Zprávy

Premiér Topolánek uctil památku Jana Palacha

Premiér Mirek Topolánek uctil památku Jana Palacha, jehož oběť se stala symbolem odporu proti nesvobodě komunistického režimu. K pamětní desce u budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy položil červené, modré a bílé květiny. Palach se v lednu 1969 upálil na protest proti vývoji Československa po 21. srpnu 1968. "Pro mě jako vrcholového politika to znamená možná daleko víc, protože cítím určitou osobní odpovědnost za to, aby ta doba se nevrátila a aby ty projevy nedemokratičnosti neprovázely naši současnost, aby ten čin vůbec dostal nějaký historický smysl," řekl Topolánek.

Dohoda o zapojení českých firem do štítu může být hotova v červnu

Exkluzivní smlouva, která má českým firmám a vědcům umožnit zapojení do projektu americké protiraketové obrany, by mohla být dojednána do konce června. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to řekl na semináři o česko-americké spolupráci, jehož cílem bylo zjistit, jaký zisk by české firmy a vědci mohli mít z protiraketové ochrany. Podle ministra smlouva otevře prostor pro česko-americkou spolupráci ve vědě, výzkumu či testování v oblastech, jako jsou obrana, bezpečnost a vysoce specializované technologie. Češi by také měli mít možnost se snadněji ucházet o zakázky pro americkou armádu. "Dokument by měl minimalizovat právní, obchodní a politické překážky a vytvořit příznivé podmínky pro nové kontakty mezi českými a americkými podnikateli a vědci," uvedl Schwarzenberg.

Hrozba útoku íránských raket je skutečná, tvrdí Obering

Hrozba vývoje a testů balistických raket v Íránu a KLDR je skutečná a stále roste, prohlásil dnes generál a šéf americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering na pražském semináři o zapojení českého průmyslu a vědy do protiraketové ochrany. Práce na štítu, který by tvořil mimo jiné radar v Česku a desítka obranných raket v Polsku, podle něj musí začít už nyní, aby bylo možné včas čelit vzrůstající hrozbě ze strany Íránu. Podle Oberinga je transatlantická bezpečnost nedělitelná. Není-li Evropa v bezpečí, nejsou v bezpečí ani Spojené státy, uvedl Obering ve své prezentaci. Írán je podle něj schopen vyvinout balistickou střelu, která může zasáhnout Evropu i USA, do roku 2015.

Vojsko začalo upravovat vozidla Humvee pro působení v misích

Čeští a američtí experti již na afghánské základně v Bagrámu začali s úpravou 26 lehkých obrněných vozidel Humvee, která Česku bezplatně zapůjčily USA. Vozidla by po dokončení úprav měla zamířit do afghánské provincie Hílmand, kde operuje jednotka speciálních sil vojenské policie. Od března by je také měli využívat členové provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Schodek rozpočtu by podle ČSSD mohl v roce 2010 klesnout pod 20 miliard

Pokud vláda nebude pokračovat ve snižování daní z příjmů a bude se chovat šetrně, pak by podle sociální demokracie mohl schodek státního rozpočtu klesnout v roce 2010 pod 20 miliard korun. Na tiskové konferenci ČSSD to prohlásil její stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Také schodek letošního rozpočtu by mohl podle Sobotky klesnout o 30 miliard, z plánovaných téměř 71 miliard na 41 miliard. Sobotka v této souvislosti vyzval premiéra Mirka Topolánka (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), aby letošní schodek snížili pod úroveň loňského. Poukázal na to, že ministerstva mají v rezervních fondech uloženo víc než 90 miliard. Z toho dvě třetiny jsou peníze vázané na prostředky z EU a zbylá třetina, tedy 30 miliard, představuje peníze, které ministerstva neutratila. Sobotka také vyzval vládu, aby dala přednost vyrovnávání rozpočtu před dalším snižováním daní.

Premiér Mirek Topolánek výzvu od zástupce strany, jež podle něj republiku výrazně zadlužila, označil za "legrační". Vláda ale podle něj nebude plýtvat. "Ten, kdo vyjedl ledničku, křičí na toho, který ji znovu plní, že ji naplňuje pomalu," reagoval na Sobotkovo vyjádření místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer.

Guvernér ČNB čeká do 18 měsíců pokles inflace na tři procenta

Nynější výrazný nárůst míry inflace v České republice je podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy výsledkem spíše náhodného spolupůsobení dvou skupin faktorů a bude brzy překonán. "Očekáváme, že v časovém horizontu 12 až 18 měsíců se vrátíme k inflaci kolem tří procent," řekl Tůma na mezinárodní konferenci finančníků ve Vídni. V prosinci Český statistický úřad zaznamenal zrychlení meziroční inflace na 5,4 procenta, v lednu se očekává další zvýšení asi na šest procent. Za hlavní inflační faktory označil Tůma jednak dopady světových cen potravin a energií, jednak důsledky vnitřních reforem, zejména zvýšení nájemného. "Hlavní důvody jsou ale dočasné, a proto i zvýšení inflace považujeme za dočasné a centrální banka nepovažuje za nutné proti němu přijímat nějaká mimořádná opatření," řekl Tůma. Nízká míra inflace v posledních letech byla podle jeho slov až trochu nereálná, protože byla stlačována rostoucím kurzem koruny.

Sazby ČNB jsou podle Hampla na maximu nebo blízko něj

Úrokové sazby České národní banky jsou již zřejmě na svém maximu nebo blízko něj. Agentuře Thomson Financial to řekl člen bankovní rady ČNB Mojmír Hampl. Dodal, že vzestup inflace na konci loňského roku byl jen dočasný. Hlavní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, drží ČNB od loňského listopadu na 3,50 procenta. Česká republika má stále sazby na nejnižší úrovni v celé EU. Loni ČNB sazbu zvýšila čtyřikrát, vždy o čtvrt procentního bodu. Analytici vesměs očekávají, že na příštím měnovém zasedání ČNB na počátku února banka kvůli růstu inflace sazby dále zvýší. Trhy překvapil prosincový nárůst inflace.

Premiér Topolánek chce zrušit daňové zvýhodnění stravenek

Premiér Mirek Topolánek (ODS) spolu se svým stranickým kolegou Michalem Doktorem předloží ještě do konce ledna novelu, která ruší daňové zvýhodnění stravenek. Současně důrazně odmítl podezření, že zachování této výhody ve schválené reformě veřejných financí bylo výsledkem korupce. Kvůli reportáži České televize, podle níž do konečné podoby reformy veřejných financí mluvila soukromá firma Sodexho Pass, se obrátí se stížností na Radu České televize. Mluvčí televize Ladislav Šticha ČTK řekl, že její reportéři odvedli špičkovou investigativní žurnalistiku. "Za našimi reportéry si stojíme, dokud někdo neprokáže jejich pochybení," uvedl.

ČSSD v úterý oznámila, že kvůli této kauze možná podá sama trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu. Šéf nejsilnější opoziční strany nevyloučil ani to, že by mohlo sněmovnu opět čekat hlasování o nedůvěře Topolánkovu kabinetu.

Vláda nesouhlasí se senátním návrhem na zúžení imunity

Kabinet Mirka Topolánka (ODS) nepodpoří ve sněmovně senátní návrh na razantní omezení trestní imunity zákonodárců. Podobný návrh loni v dubnu vláda podpořila, příslušná novela ústavy ale narazila ve sněmovně. Senátoři proto předlohu doplnili o návrh, podle něhož by parlament měl do budoucna rozhodovat pouze o zatčení svých členů, ne však už o jejich trestním stíhání. Ministr a šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) po zasedání kabinetu řekl, že návrh je "šitý horkou jehlou" a postoj vlády neznamená, že chce bezbřeze chránit imunitu. Za nedořešený označil například návrh, aby se rozšíření nynější beztrestnosti projevů a hlasování zákonodárců nově vztahovalo i na regionální a obecní zastupitele. Není podle něj jasné například to, zda by se imunita vztahovala i na zastupitele městských částí. "Známe případy, kdy jsou vyšetřováni zastupitelé, protože o něčem rozhodli. Tady je třeba soustředit se na výkonnou moc, aby k těmto excesům nedocházelo," konstatoval Svoboda. Radikální změnou, o které se jistě bude diskutovat, by podle něj bylo zúžení trestní imunity ústavních soudců pouze na činy související s výkonem jejich funkce. V současnosti platí, že je nelze stíhat bez souhlasu Senátu obecně.

Vláda schválila novelu zákona o podnikání na kapitálovém trhu

Česká vláda schválila novou evropskou směrnici o trzích finančních nástrojů MiFID, která mimo jiné zlepšuje postavení drobného klienta na kapitálovém trhu a přináší konec monopolu národních burz na obchodování s akciemi. Směrnice mění zákon o podnikání na kapitálovém trhu a další zákony a přináší pro fungování českého kapitálového trhu nejzásadnější změny za posledních deset let. Směrnici musí ještě schválit parlament a podepsat prezident.

Nová úprava zavádí i potřebné regulační prvky, které ruší nebo omezují znevýhodnění klienta na kapitálovém trhu, uvedl premiér Mirek Topolánek na tiskové konferenci po zasedání vlády. Cílem směrnice je podle náměstka ministra financí Milana Šimáčka lepší fungování celoevropského trhu s investičními nástroji a odbourání zbytečných překážek při přeshraničním nabízení investičních služeb a zároveň příliš nezatížit účastníky trhu. Drobným investorům přinese návrh propracovanější ochranu při jednání s obchodníkem s cennými papíry, protože pravidla jednání se zákazníky budou oproti stávající úpravě detailnější a stejná po celé Evropě. Směrnice v podstatě vytváří jednotný evropský trh pro akcie, komodity a finanční deriváty. Zahraniční média ji považují za jednu z největších událostí v ekonomice Evropské unie za několik posledních let.

Vláda souhlasí s přesunem odpovědnosti za chodníky na obce

Vláda souhlasí s názorem, že by za úrazy způsobené stavem chodníku měly být do budoucna zodpovědné obce. O souhlasu s návrhem Senátu informoval novináře ministr Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Dosud odpovídají za stav chodníků majitelé přilehlých domů. Svoboda připomenul, že pro mnohé z obcí bude změna znamenat komplikace se zajištěním úklidu chodníků v zimě. To si podle něj uvědomuje i vláda a ministři proto o novince dlouho diskutovali, hlasování pak bylo těsné. Nyní návrh projedná sněmovna.

Zákonodárci jsou v pohledu na příslušnou novelu zákona o pozemních komunikacích rozděleni na dva tábory bez ohledu na politickou příslušnost. Podle zastánců předlohy je nepřípustné, aby majitelé domů museli vykonávat "nucené práce" na cizím majetku. Za zábor chodníku třeba kvůli opravě domku přitom musejí obcím platit. Obce pak mají na rozdíl od občanů možnost umístit na chodník tabulku s nápisem, že se tato komunikace v zimě neudržuje. Odpůrci novely poukazovali zase na to, že obce nebudou mít na úklid chodníků dost peněz ani lidí. Tvrdí také, že občany už by po přijetí novely nic nenutilo chodníky uklízet. Majitelé domů nyní nesou odpovědnost například za to, když se na zledovatělém chodníku někdo zraní. Novela by tuto odpovědnost převedla zpravidla na obce a kraje, které jsou vlastníky většiny komunikací a proti škodě způsobené třetím osobám jsou pojištěny.

Pravidla pro přeshraniční převážení odpadů se zřejmě zpřísní

Pravidla pro dovážení odpadů se zřejmě ještě letos zpřísní. Převážené odpady budou muset být přesněji evidovány, příslušné dokumenty budou muset firmy uchovávat nejméně tři roky. Změnu přináší novela zákona o odpadech, kterou schválil Senát. Novelu, která vychází z nových požadavků EU, nyní dostane k podpisu prezident. Změny, které novela přináší, mají pomoci v ochraně proti černému obchodu s odpady. Zejména v severních Čechách v minulosti vznikaly nelegální skládky německého odpadu. Česká inspekce životního prostředí kvůli tomu organizátorům dovozu odpadů uložila několikamilionové pokuty. Státní zástupkyně obžalovala patnáct řidičů kamionů, kterým hrozí až pět let vězení. Právě těmto případům by měla nová pravidla předcházet.

Ministr Pospíšil nebude přezkoumávat kauzu Čunek

Ministerstvo spravedlnosti nebude přezkoumávat kauzu předsedy KDU-ČSL a někdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka. Na základě stížnosti pro porušení zákona ji podle odborníků ministerstva přezkoumávat nelze, řekla ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. Vysvětlila, že podat stížnost proti usnesení státního zástupce o zastavení trestního stíhání zakazuje ministerstvu judikatura Nejvyššího soudu. "Možnost zrušit usnesení o zastavení trestního stíhání měla pouze nejvyšší státní zástupkyně, která tohoto postupu využila po prvním zastavení," uvedla mluvčí.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká v pondělí oznámila, že předloží ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi Čunkův spis se žádostí o posouzení, zda není důvod k podání stížnosti pro porušení zákona, či kárné žaloby. Tedy zda ona a její podřízení v kauze nepochybili. Vesecká svým krokem reagovala na informace médií, podle nichž si někdejší poradce premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf v době vyšetřování citlivých kauz Čunek a biolíh osmačtyřicetkrát telefonoval se šéfem sekretariátu Vesecké Josefem Pavlíkem. Vesecká také od ministra očekávala, že nechá prošetřit všechny informace v médiích, které zpochybňují její práci. "V případě zjištění porušení zákona z mé strany jsem připravena nést odpovědnost, v opačném případě jsem připravena využít všech právních prostředků k zamezení ničím nepodložených útoků na Nejvyšší státní zastupitelství i svoji osobu," uvedla tehdy Vesecká.

Zdravotní výbor sněmovny chce úplný zákaz kouření v restauracích

Zdravotní výbor Sněmovně ve středu doporučil, aby od 1. ledna 2009 v České republice platil absolutní zákaz kouření v restauracích, kavárnách, na diskotékách a barech. O podobě novely protikuřáckého zákona asi Sněmovna rozhodne na své schůzi, která začne koncem měsíce. Je otázka, zda sněmovna doporučení vyslyší, i někteří členové výboru připouštějí, že úplný zákaz možná neschválí. Původní verze novely s ním nepočítala, restaurace podle ní měly do budoucna pro kuřáky vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory.

Nejpopulárnějším politikem podle STEM zůstává Bém

Nejpopulárnějším politikem stále zůstává pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém, kterého má v oblibě 52 procent lidí. Oproti předchozím měsícům si ale pohoršil. Vyplývá to z lednového průzkumu, který zveřejnila agentura STEM. Na druhém místě žebříčku popularity skončil Bohuslav Sobotka (ČSSD), třetí je předseda ČSSD Jiří Paroubek, který si jako jediný z šéfů stran zastoupených ve sněmovně polepšil. Ve srovnání s listopadovým průzkumem STEM celkově poklesla oblíbenost politiků ODS. Nejvýraznější propad zaznamenali premiér Mirek Topolánek, ministr zemědělství Petr Gandalovič a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Poprvé od září 2006 vypadli z pětice nejoblíbenějších politiků ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) a předseda zelených Martin Bursík. Tentokrát respondenti přiřkli čtvrté místo ministru zahraničních věcí za Stranu zelených Karlu Schwarzenbergovi a pětici nejpopulárnějších politiků uzavírá místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Pražský magistrát tvrdí, že se stal obětí organizovaného zločinu

Peníze, které odešly z pražského magistrátu kvůli chybné faktuře na jiný účet, byly později převedeny ještě na několik dalších účtů. Podle ředitele úřadu Martina Trnky se Praha stala obětí organizovaného zločinu. Přestože zhruba 50 milionů korun putovalo ještě na další konta v několika různých bankách, je nyní zajištěno více než pět milionů, řekl k tomu mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Škrlová sice vypovídá, odmítá ale vyšetření duševního stavu

Objasňování kuřimské kauzy a osudu třiatřicetileté Barbory Škrlové, která se v minulosti vydávala za dívku Aničku a chlapce Adama, se komplikuje. Škrlová při středečním výslechu odmítla, aby její duševní stav zkoumali znalci z oboru psychiatrie a psychologie, kteří se měli vyjádřit k tomu, zda je trestně odpovědná. Policie s ní o tom ještě bude jednat, řekl ČTK kriminalista Jan Vávra. Žena s policisty komunikuje. Její výslech trval hodinu a půl. Vyjadřovala se v něm obecně k sobě i k obvinění. Výpovědi Škrlové přitom mohou být z důkazního hlediska bezcenné, pokud se zjistí, že není trestně odpovědná. Na odmítnutí spolupráce se znalci má Škrlová podle zákona právo, uvedl kriminalista. Nyní má možnost požádat soud o to, aby nařídil její sledování na psychiatrii. Vávra již v uplynulých dnech připustil, že i tato situace může nastat. S tím ale nesouhlasí advokát Škrlové Richard Novák. Škrlová by teď měla vysvětlit, proč se vydávala v Česku za Aničku a v Norsku za třináctiletého chlapce Adama. Je také klíčovým svědkem v kuřimské kauze týkající se týrání hochů Ondry a Jakuba, kvůli němuž je stíháno pět lidí. Je otázkou, zda Škrlová také nepatří mezi jejich oběti.

Cenu Karla Čapka dostane od PEN klubu Václav Havel

Bývalý český prezident Václav Havel dostane letošní Cenu Karla Čapka. Ocenění udílí české centrum Mezinárodního PEN klubu každé dva roky. Havlovi, jenž je čestným předsedou českého PEN klubu, předají cenu zástupci sdružení ve čtvrtek na Staroměstské radnici v Praze. Cenu dostává jako dramatik a spisovatel a také za své zásluhy o znovuvzkříšení PEN klubu v srpnu roku 1989, řekla ČTK Libuše Ludvíková, ředitelka českého centra Mezinárodního PEN klubu. Oživit PEN, který od 70. let nevyvíjel příliš činnost, aby se nemusel dožadovat souhlasu od tehdejší politické moci, se Havel pokoušel například s Jiřím Muchou, Ivanem Klímou či Karlem Šiktancem. Ještě v listopadu 1989 kvůli tomu byli perzekvováni, ale už v lednu 1990 byl PEN obnoven a jeho předsedou byl zvolen Jiří Mucha.

Památník lovců mamutů v Přerově pohlídá kvůli vandalům kamera

Unikátní památník lovců mamutů ležící ve světoznámé archeologické pravěké lokalitě v místní části Přerova v Předmostí pohlídá kamerový systém. Rozhodli o tom přerovští radní. Důvodem je poškozování objektu vandaly. Na nové kamery město uvolní půl milionu korun. Památník lovců mamutů, kde návštěvníci najdou zakonzervované pravěké nálezy v této oblasti, otevřela přerovská radnice v říjnu 2006. Na projektu, jehož součástí je i stezka, se Přerov podílel s polským městem Ozimkem. Radnice chce lokalitu dále zatraktivnit. Město plánuje například i vybudování informačního centra. Naučná stezka společně s památníkem leží nedaleko největšího nalezeného souboru lidských ostatků archaické formy homo sapiens sapiens.

Počasí

Je zataženo, místy prší. Teploty ve čtvrtek vystoupí nejvýše na pět stupňů Celsia.