Zprávy

Po sobotní vichřici se situace v Česku zvolna uklidňuje, nárazový vítr opět dosáhl síly orkánu

Nárazový vítr opět v Česku dosáhl síly orkánu. Na Milešovce meteorologové naměřili náraz o rychlosti 140 kilometrů za hodinu. Bouře Emma má na kontě v Česku dva mrtvé a řadu zraněných. Zemřeli kněz a jedenáctiletá dívka. Tlaková níže provázená vichřicí a prudkými srážkami si v Evropě vyžádala 13 lidských životů. Země sčítají škody. Ve městech nyní fouká méně a po sobotní vichřici se situace v Česku zvolna uklidňuje. Hasiči odstraňují škody na majetku, hladiny řek klesají. Většina domácností dostává elektrickou energii, z původního milionu je bez proudu už jen zhruba 20 tisíc lidí. Energetická společnost ČEZ vyhlásila stav nouze ve čtyřech krajích. Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín opět začal dodávat proud do rozvodné sítě. Energetici blok odpojili v sobotu kvůli výpadku na lince velmi vysokého napětí.

Několik železničních úseků v Čechách je neprůjezdných poté, co po poledni koleje zablokovaly stromy vyvrácené větrem. Státní podnik Lesy České republiky odhaduje škody na stovky tisíc metrů krychlových poničeného dřeva. Je to výrazně více, než uváděly první odhady, které hovořily o 50.000 metrech krychlových. Nejvíce poškozeny jsou lesní porosty v oblasti západních Čech, řekl mluvčí Lesů ČR Radek Drahný.

Záchranný systém fungoval při vichřici, která pustošila i Česko, podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) správně. Na úvahy o tom, zda stát přijme nějaká zvláštní opatření, je příliš brzy, řekl Topolánek. Podotkl, že energetická společnost ČEZ obnovovala dodávky rychleji než při loňském orkánu Kyrill, protože současný silný vítr nepostihl Česko v noci.

Hasiči měli za dva dny kvůli vichřici už přes 3000 zásahů

Hasiči měli za dva dny kvůli vichřici už přes 3000 zásahů. V sobotu byli povoláni ke 3138 mimořádným událostem a v neděli do odpoledních hodin k 550. Jak řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček, naprostá většina zásahů souvisela s odstraňováním následků extrémní nepřízně počasí - v jediném dni tak měli hasiči dvanáctkrát více výjezdů, než je celoroční průměr. Vichřice Emma poničila některé objekty natolik, že z nich museli být lidé evakuováni - například z obytného domu v Praze - Letňanech 43 osob, z LDN v Městci Králové na Nymbursku 30 osob, z lázeňského domu ve Františkových Lázních na Chebsku 110 osob a z velkoprodejny v Čestlicích v okrese Praha - východ 110 osob. Na likvidaci následků orkánu bylo v sobotu nasazeno zhruba 2500 příslušníků Hasičského záchranného sboru a 5000 ostatních hasičů, zejména členů sborů dobrovolných hasičů obcí.

Premiér Topolánek soudí, že ČR nakonec uzná omezenou nezávislost Kosova

Premiér Mirek Topolánek (ODS) soudí, že Česká republika nakonec uzná omezenou nezávislost Kosova. Musí být ale podle něho splněno několik podmínek. Věc je citlivá a diskuse bude složitá, řekl Topolánek v diskusním pořadu České televize. "To, že se uzná omezená nezávislost Kosova, tak pro nás to může být jedině v případě, že bude zaručeno právo a pořádek, ochrana minorit a etnik, že bude chráněno kulturní dědictví a že tam budou pořádkové síly, a to jak světové NATO, tak samozřejmě evropské," uvedl Topolánek. Vyloučil možnost, že vláda bude jednat o Kosovu už příští týden. "U nás je ten problém velmi citlivý. Já to vnímám a myslím si, že i ta diskuse bude reflektovat, jaký máme vztah k Srbsku, jaký máme vztah ke Kosovu," poznamenal premiér. Osobně se domnívá, že vláda se přikloní k tomu nezávislost v případě splnění daných podmínek uznat. Rozhodnutí nesmí být ukvapené, zdůraznil premiér.

Topolánek připomněl, že Kosovo uznaly Spojené státy a drtivá většina demokratických zemí, a to i v Evropě. Jediným prostředkem k udržení klidu na Balkáně je podle předsedy vlády integrace do evropských a euroatlantických struktur. Je nutné na blížícím se summitu NATO přizvat do Severoatlantické aliance Makedonii, Albánii a Chorvatsko a je nutné urychlit jednání mezi unií a Srbskem o asociační dohodě, dodal.

Premiér Topolánek: Jiří Čunek bude do vlády jmenován možná příští týden

Premiér Mirek Topolánek (ODS) požádá možná už příští týden prezidenta Václava Klause o to, aby opět jmenoval šéfa lidovců Jiřího Čunka členem jeho kabinetu. Topolánek to řekl v diskusním pořadu České televize. Čunek z vlády odešel v souvislosti se svými aférami. "Já si myslím, že předseda koaliční strany, pokud si jeho strana řekne o jeho umístění ve vládě, tak tam prostě být musí," uvedl Topolánek. Přiznal, že to bude kontroverzní krok, který vládě ani jemu "mediálně nepomůže". Platí prý ale, že když je politik obviněn a potom očištěn, může se vrátit. "V případě Jiřího Čunka je toto přesně ten příklad," dodal Topolánek.

Čunek rezignoval na funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj loni v listopadu. Svůj krok zdůvodnil tím, že nejvyšší státní zástupkyně znovu otevřela případ jeho údajné korupce. Později byl Čunek obvinění z přijetí úplatku definitivně zproštěn. Lidovci ho potom do uvolněných funkcí znovu nominovali. Odchod z vlády v případě Čunkova návratu ohlásil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (za Stranu zelených), který se nyní zotavuje po nedávné operaci srdce. Soudí totiž, že šéf lidovců své rodinné finance dosud dostatečně nevysvětlil. Odchod z vlády by zřejmě zvažovali i další ministři za zelené. Jiřího Čunka názor zelených na jeho návrat do kabinetu zajímá okrajově. V rozhovoru pro pondělní vydání časopisu Týden řekl, že je přesvědčen o tom, že Schwarzenberg rezignaci nepodá. "Pan ministr zahraničí udělal velkou politickou chybu, když se vyjadřoval k věcem, o nichž vůbec nic nevěděl. A teď neví, jak z toho ven," citoval Týden Čunka. Zelení by podle něho měli ctít presumpci neviny a uznat, že policie a státní zastupitelství uvedly, že se ničeho nedopustil.

O detailech povolení cest do USA se bude teprve jednat

Podrobnosti elektronických povolení pro cesty českých občanů do Spojených států se budou podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) teprve dojednávat. Americké velvyslanectví přitom již některé detaily zveřejnilo. Topolánek se v diskusním televizním pořadu ohradil proti výtkám opozice, podle níž vláda vyměnila zrušení víz s USA za výstavbu americké radarové základny v Brdech.

Memorandum o zrušení víz je podle Topolánka přijatelné i pro Evropskou unii. Ačkoli český postup kritizovali některé členské státy i vrcholní představitelé unie, Evropská komise oznámila, že se do právní pře s ČR zatím nepustí. Eurokomisař Franco Frattini však nevyloučil spor v budoucnu. "To, že Evropská komise nebyla schopna za čtyři roky realizovat vlastní směrnici o stejném vízovém režimu pro členské země, tak je spíše na pováženou, a myslím si, že v tomto Evropská komise spíše selhala," pokračoval premiér.

Exprezident Václav Havel nepřímo kritizoval podpis česko-amerického memoranda o zrušení víz pro české občany při cestách do Spojených států. V pondělním vydání časopisu Týden hovoří o české sebestřednosti. "Nenápadně driblujeme a pak rychle vyrazíme, abychom všechny předběhli. To mi bylo vždy nepříjemné a byl jsem proti tomu," zdůraznil Havel.

Ministr Julínek trvá na půlroční lhůtě vyhodnocení poplatků pacientů

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) trvá na půlroční lhůtě pro vyhodnocení dopadu regulačních poplatků. V diskusním pořadu České televize řekl, že poplatky fungují a není s nimi problém, a to ani v případě rodičů s malými dětmi. Lidovci a zelení požadují, aby od poplatků osvobodil děti do šesti let a seniory nad 70 let. Lidovcům vadí zejména to, že poplatky hradí i děti v porodnici. Poslankyně a odborná mluvčí KSČM Soňa Marková poznamenala, že lidé disciplinovaně platí, protože se obávají, že se jejich lékař na ně rozzlobí a že jim hrozí exekuce majetku. Julínek řekl, že třicetikorunový poplatek v ordinaci a 90 korun za pohotovost, které se platí od ledna, odrazují lidi od zbytečných návštěv lékaře.

Ministr připomněl, že doplatky na léky dávali lidé i před letošním lednem a nikdo z politiků proti tomu nic nenamítal. Nikomu nevadilo ani to, že někteří pacienti zaplatili za rok mnoho tisíc korun. Nyní pacienty chrání pětitisícový limit, pokud by se poplatky zrušily, padne i tato ochrana, upozornil. Ministr uvedl, že jsou dva pojištěnci, kteří už v lednu tento limit překročili - je to osmatřicetiletá žena a jednapadesátiletý muž, oba mají nevyléčitelnou neurologickou chorobu a berou tentýž lék. Podle dalších informací má pražská pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny za první měsíc sedm lidí, kteří se tomuto limitu blíží.

Policie otevře v jeden den přes 40 policejních služeben

V pondělí 3. března přesně v 10.00 otevřou policisté ve všech krajích České republiky přes 40 nových služeben s recepcí. Služebny byly zrekonstruovány v rámci Projektu P1000 v roce 2007. Cílem projektu, který zahájil ministr vnitra Ivan Langer krátce po svém nástupu do funkce, je modernizace prostor, ve kterých policisté pracují, ale také vytvoření přívětivějšího prostředí pro lidi přicházející na služebnu. Do projektu P 1000, který začal v roce 2006, chce ministerstvo investovat přibližně 3,5 miliardy korun. V první etapě bylo za 600 milionů korun modernizováno 300 služeben po celé republice.

Přestavba každé služebny zahrnuje stavební práce, jako je malování, výměna oken a dveří, nové podlahy, výměna osvětlení, rekonstrukce sociálních zařízení ale také budování otevřených recepcí. V budoucnu by tak již lidé například neměli s policisty hovořit přes zamřížované okénko nebo sedět v čekárně společně s pachateli trestných činů. V rámci projektu také policisté získávají nové počítače, nábytek a připojení na internet. V nových recepcích by už také neměli sedět policisté ve službě, ale například bývalí policisté, nyní již v civilu, kteří rozumějí policejní práci, ale zároveň šetří jednoho policistu, který může pracovat v terénu.

Policie rozpustila neonacistický koncert v Jenči

Policisté v noci zasáhli proti účastníkům koncertu příznivců neonacismu, kteří se sešli v Jenči u Prahy. Kvůli podezření z páchání trestné činnosti vyzvali organizátora, aby akci rozpustil, řekl středočeský policejní mluvčí Pavel Truxa. Trestná činnost se podle něj týkala podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Podle informací ČTK někteří účastníci koncertu údajně hajlovali. Na soukromé oslavě se v jenečské restauraci sešlo asi 80 lidí. Podle policie je možné, že mezi nimi byli i pravicoví extremisté, kteří v sobotu pochodovali Plzní.

Českého lva za nejlepší film získaly Tajnosti

Českého lva za nejlepší film v pražské Lucerně získaly Tajnosti režisérky Alice Nellis. Vratné lahve proměnily dvě z devíti nominací, ale obě prestižní - za režii a scénář. Lva za nejlepší režii získal Jan Svěrák, cenu za scénář jeho otec Zdeněk. Křišťálovou sošku si navíc tvůrci Vratných lahví odnesli i za divácky nejúspěšnější snímek loňského roku. Tajnosti z deseti nominací vybojovaly rovněž dvě ocenění. Mimo nejlepšího filmu dostal Ramunas Greičius cenu za nejlepší kameru.

"Měl jsem rozporuplný pocit, protože jak Vratné lahve, tak Tajnosti byly nominovány na nejlepší film a já nevěděl, komu mám fandit," řekl Jan Svěrák, který oba snímky produkoval. Když se pak ale ozvalo jméno Tajností, řekl si prý, že je to dobře. "Vratné lahve už mají úspěch u diváků, zatímco Tajnosti režisérky Alice Nellis jsou hezkým filmem, ale přitom o něm málokdo ví. A tak se třeba teď na něj někdo půjde ještě podívat," dodal.

Nejlepším českým hercem za rok 2007 se stal Ivan Trojan za roli Václava ve stejnojmenném filmu režiséra Jiřího Vejdělka a scenáristy Marka Epsteina. Ivan Trojan už v minulosti obdržel Českého lva za výkony ve filmech Jedna ruka netleská, Smradi a Musím tě svést. Sošku v hlavní kategorii hereček akademici poslali Francouzce Marion Cotillardové za výkon ve filmu Edith Piaf. Za roli slavné šansoniérky v koprodukčním francouzsko-britsko-českém snímku režiséra Oliviera Dahana, už dvaatřicetiletá Cotillardová obdržela řadu cen, dokonce i Oscara.

Ministr kultury Václav Jehlička předal Českého lva za celoživotní přínos režisérovi a scénáristovi Vojtěchu Jasnému "Je to dojemné a hned s tím poletím do Ameriky. Už vím, kam to dám," řekl Jasný a dodal, že je dobré být doma. "Vrátím se sem s novým filmem," slíbil. Na dotaz, jak je možné, že si tolik desetiletí mimo domov udržel mateřštinu a mluví bez cizího přízvuku, odpověděl, že ji miluje. Ve Velkém sále pražské Lucerny ceremoniál sledovala řada herců a hereček a také dalších osobností. V obecenstvu nechyběli například ani exprezident Václav Havel s manželkou Dagmar. Z 18 filmů, které měly loni premiéru v kinech, se do nominací probojovalo devět. Z nich sedm bylo oceněno.

Byty v hlučných lokalitách jsou o více než desetinu levnější

Majitelé bytů poblíž magistrály i jiných dopravně vytížených ulic dali poslední dobou jasně najevo, že se s životem v hlučném prostředí odmítají smířit. Hluk je obtěžuje a poškozuje jejich zdraví. Žalobám kvůli hluku tak čelí pražský magistrát i Ředitelství silnic a dálnic. Lidé mají ale i jiný důvod k nespokojenosti, hlučná lokalita totiž výrazně snižuje kupní cenu jejich bytu. Naopak výši nájemného ovlivňuje hluk podstatně méně nebo dokonce vůbec, vyplývá to z ankety ČTK mezi realitními kancelářemi.

Průzkum ČRo: Změny na Radiožurnálu zaznamenala polovina posluchačů

Ačkoli nová podoba stanice Český rozhlas 1 - Radiožurnál, zavedená od Nového roku, vyvolala řadu negativních ohlasů a petici proti změnám podepsalo přes 13.000 lidí, podle průzkumu agentury STEM/MARK mezi posluchači stanice změny zaregistrovala pouze polovina z respondentů. Z těch, kteří změnu zaznamenali, pak prý výrazná většina hodnotí nový Radiožurnál kladně. Výsledky průzkumu ČTK poskytl sám Český rozhlas, který průzkum inicioval. Z průzkumu vyplývá, že nejvíce pozitivně vidí posluchači změny u hudby a zpravodajství - v obou těchto kategoriích 41 procent lidí uvedlo, že změna je k lepšímu, dalších 41,5 procenta odpovědělo, že jsou stejné jako dříve. O tom, že se tyto dvě kategorie zhoršily oproti dřívější podobě stanice, je přesvědčeno zhruba 15 procent lidí. Největší negativní ohlas v průzkumu se týká způsobu moderování, za horší než dříve jej považuje 30 procent dotázaných.

Film Smutek paní Šnajderové měl premiéru v Albánii

Koncem května se v kinech objeví česko-albánský koprodukční snímek Smutek paní Šnajderové, který před dvěma lety natočil absolvent pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) Piro Milkani. V letech 1998 až 2002 byl albánským velvyslancem v ČR. Minulý pátek měl film světovou premiéru v Tiraně. Přišli se na něj podívat nejvyšší albánští představitelé.

Námětem filmu jsou režisérovy vzpomínky na léto roku 1961, kdy v bývalém Československu končil studia na FAMU. Piro Milkani byl spolužákem Jiřího Menzela, Věry Chytilové, Jaromila Jireše a Juraje Jakubiska. Film je příběhem party studentů (Čech, Slovák, Albánec), kteří natáčí v Českém Šternberku absolventský film o továrně na motorky. Přenáší diváky i do současnosti, kdy se bývalý student vrací do Čech už jako renomovaný albánský filmař a vydává se po stopách svých vzpomínek i osudové lásky.

Historička popsala v knize přeměnu mandelinky v amerického brouka

Boj proti americkému broukovi - mandelince bramborové se v 50. letech stal jednou z nejviditelnějších součástí komunistické propagandy, která dnes vzbuzuje úsměv, ale která měla i své tragické následky. Její vznik a vývoj popsala historička Pavlína Formánková v novém čísle časopisu Paměť a dějiny vydávaného Ústavem pro studium totalitních režimů.

Mandelinka bramborová zamořila v meziválečném období a za druhé světové války velkou část Evropy. Kvůli ohrožení přísunu potravin se jí obávala i protektorátní vláda, v Československu se ale objevila až v roce 1947. Na začátku 50. let se přemnožila a právě v tomto období se stává zbraní komunistické propagandy. Brouk se totiž vyskytoval především v oblastech hraničících se západními okupačními zónami. Podle propagandy tak brouka do republiky posílají kapitalisté a imperialisté, aby poškodili hospodářství.

Historička Formánková uvádí příklad soukromého zemědělce Josefa Straky, který nesměl zaměstnávat žádné pracovníky, nikdo mu nesměl pomáhat a přitom musel odevzdávat extrémně vysoké dávky plodin. Když se pak jednou nezúčastnil hromadné akce na hledání amerického brouka, dostal vysokou pokutu. Úředník Josef Sluka byl dokonce odsouzen za velezradu, protože údajně převzal mandelinku k dalšímu rozšiřování. Americký brouk se pak opět mění na mandelinku bramborovou až s politickým uvolňováním na začátku 60. let.

Výročí

Před 550 lety byl všemi hlasy přítomných českých pánů 2. března 1458 zvolen českým králem sedmatřicetiletý zemský správce Jiří z Poděbrad. Zpočátku se o něm jako o vážném kandidátovi příliš neuvažovalo, ale sliby, kupování hlasů a skutečnost, že volební sněm jednal bez účasti stavů vedlejších zemí, vykonaly své. Byla to první skutečná volba českého panovníka bez ohledu na dynastický původ. Jiří z Poděbrad, příslušník mocného panského rodu kališnických pánů z Kunštátu, pak vládl zemím koruny české až do své smrti v březnu 1471. Vedl si velmi obezřetně a umírněně, v komplikovaných náboženských otázkách s patřičnou tolerancí. Jeho vláda přinesla zemi klid a ekonomickou prosperitu.

Přesně před stoletím, 2. března 1908, se narodil renomovaný český kameraman, znamenitý filmový technik a pedagog Jaroslav Tuzar. Ještě mu nebylo ani 20 let a měl za sebou první hraný film, veselohru Radioamatéři. Podílel se na vzniku více než šedesáti celovečerních snímků nejrůznějších žánrů, z nichž k nejznámějším patří například Přednosta stanice, Modrý závoj, Madla zpívá Evropě, Lízino štěstí, Zde jsou lvi, Vyšší princip, Srpnová neděle nebo Hvězda zvaná Pelyněk. Jeho nejúspěšnějšími filmy však byla Siréna, kterou režíroval Karel Steklý a která získala na festivalu v Benátkách nejvyšší cenu - Zlatého lva, a životopisný snímek polského režiséra Aleksandera Forda Chopinovo mládí, za který byl vyznamenán polskou státní cenou. Zemřel ve věku 80 let 19. července 1988 v Praze.

Převedení obrazů na nevelkou plochu poštovní známky bylo nesporně vrcholem tvorby grafika a rytce Jiřího Švengsbíra, autora více než 250 rytin pro poštovní známky a obálky prvního dne vydání, který zemřel v nedožitých 62 letech 3. března 1983. Patřil k předním tvůrců československých známek, tištěných náročnou technikou vícebarevného ocelotisku z plochy, které získaly ocenění v četných mezinárodních soutěžích. Jeho zásluhou se objevila na poštovních známkách například Tizianova Toaleta mladé ženy, Dürerova Růžencová slavnost, Mánesova Josefína nebo Zpěvačka z kabaretu od Františka Kupky. Mezi jeho oblíbené motivy patřila i rodná Praha a zejména Pražský hrad. Mnohokrát je zpodobnil na poštovních známkách, exlibris i ve volné grafice.

Čeští a slovenští speleologové nalezli v Mexiku kostru pravěkého tygra

Kostru mohutného pravěkého tygra objevili v uplynulých dnech v rozlehlém jeskynním systému K'oox Baal v Mexiku čeští a slovenští speleologové. Kostra čtyři metry dlouhé šelmy, která byla postrachem zvířat před přibližně 20.000 lety, je úplná, uvedl člen expedice a předseda České společnosti speleologické Zdeněk Motyčka. Výzkumem tohoto jeskynního systému se skupina českých a slovenských nadšenců zabývá šest let. Kostra je celá kryta slabou vrstvou sintru, vysvětlil Motyčka. Právě tento bílý povlak, vznikající ve vápencových jeskyních, ochránil kosti mohutné šelmy před zničením. Jeskyně se nachází na poloostrově Yucatan a v místě nálezu je zaplavena. Speleologové zjistili, že měří téměř 20 kilometrů.

V Jaroměři renovují třetí nejstarší lokomotivu v Česku

Milovníci páry na železnici se možná do dvou až tří let dočkají ojedinělé události. Na koleje by se mohla ve funkčním stavu vrátit parní lokomotiva Conrad Vorlauf z roku 1873, která je třetí nejstarší lokomotivou na území Česka. Po opravě by se zařadila mezi deset nejstarších provozuschopných lokomotiv v Evropě a na první místo v Česku. Stroj nyní renovují nadšenci ze železničního muzea v Jaroměři na Náchodsku. Oprava 44 tun vážící lokomotivy, která je jedinou svého druhu, začala v roce 2005 a zatím je zhruba ve čtvrtině.

Lokomotivu Conrad Vorlauf vyrobila lokomotivka ve Vídeňském Novém Městě a původně sloužila na vlečce v cihelně Hodonín. V dobách největší slávy dokázal kotel lokomotivy o síle 500 koní dát stroji rychlost až 40 kilometrů v hodině.

Bauer vyhrál v Lahti, na celkový triumf ale musí počkat

Český lyžař Lukáš Bauer potvrdil skvělou formu vítězstvím v Lahti na 15 kilometrů klasicky s intervalovým startem. O dvacet sekund porazil druhého Němce Reneho Sommerfeldta, který si tak ještě udržel teoretickou naději na celkový triumf ve Světovém poháru. O dalších šest sekund za Sommerfeldtem zaostal překvapivě třetí Kazach Sergej Čerepanov.

Útočník Koller plivl na soupeře a hrozí mu trest

Útočník Jan Koller neunesl další neúspěch fotbalistů Norimberku a po sobotní ligové prohře 1:2 v Hannoveru plivl v hádce na domácího obránce Christiana Schulze, za což mu hrozí trest. Rozhodčí si Kollerova jednání nevšimli, ale incident zachytili fotografové i televizní kamery. Funkcionáři si vyžádali písemné vyjádření od všech aktérů strkanice, a až podklady prostudují, rozhodnou, zda případ předají disciplinární komisi.

Počasí

Bude polojasno, postupně zataženo, déšť, teploty 7-11 stupňů Celsia. Čerstvý vítr, místy v nárazech kolem 50ti kilometrů za hodinu.