Zprávy

Topolánek zpochybnil financování Švejnarovy volební kampaně

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zpochybnil financování volební kampaně ekonoma Jana Švejnara. Ten bude v prezidentských volbách soupeřem Václava Klause. Topolánek naznačil spojitost mezi financováním Švejnarovy kampaně a Československou obchodní bankou (ČSOB), kde Švejnar zastává funkci šéfa dozorčí rady. Premiér hovořil i o prokorupčním prostředí v ČSOB. Uvedl rovněž, že Švejnarova kampaň zcela jistě nestála 500.000 korun, ale možná 500000 eur (asi 13 milionů korun). Šéf ČSSD Jiří Paroubek to považuje za "neslýchané a nestoudné" tvrzení. Nedovede si prý představit, že by předseda nejsilnější opoziční strany s šéfem vládní Strany zelených organizoval korupční kampaň. Topolánkův výrok na adresu Jana Švejnara velmi mrzí i předsedu zelených Martina Bursíka. Ten vyzvedl naopak Švejnarovy "mravní standardy".

Zelení chtějí jednat s ČSSD a KSČM o církvích

Po volbě prezidenta chtějí zelení jednat s ČSSD a KSČM o návrhu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. V televizních Otázkách Václava Moravce to uvedl předseda Strany zelených Martin Bursík. Sociální demokracie totiž hrozí, že závazky z tohoto zákona v budoucnu odmítne. Chce ho zrušit nebo zásadně novelizovat, prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle Bursíka by církevní restituce měly získat co nejširší politickou podporu. "Jsme připraveni diskutovat s opozicí," dodal. Není si ale jist, nakolik budou dialogu otevřeni komunisté. Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi velmi vadí, že věc zatím vládní koalice s opozicí neprojednala. Vláda schválila věcný záměr zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, podle něhož by stát církevním řádům přímo vrátil třetinu majetku. Další dvě třetiny má tvořit peněžitá náhrada ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let. Včetně úroků, které budou činit 4,85 procenta ročně, by tak církvím stát zaplatil dohromady asi 270 miliard korun. Po dobu dvaceti let by jim pak ještě finančně přispíval.

Václav Havel byl v sobotu propuštěn z nemocnice

Bývalý prezident Václav Havel byl v sobotu odpoledne propuštěn domů z nemocnice. Informuje o tom nedělní Blesk. Havel byl hospitalizován předminulou sobotu kvůli akutnímu zánětu průdušek, který komplikovala srdeční arytmie. Léčil se v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze. Léčba zánět potlačila a vyšetření prokázala dobrou srdeční výkonnost. Lékaři exprezidentovi doporučili domácí rekonvalescenci. Tajemník Havla Jakub Hladík řekl, že o programu se bude bývalý prezident v příštích dnech ještě radit s lékaři. Kvůli hospitalizaci nestihl například slavnostní premiéru dokumentu Občan Havel v kinech. K obtížím, kvůli nimž byl Havel převezen do nemocnice, podle lékařů přispělo velké pracovní nasazení. Zdravotní potíže ale trápí Havla řadu let. V minulosti mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru odebrali velkou část pravé plíce. Trpí chronickou bronchitidou.

Nova: Policie zná totožnost údajných kuplířů z reportáže CNN

Teplická policie zná totožnost mužů, kteří vystupovali v reportáži odvysílané televizní stanicí CNN o prodeji prostitutek v Čechách. Prodej dívek za účelem sexuálních služeb se údajně odehrál v Dubí u Teplic na severu Čech. Muže objevující se v reportáži poznal podle televize Nova šéf místních strážníků. Zpravodaj britské televize ITN vystupoval jako zástupce fiktivní sítě britských nevěstinců, který hledá prostitutky pro své podniky. Reportér se sešel v Dubí se zástupci dvou gangů, od nichž chtěl koupit prostitutky. Setkání jsou zaznamenána skrytou kamerou. Případem se začala zabývat teplická policie. Ta teď bude muže zachycené na videu vyslýchat. Jeden z údajných kuplířů televizi řekl, že se schůzka uskutečnila, ale s obchodem s bílým masem nemá vůbec nic společného. Mluvčí teplické policie Ilona Novotná ve čtvrtek řekla, že nikdo z autorů reportáže policii nekontaktoval a nikdo ani kvůli podobnému trestnému činu nepodal trestní oznámení.

Topolánkův vůz zřejmě překročil rychlost

Auto premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka podle všeho při nedělní cestě z Prahy do Brna překračovalo povolenou rychlost. Ve 13:00 byl ještě Topolánek v diskusním studiu Otázky Václava Moravce v České televizi v Praze, po 14:00 již byl v Brně na tenisovém zápase prvního kola Světové skupiny II Fed Cupu mezi Českou republikou a Slovenskem. Podle mluvčí vlády Jany Bartošové urazilo Topolánkovo auto vzdálenost 200 kilometrů za jednu hodinu a dvacet minut. To znamená, že průměrná rychlost vozu byla asi 150 kilometrů v hodině. Na dálnici platí přitom nejvyšší povolená rychlost 130 kilometrů za hodinu. Podle Bartošové byla premiérova jízda bezpečná, po relativně prázdné dálnici a auto nemělo zapnutý majáček. Rychlá jízda služebních aut politiků je často terčem kritiky. Při překračování povolené rychlosti novináři v minulosti přistihli například vůz ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS), tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) a rychleji jel i vůz šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, který pospíchal na svou svatbu.

V Nejdku hořel obytný dům

V Nejdku na Karlovarsku začal v neděli nad ránem hořet vícepodlažní obytný dům. Hasiči museli všechny obyvatele domu evakuovat. Požár se po necelé hodině podařilo lokalizovat. Oheň zničil celou střechu, dům je proto prakticky neobyvatelný. Škody zatím nejsou odhadnuty, půjde o statisíce, možná i miliony korun. Obyvatelé si většinu bytů nedávno koupili do osobního vlastnictví. Radnice evakuovaným lidem nabídla dočasné přístřeší v místním kině a zajistila nezbytné jídlo. Zároveň hledá možnosti ubytování. Podle informací ČTK začaly nabízet pomoc pro obyvatele i soukromé firmy.

Kokoschkův obraz se prodal za 19,5 milionu

Obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky s názvem London, Chelsea Reach z roku 1957 se na nedělní aukci v Praze na Žofíně prodal za vyvolávací cenu 19,5 milionu. To byla dosud nejvyšší vyvolávací cena na českém aukčním trhu s uměním. Kokoschkův obraz se zároveň stal druhým nejdráže prodaným dílem na českých aukcích. Rekord zatím stále drží obraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV, který se loni v říjnu prodal za 22,1 milionu korun. Dražila jej společnost 1. Art Consulting Brno-Praha, tedy stejná společnost, která nyní prodala také Kokoschku. Kokoschka patří mezi největší světové malíře 20. století a jeho obraz London, Chelsea Reach s panoramatickým pohledem na řeku Temži je podle majitele aukční síně Jiřího Rybáře vrcholným galerijním dílem. Kokoschkovo dílo této kvality se na světovém aukčním trhu již dlouho neobjevilo. V českých uměleckých aukcích se prodávají především díla domácích autorů, zejména představitelů meziválečné avantgardy a moderny.

Brahmsovo trio uvede světovou premiéru díla Andrewa Downese

Brahms Trio Prague uvede 5. února v Sukově síni Rudolfina světovou premiéru Sonáty pro housle, lesní roh a klavír od soudobého anglického skladatele Andrewa Downese. Sonáta je součástí profilové desky, kterou trio na koncertu také představí. Uvedl to hráč na lesní roh Ondřej Vrabec. Koncertu by se podle Vrabce měl účastnit i autor sonáty, mezinárodně uznávaný skladatel Downes, který Sonátu složil přímo pro Brahmsovo trio. Před sedmi lety tu také uvedl v premiéře svitu pro dechové sexteto českých filharmoniků a v roce 2005 se poprvé v Praze hrála skladba s názvem Pět dramatických kusů pro osm Wagnerových tub, kterou provedli hornisté České filharmonie.

Podařilo se opravit zchátralé památky na Jesenicku

Zchátralé či zdevastované památky na Jesenicku se po mnoha letech dočkaly opravy. Památkáři loni zachránili střechy kostelů, opravili fasádu zámku v Javorníku a pustili se i do restaurátorských prací. Mezi loňské největší stavební akce na Jesenicku patřila pokračující obnova fasády javornického zámku Jánský Vrch, která byla financovaná z Programu záchrany architektonického dědictví. V rámci téhož programu byly opraveny i střechy kostelů svatého Kříže v Javorníku a Nanebevzetí Panny Marie v Jeseníku a zachráněn byl rovněž kostel v Horním Údolí, který byl v havarijním stavu. Obnovy se dočkaly i věže kostela svatého Mikuláše v Jeseníku, kostela Panny Marie v Černé Vodě a kostela Stětí Panny Marie v Písečné. Bylo také dokončeno restaurování Priessnitzova památníku v Jeseníku, mariánského sloupu v Žulové, sousoší svatého Jana Nepomuckého ve Vidnavě nebo další zastavení křížové cesty v Travné.

V Doudlebech proběhla tradiční růžičková koleda

Růžičková koleda, která je vrcholem masopustů v jižních Čechách, ovládla v neděli jihočeské Doudleby. Vesnice přitom jako jediná pořádá masopustní koledy dvě. Svobodní mládenci předvádějí nejdřív růžičkovou a za nimi se na koledu vydají ženatí muži v slaměných kloboucích. Růžičkoví koledníci obcházeli vesnici ve vysokých kloboucích, na kterých bylo letos vzhledem k přestupnému roku 366 papírových růžiček po obvodu. Akce i letos přilákala stovky diváků nejen z obce, ale i z okolních vesnic. Koleda neminula ani jihočeského hejtmana Jana Zahradníka, který do Doudleb na masopust přijíždí každý rok. Muzikanti mu za jeho štědrost zahráli oblíbenou píseň. Tradice doudlebské růžičkové koledy sahá až do pohanských dob. Pochází od starých Dúdlebů a desetiletí ji svobodní mládenci předvádějí v nezměněné podobě. Koledu tvoří matka, hejtman, rychtář, dva konšelé, tři tancmajstři, žitnej, pšeničnej, ovesnej a moučnej, dohromady tedy 12 koledníků.

Titul Česká Miss 2008 získala středoškolačka Eliška Bučková

Novou Českou Miss se v sobotu stala osmnáctiletá středoškolačka Eliška Bučková ze Strážnice na Hodonínsku. Vítězce předal šerpu předseda poroty, legendární francouzský herec Alain Delon. Titul první vicemiss získala studentka Hana Svobodová (19) ze Zadního Zhořce na Vysočině, třetí místo v soutěži patří studentce Elisavet Charalambidu (22) z Brna. Finále čtvrtého ročníku soutěže krásy se konalo v odletové hale Terminálu 2 ruzyňského letiště a v přímém přenosu ho odvysílala TV Nova. Královny krásy zvolili diváci z šesti superfinalistek prostřednictvím SMS zpráv, jichž bylo odesláno na 200.000. Bučková se ovšem nejvíce líbila i porotcům, kteří ji vyhlásili jako Tip poroty. Finále 20. ročníku konkurenční soutěže Miss ČR, které šéfuje Miloslav Zapletal, se uskuteční 14. března v brněnském Bobycentru. Zatímco Českou Miss volí televizní diváci, Miss ČR vybírá odborná porota.

České tenistky zvítězily ve Fed Cupu nad Slovenkami 3:2

České tenistky zvítězily v utkání prvního kola Světové skupiny II Fed Cupu nad Slovenskem 3:2. Stejně jako loni si tak zahrají baráž o účast v elitní skupině. Rozhodující třetí bod v Brně v závěrečné nedělní čtyřhře získaly Nicole Vaidišová s Květou Peschkeovou, které v třísetové bitvě zdolaly pár Dominika Cibulková, Janette Husárová. Český nehrající kapitán Petr Pála oproti předpokladům pozměnil sestavu. Místo původně nominované Ivety Benešové postavil vedle Peschkeové singlovou jedničku Vaidišovou, přestože ve své kariéře odehrála ve Fed Cupu jediný deblový zápas.

Sáblíková vyhrála 3000 m v Baselze a obhájila Světový pohár

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila celkové prvenství ve Světovém poháru na dlouhých tratích. Zajistila si ho nedělním vítězstvím v závodu na 3000 metrů v italském středisku Baselga di Pine. Nejlepší česká sportovkyně loňského roku měla dosud v čele vytrvaleckého pořadí SP před druhou Němkou Claudií Pechsteinovou náskok 160 bodů, po nedělním závodě ho zvýšila na 180 bodů. Sáblíková vyhrála závod Světového poháru poosmé v kariéře. Na otevřené dráze v Baselze se jí přitom dařilo i v sobotu, kdy skončila druhá na své doplňkové trati 1500 metrů.

Sudová skončila v paralelní jízdě v boulích čtvrtá

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová obsadila čtvrté místo v sobotním závodu Světového poháru v paralelní jízdě v boulích v Deer Valley. Opět tak jen těsně zůstala pod stupni vítězů. Na kontě má ještě další čtvrté, páté a sedmé místo, v průběžném pořadí Světového poháru se vyhoupla na třetí příčku. Sudová postoupila z kvalifikace jako třetí a ve vyřazovací části pak prošla až do semifinále. Poté ale nestačila na pozdější vítězku Shelly Robertsonovou z USA a v duelu o třetí místo prohrála i s Kanaďankou Kristi Richardsovou. Druhé místo v Deer Valley obsadila Rakušanka Margarita Marblerová, která vede průběžné pořadí SP.

Cyklokrosař Štybar je znovu stříbrný

Týden po zisku stříbrné medaile na mistrovství světa obsadil český cyklokrosař Zdeněk Štybar druhé místo v závodě série Superprestige v belgickém Hoogstratenu. Bývalý světový šampion do 23 let nestačil jen na aktuálního mistra světa v této kategorii Nielse Alberta z Belgie. Ten vyhrál před Štybarem s velkým náskokem 42 sekund. Čtyři sekundy za nejlepším Čechem dojela tříčlenná silná skupinka i s Radomírem Šimůnkem, který obsadil celkově čtvrté místo. Jeden závod před koncem seriálu patří Štybarovi třetí pozice v celkovém pořadí.

Brückner kvůli nemoci neodletí s fotbalovou reprezentací na Kypr

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner se kvůli nemoci nezúčastní přípravných zápasů proti Řecku a Polsku, které se uskuteční v úterý a ve středu na Kypru. Na nedělní tiskové konferenci v Praze to oznámil reprezentační manažer Vlastimil Košťál. "Trenér má vysoké teploty, je tam i podezření na zápal plic. S ohledem na jeho zdraví bude určitě lepší, když zůstane ležet v posteli," uvedl Košťál. Brücknerovy kompetence si rozdělí jeho asistenti Petr Rada, který už na Kypru pobývá s teplickým týmem, a Jaroslav Šilhavý.

Hory zažily o víkendu nápor lyžařů

Slunečné počasí přilákalo především v neděli na české hory tisíce lyžařů. V mnohým střediscích panovaly ideální podmínky a na většině míst byla o tomto víkendu nejlepší návštěvnost od vánočních svátků. Souvisí to i se začátkem jarních prázdnin v některých okresech. V Jizerských horách a v západních Krkonoších se jezdilo ve všech střediscích, někde se i přes den vyráběl technický sníh. Například v Harrachově lyžaři čekali ve frontách na vleky až 15 minut. Zatím nejlepší podmínky v letošním roce byly ve východní části Krkonoš a i v Orlických horách, kam se vypravily tisíce lyžařů. V Peci pod Sněžkou lyžovalo nadprůměrných 3000 až 4000 lidí. Slunce přilákalo lyžaře i do Jeseníků, kde byla největší návštěvnost od vánočních svátků. Spokojeni mohli být lyžaři na Červenohorském sedle, v Petříkově i na Ovčárně. Tisíce lyžařů i běžkařů přijely o víkendu do Beskyd. V provozu byla všechna větší lyžařská střediska, na Pustevnách lyžovalo 2000 lidí. Na šumavských kopcích panovalo slunečné a mrazivé počasí, které dovolilo spustit sněhová děla. Na Zadov přijelo asi 2500 lidí, do Skiareálu Lipno ještě o něco více.

Meteorologové varují před vichřicí

Střední a severní Moravu zasáhne v noci na pondělí a v pondělí silný vítr. Na hřebenech Beskyd očekávají meteorologové nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. V Jeseníkách může být rychlost větru ještě o 35 kilometrů za hodinu vyšší, může tedy mít sílu orkánu. Vítr bude vytvářet sněhové jazyky a závěje. Výstražnou informaci vydal Český hydrometeorologický ústav. Meteorologové lidem doporučují omezit pohyb v blízkosti větších stromů a dávat pozor na možnost pádu drátů elektrického vedení. Lze podle nich očekávat i polomy a výpadky elektrického proudu. Lidé by se neměli vydávat na hřebenové túry.

Krátce o počasí v České republice:

Bude polojasno až oblačno, Teploty 5 až 9 stupňů.