Zprávy

Při raketovém útoku v Basře byli lehce zraněni dva čeští vojáci

Při raketovém útoku na český kontingent v Basře na jihu Iráku byli lehce zraněni dva čeští vojáci. Jedna raketa zasáhla autopark v prostoru českého kontingentu v Basře, uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Podle něj dva vojáky zasáhly střepy z rozbitého okna a způsobily jim tržné rány na horních a dolních končetinách. Oba vojáci mohou po ošetření pokračovat ve svém působení v Iráku, dodal. Tlaková vlna po výbuchu poškodila dvě auta landrover, část sociálního zařízení a ubytovacích buněk. Tyto škody mohou podle mluvčího čeští vojáci odstranit sami.

V Iráku je nyní 99 českých vojáků, většinou ze 73. tankového praporu z Přáslavic. Střeží hlavní vstup na základnu mezinárodních jednotek na letišti v Basře. Na letišti jsou soustředěny mezinárodní jednotky, především britští vojáci, kteří se v říjnu stáhli z Basry a předali kontrolu nad městem iráckým úřadům.

Ministr Karel Schwarzenberg nevěří v zásadní změnu americké politiky po volbách

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve Vídni prohlásil, že neočekává žádnou zásadní změnu americké zahraniční politiky po letošních prezidentských volbách. Zdůraznil, že zahraniční politika každého státu vykazuje značnou kontinuitu a řídí se především národními zájmy, a ty zůstanou i po změně v Bílém domě pro USA v zásadě stejné. Schwarzenberg to řekl v rámci diskuse na téma Role Evropy ve světě, která se uskutečnila ve vídeňském Burgtheateru. Výroky českého ministra kontrastovaly s optimistickými vyjádřeními dalších účastníků besedy, zejména děkanky americké Princetonské univerzity Anne-Marie Slaughterové, která slibovala "revoluci" americké zahraniční politiky v prvním roce vlády nového prezidenta USA.

"Realistický skepticismus" prokázal český ministr i v dalších otázkách, v nichž leckdy polemizoval s názory Slaughterové i bývalého německého ministra zahraničí Joschky Fischera a finančníka George Sorose. Na rozdíl od nadšených výroků na adresu evropské integrace jako "modelu pro globalizovaný svět 21. století", který v různé podobě zastávali všichni ostatní řečníci, řekl Schwarzenberg, že Evropě chybí společná vůle, a proto nehraje ve světové politice takovou úlohu, jakou by mohla a měla. Český ministr zaujal i výrokem, že výrazného pokroku v integraci dosáhla Evropa jen díky velkým vnějším tlakům a šokům (nacistické Německo, stalinistický SSSR), a pro další úspěchy bude zřejmě potřebovat nové kritické situace. "Možná tuto pro nás pozitivní roli sehraje nynější ruský prezident Vladimir Putin," řekl Schwarzenberg.

K americké radarové základně v Česku uvedl, že Evropa musí dělat všechno pro posílení své obrany a že program, stejně jako česko-americká jednání o něm, budou pokračovat i po skončení mandátu amerického prezidenta George Bushe, "i když možná s menší intenzitou". V tom mu oponoval Fischer, který řekl, že jednak nevěří v účinnost protiraketové obrany, jednak podle něj musí podobná rozhodnutí dělat celá Evropa společně, a ne jednotlivé státy. Pokud jde o Kosovo, Schwarzenberg uvedl, že neexistuje dobré řešení a každé přinese velké problémy. Přesto či právě proto jsou nutné odvážné kroky NATO i EU a co nejrychlejší integrace celé oblasti do západních struktur.

Jiří Čunek chce, aby se jeho plánem pomoci Romům řídila vláda

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek chce, aby jeho plán pomoci sociálně vyloučeným Romům schválila vláda. Návrhy, s nimiž nedávno vystoupil na programové konferenci své strany, by se podle něj měly stát základem vládního programu pro čerpání evropských dotací určených na řešení této problematiky. O své koncepci chce ale ještě jednat se zástupci Romů i s ministryní pro menšiny a lidská práva Džamilou Stehlíkovou (SZ). Čunek to uvedl v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie.

Čunek na dříve konferenci KDU-ČSL mimo jiné řekl, že tradiční romská kultura je v rozporu s listinou základních práv a svobod a rozvětvené rodinné vazby brání sociálnímu začleňování Romů. Navrhl také, aby vyplácení sociálních dávek bylo podmíněno prací pro obec. Zopakoval, že některé kulturní návyky, které patří romské kultuře, je třeba změnit. Čunkův názor odmítl v televizní debatě předseda ČSSD Jiří Paroubek. Některé výroky jsou podle něj chybné až rasistické. S Čunkovými názory na Romy naopak souhlasila drtivá většina televizních diváků, kteří se zúčastnili dnešního hlasování v televizi Prima. Celkem šéfa lidovců takto podpořilo 94 procent hlasujících.

Policie obvinila dva Pokáky zadržené v Plzni, ve městě je klid

Dva ze tří Poláků, kteří v Plzni v sobotu údajně hajlovali, obvinili policisté z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. S muži ve věku 22 a 21 let bylo zahájeno řízení o správním vyhoštění z ČR. Podle policejní mluvčí Jany Václavové jde o jediné dvě osoby obviněné v souvislosti se sobotním zakázaným pochodem neonacistů městem. "K žádným konfliktům ani střetům nedošlo a podařilo se udržet klid a pořádek na území města," uvedla mluvčí. Sobotní akci nyní v Plzni připomíná jen několik zabedněných výloh v centru. Kvůli možnému avizovanému příjezdu stovek neonacistů bylo do Plzně povoláno asi tisíc policistů. Extremistrů v sobotu nakonec přijely jen asi tři desítky. Zhruba desetičlenné skupině, která se sešla na náměstí Emila Škody, zabránila policie dojít k Velké synagoze, kde se shromáždilo zhruba 500 lidí na pietním aktu u příležitosti výročí prvního transportu plzeňských Židů do koncentračního tábora.

Mezi zhruba 30 až 40 přítomnými byl v Plzeni i ohlašovatel zakázaného pochodu Václav Bureš. Ten je připraven podat trestní oznámení na primátora Plzně kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele i správní žalobu, aby soud mohl přezkoumat rozhodnutí o zákazu pochodu. V Plzni se měla konat i protestní akce anarchistů, byla také zakázaná. Přesto se v Sadech Pětatřicátníků sešla přibližně stovka levicových radikálů. Dohlížel na ně asi dvojnásobný počet policistů.

Exprezident Havel je v nemocnici se srdeční arytmií

Bývalý prezident Václav Havel je v nemocnici kvůli srdeční arytmii. Byl do ní převezen v sobotu večer, řekl v České televizi moderátor diskusního pořadu. Jednasedmdesátiletý Havel měl být totiž hostem. Havlův tajemník Jakub Hladík ČTK řekl, že nejde o nic vážného. S Havlem prý mluvil a podle něho se cítí dobře. Zůstává v péči lékařů.

Zdravotní potíže trápí Václava Havla řadu let. V minulosti mu lékaři kvůli zhoubnému nádoru odebrali velkou část pravé plíce. Trpí chronickou bronchitidou. Koncem příštího týdne se měl exprezident zúčastnit předpremiéry dokumentárního filmu Občan Havel. Jeho produkční Jarmila Poláková řekla, že o Havlově onemocnění ví a že doufá, že bude moci na předpremiéru přijít.

S mužem se zřítil výtah v panelovém domě

Výtah s mužem a se psem se zřítil v panelovém domě v Litvínově. Muž utrpěl při pádu z pátého patra zlomeninu nohy, pes vyvázl bez zranění. Příčinu nehody zjišťuje vyšetřovatel na místě. "Na vině je zřejmě technická závada. Pád nejspíše ztlumily automatické brzdy výtahu. Je však třeba počkat na závěry vyšetřování," uvedl policista. Výtah je podle hasičů 30 let starý a provozuje se podle zastaralých norem. "Utrhlo se betonové závaží výtahu, na vině je zřejmě únava materiálu. Výměna jednoho výtahu přijde na 800.000 korun až milion, na to vlastníci domů nemají," doplnil velitel zásahu. Zranění muže je podle lékařů závažné, zranění novy si vyžádá chirurgický zákrok, další vyšetření prokáže, zda není poraněná i páteř, řekl ředitel mostecké nemocnice Vladimír Müller.

Do panelových domů se dříve podle odborníků montovali nejlevnější výtahy, které už tehdy byly zastaralé. Jejich závady jsou zřejmě ze 70 procent způsobeny chybami projektantů, z 30 procent špatným užíváním a nedostatečnými opravami. Podle odborníků je na rekonstrukce a výměny výtahů v Česku třeba vydat nejméně 50 až 60 miliard korun. Celkem je v republice kolem 80.000 výtahů, zhruba polovina z nich v panelových domech.

Expolicista Ustyanovič je v nemocnici, možná byl otráven

Bývalého elitního policejního důstojníka Vladimíra Ustyanoviče, který byl v roce 2006 postřelen v centru Prahy, se možná někdo nyní pokusil otrávit. V sobotu večer skončil ve frýdecko-místecké nemocnici poté, co vypil v Beskydském rehabilitačním centru, kde se zotavuje po předloňském zranění, roztok s velkým množstvím léků. Možnost úmyslné otravy policie prošetřuje. Dobře informovaný zdroj uvedl, že mohlo jít o pokus odstranit člověka, který stále může mít diskreditující informace o řadě vlivných lidí.

Ustyanoviče v prosinci 2006 postřelil v Praze cizinec, který se po pronásledování policií sám zastřelil na střeše domu v Žitné ulici. Podle tisku byl Ustyanovič zasažen do hrudníku a do krku. Ustyanovič pracoval na konci 90. let jako velitel severomoravské policejní zásahové jednotky. V roce 1998 ho ale jeho nadřízený postavil mimo službu kvůli podezření, že zneužíval své pravomoci. Policie začala prověřovat jeho spojení se soukromou bezpečnostní agenturou Česká ochranná služba, jejíž spolumajitelkou byla Ustyanovičova manželka. Údajně pro agenturu získával cenné informace a vnucoval její služby bohatým klientům v severomoravském regionu i jinde.

Na Václavském náměstí se po hádce s manželkou zastřelil muž

V pasáži pražského obchodního centra Černá růže na Václavském náměstí se zastřelil devětapadesátiletý muž. Sebevraždu spáchal po hádce s manželkou. "Po 14:00 vešel muž do restaurace v pasáži, kde pracuje jeho manželka, tam se nějak nepohodli a on potom vyšel z té restaurace, vzal zbraň a zastřelil se," řekla mluvčí pražské policie Eva Brožová. Podle serveru Nova.cz byl sebevrah lékař a s manželkou chtěl odjet zpět na Slovensko, odkud oba do ČR přišli. V Česku byli prý na návštěvě u dcery. Policisté vyslýchají svědky a zjišťují, zda muž střelbou nemohl ohrozit i další lidi.

Ani v neděli se nepodařilo najít těla dvou utonulých mužů na Ohři

Týmy hasičů a policistů ani v neděli při celodenním pátrání nenašly těla dvou mužů, kteří v sobotu utonuli při raftingu na řece Ohři u obce Kyselka na Karlovarsku. V pátrání po dvou mužích ve věku 30 a 33 let nepomohl ani vrtulník ani snížení hladiny jezu o desítky centimetrů. Sjet nebezpečný jez v Radošově se rozhodli na raftu čtyři muži z Chomutovska v sobotu. Dva z nich, ve věku 34 a 35 let, se hasičům podařilo zachránit, po zbývajících dvou začali okamžitě pátrat. Radošovský jez je mezi vodáky známý pod přezdívkou Smrťák jako nesjízdný, kde je lodě třeba přenést. Utonulo na něm už několik lidí.

Nejvyšší státní zástupkyně Vesecká šéfa kanceláře kvůli Šloufovi zatím nepropustí

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká zatím nepropustí šéfa svého sekretariátu Josefa Pavlíka. Pavlík si v době vyšetřování citlivých případů předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka a biolíh často telefonoval s někdejším poradcem premiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem. Pavlík prý Veseckou ujistil, že to byly soukromé hovory na základě přátelských vztahů. Ředitel kanceláře navíc nemá přístup ke spisům.

Podle televize Nova si Pavlík telefonoval se Šloufem osmačtyřicetkrát. Vesecká v České televizi uvedla, že podle výpisů volal šéf jejího sekretariátu Šloufovi za tři měsíce čtyřiadvacetkrát. "Nemám žádnou pravomoc zjišťovat obsah hovorů," podotkla nejvyšší státní zástupkyně. Pavlíkovo odvolání podle ní nepřichází v úvahu, protože není státním zástupcem. Mohla by ho propustit. "Pokud by došlo k soudnímu projednání, tak každý dobře ví, že ani takový krok vzhledem k obsahu není možný," zdůraznila Vesecká. Pavlík soukromé hovory zaplatil, jak je to prý běžné.

Týden: Jednání ČEZ o koupi Mostecké uhelné společnosti ztroskotala

Jednání energetické společnosti ČEZ o koupi Mostecké uhelné společnosti na konci loňského roku ztroskotala kvůli požadavkům finančníka Pavla Tykače. Tykač, který má v MUS 49 procent, požadoval za svůj podíl 20 miliard korun. Uvádí to ve svém pondělním vydání časopis Týden s odvoláním na zdroj z vedení společnosti ČEZ. Tykač před třemi lety koupil svůj podíl v MUS za polovinu. ČEZ byl podle dřívějších informací ochoten za celou uhelnou společnost zaplatit 28 miliard korun a svou nabídku nechce zvýšit. Podle Týdne je prý Tykačův požadavek logický. Jeho vizí je výstavba elektrárny v blízkosti mosteckých hnědouhelných dolů společně s partnerem z energetiky. Podílel by se tak na ziscích nového zdroje. Pokud by se měl cíle vzdát, potom jen za velkou finanční sumu.

Nejvyšší soud potvrdil tresty v kauze peruánského dluhu

Nejvyšší soud (NS) s konečnou platností potvrdil tresty za fingované vymáhání údajně nedobytného státního dluhu ve výši 46 milionů korun z jihoamerické republiky Peru. Bývalý úředník ministerstva financí Karel Ponocný, jenž je podle dostupných informací na útěku, a podnikatel Anton Murárik mají strávit ve vězení sedm let.

Podle obžaloby Ponocný a Murárik po vzájemné dohodě zamlčeli náměstkovi ministra financí Ladislavu Zelinkovi podstatné informace o skutečném stavu údajného peruánského dluhu vůči Česku. Šestačtyřicetimilionovou pohledávku totiž nebylo třeba vymáhat, peníze ležely od 90. let na účtu v Československé obchodní bance (ČSOB). Přestože odsouzení podle obžaloby věděli, že jihoamerický stát už České republice nic nedluží, předstírali, že jde o nedobytné pohledávky. A Murárik Zelinkovi slíbil, že se pohledávky pokusí vyřídit s pomocí svého bratra a jeho firmy v Bolívii. Smlouva mezi bolivijskou firmou a ministerstvem financí byla uzavřena v září 2001. Murárik pak podle rozsudku před Zelinkou předstíral, že bolivijská firma vyvíjí slíbené aktivity, a tvrdil, že vymožení celého dluhu je nereálné a že Peru by možná dalo jen nějakou symbolickou částku. O pár měsíců později dal Ponocný jako šéf ministerského odboru pokyn ČSOB, aby 95 procent peněz z Peru, tedy zhruba 43 milionů korun, převedla na bankovní účet založený Murárikem. Většina peněz zmizela na kontech v zahraničí. Do státního rozpočtu putovalo jen zbylých pět procent, tedy asi 2,3 milionu korun.

Ředitelství silnic a dálnic čeká, že v lednu vybere na mýtném půl miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic očekává, že v lednu vybere na elektronickém mýtném částku kolem půl miliardy korun, což odpovídá nejsilnějším měsícům loňského roku. Stát loni na mýtném vybral 5,565 miliardy korun, z toho v říjnu a v listopadu překročila vybraná částka půl miliardy korun. "Intenzita kamionové dopravy s rozvojem hospodářství a spotřeby obyvatel stále roste. Je to celoevropský trend, nicméně zavedení mýtného ty růsty dokáže přibrzďovat. Bez mýta by situace vypadala hůř," dodala mluvčí Martina Vápeníková. Celkem 81 procent mýtného zaplatila loni nákladní auta na dálnicích, zbytek na rychlostních komunikacích. Na nejvytíženější tuzemskou dálnici D1 připadá 40 procent vybraného mýta. Mýtné na českých dálnicích platili řidiči ze 60 zemí.

Pojišťovny proti zvýšení limitu škod u nehod pro příjezd policie

Pojišťovny jsou proti výraznému zvýšení hranice hmotné škody, při jejímž dosažení je účastník dopravní nehody povinen volat policii. Nyní je to do 50 tisíc. Jedním z návrhů expertní komise ministerstva dopravy je zvýšení hranici škody až na 250.000 korun. To by podle pojišťoven znamenalo zvýšení rizika výskytu pojistných podvodů.

Obyvatelé Dukovan jsou proti stavbě větrných elektráren

Většina obyvatel obce Dukovany na Třebíčsku se v anketě vyslovila proti stavbě větrných elektráren na katastrálním území zaniklé obce Lipňany. ČEZ jich tam plánoval postavit celkem 21. Průzkumu veřejného mínění, které zorganizovali zastupitelé obce, se zúčastnilo 503 voličů, tedy 80 procent. Proti stavbě větrného parku hlasovalo 71,1 procenta, řekl starosta obce Miloš Kudera. Podle něj se dá předpokládat, že ČEZ se to líbit nebude a větrníky bude chtít postavit někde jinde.

Na Vysočině stojí zatím pět větrných elektráren; čtyři u Pavlova na Jihlavsku, jedna u obce Kámen na Havlíčkobrodsku. Získat pozemky a souhlas obcí pro výstavbu dalších elektráren se v kraji snaží řada investorů.

Turisté mají větší zájem o Dukovany než o zámek v Třebíči

Zájem tuzemských i zahraničních návštěvníků o jadernou elektrárnu Dukovany na Třebíčsku byl loni větší než o některé památky v kraji Vysočina. Loni si ji prohlédlo přes 28.000 lidí. Dalších více než 13.000 zamířilo následně i do nitra dalešické vodní elektrárny, jež je součástí tohoto energetického díla. Třeba do Muzea Vysočiny v třebíčském zámku přišlo o 6000 lidí méně. Informační centrum v Dukovanech bylo otevřeno před 14 lety. Za celou dobu fungování ho navštívilo 364.068 lidí.

Jaderná elektrárna Dukovany byla uvedena do provozu v roce 1985. Stavba tehdy přišla na zhruba 25 miliard korun. Životnost elektrárny byla projektována na 30 let, ČEZ nyní ale uvažuje o prodloužení provozu až na 60 let.

Průzkum: Polovina Čechů vyhledává ekologicky šetrné výrobky

Téměř polovina Čechů vědomě vyhledává výrobky, které nepoškozují životní prostředí. Vodou a elektrickou energií se pak cíleně snaží šetřit 71 procent obyvatel ČR. Vyplývá to z pravidelného marketingového průzkumu společnosti Median. "Z našeho pohledu jde o pozitivní vývoj. To, že se polovina českých spotřebitelů chová vědomě ekologicky, je krok kupředu," řekl Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn, které výsledky výzkumu poskytlo. Výrobky šetrné k životnímu prostředí vyhledává podle průzkumu 48 procent lidí, dalších 35 procent odpovědělo "ani ano ani ne".

Tisk: Dva kontroverzní čínské vozy získaly povolení k prodeji v EU

Dva kontroverzní modely vyráběné čínskými automobilkami získaly povolení k prodeji v Evropské unii. Informoval o tom o víkendu list Automotive News Europe s odvoláním na mluvčího německého dovozce China Automobile Deutschland. Dodal, že automobily by mohly vstoupit na evropský trh již příští měsíc. Modely jsou kontroverzní, protože připomínají vozy konkurenčních automobilek. UFO se podobá sportovně-užitkovém automobilu RAV4 japonského Toyoty a CEO modelu X5 německého BMW, píše agentura Reuters. Přední světové automobilky se stále více obávají levné konkurence ze strany čínských rivalů. Zhruba v březnu by se měly začít čínské automobily prodávat i na českém trhu.

S brněnskou operou vystoupí světoznámý klavírista Moravec

Výjimečný hudební zážitek slibuje příznivcům klasiky připravovaný koncert světoznámého českého pianisty Ivana Moravce s orchestrem Janáčkovy opery Národního divadla v Brně. Ačkoliv umělec nedávno oslavil 77. narozeniny, stále koncertuje. Většina recitálů se však koná v zahraničí. Na jihu Moravy je proto Moravec velmi vzácným hostem, řekla Šárka Motalová z Národního divadla. Pro brněnské vystoupení, které se uskuteční 29. ledna na Janáčkově scéně, si klavírista vybral skladby Beethovena, Dvořáka, a především Čajkovského čtvrtou symfonii. Dirigentem orchestru bude Tomáš Hanus, umělecký šéf brněnské opery, jenž s Moravcem již v minulosti spolupracoval.

Moravec bývá považován za jednoho z nejlepších klavíristů 20. století. Loni hrál například v Mnichově, Londýně, Toulouse, Denveru a New Yorku, kde jej tisk označil za "pianistu pianistů". Recitál v Janáčkově divadle může být pro brněnské milovníky hudby zadostiučiněním za předloňský Moravský podzim, z jehož programu umělec na poslední chvíli kvůli dlouhé nemoci vypadl.

Výtvarníci namalují v Jindřichově Hradci obrovský kinetický obraz

Výtvarníci budou malovat v Jindřichově Hradci obrovský kinetický obraz, který se zřejmě stane největším v tuzemsku a možná i na světě. Tvořit začnou příští sobotu v galerii Zámecký mlýn a den poté tam dílo představí. "Nevzniknou samostatné obrazy, ale jedno velké dílo, jehož tématem je pohyb," uvedl galerista Jiří Langer. Jako malířské plátno poslouží sešitá prostěradla o délce 48 metrů a šířce 115 centimetrů, upevněná na konstrukci, s níž se bude točit. "Mechanický pohyb v požadovaném rytmu zajistí vždy nejméně osm osob, tvůrci a hybatelé se budou vzájemně střídat," naznačil. Autoři tedy budou navazovat na dílo, které před nimi započal někdo jiný. Také veřejnost uvidí obraz v pohybu, proto vernisáž potrvá jenom hodinu, a tím prakticky výstava skončí.

Jelen z obory Poněšice překonal rekord největšího paroží v zemi

Česká republika má nový rekord v trofeji jelení zvěře. Největší paroží v historii země patřilo jelenovi ze státní Poněšické obory v Hluboké nad Vltavou. Kapitální trofej čtyřiadvacateráka vážila 17 kilogramů, na výšku měřila až 120 centimetrů a rozpětí paroží bylo tak velké, jako kdyby rozpažil dospělý člověk. "Podle chrupu bylo jelenovi 15 až 16 let. Byl uloven loni v září a paroží do letošního hodnocení seschlo jen o 1,6 kilogramu, což svědčí o tom, že byl ve výborném zdravotním stavu a byl dobře živený," řekl mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný.

Sport

Fin Janne Ahonen vyhrál v Harrachově odložený díl Světového poháru v letech na lyžích. Nejlepším českým skokanem se stal na dvacátém místě Roman Koudelka. Ahonen skočil jasně nejdál 199,5 metru, druhý nejlepší výkon předvedl Nor Tom Hilde, jenž dolétl do vzdálenosti 193 metrů. O další dva metry méně skočil Anders Jacobsen. Druhý nedělní závod Světového poháru v letech na lyžích v Harrachově byl zrušen kvůli větru. Z víkendového programu se tak v neděli uskutečnilo jen jedno kolo jako náhrada za zrušený sobotní závod.

Skikrosař Tomáš Kraus je v probíhající sezoně neporazitelný. Vyhrál totiž i třetí závod Světového poháru v Kreischbergu. V rakouském středisku se jelo potřetí v historii a tamní závod nemá jiného vítěze, neboť Kraus tam vyhrál i v letech 2005 a 2006.

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová vypadla v osmifinále Australian Open, když prohrála 3:6 a 4:6 s obhájkyní titulu Serenou Williamsovou. Proti americké soupeřce dvanáctá nasazená hráčka ani ve čtvrtém vzájemném utkání nezískala ani set a nezopakuje loňské semifinále. Vaidišovou srážely do kolen vlastní nevynucené chyby, kterých nasbírala pětadvacet. Posledním českým zástupcem ve dvouhrách tak v Melbourne zůstal Tomáš Berdych, který se v osmifinále utká se světovou jedničkou a obhájcem titulu Rogerem Federerem.

Novozélandský závod formulového seriálu A1 Grand Prix skončil pro český tým a pilota Tomáše Engeho bez bodového zisku. Po nevydařené kvalifikaci, po níž startoval vždy až z desáté řady, Enge nedokončil sprint, v hlavním závodě obsadil dvanácté místo. Nejúspěšnějším jezdcem byl Christian Vietoris, který pro Německo vybojoval druhé a poprvé v kariéře i první místo. Sprint vyhrál domácí Jonny Reid, jehož tým je novým lídrem seriálu.

Česká reprezentantka Jarmila Machačová vyhrála v sobotu na Světovém poháru dráhových cyklistů v Los Angeles bodovací závod. Při životním úspěchu v seriálu ji na stupně vítězů doprovodily I Hjo Min z Koreje a Li Jen z Číny. Machačová navázala na bronzový úspěch z úvodního závodu SP v Sydney. Uspěl i Tomáš Bábek, který v závodě na kilometr s pevným startem vybojoval páté místo při vítězství Australana Scotta Sunderlanda.

Pro české házenkáře skončilo účinkování na evropském šampionátu v Norsku už po třech zápasech v základní skupině. Ve Stavangeru o tom rozhodla jejich prohra s vicemistry světa z loňského roku Poláky 30:33, po níž obsadili bez bodu poslední místo v tabulce.

Počasí

Bude oblačno, teploty 5 až 9 stupňů Celsi