Zprávy

Česko zasáhl silný vítr, jsou dvě oběti na životech

Česko v sobotu zasáhl silný vítr, který v nárazech dosáhl až rychlosti 144 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu. Vyžádal si dvě oběti na životech. V dopoledních hodinách těžce zranil padající strom v Líbeznici u Prahy jedenáctiletou dívku, která poté zraněním podlehla. V Sadské na Nymbursku vítr shodil na hřbitově plechy, pod nimiž zemřel osmdesátiletý kněz.

Vítr způsobil škody na majetku, výpadky elektrické sítě a zastavil vlaky na téměř třech desítkách tratí. Popadané stromy zablokovaly silnice. Stovky lidí byly evakuovány z poničených domů. Elektrárenská společnost ČEZ vyhlásila kvůli vichřici stav nouze v kraji Plzeňském, Karlovarském, Královéhradeckém a Pardubickém. Na vrcholu kalamity způsobené vichřicí bylo bez elektřiny asi 920.000 lidí. Silný vítr provázel na řadě míst prudký déšť, který místy přecházel ve sněžení a bouři s blesky. Příval vody zdvihl hladiny řek na Šumavě.

Mimořádně prudký poryv větru poškodil domy v Liberci - Horním Hanychově. Z jednoho odnesl celou střechu. Budova se hnula a popraskaly její zdi. V Hradci Králové strhl vítr polovinu střechy obytného domu. Střecha pak spadla na vedlejší přízemní domek, který celý zničila. Ve zničeném hradeckém domku žije asi 14 lidí. V době pádu střechy bylo doma sedm lidí, naštěstí v místnosti, která se nezřítila, třináctiletého chlapce převezli zdravotníci do nemocnice na pozorování. V Nejdku na Karlovarsku strhl vítr střechu z panelového domu. Ta spadla na zaparkovaná auta. Sílu větru nevydržel nejstarší strom v obci Lukov na Zlínsku. Stoletá lípa se zřítila na střechu rodinného domu a zavalila i vchod. Uvnitř se v té době nacházeli dva starší lidé. S pomocí motorové pily se hasiči prořezávali ke dveřím, odstranili i část zničené střechy.

Vítr poškodil Dům svatého Františka ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Uvnitř bylo lehce zraněno pět seniorů. Ostatní klienti jsou v náhradním ubytování. Škoda na domě přesáhne pět milionů korun, řekl Roman Tlapák z Diecézní charity České Budějovice. "Dům stojí na rovince, kde vítr dosahuje obrovské rychlosti. Lidé byli v šoku, připravovali se zrovna na oběd, když se jižní stěna začala hroutit," popsal Tlapák.

Silný poryv větru shodil věž barokního kostela svatého Jiří v Dětřichově nad Bystřicí na Bruntálsku. Při pádu kopule této zděné historické budovy, která vyrostla na místě původního dřevěného kostela ze 14. století, nebyl nikdo zraněn. "Nikdo z nás to nečekal, byl to jednorázový poryv, odehrálo se to během několika minut. Nejdříve párkrát zahřmělo, pak se ta kopule nadzvedla a spadla. Neviděl jsem to, říkal mi to soused," popsal neštěstí starosta, který odhaduje škodu na milion korun.

Hasiči odstraňují i spoušť po bouřce s krupobitím a silným větrem, která se přehnala nad Prahou. Silný vítr utrhl plechovou střechu na nástavbě panelového domu v Letňanech. Hasiči museli evakuovat kolem čtyř desítek lidí. Nařídili také evakuaci bývalého cukrovaru v Čakovicích, kde se rovněž utrhla střecha. Kvůli silnému větru se do Prahy nedostala tři letadla. Šlo o lety z Mnichova, Hamburku a Amsterodamu. Stroj letící do Prahy z Madridu musel kvůli vichřici neplánovaně přistát v Drážďanech.

Jaderná elektrárna Temelín odpojila druhý blok kvůli výpadku na lince velmi vysokého napětí způsobenému vichřicí. Blok proto nemohl dodávat proud do rozvodné sítě. V současné době energetici dokončují kontrolu vedení. Pokud nezjistí poškození stožáru či vodičů, začne blok dodávat elektřinu ještě během víkendu. Prvního výrobního bloku se událost nedotkla a je v provozu na plánovaném výkonu.

Premiér Topolánek se v Torontu setkal s krajany

Premiér Mirek Topolánek českým krajanům v Torontu řekl, že vliv komunistů v Česku klesá. Uvedl, že chápe, že krajané jsou nespokojeni se stavem restitucí, s tím, jak se země vypořádává s komunismem a s otázkou dvojího občanství. Krajané během Topolánkova projevu ocenili potleskem jeho rozhodnutí ocenit v USA premiérskou plaketou Josefa a Ctirada Mašínovi. Tento krok vyvolal v Česku velké debaty. Topolánek se se zástupci krajanů, mezi nimiž nechyběl spisovatel Josef Škvorecký a podnikatel Tomáš Baťa, setkal na závěr svého pětidenního turné po USA a Kanadě. Na setkání s krajany přišel rovněž kanadský premiér Stephen Harper, který ocenil Škvoreckého za jeho přínos literatuře a za boj za svobodu. Dal mu čestné uznání předsedy vlády. Česko-kanadská obec má v Kanadě 80.000 členů.

Problém neoprávněných žadatelů o azyl v Kanadě má řešit dohoda

Problém neoprávněných českých žadatelů o azyl v Kanadě by měla vyřešit dohoda o bezpečné zemi původu, řekl v Torontu před odletem do Prahy premiér Mirek Topolánek. Čeští žadatelé se v této zaoceánské zemi opět objevili po nedávném zrušení kanadských víz pro české občany. Zneužívají tím tamní sociální systém a žádají o politický azyl. Kvůli hromadným žádostem o azyl Kanada v roce 1997 zavedla víza pro české občany. Zařazení Česka v Kanadě mezi "bezpečné země původu" by české občany prakticky vyřadilo z řad oprávněných uchazečů o azyl a zbavilo je tak nároku na sociální dávky pro uprchlíky. Pokud by se počet českých žadatelů o azyl výrazně zvýšil a přesáhl určenou hranici, hrozilo by možná opětovné zavedení kanadských víz. Topolánek se toho ale neobává. Také česká diplomacie současnou situaci nepovažuje za alarmující.

Kanada zrušila víza pro české občany loni v listopadu. Podle informací ČTK byl už druhý den po zrušení víz na letišti v Kanadě první český žadatel. Kanada zavedla víza v roce 1997 právě kvůli přílivu především romských žadatelů o azyl. Trvalé zrušení krátkodobých víz pak Ottawa podmínila především tím, že se situace z roku 1997 nebude opakovat.

ČSSD: Cesta do Sýrie nebyla v rozporu se zahraniční politikou

Zahraniční cesta zástupců opoziční ČSSD do Sýrie nebyla v rozporu s vládní politikou, tvrdí předseda socialistů Jiří Paroubek a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Paroubek po příletu ze Sýrie novinářům řekl, že šlo o studijní a poznávací cestu, z níž nejsou žádné závěry a memoranda. "Připravujeme se na vládní roli. Chceme poznat i myšlení lidí, kteří nepatří mezi naše politické přátele," zdůraznil Paroubek. Ačkoli představitelé ČSSD byli v Sýrii na pozvání vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas), šéf socialistů řekl, že sociální demokracie s ní spolupracovat nebude. Premiér Mirek Topolánek tento týden označil cestu delegace ČSSD za trestuhodnou a v rozporu s českými zahraničněpolitickými zájmy.

Europoslankyně Jana Hybášková se domnívá, že návštěva je v rozporu s evropskou zahraniční politikou. Socialisté se proti tomu ohradili. Paroubek uvedl, že prohlášení europoslankyně ohrozilo jeho setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Zopakoval, že ho vyzval k humanitárnímu gestu vůči vězněnému Riyadovi Saifovi. "Měli jsme od začátku úmysl jednat s prezidentem o lidských právech," uvedl šéf socialistů. Paroubek řekl, že úvahy médií o tom, že se schází s teroristy, budou mít soudní dohru. Česká republika podle něho může udržet dobré vztahy s arabskými zeměmi a vynikající vztahy s Izraelem. Až bude ČSSD u moci, Paroubek je přesvědčen o tom, že ČR může sehrát na Blízkém východě historickou roli.

Premiér Mirek Topolánek podporuje kandidaturu McCaina na prezidenta USA

Český premiér Mirek Topolánek podporuje republikánského senátora Johna McCaina v jeho úsilí o obsazení funkce prezidenta Spojených států. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že McCain je pro něho zárukou kontinuity politiky současného prezidenta George Bushe. Premiér ale zároveň řekl, že složení poradenského týmu možného McCainova protikandidáta z demokratické strany Baracka Obamy ukazuje, že ani od Obamy neočekává výraznější změny v politice. O Obamovi se nicméně zmínil jako o typickém marketingovém produktu, o kterém se pořádně ani neví, co si myslí. Naděje Obamovy demokratické soupeřky Hillary Clintonové na to, že by se ještě nakonec ona mohla stát oficiální demokratickou kandidátkou na prezidenta, označil za mizivé.

Topolánek vyjádřil přesvědčení, že pokud by byl Obama zvolen prezidentem, už by neustoupil od umístění obranného radarového systému v Česku a Polsku. Zároveň by prý byla fatální chyba, kdyby se rozhodnutí o radaru odložilo až na na období po amerických prezidentských volbách, kdy v USA nastoupí nová administrativa. "Vše by se jen o dva tři roky zpozdilo," prohlásil a dodal, že riziko, že se země NATO ocitnou v ohrožení útočných raket potenciálně nepřátelských států se stále zvyšuje. Podle něj to vyplývá i z poslední studie o identifikaci rizik, kterou si NATO nechalo zpracovat.

Pochod neonacistů Plzní skončil bez incidentů

Demonstrace a pochod desítek neonacistů Plzní skončil zhruba po dvou hodinách bez incidentů. Pravicoví radikálové s černými prapory šli z náměstí Emila Škody u autobusového nádraží na náměstí republiky, část z nich se vrátila zpět. Účast byla nižší, než policie očekávala. Po trase se konalo zakázané shromáždění antifašistů. Policie obě skupiny oddělila. Střety mezi neonacisty a jejich odpůrci se omezily na slovní potyčky, anarchisté házeli na pravicové extremisty prázdné lahve a jablka. Akce neonacistů měla původně začít dvě hodiny po poledni, byla však o hodinu posunuta. Pravicoví radikálové čekali na své kolegy, kteří měli přijet vlaky zpožděnými kvůli vichřici. Nakonec se jich sešlo podle odhadu ČTK 150 až 200, policisté očekávali dvojnásobný počet účastníků. Pochodu neonacistů předcházely projevy. Řečníci v nich napadali současný režim a obvinili policii a vládní garnituru, že je zastrašuje a terorizuje.

Průvod pravicových radikálů sevřeli do kordonu těžkooděnci, doprovázely jej i policejní automobily. Policisté obklopili rovněž antifašisty na chodnících u Velké synagogy na Klatovské třídě. Použili také své dodávky tak, aby neonacisté mohli projít po vozovce. Jejich odpůrců bylo podle odhadu ČTK kolem pěti set, možná i více. Neonacisté chtěli pochodovat Plzní už v lednu, akci zakázal primátor. Soud rozhodl, že zákaz nebyl legální a akce se může konat jindy. Podle odborníků na extremismus organizoval pochod neonacistický Národní odpor.

Právo: Do extremistické Národní gardy se hlásí i policisté

Vojensky organizovaná Národní garda (NG), jejíž založení oznámila loni 28. října krajně pravicová Národní strana, přilákala podle Zemského velitele Michala Kubíka už na 2000 lidí včetně řady bývalých vojáků a policistů. Z prvních z nich mají být velitelé, řadoví gardisté začnou s výcvikem ve druhém čtvrtletí. Informuje o tom Právo. Připomíná, že veřejnou přísahu plánuje NG na letošní říjen, kdy uplyne 90. let od vzniku Československa. Právo upozorňuje, že údaje, jež NG uvádí, nelze ověřit. Zástupci ministerstev vnitra a obrany podle Práva nemají informace o tom, že se do NG hlásí bývalí vojáci a policisté. Tvrzení Kubíka nepovažují za hodnověrné.

Vojáci: Společný nákup vojenské výzbroje zeměmi V4 je výhodný

Společný nákup vojenské výzbroje zeměmi visegrádské čtyřky (V4) by byl výhodný ekonomicky, protože by vedl ke snížení nákladů, a zvýšil by i schopnost operační spolupráce armád. Na tiskové konferenci po setkání náčelníků generálních štábů V4 a Ukrajiny to řekl šéf generálního štábu polské armády generál Franciszek Gagor. Náčelníci tomuto tématu podle něj věnovali hodně času. Z vojenského hlediska vidí takovou spolupráci jako potřebnou, nicméně rozhodnutí není na vojácích. Ti mohou jenom říci, že by byla taková spolupráce strategicky výhodná, dodal Gagor, který převzal předsednictví armádní spolupráce zemí V4 od šéfa generálního štábu české armády generála Vlastimila Picka.

Náčelníci generálních štábů podle Picka rozhodli, že budou pokračovat ve zpracovávání katalogu požadavků na výcvik specialistů a výcvikových a vzdělávacích kapacit. Vytvoří pracovní skupinu expertů, která navštíví jednotlivé země a bude zkoumat nabízené kapacity.

Místopředseda Macek: KDU-ČSL by měla usilovat, aby ji volili věřící

Křesťanští demokraté by měli usilovat o volební hlasy věřících. Na konferenci v Brně to řekl místopředseda strany David Macek. KDU-ČSL podle něj volí asi 25 procent pravidelných návštěvníků katolických bohoslužeb, u ostatních křesťanů je to prý ještě méně. Strana by to měla změnit, domnívá se politik. Mackův projev sklidil od delegátů sklidil největší potlesk. Předseda strany Jiří Čunek ČTK řekl, že mu číslo o počtu praktikujících křesťanů a zároveň voličů KDU-ČSL připadá zvláštní a až neskutečně nízké. "Je to pro nás výzvou," řekl s tím, že strana by se měla snažit zasáhnout co největší segment lidí. Místopředseda Roman Línek ovšem zdůraznil, že KDU-ČSL není jen stranou pro věřící.

Česká republika je považována za jednu z nejvíce ateistických zemí na světě. Podle sčítání lidu z roku 2001 o sobě téměř 60 procent obyvatel tvrdí, že jsou bez vyznání, a k víře v boha se hlásí o málo více než 30 procent lidí a jejich počty ubývají. Ještě méně je těch, kteří se pravidelně zúčastňují obřadů - v kostelech bývá v neděli zhruba desetina věřících.

Kritici mrakodrapů: Vyškrtnutí Prahy z UNESCO nyní nehrozí

Kritici výstavby nových výškových budov na pankrácké pláni v Praze nyní říkají, že vyškrtnutí metropole ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO kvůli mrakodrapům v současné době nehrozí. Ještě před rokem před touto možností důrazně varovali. Zástupci protestujících občanských sdružení se tento týden sešli s představiteli organizace UNESCO, kteří přijeli do Prahy zjišťovat, jak se Česko stará o to, aby metropole nepřišla o hodnoty, pro něž byla na seznam světového dědictví zapsána.

Před rokem vyjádřilo UNESCO kvůli chystané výstavbě dalších výškových budov na Pankráci "vážné znepokojení". Krátce potom ministerstvo kultury potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povolilo. O průběhu expertní mise zatím informovala pouze občanská sdružení. Město ani ministerstvo kultury ji dosud nekomentovalo.

Rusko protestovalo proti poškození památníku v Brně

Rusko žádá od českých úřadů vyšetření nedávného poškození památníku sovětskému vojáku-osvoboditeli v Brně a potrestání viníků. Uvádí se to v prohlášení, které ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na svých internetových stránkách. Památník se sochou Rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně někdo potřísnil červenou barvou v noci na úterý. "Barvu jsme nechali bezprostředně poté, co se na vše přišlo, odstranit. Potřísněn byl podstavec pod sochou," řekl mluvčí radnice Brno-střed Roman Burián.

Památník symbolizuje vítězství nad fašismem. Loni v létě na něm místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán odbrousil symboly komunismu - srp a kladivo. Pelán je kvůli tomu stíhán.

MfD: Policie se dostala na stopu Procházkova komplice

Policie se podle Mladé fronty Dnes (MfD) dostala na stopu komplice pokladníka Františka Procházky, který podle policie loni v prosinci ukradl bezpečnostní agentuře G4S Cash Services, kde pracoval, přes 500 milionů korun. Díky tomu, že se policie dostala na stopu jeho komplice, mají vyšetřovatelé šanci kauzu vyřešit, píše list. Krádež, která zřejmě nemá v české historii obdoby, se stala v pražském žižkovském areálu bezpečnostní agentury G4S. V sobotu tam podle policie vjel Procházkův vůz, který řídil neznámý člověk, a zloděj už na něj čekal i s ukradenými penězi. Pracovníci firmy krádež odhalili až druhý den. Podle některých odborníků je pravděpodobné, že Procházka byl využit dobře organizovanou skupinou a její členové se ho jako nepohodlného svědka zbavili.

V únoru stoupl meziročně počet dopravních nehod i jejich obětí

Letos v únoru stoupl ve srovnání s loňským druhým měsícem roku počet dopravních nehod i jejich obětí. Podle neoficiálních policejních statistik zemřelo v únoru na českých silnicích 63 lidí, zatímco ve druhém měsíci minulého roku si havárie vyžádaly 51 životů. Letošní počet se může ještě zvýšit, protože statistiky nezahrnují oběti, které na následky nehod zemřely později ve zdravotnických zařízeních. Policisté evidují za letošní únor 11.492 dopravních nehod, což je o 180 více než ve stejný měsíc před rokem.

Příbuzní obětí nehody u Nažidel chtějí při výročí odhalit pomník

Pozůstalí po obětech tragické nehody autobusu u Nažidel na Českokrumlovsku chtějí při pátém výročí havárie 8. března odhalit na místě pomník. Dvacet obětí havárie patrového neoplanu bude symbolizovat stejný počet žulových valounů. Jeden z nich ponese jména cestujících, kteří 8. března 2003 na místě zahynuli. Účastníky nehody byli převážně mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, kteří se vraceli z rakouských Alp. Krátce po přejetí českých hranic se autobus zřítil ze sedmimetrového svahu. Řidiče autobusu odsoudil českobudějovický krajský soud na osm let odnětí svobody a na deset let mu zakázal řídit motorová vozidla. Podle soudu jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení.

Lidé chtějí v zákonu o sčítání zvýraznit moravskou národnost

Zhruba polovina připomínek obyvatel k připravovanému sčítání lidu, které je plánováno na rok 2011, se týkala zvýraznění moravské národnosti. Většina z nich doporučila jmenovitě uvést nejčastější národnosti. Zhruba desetina podnětů se týkala formulace otázky na náboženské vyznání a příslušnosti k církvi, sdělil tiskový referát Českého statistického úřadu (ČSÚ). K návrhu zákona o sčítání se lidé mohli vyjadřovat od konce ledna do 20. února. Statistici dostali 183 dopisů a mailů s 307 podněty. V českých zemích se sčítání lidu, domů a bytů koná pravidelně od roku 1869.

"Zcela minimální byly připomínky odmítající sčítání a nevyskytly se pochybnosti o dostatečném zajištění ochrany dat," uvedl úřad v tiskové zprávě. Řada podnětů navrhovala rozšířit obsah sčítání. "Mezi návrhy jsme zaznamenali například sčítat příslušníky etnických menšin, zjišťovat znalost cizích jazyků, objekty individuální rekreace, sčítat psy, kočky a další domácí mazlíčky," napsali statistici.

Sčítání lidu v roce 2011 je součástí celosvětového programu censů, který koordinuje OSN. Otázky podle ČSÚ vycházejí ze seznamu dotazů v nařízení Evropského parlamentu a Rady EU, které se připravuje. Některé navrhované otázky před časem vzbudily údiv i pohoršení. Jeden z dotazů například od žen zjišťuje počet jejich partnerů. ČSÚ již dříve uvedl, že se v žádném případě nechystá otázky na intimní život občanů do sčítání zařadit.

Zastánci eutanazie chystají veřejnou diskusi o důstojné smrti

Oživit debatu o možnosti uzákonění eutanazie v Česku má veřejná diskuse na téma Důstojná smrt, která se uskuteční v polovině března v Senátu. Debatu pořádají senátorka Václava Domšová a Liberální reformní strana s cílem získat připomínky ke svému návrhu zákona o eutanazii. Návrh této normy strana představila už loni v srpnu. Počítá s tím, že nevyléčitelně nemocný a těžce trpící člověk by mohl z vlastního rozhodnutí zemřít za asistence lékaře. Člověka v bezvědomí, který už toho sám není schopen, by na jeho předchozí přání usmrtil lékař. Tento koncept odmítá poslanec Boris Šťastný (ODS), který o právní úpravě eutanazie rovněž uvažuje. Vadí mu, že by smrt měla pocházet z rukou lékaře. Šťastný patří spolu s profesorem Pavlem Klenerem a duchovními Tomášem Halíkem a Svatoplukem Karáskem mezi pozvané účastníky debaty, která se uskuteční 11. března.

Národní dům na Vinohradech hostí sběratele hmyzu

Tento víkend patří v pražském Národním domě na Vinohradech tradičnímu předjarnímu setkání sběratelů hmyzu. Sjeli se tam z desítek zemí Evropy i ze zámoří, aby si navzájem vyměňovali a prodávali tisíce překrásných i nenápadných motýlů, brouků a dalších zástupců podivuhodné hmyzí říše. "Letos zde máme sběratele prakticky ze všech evropských zemí a některých zemí bývalého Sovětského svazu. Přijeli i z Japonska, je tady Číňan a Kanaďan," řekl Vladislav Malý z pořádající společnosti Ento-Terra. Vedle odborníků si zejména v neděli prý přijdou na své také laici.

Starosti prý letos organizátorům přidělalo zavedení takzvaných modrých zón v ulicích Prahy 2, které vymezují parkování pro obyvatele této městské části. Desítky vystavovatelů tak musely narychlo své poklady vyložit z aut a poohlédnout se po jiném stání. "Dalším překvapením bylo, že prudký vítr hned časně dopoledne vyrazil jednu z horních okenních tabulí pod stropem Majakovského sálu, a ta dopadla na několik krabic s motýly. Naštěstí naše výstava teprve začínala a nikdo pod oknem nebyl," dodal Malý. Hodinu poté se už velký sál zaplnil stovkami lidí. Mezi návštěvníky byl i zpěvák Dan Bárta, který je známý také svými fotografiemi vážek. Kvůli nim procestoval velký kus světa včetně Číny, Kostariky a jižní Afriky.

V Bystřici zavedli novou tradici-domácí zabíjačku na náměstí

Vůně zabijačkové polévky, dozlatova vypečených škvarků, jitrnic a jelit se nesla náměstím v centru Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku. Občanské sdružení Zapnuto tam poprvé pořádalo tradiční domácí zabíjačku. Navzdory nepřízni počasí byl o kulinářské speciality obrovský zájem. K dobré náladě vyhrávali harmonikáři. Lidé družně besedovali, vzpomínali na své mládí, kdy se při zabijačce u babičky scházela celá rodina. Jednašedesátiletý řezník František Šutera uvedl, že moravské a české jitrničky i polévka se liší. Zatímco Češi dávají do jitrniček rohlíky a někde zázvor, moravští řezníci do nich přidávají krupici. Jelítka v Olešnici na pomezí Českomoravské vrchoviny dělají s kroupami, ale i žemlová.

V pražské botanické zahradě lze obdivovat do 16. března orchideje

Až do 16. března si mohou zájemci v Botanické zahradě hlavního města Prahy prohlédnout výstavu orchidejí. V atraktivním prostředí skleníku Fata Morgana jich tu naleznou kolem pěti set, které reprezentují stovku druhů od tří desítek pěstitelů. V první den konání si ji během necelých pěti hodin prohlédlo na 1300 zájemců, řekla mluvčí zahrady Marcela Uhlíková. Přicházeli laičtí obdivovatelé okouzlující a fascinující krásy těchto exotických květů, ti, kteří se jim snaží ve svých zimních zahradách i na parapetech oken domovů vytvořit odpovídající prostředí, i zkušení profesionálové podílející se na tom, že i do Česka dorazil "orchidejový boom".

Vítěz Varnsdorfského otesánka spořádal za hodinu 55 knedlíků

Už pošesté pokořil všechny účastníky soutěže jedlíků Varnsdorfský otesánek její organizátor Miloš Janček. Za hodinu spořádal 55 knedlíků s gulášovou omáčkou. Pokus o rekord mu ale nevyšel, drží jej z roku 2004 se 65 knedlíky Kamil Hamerský. Absenci Hamerského a dalšího z favoritů Miroslava Helebranda označil Janček za slabinu jinak vydařeného osmého ročníku soutěže. Poprvé v historii se klání zúčastnily ve vlastní kategorii i ženy. Se 22 snězenými knedlíky opanovala soutěž Alena Dančová z Varnsdorfu. Stejně jako Janček byla za svůj výkon odměněna sudem piva.

Recesisté z Kraví hory odhalí sochu prabáby Moravy

Prabába Morava bude mít v Bořeticích na Břeclavsku svoji sochu. Rozhodli o tom představitelé recesistické Svobodné spolkové republiky Kraví hora, která sdružuje tamní vinaře. Z nových poznatků prý vyplývá, že prabába Morava byla partnerkou praotce Čecha. "Kravihorskou akademii věd jsem pověřil úkolem zjistit, proč se tento vztah rozpadl. Navíc svoláme sochařské sympozium, na němž vzniknou sochy naší pramáti. Tu nejlepší pak vztyčíme na Kraví hoře," řekl prezident recesistické republiky Václav Petrásek.

Svobodná spolková republika Kraví Hora vznikla před sedmi lety. Vytvořili ji majitelé 260 vinných sklípků, které se nacházejí pod Kraví Horou v Bořeticích na Břeclavsku. Jmenovali si svého prezidenta, vládu a vydávají i cestovní pasy. Cílem projektu je prý především dobrá zábava spojená s konzumací vína.

Kožíšek ve sprintu v Lahti zopakoval 6. místo a životní výsledek

Běžec na lyžích Dušan Kožíšek vybojoval ve sprintu Světového poháru v Lahti stejně jako loni šesté místo a vyrovnal svůj nejlepší individuální výsledek v kariéře. Český reprezentant vyhrál čtvrtfinálový i semifinálový běh volnou technikou. Ve finále doplatil na kolizi soupeřů, kteří ho vytlačili mimo trať, a do bojů o medaile nezasáhl. Vítězem závodu se stal jednadvacetiletý Nor Anders Glörsen, který prošel vyřazovacími boji bez zaváhání a připsal si druhé vítězství v kariéře.

Judista Ježek získal bronz na SP v Praze

Český judista Jaromír Ježek skončil na třetím místě Světového poháru v Praze. Ve váhové kategorii do 73 kilogramů v boji o finále podlehl pozdějšími vítězi Joao Pinovi z Portugalska, v souboji o bronz ale závodník Sokola Vršovice porazil bývalého evropského šampiona Kioshiho Uematsua ze Španělska.

Počasí

Bude zataženo, občas déšť, postupně proměnlivá oblačnost a už jen přeháňky. Na horách mohou být srážky sněhové. Ojediněle se objeví i bouřky. Teploty 7 až 11, na horách kolem čtyř stupňů. Silný západní vítr bude večer slábnout.