Zprávy

Václava Klause pro druhou volbu navrhlo všech 41 senátorů, Jana Švejnara 11 senátorů

Znovuzvolení prezidenta Václava Klause opět navrhlo všech 41 senátorů ODS. ČTK to řekl předseda senátní volební komise Josef Pavlata (ODS). Klaus na rozdíl od Švejnara opět získá také nominaci ve sněmovně, kde ho navrhnou poslanci nejsilnější parlamentní strany. Potvrdil to jejich předseda a šéf sněmovní volební komise Petr Tluchoř. ODS má ve sněmovně 81 poslanců, všichni prezidenta nominovali už pro první volbu. Profesora Jana Švejnara jako kandidáta pro druhou volbu prezidenta republiky navrhlo 11 senátorů, o jednoho více než pro první volbu. Pod nominační listinu se opět podepsali senátoři ze čtyř klubů - ČSSD, KDU-ČSL, SNK a Klubu otevřené demokracie.

Většina lidoveckých zákonodárců chce volit prezidenta tajně

Většina poslanců a senátorů KDU-ČSL by chtěla, aby druhá volba prezidenta republiky byla tajná. Při první volbě sice lidovci prosazovali veřejné hlasování, zkušenosti z minulého týdne ale podle nich ukázaly, že takový způsob byl nedůstojný a chaotický. Podle předsedy strany Jiřího Čunka se pro tajné hlasování vyslovilo 12 z 20 volitelů za KDU-ČSL. Lidovci mají v obou komorách celkem 24 zástupců - 13 poslanců a 11 senátorů. Například senátor Karel Barták by přišel hlasovat jen tehdy, pokud by mohl volit tajně. O strategii KDU-ČSL jednala v úterý odpoledne celostátní konference strany. Přijela na ni i manželka zesnulého předsedy strany Josefa Luxe Věra Luxová. Chtěla lidovce přesvědčit o kvalitách prezidentského kandidáta Jana Švejnara. Novinářům po svém vystoupení řekla, že chtěla prezentovat názor členské základny KDU-ČSL. Myslí si totiž, že většina lidovců podporuje Švejnara, protože jde o "člověka dialogu".

Komunisté chtějí veřejné hlasování

Komunisté budou před druhou volbou prezidenta podporovat veřejné hlasování. Jejich vedení se v úterý rozhodlo, že nebudou hlasovat pro Václava Klause. Poslanecký klub strany v úterý jednal o tom, zda navrhne europoslankyni Janu Bobošíkovou nebo do volby půjde bez vlastního kandidáta. Ostatní jména, o kterých komunisté uvažovali, již prý ve hře nejsou. Uvedl to místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunisté při rozhovorech s "protiklausovskou aliancí"tedy nebudou prosazovat Jana Švejnara.

Poslanec Snítilý zvažuje odchod z klubu ČSSD

Poslanec ČSSD Evžen Snítilý zvažuje, že vystoupí z poslaneckého klubu ČSSD, ze sociální demokracie a složí i poslanecký mandát. O vystoupení z klubu i ze sněmovny se chce rozhodnout ještě před páteční volbou hlavy státu. Řekl to po úterním jednání sněmovní frakce ČSSD. Uvedl také, že i on dostal kulku ze střelné zbraně. Rovněž senátorkám Lianě Janáčkové a Janě Juřenčákové z klubu SNK kdosi poslal do Senátu kulky. Obě senátorky jako jediné ze svého klubu volily prezidentem Václava Klause. Podle dostupných informací dostali kulky i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Oba volili v první volbě Klause. Snítilý v první volbě nedal svůj hlas Václavu Klausovi ani Janu Švejnarovi. V sobotu ze zdravotních důvodů společnou parlamentní schůzi na Pražském hradě opustil. Spekuluje se o tlaku, jemuž údajně čelil. Občanští a sociální demokraté se ale z vytváření tohoto tlaku obviňují navzájem.

Starostové vyzvali Juřenčákovou, aby nevolila Klause

Starostové ze Zlínského kraje, sdružení v hnutí Nezávislých starostů pro kraj (NSK), vyzvali senátorku Janu Juřenčákovou, aby v páteční volbě nehlasovala pro prezidenta Václava Klause. Juřenčáková v Senátu reprezentuje právě NSK a ve druhém a třetím kole první volby hlasovala pro současného prezidenta. Senátorka názor starostů respektuje, svůj postoj ale nehodlá měnit. Juřenčáková byla mezi těmi senátory a poslanci, kteří obdrželi kulky ze střelné zbraně. Iniciátoři výzvy považují doručení nábojů za zcela nemístný způsob ovlivňování. Starostové chtějí politiky vyzvat, aby volbu přerušili. Podle nich by o hlavě státu měli rozhodnou sami občané.

Poslanci přerušili debatu o poplatcích ve zdravotnictví

Sociálnědemokratický návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví má dosud šanci na schválení. Poslanci v úterý zahájili debatu na toto téma, ale nedokončili ji. Zatím není jasné, kdy se k ní vrátí. Zákonodárci teď vyjednávají o nadcházející volbě hlavy státu. Od ledna pacienti platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit mají také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim má ale zdravotní pojišťovna vrátit. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka poplatky omezí plýtvání ve zdravotnictví a díky evidenci umožní získat přehled o výši spoluúčasti pacientů. Opozice má jiný názor. Upozorňuje na to, že z reformy financí vyplynuly pro lidi i další náklady a zatěžovat je od ledna ještě poplatky ve zdravotnictví nelze. Podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) jsou poplatky zcela zbytečné a navíc chaotické.

Topolánek: Za únikem videa s Weiglem a Šloufem je Dimun a Randák

Za únikem videonahrávky, která zachytila setkání kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy, stojí podle premiéra Mirka Topolánka bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák a mluvčí bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce Petr Dimun. Topolánek to řekl novinářům. Uvedl, že o případu byl informován již minulý týden, ale pomlčel o tom, aby neovlivnil prezidentskou volbu. DVD se záznamem schůzky z hotelu Savoy měl podle premiéra získat příslušník Útvaru zvláštních činností Policie České republiky. Ten jednal na základě žádosti vysokého důstojníka Úřadu pro zahraniční styky a informace. Randák a Dimun ale tyto informace již předtím rozhodně popřeli. "Je to absolutní nesmysl," řekl Randák. Podobně se vyjádřil i Dimun.

Schwarzenberg kritizuje neochotu Evropanů poskytnout NATO vojáky

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg kritizoval evropské členy NATO kvůli jejich neochotě poskytnout alianci bojové jednotky. V rozhovoru pro úterní vydání německého deníku Kölner Stadt-Anzeiger přitom zdůraznil, že relativně malá Česká republika svou přítomnost v Afghánistánu posiluje. Je nemocí NATO už několik desetiletí, že evropské státy mají trochu větší nechuť podílet se na ozbrojených akcích, řekl Schwarzenberg německému regionálnímu listu o sporech uvnitř NATO ohledně vysílání jednotek na nebezpečný jih Afghánistánu. Některé evropské spojence vybídl k vyslání bojových jednotek do Afghánistánu americký ministr obrany Robert Gates a na víkendové bezpečnostní konferenci v Mnichově dokonce varoval před rozpadem Severoatlantické aliance, pokud se některé evropské státy nebudou více vojensky angažovat. K jeho výzvě vůči evropským zemím NATO se nyní připojil i Schwarzenberg. "Měly by si uvědomit, že už jsou dost bohaté na převzetí vlastní odpovědnosti. Evropa byla v poválečném období podstatně slabší a Spojené státy podstatně silnější. Tehdy bylo správné, že nesly hlavní břemeno. Dnes jsme dost blahobytní. Měli bychom se sami přičinit, abychom tento blahobyt udrželi a aby ve světě zůstala zajištěna bezpečnost," řekl Schwarzenberg.

Čtyři ústavní soudci ostře kritizují reformu financí

Zákon o stabilizaci veřejných financí je nesrozumitelný a byl schválen nedemokratickým způsobem, proto měl Ústavní soud reformu zrušit. Myslí si to čtyři ústavní soudci, mezi nimi předseda soudu Pavel Rychetský. Podle dvou soudců byly dokonce porušeny základy právního státu. Soudce František Duchoň kritizuje "silácké" přijímání zákonů, kdy většina bez větších debat přehlasuje opozici. Nelíbí se mu, že vládní poslanci nevyhověli žádosti opozice o prodloužení projednávání a Senát se reformou vůbec nezabýval. Většina soudců přitom žádosti sociální demokracie na zrušení reformy nevyhověla. Nález i odlišná stanoviska zveřejnil v úterý Ústavní soud ve své internetové databázi. Ústavní soud zamítl 31. ledna první část rozděleného návrhu na zrušení reformy, která zahrnovala především změny v daňové oblasti. Se zamítnutím první části výrazně klesla pravděpodobnost, že soud zbylé dva díly, tedy změny ve zdravotnictví a sociální sféře, zruší z procesních důvodů. V následných jednáních už nebude znovu celistvě zkoumat způsob projednávání a přijetí reformy a zaměří se více na obsah.

ČSSD chce, aby důchodci dostali mimořádně 6000 Kč kvůli reformě

Sociální demokraté navrhují, aby každý důchodce dostal od státu ještě letos mimořádně 6000 korun na dorovnání výdajů kvůli reformě. Jednorázové přidávání k penzím by si vyžádalo zhruba 12 miliard korun. Tato částka by se dala získat z přebytků vybraného pojistného pro letošní rok. Návrh zákona, který by to umožnil, chtějí předložit sněmovně do měsíce. V lednu ceny meziročně vzrostly o 7,5 procenta, což je nejvíc za posledních deset let. Podle sociálních demokratů vládní reforma dopadla nejvíc na seniory a rodiny s dětmi. Současná právní úprava umožňuje podle ministra práce Petra Nečase (ODS) ale zvyšovat penze vždy jen k 1. lednu. K valorizaci v průběhu roku lze přikročit tehdy, pokud se ceny zvednou o víc než deset procent. Nečas již dříve řekl, že jeho ministerstvo bude nyní situaci důchodců sledovat a vyhodnocovat.

Češi letos přestanou na stát pracovat o dva dny dříve

Češi letos budou pro stát pracovat díky daňovým změnám platným od letošního roku o dva dny méně než loni. Takzvaný den daňové svobody totiž letos připadá podle výpočtů společnosti Patria Finance již na 22. června, zatímco loni to bylo až 24. června. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby naopak veškerý příjem připadá státu. Doba, po kterou budou lidé pracovat pro stát, by se měla zkracovat i v následujících letech. Důvodem bude i další snižování daní. Pro příští rok ekonomům vychází datum 15. června a v roce 2010 dokonce 11. června.

Praha je 12. nejbohatším regionem v EU

Praha je 12. nejbohatším regionem v Evropské unii. Vyplývá to z nové statistiky Eurostatu. HDP na obyvatele v české metropoli převyšuje celoevropský průměr o 60 procentních bodů, což Prahu řadí jako nejbohatší region v rámci členských států, které vstoupily do EU v roce 2004 nebo 2007. V rámci České republiky je ovšem Praha naprostou výjimkou. Ostatní regiony totiž nedosahují ani 75 procent průměru EU, což je řadí do kategorie "rozvojové". Mají tak nárok na pomoc z evropských fondů. Nejbohatším regionem vůbec již řadu let zůstává Londýn a jeho okolí, kde je HDP na obyvatele v přepočtu zhruba třikrát vyšší než unijní průměr (EU=100). Vůbec nejchudší oblastí v unii je rumunský Nord-Est, který nedosahuje ani čtvrtiny unijního průměru.

Ministr Julínek chystá změny ve vzdělávání lékařů

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chystá změny ve vzdělávání lékařů i sester. Díky nim chce získat víc zdravotníků do nedostatkových lékařských a nelékařských profesí. Lékaři by tak mohli některé činnosti vykonávat samostatně už v době několikaleté přípravy na atestaci. Česko se začíná potýkat s nedostatkem zubařů. Stárnou a mladí se do oboru příliš nehrnou. Podobná je i situace u praktiků. Chybějí například i anesteziologové a odborníci v dalších profesích. Málo je také zdravotních sester. Podle Julínkovy náměstkyně Markéty Hellerové se musí lékař po ukončení univerzity ještě dál pět či šest let vzdělávat. Pak získá atestaci. Do té doby nemůže léčit bez dohledu. Zubaři musejí tři roky vykonávat praxi u starších kolegů, teprve pak si mohou otevřít ordinaci. Podle Hellerové tento systém neexistuje nikde v Evropě. Podle návrhu by lékaři mohli již po dvou letech přípravy na atestaci některé činnosti vykonávat sami. Zubaři by se mohli osamostatnit hned po skončení školy. Náměstkyně míní, že by to kvalitu péče neovlivnilo. Již při studiu stomatologie mají totiž medici praxi a kontakt s pacienty.

Počet klíšťových encefalitid loni klesl

Loni klesl počet nákaz klíšťovou encefalitidou na 546, předloni těchto případů bylo 1029. Podle lékaře Romana Prymuly z Fakulty vojenského lékařství Univerzity obrany v Hradci Králové jde o náhlý výkyv, který nepopírá skutečnost, že infekcí způsobených klíšťaty neustále přibývá. Zvyšuje se navíc počet úmrtí i komplikací. Hlavním důvodem je vysoký počet infekcí v nejohroženější věkové skupině nad 50 let věku. Proočkovanost se v české populaci v roce 2007 zvýšila na 16 procent, oproti předloňským 11 procentům. Nejlépe chráněné jsou děti od sedmi do 12 let, a to ze 37 procent. Naopak nejméně se nechávají očkovat lidé nad 50 let (11 procent) a 60 let (deset procent).

NS: Rod Schaumburg-Lippe nezíská zpět stavby v Babiččině údolí

Potomci šlechtického rodu Schaumburg-Lippe nezískají zpět stavby a pozemky v Babiččině údolí na Náchodsku. Jejich dovolání odmítl Nejvyšší soud (NS), a potvrdil tak předloňské verdikty Okresního soudu v Náchodě a Krajského soudu v Hradci Králové. Německému rodu stát zabavil majetek ještě před únorem 1948 podle Benešových dekretů. Nejvyšší soud potvrdil, že se potomci nemohou vydání nemovitostí domáhat prostřednictvím žaloby na určení vlastnictví. Právní zástupkyně potomků šlechtického rodu Alena Štumpfová potvrdila, že bude v soudních sporech pokračovat. "Vyčerpáme všechny zákonné možnosti, včetně projednání sporu u evropských soudů," řekla Štumpfová. Rodina Schaumburg-Lippe se s českým státem soudí již řadu let v několika paralelních řízeních. Soudy v minulosti zamítly i návrhy na určení vlastnictví náchodského zámku, nemovitostí v Ratibořicích a dalších pozemků a staveb v někdejším panství rodu.

Petr Zelenka podle znalců netrpí duševní chorobou

Bývalý zdravotník Petr Zelenka není podle soudních znalců duševně nemocný a je za své jednání odpovědný. Znalci před hradeckým krajským soudem v úterý vypověděli, že jej vzrušovala představa moci nad ostatními. Podle nich má poruchu osobnosti s narcistickými sklony, po požití alkoholu má také sklony k agresivitě. Zelenka závěry znalců označil za neobjektivní. Otec obžalovaného Bohumil Zelenka i nadále požaduje klinické vyšetření psychického stavu jeho syna. Soudní znalci se však shodli, že klinický posudek na psychický stav Petra Zelenky není nutný. Bývalý zdravotník je obžalovaný ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů v havlíčkobrodské nemocnici. Pokud mu soud prokáže vinu, hrozí mu až doživotní vězení.

Soud začal projednávat případ Koženého a Vostrého

Čtením obžaloby začalo v úterý u Městského soudu v Praze hlavní líčení v případu bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého a jeho kolegy Borise Vostrého. Obviněni jsou z podvodu a porušování povinnosti při správě cizího majetku, za což jim v případě odsuzujícího rozsudku hrozí až dvanáctileté vězení. Oba jsou stíháni jako uprchlí. Soud začal také vyslýchat prvního svědka, Zdeňka Častorála. Ten koncem roku 2000 nastoupil jako likvidátor Harvardského průmyslového holdingu a později podal v případu trestní oznámení. Jeho výslech bude pokračovat ještě další dny. Celé jednání pak podle předsedy senátu Dušana Pašky potrvá minimálně půl roku. Obžaloba má 411 stran a týká se celkem 110 obchodů s cennými papíry. Škoda, které se podle ní Kožený a Vostrý dopustili, se podle posledních propočtů vyšplhala na 16 miliard korun. Vostrý žije ve středoamerickém státě Belize, Kožený na Bahamských ostrovech. Ocitl se tam ve vazbě kvůli tomu, že o jeho vydání žádaly americké úřady. Kožený je v USA obžalován z korupce při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu a z praní špinavých peněz. Bahamský vrchní soud ale loni v říjnu v odvolacím řízení rozhodl, že Kožený nemůže být do Spojených států vydán. O vydání finančníka požádala Bahamské ostrovy také česká justice.

Policie obvinila Škrlovou z týrání Ondřeje v kauze Kuřim

Policie obvinila Barboru Škrlovou z týrání sedmiletého Ondřeje, syna Kláry Mauerové. Mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma ČTK řekl, že z týrání svěřené osoby formou spolupachatelství v kauze Kuřim byla obviněna již 4. února. Dosud byla třiatřicetiletá Škrlová stíhána za to, že se vydávala za třináctiletou Annu. Škrlové, která je ve vazbě, hrozí nyní dva roky až osm let vězení. Škrlová má šanci, že již nebude umístěna v areálu vězeňské psychiatrie v Brně-Bohunicích na pozorování. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu v Brně. V pondělí zrušil rozhodnutí brněnského městského soudu, jímž bylo nařízeno pozorování duševního stavu Škrlové. Stalo se tak poté, co odmítala spolupráci s psychology. Škrlová vše vysvětlila tím, že šlo jen o nedorozumění. Brněnský městský soud se proto celým problémem bude muset zabývat znovu. Škrlová tvrdí, že se znalci z oboru psychiatrie a psychologie bude dobrovolně spolupracovat. Dalším obviněným v kauze Kuřim je Eliška Maureová, babička týraných chlapců. Hrozí jí až tři roky vězení za křivou výpověď. U soudu žena lhala o totožnosti třiatřicetileté Barbory Škrlové. Tvrdila o ní, že je nalezenec - třináctiletá Anna ze Vsetínska.

Uprchlého vězně z Nového Boru chytli při stopování

Policisté v úterý zadrželi uprchlého vězně Jaroslava Mrkvičku. Muž utekl v pondělí brzy ráno z nestřeženého pracoviště Crystalexu Nový Bor, kam jezdil s dalšími vězni ze Stráže pod Ralskem pracovat. Byl zadržen, když stopoval auta na silnici z Mnichova Hradiště na Jičín. Informoval o tom mladoboleslavský policejní mluvčí Ladislav Mareš. Podle ředitele strážské věznice Františka Vacha si uprchlík příliš neposloužil - trest by mu totiž vypršel letos v září. Nyní mu ale hrozí další trest od tří měsíců do pěti let. Podobný útěk podle Vacha ve Stráži dlouho nezaznamenali.

Čeští policisté budou již v létě pomáhat turistům v Chorvatsku

Několik českých policistů by mělo již tuto letní sezonu pomáhat při případných nesnázích českých turistů v Chorvatsku. Premiér Mirek Topolánek a jeho chorvatský protějšek Ivo Sanader to oznámili po úterním setkání v Praze. Média již dříve informovala o případu dvou českých turistek, které se loni v září údajně staly obětí surového zásahu chorvatských policistů. S postupem tamních policistů později vyjádřila nesouhlas i česká diplomacie. Topolánek uvedl, že jednání s Chorvatskem urychlil loňský incident. "Je dobře, když při takových příležitostech existuje český policista, minimálně jako prostředník komunikace," konstatoval premiér. Podle něj v zemi nebude působit velký počet českých policistů. Sanader doplnil, že ministři vnitra obou zemí budou muset ještě stanovit konkrétní počet českých policistů vyslaných k Jadranu. Podobnou formu spolupráce s Chorvatskem podle Topolánka mají také Rakousko, Maďarsko a Francie.

Liberecká univerzita se zapojí do amerického výzkumu

Vědci Technické univerzity v Liberci se budou podílet na vývoji nových filtrů pro automobilové motory z nanovlákenných materiálů. Univerzita podepsala smlouvu o spolupráci s jedním z největších světových výrobců motorů - americkou společností Cummins Filtration. Informoval o tom prorektor univerzity Oldřich Jirsák. Podobnou spolupráci navázala s Američany také liberecká společnost Elmarco, která se školou na vývoji průmyslové výroby nanovlákenných materiálů spolupracuje. Podobná spolupráce není ovšem v Liberci ojedinělá, například strojní fakulta spolupracuje s firmou Bosch nebo s žitavskou společností firmou Techno-Coat Oberflachen-technik na vývoji technologií povrchových úprav kovů. Podpora výzkumu ze strany průmyslových podniků je podle Jirsáka pro univerzity velmi důležitá a z určitého úhlu pohledu i výhodnější než grantové podpory. Firmy totiž nevyžadují tak složitou administrativu při vyúčtování a zdůvodňování výdajů.

Fotbalový svaz oznámil termíny první ligy

Příští ročník první fotbalové ligy začne v sobotu 2. srpna, podzimní sezona skončí o posledním listopadovém víkendu. Letošní jaro začne tuto sobotu, poslední kolo nejvyšší soutěže se bude hrát v sobotu 17. května a finále Poháru ČMFS se uskuteční nejspíš ve středu 14. května. Po úterním jednání ligového shromáždění to oznámil šéf soutěžního úseku fotbalového svazu Ivo Lubas. Letošní jarní polovina ligy bude předcházet startu národního týmu na mistrovství Evropy, proto bude především závěr sezony přizpůsoben odjezdu reprezentace na přípravné soustředění.

Křížek zvítězil v anketě o nejlepšího českého jachtaře roku

Nejlepším českým jachtařem roku se stal David Křížek. V tradiční anketě tak ukončil sedmiletou nadvládu Lenky Šmídové. Plzeňskému závodníkovi pomohlo k premiérovému vítězství třetí místo v extrémním závodě Minitransat napříč Atlantickým oceánem. Zazářil při dvouetapovém závodu z Francie přes Portugalsko a přes rovník do Brazílie, který je považován za jednu z nejtěžších regat na světě. Účastníci bojují téměř měsíc s nástrahami oceánu a na lodích dlouhých 6,5 metru se spoléhají jen na vlastní schopnosti. V hlasování získal Křížek od 52 zástupců jachtařského svazu 122 ze 156 možných bodů. Na druhém místě za Křížkem skončila bývalá partnerka Šmídové Veronika Fenclová, která v průběhu roku přesedlala do kategorie Laser Radial. Třetí místo obhájil zkušený Michael Maier, který pro Českou republiku vyjel účastnické místo v Pekingu ve třídě Finn.

Ve Vesci je všechen sníh pro SP, pořadatelé čelí kritice

Pořadatelé víkendových Světových pohárů v běhu na lyžích a v severské kombinaci v Liberci již dopravili z Jizerských hor do sportovního areálu ve Vesci všechen sníh, který potřebují k přípravě závodního okruhu. Z Jizerských hor ho tam převezlo několik set nákladních aut. Potvrdil to mluvčí SP Zdeněk Soudný. Kvůli převážení sněhu do Vesce však pořadatelé stále čelí kritice ekologů, obyvatel hor nebo starosty Desné v Jizerských horách Marka Pietera, kudy těžké vozy jezdily. Pořadatelé brali sníh nejen z parkovišť, silnic a lesních cest, ale také z louky v osadě Jizerka v druhé zóně chráněné krajinné oblasti. Podle ekologů porušili zákon o ochraně přírody. Hrozí jim pokuta až dva miliony korun.

Počasí

V noci bude skoro jasno, postupně zataženo. Teploty -2 až -6 stupňů Celsia. Ve středu očekáváme jasno, teploty 3 až 7, na horách kolem jednoho stupně.