Zprávy

Jiří Paroubek: Soustředíme se na Švejnara, s nikým dalším nejednáme

Sociální demokracie se nyní podle svého předsedy Jiřího Paroubka soustředí jen na to, aby pomohla Janu Švejnarovi ke zvolení prezidentem. S nikým dalším prý ČSSD nejedná. Za předčasné Paroubek na tiskové konferenci označil otázku, koho by ČSSD podporovala, kdyby se parlamentu nepodařilo zvolit hlavu státu ani ve třech kolech první volby, a musela by tak následovat druhá volba. Reagoval tak na informace, podle nichž se mezi komunisty a některými sociálními demokraty již teď spekuluje o tom, že v případné druhé volbě by mohl proti současnému prezidentovi Václavu Klausovi kandidovat exministr zahraničí Jiří Dienstbier. O něm ČSSD původně uvažovala, nakonec se ale nejsilnější opoziční strana přiklonila ke Švejnarovi. Podle socialistů má totiž tento liberální ekonom v parlamentu větší šanci zvítězit, než by měl vyhraněně levicový kandidát.

Na výsledek prezidentské volby bude mít zřejmě vliv i to, jakým způsobem budou nakonec zákonodárci hlasovat. Mohou volit buď veřejně, kdy je jasné, kdo koho podpořil, nebo tajně, kdy vhazují lístky do uren, a zpětně tak nelze zjistit, jak kdo hlasoval.

Vláda bude schvalovat podobu agentury pro boj s ghetty

Vláda bude schvalovat podobu agentury, která má začít bojovat proti vzniku a šíření ghett v Česku. Působit by měla pilotně ve 12 místech v Čechách a na Moravě. Jejím cílem je naučit samosprávy, školy, policii, úřady práce, neziskové organizace, firmy i obyvatele spolupracovat tak, aby se problémové lokality změnily v běžné čtvrti, nebo úplně zanikly.

Podle analýzy existuje v ČR přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Může to být až 80.000 lidí. Většina dospělých nemá práci. Rodiny bývají závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách. Uzavírají si tak prakticky cestu k vyššímu vzdělání. Agentura by měla zaměstnávat 15 odborníků. Z evropských fondů by ČR na zlepšení vzdělávání, zaměstnávání, bydlení a zdraví Romů mohla získat miliardy korun.

Ústavní soud projedná první část návrhu na zrušení reformy již 31. ledna

Ústavní soud veřejně projedná první ze tří částí rozděleného návrhu poslanců ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí již 31. ledna. Část se týká především změn v daňové oblasti. První verdikt může být významný i pro dvě zbývající části stížnosti zabývající se především zdravotnictvím a sociálními věcmi. Než soud začne projednávat věcný obsah, musí rozhodnout o tom, zda byla reforma po procesní stránce správně projednána a přijata. Pokud by ústavní soudci při projednávání první části došli k závěru, že reformní zákon, který mění řadu dalších norem, byl přijat způsobem odporujícím ústavě, mohli by teoreticky zrušit rovnou celý zákon.

První část, kterou na Ústavním soudu dostal na starost soudce Jan Musil, zahrnuje například změny zákonů o daních z příjmu, přidané hodnoty, nemovitostí, elektřiny, pevných paliv a zemního plynu, dále zákonů o registračních pokladnách, existenčním minimu a spotřebních daních. Na rozhodnutí čekají ve zbývajících částech reformy například kritizované poplatky u lékaře a doplatky na léky. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský již dříve upozornil, že soud bude zkoumat jen ústavnost reformy veřejných financí. "Sociální nebo politické aspekty včetně dopadů normy nepřísluší Ústavnímu soudu posuzovat - ty jsou ve výlučné kompetenci moci výkonné a zákonodárné," uvedl.

Otcové nepustili novou ředitelku úřadu pro ochranu dětí do práce

Členové sdružení K213 nevpustili novou ředitelku Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Lenku Pavlovou do práce. Druhým dnem blokovali vchod do sídla úřadu v Brně. Pavlová s nimi chvíli vyjednávala a poté od úřadu odešla. "Snad neočekáváte, že se s nimi budu prát," řekla novinářům. Otázkou ale je, zda se kordon nespokojených otců nepokusí ve středu zdolat za pomoci policie.

Organizace K213 má asi 480 členů. Jsou to především otcové, jimž byl po rozvodech s jejich partnerkami znemožňován styk s dětmi. Tvrdí, že se Pavlová dostala na místo ředitelky úřadu neprůhledným způsobem. Požadují po ministerstvu vysvětlení. Druhá zásadní výtka k Pavlové se týká její minulosti. Organizace se domnívá, že je advokátkou extremistických feministických spolků.

Langer slavnostně otevřel CzechPoint na ambasádě v Berlíně

Už páté kontaktní místo pro komunikaci občanů s českými úřady, takzvaný CzechPoint, v zahraničí otevřel ministr vnitra Ivan Langer na velvyslanectví České republiky v Berlíně. Za vystavení výpisu z rejstříku trestů, z katastru nemovitostí či z obchodního rejstříku zaplatí Češi žijící či pracující v zahraničí osm eur (přes 200 korun). Počítač z bezpečnostních důvodů není napojen na internet ani na interní síť ambasády. Berlínský CzechPoint už vydal i první výpis z rejstříku trestů. Na návrh ministra Langera si jej nechal u nové přepážky konzulární části ambasády vystavit velvyslanec ČR v Německu Rudolf Jindrák. "Cílem je mít CzechPoint doma ve svém počítači a komunikovat s jakýmkoli úřadem ze své vlastní ložnice, pracovny či obýváku," nastínil Langer svou vizi. "K tomu je ještě třeba mít jednotný identifikační průkaz. Myslím, že ta chvíle přijde někdy v roce 2010.

CzechPointy začaly fungovat 1. ledna letošního roku. V České republice a v zahraničí je jich nyní dohromady 871 a podle ministra se jejich prostřednictvím za tři týdny vydalo přes 32.000 výpisů. To prý předčilo všechna očekávání.

ČR se prý chystá posílit své zastupitelské úřady na Ukrajině

Česko se chystá posílit své zastupitelské úřady na Ukrajině a zlepšit systém vydávání víz. Na konzulátech ve Lvově a v Kyjevě by mělo již brzy začít pracovat více úředníků. Fungovat bude také nový systém telefonického objednávání. Na semináři o migraci z Ukrajiny to řekly zástupkyně ministerstva zahraničí.

Poslankyně KSČM Zuzka Rujbrová-Bebarová obvinila nedávno úředníky některých velvyslanectví z korupce při vydávání víz. Zmínila Vietnam, Mongolsko a Ukrajinu. Hovořila prý s řadou cizinců, kteří jí řekli, že se bez úplatku do Česka nedostali a několik stovek dolarů museli dát místním zprostředkovatelům. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová připustila, že úplatky od žadatelů o víza požadují například na Ukrajině místní na ulici, a to za pouhý přístup k velvyslanectví. Problém se podle ní ministerstvo snaží řešit tím, že se žadatelé objednávají na pohovor telefonem. Diplomaté podle mluvčí na problém upozornili policii.

Nejvyšší správní soud začne řešit stížnost Klause ve sporu s justičním čekatelem asi v březnu

Nejvyšší správní soud (NSS) začne řešit kasační stížnost prezidenta Václava Klause ve sporu o jmenování justičního čekatele Petra Langra soudcem patrně v březnu. Novinářům to řekla předsedkyně senátu Dagmar Nygrínová. Uvedla také, že Klaus podal proti ní a její kolegyni Marii Turkové námitku podjatosti, kterou již soud odmítnul. Námitkou chtěl Klaus dosáhnout toho, aby se kauzou zabývali jiní soudci. Na Nygrínové a Turkové mu vadilo to, že byly obě jmenovány soudkyněmi poměrně mladé, přibližně ve 25 letech. Proto prý nemohou nezávisle rozhodnout spor, jehož podstata tkví právě v názorech na nejnižší možný věk pro jmenování soudce.

Verdikt v Langrově případě patří k nejočekávanějším v pětileté historii NSS. Vyplyne z něj, zda lze na prezidentovi soudní cestou vymoci jmenování do ústavních funkcí, respektive zda jsou jeho rozhodnutí přezkoumatelná ve správním řízení.

Zdravotní stav Václava Havla se mírně zlepšil

Zdravotní stav exprezidenta Václava Havla se mírně zlepšil, zánět průdušek zvolna ustupuje. ČTK to řekl člen lékařského konsilia, přednosta kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) profesor Jan Pirk. Havel užívá léky na zánět průdušek i na arytmii. V IKEM je od soboty a lékařský tým předpokládá dvoutýdenní hospitalizaci. Jakmile se podaří vyléčit nemocné průdušky, čekají Havla specializovaná vyšetření srdce a plic.

Studie: ČR patří mezi čtyřicítku nejlepších ve světové ekonomice

Česká republika patří podle nové studie UniCredit Group o konkurenceschopnosti mezi prvních 40 zemí na světě z hlediska snadnosti podnikání, míry korupce a konkurenceschopnosti na světových trzích. Proto také Česko patří z hlediska atraktivnosti pro zahraniční investory v rámci zemí střední a východní Evropy mezi špičku, uvádí studie. "Za posledních deset let přitáhla Česká republika v regionu střední a východní Evropy po Estonsku nejvíc zahraničních investic na hlavu," uvedla ke studii hlavní ekonomka skupiny UniCredit Group pro střední a východní Evropu Debora Revoltellová. Příliv zahraničních investic navíc podle studie nadále roste díky nejnovějším ekonomický reformám.

Aktuálně.cz: Stát vyhrál spor s Petrcíle, nemusí platit miliardy

Hrozba miliardové platby ze státní pokladny kvůli privatizaci ostravské Nové Huti je podle serveru Aktuálně.cz zažehnána. Stát ve vlekoucím se sporu totiž porazil společnost Petrcíle, kterou údajně ovládá finančník a miliardář Pavel Tykač a která požadovala již v druhém arbitrážním sporu 6,5 miliardy korun, napsal server. Společnost měla podle původních smluv dostat asi 14procentní podíl ve zprivatizované Nové Huti, nyní ArcelorMittal Ostrava. Stát to ale odmítl. Celý případ se vleče od poloviny 90. let, kdy se stát snažil privatizovat Novou Huť.

Firmu Petrcíle založili v roce 1996 tehdejší manažeři Nové huti. Vláda Václava Klause přiznala jejich firmě předkupní právo na 15 procent akcií podniku. Jenže pak se huť dostala koncem devadesátých let do potíží a stát smlouvu s Petrcíle jednostranně vypověděl.

Aktuálně.cz: Šéf lidovců Čunek dostal pokutu za zatajení úvěru

Ostravský soud udělil lidoveckému předsedovi Jiřímu Čunkovi pokutu ve výši 20.000 korun kvůli zatajení nesplaceného hypotečního úvěru, píše podle serveru Aktuálně.cz. Soud tak vyhověl novináři Tomáši Němečkovi z Hospodářských novin, který Čunka zažaloval kvůli porušení povinnosti veřejného funkcionáře. Čunek podle rozhodnutí chyboval, když do svého přiznání nezahrnul hypoteční úvěr. Čunek se proti rozhodnutí může bránit u Nejvyššího správního soudu.

Zpřísněný zákon o střetu zájmů platí od loňského ledna a přikazuje politikům, ale i vysokým úředníkům, soudcům nebo starostům, pravidelně zveřejňovat své příjmy. Přikazuje, aby politici a další veřejně činní lidé odevzdávali do registru soupis majetku.

Nízkonákladové aerolinky čeká v EU nadále bouřlivý rozvoj

Nízkonákladové aerolinky v Evropské unii čeká do budoucna možná ještě bouřlivější rozvoj než doposud. Vyplývá to ze studie jednoho z výborů Evropského parlamentu. Celý sektor by mohl růst ročním tempem zhruba 15 procent, přičemž tradiční dopravci budou nadále ztrácet svůj podíl na trhu. Odhady autorů studie ukazují, že od loňského roku do roku 2012 se počet letadel u jednotlivých leteckých společností téměř zdvojnásobí, stejně tak i počet pasažérů. Zatímco loni nízkonákladové aerolinky podle odhadu provozovaly 497 letadel v unii, za pět let by to mělo být již 910 letadel. Podobný vývoj je i počtu pasažérů.

STEM: Dlouhodobé zlepšování situace domácností se zastavilo

Poměrně zřetelný trend postupného zlepšování finanční situace českých domácností, patrný od roku 2004, se na začátku letošního roku zastavil. Ukázal to lednový průzkumu společnosti STEM, v němž jen necelá polovina (49 procent) dotázaných uvedla, že je jejich domácnost poměrně dobře finančně zajištěna. Do velmi obtížné finanční situace se podle průzkumu dostaly v průběhu loňského roku domácnosti téměř třetiny obyvatel (30 procent).

Dělnická strana podala trestní oznámení na primátora Plzně

Dělnická strana podala trestní oznámení na primátora Plzně Pavla Rödla za jeho rozhodnutí zakázat povolený pochod neonacistů městěm. Podle ní je Rödl podezřelý ze spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a šíření poplašné zprávy. Pod trestním oznámením je podepsán předseda strany Tomáš Vandas. Podle strany uplynula lhůta, kdy mohl Rödl pochod extrémistů městem zakázat 15. listopadu, tedy tři dny poté, co obdržel centrální městský obvod oznámení. Rödlovo rozhodnutí ze 17. ledna proto podle strany porušuje zákon o právu shromažďovacím a také Listinu základních práv a svobod. Šíření poplašné zprávy se údajně primátor dopustil tím, že v rozporu se skutečností tvrdil, že se chystá vstup zhruba tisíce pravicových radikálů do města. Datum pochodu odpovídalo výročí transportu plzeňských Židů do Terezína v roce 1942.

Rödl už dříve řekl, že je připraven, že jeho rozhodnutí bude mít soudní dohru. K zákazu se rozhodl poté, co se pozvání na akci začala šířit i mezi extremisty na zahraničních webech. Na otázku, jaký zákon mu umožnil zákaz vydat, řekl: "Snad všechny zákony dovolují několik různých výkladů. Já se rozhodl jako primátor. Nakonec nejspíše rozhodne soud."

Předseda NSS Baxa schvaluje, aby v kárných senátech byli kromě soudců i laici

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa podpořil myšlenku, aby v kárných senátech, které rozhodují o postizích za prohřešky justičních činitelů, usedli vedle soudců i laici, tedy lidé působící mimo justici. Princip nedávno podpořila legislativní rada vlády, prosazuje ho ministerstvo spravedlnosti, podle kterého v kárných řízeních často hraje příliš velkou roli profesní solidarita soudců. Žaloby na státní zástupce či soudce mohou podávat jejich nadřízení. Častým důvodem bývají průtahy, nedůstojné chování spočívající například v nemírném pití alkoholu nebo chyby při vedení sporů. Spektrum trestů sahá od srážek z platu v různé výši a různé délce až k odejmutí taláru.

Primář: Zelenka se k pacientům i příbuzným choval pěkně

Petr Zelenka, podezřelý ze série vražd v havlíčkobrodské nemocnici, se podle primáře tamního ARO Pavla Longina choval k pacientům i lékařům pěkně a nadprůměrně se zajímal o dění na oddělení. Longin to řekl u Krajského soudu v Hradci Králové. Zároveň vypověděl, že odhalení neoprávněně podávaného léku heparin nebylo jednoduché a trvalo několik měsíců. V nemocnici podle Longina zaznamenali od května do září 2006 zvýšený výskyt poruch krevního srážení, vždy se však údajně našlo vysvětlení, proč pacient mohl vykrvácet a nikdo neměl podezření na předávkování heparinem.

"Až v srpnu jsem začal mít podezření, že by mohlo být příčinou poruch chybné dávkování heparinu pacientům," řekl Longin. V září si nechal zpracovat seznam všech 23 poruch krevního srážení, které se u pacientů objevily, a z něj vyplynulo, že ve směně vždy pracoval zdravotník Petr Zelenka. Poté, co rozbory krve u jednoho z pacientů 24. září prokázaly, že neoprávněně v době Zelenkovy služby dostal heparin, se Longin rozhodl informovat vedení nemocnice. "Oznámil jsem, že mám podezření na neoprávněné podávání heparinu, požadoval jsem, aby Zelenka neměl přístup k pacientům a také jsem ředitele požádal, aby podal trestní oznámení," řekl Longin.

Krajský soud v Hradci Králové začal případ projednávat v pondělí, kdy před soudem vypovídal Zelenka. Jednatřicetiletý muž, který je obžalovaný ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů, se v pondělí přiznal k pěti případům podání heparinu, u ostatních si podrobnosti údajně nevybavil. Zelenka podle svých slov heparin lidem podával, aby zažil akci. V případě prokázání viny mu hrozí až doživotní trest.

DNA jako důkaz přitížil Čechům souzeným v Anglii za vraždu

Dvěma Čechům, kteří jsou v současnosti souzeni za vraždu v Anglii, přitížil zásadní důkaz. Analýza DNA ze zaschlé krve na bundě jednoho z obviněných totiž ukázala, že patří zavražděnému podnikateli, který oba muže zaměstnával. Podle britského listu The Bolton News to před soudem sdělila předvolaná soudní lékařka. Bundu objevila policie při prohlídce bytu obviněného Jiřího Motla. Majitele stavební firmy Pavaize Iqbala umlátili pachatelé paličkou a pánví v jeho domě v prosinci 2006 v Boltonu. Zatímco třiatřicetiletý Motl účast na vraždě Iqbala vytrvale popírá, druhý obviněný, sedmadvacetiletý Vladimír Brandejs, se k vraždě podle The Bolton News přiznal. Motl tvrdí, že během vraždy stál před domem.

Krajský soud zamítl stížnost odsouzeného Vocáska kvůli propuštění

Doživotně odsouzený Zdeněk Vocásek, který si odpykává trest v mírovské věznici, zůstane za mřížemi. Ostravský krajský soud zamítl v neveřejném jednání jeho stížnost proti rozhodnutí šumperského okresního soudu, který vězně odmítl podmíněně propustit. Vocásek, který byl v České republice prvním doživotním vězněm, jenž mohl o propuštění požádat, může soud o tento krok požádat znovu za rok. Za komunismu byl odsouzen za dvojnásobnou vraždu k trestu smrti, po roce 1989 mu byl trest změněn na doživotí.

Na doživotí je v Česku v současné době odsouzeno včetně nepravomocných rozsudků tři desítky lidí. Od roku 1990, kdy byl zrušen trest smrti, je doživotní vězení nejvyšším možným trestem, který český právní řád připouští.

Vědci již dorazili na Mendlovu stanici a pustili se do výzkumu

Vědci dorazili v uplynulých dnech na Mendlovu polární stanici na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Podařilo se jim záhy zprovoznit všechna technická zařízení a zahájit výzkum, informoval vedoucí stanice Miloš Barták. Stanice přečkala uplynulou krutou antarktickou zimu bez potíží. S problémy se potýkají geologové, jejichž letošním cílem je zahájení studia geologických struktur na pobřeží nedalekého Antarktického poloostrova. Od Mendlovy základny je sice na dohled, dělí je ale Průliv prince Gustava plný ker a ostrých úlomků ledu. Nelze jej zatím na člunech překonat. Čeští vědci zkoumají v Antarktidě okolnosti související se změnami klimatu.

ČSSD: Dalíkova pomoc Renčovi opět dokazuje korupci kolem premiéra

ČSSD považuje informaci o tom, že blízký spolupracovník premiéra Mirka Topolánka (ODS) Marek Dalík pomohl sehnat peníze na nový film režiséra Filipa Renče Na vlastní nebezpečí, za další důkaz "o korupčních praktikách premiérova nejbližšího okolí". Za nepochopitelné považují politici nejsilnější opoziční strany také to, že snímek sponzorovaly i České dráhy, tedy společnost dotovaná z kapes daňových poplatníků. Topolánek již dříve řekl, že Dalíkův vliv je neoprávněně "démonizován".

Renč na tiskové konferenci po projekci filmu uvedl, že na účasti Českých drah nevidí nic závadného. Každý filmař podle něj v Česku shání peníze na své projekty, ať už to jsou státní či soukromé firmy - a to samé dělá i on. "Rozpočet byl 28,8 milionu korun, který pak narostl o dva miliony," dodal. "Díky tomu jsme mohli pořídit letecké záběry, mohli si koupit lepší vybavení včetně kvalitních neoprenů," dodal Renč. V titulcích filmu Dalíkovi poděkoval. "Pomohl jsem mu čistě jako kamarádovi. Nic jsem za to nechtěl. Sám filmy produkovat nehodlám a hrát v nich už vůbec ne," řekl Mladé frontě Dnes Dalík, který si ve filmu zahrál "epizodní roličku". Dalík připomněl, že Renč pomohl ODS, když pro ni předloni natočil předvolební spot ve stylu Indiana Jones.

Film Once s Markétou Irglovou byl nominován na Oscara za nejlepší píseň

Irský hudební film Once, ve kterém hraje jednu z hlavních rolí mladá česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová, byl nominován na americké filmové ocenění Oscar v kategorii nejlepší píseň. Do klání, jehož výsledky budou oznámeny 24. února, půjde s baladou Falling Slowly, kterou Irglová nazpívala s irským hudebníkem Glenem Hansardem. Nominace na Oscara je dosavadním vyvrcholením úspěšného mezinárodního tažení nízkorozpočtového filmu Johna Carneyho, který na sebe poprvé upozornil před rokem na festivalu nezávislého filmu Sundance, kde získal cenu diváků. Od té doby snímek s rozpočtem 150.000 dolarů vydělal po celém světě 15,2 milionu dolarů a je na nejlepší cestě dostat se do desítky nejvýdělečnějších filmů z hlediska vložených investic. Aby se Once do top desítky zařadil, musí překročit hranici 15,5 milionu dolarů.

Rodačka z Valašského Meziříčí Markéta Irglová, která 28. února oslaví dvacáté narozeniny, by se mohla stát i prvním českým držitelem prestižního hudebního ocenění Grammy díky nominacím v kategoriích nejlepší filmová píseň a soundtrack. "Glenova a Markétina tvorba v sobě má odzbrojující opravdovost. Je to světová tvorba ve světovém jazyce," řekl režisér Jan Hřebejk, v jehož snímku Kráska v nesnázích zazněla píseň Falling Slowly vůbec poprvé. Hřebejka, který byl na Oscara nominován přes sedmi lety se snímkem Musíme si pomáhat, úspěch Once nepřekvapuje, protože je to podle něj úžasný film.

Česká kina loni utržila rekordních 1,2 miliardy korun

Kina v Česku loni utržila 1,2 miliardy korun, což je nejvíce v historii. Do kinosálů v roce 2007 zavítalo 12,8 milionu diváků, kterých bylo meziročně o 1,3 milionu více. Loňská návštěvnost kin byla nejvyšší od roku 1994, kdy počet diváků kvůli zahájení vysílání televize Nova začal výrazně klesat, přičemž první dvě příčky na žebříčku nejnavštěvovanějších filmů v roce 2007 patřily českým snímkům Vratné lahve a Obsluhoval jsem anglického krále. Ředitel filmové distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč řekl, že třetina diváků loni přišla do kin na české snímky. "Takový poměr zná pouze Francie a nikdo jiný v Evropě.

Valdštejnskou výstavu doprovází menší expozice zbraní v Senátu

Především zbraně ze 17. století nabízí v Senátu nová expozice, která doprovází rozsáhlou výstavu o Albrechtovi z Valdštejna a jeho době. V senátní výstavní síni lze spatřit rapíry, dýky, ručnice nebo jezdecké pistole, jakož i dřevcové zbraně a přilby. Zbraně dělostřelců ovšem výstava z pochopitelných prostorových důvodů nabízí pouze na dobových kresbách. Exponáty nabídli organizátorům valdštejnské výstavy po jejím loňském zahájení zejména soukromí sběratelé. Do dnešního výstavu o Valdštejnovi navštívilo přes 70.000 návštěvníků.

Obří socha Štefánika čeká cesta na Slovensko

Osmimetrová socha Milana Rastislava Štefánika (1880 až 1919), kterou celý rok vyráběli slévači v Blansku, se vydá na Slovensko. Na jaře 2009 by měla být vztyčena před novou budovou Slovenského národního divadla v Bratislavě. Výroba umělecké litiny v Blansku má mnohaletou tradici, díla lze nalézt v různých koutech Evropy. Štefánik je zatím největším dílem tamních slévačů. Sochu drží pohromadě její bronzový plášť tlustý od tří až do pěti centimetrů. Milan Rastislav Štefánik byl spoluzakladatelem Československa. Tragicky zahynul krátce po jeho vzniku.

Křesťané slaví rok svatého Václava

Mší v katedrále sv. Víta na Pražském hradě začaly oslavy Svatováclavského roku. Křesťané si jím budou připomínat 1100. výročí narození sv. Václava, který bývá označován za patrona českých zemí. Mši ve Svatováclavské kapli sloužil kardinál Miloslav Vlk a zúčastnili se jí všichni čeští a moravští biskupové. Bohoslužba se totiž konala v rámci zasedání České biskupské konference, které se koná od pondělí do středy v kapucínském klášteře na Loretánském náměstí v Praze.

Český historik Jan Křen dostal prestižní polské ocenění

Český historik Jan Křen dostal prestižní polské ocenění, Cenu Waclawa Felczaka a Henryka Wereszyckého. Uděluje ji Jagellonská univerzita a Spolek historiků v Krakově výjimečným pracím o střední a východní Evropě 19. a 20. století. Takovou knihou je podle Poláků Křenova publikace Dvě století střední Evropy, kterou vydalo nakladatelství Argo v roce 2005.

Šéfkuchař Gordon Ramsay se představil v Praze

Proslulý britský šéfkuchař Gordon Ramsay osobně představil v Praze svůj nový podnik Maze Prague. Držitel dvanácti hvězd prestižního francouzského gastronomického průvodce Michelin řekl, že si české hlavní město se svou gastronomií zaslouží nejvyšší ocenění. Přiznal dále, že mu chutná i česká kuchyně. Pražská restaurace Maze je osmnáctým podnikem britského kuchaře.

Počasí

Bude polojasno až skoro jasno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty 0 až 4 stupně, na horách kolem -4 stupňů Celsia.