Zprávy

Švejnarovy projevy byly podle Klause banální a prázdné

Za banální a prázdné označil prezident Václav Klaus projevy, které při volbě nové hlavy státu pronesl jeho protikandidát Jan Švejnar. V rozhovoru pro televizi Prima konstatoval, že témata, která Švejnar nastolil, byla nedůstojnými frázemi a banalitami, které nestojí za komentář. "Jsou to prázdná slova, které pro někoho znějí vznešeně," komentoval například Švejnarovy výroky o podpoře vzdělávání. "Neznám rodiče, kteří by neusilovali o to, aby jejich dítko bylo co nejvzdělanější," uvedl Klaus s tím, že diskuse o důležitosti vzdělávání není třeba a hrdinně diskutovat o tom chtějí pouze ti, kteří chtějí získat peníze na to, či ono.

Projevy předsedy zelených Martina Bursíka, šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a senátora Martina Mejstříka na adresu Václava Klause byly podle znovuzvoleného prezidenta "podhoubím" pro vznik výhružných dopisů, které obdrželi někteří volitelé v uplynulém týdnu. Klaus uvedl, že tyto politiky nechce obviňovat, jejich nepřátelské projevy podle něj nicméně přispěly k atmosféře, ve které lidé "jiného naturelu" použili silnější kalibr. Politici z řad zelených a ČSSD podle Klause při volbě nové hlavy státu ve Španělském sále Pražského hradu pronesli lživé výroky, které si mohli upřít. Označil je za smutné a tragické.

V týdnu mezi první a druhou volbou dostalo několik senátorů a poslanců, kteří hodlali volit Klause, poštou kulky či střelný prach. Podle prezidenta přesto nelze hovořit o tom, že volbu hlavy státu doprovázely mafiánské praktiky. "Takhle bych to nehodnotil," komentoval citace zahraničních médií. Poznamenal, že při volbě T. G. Masaryka v roce 1920 po sobě zákonodárci házeli lavicemi. Klaus opět zopakoval, že veřejná volba byla proti tradicím. "Dovedu si to představit, ale nechtějte po mě resolutní výrok," odpověděl na dotaz, zda by se po aktuálních zkušenostech přiklonil k přímé volbě hlavy státu.

Klaus potvrdil, že se ve čtvrtek radil s lobbistou Surňakem

Prezident Václav Klaus potvrdil, že se v předvečer svého znovuzvolení setkal s lobbistou a někdejším blízkým poradcem expremiéra Stanislava Grosse (ČSSD) Andrejem Surňakem. S člověkem, který podle Klausových slov nepatří do jeho okruhu, se stejně jako s desítkou dalších radil, co říct v kandidátském projevu před druhou volbou. "Bavili jsme se spolu, protože jsme se bavili v posledních pěti letech třikrát v podobných situacích," uvedl Klaus. Podle informací deníku MF Dnes Surňak Klausovi pomáhal při prezidentské volbě už v roce 2003, kdy sháněl pro Klause hlasy mezi zákonodárci nejednotné ČSSD. Ti pak při volbě "potopili" svého prezidentského kandidáta Miloše Zemana.

Prezident neví, kterou zemi si vybere pro první zahraniční návštěvu

Prezident Václav Klaus zatím neví, kterou zemi si vybere pro první zahraniční cestu v druhém volebním období. Podle tradic by měl zamířit na Slovensko, byl se tam ale rozloučit v polovině ledna. "Ještě jsme se o tom neradili, plán zahraničních cest na rok 2008 jsme dopředu nedělali," uvedl v rozhovoru pro televizi Prima. Během prvního prezidentského mandátu Klaus navštívil 51 zemí a pobýval téměř na všech kontinentech kromě Austrálie a jižní Ameriky. Nejčastěji, devatenáctkrát, byl Klaus v Rakousku (kde trávil i některé dovolené), sedmnáctkrát zavítal do Německa. Na třetím místě jsou USA, kde Václav Klaus pobýval dvanáctkrát; často byl i v Itálii, Polsku nebo na Slovensku, odkud pochází jeho manželka.

Podle Švejnara je ČSSD perspektivní stranou

Sociální demokracie je podle Jana Švejnara perspektivní a je schopná nabídnout politickou budoucnost, proto jí také rostou preference. Neúspěšný prezidentský kandidát to řekl členům Ústředního výkonného výboru ČSSD, který se v neděli sešel v Praze, aby analyzoval výsledky prezidentských voleb. Sociálním demokratům Švejnar poděkoval za podporu a omluvil se za to, že jim slíbil vítězství, které se nakonec nepodařilo. "Nezvítězili jsme, ale dokázali mnohé," uvedl. Ještě před dvěma měsíci podle něj nikdo nevěřil, že jeho boj s Václavem Klausem, který prezidentskou funkci obhajoval, by byl vyrovnaný. Předseda ČSSD Jiří Paroubek řekl, že to, čeho se podařilo dosáhnout bylo "neuvěřitelné". Šéf ČSSD tvrdí, že hlavním poraženým ve volbě hlavy státu jsou komunisté. Podle Švejnara problém komunistů spočívá v tom, že nedokázali sladit postoj tří čtvrtin svých voličů, kteří ho podle některých výzkumů veřejného mínění podporovali, a stranického vedení.

Klaus, který po minulých parlamentních volbách řekl, že nebude jmenovat vládu závislou na přeběhlících, se nakonec podle Švejnara stal prezidentem založeným na tomto systému. Švejnar přesto doufá, že Klaus "bude vykonávat svůj úřad s pokorou a s vědomím, že lidé chtějí změnu". Straně takové velikosti, jako ČSSD je, by prý Švejnar nevytýkal jednoho přeběhlíka v tak vypjaté situaci, která při prezidentské volbě byla. "Byly tam obrovské tlaky, stalo se, co se stalo," řekl.

Na sociálních demokratech Švejnar oceňuje, že dokázali vytvořit alianci napříč politickým spektrem a přijmout kandidáta, který nebyl z jejich řad. To je podle něj jev na české politické scéně zcela nový. Považuje proto spolupráci s nimi při prezidentských volbách za výborný základ pro budoucnost. Nyní chce Švejnar několik měsíců odpočívat. Na dotaz, zda zůstane v politice odpověděl, že si je vědom takového přání občanů. O vstupu do nějaké strany prý rozhodně neuvažuje a vlastní stranu zakládat nehodlá. Nevyloučil ale, že by se mohl objevit jako kandidát v senátních volbách.

ČSSD chce připravovat přímou volbu prezidenta

Sociální demokraté chtějí připravovat přímou volbu prezidenta republiky občany. Na zasedání svého ústředního výkonného výboru k tomu vyzvali ostatní parlamentní strany. "Není vhodnější okamžik, co se týče podpory veřejnosti," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Výbor schválil postup stranických představitelů při volbě hlavy státu. Paroubek před členy výboru obvinil z nezdaru Jana Švejnara především politickou skupinu kolem předsedy ODS a premiéra Mirka Topolánka, která podle něj používala korupční praktiky. Také komunisté podle něj nejsou bez viny. Neustále měnili pozici a dokonce nominovali vlastní kandidátku. "Je to poučení, že je potřeba vidět komunisty jako soupeře nalevo od nás. Lidem je třeba říkat, že hlas pro komunisty je ztraceným hlasem pro levici a za určitých okolností může být i hlasem pro ODS," uvedl. Předseda Vojtěch Filip dostal KSČM podle Paroubka do ještě větší izolace, než ve které byla před prezidentskou volbou. "Budeme těžko hledat důvěru, kterou jsme k nim měli," uzavřel.

Poslanci Snítilému kvůli hlasu pro Klause hrozí vyloučení z ČSSD

Pokud sociálnědemokratický poslanec Evžen Snítilý důvěryhodně nevysvětlí, proč dal v prezidentské volbě svůj hlas Václavu Klausovi, tak mu hrozí vyloučení ze strany. V České televizi to řekl místopředseda ČSSD Milan Urban, podle kterého o tom musí rozhodnout místní organizace ČSSD v Náchodě, odkud Snítilý pochází. Nejsilnější opoziční strana již Snítilého kvůli podpoře kandidáta ODS vyloučila ze poslaneckého klubu. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka byla za rozhodnutím Snítilého volit Klause politická korupce, Snítilý ale podobná obvinění odmítá. Podle Urbana se Snítilý při volbě prezidenta nerozhodoval svobodně. "Nemám na to žádné důkazy, ale ta jeho změna názoru byla překvapivá pro všechny," uvedl Urban.

Mezi sociálními demokraty Náchodska sílí hlasy, které požadují, aby byl poslanec Evžen Snítilý vyloučen z ČSSD. Jednat o tom budou příští týden, patrně již v pondělí. ČTK to řekl předseda okresního výboru ČSSD Miloslav Mrština. Podle něj by se ale měl Snítilý, jehož hlas pomohl zvolil Václava Klause opět prezidentem, především vzdát funkce poslance.

Ministerstvo zahraničí bere dění v Kosovu na vědomí, část politiků je proti

Ministerstvo zahraničí oznámilo, že bere deklaraci nezávislosti přijatou kosovským parlamentem na vědomí, je ale nutné, aby ohledně uznání nezávislosti Kosova přijala společné stanovisko Evropská unie. Česká republika chce postupovat v koordinaci s členskými státy EU, informovala mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová. Ministerstvo uvítalo především to, že se Kosovo v deklaraci přihlásilo k Ahtisaariho plánu, který v podstatě počítal s vyhlášením nezávislosti pod mezinárodním dozorem. "Za klíčové pro dosažení politické a bezpečnostní stability v Kosovu a regionu západního Balkánu považujeme závazek zajištění demokratického a multietnického Kosova," uvedla Opletalová.

"Věřím, že Srbsko ve světle posledních událostí nesestoupí z cesty dialogu ve smyslu evropské integrace," komentoval události na Balkáně premiér Mirek Topolánek, který zároveň potvrdil, že rozhodujícím faktorem v postupu české diplomacie ke Kosovu bude pondělní zasedání evropské Rady pro všeobecné záležitosti a vnější vztahy v Bruselu. Podle místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry (ODS) však bude dohoda velmi obtížná. Vondra míní, že Kosovo budou postupně uznávat jednotlivé státy EU. Velké členské státy jsou podle Vondry dohodnuté na tom, že nezávislost jihosrbské provincie uznají velmi brzy, některé další země s tím však mají problémy.

Prezident Václav Klaus se domnívá, že vyhlášená nezávislost Kosova na Srbsku může mít pro Evropu bezprecedentní důsledky. Může totiž podle něj způsobit situaci, kdy i další části některých evropských států mohou usilovat o odtržení. Podobný názor má i místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). S odtržením Kosova zásadně nesouhlasí sociální demokraté. Na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD vyzvali ústavní orgány České republiky, aby nezávislost jihosrbské provincie neuznaly. Podle předsedy strany Jiřího Paroubka je odtržení předčasné a nezodpovědné, zároveň je v rozporu s mezinárodním právem.

V části Kosova, na základně Šajkovac, působí v současné době také český armádní kontingent. Podle jeho mluvčí Andrey Langerové v této oblasti slaví místní obyvatelé odtržení od Srbska již od nedělních dopoledních hodin. "Všude lze vidět kosovské a americké vlajky," uvedla. Očekává, že oslavy budou poklidné. Kontingent podle ní neustále monitoruje situaci v místě, kde žijí kosovští Srbové. Česko má v Kosovu více než 500 vojáků a v rámci mise OSN zde působí i 25 českých policistů.

Schwarzenberg a Čunek jednají o návratu Čunka do vlády

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek jedná o svém návratu do vlády s ministrem zahraničí za Stranu zelených Karlem Schwarzenbergem. V České televizi to uvedla předsedkyně poslaneckého klubu Zelených Kateřina Jacques. Schwarzenberg už dříve řekl, že odejde z vlády, pokud do ní Čunek znovu vstoupí. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) je Čunkův návrat už hotovou věcí. "Jednání na toto téma probíhají, především mezi Karlem Schwarzenbergem a Jiřím Čunkem a samozřejmě mezi premiérem Mirkem Topolánkem a předsedy jednotlivých stran," řekla Jacques. Zda by oba mohli sedět v jedné vládě, mohou podle ní odpovědět jen Schwarzenberg a Čunek, kteří spolu jednání vedou.

Čunek rezignoval loni v listopadu, jako důvod uvedl, že nejvyšší státní zástupkyně znovu otevřela případ jeho údajné korupce. Poté, co byl zproštěn obvinění z přijetí úplatku, by se rád do vlády vrátil. "Pokud KDU-ČSL chce mít svého předsedu ve vládě, bude ho mít," řekl v pátek premiér. Místopředseda ODS Pavel Bém s návratem Čunka do vlády nesouhlasí. Respektuje ale, že je to kompetence a odpovědnost předsedy Topolánka.

Schwarzenberga čeká v nejbližších dnech operace srdce. Moderátor diskuse Václav Moravec připomněl úvahy médií, že operace Schwarzenberga může vést k tomu, že ze zdravotních důvodů rezignuje. To umožní návrat Čunka. Na ministerstvo zahraničí by prý přešel předseda Strany zelených Martin Bursík, případně by Schwarzenberga nahradil ve vládě neúspěšný prezidentský kandidát Jan Švejnar. "Nedokážeme si představit, že bychom Karla Schwarzenberga v této funkci jakkoli chtěli nahrazovat, velmi lpíme na jeho přítomnosti v této vládě a v tom konkrétním úřadě," zdůraznila Jacgues.

Většina podniků zvládla po reformě výplatu mezd bez problémů

Většina podniků v Česku lednovou výplatu po změně sazby daně z příjmu zvládla bez problémů, až na výjimky se mzdy pro zaměstnance nezpozdily. Těsná většina společností považuje novou daňovou soustavu za jednodušší. Vyplývá to z bleskového průzkumu, který mezi zhruba 150 členskými podniky v minulých dnech uskutečnil Svaz průmyslu a dopravy. Daňové změny v rámci nového zákona o dani z příjmu platí od 1. ledna 2008. Při celkovém hodnocení nové soustavy ji lehce nadpoloviční většina podniků považuje za jednodušší nebo potenciálně jednodušší poté, co se s ní lidé lépe seznámí - dohromady 28 a 43 procent. Zbývající třicetiprocentní část podniků ji vidí jako složitější. Některé z těchto podniků ale přiznávají, že za "složitost" považují v obecné rovině nutnost změny, tedy nehodnotí to jako srovnání dřívějšího a nynějšího systému.

Přestože většina podniků nepředpokládá další "administrativní problémy", jako riziko vidí budoucí tlak na vývoj mezd. Téměř deset procent podniků poukazuje na velký problém se změnou v možnosti uplatňování úroků z úvěru, stejné procento dotázaných poukazuje na problém uplatňování slevy na dani u nerezidentů. U asi pěti procent dotázaných se objevila obava z nejasností nebo spíš budoucí možné nejednotnosti výkladů ze stran státních institucí, stejné procento uvedlo jako problém nejasnosti výpočtu náhrad v souvislosti s používáním služebních vozidel. Výjimečně se objevily názory, které hodnotí nutnost změny jako ústupek politickým dohodám, jež v praxi mnoho nepřinesly.

Stavební spořitelny v lednu půjčily o 45 procent více peněz než loni

Zájem Čechů o úvěry ze stavebního spoření nepolevuje ani letos. Stavební spořitelny v lednu půjčily na bydlení více než pět miliard korun, meziročně o 45 procent více. Vyplývá to z údajů jednotlivých stavebních spořitelen. Za celý loňský rok spořitelny půjčily téměř 74 miliard korun, a celý trh úvěrů ze stavebního spoření tak meziročně stoupl o 40 procent. Celkem loni uzavřely 862.000 nových smluv o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek, zatímco předloni to bylo 826.000 smluv. I v lednu spořitelnám rostl počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření; jejich počet stoupl meziročně o více než 17.000 na 87.800 smluv.

"Lednové výsledky naznačují pozitivní reakci obyvatelstva na produkt, který v dobách rostoucích úrokových sazeb na celém trhu zdražuje jen část svých úvěrů, a to znatelně méně, než vidíme u jiných druhů půjček. Že si to stavební spořitelny mohou dovolit, vyplývá z toho, že nezískávají peníze na trhu, ale z dlouhodobých vkladů svých klientů," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. V objemu nově poskytnutých úvěrů zaznamenaly v lednu všechny stavební spořitelny bez výjimky více než třetinové meziroční nárůsty, u některých byl nárůst dokonce více než poloviční. Češi stavební spoření i přes růst úvěru využívají především jako výhodný způsob ukládání peněz, hlavně kvůli každoroční státní podpoře.

Pátý ročník sbírky Nadace Euronisa vynesl téměř milion korun

Sbírka Pozvedněte slabé!, kterou už popáté uspořádala křesťanská Nadace Euronisa v Libereckém kraji a Šluknovském výběžku, vynesla na pomoc potřebným bezmála milion korun. Výtěžek 967.000 korun byl za dobu existence sbírky rekordní a byl zhruba o pětinu vyšší než výnos loňského ročníku. Za pět let existence sbírky se tak dohromady podařilo na pomoc potřebným vybrat více než tři miliony korun, řekl ČTK její koordinátor Jan Pelant. Podobně úspěšná byla pro nadaci i tradiční aukce uměleckých předmětů, kterou loni v listopadu uspořádala Euronisa už po jedenácté. Vynesla přes milion korun, což bylo v historii aukce teprve potřetí. Loni se dražilo 181 uměleckých předmětů od 120 českých výtvarníků. Byla mezi nimi taková jména jako Max Švabinský, Jan Rapin, Vlastimil Zábranský, Olbram Zoubek nebo Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Právě skleněná plastika známých železnobrodských výtvarníků vynesla nejvíce - nový majitel za ni zaplatil 280.000 korun, o 200.000 víc než činila vyvolávací cena.

Výnosy obou akcí jsou určeny na podporu sociálních projektů ze čtyř okresů Libereckého kraje a Šluknovského výběžku. Ze sbírky letos získá podporu 17 konkrétních projektů. Například Regionální organizace postižených Liberec Sever použije výtěžek sbírky na rekonstrukci místnosti, kde její klienti cvičí. "My za ně vybudujeme bezbariérový přístup do chráněné dílny," řekl ČTK Ladislav Kořínek z občanského sdružení Drak, které pomáhá vozíčkářům v Liberci. Peníze ze sbírky ale přispějí také na nákup polohovacího lůžka pro frýdlantský Domov U Spasitele, na dopravu mentálně postižených sportovců na závody nebo na nákup kompenzačních pomůcek pro postižené.

Nový sborník Fenomén Foglar přiblíží osobnost a dílo spisovatele

Na otázku, zda dílo spisovatele a skautského vůdce Jaroslava Foglara má stále ještě co nabídnout mládeži v dnešní "postmoderní době počítačových her", odpovídá nový sborník nazvaný Fenomén Foglar. Bezmála pětisetstránková publikace obsahuje texty pěti desítek autorů analyzujících Foglarův odkaz z řady hledisek, například historického, pedagogického, literárněvědného i filozofického. "Jeho důraz na hodnoty přátelství, dobra, odvahy, zájmu o přírodu a čestného jednání, to je něco, co bezesporu stojí za opakované akcentování právě v dnešní době, kdy je mravnost považována za slabošství a stálost slova za hloupost," řekl ČTK editor sborníku Ivo Jirásek z Prázdninové školy Lipnice, která publikaci ve spolupráci se Sdružením přátel Jaroslava Foglara vydala. "Pro nás, tedy pro zájemce o zážitkovou pedagogiku, je Foglarovo dílo stále velmi významným zdrojem inspirace," konstatoval Jirásek. Foglar podle jeho názoru inspiruje využíváním romantické atmosféry, schopností motivovat zajímavými legendami, vybízením k soutěživosti a k hledání dobrodružství a tajemství v přírodě.

Významné zůstává i Foglarovo neustálé upozorňování na nutnost zdravého způsobu života naplněného fyzickými aktivitami. "Ukazuje se totiž, že právě nedostatek pohybové aktivity včetně důsledků obezity se stává vážným civilizačním problémem," vysvětlil Jirásek. Ani dlouhá doba, jež uplynula od prvních vydání Foglarových knih, jim přitom podle Jiráska neubrala na oblíbenosti u čtenářů. "Z průzkumů zcela jasně vyplývá, že se více než půl století udržují na špičce čtenářské obliby a že skutečně působí na proměnu životního stylu čtenářů," konstatoval.

Výstava věnovaná Josefu Ladovi v Pardubicích patří k největším

Jednu z nejrozsáhlejších expozic prací Josefa Lady připravuje Východočeská galerie v Pardubicích. Jeho tvorbu měli nedávno diváci možnost shlédnout v Praze, část z ní uvidí i návštěvníci v krajském městě. Pardubickou výstavu však doplní obrázky soukromých sběratelů, které nejsou ve výstavních prostorech běžně k vidění. V domu U Jonáše výstava začíná 27. února a představí zhruba 300 Ladových obrázků. ČTK o tom informovala Šárka Zahálková z galerie. "Nepřepokládá se, že by výstava putovala dál. V tomto a minulém roce proběhlo menších Ladových výstav, naše je nerozsáhlejší. Většina věcí je na papíře a vystavováním trpí. Věci proto půjdou po skončení expozice zpátky do depozitářů," řekla Zahálková. Návštěvníci galerie poznají Josefa Ladu nejen jako kreslíře pohádkových postav, výstava nemine jeho počátky, karikatury nebo scénické návrhy a kostýmy pro Národní divadlo. "Proslavil se především jako ilustrátor Haškova Švejka a tvůrce originálních dětských knížek. Zásadním způsobem zasáhl i do moderní české karikatury, knižní tvorby a ilustrace, věnoval se i plakátu, reklamě a scénografii," řekla Zahálková.

Plzeň chce muzeum loutek ještě letos, uvolní další miliony

Město Plzeň chce ještě letos otevřít Muzeum loutek v domě číslo 23 na náměstí. Rozsáhlá rekonstrukce opuštěného objektu za zhruba 35 milionů Kč, s níž se začalo v loňském roce, by měla být dokončena v říjnu. Hned poté bude muzeum vybaveno exponáty. Nepůjde přitom jen o loutky ve vitrínách, ale expozice má být interaktivní a záživná. Novinářům to řekla radní Marcela Krejsová s tím, že na pořízení expozic i realizaci a vybavení interiérů mobiliářem uvolnila v minulém týdnu radnice 18 milionů Kč. Peníze ještě musí schválit zastupitelé. V současné době se zpracovává koncepce muzea, město vypíše výběrové řízení na projekt realizace expozice, dodala. Celkové investice do muzea, jež má být novým turistickým lákadlem krajské metropole, dosáhnou asi 50 milionů korun.

Divadelní dekorace a loutky do nového muzea poskytne hlavně plzeňské Divadlo Alfa, které má v depozitářích stovky originálních a cenných loutek. Vyřeší tak současně i problém s jejich uskladněním, protože si na každou premiéru vyrábí maňásky nové. Plzeňská Alfa také zajistí koncepci provozu výstavy. Kromě loutek z Alfy, která jich ročně desítky až stovky zapůjčí na nejrůznější české festivaly, budou v muzeu také exponáty z depozitu Západočeského muzea v Plzni, jež bude provozovatelem. Další by se mohlo podařit nakoupit u soukromých sběratelů. Plzeň se o vybudování muzea vycházejícího ze zdejší významné tradice loutkářství snažila neúspěšně od roku 1995. Prosazovala ho zejména jako novou atrakci pro turisty. Studii si nechala zpracovat už v roce 1999.

Vandal v noci poničil výběh pražských goril

Venkovní expozici populárních pražských goril poničil v noci na neděli neznámý člověk. Chovatel Marek Ždánský řekl, že do výběhu se vandal dostal přes zamrzlý vodní příkop, přetrhl elektrický ohradník a do prostoru naházel odpadkové koše, cedule a další předměty z okolí. "Protože gorily nyní kvůli zimě do výběhu nechodí, nemyslíme, že šlo o útok na jejich životy jako minule, když jim někdo naházel jablka s hřebíky," uvedl. Jakou škodu vandal napáchal, bude podle Ždánského jasné v pondělí. Podle chovatele nebude zřejmě vysoká. I když jsou ve výběhu kamery, v noci a v době, kdy zvířata nepobývají venku, nenahrávají. Zahrada tudíž ani nemá záznam ničení. Kdo v expozici řádil, zoo neví, v úvahu podle Ždánského připadá někdo ze sobotních návštěvníků. Spekuluje se i o někom zevnitř zahrady. I když se zahrada podle Ždánského nechystá přijímat okamžitá opatření, bude dále vylepšovat ostrahu gorilího pavilonu. Peníze na to má ze sbírky, kterou mezi sebou uspořádali úředníci magistrátu po aféře s nebezpečnými jablky. Gorily jsou zřejmě nejpopulárnějšími obyvateli pražské zoo. Dění v jejich expozici mohou nepřetržitě lidé sledovat prostřednictvím přímého přenosu na webu. Právě popularita šestice goril podle Ždánského přitahuje různé podivíny.

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli základní část extraligy

Hokejisté Českých Budějovic si v nedělním 51. kole extraligy zajistili vítězství v základní části soutěže. K jistotě prvního místa pomohla Mountfieldu porážka druhé Slavie na ledě Kladna. Jihočeši si tak zajistili bez ohledu na výsledek v play off účast v evropské Lize mistrů, jejíž první ročník se uskuteční v příští sezoně.

Tenistka Zakopalová vzdala finále ve Viňa del Mar

Tenistka Klára Zakopalová v neděli vzdala ve finále turnaje ve Viňa del Mar první nasazené Italce Flavii Pennettaové za stavu 4:6 a 4:5 a na svůj třetí titul si musí počkat. Z devíti finálových účastí dosud získala turnajovou trofej v Hertogenboschi a Portoroži v roce 2005.

Počasí

V pondělí čekáme na severu zataženo a slabý déšť, ve vyšších polohách sněžení, jinde oblačno a srážky jen místy. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia, na horách -2 stupně.