Zprávy

Jan Švejnar zveřejnil spis svého otce se závazkem spolupráce

Prezidentský kandidát Jan Švejnar v pátek oznámil, že spis jeho otce obsahuje podepsaný závazek ke spolupráci s ministerstvem vnitra z roku 1961. Švejnar se rozhodl složku zveřejnit na svých webových stránkách www.svejnarprezidentem.cz. Chce tak prý zamezit diskreditaci své osoby materiály, které se týkají minulosti jeho rodiny. V prohlášení zaslaném ČTK Švejnar dále uvedl, že žádné archivní svazky týkající se přímo jeho osoby neexistují. Otec prezidentského kandidáta byl v roce 1961 zaměstnancem Ekonomického ústavu Československé akademie věd. O rok později se měl za Československo zúčastnit zahraniční konference OSN o aplikaci vědy a techniky. Ve spisu se konstatuje, že "vzhledem k tomu, že k jeho vyslání do zahraničí v té době nedošlo, byl s ním styk v roce 1962 přerušen". V roce 1968 Švejnarův otec z Československa emigroval.

ČSSD pohrozila vládní koalici, že odmítne církevní restituce

Sociální demokracie v pátek pohrozila, že odmítne závazky, vyplývající ze zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, pokud s ní vládní koalice návrh nyní neprojedná a nepřistoupí na kompromis. Uvedl to její předseda Jiří Paroubek. Dopis v tomto duchu ČSSD odešle předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi. Opozice tvrdí, že lidovci budou hlasovat v prezidentské volbě pro Václava Klause výměnou za to, že ODS podpoří dohodnutý návrh majetkového vyrovnání s církvemi. Ministr Cyril Svoboda tyto spekulace nedávno přiživil, když napsal, že podpora Klausovi dává reálnou šanci získat pro majetkové vyrovnání státu s církvemi plnou podporu poslanců a senátorů ODS. Vedení ČSSD podle Paroubka zásadně nesouhlasí s tím, aby církevní restituce byly předmětem politického obchodu. Předsednictvo považuje praktiky "prezident za 300 miliard" za korupci nejhrubšího zrna, která je neslučitelná s demokratickou kulturou i principy právního státu. Sociální demokracie chce o církevních restitucích s koalicí jednat a má také svou "úspornější" představu, která by částkou 270 miliard korun nezatížila několik příštích generací a vycházela vstříc legitimním požadavkům obcí i církví, zdůraznil Paroubek.

Martin Barták: armáda bude chtít méně transportérů

Náměstek ministryně obrany Martin Barták naznačil, že armáda bude chtít méně transportérů, než byl původně dohodnutý počet. Podle kontraktu s firmou Steyr, který vláda loni v prosinci vypověděla, měla rakouská společnost české armádě dodat 199 vozidel. Podle náměstka Bartáka je ale tento počet revidován. Zástupci obou stran se na pátečním prvním obnoveném jednání dohodli na vzniku dvou expertních komisí, které by měly zkoumat právní otázky případné spolupráce a technické aspekty projektu. První jednání komisí by se mělo uskutečnit příští týden. Barták doplnil, že jeho úřad nyní vyjednává jenom s firmou Steyr. Média již delší dobu spekulují o tom, že výsledkem vyjednávání se Steyrem by mohlo být snížení počtu obrněnců na 110.

Jihoafrický soud rozhodl, že nevydá Krejčíře do Česka

Soud v Johannesburgu v pátek rozhodl, že Radovan Krejčíř nebude vydán z Jihoafrické republiky (JAR) k trestnímu stíhání do Česka. Uprchlý český podnikatel, který je v ČR stíhán za majetkové i násilné trestné činy, je v JAR od 21. dubna 2007, kdy tam na falešný pas přijel ze Seychel. Jihoafrický soudce rozhodnutí mimo jiné zdůvodnil tím, že mnoho z činů, kvůli kterým je stíhán v ČR, není v Jihoafrické republice trestných. Právník zastupující české úřady nechtěl verdikt komentovat. Krejčíř verdikt soudu uvítal. České ministerstvo spravedlnosti prvoinstanční verdikt označilo za rozhodnutí nezávislého soudu svrchovaného státu, které ministerstvu nepřísluší hodnotit. "V rámci tohoto vydávacího řízení poskytla Česká republika jihoafrické straně plnou součinnost, učinila vše, aby vyšla v mezích svého právního řádu vstříc požadavkům jihoafrické strany, a je připravena tak činit i nadále, pokud ji o to JAR požádá," uvedl v tiskovém prohlášení ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Pochod extremistů Plzní byl zakázán neoprávněně

Plzeňský primátor Pavel Rödl (ODS) zrušil plánovaný lednový pochod pravicových radikálů neoprávněně. Krajský soud v Plzni uznal správní žalobu Václava Bureše proti zákazu pochodu. Podle soudu nebyly splněny důvody k zákazu akce. Bureš může uspořádat shromáždění nové. Jakmile bude verdikt doručen, má Bureš na uspořádání pochodu 30 dnů. Bureš prohlásil, že pochod uspořádá, termín ale zatím neuvedl. Proti verdiktu soudu mohou obě strany do 15 dnů podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Rödl předpokládá, že kasační stížnost podá. Zatím neví, jakým způsobem se zachová, pokud se pochod městem uskuteční znovu.

Kraj odmítá přesun vepřína v Letech

Jihočeský kraj odmítá přesunutí vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého nacistického sběrného tábora pro Romy. Kraj chce obětem romského holokaustu vybudovat důstojný památník za 50 milionů korun, ale přemístění vepřína je podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka neadekvátní. Kvůli vepřínu ve čtvrtek Česko kritizoval Evropský parlament. Europoslanci vyzvali Evropskou komisi a další úřady, aby udělaly vše, co bude nutné k odstranění vepřína a k vytvoření odpovídajícího památníku. Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková v reakci v Praze uvedla, že vláda by v dohledné době mohla tuto otázku uspokojivě vyřešit.

IKEM: Václav Havel opustí nemocnici v nejbližších dnech

Exprezident Václav Havel bude z nemocnice propuštěn v nejbližších dnech, sdělil v pátek Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). Lékaři původně předpokládali, že půjde domů v pátek nebo v sobotu. Havel byl do nemocnice převezen předminulou sobotu kvůli akutnímu zánětu průdušek, který komplikovala srdeční arytmie. Následná léčba zánět potlačila a vyšetření prokázala dobrou srdeční výkonnost. Lékařští experti předpokládají příznivý průběh hospitalizace. Na rehabilitaci v nemocnici má navázat domácí rehabilitace, která podle odhadu lékařů potrvá zhruba týden. K obtížím, kvůli nimž byl Havel převezen do nemocnice, podle lékařů přispělo velké pracovní nasazení. Zdravotní potíže trápí Havla řadu let. V minulosti mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru odebrali velkou část pravé plíce. Trpí chronickou bronchitidou. Havla už dříve sužovaly i srdeční potíže.

Nezaměstnanost ve čtvrtém čtvrtletí 2007 byla nejnižší za deset let

Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) ve čtvrtém čtvrtletí 2007 klesla na desetileté minimum - 4,9 procenta. Proti stejnému období roku 2006 byla nižší o 1,7 procentního bodu, informoval Český statistický úřad. Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které používá jinou metodiku, byla ve čtvrtém čtvrtletí míra nezaměstnanosti 5,8 procenta. Počet nezaměstnaných osob dosáhl 252.800, z toho bylo 143.600 žen. Jde o nejnižší úroveň od poloviny roku 1997. V porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2006 se celkový počet nezaměstnaných snížil o 86.500 a meziročně poklesl o více než čtvrtinu. Obecně se nezaměstnanost podle ČSÚ rychleji snižovala u osob v mladším a středním produktivním věku.

Trhovec, který napadl celníka, byl obviněn z pokusu o vraždu

Vietnamský stánkař, který ve čtvrtek na tržnici ve Vojtanově na Chebsku pobodal celníka, byl v sobotu obviněn z pokusu o vraždu a z útoku na veřejného činitele. Z útoku na veřejného činitele a výtržnictví policisté obvinili i další čtyři prodejce, kteří napadli další členy celní hlídky. Jednalo se o tři ženy ve věku od 35 do 47 let a třiačtyřicetiletého muže. Napadený pracovník Celní správy utrpěl bodná poranění v oblasti boku a krku. Jeho vážné zranění si vyžádalo okamžitý lékařský zásah a hospitalizaci. Ostatní členové hlídky vyvázli s drobným poraněním. Do nemocnice byl po incidentu převezen i čtyřicetiletý útočník. Policisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu k vzetí všech obviněných do vazby.

Tříkrálové koledování letos vyneslo 58 milionů, nejvíc v historii

Při dobročinné Tříkrálové sbírce letos koledníci do kasiček vybrali přes 58 milionů korun, což představuje nejvíce peněz v její osmileté historii. Příspěvky, které získalo 40.000 dobrovolníků, poputují na sociální a zdravotní potřeby v krajích nebo jako humanitární pomoc do zahraničí. "Tříkrálová sbírka opět vydala dobré svědectví o ochotě společnosti dělit se s potřebnými i ochotě charitních dobrovolníků zapojit se do služby. Všem dárcům, koledníkům i organizátorům upřímně děkuji," uvedl předseda České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Za obdivuhodnou označil výši příspěvků pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk. "Nejvíce ale obdivuji nasazení dětí ve spolupráci s dospělými ve prospěch potřebných. Je to veliká formace k solidaritě nejen těch, kteří vybírají, ale i těch, kteří přispívají," uvedl k letošním výsledkům arcibiskup.

Nahrávka Dvořákovy opery Král a uhlíř získala ocenění na MIDEM

Německá nahrávka české opery Král a uhlíř od Antonína Dvořáka získala tento týden na mezinárodním veletrhu MIDEM ve francouzském letovisku Cannes vysoké ocenění světové hudební kritiky MIDEM Classical Awards. Operu nastudoval sbor a orchestr Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem pod vedením německého dirigenta Gerda Albrechta. Na nahrávce, kterou natočila společnost Orfeo, se podíleli také slovenští sólisté - Krále zpívá Dalibor Jenis, Uhlíře Peter Mikuláš, Lidušku Lívia Ághová a Jeníka Michal Lehotský. Účinkuje i Pražský komorní sbor. Oceněná nahrávka Krále a uhlíře je pro dirigenta Albrechta v jeho dosavadní diskografii oper a kantát Antonína Dvořáka sedmá. Projekt započal v Praze Dimitrijem (pro Supraphon) a pokračoval v Německu s Armidou a Svatou Ludmilou (již pro společnost Orfeo). Také další tři komplety obdržely významná ocenění. Svatební košile a Vanda získaly prestižní Cenu německé hudební kritiky a Jakobín světově významné ocenění Classical Internet Award, cenu časopisu Scherzo a nominace Klassik.com a Supersonic Pizzicato.

V cenách televize Óčko zvítězili Daniel Landa a Lucie Vondráčková

Zpěváci Daniel Landa a Lucie Vondráčková zvítězili v letošním ročníku hudebních cen televize Óčko. Objevem roku se podle diváků stala kapela Airfare, skupinou roku Chinaski. V kategorii klip roku zvítězila Aneta Langerová s písničkou Malá mořská víla. Výsledky cen byly vyhlášeny v pátek večer v hale na pražském Výstavišti. Předávací ceremoniál Óčko odvysílalo v přímém přenosu. Organizátoři na něj pozvali řadu kapel a interpretů; byli mezi nimi například právě Horkýže slíže a dále skupiny Elán, Vypsaná fixa, Gipsy.cz, Support Lesbiens a Gaia Mesiah či zpěváci Petr Kolář, Ewa Farna a Niceland. Nominace na vítězství v jednotlivých kategoriích navrhli dramaturgové a moderátoři Óčka, z nominací potom vybírali televizní diváci. Prostřednictvím SMS zpráv z mobilních telefonů zaslali 43.000 hlasů, což bylo asi o 13.000 hlasů více než loni. Óčko své hudební ceny letos udělovalo již popáté.

Začaly oslavy masopustu

Na mnoha místech České republiky začaly o tomto víkendu oslavy letošního masopustu. Masopustní tradice si připomněly stovky lidí například na Karlínském náměstí v Praze 8. Kromě hudby, her, průvodu a divadla pro děti čekaly návštěvníky 5. ročníku Karlínského masopustu také tradiční masopustní dobroty, jitrnice, jelítka, ovar a zabijačková polévka. Ve stáncích si lidé mohli prohlédnout a zakoupit ukázky krajkářské nebo řezbářské práce. Nejvíce stánků ovšem nabízelo teplou medovinu, svařené víno nebo čaj. Milovníci zimních sportů zavítali na ledovou plochu do dvora místního domova dětí a mládeže, děti se zase mohly zúčastnit reje masek. K zavedení tradice oslav masopustu v Karlíně dala signál povodeň z roku 2002.

Záchranáři v Jeseníkách ošetřili čtyřikrát více lidí než loni

Pracovníci horské služby v Jeseníkách ošetřili na horách od začátku prosince již 350 lidí. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to až čtyřnásobně více. Nejčastěji vyrážejí záchranáři k úrazům, které si způsobí lyžaři po pádu na lyžích. Letos však byli mezi zraněnými i lyžaři, které zasypala lavina. Uvedl to náčelník tamní horské služby Michal Klimeš. Pracovníci horské služby dosud nezaznamenali žádné smrtelné zranění. Sportování v horách nikdo nezaplatil svým životem ani v roce 2007. Naopak v předchozím roce zemřeli na svazích Jeseníků tři lidé. Ve všech případech podlehli svým zraněním po nárazu do stromu.

V Krkonoších jsou ideální podmínky pro lyžaře

Do Krkonoš v sobotu, o prvním dnu jarních prázdnin, přijely tisíce lyžařů. V největším středisku Špindlerův Mlýn lyžovalo kolem 3500 lidí a na hlavních lanovkách se tvořily fronty s čekáním do deseti minut. Očekávaný silný mráz v noci na neděli chtějí vlekaři využít k dalšímu umělému zasněžování sjezdovek. Podmínky k lyžování jsou velmi dobré. Nejlepší lyžování nabízejí střediska Medvědín-Horní Mísečky, Herlíkovice a Černá hora u Janských Lázní. Na tamních sjezdovkách leží kolem 70 centimetrů sněhu. Velmi dobré podmínky k lyžování hlásí na začátku jarních prázdnin i hlavní střediska v Orlických horách. Na hřebenech Krkonoš leží do 155 centimetrů sněhu, z toho asi deset centimetrů nového. Turisté by se měli vyhnout lavinovým katastrům, protože v Krkonoších stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Sáblíková byla na SP v Itálii druhá

Martina Sáblíková poprvé v kariéře dosáhla ve Světovém poháru na medailové umístění v závodu na 1500 metrů. Česká rychlobruslařka v sobotu obsadila na otevřené dráze v italském středisku Baselga di Pine druhé místo, rychlejší byla jen Kanaďanka Kristina Grovesová. Specialistka na dlouhé tratě Sáblíková udržela druhé místo o pouhých pět setin před další Kanaďankou Christine Nesbittovou. Ta vede před závěrečným závodem průběžné pořadí disciplíny.

Vaidišová vyrovnala fedcupové utkání se Slovenskem na 1:1

České tenistky hrají po prvním dnu v utkání 1. kola Světové skupiny II Fed Cupu se Slovenskem nerozhodně 1:1. O vyrovnávací bod se v druhé sobotní dvouhře v Brně postarala domácí jednička Nicole Vaidišová, která zvítězila nad Magdalénou Rybárikovou 7:5 a 6:4. Předchozí zápas prohrála česká hráčka Petra Cetkovská se slovenskou jedničkou Dominikou Cibulkovou 5:7 a 3:6.

Fenin úspěšně zahájil své angažmá v německé lize

Český fotbalový reprezentant a bývalý teplický útočník Martin Fenin při svém premiérovém utkání v německé lize vstřelil tři branky. Eintrachtu Frankfurt tak na hřišti Herthy Berlín umožnil výhru 3:0. Gólovou premiéru v německé lize prožil také další český útočník Michal Papadopulos. V dresu Chotěbuzi se trefil do sítě Leverkusenu, odkud odešel v lednu na hostování, ale prohru 2:3 neodvrátil.

Krátce o počasí v České republice:

V neděli čekejte jasno až polojasno, teploty 1 až 5 stupňů Celsia.