Zprávy

KSČM stupňuje požadavky, chce pakt o neútočení a škrt radaru

Komunisté, na jejichž postoji do značné míry závisí výběr nového českého prezidenta, vystupňovali před blížícím se hlasováním své požadavky. Podle některých hodnocení tím zvyšují šance na znovuzvolení Václava Klause. Podporu Janu Švejnarovi podmínili komunisté odmítnutím výstavby amerického radaru na území Česka. Od zelených a sociálních demokratů chtějí za hlasy pro jejich kandidáta také "pakt o neútočení". Zatímco vládní zelení označili nároky komunistů za vydírání, ČSSD se dohodě přiblížila. Komunistům slíbila veřejnou politickou dohodu o kultivaci politické scény a slušnosti. Sociální demokraté a komunisté po jednáních potvrdili, že mají shodný názor na umístění amerického radaru v Česku. Podle sociálních demokratů ujednání s komunisty zvyšuje šance na to, že komunisté nakonec při páteční volbě dají hlasy Janu Švejnarovi, i když nominovali europoslankyni Janu Bobošíkovou.

Zelení se na společné podpoře Jana Švejnara zatím nedohodli, každá strana považuje požadavky té druhé za nepřijatelné. Komunisty vyzvali, aby stáhli nominaci europoslankyně Jany Bobošíkové, protože její kandidatura je podle nich jen cestou k nezvolení Švejnara a vítězství Václava Klause. Žádali od komunistů i garance, že ve všech třech kolech bude 29 komunistických zákonodárců volit Švejnara, ale ani s tímto požadavkem nepochodili. Zelení každopádně radar s prezidentskou volbou spojovat nehodlají, pakt o neútočení vnímají jako faktickou koaliční smlouvu a celou strategii komunistů jako politické vydírání.

Zatím stále není jasné, zda se bude hlasovat veřejně jako minulý pátek, či tajně, jak žádá ODS. Stále víc zákonodárců se nicméně kloní k tajné volbě, v úterý večer se pro ni vyslovilo širší vedení lidovců. Zastánci veřejné volby tvrdí, že transparentnost hlasování předejde kupčení s hlasy. Ti, kteří chtějí volit tajně, argumentují důstojností akce. O nabídce dvou milionů, kterou údajně dostal od kolegy z ODS za hlasy pro Václava Klause, promluvil předseda senátorů SNK Josef Novotný (SNK-ED). Šéf senátního klubu nejsilnější vládní strany Jiří Stříteský však jeho tvrzení odmítl jako naprostý nesmysl. Novotný s obviněním přišel až pět dní po prezidentské volbě, když odpovídal na otázky čtenářů serveru TÝDEN.CZ. Uvedl, že svědkem uplácení měl být i předseda senátorského klubu lidovců Adolf Jílek. Ten to však popírá.

Novotný není prvním zákonodárcem, který v souvislosti s volbou prezidenta poukázal na korupci či vydírání. Senátorkám Lianě Janáčkové a Janě Juřenčákové z klubu SNK kdosi poslal do Senátu kulky, obě jako jediné ze svého klubu volily prezidentem Klause. Kulku dostali v poště také další Klausovi volitelé - bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka a poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Senátor Josef Kalbáč (KDU-ČSL), který podporoval Klause, dostal poštou střelný prach. Případ zásilek šetří policie. Politologové se domnívají, že kvůli okolnostem provázejícím kampaň před druhým kolem volby prezidenta republiky se dál snížila politická kultura v zemi.

Jan Švejnar: Pokud nechce KSČM na Hradě Klause, musí volit mě

Současná strategie komunistů před druhou volbu hlavy státu podle prezidentského kandidáta Jana Švejnara fakticky nahrává znovuzvolení jeho rivala Václava Klause. Pokud komunisté opravdu mají zájem zamezit vítězství současného prezidenta, pak by ve všech třech kolech měli hlasovat pro něho, řekl Švejnar novinářům. Bobošíková podle něj nemá šanci a komunisté by její kandidaturu měli stáhnout: "První volba prokázala, že zde existují pouze dva reální kandidáti - já a Václav Klaus".

Jana Bobošíková asi ze Senátu nezíská při volbě prezidenta ani hlas

Senátoři KSČM nejsou podle svých vyjádření právě nadšeni prezidentskou kandidaturou europoslankyně Jany Bobošíkové, kterou nominovali komunističtí poslanci. Předsedkyně strany Politika 21 tak asi v pátek při druhé volbě hlavy státu z horní komory nezíská ani jeden hlas.

Sama Jana Bobošíková si mnoho šancí na zvolení nedává. V rozhovoru na serverech iDnes a Novinky.cz také uvedla, že její kandidatura podle ní nepovede ke zvolení Václava Klause. V současné situaci preferuje veřejnou volbu prezidenta, jinak je však pro volbu přímou. Na otázku serveru iDnes, zda by jako prezidentka jmenovala vládu s podporou komunistů, uvedla, že "pokud by bylo takové rozložení sil vzešlé z voleb, pak ano". Dodala, že pokud by radarovou základnu v Česku stavěli Američané, mělo by se uskutečnit referendum. Bobošíková již dříve uvedla, že se nepovažuje za levicovou kandidátku. Komunisté ale oceňují její odvahu jít do boje o Hrad pod jejich značkou. Kandidátka se s nimi shoduje v podpoře jaderné energetiky, požadavku referenda a odmítnutí americké radarové stanice. Je prý pro to, aby si Česká republika vybudovala vlastní radarovou stanici.

Factum Invenio končí se zveřejňováním aktuálních preferencí

Společnost Factum Invenio přestane po 18 letech publikovat aktuální preference politických stran a volební modely. V tiskové zprávě publikované na firemním webu její majitel Jan Herzmann uvádí, že se tak rozhodl kvůli tomu, jak používají výsledky práce jeho týmu politické strany.

CVVM: Podpora přímé volby prezidenta meziročně vzrostla

Podpora přímé volby prezidenta mezi veřejností vzrostla. Obyvatelé se také většinou domnívají, že pravomoci hlavy státu by se neměly měnit. Největší část lidí soudí, že nejvhodnější pro funkci prezidenta by byl politik stojící mimo strany. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Pro přímou volbu se vyslovilo 64 procent lidí, o čtyři procenta více než před rokem. Naopak volbu parlamentem, jak je tomu nyní, si přeje 18 procent obyvatel, podpora meziročně klesla o pět procent.

MfD: Za únikem videa s Weiglem a Šloufem je údajně ČSSD

Za únikem videonahrávky zachycující setkání kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy stojí podle Mladé fronty Dnes pravděpodobně sociální demokraté. Část záznamu zveřejnil čtyři dny před volbou prezidenta server Aktuálně.cz. Podle podezření vyšetřovatelů je za tím ČSSD, píše MfD. Ta už v úterý jakoukoli souvislost s únikem záběrů z hotelu odmítla.

Podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnější, že aktéři schůzky nevěděli, že jejich setkání "sleduje" kamera. "Schůzku však viděl ještě člen speciálního týmu sociální demokracie, který má za úkol sledovat Šloufa," uvádí MfD. Šlouf prý udržuje "čilé kontakty" s některými ministry za ODS a je činný i ve vyjednávání ve prospěch Klausovy prezidentské kandidatury. ČSSD chtěla podle deníku získat záznamy z bezpečnostních kamer, protože jejich zveřejnění by se mohlo hodit při volbě prezidenta. S prosbou o pomoc se obrátili členové speciálního týmu na někdejšího šéfa civilní rozvědky Karla Randáka. Ten podle informací MfD kontaktoval svého bývalého podřízeného Petra Bakeše, jenž v rozvědce pracuje. Bakeš se podle MfD obrátil na detektiva Dvořáka z policejního Útvaru zvláštních činností, který hotel Savoy požádal o nahrávku. Dvořák pravděpodobně nevěděl, proč po něm důstojník rozvědky tuto službu chce. Randákovo jméno zmínil v úterý v souvislosti s únikem nahrávky i premiér Mirek Topolánek, bývalý šéf civilní rozvědky to odmítl.

Další verze - podle MfD méně pravděpodobná - vede rovněž k ČSSD. Ochranu hotelu Savoy částečně zajišťuje agentura Security Service International, kterou založil bývalý důstojník Státní bezpečnosti Václav Vodrážka. Podle informací deníku se zná s hoteliérem a s dobrým přítelem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Vlastimilem Dvořákem. Přes ně se záznamy mohly dostat k ČSSD. Vedení hotelu i bezpečnostní firma však vyloučily, že záznam unikl od některého z jejich zaměstnanců. Sociální demokraté v úterý odmítli, že by se na úniku záběrů schůzky jakkoliv podíleli. Třetí, nejméně pravděpodobná varianta, počítá s tím, že v hotelu aktéry poznal někdo, kdo má přístup ke kamerám. Přes něj se pak záznam dostal na veřejnost.

ČSSD vyzvala k rezignaci ministra vnitra Ivana Langra

Sociální demokraté vyzvali k rezignaci ministra vnitra Ivana Langra (ODS) kvůli jeho aktivitám kolem prezidentských voleb. Šéf nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek současně obvinil premiéra Mirka Topolánka (ODS), že se snaží "svými nepodloženými a absurdními obviněními" z posledních dnů odvést pozornost od Langrových výroků, ve kterých vyhrožuje lidem vězením, od schůzek prezidentova kancléře Jiřího Weigla s lidmi "napojenými prokazatelně na podsvětí v čele s Miroslavem Šloufem".

Zákon o ekologické újmě schválen, koaliční pnutí kvůli prezidentovi ale trvá

Koaliční napětí mezi ODS a zelenými vyvolané prezidentskou volbou se promítlo i do jednání sněmovny. Málem to odnesl vládní návrh zákona o předcházení ekologické újmě, který nebyl daleko od zamítnutí. Nakonec sice uspěl, ale až v opakovaném hlasování. Napoprvé ho totiž sněmovna neschválila, a to i proto, že normu nepodpořilo deset občanských demokratů. Předseda Strany zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík to vzápětí označil za vážné porušení koaličních dohod ze strany ODS.

Podle návrhu zákona, okolo kterého se spor točil, by původci znečištění měli platit za škody způsobené na životním prostředí. Opozice soudí, že je napsán špatně a pro některé podniky může být likvidační. Normu nyní posoudí Senát.

Sněmovna schválila nasazení policejních agentů při boji s korupcí

Při odhalování korupce budou zřejmě pomáhat zvláštní policejní agenti. Počítá s tím vládní novela trestního řádu, kterou drtivou většinou hlasů schválila Poslanecká sněmovna. Návrh nyní posoudí Senát. Policie dosud může agenta nasadit pouze v případech nejzávažnějších trestných činů na základě mezinárodní smlouvy. Nově by tak mohla učinit i při vyšetřování úplatkářství. Nejde ale o zavedení agenta-provokatéra ani o možnost využití civilistů v roli agentů. Policejní agent by mohl působit v korupčním prostředí a získávat tam informace a důkazní materiál.

Nasazení policejních agentů má podléhat přísným pravidlům - požádat o ně může žalobce vrchního státního zastupitelství, povolovat ho bude soudce vrchního soudu. Při souhlasu bude muset být jasně řečeno, proč a na jak dlouho se povolení vydává. Bude také muset být známo, na základě čeho bude možné agenta identifikovat.

Vrchní soud: Brožová nespáchala vraždu, jen jí napomáhala

Podle Vrchního soudu v Praze nebyla role bývalé prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové v procesu s Miladou Horákovou natolik zásadní, aby ji šlo kvalifikovat jako vraždu. Vyplývá to z odůvodnění rozhodnutí, kterým vrchní soud zrušil původní rozsudek Městského soudu v Praze a její stíhání zastavil kvůli promlčení skutku. Městský soud odsoudil Brožovou za spolupachatelství na vraždě k osmi letům vězení. Podle předsedy senátu Martina Zelenky lze chování Brožové považovat maximálně za napomáhání k vraždě. Trestnost zločinu tak podle vrchního soudu zanikla pět let po pádu komunistického režimu, na konci roku 1994.

Vrchní státní zastupitelství se rozhodlo využít mimořádného opravného prostředku dovolání. Nesouhlasí totiž s rozhodnutím Vrchního soudu v Praze, podle něhož je její podíl na vraždě Milady Horákové v procesu z roku 1950 promlčen. V České televizi o tom informovala mluvčí zastupitelství Irena Válová.

Právnička a politička Horáková byla za druhé světové války pět let vězněna, protože se zapojila do odboje proti nacistům. Po válce byla zvolena poslankyní parlamentu za národní socialisty. Po únorovém komunistickém převratu v roce 1948 odešla z politického života. Již v následujícím roce ale byla zatčena a ve vykonstruovaném procesu pak v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti.

Začátek podnikání má být jednodušší

Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila novelu živnostenského zákona, která má usnadnit začínajícím podnikatelům vstup do podnikání. Nově už například nebudou muset mít živnostenské oprávnění na každou živnost, ale bude jim stačit jen jeden výpis z rejstříku. Mezi hlavní změny patří i to, že se místo více než stovky volných živností zavádí jen jediná. Nově bude možné komunikovat se živnostenskými úřady i prostřednictvím sítě kontaktních míst Czech Point. U některých živností také odpadne prokazování nejméně tříleté praxe. Podle ministra průmyslu Martina Římana se tak zlepší vstup zejména mladých lidí do podnikání a zároveň se zvýší tlak na školy, aby mladé lidi připravovaly lépe.

Evropská komise: Česko by mělo snížit počty státních zaměstnanců

Česká republika by měla nadále pokračovat v omezování státních výdajů, včetně toho, že sníží počet státních zaměstnanců a omezí růst jejich mezd. Vyplývá to z hodnocení takzvaného konvergenčního programu Česka, jež je jakýmsi plánem na cestě země k euru, a který schválila Evropská komise. Celkové vyznění hodnocení hospodaření českého státu od Evropské komise je nicméně pozitivnější než loni, kdy Česko sklidilo poměrně ostrou kritiku za rostoucí deficit veřejných financí. Ten se však nakonec ukázal daleko menší, než původně předpovídaly odhady. Brusel navíc očekává, že letošní deficit veřejných financí bude nižší než plánových 2,9 procenta HDP.

EK chce tlačit na společný postup ve věcí víz do USA, i kvůli ČR

Evropská komise bude tlačit na členské státy Evropské unie, aby při vyjednávání se Spojenými státy o memorandu o podmínkách budoucího bezvízového styku s USA postupovaly společně. Výzva směřuje hlavně do Česka, které už dalo jasně najevo, že hodlá s USA memorandum podepsat. Britský list The Guardian pak v pondělí napsal, že se USA snaží získat v EU jednoho "nedočkavce", který přistoupí na jejich podmínky pro bezvízový režim, aby ho použily jako bič na ostatní členské státy. A tímto "nedočkavcem" by měli být právě Češi. Dodal také, že EU má z podmínek, na které by mohli Češi přistoupit, obavy. USA prý mimo jiné požadují, aby jim aerolinky poskytovaly ještě víc údajů o cestujících či jejich rodinných příslušnících. Český vicepremiér Alexandr Vondra ale řekl, že ČR svým jednáním s USA není v rozporu se závazky vůči EU a nenarušuje žádná unijní pravidla.

Sněmovna snížila kvorum nutné pro platnost místních referend

Rozhodnutí přijatá v místních referendech zřejmě budou platit již při účasti 35 procent voličů. Dosud je podmínkou platnosti místních referend nadpoloviční účast voličů. Se změnou počítá vládní návrh, který schválila Poslanecká sněmovna. Předlohu nyní posoudí Senát. Pokud jde o závaznost referenda, zachovává vládní návrh současné podmínky. Bez ohledu na účast v referendu by jeho výsledek byl závazný pouze tehdy, když určité rozhodnutí podpoří nejméně čtvrtina všech oprávněných voličů. Vládní novelu podpořila i opozice.

Partneři politiků ani soudci zatím nebudou muset oznámit majetek

Manželé, manželky nebo jiní životní partneři veřejných funkcionářů zatím nebudou muset zveřejňovat informace o svém majetku. Poslanecká sněmovna tuto změnu v zákoně o střetu zájmů, kterou navrhovala ČSSD, nepodpořila. Povinnost veřejně přiznávat majetek se zatím nebude týkat ani soudců a žalobců. Poslanci ale některé změny v zákoně přijali, zjednodušit chtějí například přístup veřejnosti k údajům o majetku politiků.

Sněmovna posílila roli vyšších úředníků u soudců a žalobců

Vyšší soudní úředníci by v budoucnu měli dostat více pravomocí, aby ještě více usnadnili práci soudcům. Nově by vyšší úředníci měli pomáhat také státním zástupcům. Počítá s tím vládní návrh, který schválila Poslanecká sněmovna. Nyní jej posoudí ještě Senát a prezident. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) zákon výrazně ulehčí justici a zrychlí její práci. Jde podle něj o jeden z klíčových bodů reformy soudnictví. Podle ministra by bylo ideální mít jednoho vyššího soudního úředníka na dva soudce. Ministerstvo spravedlnosti loni evidovalo 3020 soudců a 1300 vyšších soudních úředníků a asistentů.

Sněmovna je pro vznik ústavů pro nebezpečné agresory a devianty

Nebezpeční agresoři či sexuální devianti by v budoucnu mohli být umístěni ve speciálních detenčních ústavech. Počítá s tím vládní návrh, který drtivou většinou hlasů schválila Poslanecká sněmovna. Nebezpeční pachatelé, kteří z důvodu své duševní poruchy či nemoci nemohou být ve vězení, dosud pobývají v psychiatrických léčebnách. Ty přitom nejsou dostatečně vybaveny pro ostrahu těchto pacientů.

V mlze mezi Prostějovem a Olomoucí se srazilo až 30 aut

Tři desítky aut havarovaly v mlze na rychlostní silnici R 46 mezi Olomoucí a Prostějovem. Při srážce byli zraněni tři lidé. Nejdříve zde havarovalo sedm aut, později do nich narazily další, nakonec jich bylo asi 30, informovala mluvčí policie. Mlha je v celém Olomouckém kraji. Jak upozornil šumperský dispečer, viditelnost je kolem 50 metrů a na na mostech a jiných problematických místech mohou silnice namrzat.

Železničáři v Čerčanech prý při nehodě chybovali kvůli únavě

Signalista a výpravčí čerčanského železničního nádraží, kteří podle obžaloby loni v červenci zavinili tragickou srážku vlaků, byli údajně v době neštěstí unaveni a pracovali pod velkým tlakem. Podle jejich výpovědí u benešovského soudu panovaly ve stanici kvůli výstavbě koridoru a různým výlukám ztížené pracovní podmínky. Třetí obžalovaný, strojvůdce rychlíku R633, obvinění odmítá. Všichni tři dnes již bývalí železničáři čelí obvinění z obecného ohrožení z nedbalosti. Hrozí jim až pět let vězení.

Rychlík jedoucí z Prahy do Českých Budějovic narazil do odstaveného pantografu, jehož strojvedoucí zahynul. Jeho kolega z rychlíku byl zraněn. Lehce zraněno bylo i zhruba 15 z více než 600 cestujících v rychlíku. Škodu odhadly České dráhy na zhruba čtyři miliony korun.

Kožený vyzval státního zástupce, aby zveřejnil žalobu

Bývalý prezident Harvardských fondů Viktor Kožený vyzval státního zástupce Jaromíra Jindřicha, aby zveřejnil na internetu všechny transakce fondů, které napadá v žalobě před soudem, a prokázal, která pravidla byla porušena. Kožený v odpovědích na otázky ČTK zaslané elektronickou poštou z Nassau na Bahamách uvedl, že jeho obžaloba před Městským soudem v Praze, kde v úterý začalo hlavní líčení proti němu a jeho kolegovi Borisovi Vostrému, je vykonstruovaná. Jejím smyslem podle něj je diskreditovat celý proces privatizace.

Obžaloba má 411 stran a týká se 110 obchodů s cennými papíry. Podle ní Kožený s Vostrým v letech 1995 až 1997 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili holding, který pak skončil v likvidaci. Škoda, které se podle žaloby dopustili, se podle posledních propočtů vyšplhala na 16 miliard korun. "Akcie se nikdy neprodaly za méně, nežli byla ten den jejich oficiální burzovní cena a veškeré obchody proběhly zcela korektně přes burzu nebo RMS," uvedl Kožený a opakovaně zdůraznil, že podle jeho názoru nebyl porušen žádný zákon.

Policie odhalila podvodníka, který prý obral lidi o 44 milionů Kč

Jihočeští policisté odhalili podvodníka, který údajně připravil 480 lidí o 44 milionů korun. Třiačtyřicetiletý muž měl svěřené peníze investovat na zahraničních kapitálových trzích, ale nechával si je na účtu své společnosti a používal je ve svůj prospěch. Policie již ukončila vyšetřování a případ předala státnímu zástupci s návrhem obžalovat muže z podvodu.

Advokát: Šklová odmítá obvinění, že týrala malého Ondřeje

Barbora Škrlová zásadně odmítá obvinění policie, podle něhož týrala sedmiletého syna Kláry Mauerové Ondřeje. ČTK to řekl po setkání se Škrlovou její advokát Richard Novák. "Vývojem v celé kauze je doslova zděšena. Tvrdí, že je nevinná a své obvinění z týrání nese velmi těžce," uvedl Novák. Škrlová byla původně zadržena kvůli tomu, že se loni v létě vydávala před pracovníky krizového centra Klokánek v Brně za dívku Aničku. O nevině ženy, která se s oblibou vydává za malé děti, je přesvědčena její matka Renata Škrlová. Médiím v uplynulých dnech řekla, že Barbora není pachatel, ale oběť týrání.

Ve spletité kuřimské kauze je třiatřicetiletá Škrlová nejvíce tajemnou postavou. S chlapci Ondrou a Jakubem a jejich matkou měla žít coby třináctiletá Anička. Když se na týrání přišlo, skončily děti v centru Klokánek, z něhož Anička utekla. Později se ukázalo, že je to dospělá, vysokoškolsky vzdělaná žena. Dopadena byla počátkem letošního roku poté, co uprchla do Norska, kde se vydávala za českého týraného chlapce Adama.

Albánské mafie prý zastrašují tlumočníky

Především albánské mafie se údajně snaží zastrašovat soudní tlumočníky a vyhnout se tak soudům. Ministerstvo vnitra proto navrhuje, aby tlumočníci byli považováni za chráněné osoby a mohli například vystupovat u soudu utajeně. Informaci o ohrožení tlumočníků obsahuje vládní koncepce boje proti organizovanému zločinu. "Není to masový jev a není důvod k panice. Problém se objevil pouze v případě jednoho jazyka, albánštiny," řekla ČTK předsedkyně komory soudních tlumočníků Ema Kondysková. Materiál, který nedávno předložil vládě ministr vnitra Ivan Langer (ODS), konstatuje, že v poslední době roste počet případů, kdy tlumočníci některých "exotických" jazyků odmítají spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení.

Stánky na Svaté Kateřině vydaly padělky za více než 46 milionů Kč

Padělané zboží v hodnotě 46,5 milionu korun zajistili celníci během úterní velké kontrolní akce v tržnici Svatá Kateřina na Tachovsku. Se souhlasem státního zástupce otevřeli 30 stánků, v nichž našli padělky 35.000 cigaret, více než 15.000 kusů textilu, tisíců párů obuvi, cédéček a DVD a dalšího zboží. V tržnici zůstanou i nadále, s nepřetržitým dohledem začali v pondělí, řekla ČTK mluvčí celní správy Jitka Blahutová. Vymýtit prodej padělků v tržnicích v západních Čechách se podle mluvčí daří zvláště díky nepřetržitému hlídkování.

Median: Nejdůležitější je pro lidi zdraví, štěstí a život v míru

Většina českých občanů si myslí, že nejdůležitější je být v životě zdravý, žít v míru a být šťastný v osobním životě. V partnerských otázkách je podle tří čtvrtin dotazovaných důležité mít trvalý vztah s jedním partnerem. Zjistil to průzkum, který zveřejnila agentura Median. Důležitější než peníze je pro většinu lidí například láska a možnost žít ve svobodné zemi. Peníze se na žebříčku umístily až na desátém místě, zjistil průzkum. Průzkumu agentury Median, který se uskutečnil od dubna do září 2007, se zúčastnilo přes 7200 respondentů ve věku 12 až 79 let.

Ministryně Stehlíková: Kampaň proti AIDS se má zaměřit na mladou populaci

Kampaň s cílem snížit výskyt infekce HIV a AIDS by se měla zaměřit hlavně na mladou populaci, homosexuály a nitrožilní uživatele drog. Pedagogům to na semináři projektu Spirála řekla ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. U těchto skupin totiž podle Stehlíkové minulý rok výrazně stoupl počet HIV pozitivních případů. V roce 2007 vzrostl počet lidí nakažených virem HIV o rekordních 122 případů. Podle ministryně se například zvýšil počet mladých žen ve věku mezi 20 a 24 lety, které se virem v poslední době nakazily. Za důležitou proto považuje sexuální výchovu ve školách. Nejpřínosnější je podle ní u žáků do 12 let, kteří ji před začátkem dospívání ještě vnímají věcně a nejlépe si vytvářejí návyky zodpovědného chování.

V hloubětínském babyboxu našli v úterý odloženou holčičku

V úterý večer našli pracovníci GynCentra v Hloubětíně v babyboxu další odloženou holčičku. Jedná se už o jedenácté dítě, které matky zanechaly v babyboxech, řekl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Nalezená holčička může být brzy v nové rodině. Babyboxy jsou v ČR zatím na šesti místech v Praze, Brně, Olomouci, Kadani, Zlíně a Pelhřimově. Letos by měly vzniknout ještě v Ústí nad Orlicí, Mladé Boleslavi a Sokolově. Podle Hesse by mělo být v Česku alespoň 21 babyboxů.

V Praze vznikl ojedinělý plovoucí hotel, plánují se i byty

Od března budou moci návštěvníci Prahy přenocovat v netradičním hotelu. Ojedinělý projekt čtyřhvězdičkového zařízení v podobě jachty nabízí kromě ubytování v kajutách také golfové odpaliště přímo z paluby nebo kotvení jachet. Novinářům to řekl majitel hotelu GolfYacht Jan Vlček. Loď, jejíž rekonstrukce stála přes sto milionů korun, kotví u Rohanského ostrova. Vlček plánuje přestavět 18 tažných plavidel na luxusní byty o velikosti zhruba 110 metrů čtverečních, nebudou chybět ani terasy.

Arbitráž kvůli kulturním grantům už nehrozí, byl uzavřen smír

České republice již nehrozí arbitráž kvůli pražským kulturním grantům, spor státu a divadelníka Petra Kratochvíla skončil dohodou. Kratochvíl, který je spoluvlastníkem divadla Ta Fantastika a americkým občanem, podal před půl rokem žalobu k mezinárodnímu arbitrážnímu soudu kvůli tomu, že ČR podle něj neochránila jeho investice. Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že Kratochvíl se v dohodě vzdal i jakýchkoli dalších nároků plynoucích z jeho investice. Dohoda neobsahuje žádnou finanční kompenzaci, kterou by stát na základě uzavřeného smíru měl Kratochvílovi platit. Kalousek uvedl, že šance Kratochvíla "nebyly malé", proto ocenil, že žalobu stáhl. Ministr také uvedl, že napsal pražskému primátorovi Pavlu Bémovi dopis, ve kterém ho žádá, aby kulturní granty měly stanovena jasná pravidla a aby grantová politika nedeformovala trh.

Hrad Valdštejn slíbili Aehrenthalové ponechat Turnovu

Rod Aehrenthalů nebude v rámci uplatňování svých restitučních nároků žádat hrad Valdštejn. Při jednání s turnovskou starostkou Hanou Maierovou to slíbil zástupce rodu Johann Aehrenthal s tím, že šlechtická rodina chce žít v co největším souladu s místními lidmi. Podobně chce rod ustoupit také od některých nároků na území obcí Hrubá Skála a Karlovice, uvedl server www.turnovskovakci.cz. Majetek rodu byl zkonfiskován na základě takzvaných Benešových dekretů v roce 1945. Už v roce 1992 požádala rodina žijící v Rakousku o vydání zámku Hrubá Skála, hradu Valdštejna, Lázní Sedmihorky a rozsáhlých lesních pozemků, které zabírají podstatnou část Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Jednání o osudu hradu Valdštejn vyvolala turnovská radnice mimo jiné i proto, že na obnovu památky věnoval stát a město v posledních desetiletích téměř 320 milionů korun a práce na jeho záchraně stále pokračují. Valdštejn dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám Českého ráje a ročně jím projde kolem 70.000 lidí. Radnice plánuje v jeho blízkosti rozšířit parkovací plochy a vybudovat sociální zázemí pro turisty.

Bodorová: Příběh Mojžíše ukáže aktuální témata morálního kodexu

Jedna z nejúspěšnějších současných českých hudebních skladatelek Sylvie Bodorová připravuje pro jubilejní 50. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl světovou premiéru oratoria Mojžíš. Skladba zazní 3. července na druhém zámeckém nádvoří zámku Litomyšl. V jednom ze sólových partů vystoupí i sopranistka Gabriela Beňačková, barytonista Ivan Kusnjer a slovenský tenorista Otokar Klein. Texty psané v češtině čerpá autorka ze Starého zákona, jak ale přiznává, ve skladbě jich užívá velice střídmě, spíše jako pevné významové části.

Bursík protestuje proti odvozu sněhu z chráněných míst Jizerek

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík odřekl svoji účast na Světovém poháru v lyžování v Liberci na protest proti odvážení sněhu z chráněných oblastí. Podle ministerstva organizátoři závodu jednoznačně porušili zákon, když za pomoci těžké techniky sníh "odtěžili" ze zasněžených horských luk na Jizerce a z běžkařské Jizerskohorské magistrály.

Vaidišová nebude hrát Fed Cup

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová až do odvolání nebude hrát Fed Cup. Informoval o tom deník Sport s tím, že se aktuálně šestnáctá hráčka světa chce soustředit na vlastní kariéru. Dvojnásobná grandslamová semifinalistka tak nebude reprezentovat v dubnové baráži o postup do Světové skupiny I v Izraeli, čímž se šance českého týmu na úspěch výrazně zmenšily.

Skikrosař Kraus si dva roky před OH dokázal, že i v zámoří umí vyhrávat

Do olympiády v kanadském Vancouveru sice ještě zbývají dva roky, ale skikrosař Tomáš Kraus už nyní sbírá cenné informace a má radost z každého kvalitního výsledku v zámoří. I proto ho navýsost potěšilo víkendové vítězství v závodu seriálu Jeep King of the Mountains ve Squaw Valley. Kraus se po několika týdnech vrátil domů, kde se chce týden věnovat své rodině včetně pětitýdenní dcery Lucie. Ve Squaw Valley se dvojnásobný mistr světa a první muž průběžného pořadí SP dočkal letošního premiérového vítězství na americkém kontinentu. Skikros je novou olympijskou disciplínou.

Počasí

V České republice bude polojasno, místy slabé sněžení. Noční teploty od nuly do mínus čtyř stupňů, přes den maximálně 6 stupňů Celsia.