Zprávy

Klaus na Slovensku odmítl obavy, že radar ohrozí bezpečnost

Plánovaná výstavba amerických protiraketových systémů v Česku a v Polsku neohrozí bezpečnost v regionu, řekl český prezident Václav Klaus během pondělní návštěvy Slovenska, odkud zazněly v poslední době varovné hlasy před výstavbou radaru v ČR. Podle Klause by se radar odrazil spíš na zvýšení bezpečnosti. Slovenský prezident Ivan Gašparovič na jedné straně ocenil, že jeho země dostává z Prahy o jednání o radaru pravidelné informace, současně se však vyslovil pro to, aby se rozhovory o radaru vedly za účasti NATO a Ruska. Ze slovenské vlády padly ve vztahu k radaru různá stanoviska. Zatímco ministerstvo zahraničních věcí oficiálně tvrdí, že doufá ve zvýšení bezpečnosti v regionu, premiér Robert Fico i další členové vlády myšlenku radaru v Česku veřejně kritizovali a s odkazem na odpor Ruska vůči plánům USA varovali před ohrožením bezpečnosti Slovenska.

Klaus v Bratislavě rovněž znovu varoval před mezinárodním uznáním nezávislosti Kosova. Zopakoval své dřívější obavy, že souhlas s únorovým jednostranným osamostatněním bývalé srbské provincie by mohl působit jako precedens pro zahraničí. Kosovskou nezávislost odmítá mimo jiné slovenská vláda.

Odpůrci radaru předali ministrům symbolickou složenku za kampaň

Několik odpůrců plánované radarové základny USA v Česku před sídlem vlády v Praze některým členům vlády předali symbolickou složenku na asi 880.000 korun. Částka je podle nich poměrným podílem vycházejícím na každého ministra z 15 milionů korun, které vláda na kampaň o radaru vyčlenila. Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček také uvedl, že cílem protestu bylo znovu upozornit na nesouhlas většiny obyvatel Česka se stavbou radaru. Členové sdružení také spolu se starostou obce Jince Josefem Hálou, blízko níž má stanice stát, před Strakovu akademii postavili maketu radaru. "Říkáme tím, že ten radar nechceme," řekl ČTK Májíček. Hála uvedl, že mu na radaru vadí mimo jiné to, že by v Česku opět byli cizí vojáci. Odpůrci radaru chtějí v protestech pokračovat. V sobotu odpoledne chtějí v Praze uspořádat protestní pochod.

Návrat Čunka do vlády podle prezidenta závisí na premiérovi

Rozhodnutí o případném návratu lidoveckého předsedy Jiřího Čunka do vlády závisí podle prezidenta Václava Klause na předsedovi vlády Mirku Topolánkovi (ODS). Klaus to řekl v České televizi. Předpokládá, že premiér případné Čunkovo jmenování zvažuje se všemi vnitropolitickými i mezinárodněpolitickými ohledy. Odmítnout jmenovat ministra by podle něj bylo bojem s předsedou vlády, což prý v tuto chvíli nehodlá udělat. Klaus připomněl, že již několikrát na návrh premiéra jmenoval ministry, k jejichž vstupu do vlády měl výhrady. Maximum vyjádření nesouhlasu podle Klause bylo, když symbolicky nenabídl šampaňské nově jmenovanému ministru Davidu Rathovi (ČSSD).

Lidovci požadují jmenování Čunka do vlády poté, co definitivně skončilo jeho stíhání za údajnou korupci na vsetínské radnici. Jejich požadavek ale naráží na odpor hlavně zelených. Šéf české diplomacie Schwarzenberg dokonce zvažuje demisi, když se šéf lidovců vrátí do ministerského křesla bez jasného vysvětlení svých účtů. Podle nejmenší vládní strany byl sice Čunek zbaven obvinění z přijetí úplatku, dostatečně ale nevysvětlil původ svých rodinných peněz. Podle lidovců nyní fakt, že už více než tři měsíce nemají plnohodnotné zastoupení v kabinetu, podle KDU-ČSL "narušuje hladkou koaliční spolupráci".

Vondra: ČR je realista a Kosovo dříve nebo později uzná

Česká republika nezávislost Kosova dříve či později, podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry, uzná. Nestane se to však dříve než po Velikonocích. Vondra se vyhnul konkrétnímu termínu při odpovědi na otázku, zda české uznání nezávislého Kosova lze čekat do předčasných voleb v Srbsku, které pravděpodobně budou 11. května. "Datum vám neřeknu, my teď máme takový velikonoční půst na zásadní politická rozhodnutí, a já si myslím, po Velikonocích určitě se dozvíte více," řekl Vondra. Podle jeho slov je Česko realista pokud jde o uznání Kosova.

S návrhem zbavit novorozence poplatků Šojdrová čeká jen do středy

Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová má připravený návrh na zrušení poplatků za pobyt novorozenců a jejich matek v nemocnicích. S jeho předložením sněmovně už čeká jen do středy, a to pro případ, že by se ještě podařilo, aby se na tomto návrhu či na nějakém kompromisu shodla s šéfy koaličních stran. I když se to ale nepovede, stejně pak uvedenou novelu do sněmovny pošle. Koaliční schůzka je naplánována právě na středu.

Julínek představí reformu občanům na novém webu ministerstva

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) představí reformu občanům na webu ministerstva. Novinářům řekl, že občané tam najdou informace o sedmi zákonech, kterými zreformuje příští rok české zdravotnictví. V úterý začnou nové stránky zčásti fungovat. Do konce března by měla být nabídka úplná. Mimo jiné zde bude přehled všech lékáren a nemocnic, lidé si budou moci vyhledat zařízení nejbližší svému bydlišti.

Spor o reformu a převod nemocnic na a.s. trvá, lidovci mají obavy

Zamýšlený převod budoucích univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti je asi nejspornější částí plánované vládní reformy zdravotnictví. Někteří lidovci, ale nejen oni, se obávají mimo jiné toho, že přes opačná tvrzení ministerstva zdravotnictví by to mohlo otevřít cestu k privatizaci nemocnic a odvádění části veřejných prostředků ze zdravotnictví. Seminář, který se v pondělí odehrál ve sněmovně, jejich obavy zcela nerozptýlil. Převod nemocnic na akciové společnosti ale podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra neznamená privatizaci. Takovou nemocnici by měl vlastnit stát společně s některou z veřejných vysokých škol, ujišťoval opakovaně křesťanské demokraty a další účastníky semináře. Pokud bude schválen jeden z reformních zákonů a vzniknou univerzitní nemocnice, 66 procent akcií by v nich měl držet stát a 34 procent univerzita. Kromě toho by podle něj taková nemocnice měla zisk investovat do zdravotnictví či do vědeckých a vzdělávacích projektů. I kdyby ale zákon o univerzitních nemocnicích v parlamentu neuspěl, nelze podle Šnajdra zachovat současný stav, kdy jsou fakultní nemocnice příspěvkovými organizacemi. Je to podle něj nevyhovující, protože je tak mimo jiné nejasná odpovědnost manažerů za špatné hospodaření. Oponenti akciových společností míní, že nikdy nelze zcela vyloučit pozdější odprodej akcií do soukromých rukou. Kdyby ale kabinet chtěl fakultní nemocnice privatizovat, nemusí kvůli tomu schvalovat zákon o univerzitních nemocnicích a může privatizovat rovnou, poznamenal náměstek. Také na dotazy novinářů pak zdůraznil, že fakultní, respektive uvažované univerzitní nemocnice zůstanou ve veřejném vlastnictví.

Míra nezaměstnanosti v únoru klesla na 5,9 procenta

Domácí míra nezaměstnanosti v únoru klesla na 5,9 procenta z 6,1 procenta na konci ledna. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se snížil na 330.641 osob. Loni v únoru míra nezaměstnanosti činila 7,7 procenta. Po rekordně mírném přírůstku nezaměstnanosti v lednu přinesl únor rekordně vysoký pokles v počtu nezaměstnaných, řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. K únorovému poklesu nezaměstnanosti podle něj nepochybně přispěla mírná zima a brzké zahájení sezónních prací. Druhým pádným důvodem je ovšem pokračující růst ekonomiky, generující nová pracovní místa, dodal.

Inflace v únoru zopakovala lednových 7,5 procenta

Spotřebitelské ceny v únoru meziročně stouply o 7,5 procenta, tedy stejně jako o měsíc dříve. Informoval o tom Český statistický úřad. Ve srovnání s lednem cenová hladina vzrostla o 0,3 procenta. Inflace zrychlila hlavně u bydlení, dopravy, stravování a ubytování. Naopak u potravin a alkoholických i nealkoholických nápojů či tabáku byl meziroční růst nižší. Ve srovnání s únorem 2007 zaznamenaly vysoký nárůst například ceny chleba, které vzrostly o 33,3 procenta. Běžné pečivo meziročně podražilo o 30,8 procenta, mouka o 51,3 procenta, vejce o 30,7 procenta a mléko o 29,5 procenta. Cena čerstvého másla se meziročně zvýšila o 18,3 procenta. Růst cen tabákových výrobků zpomalil na 23 procent. Téměř třetinové meziroční zdražení zaznamenal ČSÚ u regulovaného nájemného, kde byly ceny vyšší o 29,0 procenta. Ceny zemního plynu se zvýšily o 16,5 procenta, elektřiny o 9,5 procenta, tepla a teplé vody o 11,0 procenta. V dopravě se zvedly ceny pohonných hmot o 15,9 procenta a ceny dopravních služeb o 9,8 procenta.

Nižší než loni byly ceny oděvů, přístrojů a spotřebičů pro domácnost či automobilů. Levnější byly také audiovizuální a fotografická zařízení a zařízení pro zpracování dat. Z potravin byly meziročně nižší hlavně ceny brambor, a to o 38,3 procenta, a plodové zeleniny o 15,9 procenta. Meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo hlavně zvýšení cen bydlení. "Podle našeho názoru jde o vrchol cenového růstu a nyní nás čeká krátkodobý pobyt v blízkosti této úrovně a následně propad pod sedmičkovou úroveň," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Velkou otázkou zůstává podle něj letošní zdražení cigaret, které mohou i nemusí ještě v letošním roce zdražit.

Vláda schválila zmírnění podmínek valorizace důchodů

Vláda udělala krok k tomu, aby mohla kvůli neočekávaně vysokému růstu cen ještě letos přidat důchodcům. Schválila novelu zákona o důchodovém pojištění, která umožňuje penze mimořádně valorizovat tehdy, pokud růst cen překročí pět procent. Dosud to bylo deset procent. Ministr práce Petr Nečas (ODS) plánuje zvýšit penze od srpna v průměru o 465 korun. Aby důchodci dostali přidáno, musí novelu ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Důchody je podle současného zákona možné valorizovat k 1. lednu. Mimořádně se mohou zvýšit jen tehdy, když růst cen překročí deset procent. Ceny v se ČR v lednu meziročně zvedly o 7,5 procenta, což je nejvíc za posledních deset let. Důchody se zvýšily o 3,9 procenta. Za období od loňského srpna do letošního ledna pak podle ministra ceny rostly o 5,1 procenta. O stejné procento proto nyní navrhuje penzistům dodatečně přidat. Mimořádná valorizace, kterou plánuje Nečas, by se týkala starobních, invalidních i pozůstalostních penzí. V Česku je pobírá 2,7 milionu lidí. Na důchody se mělo letos vydat asi 298 miliard korun. Dodatečné zvýšení penzí by si podle ministra vyžádalo dalších 6,65 miliardy.

Vláda chce zpřehlednit podporu ekologického zemědělství

Vláda schválila návrh ministra zemědělství na změnu podmínek podpory ekologicky šetrného zemědělství. Změna spočívá v nahrazení seznamu povolených přípravků na ochranu rostlin soupisem zakázaných látek. Takové členění bude podle ministra Petra Gandaloviče přehlednější. Další změny se týkají kontroly provádění programů a zmírnění sankcí za neplnění stanovených podmínek. Zemědělci už také nebudou muset dodávat pastevní deník Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu. Napříště postačí jeho předložení při kontrole na místě.

České výdaje na vědu patří v EU k nejrychleji stoupajícím

Česko je jednou ze tří zemí Evropské unie, v nichž mezi lety 2000 až 2006 nejrychleji stoupaly výdaje na výzkum a vývoj v poměru k hrubému domácímu produktu. Nejvíc peněz v unii dávají ve Švédsku, a sice 3,8 procenta HDP, v Česku je to 1,54 procenta. Na opačném pólu figuruje Kypr s 0,42 procenta, přičemž ve skupině čtyř nejhorších zemí je i Slovensko s 0,49 procenta. Vyplývá to z dat Evropského statistického úřadu.

Odvolací soud zamítl návrh na prohlášení konkurzu ČSSD

Vrchní soud v Praze v polovině února definitivně zamítl návrh na prohlášení konkurzu na majetek ČSSD. Návrh podal někdejší advokát strany Zdeněk Altner a další navrhovatelé. Soud tak potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Praze z loňského června, proti kterému se navrhovatelé odvolali. Na tiskové konferenci ČSSD o tom informoval hlavní manažer strany Jiří Havlíček.

Dopravní podnik chce vyřazené pražské tramvaje prodat do KLDR

Vyřazené pražské tramvaje budou zřejmě jezdit v komunistické Severní Koreji. Dopravní podnik hlavního města Prahy chce totiž do této asijské země prodat dvě desítky vozů typu T3, Severokorejci za ně zaplatí celkem 13 milionů korun, řekl mluvčí podniku Ondřej Pečený.

Stát zvýhodní telefonování postižených

Telekomunikační operátoři budou moci nabízet tělesně postiženým zvláštní tarify se zvýhodněním až 200 korun měsíčně. Tuto ztrátu bude firmám hradit stát. Rozhodla o tom vláda. Stejnou částkou dotoval stát telekomunikační služby pro vybrané skupiny obyvatel i dosud. Počet osob, kterých by se úprava týkala, se ale omezí, protože podpora se nebude v budoucnu týkat sociálně slabých osob. Stát by tak měl na službu letos vynaložit do 150 milionů korun, což je výrazně méně než v minulých letech.

Proti dosavadní právní úpravě nebudou pověřené obce vydávat potvrzení, čímž dojde ke snížení jejich administrativní zátěže. Nařízení vlády naopak předpokládá jednorázovou zvýšenou administrativní zátěž pro poskytovatele telekomunikačních služeb. Firmy, které budou sociální tarify poskytovat, by měly projít výběrovým řízením vypsaným Českým telekomunikačním úřadem.

Farář Šimsa bude rehabilitován

Bývalý brněnský disident a evangelický kněz Jan Šimsa byl před 30 lety odsouzen z politických důvodů, nyní by proto měl být plně rehabilitován. Rozhodl tak Ústavní soud, když zrušil nedávný verdikt Nejvyššího soudu a vrátil mu případ k novému projednání. Šimsu komunistická justice potrestala vězením za strkanici s příslušníkem Státní bezpečnosti (StB) při domovní prohlídce, čin kvalifikovala jako napadení veřejného činitele. Nyní musí Nejvyšší soud rozhodnout znovu v souladu s nálezem ústavních soudců.

V roce 1978 prováděla StB u chartisty Šimsy domovní prohlídku. Jednomu z důstojníků se dostal do ruky osobní dopis od tehdy již zesnulého filozofa Jana Patočky, který rodina považovala za vzácnou památku. StB měla podle zákona právo si osobní dopisy pročíst, ale nikoliv je zabavit. Jeden z důstojníků se přesto rozhodl text odnést, což se stalo příčinou strkanice. Podle Šimsových vzpomínek se pracovníci StB snažili vykroutit dopis z ruky jeho synovi, pak napadli jeho manželku. Do jednoho z důstojníků proto strčil celým tělem a muž upadl na postel. Nic se mu nestalo. Následoval proces, který měl podle ústavního soudu zřetelné politické pozadí. Ministr spravedlnosti nedávno podal v Šimsův prospěch stížnost pro porušení zákona. Požadoval úplné zrušení starého trestu. Nejvyšší soud to odmítl, komunistická justice prý postupovala správně. Proto Šimsa, podle kterého bylo jeho odsouzení nezákonné, podal ústavní stížnost.

Ministerstvo obrany dostalo pokutu za chybnou zakázku

Ministerstvo obrany dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 30.000 korun za chybně zadanou zakázku. Stavební práce v hodnotě milionů korun ministerstvo rozdělilo do dvou menších zakázek, a vyhnulo se tak vyhlašování výběrového řízení. Podle antimonopolních úředníků to bylo v rozporu se zákonem. Verdikt, který Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zveřejnil ve své sbírce rozhodnutí, už potvrdil i předseda úřadu Martin Pecina, a je tak pravomocný. Ministerstvo se může obrátit na soud. Stavební práce zadávané v roce 2005 se týkaly vojenského prostoru Hradiště v Doupovských horách. Armáda tam chtěla upravit značení hranic areálu a dopravní značení. Na to by podle úřadu stačila jedna firma. Ministerští úředníci ale vybrali na každou část jiného dodavatele, a protože cena menších zakázek potom nepřesahovala limit pro vyhlášení tendru, nemuseli zájemci o zakázku projít jinak běžným výběrovým řízením.

Firmy, které zakázky získaly, zdůvodňovaly postup ministerstva především tím, že šlo částečně o práce v obtížném terénu, a proto bylo potřeba to ve výběru firem zohlednit. Podle ÚOHS ale takové vysvětlení nestačí. "Mezi jednotlivými plněními prokazatelně existuje věcná, časová i místní souvislost, a jedná se tedy o jedinou veřejnou zakázku," uvádí úřad v rozhodnutí.

Policie nemůže používat odposlechy pořízené kontrarozvědkou

Policie nemůže při odhalování trestné činnosti volně využívat záznamy odposlechů pořízené zpravodajskými službami, připomněl Ústavní soud. Soudci nařídili policejnímu Útvaru pro odhalovaní korupce a finanční kriminality, aby neprodleně zničil záznamy odposlechů, na jejichž základě začal stíhat bývalou ředitelku Vojenské ubytovací a stavební správy České Budějovice Janu Hořejší, jejíž stížnosti tak soudci vyhověli. Odposlechy pořídilo Vojenské obranné zpravodajství v souvislosti s jinou činností, a proto nemohou být použity jako důkaz v trestním řízení.

Hořejší byla podezřelá ze zločinného spolčení, zneužívání pravomoci veřejného činitele a pletich při veřejné soutěži. Ústavní soud také zrušil usnesení Krajského státního zastupitelství v Českých Budějovicích, které odmítlo první stížnost Hořejší proti zahájení trestního stíhání. Nyní se budou muset jihočeští státní zástupci případem zabývat znovu a rozhodnout v souladu s nálezem Ústavního soudu. Především musejí zvážit, zda jim bez odposlechů, které již nelze brát v úvahu, zbývá dost důkazů proti skupině údajných pachatelů.

Podle ústavních soudců porušili policisté i státní zástupci základní práva Hořejší, konkrétně právo na soukromí a právo být stíhán zákonným způsobem. Účel zpravodajských odposlechů je totiž zcela jiný, než účel odposlechů nařízených soudem při objasňování trestné činnosti. Zpravodajské odposlechy nepodléhají schvalování soudem.

Stát se odvolal proti rozhodnutí o zámku v Kolodějích

Stát se odvolal proti lednovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 9, který přiřkl barokní zámek v Kolodějích s přilehlými s přilehlými budovami a oborou restituentovi Vítězslavu Kumperovi. Sporem se proto bude zabývat pražský městský soud. Stát zabavil zámek a další budovy v roce 1948 Antonínu Kumperovi podle takzvaných Benešových dekretů. Jeho dědic po roce 1989 přesvědčil úřady, že poválečné vyvlastnění bylo protiprávní. Pozemkový úřad vydal v lednu loňského roku rozhodnutí o navrácení nemovitostí. Právníci státu ale předběžnou žalobou dosáhli loni v březnu "zmrazení" vydaného majetku. Soud v lednu žalobu státu zamítl s tím, že na výroku pozemkového úřadu nevidí nic špatného a nesprávného. V roce 1948 podle něj byly dekrety prezidenta republiky jednoznačně zneužity.

Úřad vlády spravuje zámek na okraji Prahy od roku 1955. Koloděje ministři využívají pro svá výjezdní zasedání - většinou v létě, před Vánocemi, nebo když končí jejich mandát. Konají se tu i různé konference, semináře, někdy tam vláda hostí významné zahraniční delegace. Veřejnosti se zámek otevírá jen výjimečně.

Novým zmocněncem pro evropské soudy bude Martin Smolek

Českou republiku bude před Evropským soudním dvorem, Soudem první instance a Soudním dvorem Evropského sdružení volného obchodu nově zastupovat pracovník ministerstva zahraničí Martin Smolek. Vláda rozhodla, že nahradí Tomáše Bočka, který zastával tuto funkci od roku 2004. Boček přechází na ministerstvo spravedlnosti v souvislosti s přípravami na české předsednictví v EU, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí.

Ministerstvo zřejmě podá trestní oznámení na soudce Nagye

Ministerstvo spravedlnosti do pátku rozhodne, zda podá trestní oznámení na soudce Pavla Nagye, kterému minulý týden kárný senát Nejvyšší soudu (NS) dovolil dále soudit, přestože si vymyslel soudní líčení. Na dotaz ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. " Důvodem oznámení by bylo buď padělání a pozměňování veřejné listiny, nebo zneužití pravomoci veřejného činitele.

Nejvyšší soud v pátek zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který soudci loni odejmul talár. Namísto toho Nagyovi na půl roku o čtvrtinu snížil plat. Podle odhadů jednoho ze soudců tak přijde přibližně o 100.000 korun. Nagy před časem například zmeškal soudní jednání, vymyslel si a zaprotokoloval závěrečnou řeč obhajoby a vynesl rozhodnutí, jako by se líčení opravdu uskutečnilo. Nadřízení mu kromě lží a falšování jednání vytýkali také průtahy v dalších kauzách. Soudce se hájil mimo jiné tím, že v minulých letech trpěl takzvaným syndromem spánkové apnoe. Podle znaleckého posudku tím mohla trpět kvalita jeho práce. Nyní je ale podle znalce soudcův stav lepší. Předseda Okresního soudu v Mladé Boleslavi Jiří Rajm přitom i po rozhodnutí NS trval na odvolání svého podřízeného z funkce. Uvedl například, že zmizelo pět jeho spisů, které bude muset soud rekonstruovat. Také prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa uvedl, že takový soudce by měl z justice odejít.

Muž, který vnikl do lánského zámku, zemřel na srdeční selhání

Muž, který v sobotu večer vnikl do zámku v Lánech a po střetu se strážemi zkolaboval, zemřel na srdeční selhání. S odvoláním na výsledky pitvy to řekl mluvčí rakovnické policie René Černý. Vyšetřování případu tak podle něj bude pravděpodobně odloženo, protože se neprokázalo cizí zavinění.

Podporu svobodnému Tibetu vyjádřily vyvěšené vlajky

Výročí protičínského povstání Tibeťanů v roce 1959 si mnozí připomněli vyvěšením tibetské vlajky. Za okno si ji pověsili nejen jednotliví lidé, mnohde se k celosvětové akci přidávají i radnice obcí a měst. Česká republika se připojila potřinácté, k podpoře svobodného Tibetu se každým rokem přidává více obcí, měst, krajů nebo městských částí - letos už přes 340. Vedle symbolické podpory, jímž je vyvěšování tibetské vlajky, se počátkem března konají i další doprovodné akce. Odehrávají se přehlídky tibetské kultury a lidé se mohou blíže seznamovat s tibetskými tradicemi.

Senát bude člena rady ústavu pro totality vybírat ze 13 kandidátů

Senátoři budou člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů vybírat ze 13 kandidátů. Právě tolik nominací předložily do soboty, tedy v požadovaném termínu, odbojářské spolky nebo sdružení a instituce, které se zabývají historií, vzděláváním a lidskými právy. Horní komora parlamentu bude radu doplňovat na schůzi, která začne ve středu 19. března. O místo v radě podle informací ze senátní volební komise znovu usilují oba kandidáti, kteří se loni v prosinci probojovali až do finálového duelu. Řediteli Liberálně-konzervativní akademie CEVRO Ladislavu Mrklasovi tehdy chyběly ke zvolení tři hlasy, bývalý senátor KDU-ČSL Jan Zahradníček dostal o hlas méně.

Mezi jejich nejvážnější konkurenty by podle dostupných informací mohli patřit publicista Vladimír Bystrov, kterého nominoval Národní archiv, nebo Helena Klímová za Židovské muzeum v Praze. Ti se loni o důvěru senátorů neucházeli na rozdíl od staronových kandidátů, kteří na svou stranu získali spíše jen jednotlivce. K nim patří například bývalý předseda pražské Židovské obce Tomáš Jelínek a knihkupec a nakladatel Šimon Ryšavý, byť jejich zvolení doporučila řada organizací. O přízeň senátorů opětovně usilují také třeba bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín, předseda Asociace nestátních neziskových organizací Karel Schwarz a Stanislav Balík s podporou Centra pro studium demokracie a kultury.

Zemřel herec Radovan Lukařský

Po těžké nemoci v pondělí zemřel ve vinohradské nemocnici v Praze ve věku 88 let herec Radovan Lukavský. ČTK to oznámil mluvčí činohry Národního divadla v Praze Tomáš Staněk. Lukavský byl hospitalizován od 19. února kvůli srdečním potížím.

Století od úmrtí mecenáše Hlávky připomíná výstava a nová mince

Století, jež uplynulo od úmrtí architekta a mecenáše Josefa Hlávky, připomíná nová výstava v Lobkovickém paláci v Praze. Výstavu uspořádalo Národní muzeum, Česká národní banka současně vydala k této příležitosti novou stříbrnou pamětní minci v nominální hodnotě 200 korun. "Hlávkova osobnost je výjimečná zejména z toho hlediska, že v sobě shrnovala mnohé aktivity - umělce, architekta, organizátora vědy, mecenáše, praktického stavitele a podnikatele. Já myslím, že to je skutečně ojedinělé, a myslím si, že je právě symptomatické pro tuto dobu, že tuto mnohostrannost může ocenit," řekl Václav Pavlíček, předseda správní rady a prezidia Nadání Josefa, Marie a Zdenky Hlávkových. Nadace dosud spravuje Hlávkovu pozůstalost a přispívá k rozvoji vědy a umění.

Šternberská LDN začala léčit prostřednictvím koček

Šternberská léčebna dlouhodobě nemocných začala jako jedna z prvních v zemi používat k terapii kočky. Mluvčí nemocnice, k níž léčebna náleží, Tomáš Želazko ČTK sdělil, že felinoterapie pomocí koček navozuje pocit pohody a důvěry a pozitivně přispívá ke zlepšení zdravotního stavu pacientů. Léčebna začala před třemi lety používat canisterapii, tedy léčení se psy. "Nyní jsme léčbu pomocí zvířat rozšířili o felinoterapii, která je v odborné literatuře definována jako podpůrná léčba somatických, zejména však psychických poruch a zátěží lidské osobnosti formou kontaktu s kočkou. Pro některé naše klienty byl pes moc veliký," uvedla vrchní sestra léčebny Lenka Navrátilová.

Chovatelka Jana Dohnalová vybrala pro felinoterapii plemeno britské kočky, které vyniká inteligencí, klidnou povahou a jejíž srst nelíná. "Felinoterapii jsem již dříve zavedla u postižených dětí, ale s takovou odezvou a naprostým harmonickým souzněním jsem se setkala až tady v léčebně," prohlásila Dohnalová. Kromě psů a koček se k léčbě prostřednictvím zvířat používají i koně. Dalšími alternativami je léčba hudbou neboli muzikoterapie, nebo arteterapie, tedy léčba malováním.

Zoo Brno očekává 15miliontého návštěvníka

Brněnská zoologická zahrada brzy přivítá patnáctimiliontého návštěvníka. Dostane dárek v podobě zájezdu na indonéský ostrov Bali. Pobyt bude uhrazen nejen jemu, ale i jeho partnerovi a jednomu dítěti. Majitel zájezdu bude znám možná již o Velikonocích, kdy se připravuje vypuštění nedávno narozených dvojčat ledního medvěda do výběhu. Zoo očekává, že si medvíďata o svátcích přijdou prohlédnout stovky milovníků zvířat. "Od jubilejního patnáctimiliontého návštěvníka nás dělí už jen necelých 5000 osob. Tento počet může být překročen velmi rychle," řekl v pondělí ředitel zoologické zahrady Martin Hovorka. Zahrada chová 800 zvířat 200 živočišných druhů. Hlavní atrakcí letos bezesporu budou dvojčata ledního medvěda, která koncem loňského roku přivedla na svět medvědice Cora. Zvířata jsou stále v porodním boxu. Připravuje se jejich vypuštění do expozice.

Počasí

Oblačno až zataženo. Nejvyšší denní teploty 8 - 12 stupňů Celsia.