Zprávy

Parkanová: Bez účasti Polska by se jednání měla vrátit možná úplně na začátek

Pokud by v Polsku nakonec nestála americká základna s protiraketovými střelami, měla by se česká jednání s Washingtonem o případném umístění radaru v Brdech vrátit o něco zpět, možná úplně na začátek. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) s tím, že další kolo jednání o smlouvě SOFA, která v souvislosti s radarem určí pravidla pobytu amerických vojsk v Česku, se bude konat od 9. do 11. dubna, tedy po summitu NATO v Rumunsku. Ministryně nevyloučila, že radar by mohl fungovat i bez polské základny. Podle ní by tak ale vznikla úplně nová situace. "My jsme do toho loni šli s tím, že u nás radar a v Polsku rakety," konstatovala. Bylo by proto třeba posoudit technické možnosti nové varianty. Náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar nedávno hovořil o tom, že i samotný radar bez antiraket v Polsku by posílil bezpečnost České republiky.

O vyslání Čechů do Afghánistánu by mělo být jasno do měsíce

Rozhovory s USA o vyslání českého elitního útvaru do Afghánistánu by měly skončit do dubnového summitu NATO v Bukurešti. "Já si myslím, že by to bylo logické," řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně obrany Vlasta Parkanová. Mise by se měla týkat především prostějovské jednotky speciálních sil, která v zemi již dvakrát působila. Mohlo by se jí zúčastnit asi 100 mužů. Nejlepší uplatnění by podle Parkanové našli v operaci Trvalá svoboda, vedené Američany. V úvahu ale přichází i jejich zapojení do mezinárodních jednotek ISAF, vedených NATO. Působení jednotky v Afghánistánu by také mohlo být součástí materiálu, který by Parkanová chtěla předložit parlamentu ke schválení. Mise speciální jednotky by totiž byla navíc oproti těm, které parlament schválil na podzim, kdy posvětil působení 415 vojáků v zemi. O navýšení české účasti v Afghánistánu jednal v březnu v USA a Kanadě premiér Mirek Topolánek. Kanada chce totiž svůj vojenský výsadek v této neklidné asijské zemi ukončit, pokud další země Severoatlantické aliance nepošlou na nebezpečný jih země více vojáků. Kanada má v afghánském Kandaháru 2500 vojáků.

Jordánsko má podle Topolánka zájem o české zprostředkování

Jordánský král Abdalláh II. i premiér Nádir Dahabí vyjádřili zájem na tom, aby se Česká republika pokusila sehrát na Blízkém východě, zejména ve vztahu k Izraeli, jistou zprostředkovatelskou roli. Uvedl to český premiér Mirek Topolánek, který s oběma nejvyššími jordánskými činiteli jednal v Ammánu. "Samozřejmě jsem namítl, že nejsme tak velká a silná země, ale oni to vnímají jinak a naši roli berou jako velmi důležitou," řekl. Podle Topolánka jordánská pobídka souvisí nejen s nadcházejícím českým předsednictvím Evropské unie, ale je i oceněním "role ČR na Blízkém východě jako země, která má dobré vztahy s Izraelem i se zeměmi arabského světa". Samo Jordánsko je považováno za příklad mírového soužití s izraelským sousedem. Jednání s jordánským králem a premiérem byla podle českého premiéra zaměřena především na možnosti spolupráce ve vodním a odpadovém hospodářství, energetice, a to zejména jaderné, jakož i ve vojenské oblasti. Během jednání v Ammánu byla také podepsána dohoda o spolupráci v cestovním ruchu.

Liška: Ministři zelených budou na Čunkův návrat reagovat společně

Ministr školství a místopředseda zelených Ondřej Liška předpokládá, že na případný návrat šéfa lidovců Jiřího Čunka do vlády budou všichni ministři za Stranu zelených reagovat společně. Neexistuje ale podle něj dohoda, podle níž by v případě demise ministra zahraničí za zelené Karla Schwarzenberga odešli z kabinetu i ostatní zástupci nejmenší vládní strany. Liška to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Nepřipouštím nic jiného, než že postoj zelených ministrů bude společný," prohlásil. Další kroky ale nechtěl předjímat. Ministryně obrany a místopředsedkyně KDU-ČSL Vlasta Parkanová vyjádřila přesvědčení, že vlekoucí se problém nakonec skončí dohodou všech zúčastněných.

Liška: Reálné platy by mohly příští rok růst o čtyři procenta

Platy v regionálním školství by mohly v příštím roce reálně růst o čtyři procenta. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr školství Ondřej Liška. Vláda pro letošek mzdy ve veřejném sektoru zvýšila o 1,5 procenta. Inflaci ministerstvo financí odhaduje zhruba na 5,5 procenta. Reálné příjmy tak poklesly. Na otázku, zda je ministr schopen zajistit reálný růst platů ve školství o čtyři procenta, Liška odpověděl: "Myslím si, že ano." Podle něj by "optimální růst" měl být ale ještě vyšší.

Zástupce studentů: Odložené školné znevýhodní při žádosti o úvěr

Odložené školné, které se objevilo v návrhu reformy vysokého školství, by mohlo podle předsedy studentské komory rady vysokých škol Vratislava Vozníka znevýhodnit absolventy při žádostech o úvěry či hypotéky. Splácení dluhu za studium by jim tak mohlo bránit v založení rodiny a v běžném životě. Vozník to řekl v Otázkách Václava Moravce. Podle ministra školství lze ale systém nastavit tak, aby nikoho neznevýhodňoval.

České dráhy zjišťují efektivitu vlaků

České dráhy se rozhodly zjistit efektivitu svých vlaků. Založily proto expertní tým, který od čtvrtka měří výnosy na jednotlivých spojích a zjišťuje reálné náklady na jejich provoz. Výsledky by měly být známy do konce roku, aby je mohly dráhy využít při vyjednávání o náhradách od státu a krajů. V podstatě všechny osobní vlaky Českých drah vykazují ztrátu. Podle dopravních odborníků nejméně efektivně jezdí regionální spoje. Takzvanou prokazatelnou ztrátu potom drahám hradí kraje a ministerstvo dopravy. Dohromady loni zaplatily zhruba osm miliard korun. Nový ředitel drah Petr Žaluda se však nedávno vyjádřil, že platby jsou nedostatečné, a chce dokázat, že si ČD zaslouží více peněz. Snahu drah získat více peněz uznává i ministr dopravy Aleš Řebíček, otázka ale podle něho nezní, zda dát více, nýbrž kde vzít. Žaluda tvrdí, že dráhy peníze nutně potřebují na obnovu vozového parku. České dráhy nyní mají asi 1000 lokomotiv a 4000 osobních vagonů, jejichž průměrné stáří přesahuje 20 let. Podle odborníků, které ČTK oslovila, je téměř nemožné provozovat vlaky bez státních dotací. Železnici proto dotují, čili prokazatelnou ztrátu hradí, téměř všechny evropské státy. České dráhy dostávají za jeden kilometr, který vlak ujede, 63 korun. Podle statistik Mezinárodní unie železnic je to o více než polovinu méně než na Slovensku, v Maďarsku nebo Rakousku. Nejvíce, 235 korun, za takzvaný vlakokilometr dostávají Deutsche Bahn.

Průzkum: České podniky jsou při financování velmi konzervativní

České firmy jsou stále velmi konzervativní ve způsobech, jakými získávají nové finance pro investice a svůj rozvoj. Průzkum uspořádaný Podnikohospodářskou fakultou Vysoké školy ekonomické dokázal, že emise dluhopisů nebo akcií jsou v českém podnikatelském prostředí stále naprosto neobvyklým způsobem.

SZPI vloni odhalila více závadných potravin a uložila více pokut

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni uskutečnila 29.672 kontrolních akcí, při nichž inspektoři provedli 63.670 cílených kontrol, meziročně o třetinu více. Odhalili celkem 5553 nevyhovujících potravin, v roce 2006 jich bylo o 809 méně. Vloni bylo uloženo také více zákazů uvést zboží do oběhu a bylo uzavřeno více správních řízení než v předchozím roce, řekla mluvčí SZPI Martina Šmídtová. Z pohledu místa kontroly dopadla nejhůře, stejně jako v minulých letech, maloobchodní síť.

Spotřeba vody v ČR postupně klesá, kvalita a cena roste

Spotřeba vody v Česku v posledních letech klesá, zatímco její cena postupně roste. Kvalita a čistota vody se rok od roku zvyšuje. Pomalu stoupá také podíl lidí napojených na vodovod a kanalizaci. Vyplývá to ze statistik Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) a ministerstva životního prostředí. Češi začali šetřit vodou, za posledních 20 let klesla denní spotřeba na osobu ze 150 litrů na necelých 100 litrů. Podobně je to i v Polsku či na Slovensku, v západní Evropě je ale spotřeba vyšší. Domácnosti používají úspornější spotřebiče, navíc stále méně se voda z vodovodu pije, míní ředitelka SOVAK Miloslava Melounová. Ke snížení spotřeby přispělo také skokové zdražení vody v 90. letech. Přesto je prý česká voda stále asi za poloviční cenu proti okolním zemím.

Mladý muž vnikl do zámku v Lánech, při střetu se strážci zemřel

V sobotu večer vnikl do zámku v Lánech osmadvacetiletý muž z Rakovnicka, který při střetu se strážemi zkolaboval a zemřel. Středočeská policejní mluvčí Soňa Budská řekla, že muž byl již dříve vyšetřován v souvislosti s alkoholem a drogami. Mluvčí Hradu Petr Hájek potvrdil, že době incidentu pobýval na zámku i prezident Václav Klaus, jeho bezpečnost však nijak ohrožena nebyla. Událost vyšetřuje policie jako náhlé úmrtí. Podle Budské bude klíčová soudní pitva, která prokáže, zda byl muž pod vlivem alkoholu či drog. Motiv mužova činu zatím není znám. Incident se odehrál v sobotu večer, kdy muž přijel k zámku na kole a pokoušel se dostat do areálu. Vojenská hlídka ho však vykázala. Nakonec přelezl plot a vnikl do hospodářské budovy, která slouží jako ubytovna zaměstnanců, kde jej zaznamenal kamerový systém. Agresivního vetřelce se hlídka pokusila spoutat za použití chvatů, muž přitom však zkolaboval a přivolaný lékař už jen konstatoval smrt.

Policie zatím neví, kdo a proč v sobotu střílel v centru Prahy

Policie neví, kdo a proč v sobotu v Pařížské ulici střílel na dvojici cizinců. Jasno do události nevnesly ani výslechy svědků, policisté nadále analyzují záběry z bezpečnostních kamer. Sdělila to pražská policejní mluvčí Eva Brožová. Ke střelbě došlo v sobotu odpoledne. Dvojice neznámých pachatelů postřelila v Pařížské ulici nedaleko pražského Staroměstského náměstí dva rusky hovořící muže - jednoho do nohy, druhého do ruky. První z mužů stále zůstává v nemocnici, druhého už lékaři propustili, upřesnila Brožová.

Na východě Čech koncertovali neonacisté

Na východě Čech v sobotu koncertovali neonacisté. Sešli v Trutnově a na Chrudimsku. ČTK to řekli zástupci policie. Policisté zasahovat nemuseli, neonacisté zákon podle nich neporušili. Maximálně šest desítek neonacistů se sešlo na Chrudimsku, konkrétně v místní části obce Seč Kraskov. Sešlost hlídalo 52 policistů. V místní hospodě hrály tři kapely. "Rasistická hesla, hajlování či rvačky policie řešit nemusela. Policie má nahrávky textů, které analyzuje," řekla mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková. Podobný scénář měla také akce v Trutnově. Na 100 účastníků koncertu připadlo 53 policistů. Ani zde nemusela hlídka zasahovat, řekl operační důstojník východočeské policie.

Codex gigas podruhé a asi natrvalo opustí české země

Posledních 420 návštěvníků si v neděli v pražském Klementinu prohlédlo jeden z unikátů světa, středověký Codex gigas vzniklý na českém území. Poslední den výstavy byl, tak jako většina předcházejících, vyprodaný a za téměř půl roku tak slavnou knihu vidělo něco přes 61.000 lidí, řekla mluvčí pořádající Národní knihovny Kateřina Nováková. Kniha, kterou po třicetileté válce odvezli z Prahy Švédové, za několik dní podruhé a pravděpodobně navždy opustí české země. Výstava se řadí k nejúspěšnějším v tuzemsku, pravděpodobně by na ni přišlo i více lidí, jejich počet však byl omezen přísnými technickými podmínkami. Téměř 800 let starý rukopis k sobě kvůli své choulostivosti na změny tepla a vlhkosti pustil jen 60 lidí za hodinu, tedy maximálně 420 lidí denně. Každý návštěvník mohl ve speciální klimatizované místnosti s knihou rozevřenou na její nejslavnější stránce s kresbou čerta strávit maximálně deset minut.

Zvláštní cenu festivalu Jeden svět dostal film o zavražděné ruské novinářce

Zvláštní cenu festivalu Jeden svět dostal film o zavražděné ruské novinářce Anně Politkovské, který natočil švýcarský režisér Eric Bergkraut. Cenu dostávají snímky, které výjimečným způsobem přispívají k ochraně lidských práv. Čestným předsedou její poroty je bývalý prezident Václav Havel. Snímek Dopis Anně je podle rozhodnutí poroty velmi komplexním portrétem novinářky a bojovnice za lidská práva Anny Politkovské, která patřila mezi přední kritiky takzvané druhé čečenské války a jejích krvavých masakrů páchaných ruskou armádou na civilním obyvatelstvu, stejně jako metod vlády Vladimira Putina, směrující zemi zpět k diktatuře. Autor filmu v roce 2006 získal na festivalu Jeden svět Cenu Rudolfa Vrby za snímek Čečenské pohlednice.

Muzeum T.G. Masaryka slaví pětileté výročí, dorazily desítky lidí

Pět let od svého založení slaví u příležitosti oslav Dne T.G. Masaryka v Lánech místní muzeum zasvěcené právě prvnímu československému prezidentovi. Pětiletou existenci muzea mapuje výstava, která byla v neděli otevřena veřejnosti. Do Lán dorazily desítky lidí, někteří absolvovali pochod z nedalekého Stochova, kam je přivezl speciální vlak vypravený na Masarykově nádraží v Praze. Zájemci si také ve Stochově mohou po celý den prohlédnout prezidentův salónní vůz, jenž je vystavován jen u nejvýznamnějších státních událostí. Muzeum T.G. Masaryka se rozhodlo svoji pětiletou historii zmapovat ve speciální expozici. Její součástí jsou i osobní Masarykovy předměty.

Sáblíková obhájila na MS zlatou medaili na trati 5000 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila na mistrovství světa v Naganu zlatou medaili na trati 5000 metrů. Vítězka letošního Světového poháru na dlouhých tratích se jako jediná dokázala dostat pod hranici sedmi minut a druhou Claru Hughesovou z Kanady porazila o více než šest a půl sekundy.

Šebrle se zranil a sedmiboj ve Valencii pro něj skončil

Roman Šebrle se v první disciplíně druhého dne sedmiboje na halovém mistrovství světa v atletice ve Valencii zranil a závod pro něj skončil. Dvojnásobný šampion tak neobhájil bronzovou medaili z minulého mistrovství v Moskvě a poprvé po devíti letech se vrátí z vrcholné halové akce bez medaile. Šebrleho zradil v běhu na 60 metrů překážek zadní stehenní sval na levé noze. Po přeběhu druhé překážky musel zastavit a za třetím plůtkem skončil na zemi. Plochu valencijské haly opustil po ošetření na nosítkách. Vyšetření odhalilo zhruba půlcentimetrovou trhlinu, která se bude léčit asi čtyři až šest týdnů. Český víceboj na halovém mistrovství světa nebude mít medaili prvně od roku 1993, kdy se na šampionátu v Torontu zranil tehdejší olympijský vítěz Robert Změlík.

Biatlonista Šlesingr byl třetí v závodě SP v Chanty Mansijsku

Michal Šlesingr obsadil třetí místo v závodě Světového poháru biatlonistů na 15 kilometrů s hromadným startem v Chanty Mansijsku. Na sklonku soutěžního roku se tím dvojnásobný medailista z loňského mistrovství světa postaral o nejlepší český výsledek v této sezoně.

Kvarteto českých čtvrtkařek vybojovalo na HMS čtvrté místo

České kvarteto ve složení Zuzana Bergrová, Denisa Ščerbová, Jitka Bartoničková a Zuzana Hejnová vybojovalo na halovém mistrovství světa ve Valencii čtvrté místo v závodě na 4x400 metrů.

Počasí:

V pondělí bude polojasno, nejvyšší denní teploty 9 - 13 stupňů Celsia.