Zprávy

Chystá se veřejná debata mezi Václavem Klausem a Janem Švejnarem

Prezident Václav Klaus a jeho protikandidát Jan Švejnar se spolu utkají ve veřejné debatě pravděpodobně v úterý 29. ledna. Debatu organizuje senátorský klub ČSSD jako své otevřené zasedání. Jeho předsedkyně Alena Gajdůšková oznámila, že termín neformálně dohodla s vedoucím prezidentské kanceláře Jiřím Weiglem. Setkání obou prezidentských kandidátů se uskuteční v Hlavním sále horní komory, jednání bude otevřené všem senátorům. Klaus a Švejnar budou mít možnost se představit a poté budou čelit dotazům senátorů. Švejnar už podobné setkání se senátory ČSSD za přítomnosti médií absolvoval loni, ještě předtím, než kandidaturu přijal. Klaus na rozdíl od Švejnara vzájemný veřejný duel dříve odmítal. Minulý týden už ale na svou účast ve veřejném duelu přistoupil.

V Plzni i přes zákaz pochodu zesílena bezpečnostní opatření

V Plzni jsou od pátku zesílena bezpečnostní opatření kvůli pochodu, který na sobotu ohlásili pravicoví radikálové. Přestože ho plzeňský primátor zakázal, mohlo by se tu sejít až kolem tisíce extremistů z Čech i zahraničí. Policie nasadí na tisícovku mužů. Pro případný zásah bude mít k dispozici vodní děla, vrtulník a obrněné transportéry. Policejní těžkooděnci hlídkovali už v pátek před plzeňskou Velkou synagogou, kde proběhla bohoslužba. Policisté ale nemuseli nijak zasahovat. Sobotní pochod neonacistů zakázal ve čtvrtek plzeňský primátor Pavel Rödl. Podle svých slov se k tomu rozhodl poté, co se pozvání na akci začala šířit i mezi extremisty na zahraničních webech.

Neonacisté se místo v Plzni možná sejdou v Praze

Neonacisté, kteří se měli v sobotu zúčastnit pochodu v Plzni, se podle některých informací domlouvají k setkání na jiném místě, možná v Praze. Pražská policie bude mít kvůli extremistům v záloze těžkooděnce. V centru bude také 150 strážníků, a to především na Palackého náměstí, kde se mohou konat shromáždění bez ohlášení úřadům. Pokud se tu neonacisté skutečně sejdou a během demonstrace poruší zákon, magistrát chce akci rozpustit. Policisté budou hlídkovat také na Starém Městě a Josefově, kde se měl původně konat listopadový pochod stoupenců krajní pravice.

Za ČSSD by měl do Senátu kandidovat Jiří Dientsbier

Kandidátem ČSSD do Senátu v Kladně má být exministr zahraničí Jiří Dienstbier. Podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka to v pátek schválilo předsednictvo strany. "Předpokládáme, že proběhne nominační konference v tomto senátním obvodu," uvedl Paroubek. Diestbiera pokládá za vynikajícího kandidáta a doufá, že zvítězí. Paroubek ale jednoznačně neřekl, zda už Dienstbier nabídku přijal. O Dienstbierovi se dříve uvažovalo jako o kandidátovi pro prezidentskou volbu. Předsednictvo socialistů také schválilo nominace lídrů kandidátek do krajských voleb. Vedení podle Paroubka "v zásadě vzalo na vědomí" kandidáty, kteří vzešli nebo vzejdou z krajských stranických konferencí.

Parkanová: Část vedení armády má pocit výlučnosti

Ministryně obrany Vlasta Parkanová se v souvislosti s podezřením na rozkrádání financí generálního štábu domnívá, že určitá část vedení armády má pocit naprosté výlučnosti či nadřazenosti, která nadále přetrvává. "Je nejvyšší čas s něčím takovým samozřejmě skončit," řekla ve čtvrtek novinářům šéfka resortu. Černé fondy vznikaly na generálním štábu podle čtvrteční Mladé fronty Dnes v letech 2003 až 2007. Z podvodně získaných 17,5 milionu korun se podle listu pořádaly večírky, rozdávaly se luxusní dary, platily se drahé dovolené a kupovala se výbava pro důstojníky a generály. Ministryně považuje případ za velmi závažný. Podle ní poškozuje armádu jako celek, byť se týká omezeného okruhu lidí. Doplnila, že o případu se dozvěděla od vojenské policie loni v srpnu.

Mezi lidmi převládla nespokojenost

Podíl lidí, kteří hodnotí uplynulý rok negativně, poprvé od roku 2000 převážil nad podílem těch, pro které byl loňský rok šťastným či úspěšným. Pro čtvrtinu lidí je stabilně svět kolem nich nudný a šedivý, jsou unavení, nesoustředění či neklidní. Více než čtvrtina lidí (27 procent) uvedla, že u nich loni převládal strach, obavy a nejistota. Sedm procent cítí bezmoc a pět procent zuřivost či vztek. Naopak 15 procent lidí odpovědělo, že "vše šlo tak, jak mělo jít", 14 procent pociťovalo vyrovnanost, šest procent lidí popisuje loňský rok jako úspěšný a dvě procenta charakterizovala své pocity slovem "štěstí". Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Podle STEM se na odpovědích lidí patrně podepsaly četné změny, které rok 2007 přinesl. Nejvýraznějším kritériem, které dělí populaci na šťastné a nespokojené, je materiální zázemí. Názory na uplynulý rok se také výrazně liší podle stranických preferencí dotázaných. Například mezi stoupenci ODS je 62 procent spokojených a 15 procent zklamaných lidí, zatímco u příznivců komunistů je spokojených pouze 13 procent a převládá podíl zklamaných s 65 procenty. Průzkumu se zúčastnilo 1362 respondentů starších 18 let.

Archiv StB byl digitalizován

Hledání informací o agentech komunistické Státní bezpečnosti i jejích obětech by mělo být rychlejší a dokonalejší. V těchto dnech totiž skončila digitalizace části archivu StB. Skenování téměř 900.000 evidenčních lístků bývalé StB bylo součástí projektu Otevřená minulost, který podle ministra vnitra Ivana Langra tento týden skončil. Podle ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka by do dvou až tří let mohly být digitalizovány všechny dokumenty, které StB vytvořila. Ústav nyní dokončuje převzetí všech písemností od tajných služeb a archivů. Výjimkou jsou materiály rozvědky, která si ponechá necelých pět procent dokumentů StB. Z naprosté většiny jde o informace, které StB shromažďovala k současným spojencům České republiky v NATO, velvyslanectvím západních zemí, ale také citlivé údaje z oblasti Blízkého východu. Tyto informace by podle mluvčího rozvědky Bohumila Šrajera mohly ohrozit nejen zájmy republiky, ale i životy konkrétních lidí.

Soud přiřkl zámek v Kolodějích restituentovi Kumperovi

Barokní zámek v pražských Kolodějích, který využívá česká vláda, se má vrátit restituentovi Vítězslavu Kumperovi. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 9. Pozemkový úřad sice o navrácení barokního zámku s přilehlými budovami a oborou rozhodl již loni, vláda se ale snaží vybojovat nemovitosti zpět soudní cestou. Páteční verdikt je nepravomocný a lze se proti němu odvolat. Stát zabavil zámek podle takzvaných Benešových dekretů. Jeho dědic ale nyní přesvědčil úřady, že poválečné vyvlastnění bylo protiprávní. Podle Kumperova zástupce Tomáše Chlosta byl při vyvlastnění zámku zneužit prezidentský dekret k odebrání majetku člověku, který se stal nepohodlný komunistickému režimu. Vyplývá to ze záznamu tajné porady ministrů spravedlnosti, financí a národního správce ze 17. prosince 1948, kteří přiznali, že nejsou podmínky pro konfiskaci, přesto je potřeba ji provést. Posledním majitelem zámku byl inženýr Antonín Kumpera, který působil za první republiky jako ředitel Waltrovky. V roce 1947 objekt převzalo ministerstvo vnitra a zřídilo tu školu Sboru národní bezpečnosti. V 50. letech bylo v podzemí zámku také vězení komunistické StB. Od roku 1955 využívá zámek vláda ke slavnostním účelům či k důležitým jednáním. Průmyslník opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Po listopadu 1989 nárok na budovy vznesl jeho vnuk. Kumpera se soudí také o budovy v Praze 5 na Smíchově, údajně už získal některé nemovitosti v centru hlavního města.

Ozbrojená loupež peněz u Turnova mohla být fingovaná

Úplně jinak se mohl odehrát zločin, při němž ozbrojený muž údajně přepadl ve čtvrtek u Turnova pancéřový vůz bezpečnostní agentury Agency of Security Fenix a zmocnil se desítek milionů korun. Kriminalisté prověřují, jestli čtvrteční dopolední loupež poblíž Sedmihorek nebyla fingovaná nebo jestli nešlo o krádež. Mezi vyšetřovací verze rovněž patří to, že posádka vozu pachatele znala, i to, že se loupežné přepadení stalo jinde než u Turnova.

Vrah ostravského taxikáře odsouzen na 15 let

Na 15 let poslal ostravský krajský soud do vězení Poláka Bogumila Kujawského, který loni v dubnu v Havířově oloupil a zabil ostravského taxikáře. Státní zástupce pro obžalovaného navrhoval dvacetiletý trest. Podle předsedkyně senátu ale nebyly splněny podmínky pro udělení výjimečného trestu. Proces provázela mimořádná bezpečnostní opatření. V jednací síni bylo velké množství členů justiční a vězeňské stráže a Kujawski si verdikt vyslechl s pouty na rukou i nohou. Odsouzený se na místě odvolal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Aktuálně.cz: Český psychiatr pracuje pro organizaci Rowlingové

Český psychiatr Jan Pfeiffer se stal zástupcem ředitele organizace Children's High Level Group, kterou založila britská spisovatelka a autorka o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová. Pfeiffer dostal za úkol pomoci zemím střední a východní Evropy reformovat systém péče o postižené děti. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Rowlingová už od roku 2004 kritizuje ČR kvůli údajnému porušování práv handicapovaných dětí v ústavech. Česko se stalo terčem britské kritiky opět tento týden, když BBC zveřejnila reportáž z českých ústavů pro mentálně postižené děti a dospívající. V pěti z nich reportéři skrytou kamerou natočili klienty v postelích s postranicemi, které nazvali "klecemi". Proti reportáži se postavilo české ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle jeho zástupců je reportáž tendenční, protože nedala prostor k vyjádření vedení ústavů. Ministr Petr Nečas používání postelí s postranicemi hájí, je to prý lepší než dávat těžce postiženým množství léků.

Ministerstvo financí chce prodat 7 pct. akcií ČEZ

Ministerstvo financí nerozhodlo o pozastavení prodeje balíku akcií energetické společnosti ČEZ. Nadále tak platí, že vláda chce prodat plánovaný sedmiprocentní balík akcií. V pátek o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. Ohradil se tak vůči prohlášení náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera, podle něhož vláda dočasně zastavila prodej akcií ČEZ. Hüner, který je rovněž místopředsedou dozorčí energetické skupiny ČEZ, to ve čtvrtek řekl agentuře Thomson Financial. Místo původně plánovaného prodeje sedmi procent ČEZ chce kabinet podle Hünera prodat akcie skupiny za 31 miliard Kč, tedy zhruba jen čtyři procenta. Akcie největší energetiky ve střední Evropě totiž loni výrazně vzrostly právě díky vyšším cenám elektřiny a zpětnému odkupu akcií ze strany společnosti ČEZ. Stát prodává sedmiprocentní balík akcií společnosti ČEZ na základě vládního usnesení z loňského března. Podle údajů Střediska cenných papírů se dosud zbavil 1,7 procenta cenných papírů.

Madeta se dohodla s farmáři na pokračování dodávek mléka

Největší česká mlékárna Madeta se dohodla se zemědělci z družstva Jih, které sdružuje přes 200 producentů mléka, na pokračování dodávek mléka a jeho ceně. Mlékárna má dodávky od družstva přislíbeny minimálně na rok. V lednu je cena pro Jih stanovena na 10,30 Kč za litr mléka. Další jednání se uskuteční počátkem února. Mlékaři na přelomu roku pohrozili, že pokud nedostanou přijatelnou cenu doma, budou od dubna prodávat veškerou produkci do Bavorska, kde za mléko lépe platí. Na jejich dodávkách je přitom mlékárna závislá. Jih už do Německa tři roky vozí asi třetinu své produkce. Madeta v reakci na to oznámila uzavření závodů v Českých Budějovicích a Strakonicích. Madeta je jedničkou na českém trhu s mléčnými výrobky. Zužitkuje více než půl miliardy litrů, což je pětina celkové produkce mléka v zemi. Denně zpracuje asi 1,5 milionu litrů, z toho Jih vyprodukuje 650.000 litrů, a je tak pro Madetu klíčovým dodavatelem. Mlékárna má osm závodů, zaměstnává zhruba 1500 lidí.

EK asi uloží ČR, aby zvýšila podíl obnovitelných zdrojů na 14 procent

Česká republika dostane v rámci evropského energeticko-klimatického balíčku, který Evropská komise zveřejní 23. ledna, zřejmě za cíl zvýšit do roku 2020 podíl energie vyráběné z obnovitelných zdrojů na 14 procent. Vyplynulo to z předběžných informací, které v Londýně se svým britským protějškem ve čtvrtek probral český ministr životního prostředí Martin Bursík. Ředitel odboru změny klimatu ministerstva životního prostředí Pavel Zámyslický v pátek po příletu z Londýna řekl, že splnění takového cíle bude pro ČR výzvou, i když právě Británie bude v ještě těžší pozici. Londýn podle něj bude muset zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů na 15 procent, přičemž nyní v alternativních zdrojích velmi zaostává. Zatímco v ČR pochází z obnovitelných zdrojů zhruba pět procent energie, v Británii jsou to pouhá dvě procenta. Britové české delegaci také představili nedávno zveřejněný plán náhrady starých britských jaderných elektráren za nové. Bursík konstatoval, že česká vláda je v tomto ohledu vázána koaliční smlouvou, která na žádost zelených výstavbu nových jaderných zdrojů blokuje.

V Praze přibudou další radary

V Praze letos přibudou další radary, které měří průměrnou rychlost automobilů ve vymezeném úseku. K nynějším 17 budou ve vybraných ulicích umístěna dvě až tři nová zařízení. Podle pražského magistrátu i díky radarům ubylo mrtvých při dopravních nehodách. Zatímco předloni zahynulo v důsledku havárií v metropoli 56 lidí, za loňský rok to bylo 33 mrtvých. Praha je jediným krajem, v němž se počet nehod s tragickými následky snížil. Ubylo i havárií. Řidiči mohou snadno na internetových stránkách města zjistit, kde jsou radary umístěny a na kterých místech se mohou setkat s měřením rychlosti strážníky. Navzdory tomu ale strážníci loni zaznamenali asi 310.000 případů překročení nejvyšší povolené rychlosti.

Starbucks otevře v Česku první kavárnu

Světová síť Starbucks Cofee v úterý otevře svou první kavárnu v Česku, a to v Grömlingovském paláci na Malostranském náměstí v Praze. Zde již dlouhá léta oblíbená kavárna byla. Koncem února se otevře další kavárna v pražském obchodním centru Palladium. Česko je první zemí ve středoevropském regionu, kam Starbucks přišel. Pražanům bude nabízet nejen kávu a další produkty, ale chce pořádat i kulturní a literární akce. Firma také uzavřela partnerství se základní školou na Uhelném trhu v Praze 1, které poskytne finanční podporu a bude se podílet i na jazykové výuce či pořádání literárních soutěží. Americká firma s 37letou historií má po světě celkem 15.000 kaváren, z toho 1250 v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Česko je 24. zemí regionu, kam firma zamířila.

Na Veveří bude obnoven zámecký park

V okolí hradu Veveří nad Brněnskou přehradou by měl být do deseti let obnoven anglický park. Ten tu vznikl v roce 1875, nyní je ale zcela zpustlý. Revitalizace parku bude v první řadě obnášet obnovu 20 kilometrů chodníků v okolí hradu. Při obnově bude nutné nejen zlikvidovat četné náletové dřeviny, ale také opravit rozpadlé kamenné terasy, po nichž zanedbané chodníky vedou. Jejich obnova se odhaduje na 3,6 milionu korun. Správa hradu spolupracuje na projektu s podnikem Lesy ČR. Společně se na něj pokusí získat dotace. Hrad Veveří patří k nejzanedbanějším památkám na Moravě. V minulosti byl sídlem moravských markrabat. Zájem o památku vzrůstá, loni ji navštívilo přes 80.000 lidí.

Ariadna na Naxu v podání Slováků skončila velkým úspěchem

Mimořádným úspěchem a několikanásobným aplausem skončila známá jednoaktová opera Ariadna na Naxu od Richarda Strausse, kterou ve čtvrtek večer v Národním divadle představil operní soubor Slovenského národního divadla. Inscenace se bude opakovat v sobotu. Diváci ocenili především výkony hlavních sólistů - koloraturní sopranistky Ľubicy Vargicové v roli Zerbinetty, sopranistky Evy Dřízgové Jirušové v roli Ariadny i norského tenoristy Ivara Gilhuuse v roli Baccha. Hudební nastudování bylo dílem rakouského dirigenta a šéfa avantgardního vídeňského souboru Neue Oper Wien Waltera Kobéry. Jako režisér se představil umělecký ředitel Irské opery v Dublinu Dieter Kaegi, který dirigoval slovenský orchestr. Na provedení se mimo jiné podíleli i mezzosopranistka Denisa Hamarová jako mladý skladatel, barytonista Ján Ďurčo jako učitel hudby a několik dalších slovenských a českých sólistů.

Novotná má evropský bronz v rychlobruslení

Rychlobruslařka Kateřina Novotná získala na mistrovství Evropy na krátké dráze v lotyšském Ventspilsu bronzovou medaili. Česká reprezentantka byla třetí v pátečním závodu na 1500 metrů, v němž ji předčily pouze vítězná Italka Arianna Fontanaová a druhá Nina Jevtějevová z Ruska.

Vaidišová je v osmifinále Australian Open

Česká tenistka Nicole Vaidišová ve třetím kole Australian Open porazila Japonku Ai Sugijamaovou 6:3 a 6:4 a postoupila do osmifinále. V něm se utká s Američankou Serenu Williamsovou, která ji loni v Melbourne vyřadila v semifinále. V osmifinále je i světová jednička Justine Heninová, která vyřadila Francesku Schiavoneovou z Itálie. Uspěly také další favoritky Jelena Jankovičová a Maria Šarapovová.

Skokan na lyžích Hájek je v kvalifikaci SP pátý

Páté místo obsadil nejlepší z českých skokanů na lyžích Antonín Hájek v páteční kvalifikaci na lety Světového poháru v Harrachově. Dvacetiletý člen Dukly Liberec doletěl do vzdálenosti 188 metrů a zaostal o rovných deset metrů za vítězem kvalifikace Rakušanem Martinem Kochem. Do čtyřicítky pro sobotní závod se vešli i dvanáctý Roman Koudelka, jednadvacátý Jan Matura, třiadvacátý Lukáš Hlava a sedmadvacátý Borek Sedlák. Neuspěl pouze Martin Cikl. Jakub Janda se rozhodl lety vynechat.

Biatlonista Soukup dojel v SP v Itálii jedenáctý

Těsně za nejlepší desítkou skončil český biatlonista Jaroslav Soukup v pátečním sprintu na Světovém poháru v Anterselvě. Na desetikilometrové trati ztratil na vítězného Němce Michaela Greise necelých 47 sekund a skončil jedenáctý. K nejlepšímu výsledku kariéry mu pomohla bezchybná střelba. Z ostatních českých závodníků se na bodovaných příčkách objevil již jen třicátý Michal Šlesingr.

Prachař nastoupil na ME proti Slovinsku neoprávněně

Český házenkář Martin Prachař nastoupil na mistrovství Evropy v Norsku ve čtvrtečním utkání proti Slovinsku neoprávněně a v základní skupině si už v dalších zápasech proti Chorvatsku a Polsku nezahraje. Prachař nebyl zapsán na širší soupisce týmu, která se organizátorům mistrovství zasílala 17. prosince. Výsledek zápasu, který skončil vítězstvím Slovinska 34:32, zůstává podle rozhodnutí vedení federace EHF v platnosti.

Počasí

Bude zataženo a občas déšť. Denní maxima do 11 stupňů Celsia.