Zprávy

Topolánek ocenil bratry Mašíny, kvůli tomu čelí trestnímu oznámení

Český premiér Mirek Topolánek ve Washingtonu ocenil medailí bratry Josefa a Ctirada Mašínovy, kteří se komunistickému režimu v Československu postavili se zbraní v ruce. Po návratu do Prahy hodlá premiér medaili předat i Milanu Paumerovi, třetímu z trojice mužů, kteří se v 50. letech probili na Západ. Paumer to pokládá za průlom v postoji k činnosti jejich protikomunistické odbojové skupiny a ČTK řekl, že chce, aby se stejného ocenění dostalo také zbývajícím třem členům této skupiny, které komunisté chytili a popravili.

Medaile je nově vzniklým osobním oceněním předsedy vlády, nikoli státním vyznamenáním, a její udělení proto Topolánek s nikým nekonzultoval. Medaili si v rezidenci velvyslance ve Washingtonu osobně převzal pouze Josef Mašín, jeho bratr Ctirad byl zaneprázdněn a omluvil se. Josef Mašín, který žije ve Spojených státech, si udělení medaile velmi váží a považuje ho za odvážný krok. Ale ani toto ocenění ho zřejmě nepřiměje k návštěvě původní vlasti, kde ještě existuje komunistická strana. Topolánek při slavnostním aktu vyjádřil naději, že symbolické ocenění povede k celonárodní diskusi o třetím odboji a k usmíření. Členové skupiny bratří Mašínů byli už několikrát navrženi na různá státní ocenění, nikdy je ale nedostali. Při jejich útěku zemřelo šest lidí, včetně oloupeného pokladníka, což dodnes vyvolává v české společnosti nejednoznačné hodnocení. Členové odbojové skupiny bratří Mašínů, jimž se nepodařilo uprchnout, byli odsouzeni k hrdelním trestům nebo k mnohaletému vězení.

České politice scházejí dobří vůdci, domnívá se Mašín. Za takového považuje Mirka Topolánka, na rozdíl od prezidenta Václava Klause a jeho předchůdce Václava Havla. Premiér ale kvůli medaili již čelí trestnímu oznámení. Berounskému okresnímu státnímu zastupitelství ho podal Jaroslav Brehovský. Podle něj se Topolánek oceněním bratrů Mašínů dopouští trestného činu. "Myslím si, že schvalovat vraždu a loupežné přepadení není správné," řekl Brehovský ČTK.

Čestnou plaketu předsedy vlády udělil ve středu Topolánek rovněž vězněnému kubánskému disidentu Oscaru Bissetovi odsouzenému k 25 letům vězení. Označil ho za osobu, která dokáže sjednotit vnitřní kubánskou opozici se zahraničním odbojem, a vyslovil naději, že se po pádu komunistického režimu stane jedním z předních představitelů svobodné Kuby. Premiér udělil čestnou medaili in memoriam nedávno zesnulému předsedovi zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Tomu Lantosovi. Při zahájení činnosti českého klubu v Kongresu USA ji ve středu od Topolánka převzala vdova Annette Lantosová. Český klub (Czech Caucus) tvoří členové obou komor Kongresu z obou hlavních politických stran. Jeho posláním má být především podpora českých zájmů při parlamentním rozhodování.

EU zatím nemá společný postoj k otázce víz do USA

Evropské unii se zatím nepodařilo najít společný postoj pro vyjednávání s USA o otázce víz. Vyplynulo to z prohlášení českého ministra vnitra Ivana Langera. Česko, které v úterý s USA k nevoli některých partnerů v unii podepsalo bilaterální memorandum o vízové problematice, je připraveno o jednotné pozici jednat. Má však podle Langera určité podmínky. Zejména jde o to, aby společný postoj umožnil zemím, které si to budou přát, i možnost o celé věci jednat bilaterálně. "Jsem si naprosto jistý, že to, co jsme udělali a co hodláme udělat, není jen bojem za nás samotné, ale i bojem za partnery a přátele v EU," prohlásil po obědě ministrů Langer k podpisu česko-amerického memoranda. Partnerům v EU vzkázal, že ČR řadu let usilovala o narovnání skutečnosti, že zatímco někteří občané EU víza do USA potřebují, jiní nikoli. Nakonec se však prý rozhodla jít vlastní cestou. Dodal, že věří, že to ostatní země pochopí a postoj ČR podpoří.

Evropská komise povolá ČR k soudu kvůli důchodovému pojištění

Evropská komise se rozhodla povolat Českou republiku k Evropskému soudnímu dvoru, protože země do svého právního systému dosud plně nezahrnula směrnici o činnostech institucí pro důchodové pojištění zaměstnanců a dohledu nad nimi (IORP). Informovala o tom Evropská komise. Směrnice má zajistit sjednocení pravidel pro tyto instituce v jednotlivých členských zemích Evropské unie. Stanovuje rovněž pravidla pro zajišťování důchodů přes hranice. Směrnice měla být členskými státy EU plně převzata do 23. září 2005. Komise rovněž upozornila Českou republiku a další členské země EU, že ji stále neinformovaly o plném převzetí směrnice Ecodesign. Ta má za cíl snížit dopady provozu různých spotřebičů na životní prostředí. Směrnice měla být převzata do srpna 2007.

Komise zahájila kroky proti Česku i kvůli cestovním kancelářím

Evropská komise formálně požádala osm členských zemí včetně České republiky, aby pozměnily své právní předpisy týkající se uplatňování zvláštního režimu daně z přidané hodnoty (DPH) na ziskovou přirážku cestovních kanceláří. Tato žádost má podobu odůvodněného stanoviska, které je druhou fází řízení pro nesplnění povinnosti podle Smlouvy o Evropském společenství (ES). Vedle České republiky komise vyzvala ke změněn i Polsko, Nizozemsko, Portugalsko, Francii, Itálii, Finsko a Řecko. Pokud tyto státy odůvodněnému stanovisku nevyhoví do dvou měsíců, může komise předložit věc Soudnímu dvoru Evropských společenství. "Nejednotné uplatňování právních předpisů EU v různých členských státech může vést ke konkurenční výhodě hospodářských subjektů, které mají sídlo v některých těchto státech. To si vnitřní trh nemůže dovolit," podotkl komisař EU pro daně a cla László Kovács.

Směrnice o DPH obsahuje zvláštní režim zdanění ziskové přirážky s cílem usnadnit cestovním kancelářím uplatňování DPH v případě, že cestujícím prodávají cestovní balíčky včetně služeb. Režim zdanění ziskové přirážky se však nevztahuje na cestovní kanceláře, které prodávají balíčky zájezdů jiným osobám povinným k dani, zejména cestovním kancelářím, které služby dále prodávají. Evropská komise v roce 2002 navrhla rozšířit nynější zvláštní režim zdanění ziskové přirážky i na prodej balíčků mezi cestovními kancelářemi. Chce tak odstranit konkurenční výhodu, z níž podle komise těží někteří provozovatelé cestovních služeb.

Nečas chce od srpna mimořádně zvýšit důchody

Důchody v Česku se letos v srpnu zřejmě mimořádně zvýší v průměru o 465 korun. Sdělil to řekl ministr práce Petr Nečas (ODS). Aby bylo ale možné penze zvednout, je nutné urychleně změnit legislativu, což také Nečas navrhl vládě, která by to měla navrhnout parlamentu. Avizované zvýšení penzí má nastat kvůli vyšší než očekávané inflaci. Starobní, pozůstalostní a invalidní důchody pobírá zhruba 2,7 milionu lidí. Zvýšení penzí bude podle Nečase znamenat výdaj 6,6 miliardy, důchodový účet to ale podle ministra do deficitu nedostane. Podle zákona se penze zvyšují vždy k 1. lednu. Mimořádně je možné valorizovat je tehdy, pokud inflace překročí 10 procent. Nečas vládě navrhl změnit zákon tak, aby bylo i do budoucna možné zvyšovat penze již při pětiprocentní inflaci. Nečas věří, že se mu podaří získat takovou politickou podporu, která umožní zrychlené projednání předlohy.

V lednu ceny meziročně vzrostly o 7,5 procenta, což je nejvíc za posledních deset let. Ministerstvo financí původně odhadovalo pro letošek inflaci ve výši 3,8 procenta. Podle lednových výsledků odhad upravilo na 5,5 procenta. Letos na začátku roku se důchody zvedly v průměru o necelá čtyři procenta, tedy asi o 346 korun. Průměrná penze tak činí 9111 korun. Důchod se skládá z pevné části, která je pro všechny stejná. Od ledna se zvýšila o 130 korun na 1700 korun. Druhý díl je procentní. Vypočítává se podle výdělků a odvodů.

S mimořádným zvýšením minimální mzdy Nečas nepočítá

Ministr práce Petr Nečas (ODS) nepočítá s tím, že by letos kvůli neočekávaně vyšší inflaci rostla minimální mzda. Neplánuje ani valorizaci životního minima, od kterého se odvozují sociální dávky. Minimální mzda činí 8000 korun. Vláda ji v lednu nezvedla. K jejímu zvýšení ji před nedávnem vyzvala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Požadovala po kabinetu také to, aby upravil penze a sociální dávky. Nečas uvedl, že zvýšení minimální mzdy by mohlo mít nepříznivý dopad na zaměstnávání lidí s nízkou kvalifikací či s postižením. Právě oni totiž často za nejnižší výdělek pracují. "Rostou ceny vstupů, energií a podobně. Při těchto tlacích na náklady, které zaměstnavatelé mají, by se mohlo velmi snadno stát, že budou (postižení a nekvalifikovaní) vytláčeni mimo pracovní trh. Zvyšování minimální mzdy je jednoznačně proti zájmům této skupiny lidí," uvedl ministr.

Topolánek a Hybášková kritizují Paroubkovu cestu do Sýrie

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v Sýrii setkal s představiteli vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas). Tvrdí ale, že jednání neměla "žádný konkrétní politický obsah". Premiér Mirek Topolánek označil Paroubkovu cestu za trestuhodnou. "Takzvaná zahraniční politika opoziční strany jde proti zájmům České republiky," řekl Topolánek ve Washingtonu. "My jsme v opozici nikdy nedělali jinou zahraniční politiku, než dělala vláda," prohlásil premiér.

Server iDnes s odvoláním na syrská média uvádí, že na semináři o evropské politice ve vztahu k arabským záležitostem Paroubek zdůraznil, že Sýrie musí být součástí jakéhokoliv mírového procesu, a vyjádřil svoji podporu syrskému právu na navrácení Golanských výšin, které okupuje Izrael. Paroubek uvedl, že ČSSD návštěvu Sýrie předem konzultovala s ministerstvem zahraničí a že její delegaci doprovází český velvyslanec v Sýrii. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová ČTK potvrdila, že ministerstvo o návštěvě socialistů v Sýrii ví. "Veškerá jednání delegace ČSSD proto probíhají v intencích oficiální české zahraniční politiky vůči Sýrii," dodal šéf sociální demokracie. Za cíl cesty označil zlepšení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a arabskými zeměmi. Syrská strana delegaci ČSSD pozvala a uhradila náklady spojené s ubytováním.

Europoslankyně Jana Hybášková se domnívá, že návštěva předsedy ČSSD Jiřího Paroubka v Sýrii je v rozporu s evropskou zahraniční politikou. Podle ní je setkání s představiteli vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas) velmi "naivní" a může také poškodit českou politiku vůči Kubě, kde Praha dlouhodobě upozorňuje na porušování lidských práv. Podle Hybáškové cesta sociálních demokratů legitimizuje činy syrského režimu, se kterými evropská zahraniční politika nesouhlasí. Doplnila, že je třeba rozlišovat mezi oficiální návštěvou státu a setkáním s představiteli vládní strany. Pochybuje, že cesta může přinést prospěch například ekonomické spolupráci.

Kontrolní úřad se nebude zabývat soutěží na návrh Národní knihovny

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se nebude v letošním roce zabývat kontrolou čerpání peněz na projekt výstavby nové budovy Národní knihovny. Kontrola by podle úřadu nesplnila předpokládaný účel. NKÚ však nevylučuje, že v budoucnu takovou kontrolní akci uskuteční. Na jednání sněmovního kontrolního výboru o tom poslance informoval předseda výboru Vladimír Koníček. Právě kontrolní výbor podal v polovině loňského listopadu podnět NKÚ, aby se soutěží zabýval. Podnět byl reakcí na dopis, který prostřednictvím advokátní kanceláře rozeslalo architektonické studio HŠH architekti. To skončilo v soutěži na stavbu nové budovy Národní knihovny jako třetí a patří ke kritikům soutěže, kteří poukazují na její údajnou neregulérnost. Stát na knihovnu vyčlenil zatím dohromady téměř 1,8 miliardy korun. Pro letošní rok je to 219 milionů korun. Zda se peníze budou čerpat, stále není zřejmé, neboť není vůbec jasné, zda se bude stavět.

Plzeňská ODS prověřuje napojení dalšího svého člena na neonacisty

Mezi plzeňskými členy ODS se pravděpodobně objevil další člověk, který je spojován s ultrapravicí. Možným napojením šestadvacetiletého Štěpána Sládka na neonacisty se zabývá místní rada. O případu jako první informoval server Týden.cz, který má údajně k dispozici několik fotografií, kde je Sládek zachycen se známými extremisty při neonacistických demonstracích. Jeho účast na ultrapravicových akcích potvrdil i expert na extremismus Ondřej Cakl. V Plzni jde už o druhý případ, kdy byl člen ODS spojen s extrémní pravicí. Ještě letos v lednu byl členem ODS ohlašovatel pochodu neonacistů centrem Plzně Václav Bureš. Poté, co tato skutečnost vyšla najevo, rezignovalo vedení místní rady ODS v Plzni-Lochotíně.

Ministerstvo financí spustilo stránky o přechodu na euro

Ministerstvo financí spustilo internetové stránky www.zavedenieura.cz, které mají zlepšit informovanost Čechů o plánovaném přijetí eura v České republice. Informoval o tom národní koordinátor zavedení eura Oldřich Dědek. Česká republika zatím přesný termín přechodu na euro nemá stanoven; například Slovensko se chystá euro přijmout příští rok. Stránky obsahují informace o euru, o výhodách a nevýhodách vstupu ČR do měnové unie i aktualizované informace o plnění maastrichtských kritérií nezbytných pro přijetí eura. "Stránky mají převážně informační a vzdělávací charakter," uvedl Dědek.

Na stránkách ovšem bude možné nalézt i odborné informace. Národní koordinační skupina pro zavedení eura, která je za obsah webu zodpovědná, na něm hodlá zveřejňovat právní předpisy související se zavedením eura, vládní dokumenty a průběžně zpracovávané texty například k zaokrouhlování a zarovnávání cen nebo doporučení pro podnikatele.

VZP neuspěla s kontrolou poplatků ve vrchlabské nemocnici

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ve čtvrtek neuspěla v soukromé Česko-německé horské nemocnici ve Vrchlabí s kontrolou vybírání regulačních poplatků. Ředitel nemocnice Vladimír Dryml kontrolu třem zástupcům pojišťovny neumožnil. Vrchlabská nemocnice od ledna v rozporu se zákonem nevybírá poplatky od pacientů do 18 let. Nemocnici za nevybírání poplatků hrozí od pojišťovny pokuta až do výše 50.000 korun. Zástupci VZP podle Drymla přišli s takovými požadavky na rozsah kontroly, který by zastavil chod dětského oddělení a omezil provoz celé nemocnice. Kontrolu podle svých slov odmítl také proto, že VZP nemocnici údajně dluží přes dva miliony korun za péči poskytnutou jejím pojištěncům po letošním 1. lednu. "Dokud dluh neuhradí, nebudeme se s nimi bavit," řekl Dryml. Postup VZP označil za zpupný a arogantní. Nemocnice nemá s VZP podle Drymla smlouvu od 1. ledna, ale její pojištěnce ze zákona ošetřuje a bude nadále ošetřovat.

Swarzenberg je po operaci, proběhla bez komplikací

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je po plánované operaci. Mluvčí české diplomacie Zuzana Opletalová ČTK řekla, že zákrok proběhl bez komplikací. Do nemocnice musel ministr kvůli srdečním problémům a vysokému krevnímu tlaku. Hospitalizován je v zahraničí. Do nemocnice nastoupil Schwarzenberg v neděli večer, podle plánu by měl zůstat deset dnů až dva týdny.

Vědecký institut CEITEC podá žádost o miliardy z fondů EU do roka

Středoevropský technologický institut CEITEC v Brně začne vznikat nejdříve ve druhé polovině roku 2010. Operační program Výzkum a vývoj pro inovace, ze kterého se projekt snaží získat až deset miliard korun, by měl být dokončen do konce března a po projednání vládou bude předložen ke schválení Evropské komisi. Na jaře příštího roku budou zahájeny první výzvy k předkládání projektů a od jejich schválení potrvá asi rok vyřízení povolení ke stavbě, řekl novinářům výkonný ředitel CEITEC Arnošt Marks. Cílem projektu CEITEC, na jehož vzniku spolupracuje čtveřice největších brněnských univerzit společně s pěti ústavy Akademie věd a Výzkumným ústavem veterinárního lékařství, je vytvořit z Brna centrum excelentní vědy. To se vyznačuje úzkým propojením špičkové vědy s akademickou sférou a komerčními subjekty. "Z Brna by se tak během několika let mohlo stát největší inovační centrum v zemi, ve kterém budou vznikat nové technologie a patenty a kam se začnou stěhovat nové firmy. Kromě vzniku nejmodernější vědecké infrastruktury a působení mezinárodní komunity odborníků to regionu přinese také spoustu nových pracovních míst," řekl Marks.

Akademie věd ocenila světově proslulého historika studené války

Akademie věd udělila Čestnou oborovou medaili Františka Palackého za zásluhy v historických vědách světově proslulému znalci studené války, americkému historikovi českého původu Vojtěchovi Mastnému. Laureát patří mezi nejvýznamnější představitele českého intelektuálního exilu a mezi čelné reprezentanty českých humanitních věd ve Spojených státech, uvedl při předávání medaile ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV Oldřich Tůma. Mastný (1936) vystudoval historii 20. století na Univerzitě Karlově. Ve studiu historie pokračoval v exilu v USA. Jeho mimořádně vlivnou knihou na toto téma je Studená válka a sovětský pocit nejistoty, která vyšla v mnoha překladech, česky v roce 2001. Oceněna byla Americkou historickou společností.

Codex gigas vidělo 60.000 lidí, další mohou do 9. března

Již jen do 9. března mají šanci ti, kdo chtějí na vlastní oči vidět slavný Codex gigas známý jako Ďáblova bible. Od loňského září se na ni do Galerie Klementinum přišlo podívat přes 60.000 lidí. Výstava už se nebude prodlužovat a po 9. březnu bude legendami opředený svazek převezen armádním leteckým speciálem zpět do Švédska, které knihu do Prahy zapůjčilo. V posledním týdnu trvání výstavy bude Galerie Klementinum otevřena také v pondělí. Pondělí je spolu s úterkem a sobotou dnem, na který se vstupenky prodávají přímo u pokladny galerie bez předchozích rezervací. Vstupenky na výstavu se prodávají na konkrétní hodiny kvůli ochraně vystavené Ďáblovy bible. Počet osob, jež mohou trezorovou místnost navštívit během jedné hodiny je přísně regulován a návštěvníci se k prohlídce trezorové místnosti musí dostavit v přesně stanovených časech.

Ministerstvo kultury navrhne povolit product placement

Ministerstvo kultury navrhne, aby za určitých podmínek mohly české televizní stanice využívat reklamu ve formě umisťování výrobků v pořadech, takzvaný product placement. To umožňuje nová směrnice, na které se loni dohodla Evropská komise a členské státy unie, označovaná jako Audiovize bez hranic. Na semináři k této úpravěto řekla vrchní ředitelka ministerstva kultury Petra Smolíková. Product placement je v současné době zakázaný, nová směrnice to mění a stanovuje podmínky, za nichž je to možné. Jedním z cílů komise a členských zemí je podle Smolíkové mimo jiné legalizovat cestu k dalším finančním zdrojům na výrobu audiovizuálního obsahu. Je však na každé členské zemi, zda tento způsob reklamy povolí. Pokud ano, bude se týkat pořadů vyrobených po 19. prosinci příštího roku, upozornila Smolíková. To je datum, do kterého musí členské státy novou směrnici zavést do svého národního práva. Product placement se nebude smět objevovat v pořadech pro děti. Podle směrnice také nemá docházet k tomu, aby výroba pořadu byla product placementem natolik ovlivněna, aby prvotní myšlenkou byla prezentace výrobku a nikoli tvůrčí nápad.

Festival podpoří charitativní projekty ve prospěch Tibeťanů

Ve dnech 7. až 16. března se v Praze uskuteční Festival pro Tibet, jehož součástí bude řada koncertů a filmových projekcí i divadelní představení a literární večer. Výtěžek charitativních kulturních akcí organizátoři festivalu věnují na programy podporující vzdělávání a zlepšování životních podmínek Tibeťanů.

České Budějovice chtějí lákat turisty na lodní dopravu

České Budějovice chtějí lákat turisty na lodní dopravu. Výletní lodě by mohly plout na slepém rameni Malše a od Jiráskova jezu k soutoku Malše s Vltavou. Projekt, s nímž se bude město ucházet o dotaci z regionálního operačního programu, naváže na splavnění Vltavy. Úpravy slepého ramene řeky Malše či vybudování plavebních komor si vyžádá přes 158 milionů korun, řekl novinářům primátor Juraj Thoma. "Vidíme v tom obrovský potenciál pro rekreační plavbu," vysvětlil primátor. Největší změnou, které si lidé všimnou, jsou úpravy nábřeží slepého ramene Malše. Nově se opraví silnice po obou stranách toku. Na vodě vzniknou mola, na nichž bude možné se posadit a dát si třeba kávu, nebo nastoupit přímo na výletní loď. Na konci slepého ramene zřejmě vznikne zvedací most a plavební komora. Projekt počítá také s novými kotvišti, půjčovnami loděk či úpravami jezů.

Projekt splavnění Vltavy zahrnuje vodní cestu z Českých Budějovic až do Prahy, které je už státní investicí a má umožnit plavbu i větším lodím s výtlakem do 300 tun. Ředitelství vodních cest v lednu získalo kladný posudek, že stavby v úseku mezi Hlubokou nad Vltavou a vodním dílem Hněvkovice nenaruší životní prostředí. Úpravy toku si vyžádají nejméně 2,6 miliardy korun. První rekreační parník z Orlíku by se mohl v Budějovicích objevit do tří až čtyř let.

Na Matějské pouti se kvůli výpadku elektřiny zastavil provoz

Kvůli výpadku elektřiny se ve čtvrtek odpoledne zastavily atrakce na pražské Matějské pouti. Podle mluvčího Pražské energetiky Petra Holubce se závadu podařilo opravit asi po hodině a půl, v 16:00 už bylo holešovické Výstaviště opět pod proudem. Porucha se stala v jedné z trafostanic u sportovní haly na Výstavišti. "Za ní je napojeno dalších 15 trafostanic, takže bez proudu se ocitla část Prahy 7 od Výstaviště po Parkhotel," řekl ČTK Holubec. Dodal, že šlo o běžnou technickou závadu, která se čas od času stane. Kvůli výpadku se zastavila část atrakcí na Matějské pouti. Podle organizátora Václava Kočky se nikomu nic nestalo, atrakce totiž mají magnetické brzdy, které při výpadku energie zařízení zastaví.

Počasí

Dosud polojasná obloha se od západu zatahuje, s oblačností se objeví déšť. V pátek čekáme teploty 6 až 10 stupňů Celsia, na horách kolem 4 stupňů.