Zprávy

USA ještě s ČR neuzavřely dohodu o radaru, jsou jí ale blízko

Spojené státy ještě s Českou republikou neuzavřely dohodu, která se týká umístění amerického protiraketového radaru, tato dohoda je ale velmi blízko. Řekl to americký prezident George Bush po setkání s českým premiérem Mirkem Topolánkem v Bílém domě. "Chybí nám tři slova", komentoval postup jednání o hlavní smlouvě premiér Topolánek. Bush znovu zdůraznil, že plánovaný systém protiraketové obrany ve střední Evropě není namířen proti Rusku.

V České republice chtějí Spojené státy vybudovat radarovou stanici a v Polsku základnu s deseti raketami schopnými sestřelit balistické střely vypálené potenciálně nebezpečnými státy, jako jsou Írán nebo Severní Korea. Česká vláda začala o umístění radaru ve vojenském prostoru Brdy s USA vyjednávat loni. Topolánek očekává, že příslušné návrhy smluv o umístění radaru v ČR mohou být podepsány v následujících týdnech. Pravděpodobně se tak stane v době nadcházejícího dubnového summitu NATO v Bukurešti.

Podle Topolánka se spor v hlavní smlouvě týká ujednání o ochraně životního prostředí. Česko žádá, aby pro americký radar platily v této věci nejpřísnější standardy. Kromě hlavní smlouvy česká vláda s Washingtonem vyjednává také o smlouvě SOFA, která stanovuje právní rámec pro pobyt amerických vojáků na území ČR. Právě jednání o detailech týkajících se pobytu Američanů v Česku je podle Bushe komplikované. Podle Bushe dal Topolánek najevo, že to bude česká vláda, kdo o přítomnosti rozhodne.

Státům EU se zatím nepodařilo najít společnou řeč k vízům do USA

Členským států Evropské unie se na jednání velvyslanců členských zemí EU nepodařilo najít společný postoj k problematice víz do USA, informovaly ČTK důvěryhodné zdroje. O překonání rozporů se ve čtvrtek pokusí ministři vnitra, i když šance na zaujetí jednotného postoje jsou podle tohoto zdroje v poměru zhruba 50 na 50. Země, které už jsou zařazeny do bezvízového programu s USA, prý chtějí jednání s USA spíše odkládat, zatímco státy, jejichž občané víza potřebují, tlačí na rychlé řešení situace. Spor mezi oběma tábory se vede hlavně o to, zda země mají o těchto věcech vyjednávat s USA bilaterálně, tak jako třeba ČR, či nikoli.

Memorandum o zrušení víz není porušením závazků vůči EU, řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters český vicepremiér Alexandr Vondra. "Uznáváme, že vízová politika je výsostným polem působnosti EU. Zároveň je tu ale náš právní názor, a s ním ani zdaleka nejsme sami, že ETA (elektronická povolení cesty do USA) nejsou víza. Jde o zrušení víz, nikoli o jejich zavedení," řekl Vondra v telefonickém rozhovoru.

Evropská komise upozornila, že si ponechává právo podniknout případné právní kroky vůči Praze kvůli česko-americkému memorandu. Mluvčí Johannes Laitenberger podotkl, že výsledná podoba memoranda je výrazně odlišná od návrhu, který původně předložily USA. Ocenil, že Česká republika s komisí vyjednávání konzultovala, a připustil, že českým zástupcům se podařilo do textu prosadit důležité dodatky. Poznamenal nicméně, že to není text, pod nějž by se komise podepsala.

Opozice kritizuje česko-americké memorandum o cestování do USA

Opozice kritizuje podobu i okolnosti vzniku česko-amerického memoranda, které má vést ke zrušení amerických víz pro české občany. Memorandum není úplným odstraněním víz, ale pouze zjednodušením a zlevněním této procedury, řekl šéf zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Poznamenal, že ani po přijetí memoranda nebudou moci čeští občané cestovat do USA za stejných podmínek jako občané Francie, Německa či Británie. Budou muset vyplňovat elektronickou cestou dotazníky a Američané jim budou moci vstup odmítnout. Největší otázky vzbuzuje to, jaké údaje bude muset český občan americkým úředníkům předávat a jak oni s nimi budou nakládat. Jakmile se premiér Mirek Topolánek (ODS) vrátí z USA, budou od něj socialisté požadovat podrobnou informaci. I komunistický člen zahraničního výboru Václav Exner míní, že navržený model sice zruší víza, fakticky ale "plní úkoly vízové politiky".

Premiér Topolánek označil dokument za zlomový v historii a za možný příklad i pro ostatní země unie. "Udělali jsme průkopnickou práci pro všechny země EU. A já si myslím, že Evropská komise to ví," dodal Topolánek. Daniel Marek z katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci míní, že podpis memoranda s USA nebude mít na postavení České republiky v EU dlouhodobější dopad. Není však podle něj ideální, pokud má komise pocit, že ČR jako členská země problematiku nedostatečně konzultovala.

Čeští občané, kteří mají v platných pasech platné turistické vízum pro vstup do Spojených států, nebudou potřebovat elektronické povolení cesty do USA (ETA). Uvedl to na webových stránkách amerického zastupitelského úřadu v Praze velvyslanec Richard Graber. Ačkoliv ještě systém není do detailu rozpracován, počítá se s tím, že elektronické povolení k cestám do 90 dní pro držitele pasů s biometrickými prvky bude platit dva roky.

Do Afghánistánu přiletěla druhá část českého rekonstrukčního týmu

Skupina dalších 50 českých vojáků dorazila v úterý na základnu českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v afghánské provincii Lógar. Celkově bude v Lógaru působit přibližně 200 vojáků, které doplní asi deset civilních expertů. Čeští vojáci zatím dokázali vystavět většinu dřevěných budov na základně a připravit je pro nové obyvatele. Domy jsou bez oken, aby se nemusely večer zatemňovat. Český tým bude v Lógaru působit přibližně tři roky. Nepůjde o klasickou bojovou misi, ale vojáci budou pomáhat obyvatelstvu.

Zraněný voják v Afghánistánu: Zachránily mě myšlenky na rodinu

Vzpomínky na rodinu, myšlenky na osud kamarádů a snaha udržet si vědomí byly podle těžce zraněného českého vojáka Miloše Prášila hlavními momenty, které mu umožnily přežít loňský sesuv půdy v afghánské provincii Badachšán. Prášila zavalila lavina kamení a bahna, která kromě něj zranila i dalších pět jeho kolegů. Jeden z Čechů neštěstí nepřežil. Dalším pěti lidem však Prášilova obětavost, se kterou jim přišel před sesuvem půdy na pomoc, zachránila život. Prášil nyní v Praze převzal za svoje hrdinství medaili generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera.

Prášil uvedl, že ho první lavina strhla přibližně 70 až 80 metrů daleko. Zasáhla ho však i lavina druhá, která byla podle něj mnohem rychlejší. Štěstí prý bylo, že se vynořil v řece. Náhodou se mu pak podařilo zachytit se o utržené kolo od auta. Během zablesknutí uviděl kámen, na kterém přežil celou noc. Na celém těle měl po sesuvu pohmožděniny. Úplně funkční jenom levou ruku. "Měl jsme vymknuté oba kotníky. Měl jsem utržené koleno, které bylo úplně vykloubené," uvedl. Později v nemocnici však lékaři zjistili, že měl zlomenou i hrudní kost a čelist. Pomoci se dočkal až kolem páté hodiny ranní za rozbřesku, kdy mohly startovat záchranné vrtulníky. Druhého vojáka zachránci našli již mrtvého.

Armáda chce snížit počet generálů

Armáda chce snížit tabulkový počet generálů z 50 na maximálně 35 osob. Plánuje také vytvořit nový sbor vojenských hodností, který budou tvořit poddůstojníci. Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka není nutné mít generály v tak velkém počtu například v zahraničních zastoupeních armády. Picek se během ročního působení ve funkci musel vyrovnat se snižujícím se rozpočtem vojska nebo přípravou provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar.

Jiří Paroubek se v Sýrii setkal s představiteli vládní strany Baas

Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v Sýrii setkal s představiteli vládní Socialistické strany arabské obrody (Baas). Tvrdí ale, že jednání neměla "žádný konkrétní politický obsah". Reagoval tak na server iDnes.cz, který uvedl, že socialisté navázali kontakt s represivní diktátorskou stranou otevřeně podporující terorismus a jednali s ní o spolupráci. Server iDnes s odvoláním na syrská média uvádí, že na semináři o evropské politice ve vztahu k arabským záležitostem Paroubek zdůraznil, že Sýrie musí být součástí jakéhokoliv mírového procesu, a vyjádřil svoji podporu syrskému právu na navrácení Golanských výšin, které okupuje Izrael.

Paroubek uvedl, že ČSSD návštěvu Sýrie předem konzultovala s ministerstvem zahraničí a že její delegaci doprovází český velvyslanec v Sýrii. "Veškerá jednání delegace ČSSD proto probíhají v intencích oficiální české zahraniční politiky vůči Sýrii," dodal šéf sociální demokracie. Také mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová ČTK potvrdila, že ministerstvo o návštěvě socialistů v Sýrii ví. "Podle našich informací jde o jednání na úrovni politických stran, takže jejich obsah nebudeme a ani nemůžeme komentovat," uvedla. Lidový dům v úterý oznámil, že Paroubka doprovází jeho manželka Petra a místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Jako cíl cesty označil zlepšení ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a arabskými zeměmi.

CVVM: Lidé více věří obecním zastupitelstvům než prezidentovi

Lidé více věří obecním zastupitelstvům než prezidentovi, prezident tak již není nejdůvěryhodnější institucí v zemi. V únoru mu stejně jako minulý měsíc důvěřovalo 58 procent občanů, obecní zastupitelstva však mají důvěru 62 procent lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V ulicích Plzně bude během pochodu neonacistů tisíc policistů

Tisíc policistů bude v sobotu v ulicích Plzně při pochodu neonacistů centrem města. Hrozí reálné nebezpeční konfliktu mezi neonacisty a jejich odpůrci. Policie bude mít k dispozici vodní stříkače, obrněné transportéry a vrtulník. Požádala o posily ostatní policejní správy a také specialisty z bavorské a saské policie. Pochod pod názvem Protest proti omezování svobody shromažďování a omezování svobody slova povolil v náhradním termínu Krajský soud v Plzni poté, co uznal žalobu Václava Bureše proti vyslovenému lednovému zákazu.

Dekret protikomunistického odbojáře nemá získat téměř nikdo z KSČ

Podmínky pro získání osvědčení účastníka protikomunistického odboje se možná zpřísní. Na tento dekret by neměli mít nárok téměř žádní členové předlistopadové KSČ. Jednomyslně se na tom shodli senátoři z výboru pro bezpečnost. Doporučili tak změnit původní předlohu zákona o protikomunistickém odboji, podle níž by osvědčení neměli získat funkcionáři a pracovníci aparátu komunistické strany.

Výbor nicméně v zákoně ponechal dvě výjimky. O osvědčení by mohli požádat komunisté, kteří byli ve straně pouze v období Pražského jara, tedy od 1. ledna 1968 do 1. května 1969. Ostatní komunisté by měli mít nárok na dekret v případě, pokud by jejich účast na protikomunistickém odboji nebo odporu "svou intenzitou, rozsahem nebo délkou zjevně převyšovala jeho účast na budování, rozvoji a upevňování komunistické totalitní moci", nebo pokud by s nasazením vlastního života vykonali "mimořádně záslužný čin" proti komunismu. O udělení osvědčení bude rozhodovat Ústav pro studium totalitních režimů.

O podobě předlohy bude Senát rozhodovat na schůzi 19. března. Teprve poté začne vlastní legislativní proces, neboť horní komora může zákony navrhovat jen jako celek. Místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS) jako spoluautor očekává, že norma určitě narazí ve sněmovně, kde měli senátoři kvůli nesouhlasu levice potíže i s prosazením Ústavu pro studium totalit. Zákon má oficiálně uznat protikomunistický odboj a ocenit nasazení aktérů boje za obnovu svobody a demokracie.

Havel a Aznar se shodují, že na tyranii na Kubě se nic nemění

Někdejší český prezident Václav Havel a bývalý španělský premiér José María Aznar prohlásili, že Kuba je i nadále vystavena tyranii poté, co Fidel Castro rezignoval na své funkce, a vyzvali nového kubánského prezidenta, aby provedl demokratické změny. Havel, který sám byl dlouho politickým vězněm za někdejšího československého komunistického režimu, opakovaně vyjadřoval svou podporu kubánským disidentům. Boj za lidská práva pak učinil úhelným kamenem celého svého čtrnáctiletého období, kdy vykonával funkci prezidenta. Česká republika patří v EU i ve světě k nejkritičtějším odpůrcům kubánského režimu Fidela Castra.

Julínkovy zákony k reformě zdravotnictví prošly Legislativní radou, politická debata pokračuje

Legislativní rada doporučila do dalšího jednání sedm zákonů ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), které mají vést k reformě zdravotnictví. Například návrh první normy definuje práva pacientů a umožňuje jejich vymahatelnost. Zajišťuje stejné postavení všem zdravotnickým zařízením. Norma o záchranné službě upraví financování, má zlepšit doby dojezdů a garantovat dostupnost pomoci v celé ČR. Lidé si budou moci také vybrat typ pojistky a připlatit si za nadstandardní výkony. Další zákon by měl zajistit kontrolu či včasnost plateb zdravotníkům. Nad návrhy se mají sejít koaliční špičky.

Tým Národní knihovny zatím nerozhodl o budoucnosti Kaplického stavby

Ani středeční jednání týmu Národní knihovna, které bylo dlouho předem avizované jako závěrečné, nerozhodlo o tom, zda nová budova Národní knihovny (NK) podle návrhu Jana Kaplického bude v Praze na Letné postavena. Členové týmu řekli, že počkají na vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jak dlouho však budou čekat, zatím netuší. Ředitel Národní knihovny Ježek zopakoval, že knihovna nutně a brzy potřebuje rozšířit prostorové kapacity. Architekt Jan Kaplický už ztrácí trpělivost a do měsíce chce hlavní město Prahu žalovat u mezinárodního soudu. V případě, že by se v Praze budova podle jeho návrhu nestavěla, jsou ve hře další města - Brno, České Budějovice či ještě jedno, které nejmenoval. O návrh již dříve projevilo zájem i zahraniční město - Edinburgh ve Skotsku.

Ministr Bursík: Obce budou muset zajistit i třídění biologického odpadu

Podle návrhu novely zákona o odpadech, kterou představil ministr životního prostředí Martin Bursík, budou muset obce nejpozději do začátku roku 2010 umožnit občanům třídit vedle papíru, plastů, skla a nápojových kartonů i biologicky rozložitelný odpad. Povinnost se bude zpočátku týkat jen těch částí obcí, kde převládají rodinné domky. Na ostatní části obcí a měst se tato povinnost bude rozšiřovat postupně tak, aby měly šanci se připravit.

Češi sice vyhazují méně odpadků, víc třídí a stále častěji znovu využívají komunální odpady, zřejmě ale nezvládnou do roku 2010 zvýšit recyklaci komunálních odpadů na 50 procent ve srovnání s rokem 2000, jak to žádá Odpadový plán ČR. Každý Čech předloni vyhodil 387 kilogramů odpadů, z toho 268,1 kilogramu do popelnice na směsný odpad. V popelnicích skončilo spolu s nerozložitelným odpadem na jednoho obyvatele také 139 kilogramů biologického odpadu, který bylo možné využít kompostováním.

V Nalžovicích začali s likvidací nelegálního skladu chemikálií

Zástupci odborné firmy začali likvidovat stovky tun chemikálií v nelegálním skladu v Nalžovicích na Příbramsku. Sanační práce potrvají 24 týdnů. Chemické látky skončí ve spalovnách a laboratořích po celé republice. Asi 200 tun nebezpečných chemikálií uložil v areálu bývalého vepřína podnikatel, který zkrachoval. Nebezpečné jedy objevila předloni starostka obce, od té doby byl sklad pod neustálým dohledem policie. Uloženy v něm byly vedle radioaktivních látek například i chlor a různé kyseliny. Sanační práce budou stát přes devět milionů korun.

Nejvyšší správní soud pozastavil činnost Republikánům Miroslava Sládka, nedodali finanční zprávy

Nejvyšší správní soud (NSS) pozastavil činnost ultrapravicových Republikánů Miroslava Sládka, kteří navazují na někdejší parlamentní Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa (SPR-RSČ). Důvodem je to, že republikáni nedodali Poslanecké sněmovně výroční finanční zprávy za roky 2004 až 2006. Nesplnili tak zákonnou povinnost všech politických stran v Česku, řekl předseda senátu Vojtěch Šimíček. Předseda strany Sládek soudcům mimo jiné řekl, že strana přišla v roce 2005 o účetnictví - ukradl ho tehdejší pokladník. Proto prý neexistovaly podklady pro finanční zprávy. Na audit ani na zaplacení práce účetních prý strana neměla peníze.

Pražské Národní muzeum chystá výstavy k srpnu 1968 a vzniku Československa

Výstavy k "magickým" osmičkám v letopočtech českých dějin připravuje na letošní rok vedení Národního muzea v Praze (NM). Těmi největšími bude expozice k výročí srpna 1968 a výstava připravená k 27. říjnu 1918 nazvaná A zrodila se republika. Její hlavní část se odehraje na lešeních před budovou, řekl generální ředitel NM Michal Lukeš. Aby navodili atmosféru okupace, chtějí pracovníci muzea využít zvuků včetně střelby a rachotu přelétávajících letadel. "Zkrátka Praha se probudí 21. srpna a muzeum bude okupováno. Na budovu budou znovu mířit sovětské kulomety ze zapůjčených vojenských vozidel," vysvětlil Lukeš. Ve foyeru budovy doprovodí venkovní prezentaci výstava fotografií s texty k roku 1968. Hlavním "exponátem" bude samotná historická budova muzea, na jejíž fasádě i pískovcových sloupech jsou dodnes patrné stopy po střelbě. Vojáci tehdy poničili kamenné sochy a reliéfy, rozbili většinu oken a poškodili většinu místností včetně ředitelny a zasedací síně muzea.

Mimořádnou prezentací bude i podzimní výstava ke vzniku Československa, která obsadí prakticky celou hlavní budovu. Podle Lukeše by mělo jít o expozici multimediální, interaktivní a vzdělávací, která by měla pomoci vtáhnout především středoškolské studenty do děje. Potrvá do 15. března 2009.

ČSA loni po letech ztrát hospodařily se ziskem 111 milionů korun

České aerolinie za loňský rok vykázaly zisk 111 milionů korun, a dostaly se tak z téměř čtyřsetmilionové ztráty z roku 2006. Hospodářské výsledky představil prezident firmy Radomír Lašák. Naposledy ČSA hospodařily se ziskem v roce 2004, v následujícím roce se propadly do téměř půlmiliardové ztráty. V zisku za loňský rok jsou zahrnuty i mimořádné příjmy z prodeje nákladového terminálu. Transakce se na výsledcích podílí zhruba 50 plusovými miliony.

V českých lesích hrozí kůrovcová kalamita

V českých lesích letos hrozí kůrovcová kalamita mimořádné velikosti. K očekávanému přemnožení kůrovce, který dokáže zničit celé smrkové porosty, přispělo zejména počasí - vláhový deficit i teplotně nadnormální počasí posledních dvou let. Do boje s kůrovcem se lesníci pouštějí již nyní. Začínají kácet zdravé stromy, které v lese po zakrytí větvemi slouží jako lapáky lýkožrouta.

Český národní registr dárců dřeně pomohl už 500. pacientovi

Český národní registr dárců kostní dřeně pomohl jubilejnímu 500. pacientovi. Je jím šestnáctiletý chlapec z Česka, který se operaci podrobil na transplantační jednotce kliniky dětské hematologie a onkologie pražské Fakultní nemocnice Motol. Registr eviduje přes 32.000 dobrovolníků. Napojení na mezinárodní databázi mu umožňuje vyhledávat vhodné dárce i mezi více než 11 miliony lidí z celého světa. Pravděpodobnost nalezení vhodného dárce se pohybuje kolem 70 procent.

Zrušení podpory stravenek prý zvýší tlak na růst mezd

Případné zrušení daňového zvýhodnění stravenek údajně ještě více zvýší tlak na růst mezd a zaměstnavatelé se kvůli tomu mohou dostat do závažných problémů. Na tiskové konferenci to uvedl předseda Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner. Konec zvýhodnění poněkolikáté odmítli i odboráři a podle Wiesnera jde o vzácnou shodu mezi zaměstnavateli a odbory. "Kvůli růstu cen energií a rostoucí inflaci bude ještě více ohrožena konkurenceschopnost malých a středních podniků, které tak nebudou moci požadavky zaměstnanců splnit," uvedl Wiesner. Tuto obavu podporuje i únorový průzkum společnosti STEM/MARK, podle kterého by tři čtvrtiny lidí případné zrušení stravenek zaměstnavatelem kvůli jejich daňové nevýhodnosti považovaly za snížení svého příjmu.

Vláda podle místopředsedkyně Českomoravské komory odborových svazů Marcely Kubínkové zneužívá trpělivost zaměstnanců, kterých je v Česku kolem tří milionů, přičemž 40 procent z nich využívá stravenky. Jejich případné zrušení může podle odborářů i zaměstnavatelů ohrozit zdraví zaměstnanců, protože se zhorší jejich stravovací návyky. I podle průzkumu společnosti STEM/MARK se polovina zaměstnanců domnívá, že v případě zrušení daňového zvýhodnění stravenek se jejich stravování zhorší. Firmy si zatím mohou 55 procent z nominální hodnoty stravenek odečíst z daňového základu.

Dojíždění za prací je ve světě samozřejmostí; Češi zaostávají

Dojíždění do zaměstnání se ve světě stává samozřejmostí. Lidé jsou ochotní urazit do práce stále větší vzdálenosti a většinou klesá také podíl pracovníků, kterým cesta do zaměstnání trvá méně než 20 minut. Češi naproti tomu jen velmi neradi pracují daleko od svého trvalého bydliště. Podle statistiků dojíždí do zaměstnání více než čtyři miliony Čechů, z toho však téměř 60 procent cestuje pouze v rámci obce, kde bydlí. Svou obec pravidelně opouští 1,7 milionu lidí, což je zhruba 40 procent všech pracujících. Extrémem je Praha, ze které za prací nevyjíždí téměř nikdo. Průměrná doba cesty do práce je 26 minut.

Jihočeský hejtman ocenil studenta, který zachránil tonoucí dívku

Jihočeský hejtman Jan Zahradník odměnil patnáctiletého studenta Václava Kotáska, který na Štědrý den zachránil devítiletou dívku. V Horním Miletíně se pod ní prolomil led. Kotásek ji z vody vytáhl a v náruči ji donesl domů rodičům. Hejtman mu předal stříbrnou pamětní medaili Jihočeského kraje.

V Chodově hořel desetipatrový věžák, požár poškodil čtyři byty

Tři byty poškodil požár, který vypuknul v desetipatrovém věžovém domě v Chodově na Sokolovsku. Dva lidé se nadýchali kouře a byli převezeni do nemocnice, 11 jich muselo být z domu evakuováno. Hořelo v bytě v sedmém patře. Kvůli netěsným stupačkám se ale požár rozšířil i do třech bytů nad ním.

Perníkář: Ochranná známka perníku je pro nás zodpovědnost

Po téměř čtyřech letech snažení mohou výrobci perníku používat chráněné zeměpisné označení Pardubický perník. Pardubice by díky zdobenému perníku mohly být v Evropě o něco víc známější. Výrobky místních perníkářů členské státy EU uznaly jako ojedinělý a tradiční výrobek. Právo na chráněné zeměpisné označení Pardubický perník však také firmy povede k větší zodpovědnosti, řekl předseda Sdružení pardubického perníku Josef Novotný. V Pardubicích peče perník šest firem, z toho čtyři vyrábí ručně zdobený perník. Pardubický perník získal renomé na přelomu 19. a 20. století. Za První republiky byly místní firmy patrně největšími producenty v zemi a zaměstnávaly 2000 lidí.

Znojemské okurky budou nejspíš nakonec vyrábět Islanďané

Znojemské okurky proslavené v mnoha zemích světa budou nejspíš nakonec vyrábět Islanďané. Ke značce Znojmia, která po ukončení výroby ve Znojmě málem zmizela ze světa, se teď dostává islandská skupina Nordic Partners. Chce koupit současného majitele receptu, východomoravskou konzervárnu Hamé. Dlouhý a často komplikovaný příběh jedné z typických českých pochutin tak má další díl.

Znojemský poklad už na severu Evropy, konkrétně ve Švédsku, dobře znají, za druhé světové války se tam dokonce vyráběl. Může za to Herbert Felix, který se těsně před válkou přestěhoval ze Znojma do Švédska. "Kromě pasu si vezl tři věci: československou vojenskou knížku, dopisy pro švédské firmy, se kterými byly již dříve uzavřeny obchodní kontrakty, a dědův recept na výrobu nakládaných okurek, který byl v té době přísně střeženým tajemstvím znojemského podniku," popsal Zbyšek Dřevojan ze sdružení Znojemské okurky. Sdružení chce znojemskou okurku propagovat. Dřevojan věří tomu, že Islanďané známému produktu pomohou.

České děti mlsají více sladkostí, než by prospívalo jejich zdraví

České děti mlsají více sladkostí, než by prospívalo jejich zdraví. Školáci ve věku sedm až deset let překračují povolený denní příjem sacharidů až o třetinu. Dana Růžičková z Poradenského centra Výživa dětí varovala, že trvale vysoký příjem sacharidů, který není vyrovnán dostatkem pohybu, vede k obezitě a může vést i k rozvoji cukrovky.

Z Vyšehradu zmizel bez povolení památkově chráněný objekt

Praha má o památku méně, z Vyšehradu totiž zmizel bez povolení památkově chráněný objekt. Firma, která loni zvítězila ve výběrovém řízení Českých drah a koupila historickou budovu nádraží na Vyšehradě, bez vyjádření památkářů i drážního úřadu zbourala bývalou čekárnu. Domek stál mezi kolejemi a s hlavní budovou ho spojoval podchod.

Šebrle a dva handicapovaní sportovci pustili kameru do soukromí

Z hlavy Romana Šebrleho vzešel nápad vytvořit televizní cyklus s názvem Cesta k vítězství. Sportovní dokument nechá nahlédnout pod pokličku přípravy nejen světového rekordmana v desetiboji na olympijské hry, ale také soukromí, tréninku, závodů i emocí v podání postižených sportovců Romana Musila a Jiřího Ježka při přípravě na paralympiádu v Pekingu. První díl bude obsahovat retrospektivu všech tří aktérů až k oběma předchozím olympiádám v Sydney a v Aténách. Každá další část dokumentu už bude věnována vždy jen jedinému sportovci. Štáb se Šebrlem natáčí už od října, jezdí s ním i na závody a soustředění. Aktuálně natáčí v Dominikánské republice, kde nyní závodí Ježek, handicapovaný cyklista s podkolenní amputací.

Počasí

Bude polojasno, přechodně i oblačno. Nejvyšší teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem tří stupňů Celsia.