Zprávy

Ústavní soud: Daňová část reformy platí

Ústavní soud odmítl první část návrhu sociální demokracie na zrušení reformního zákona. Daňové změny, které jsou součástí vládní reformy veřejných financí, tak nadále platí. Při dalších jednáních o oddělených částech reformy, tedy o zdravotnictví včetně poplatků u lékaře a sociální sféře, již soud bude řešit především věcný obsah reformního zákona. Podle mluvčího soudu Michala Spáčila však stále trvá možnost, že některou část může soud zrušit z procesních důvodů. Podle opozice je reformní zákon nesrozumitelný a nepřístupný a byl přijat neústavním způsobem. Norma mění 50 zákonů napříč právním řádem. Opozici se nelíbí, že zákon neprojednal Senát. Většinově odhlasoval, že se jím nebude zabývat.

Senátoři chtějí spíše tajnou volbu prezidenta

Budoucí prezident republiky by měl být podle naprosté většiny senátorů volen tajným hlasováním. Doporučil to i senátní organizační výbor. Pro veřejnou volbu byl senátorský klub ČSSD. Oznámila to jeho předsedkyně Alena Gajdůšková. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky měli veřejnou volbu prosazovat také lidovečtí senátoři. Požádal je o to celostátní výbor KDU-ČSL. Příští týden se mají kvůli organizaci volby prezidenta setkat členové vedení obou komor parlamentu. Organizační výbor Senátu doporučil také to, aby o procedurálních otázkách hlasovaly parlamentní komory samostatně. Pokud by se neshodly, mělo by podle senátorů platit, že projednávaný návrh nebyl přijat. Mezi procedurální otázky bude patřit právě návrh, zda bude parlament vybírat prezidenta v tajné nebo veřejné volbě.

Paroubek opět vyzval Klause k televiznímu duelu se Švejnarem

Předseda ČSSD Jiří Paroubek znovu vyzval prezidenta Václava Klause, aby se zúčastnil "standardního televizního" duelu se svým protikandidátem Janem Švejnarem. Jejich úterní debata v senátním klubu sociální demokracie nemůže podle Paroubka klasickou televizní diskusi nahradit. Šéf ČSSD svou výzvu Klausovi adresoval v dopise, jehož text poskytl novinářům. Klaus nabídku České televize zúčastnit se debaty se Švejnarem již dříve odmítl. Zdůvodnil to tím, že v České republice hlavu státu nevolí veřejnost, ale parlament. Nakonec souhlasil s diskusí se Švejnarem v rámci návštěvy senátní frakce ČSSD. Jejich debata byla plná ironie a vzájemných narážek.

Vláda dala firmě Steyr druhou šanci

Ministerstvo obrany zahájí v pátek nové kolo jednání s rakouskou firmou Steyr o dodávce obrněných transportérů Pandur pro českou armádu. Pokud se do 5. března oběma stranám nepodaří dohodnout, pravděpodobně bude vyhlášeno nové výběrové řízení. Původní kontrakt na dodání 199 transportérů za více než 20 miliard korun vláda vypověděla na konci loňského roku kvůli neplnění podmínek ze strany dodavatele. Nový mandát schválila na základě analýzy, kterou předložilo ministerstvo obrany.

MF zvýšilo odhad růstu pro rok 2007

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu ekonomiky pro loňský rok na 6,1 procenta. Jeho předchozí odhad byl 5,9 procenta. Letos by však měla ekonomika růst jen o 4,7 procenta. V roce 2009 by měl hrubý domácí produkt stoupnout o 5,1 procenta. Česká ekonomika podle ministerstva téměř dosáhla vrcholu hospodářského cyklu. Stále více ji nyní limituje nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Po mnoha letech začaly také prudce růst ceny.

Sněmovna podpořila novelu, která umožní vyvlastnění pozemků kvůli záplavám

Poslanecká sněmovna ve čtvrtek v prvním čtení podpořila vládní novelu zákona o vodách. Ta umožňuje vyvlastnit soukromé pozemky, které jsou potřebné pro výstavbu protipovodňových opatření. Dříve se stát ale bude muset pokusit o dohodu s jejich vlastníky. Ministr zemědělství Petr Gandalovič poslance při projednávání zákona ujišťoval, že vyvlastnění bude až tou nejzazší možností. Novela počítá s řízeným zaplavováním soukromých pozemků, pokud je při povodních ohrožen majetek a lidské životy. Majitelé pozemků na nich budou i nadále smět podnikat, v případě zaplavení jim stát škody nahradí. Na chráněných lokalitách pro akumulaci povrchových vod ale nebude povoleno umístit stavby nebo provozovat činnosti, které by ztížily využití lokalit pro stavbu suchých poldrů.

ČSSD vede o deset procent nad ODS

Volby do sněmovny by v lednu vyhrála opoziční ČSSD. Hlasy by jí odevzdalo 37 procent voličů. Druhá by skončila ODS s 27 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který tento čtvrtek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Komunisté by dostali 16,5 procenta hlasů, zelení 10 procent a lidovci 7,5 procenta. Průzkum se uskutečnil od 14. do 21 ledna a zúčastnilo se ho 1046 lidí starších 15 let.

Evropský parlament kritizuje vepřín v Letech

Evropský parlament ve čtvrteční rezoluci o strategii ve vztahu k Romům kritizoval Česko za situaci kolem vepřína v Letech u Písku. Toto zařízení stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Europoslanci vyzvali Evropskou komisi a další úřady, aby udělaly vše, co bude nutné k odstranění vepřína. Chtějí také, aby na jeho místě byl postaven památník. Evropský parlament Českou republiku za existenci vepřína v Letech kritizoval už v minulosti. Současná rezoluce se nelíbí některým českým europoslancům. Podle Jana Zahradila je vztah k romské menšině problémem komplexním a týká se téměř všech členských zemí EU. Zahradil považuje za nepřijatelné, aby byla v tomto ohledu demonstrativně pranýřována pouze jedna země. Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková uvedla, že nyní probíhají jednání s vedením Jihočeského kraje, obce Lety i firmy AGPI, která vepřín vlastní. Dosáhlo se v nich pokroku a vláda bude s to v dohledné době najít přijatelné řešení. S tím však podle ní musí souhlasit především zástupci pozůstalých.

Brusel zažaluje ČR kvůli směrnici o trzích finančních nástrojů

Evropská komise ve čtvrtek oznámila, že zažaluje Českou republiku kvůli směrnici o trzích finančních nástrojů. Ta má mimo jiné zlepšit postavení drobného klienta na kapitálovém trhu. Přináší také konec monopolu národních burz na obchodování s akciemi. Česko promeškalo termín převedení směrnice do národního práva, který byl stanoven na 31. ledna 2007. Příslušnou novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu však již v polovině ledna schválila vláda. Účinnost schválené normy předpokládá ministerstvo financí od poloviny letošního roku. To by mohlo znamenat, že Česko nepostihnou žádné sankce.

Česku hrozí soud kvůli směrnici o zákazu diskriminace v práci

Česká republika by se mohla dostat před Evropský soudní dvůr kvůli tomu, že do své legislativy nedostatečně zapracovala unijní směrnici o zákazu diskriminace v zaměstnání. Evropská komise ve čtvrtek oznámila, že Praze zaslala takzvané odůvodněné stanovisko. To představuje druhou ze tří fází procedury pro porušení unijních předpisů. Pokud by se situace nezlepšila, pak by EK celou věc postoupila evropské justici. Česku by v konečné fázi mohla hrozit finanční pokuta. Směrnice (2007/78/EC) zakazuje diskriminaci na základně náboženství, víry, věku, postižení či sexuální orientace. Přijata byla v roce 2000, přičemž země, které do EU vstoupily v roce 2004, ji měly do své legislativy zapracovat do 1. května 2004.

Evropské komisi se nelíbí zdanění dividend v ČR

Evropská komise ve čtvrtek zahájila právní proceduru, která může Českou republiku přivést až k Evropskému soudnímu dvoru. Důvodem je různá míra zdanění dividend pro české a zahraniční firmy. Komise požaduje, aby Praha vyjasnila pravidla, podle kterých je možné výplaty dividend některým zahraničním firmám zdaňovat více než výplaty dividend českým společnostem. Česko má nyní dva měsíce na odpověď. Ministerstvo financí chce tento problém řešit návrhem změny zákona o daních z příjmu.

Brusel hrozí Česku soudem kvůli pojišťování vozidel

Evropská komise Česku a dalším čtyřem státům Evropské unie pohrozila soudem kvůli tomu, že do své národní legislativy nepřevedly "pátou" směrnici o pojištění osobních vozidel. Mělo se tak stát do 11. června 2007. "Směrnice aktualizuje a zlepšuje právní rámec pro pojištění motorových vozidel tím, že zjednodušuje změnu pojišťovny a zlepšuje ochranu obětí," uvedla komise. Pokud Česko a další státy legislativu nepřevedou, nebudou prý moci oběti silničních nehod jako pojištěnci v dotyčných členských státech využívat svých nových práv. Podle ministerstva financí je příslušný materiál nyní ve sněmovně a v pátek půjde do druhého čtení.

Klaus pomůže plzeňskému primátoru Rödlovi

Předseda ČSSD Jiří Paroubek požádal prezidenta Václava Klause o milost pro plzeňského primátora Pavla Rödla (ODS), který čelí trestnímu oznámení, protože zakázal pochod neonacistů městem. Prezident obratem odpověděl, že při své návštěvě Plzeňského kraje Rödlovi takový zákaz doporučoval. "Jsem z řady důvodů přesvědčen, že je správné panu primátorovi v případě potřeby pomoci. Ale za celých pět let jsem při udělování milostí důsledně dodržoval jeden základní princip: milost se eventuálně uděluje až po vynesení rozsudku," uvedl prezident.

Odchody policistů komplikují práci ochranky

Odchody členů Útvaru pro ochranu ústavních činitelů komplikují fungování této služby. Připustil to premiér Mirek Topolánek. V odboru, který chrání budovy vlády a parlamentu, podle něj chybí 87 policistů. Dalších 64 lidí chybí při zajišťování bezpečnosti ambasád, diplomatických misí, letiště Ruzyně a dalších objektů. Na odboru, který chrání politiky a další osoby, chybí 13 policistů a mezi řidiči 13 zaměstnanců. Topolánek to uvedl v odpovědi na interpelaci stínového ministra vnitra ČSSD Františka Bublana. Ten se zajímal o to, proč oslabená ochranka dohlíží na bezpečí poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Pohanka podle Topolánka ochranku nemá a Melčák osobní strážce i nadále potřebuje. Policejní prezident Oldřich Martinů již dříve řekl, že nedostatek policistů chce řešit náborovou mediální kampaní. Sami policisté ale tvrdí, že nutné zkušenosti lze nabýt až během tří či čtyř let.

CNN vysílala reportáž o údajných pašerácích prostitutek v ČR

V České republice operují gangy, které prodávají prostitutky do dalších zemí Evropy. Tvrdí to reportáž britské televize ITN, kterou odvysílala americká zpravodajská televize CNN. Zpravodaj ITN vystupoval jako zástupce fiktivní sítě britských nevěstinců EUrotica, který hledá prostitutky pro své podniky. V České republice podle reportáže fungují gangy, které sem přivážejí dívky z celé Evropy a pak je prodávají dál. Reportér ITN se dvakrát sešel v Dubí na severu Čech se zástupci dvou gangů, od nichž chtěl fiktivně koupit prostitutky. Setkání jsou zaznamenána skrytou kamerou a tváře údajných pašeráků jsou zřetelně vidět. Při obou schůzkách mu předvádějí konkrétní dívku, kterou by mohli do Británie ihned poslat. Podle mluvčí teplické policie Ilony Novotné policisté veškerá tvrzení, která v reportáži zazněla, prověří. Nikdo z jejích autorů však policii nekontaktoval a nepodal trestní oznámení. Podle ní se žádným případem souvisejícím s obchodem se ženami v Dubí nyní policie nezabývá. Podle starosty Dubí Petra Pípala reportáž upozornila jen na problém, který existuje celosvětově. Domnívá se, že podobná reportáž by se dala natočit v mnoha evropských městech.

Brněnský soud rozhodl o vazbě Barbory Škrlové

Tento čtvrtek rozhodl Krajský soud v Brně o tom, zda bude z vazby propuštěna třiatřicetiletá Barbora Škrlová. Potvrdila to mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. Neuvedla ale, zda bude Škrlová stíhána na svobodě. O verdiktu totiž musí soud nejprve informovat účastníky řízení. Škrlová je obviněna z toho, že se loni v brněnském centru Klokánek v tzv. kuřimské kauze vydávala za třináctiletou Aničku. Škrlová je podle dostupných informací na psychiatrii vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. V uplynulých dnech odmítla zkoumání svého duševního stavu. Pokud bude propuštěna, měla by být patrně opět kvůli pozorování v umístěna v Psychiatrické léčebně v Brně-Černovicích. Tento způsob je jedinou možností, jak zjistit její duševní stav.

Policisté obvinili městského strážníka z vraždy Američana

Městského strážníka, který v noci na středu u pražské Sazka Areny údajně ubodal Američana, obvinila policie z vraždy. Muž nyní čeká v policejní cele a rozhoduje se o jeho umístění do vazby. U městské policie už nepracuje, byl propuštěn. Potvrdila to pražská policejní mluvčí Eva Brožová. Tragédii podle policie předcházel spor obou mužů, zřejmě kvůli špatnému parkování. Hádka postupně přerostla do potyčky, při níž strážník zasadil Američanovi několik ran nožem. Jedna z ran zasáhla hrudník a způsobila smrtelné zranění. Strážník nebyl v době incidentu ve službě. Podle náměstka ředitele pražských strážníků Ludvíka Klemy s ním ale dřív nebyly žádné problémy. Americké velvyslanectví v Praze uvedlo, že mrtvý muž byl civilista, a nikoliv voják. Podle velvyslanectví byl zaměstnancem soukromé americké společnosti, která smluvně pracovala v Německu pro ministerstvo obrany USA. Muž byl prý v Praze na soukromé návštěvě, která nesouvisela s jeho zaměstnáním.

Senátor Štětina podezírá BIS ze zatajování důkazů v kauze Hučín

Senátor Jaromír Štětina (za Stranu zelených) podezírá Bezpečnostní informační službu, že úmyslně zatajila důkazy o protiprávním postupu kontrarozvědky v kauze jejího bývalého důstojníka Vladimíra Hučína. Podle něj zmizela řada listinných důkazů o vměšování BIS do činnosti orgánů činných v trestním řízení. Štětina své tvrzení opírá o porovnání seznamu písemností, které byly Hučínovi zabaveny v březnu 2001 v souvislosti s jeho obviněním, a seznamu věcí, které byly letos v lednu Hučínovi vráceny na základě osvobozujícího rozsudku. Mluvčí BIS Jan Šubrt Štětinovo podezření odmítl. "Tvrzení, že jsme jakékoli materiály odněkud vyjmuli a ukryli, je absurdní a tvrzení lživé," řekl Šubrt.

Na tržnici ve Vojtanově pobodali celníka

Ve Vojtanově na Chebsku byl tento čtvrtek napaden a zraněn celník. Útok se stal při běžné kontrole tržnice zaměřené na kontrolu prodeje alkoholu. Muže pobodal pravděpodobně jeden z trhovců. Zranění celníka jsou podle mluvčí plzeňské celní správy Jitky Blahutové vážná. Celník byl převezen do nemocnice. Při potyčce byl lehce zraněn i jeden trhovec. Případ začali na místě vyšetřovat chebští policisté. Podle jejich mluvčí Martiny Hruškové je z napadení podezřelý cizinec vietnamské národnosti.

Otcové ze sdružení K213 dál blokují vstup do ministerstva práce

Před budovou ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) další den protestovali aktivisté sdružení K213. Nechtěli dovnitř vpustit ministra Petra Nečase (ODS). Šestice mužů stála před sídlem úřadu opět už od sedmi hodin ráno. V úterý v poledne blokádu úřadu na půl dne přerušili, aby prý projevili ministru Nečasovi vstřícné gesto pro případ, že jim oficiálně nabídne jednání u kulatého stolu. Podle předsedy sdružení Jiřího Fialy jsou aktivisté ochotni se omluvit za některé výroky, omluvu ale čekají i od ministra a také od předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové za její výroky proti K213.

V Bušanovicích se otevřela nová část sluneční elektrárny

V Bušanovicích na Prachaticku začala ve čtvrtek dodávat elektřinu do sítě nová část fotovoltaické elektrárny. S celkovým výkonem 1,361 megawatt je největší sluneční elektrárnou ve střední a východní Evropě. Ročně může zásobovat energií až 1000 domácností. Náklady na druhou etapu dosáhly 77 milionů korun. Za první rok provozu elektrárna vyrobila 800.000 kilowatthodin energie. Nyní se plocha panelů zdvojnásobila. Letos provozovatelé očekávají, že elektrárna vyrobí více než 1,26 gigawatthodin. Další dvě podobné elektrárny s fotovoltaickými články by měly vzniknout na Prachaticku v příštích dvou letech. Česko však ve výrobě energie ze slunečního záření výrazně zaostává za sousedním Německem a dalšími zeměmi západní Evropy. Výkon všech slunečních elektráren v tuzemsku se pohybuje okolo jednoho megawattu. V Německu to bylo již v roce 2004 bezmála 800 megawattů. Česká republika podle dohody s Evropskou unií musí do roku 2010 vyrábět osm procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů - dvakrát více než nyní.

Jahn bude generálním ředitelem Volkswagen Group v Rusku

Martin Jahn (38), který byl dosud odpovědný za řízení lidských zdrojů v automobilce Škoda, bude od 1. dubna generálním ředitelem společnosti Volkswagen Group v Rusku. Zároveň se stane členem dozorčí rady Škoda Auto. "Je to pro mě pocta i výzva zároveň, protože ruský trh je považován za jeden z nejperspektivnějších trhů na světě. Mým cílem je zvýšení prodeje všech značek koncernu Volkswagen na ruském trhu," komentoval své další působení současný personální šéf Škodovky. Uvedl, že ale bude Škodu Auto i nadále zastupovat v České republice ve významných profesních sdruženích, zejména ve Svazu průmyslu a dopravy a ve Svazu automobilového průmyslu.

Česká medicína je v transplantacích jater na světové špičce

Česká medicína je v transplantacích na světové špičce a platí to i pro život zachraňující transplantace jater. První takovou úspěšnou transplantaci lékaři provedli 2. února 1983 v Brně. Od té doby mají za sebou už více než 800 náročných operací. Průkopníkem této léčebné metody byla II. chirurgická klinika Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Operaci podstoupil Josef Mynář z Tišnova, kterému bylo tehdy 36 let a trpěl nevyléčitelnou jaterní chorobou. Největší české transplantační centrum - pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) - má transplantace jater v programu od roku 1995. Jako jediné v Česku se věnuje také dětským pacientům. V posledních letech uskutečnili v IKEM srovnatelné množství výkonů jako ve velkých evropských centrech a počet přenosů se zvyšuje. Začátkem loňského roku v IKEM zaznamenali už 500. jaterní transplantaci a 79 přenosů za celý rok je historickým maximem.

Dokument Občan Havel vstupuje do kin

Oficiální premiéru měl ve středu večer ve všech sálech multikina Slovanského domu v Praze celovečerní dokument Pavla Kouteckého a Miroslava Janka nazvaný Občan Havel. Snímek s podtitulem Scény z prezidentské kuchyně jde do kin ve čtvrtek v 15 kopiích a 11. února bude představen na prestižním festivalu Berlinale. Hlavní aktér však na premiéře chyběl, léčí se totiž v Institutu klinické a experimentální medicíny v Krči ze zánětu průdušek a srdeční arytmie. "Václav Havel doufá, že diváci nebudou z kina odcházet s pocitem, že dost bylo Havla," tlumočila jeho vzkaz moderátorka večera Zuzana Stivínová. Časosběrný projekt začal Koutecký natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než 13 let. Po tragické smrti Kouteckého na jaře 2006 se dokončení ujal dokumentarista Miroslav Janek. Snímek vznikl ve společnosti Film & Sociologie, jeho koproducenty jsou Negativ, Studio KF, FTV a Michael Wolkowitz.

Na Thálie jsou nominováni Stašová, Kratina a Pardus

Herci Simona Stašová, Vladimír Kratina a Erik Pardus, pěvec Martin Gurbaľ, baletní umělci Nikola Márová, Jana Přibylová, Michal Štípa a operetní zpěvačka Pavla Břínková jsou mezi těmi, kteří byli za své výkony v loňském roce nominováni na ceny Thálie. Herecká asociace informovala i o dalších nominovaných, které navrhli členové odborných porot. V činohře jsou jimi Helena Dvořáková, Alena Sasínová Polarczyková a Norbert Lichý, v oboru baletu a pantomimy Helena Arenbergerová, Lukáš Lepold a Petr Opavský a za mimořádné výkony v muzikálových či operetních představeních Jitka Čvančarová, Aleš Briscein a Petr Štěpán.

Jarošík přestoupil z Celtiku do ruské Samary

Český fotbalový záložník Jiří Jarošík končí v Celtiku Glasgow a vrací se do ruské ligy. Ve čtvrtek podepsal dvouletý kontrakt s klubem Křídla sovětů Samara, do přípravy v novém působišti se zapojí za dva týdny. Jarošík se vrací do dobře známé soutěže. V roce 2003 v ní získal titul s CSKA Moskva, kde působil do roku 2005. V národním týmu odehrál 23 zápasů, naposledy nastoupil v českém dresu v listopadu 2005 v barážovém utkání na norské půdě.

Zemřel kanoista Čapek, nejstarší český olympijský vítěz

Ve věku 93 let ve čtvrtek zemřel bývalý úspěšný československý reprezentant v rychlostní kanoistice František Čapek. Byl nejstarším žijícím českým olympijským vítězem. Životního úspěchu dosáhl na londýnské olympiádě v roce 1948, kde zvítězil na trati 10.000 metrů. Na mistrovství světa 1954 ve francouzském Maconu získal na "desítce" stříbro. Na této trati vybojoval i sedm titulů mistra Československa, poslední z nich ve svých 43 letech. Po ukončení sportovní kariéry se v Dukle věnoval trénování. V roce 2004 získal za zásluhy o rozvoj armádního sportu nejvyšší resortní vyznamenání, Záslužný kříž ministra obrany I. stupně.

Počasí

V noci zataženo až oblačno, teploty kolem nuly. Zataženo, občas s deštěm bude i v pátek, denní teploty vystoupí na 3 až 7 stupňů.