě letos, vyžádá si jeden až 1,5 milionu včetně nákladů na provoz. Podle Lágnerové se plánuje v těchto místech výstavba dálnice. "Pokud nebudou mít obyvatelé alespoň základní vzdělání, hrozí, že se z nich stanou pouhé námezdní síly," dodala.

Čeští filharmonici se vrátili z turné po USA, někteří bez kufrů

Česká filharmonie se tento týden vrátila "o trochu lehčí" z dvacetidenního koncertního turné po východním a západním pobřeží Spojených států. Cestou do Ameriky se totiž, zřejmě na londýnském letišti Heathrow, zatoulala zavazadla 95 filharmonikům, tři z nich je zřejmě už nikdy neuvidí. ČTK to řekl tajemník orchestru Bohumil Antony. Dlouho připravované turné se největšímu českému orchestru zkomplikovalo ihned po příjezdu do Kalifornie, když hudebníci zjistili, že více než polovina z nich nemá osobní věci. Zavazadla se jim postupně vracela skoro týden. Tři muzikanti takové štěstí neměli; jejich kufry jsou zřejmě stále na cestách. " Česká filharmonie vyplatila finanční pomoc už během zájezdu, protože se nedalo čekat, že by se problém vyřešil na místě," řekl Antony. Filharmonie v současnosti vyřizuje reklamaci s leteckou společností British Airways a bude žádat finanční náhradu. Nepříjemnou situaci prý zavinil problém, který měl počítač terminálu na letišti Heathrow, odkud téměř celý orchestr odlétal. Naštěstí podle Antonyho problémy se zavazadly neovlivnily kvalitu vystoupení a původní koncertní plán filharmonici dodrželi. "Ohlasy diváků v hledištích byly velmi dobré, na kritiky z tisku ještě čekáme," dodal. Filharmonie navštívila města San Diego, Davis, Costa Mesa, Palm Desert, Santa Barbara, Tuscon, Troy, Greenvale, Mesa, Storrs, Newark a Purchase.

Do brněnské zoo přišel očekávaný patnáctimiliontý návštěvník

Do brněnské zoologické zahrady v sobotu přišel patnáctimiliontý návštěvník. Zoo původně počítala s tím, že na kulaté číslo dosáhne až o Velikonocích, slunečné sobotní dopoledne a lední medvíďata, která jsou pátý den ve výběhu, ale přilákaly víc lidí než obvykle. Návštěvník s patnáctimiliontou vstupenkou dostal od zoo zájezd na Bali.

Brněnská zoo byla otevřena před 55 lety. Za dobu své existence pamatuje dny, kdy do ní přišla jen necelá stovka návštěvníků, ale také okamžiky, kdy praskala ve švech. Loňská sezona byla nejúspěšnější v postkomunistické historii zoo. Zavítalo do ní rekordních 252.000 lidí. Letos by to mohlo být ještě víc, hlavním lákadlem se stali lední medvídci, kteří se loni v Brně narodili. Tento týden je medvědice Cora poprvé vyvedla do výběhu. Mláďata už viděly stovky lidí, pracovníci zahrady očekávají velký nápor právě o tomto víkendu. Cílem vedení zahrady je zatraktivnit zoo natolik, aby ročně jejími branami prošlo půl milionu osob. Nyní si mohou prohlédnout 800 zvířat 200 živočišných druhů. K nejatraktivnějším expozicím patří Tropické království, Tygří skály nebo výběh arktických vlků s indiánským srubem.

V Plzni lidé pomáhali čolkům, čistili jejich útočiště u železnice

Ochránci přírody se v sobotu dopoledne v Plzni vydali na pomoc čolkům obecným. Na programu byl jarní úklid jejich útočiště v lokalitě železničního koridoru na Slovanech, kde pro ně loni vznikly umělé tůňky. Ještě než se do nich čolci ze zimních úkrytů přesunou, zmizí odtud desítky kilogramů odpadu. ČTK to řekl pořadatel akce Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů. Čolci zde o své přirozené stanoviště málem přišli při úpravách kolem trati. Naštěstí se ale podařilo zemní práce včas zastavit, vytvořit umělé tůňky a do nich čolky přesunout. Lokalita však patří mezi ty, kde lidé klidně odhodí téměř cokoliv. "Převládají PET lahve a další různé plasty. Naplníme tu jistě pěkných pár pytlů. Vstříc nám vyšly České dráhy. Po skončení úklidu sebraný odpad odvezou a předpisově zlikvidují," uvedl Makoň.

Hájek zlepšil český rekord v letech na lyžích na 219 m

O plných 8,5 metru překonal skokan na lyžích Antonín Hájek vlastní český rekord v letech. Na největším můstku světa ve slovinské Planici jednadvacetiletý reprezentant ve druhém kole soutěže družstev v sobotu dolétl do vzdálenosti 219 metrů a výrazně zlepšil svůj rekordní zápis z pátečního závodu jednotlivců. Čeští skokané především díky Hájkovi vybojovali páté místo a polepšili si o jednu pozici oproti únorovému mistrovství světa v německém Oberstdorfu.

Sudová skončila v boulích v Itálii třetí, celkově je v SP druhá

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová skončila v letošním ročníku Světového poháru v jízdě v boulích druhá. V závěrečném závodu v italském Valmalenku v spbotu obsadila třetí místo, zvítězila nejlepší žena sezony Aiko Uemuraová z Japonska.

Sudová, která v pondělí oslaví 26. narozeniny, vystoupila v této sezoně na stupně vítězů počtvrté. Třetí byla i v Lake Placid, druhé místo obsadila v Aare a v Inawaširu. Na Uemuraovou, která zcela ovládla druhou polovinu sezony a nyní vyhrála popáté za sebou, ztratila 143 bodů. Své sobotní třetí místo považuje Sudová i kvůli náročnosti trati a nepovedeným tréninkům na vydařené.

Záhrobská se rozloučila se sezonou 18. místem v obřím slalomu

Šárka Záhrobská obsadila ve svém posledním závodě sezony Světového poháru 18. místo v obřím slalomu. Třiadvacetiletá Češka obsadila celkově v seriálu 16. místo se ziskem 503 bodů.

Lyžař Řezáč vyhrál norský Birkebeiner v traťovém rekordu

Lyžař Stanislav Řezáč zakončil seriál dálkových běhů FIS Marathon Cup triumfem v norském Birkebeineru. Tradiční trať 54 km klasickou technikou zvládl český běžec v nejrychlejším čase historie 2:24:33 hodiny. V boji o prvenství v sobotu Řezáč porazil ve finiši o jednu sekundu domácího Anderse Auklanda, vítěze lednové Jizerské padesátky, jenž vyhrál celý seriál. Řezáč vyhrál běh, jehož účastníci závodí s batohem o hmotnosti 3,5 kilogramu, už v letech 2002 a 2005. Tehdy ovládl i hodnocení FIS Marathon Cupu. Letos po zdravotních problémech a potížích s přípravou během teplé zimy obsadil celkové deváté místo.

Počasí

V neděli čekáme oblačno nebo zataženo s občasným deštěm, během dne od západu protrhávání oblačnosti a přeháňky už jenom místy. Teploty vystoupí na 8 až 12 stupňů Celsia, na horách bude kolem šesti stupňů.