Zprávy

Václav Klaus při páteční inauguraci uctí památku T.G. Masaryka i svatého Václava

Prezident Václav Klaus při páteční inauguraci na Pražském hradě uctí stejně jako před pěti lety památku svého předchůdce a zakladatele československého státu Tomáše Garrigua Masaryka. Novinkou bude, že položí také květiny k ostatkům svatého Václava ve svatovítské katedrále. Tradiční ceremonií, která doprovází slavnostní uvedení prezidenta do úřadu už desetiletí, bude vojenská přehlídka. Podle ústavy skládá prezident slib do rukou předsedy Poslanecké sněmovny, kterým je nyní sociální demokrat Miloslav Vlček.

Evropská unie pochválila českou vládu za reformy, musí ale pokračovat

Ministři Evropské unie pochválili českou vládu za reformu veřejných financí. Podle očekávání totiž schválili hodnocení takzvaného konvergenčního programu, který je jakýmsi plánem země při přechodu na euro. Hodnocení ovšem neobsahuje jen samou chválu. Unie v něm Českou republiku vyzývá, že musí v reformách pokračovat, především musí uskutečnit penzijní reformu a další reformy ve zdravotnictví. Měla by také snížit počet státních zaměstnanců. Brusel očekává, že letošní deficit veřejných financí bude nižší než plánovaných 2,9 procenta HDP. Existuje ovšem i několik vážnějších rizik, která by měla česká vláda omezit, mimo jiné nepříznivý demografický vývoj. Češi totiž stárnou téměř nejrychleji v Evropské unii.

Premiér Topolánek předal Milanu Paumerovi ze skupiny Mašínů čestnou plaketu

Premiér Mirek Topolánek ocenil někdejšího příslušníka československého protikomunistického odboje šestasedmdesátiletého Milana Paumera, který se spolu s bratry Mašíny v 50. letech minulého století postavil komunistickému režimu se zbraní v ruce. Plaketu předsedy vlády už minulý týden na velvyslanectví ve Washingtonu osobně převzal také Josef Mašín, jeho bratr Ctirad se ze slavnostního aktu omluvil. Premiér tehdy i nyní vyjádřil naději, že toto nově vzniklé symbolické ocenění povede k celonárodní diskusi o třetím odboji, k usmíření a vyrovnání se s minulostí. Udělení plakety členům kontroverzní Mašínovy skupiny, při jejichž akcích přišlo o život šest lidí, však vyvolalo kritiku opoziční ČSSD i KSČM, Mašíny vnímá rozporuplně i česká veřejnost.

Skupina podle Paumera čekala dva roky na to, že vypukne třetí světová válka, která komunismus smete, k odporu se rozhodla až poté, když komunistický režim spáchal 85 justičních vražd. Pak teprve přijali jeho výzvu k třídnímu boji. Do skupiny Mašínových patřili také Václav Švéda a Zbyněk Janata, kteří se Mašíny a Paumerem pokusili utéci do Berlína, ale byli chyceni a popraveni. Pětice uprchlíků byla vesměs ve věku kolem dvaceti let.

Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček řekl, že je potřeba prozkoumat protikomunistický odboj, protože v zemi působily i jiné odbojové skupiny. Myslí si, že diskuse, kterou vyvolal premiér odhalí i další bojovníky proti komunismu. Důležitá podle něj také je propojenost boje za svobodu za německé okupace a za komunistického režimu i za 1. světové války. Připomněl otce bratří Mašínů, důstojníka československé armády Josefa Mašína, který tvořil spolu s dalšími důstojníky Josefem Balabánem a Václavem Morávkem zpravodajsko-diverzní skupinu. Všichni položili životy za svobodu. Mašín a Balabán byli také příslušníky prvního odboje a bojovali v československých legiích. Mezi historiky ale není na odboj bratří Mašínových a jejich skupiny shodný názor. Někteří je považují za hrdiny protikomunistického odboje, jiní pochybují o tom, zda jejich ozbrojené akce byly oprávněné, když nebyla válka. Shoda je v tom, že jednali s dobrým úmyslem a že je jejich pochod Německem k Američanům do Západního Berlína hodný obdivu.

Rekonstrukční tým v Afghánistánu posílí první civilní experti

Do afghánské provincie Lógar odletí ve čtvrtek první civilní experti, kteří se stanou součástí českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT). Tři civilní členové mise odcestují do Afghánistánu spolu s další skupinou vojáků, kteří tvoří vojenskou část týmu, který má zabezpečovat rozvoj regionu. Celkem by v Lógaru mělo působit kolem 200 vojáků, které doplní zhruba deset civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii.

Premiér Topolánek: Česko musí diskutovat o jaderné budoucnosti

Česká republika nemá do budoucna v energetice příliš jiných možností než výstavbu nových jaderných zdrojů. Na žofínském fóru to zopakoval předseda vlády Mirek Topolánek. Oponenti se ale domnívají, že by nebylo nutné stavět nové zdroje, pokud by se zamezilo plýtvání elektřinou, více se využívala úsporná opatření a výroba byla hospodárnější. Struktura zdrojů je nyní podle premiéra velmi vhodně nastavena. Postupně se ale budou vyčerpávat zásoby hnědého uhlí, z něhož se v současnosti vyrábí přes 60 procent elektřiny. Jiné zdroje nemohou podle Topolánka tento výpadek zcela nahradit, byť zřejmě do budoucna poroste podíl obnovitelných zdrojů, například biomasy, a plynu na výrobě elektřiny. Dnes má Česko přebytky elektřiny; za hranicemi končí zhruba každá pátá kilowatthodina vyrobená v domácích elektrárnách.

Vichřice Emma poničila ve státních lesích třetinu toho, co orkán Kyrill

Víkendová vichřice Emma poničila podle zpřesněných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky asi 1,7 milionu metrů krychlových dřeva. V porovnání s loňským lednovým orkánem Kyrill jde zhruba o třetinovou škodu. Kyrill ve státních lesích tehdy poničil přes pět milionů metrů krychlových dřeva. Víkendová vichřice způsobila na české železnici škody až 30 milionů korun.

Sedmasedmdesátiletý farář, jehož mrtvola byla v sobotu nalezena v Sadské na Nymbursku, zemřel na infarkt. Původně se spekulovalo o tom, že ho zabil plech, který strhla vichřice Emma. Faráře našel pod kusem plechu na vinici u fary muž, který tam venčil psa. Podle pitvy byl duchovní v tu dobu tři hodiny po smrti. Jedinou přímou obětí sobotní větrné smršti je tak jedenáctiletá dívka, na niž na hřbitově v obci Líbeznice u Prahy spadla zlomená větev. Děvče na následky vážných poranění hlavy a hrudníku zemřelo.

Premiér Topolánek chce slyšet, zda se lidovci a zelení dohodli o Čunkovi

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se chce sejít s koaličními partnery a od zelených a lidovců slyšet, zda se dokázali shodnout na návratu šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády. Zdůraznil, že chce v každém případě zabránit rozpadu trojkoalice, který by vyvolal odchod zelených. Současně chce slyšet jasný názor KDU-ČSL, zda si přeje návrat svého předsedy do funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. "A současně jasnou garanci, že všech 13 poslanců KDU-ČSL bude dodržovat programové prohlášení vlády," dodala mluvčí. Topolánkův poslední požadavek se zřejmě týká nynějších žádostí lidovců o změny ve zdravotnictví. Chtějí například, aby byli od poplatků osvobozeni děti do šesti let či senioři nad 70 let. Křesťanští demokraté mají také výhrady k transformaci zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic, kterou chystá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). V pondělí organizují na toto téma konferenci ve sněmovně.

Celostátní výbor KDU-ČSL už na konci minulého roku nominoval Čunka do vládních funkcí, které opustil loni na podzim kvůli obnovení svého trestního stíhání pro údajnou korupci. Později byl obvinění z přijetí úplatku zproštěn. Zelení i někteří občanští demokraté si ale myslí, že Čunek přesto stále nerozptýlil pochybnosti kolem svých rodinných financí. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených) je dokonce připraven opustit ministerské křeslo, pokud se Čunek vrátí do vlády, a přitom nevysvětlí své majetkové poměry. Nyní je podle Mladé fronty Dnes ochoten tolerovat Čunkův návrat, pokud mu předloží k nahlédnutí své účetnictví a usnesení, které zastavuje Čunkovo trestní stíhání.

Václav Klaus opět varoval před panikařením kolem globálního oteplování

Panikaření kolem globálního oteplování je na postupu, upozornil český prezident Václav Klaus na mezinárodní klimatické konferenci v New Yoku. Ti, kteří jako on dávají přednost klimatickému realismu, by se neměli soustřeďovat jen na hledání nových argumentů, ale i na získávání dalších příznivců. Nepřekonatelný problém vidí Klaus v politickém populismu zastánců teorie globálního oteplování a v jejich údajné neochotě k diskusi. Namítl, že snížení emisí oxidu uhličitého, po němž volají ekologičtí aktivisté, by si vyžádalo zastavení hospodářského růstu, a tím i zamezení dalšího zvýšení životní úrovně, zastavení populačního růstu nebo omezení schopnosti člověka užívat rozšiřující se bohatství, vědu a techniku k řešení naléhavých problémů lidstva, zejména v rozvojových zemích.

Klaus je přesvědčen, že k diskusi na téma globálního oteplování, kterou podle něho ekologičtí aktivisté odmítají kvůli nedostatku vlastních argumentů, je třeba odvahy. "Vím, že je politicky nepatřičné zastávat stanoviska jako já... Každý v České republice zná mé pohledy na globální oteplování a změnu podnebí, a přesto jsem byl znovu zvolen prezidentem," řekl předtím v americké televizi CNN Headline News.

Ministerstvo spravedlnosti chystá změny, které se dotknou soudců přísedících

Ministerstvo spravedlnosti chystá změny, které se dotknou soudců přísedících. Jejich úlohu v trestním řízení určuje zastaralá legislativa z 60. let minulého století. Soudci přísedící nemají kromě jiného žádnou kárnou odpovědnost, pokud by se dopustili osudových excesů. Soudci přísedící vystřídali po roce 1989 soudce z lidu, nejsou profesionálními soudci a nejednou jim chybí hlubší právnické vzdělání. Mezi soudci přísedícími působí řada důchodců. "Kdyby soudci přísedící chtěli, pak by předsedu senátu při rozhodování o trestu přehlasovali," upozornil ministr Pospíšil. Podle ministra by u některých trestných činů mohli v budoucnu pracovat senáty, v nichž by byli pouze profesionální soudci. Případně by se rozšířil výčet trestných činů, na jejichž projednávání by stačil samosoudce. Kdyby se ukázalo, že se justice bez soudců přísedících neobejde, pak by podle Pospíšila měli skládat přísnější zkoušky ze znalostí práva.

ČR i Švédsko chtějí v čele EU snížit byrokracii a přímé platby

Priority Česka a Švédska, které budou předsedat Evropské unii v roce 2009, se podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče v otázkách společné zemědělské politiky EU shodují. Oba státy budou usilovat o snížení nákladů na přímé platby a omezení byrokracie. Švédsko bude klást větší důraz na rybářství a ochranu životního prostředí, Česko zase logicky na kvalitu potravin a jejich označování, řekl Gandalovič krátce po jednání se svým švédským protějškem na potravinářském veletrhu Salima v Brně. Česká republika převezme předsednictví EU od ledna příštího roku, v červenci jej předá Švédsku.

Polsko podle expremiéra Kaczynského ztrácí spojence jako ČR

Polsko přichází na mezinárodní scéně o spojence, jako jsou Češi, řekl expremiér a šéf největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Reagoval tak slova českého premiéra Mirka Topolánka, který se v neděli pozastavil nad přístupem Polska k vyjednávání se Spojenými státy o umístění raketové části americké základny na svém území. Radarová část základny má být v Česku. Polská vláda kritiku Kaczynského odmítá, chce prý získat co největší výhody od USA výměnou za souhlas se štítem.

Podle Topolánka Poláci nemohou spojovat modernizaci své armády s umístěním raketové části základny na polském území. "Dobře to ví, jejich vyjednávací pozice je v tomto smyslu poměrně diskutabilní. Ale já doufám, že se nakonec s Američany dohodnou a že pojedeme celý tento projekt společně, protože to je v zájmu evropských zemí NATO," uvedl Topolánek.

Demokratičtí kongresmani prý tlačí na snížení výdajů na základnu

Američtí demokratičtí kongresmani stále intenzivněji přezkoumávají plán na výstavbu amerického protiraketového systému, v jehož rámci má být v Česku umístěna radarová stanice základny a v Polsku její raketová část. Podle agentury AP tím demokraté dávají najevo, že budou chtít zredukovat náklady v řádech miliard dolarů, které chce na protiraketový deštník vydat vláda prezidenta George Bushe. Podle AP demokratičtí zákonodárci, kteří mají v obou komorách Kongresu většinu, zpochybňují zejména efektivitu protiraketového systému, která podle nich nebyla přesvědčivě prokázána. Přívrženci programu tvrdí, že je nezbytný k ochráně USA a jejich spojenců před zeměmi jako Írán a Severní Korea. Někteří z nich podle AP tvrdí, že nedávné zaměření a úspěšné sestřelení nefunkčního amerického špionážního satelitu prokazuje, že systém protiraketové obrany bude účinný. A to i přesto, že americká vláda oficiálně popírá, že by sestřelení špionážního satelitu bylo skrytým vojenským testem sestřelování nepřátelských satelitů, tedy také prověrkou schopností protiraketového štítu působit také jako protidružicový.

CER: ČR si pohoršila v žebříčku modernizačních reforem

Česko si podle analýzy Střediska pro evropskou reformu (CER) pohoršilo v pořadí zemí, které poměřuje plnění reforem vyplývajících z takzvané Lisabonské strategie. Zatímco v pořadí za rok 2006 mu mezi 27 státy unie patřilo 10. místo, v žebříčku za loňský rok to je 14. pozice. Nejlépe si loni vedly stejně jako v roce 2006 Dánsko se Švédskem. Analýza je založená na srovnáních, jak si 27 států EU počíná v klíčových oblastech zahrnutých pod takzvanou Lisabonskou strategii, kterou unie přijala v roce 2000 s cílem dohnat a pokud možno i předehnat do roku 2010 USA. Později, když se ukázalo, že to je poněkud nadsazený cíl, se od toho ustoupilo k obecnějšímu zaměření na zvýšení konkurenceschopnosti unie.

Země, které naplňují řadu či většinu cílů ze zmiňované strategie, mohou získat označení "hrdina". Státy, které naopak v tomto směru pokulhávají či postupují pomalu, mohou dostat titul "darebák". "Hrdinou" se ČR v nové analýze nestala ani v jedné kategorii, ve dvou ji však analytici CER naopak přiděli označení "darebák". Konkrétně jde o dvě kategorie spadající do podnikové politiky - o podmínky pro založení firem a o administrativní břemeno, které je na firmy kladeno.

Tůma se šéfem EBRD nestane, podporu EU získal Mirow

Ministři financí Evropské unie na post šéfa Evropské banky pro obnovu a rozvoj doporučili německého kandidáta Thomase Mirowa, který zastává funkci státního tajemníka spolkového ministra financí. Šanci tak ztratil další kandidát a současný guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Na jednání ho totiž podle důvěryhodných zdrojů ČTK podpořili pouze Slováci. O tom, kdo místo nakonec získá, sice ministři financí EU nerozhodují, ale jejich případná společná podpora je klíčová. Británie, Německo, Francie a Itálie totiž v EBRD mají po 8,5 procenta podílu. Největší akcionář, kterým jsou Američané, sice údajně podporuje Tůmu, ale s desetinovým podílem jsou jeho šance na zvolení nulové. I tak se o Tůmovi v Bruselu hovořilo jako o nejvážnějším kandidátovi právě po Mirowovi. V Evropské unii je navíc respektovanou osobou.

Ministr Gandalovič: Dovážené potraviny by měly být kvalitní jako evropské

Potraviny dovážené do Evropy ze třetích zemí by měly do budoucna splňovat stejně přísné standardy, jaké platí pro výrobce ze zemí Evropské unie. Na slavnostním zahájení mezinárodních potravinářských veletrhů Salima v Brně se na tom shodli prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Nekvalitní a často zdraví nebezpečné potraviny se do Evropy dovážejí především z některých asijských zemí, kde platí mírnější hygienické předpisy. Gandalovič rovněž vyzval velké obchodní řetězce, aby přestaly klást důraz pouze na co nejnižší ceny potravin a na stejnou úroveň vyzdvihly také jejich bezpečnost a kvalitu.

Česko a Slovensko budou o ochranu špekáčků žádat společně

Česko a Slovensko budou u Evropské komise žádat o registraci špekáčků jako tradiční speciality společně. Na potravinářském veletrhu Salima to v Brně oznámili slovenská ministryně zemědělství Zdenka Kramplová a její český protějšek Petr Gandalovič. Slovensko stáhne svou původní žádost, která by v případě schválení umožnila českým producentům používat označení špekáček jen při respektování slovenské receptury. Společně budou obě země postupovat také u dalších tří výrobků, do budoucna by jich mohlo být ještě více.

Průzkum: Ve střední a východní Evropě vítězí hypermarkety

Na maloobchodním trhu zemí střední a východní Evropy vítězí hypermarkety, do kterých chodí nakupovat potraviny čtvrtina obyvatel regionu. Diskontní prodejny představují hlavní nákupní místo potravin již pro 18 procent domácností. Obliba diskontů rychle roste a tyto prodejny zaměřené na co nejnižší ceny vytlačují z trhu supermarkety, které ještě před několika lety měly vedoucí postavení a nyní jim s jednadvacetiprocentním podílem patří druhá příčka za hypermarkety. Vyplývá to z průzkumu společností GfK a Incoma Research.

Šest nemocnic začalo testovat lék proti rakovině

Nadějnou látku proti rakovině lymfatických uzlin a chronické leukemii, na jejímž vzniku mají hlavní podíl čeští vědci, otestují lékaři na šesti českých klinikách. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Vývoje původně českého léku se kvůli finanční náročnosti vědecké práce ujala americká farmaceutická firma. Nyní látku otestuje na zhruba čtyřech stovkách nemocných Čechů, projek byl zahájen v pondělí. Lékaři ale zatím úspěšnost léčby nezaručují. Vývoj léku je v začátcích, píše Mladá fronta Dnes.

Výjimečnost léku spočívá podle informací MfD v tom, že neničí imunitní systém jako chemoterapie, ale působí jen na zhoubný nádor. Za úspěch vědci považují i fakt, že lék, jehož základ vznikl ve spolupráci českých vědců Antonína Holého, Ivana Votruby a Berty Otové, už umí forma Gilead vyrábět průmyslově. Šéf České onkologické společnosti ale připomíná, že pokud půjde ve vývoji vše dobře, dostanou onkologové nový lék asi až tak za šest let. Skeptici však mluví až od devíti letech. Čtvrtina lidí, kteří ročně v Česku onemocní rakovinou, má právě rakovinu lymfatických uzlin nebo chronickou leukemii.

Ústavní soud odmítl Kasalovu stížnost kvůli článku o spolupráci s rozvědkou

Ústavní soud odmítl stížnost místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Kasala (KDU-ČSL), který se domáhal omluvy deníku Blesk za článek o údajné spolupráci politika se sovětskou rozvědkou. Deník text zveřejnil v roce 2003 na základě podvržených dokumentů, což později přiznal v dalším článku. Ústavní soudci zopakovali, že politici musejí být zvyklí na větší míru kritiky a přísnější pozornost médií Podle soudu článek obsahoval informace pouze o anonymních dokumentech, nikoliv tvrzení, že žalobce se sovětskou rozvědkou opravdu spolupracoval. V článku navíc dostal Kasal prostor pro své vyjádření. Politik tehdy listu řekl, že jde o pokus poškodit jej a že byl opakovaně negativně lustrován. Článek byl proto podle rozsudků vyvážený.

Německý hřbitov v Hlučíně asi nebude, vznikne asi v Chebu

Ostatky asi 4000 německých vojáků, které po exhumaci čekají na pohřbení, neskončí asi na hřbitově v Hlučíně na Opavsku. Už ve středu by měl Lidový spolek pro péči o válečné hroby ukončit jednání s Chebem. Nyní jsou ostatky vojáků wermachtu provizorně uloženy ve vojenském výcvikovém prostoru Brdy. "Německou stranu od zřízení hřbitova v Hlučíně odradily především právní komplikace. Na jeden z pozemků, kde by mělo pohřebiště vzniknout, je totiž vázána zástava v hodnotě čtyř milionů korun," řekla mluvčí hlučínské radnice Jarmila Harazinová. Podle zvyklostí bývají vojáci pohřbeni v zemi, v níž zahynuli. Mimo území Německa padlo za druhé světové války kolem dvou milionů Němců, pro něž bylo ve více než 40 zemích zřízeno přes 600 hřbitovů.

CVVM: Většina lidí si myslí, že je v české politice málo žen

Většina lidí si myslí, že je v české politice málo žen. Dvě třetiny mužů a osm z deseti žen je přesvědčeno o tom, že větší šance dostat se do politických funkcí mají muži. Jen každý stý občan a občanka ČR tvrdí, že větší možnost proniknout do nejvyšších politických pater mají ženy. Vyplývá to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který si nechalo vypracovat sdružení Fórum 50%. Tato organizace usiluje o vyšší zastoupení žen ve veřejných funkcích.

Do výzkumu se zapojilo 1050 osob nad 18 let. Celkem se v posledních dvou letech uskutečnil čtyřikrát. Názory české společnosti se za tu dobu příliš nezměnily. Podle předsedkyně Fóra 50% Lenky Bennerové se společnost ale mírně radikalizovala a podpora zapojení žen do politiky roste. "Překvapivé je, že názor mění hlavně muži," uvedla Bennerová. Postupně také přibývá lidí, kteří považují působení žen v politice za užitečné. Při posledním výzkumu o tom bylo přesvědčeno 88 procent dotázaných. Česko zaujímá podle zastoupení žen v parlamentu 76. příčku na žebříčku zhruba 190 států, který sestavila mezinárodní Meziparlamentní unie. Ve sněmovně mají ženy 15 procent křesel, v Senátu ani ne 14 procent.

Za dvojnásobnou vraždu má jít důchodce na 15 let do vězení

Za dvojnásobnou vraždu poslal ústecký krajský soud důchodce Eduarda Černého na 15 let do vězení. Kvůli neshodám loni 26. července perkusním revolverem v chatové oblasti v Ostrově na Ústecku zastřelil muže a ženu, kteří bydleli v sousedství. K vraždě se u soudu přiznal. Černý při dřívějších soudních líčeních uvedl, že se zastřeleným mužem byl dlouhou dobu kamarád. Jejich vztahy se údajně zhoršily, až když si našel novou přítelkyni, Černého druhou oběť.

Nejvyšší soud osvobodil muže vězněného dva roky, zcela chyběly důkazy

Nejvyšší soud (NS) pustil na svobodu muže ukrajinské národnosti, jenž byl v roce 2006 pravomocně odsouzen na pět let vězení za znásilnění. České soudy jej potrestaly i přes to, že zcela scházely jasné důkazy a mnoho indicií naopak svědčilo v jeho prospěch. NS v únorovém uzavřeném řízení zrušil verdikty okresního a krajského soudu. Případ je v agendě Nejvyššího soudu zcela ojedinělý, málokdy obhajoba uspěje s tvrzením o takzvaném extrémním nesouladu mezi důkazy a rozhodnutím o vině.

V Krkonoších spadly dvě děti z lanovky, jsou vážně zraněné

V krkonošském skiareálu Aldrov ve Vítkovicích spadly ze sedačkové lanovky dvě děti ve věku šest a osm let. Mají těžká zranění, pravděpodobně páteře. "Na lanovce byly se svým otcem. Spadly chvíli po nástupu na lanovku z výšky asi dvou metrů," řekl serveru iDnes starosta Vítkovic Milan Rychtr.

Policista ve Veselí zachránil matku s dítětem z řeky Moravy

Policista František Hartman zachránil v pondělí matku s dvouletým synem, kteří se topili v řece Moravě. Nehoda se šťastným koncem se stala ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku a všichni ji přestáli bez zdravotních následků. Dítě spadlo do vody při krmení kachen. Matka za ním skončila, ale nebyla schopna vylézt. Dvojici strhával proud. Policista za ní skočil a čtvrt hodiny ji ve vodě držel, dokud nepřijeli hasiči a z řeky Moravy je nevytáhli. Přivolaní zdravotníci nemuseli nakonec nikoho hospitalizovat. Dítě s matkou jen odvezli domů," řekl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník.

Tanečnice Zora Šemberová dostane medaili ministra kultury

Tanečnice a pedagožka Zora Šemberová, první Julie ze slavného Prokofjevova baletu o milencích z Verony, oslaví 13. března 95. narozeniny. V Národním divadle se v ten den uskuteční křest její autobiografické knihy a ministr kultury Václav Jehlička jí předá medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury. Mezi učiteli, u nichž Šemberová sbírala zkušenosti, byl i Marcel Marceau. Tančila jako sólistka v Národních divadlech v Brně, v Praze, v pražském Novém německém divadle nebo v pařížském Gaumont Palace.

Soňa Červená vystoupí v opeře o procesu s Miladou Horákovou

Dvaaosmdesátiletá mezzosopranistka Soňa Červená vystoupí v operním nastudování procesu s Miladou Horákovou Zítra se bude..., které bude mít premiéru 9. a 10. dubna v pražském Divadle Kolowrat. Na počátku byl záměr napsat dílo "na tělo a hlas" Soně Červené, protože má také hluboké zkušenosti s komunistickou perzekucí, řekl Aleš Březina, spolu s Jiřím Nekvasilem autor ojedinělého celovečerního projektu Národního divadla. Horáková byla ve vykonstruovaném procesu v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti. Hlavní postavou opery ale podle Březiny nebude Horáková, nýbrž proces s ní. Červená bude divákům "jakýmsi průvodcem", podle autorů bude chvílemi Horákovou, prokurátorem i komentátorem.

Autoři vytvořili libreto opery Zítra se bude... na základě autentického materiálu, rozhlasových i televizních záznamů, přepsaných výslechů, tehdejších exaltovaných reakcí veřejnosti a referencí o procesu v dobovém tisku. Podle Březiny chtějí poukázat na pokoru a smířlivost Horákové proti hysterii a nevzdělanosti prokurátorů a celé soudní "mašinérie".

Právě Soně Červené kladl komunistický režim v úspěšné kariéře kvůli jejímu původu velké překážky. Byla totiž dcerou českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného, pravnučkou výrobce a vynálezce žesťových hudebních nástrojů, a proto v roce 1948 byla její rodina prohlášena za nepřátelskou vůči totalitnímu režimu. Po úspěšných začátcích v Janáčkově divadle v Brně se Červené v 50. letech téměř podařilo získat angažmá v Národním divadle. Komunistický režim jí to však zakázal. Na počátku 60. let Červená pak emigrovala do tehdejšího Západního Berlína. Od té doby účinkovala na předních světových operních scénách.

Praha 1 se o víkendu vrátí do doby Karla IV.

První městská část se o víkendu vrátí do doby Karla IV., připomene si totiž 660. výročí založení Nového Města pražského. Centrem Prahy projede královský průvod, Ovocný trh ožije kejklíři, tajemnými tanečnicemi a ohňovou show. Na Žofíně vyroste středověké městečko s dobovými řemeslníky, středověkou krčmou i potulnými herci.

Bauer je definitivně celkovým vítězem SP v běhu na lyžích

Lukáš Bauer je historicky prvním českým běžcem na lyžích, který vyhrál Světový pohár. Definitivně o tom rozhodla skutečnost, že se do středečního sprintu klasickou technikou v norském Drammenu nepřihlásil jediný Bauerův konkurent v boji o celkové vítězství René Sommerfeldt z Německa, a českého lyžaře tak už ve zbývajících pěti závodech nemůže nikdo předstihnout.

Počasí

Bude oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 0 až 4 stupně Celsia, v tisíci metrech a na horách kolem mínus čtyř. Čerstvý severozápadní až severní vítr bude později slábnout.