Zprávy

Matky s více dětmi asi budou i po reformě moci do penze dřív

Návrh důchodové reformy, jak ji chce vládní koalice předložit, zřejmě zachová možnost dřívějšího odchodu do důchodu pro ženy, které vychovaly děti. Vyplývá to z usnesení, které přijal poslanecký klub KDU-ČSL. Lidovecká sněmovní frakce se shodla na tom, že podporuje první etapu penzijní reformy a že tak činí "zejména proto, že obsahuje dřívější odchod do důchodu žen-matek podle počtu vychovaných dětí". Ženy s jedním dítětem by ale nově nárok na časnější odchod do penze neměly, byly by na tom tedy stejně jako již dnes ženy bezdětné, vyplynulo z vyjádření lidoveckého poslance Tomáše Kvapila pro ČTK.

Lidovci koncem loňského roku oznámili, že zásadně nesouhlasí s tím, aby se v rámci uvedené etapy reformy bez náhrady zrušila možnost dřívějšího odchodu do důchodu u žen, které vychovaly děti. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) totiž původně počítal s tím, že by všichni odcházeli do důchodu v 65 letech. Celostátní konference KDU-ČSL se ale v prosinci shodla na tom, že tato možnost pro ženy-matky jako "jediné prorodinné opatření ve stávajícím důchodovém systému" by měla zůstat i po reformě.

Česká televize informovala neobjektivně o CzechTec 2005

Česká televize nebyla objektivní, když informovala o zprávě ombudsmana Otakara Motejla, která se týkala zákroku policie při technoparty CzechTek v roce 2005. K tomuto závěru dospěl Nejvyšší správní soud, a potvrdil tak pokutu 100.000 korun, kterou ČT dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Informaci zveřejnil server Aktuálně.cz.

Taneční akce CzechTek skončila v létě 2005 bitkami mezi účastníky akce a policií, desítky tanečníků i někteří policisté byli zraněni. ČT se později v pořadu Události, komentáře věnovala zprávě ombudsmana Motejla, který konflikt na CzechTeku zkoumal. Podle rady reportáž ČT zamlčela nejdůležitější sdělení ze zprávy - to, že zákrok policistů byl sice nepřiměřený, ale oprávněný a že zásadních chyb se ve svém počínání dopustili i účastníci akce. Proto rada udělila ČT pokutu za nedodržení zásad objektivity a vyváženosti. NSS se s názorem televizní rady ztotožnil. ČT neuspěla s obranou, že z celospolečenského zájmu je důležitější informovat o chybách v jednání policie než popisovat provinění technařů.

ČSSD:Premiér se má od aféry stravenky distancovat, nebo odstoupit

Premiér Mirek Topolánek by se měl distancovat od aféry kolem zaměstnaneckých stravenek, nebo rezignovat, řekl na úterní tiskové konferenci předseda ČSSD Jiří Paroubek. O tom, že do konečné podoby reformy veřejných financí tak, aby zůstalo daňové zvýhodnění stravenek, byli údajně zapleteni premiérův přítel a rádce Marek Dalík a bývalí poslanci ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří se přidali k vládní koalici, informovala v pondělí Česká televize. ČSSD podle Paroubka zvažuje, že podá sama v souvislosti se skandálem kolem stravenek trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z korupce, zneužití pravomoci veřejného činitele a podvodu.

Premiér Mirek Topolánek se k reportáži České televize nechtěl vyjadřovat. Při odchodu ze sněmovny na dotazy novinářů reagoval: "Nebudu se vyjadřovat k takovým lžím. Vyjádřím se svými činy ve sněmovně. Předložím novelu," uvedl bez dalších podrobností. Nekomentoval ji ani Melčák. Pohanka uvedl, že on lobbistickým tlakům vystaven nebyl. Pro zvýhodnění stravenek prý hlasoval proto, že to považoval za zajímavou výhodu pro určitou část občanů.

Švejnar byl u senátorů ODS jen pár minut, odešel s nepořízenou

Jen pár minut trvalo dnešní setkání senátorského klubu ODS s prezidentským kandidátem Janem Švejnarem. Švejnar se jim pouze představil, senátoři ODS na něj neměli žádné dotazy. Dali najevo, že jejich podporu má současný prezident Václav Klaus. "My jsme informacemi nabiti, my nepotřebujeme už další informace právě od tohoto kandidáta," řekl novinářům po schůzce se Švejnarem předseda senátorů ODS Jiří Stříteský.

Švejnar dal Kuberovi česko-albánský slovník za prognózu voleb

Senátor ODS Jaroslav Kubera dostal za svou prognózu výsledku volby hlavy státu od prezidentského kandidáta Jana Švejnara česko-albánský slovník. Švejnar tak v rámci své úterní schůzky se senátory ODS reagoval na Kuberovo prohlášení z kongresu ODS, v němž dal senátor jeho zvolení do čela státu stejnou šanci jako svému zvolení do europarlamentu za Albánii.

Kubera dárek rozbalil až před novináři, neboť přímo setkání senátorů ODS se Švejnarem oželel, označil jej za kontraproduktivní. "Albánsko-český a česko-albánský slovník, opravdu. To mě inspiruje, zkusím se to naučit. Albánie je nádherná země, má velkou perspektivu před sebou," prorokoval. Ke slovníku dostal i lístek s věnováním "Se srdečným pozdravem Jan Švejnar". Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) poté trochu zalitoval, že senátoři ODS nepřipravili pro Švejnara podobný dárek. Na mysli měl zpodobnění prezidentské vlajky, aby si Švejnar mohl vždy přečíst, jaké heslo je na ní napsáno. Sobotka tak reagoval na to, že Klausův soupeř si v televizním diskusním pořadu nevěděl rady s otázkou, jaký je nápis na prezidentské standartě. "Netušil jsem, že myslí vlajku. Samozřejmě vím, že na praporu nad Pražským hradem stojí Pravda vítězí," vysvětlovat Švejnar později.

ČSSD odložila rozhodnutí, zda chce veřejnou volbu prezidenta

Klub sociálnědemokratických poslanců zahájil v úterý diskusi o tom, zda má prosazovat veřejnou či tajnou volbu prezidenta republiky. Hlasovat o tom bude těsně před volbou, která začne 8. února na společné schůzi Poslanecké sněmovny a Senátu. Novinářům to po zasedání klubu poslanců ČSSD řekl jeho místopředseda David Rath, který je zastáncem veřejné volby. Z debat s kolegy v klubu Rath soudí, že by většina z nich dávala přednost veřejné volbě. Odcházející poslanci byli ale vesměs opačného názoru. Argumentovali tím, že pro veřejnou volbu není většinová podpora v obou parlamentních komorách. Na příští schůzi klubu si Rath opatří právní analýzu Ústavy ČR a jednacího řádu sněmovny. Rath je přesvědčen, že by měli zákonodárci volit veřejně hlavu státu proto, aby se zamezilo spekulacím o kupování hlasů volitelů. Sám za sebe si prý přeje, aby jeho voliči věděli, jak se zachová. Pro veřejnou volbu se vyslovili také lidovci. Občanští demokraté jsou naopak pro tajnou volbu. Ostatní strany se nevyjádřily.

Sněmovna podpořila novelu omezující daňové úniky u biopaliv

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o spotřebních daních a dalších zákonů, která má zabránit daňovým únikům při výrobě biopaliv, zejména při přimíchávání biolihu do pohonných hmot. Pro návrh hlasovalo 180 poslanců ze všech stran, proti nebyl nikdo. Biolíh se do benzinu přimíchává od letošního 1. ledna. Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve opakovaně zdůraznil, že bez přijetí odpovídajících opatření v zákonech, hrozí mimořádné daňové úniky. Těm má zabránit dnes přijatá novela.

Magistrát postrádá asi 50 milionů, odešly na špatný účet

Pražský magistrát postrádá zhruba 50 milionů korun. Peníze odešly kvůli chybným údajům na faktuře na jiný účet, než měly. Podle primátorova náměstka Rudolfa Blažka (ODS) jde o trestný čin a nikoli o nepořádek na magistrátu. "Nebylo to chybou úředníka. Nebyl to šlendrián," řekl novinářům Blažek. Doufá, že policie věc vyšetří co nejrychleji a že se městu peníze vrátí. Magistrát nechce zveřejňovat podrobnosti, aby prý nemařil vyšetřování. Nechce ani říci, kdy se věs stala. Blažek pouze uvedl, že není stará. Peníze měly původně přijít na účet stavební společnosti Skanska.

Karlovarský LOK ohlásil demonstrativní hodinovou stávku

Lékařský odborový klub karlovarské nemocnice ohlásil na čtvrtek demonstrativní hodinou stávku. Důvodem má být zatím neuspokojivé jednání zástupců zdravotníků s vedením Karlovarské krajské nemocnice a.s.(KKN). Problémy v KKN vyvrcholily na přelomu roku, kdy se vzdali funkcí primáři karlovarské nemocnice. Lékařský odborový klub vzápětí vyzval kraj a vedení KKN ke splnění několika požadavků. Kromě auditu i ke zrušení KKN, pod kterou spadají nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu, a návratu ke třem nezávislým nemocnicím. Přes 200 lékařů a sester navíc ohlásilo, že pokud podmínky nebudou splněny do konce ledna, podají výpověď. Zrušení jedné krajské nemocnice ale vedení kraje nadále odmítá. Minulý týden protestovalo před krajským úřadem v Karlových Varech asi tisíc lidí. Podpořili požadavky LOK a požadovali odchod celého vedení KKN, které je podle lékařů svázáno s bývalým managementem České zdravotní, která dva roky řídila chod krajské nemocnice a nechala za sebou dluhy a kritický personální stav. Kvůli podezření z tunelování nemocnice už podali lékaři i trestní oznámení. Podobně reagovala i Česká zdravotní, která podala trestní oznámení na lékaře.

ČSSD se diví, že vláda kvůli radaru nepožaduje posílení obrany

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) se podivuje nad tím, že Polsko při vyjednávání o umístění radarové základny požaduje některé dodatečné obranné systémy, zatímco česká vláda údajně nebere v potaz otázku národní bezpečnosti a neusiluje například o posílení vzdušné ochrany. Zaorálek to řekl po návštěvě amerického odpůrce protiraketové obrany Philipa Coyla v poslaneckém klubu sociální demokracie. Expert je v současnosti na několikadenním pobytu v Česku. Podle něj protiraketová technologie, kterou chtějí USA rozmístit v Evropě, tedy částečně i v českých Brdech, neprokázala schopnost ubránit Evropu nebo Asii před íránským nebo severokorejským útokem. Proti útoku raket dlouhého doletu bude neúčinná. Coyle, jenž působí jako poradce Centra pro obranné informace CDI ve Washingtonu, patří mezi nejuznávanější světové experty vojenského výzkumu, vývoje a testování technologií a americké obranné politiky. V období Clintonovy administrativy působil na ministerstvu obrany.

Brno se loučilo s americkým stíhačem sestřeleným za války

Brno se v úterý rozloučilo s poručíkem Williamem L. Kigginsem - jediným americkým vojákem, který v druhé světové válce zahynul při bojové akci ve městě. Teprve jedenadvacetiletý muž byl sestřelen 11. října 1944 ve stíhačce P-51 Mustang, když přelétal nad městskou částí Slatina. Větší část jeho ostatků byla po válce převezena do rodného Toleda v Ohiu, kde je pohřben. Po 63 letech od úmrtí Američana se loni podařilo nadšencům vykopat trosky stíhačky a zbytek ostatků. "S Kigginsem se Brno vlastně loučilo dvakrát. Poprvé po válce a podruhé dnes," řekl ČTK Martin Vaněček z brněnského magistrátu. V troskách stroje se našly kosti z Kigginsových nohou. Nyní budou ve speciální bedně převezeny do Německa, z něj pak na Havaj, kam jsou ostatky amerických vojáků sváženy, a nakonec budou předány Kigginsově rodině v Ohiu. Ostatky mladého poručíka ležely dva metry pod zemí v místě, kde v budoucnu vznikne logistické centrum s hotely. Smutný osud mladého Američana přiměl nadšence, kteří pátrali po jeho stroji Miss Betty k tomu, že Kigginsovi postavili loni v Brně památník.

V Plzni se zadlužují chudí, firmy dosáhnou exekuce jejich dávek

Plzeň se začíná v mnohem větší míře potýkat se zadlužováním chudých lidí. Poskytovatelé půjček z nebankovního sektoru se zaměřují na klienty ze sociálně vyloučených lokalit, kteří jim nejsou schopni peníze splácet. Firmy pak oficiální cestou dosáhnou exekuce části jejich sociálních dávek. Zaznamenám je i případ, kdy klientovi při půjčce 14.000 korun hrozila za každý den prodlení sankce 20.000 Kč. Zadluženost chudých se tak zvyšuje. Novinářům to řekl Tomáš Hirt, ředitel plzeňské pobočky společnosti Člověk v tísni, která se sociálně vyloučenými pracuje. "Řada plzeňských firem takto postupuje. Máme zde mnoho klientů, kteří podepsali smlouvy, jež jsou za hranicí zákona. Podáno už bylo několik trestních oznámení. S jejich vyřízením jsme pomáhali," uvedl Hirt. Většinou jde podle něj o osoby v sociální tísni, mnozí nemají momentálně ani na jídlo. "V takovou chvíli dorazí někdo, kdo jim nabídne hotovost. Pro ně má smlouva doživotní důsledky," dodal. Výrazný nárůst zadluženosti zaznamenali odborníci za poslední tři roky. "Nový způsob vydělávání na chudých nahradil lichvu, o které se mluvilo koncem 90. let. Poskytovatelé půjček vytlačili nelegální lichváře. Pro klienty to má ještě horší důsledky, protože jim oficiální cestou dosáhnou na sociální dávky," dodal Hirt. Informace o tom, že se takové případy stávají, policisté mají. "Poznatky nyní prověřujeme. Jde však o tak rozsáhlou trestnou činnost, že si její vyšetřování vyžádá několik měsíců," uvedla plzeňská policejní mluvčí Michaela Altmannová.

Výstava přibližuje svět Jiřího Brdečky

Svět Jiřího Brdečky a jeho přátel představuje stejnojmenná výstava, která začala v Galerii Millennium v Praze na Malé Straně. "Přináší fotografie lidí, s nimiž Jiří Brdečka spolupracoval a kamarádil, i fragmenty z jeho někdy až bizarně zařízeného interiéru. Výstavu jsme připravili k jeho nedožitým 90. narozeninám," řekla ČTK galeristka Xénia Hoffmeisterová. Během výstavy, která potrvá do 17. února, se budou v galerii jeho filmy promítat. Filmový scénárista a režisér, prozaik, filmový kritik a novinář Jiří Brdečka zemřel 2. června 1982 v Praze.

Lidé si mohou prohlédnout i koupit repliku Velislavovy bible

Jeden z nejvýznamnějších evropských středověkých rukopisů, Velislavova bible, vyšel v knižní podobě. Od úterý až do neděle 20. ledna si unikátní publikaci vydanou jen v malém počtu výtisků mohou prohlížet lidé při nákupech v obchodním domě Nový Smíchov. Nakladatel ji představí ve třech výtiscích, pro zájemce je připravena i ke koupi. Stojí 20.000 korun. Ojedinělá obrazová bible vznikla v letech 1325 až 1349. Soubor perokreseb vznikl zřejmě na objednávku Velislava, zcestovalého notáře v kanceláři českého krále Karla IV., a je doprovázen stručným textem. Velislavova bible patří k nejrozsáhlejším obrazovým knihám středověku, neboť i po ztrátě několika listů obsahuje 747 ilustrací, které zobrazují začátek Starého zákona, část evangelií a Skutků apoštolských, celou Apokalypsu a také Legendu o sv. Václavovi. Národní kulturní památku spravuje Národní knihovna, v jejíchž sbírkách je Velislavova bible třetím nejvzácnějším rukopisem. Tím prvním je Kodex vyšehradský, jeho hodnota se s rezervou odhaduje na miliardu korun. Pasionál abatyše Kunhuty z let 1312 až 1314 a Velislavova bible patří k těm, jejichž hodnotu historikové odhadují na desítky až stovky milionů korun.

V Mnichově byla zahájena společná výstava o životě na Šumavě

Šumavu jako svébytný přírodní a kulturní region má přiblížit výstava s názvem Šumava - život se dřevem, která začala v mnichovském Sudetoněmeckém domě. Nad akcí, kterou spolupořádají české a německé instituce a organizace, převzali záštitu český ministr zemědělství Petr Gandalovič a jeho bavorský rezortní kolega Josef Miller. Výstava potrvá do 29. února. Výstava má za cíl ukázat, jak šumavská krajina charakteristická hustými lesy i pralesy ovlivňovala hlavně v 19. století životní styl místních německých i českých obyvatel a jejich spjatost s přírodou a dřevem.

Po kampani na adoptivní rodiče zůstává v pražské zoo 64 "sirotků"

I méně známá či přitažlivá zvířata prý mají nárok na sympatizanty a sponzory. Pražská zoologická zahrada proto na podzim spustila kampaň představující "šedé myšky" mezi obyvateli trojského areálu. A plakáty s fotografiemi a heslem Adoptujte zvíře zabraly. V inzerátu bylo uvedeno, že 149 ze 650 chovaných druhů nemá dosud svého adoptivního rodiče. "Díky kampani 85 z nich svého rodiče našlo, zbývá už tedy jen 64 sirotků," informuje mluvčí zahrady Vít Kahle. S darem se na zahradu obrátilo 211 sponzorů, kteří přispěli na chov neprávem opomíjených či nově chovaných druhů částkou 271.341 korun. Například cibetkovitá šelma ovíječ skvrnitý našla hned devět adoptivních rodičů, kteří na chov přispěli celkem 11.300 korunami. Svého příznivce našly také poloopice komba Garnettova, malý ještěr gekon páskovaný nebo papoušek lori černý. Sponzorem zvířete pražské zoo se podle pravidel zahrady může stát každý, kdo zaplatí částku minimálně 100 korun na kterékoli zvíře. Po dobu jednoho roku pak u expozice daného zvířete visí cedulka se jménem dárce. Pokud se chce návštěvník zahrady stát adoptivním rodičem, je nutné, aby zaplatil roční příspěvek, který se odvíjí od ročních nákladů na krmivo a další péči o jednotlivé zvíře, jde o tisícikoruny až desetitisíce. Také adoptivní rodič dostane svou cedulku a k tomu vstupenky pro rodinu, dárkové předměty a časopis zoo. Seznam zvířat s cenou za adopci zoo uveřejňuje na svém webu, nezadaní chovanci jsou zvýrazněni. Jsou to většinou ryby a ptáci, jejichž adopce přijde na 1000 až 3000 korun.

Ornitologové viděli při sčítání ptáků na Plzeňsku orly a orlovce

Šest vzácných orlů mořských, kteří mohou dosáhnout rozpětí křídel až 2,5 metru, a jednoho v Česku kriticky ohroženého dravce orlovce říčního zahlédli o víkendu plzeňští ekologové. Na čtyřicetikilometrovém úseku Berounky sčítali vodní ptactvo. Na řece, která patří k významných zimovištím vodního ptactva, našli také další vzácné nebo ohrožené druhy jako jsou ledňáčci, hoholové, volavky či morčáci, řekl ČTK Karel Makoň z plzeňského dobrovolného ekologického spolku. "Jsme rádi, že se objevuje stále víc mořských orlů, kteří zde zimují, vzácný je také výskyt orlovce říčního, na druhé straně zase už asi pět let stagnuje populace labutí," řekl.

Na Australian Open uspěl jen Berdych, vypadl Štěpánek i Šafářová

Český tenis bude mít na grandslamovém Australian Open jen dvojí zastoupení ve druhém kole dvouhry. K Nicole Vaidišové, která postoupila v pondělí, se v úterý v Melbourne přidal pouze Tomáš Berdych. Výborně rozehraný zápas s Američanem Vincentem Spadeou naopak nezvládl Radek Štěpánek, překvapivě vypadla i Lucie Šafářová, kterou v duelu s Kolumbijkou Catalinou Castaňovou omezoval poraněný hýžďový sval. Turnaj už skončil rovněž pro Iva Mináře a Jiřího Vaňka.

Štěpánek byl po vyřazení hodně naštvaný. Postup mu totiž unikl mezi prsty kvůli zmrtvýchvstání Američana Vincenta Spadey, proti němuž po dvou hladce vyhraných setech za stavu 5:4 ve třetím setu podával na vítězství v zápase. Nakonec v pěti setech prohrál.

Nejlepší český tenista Berdych sice Rakušana Wernera Eschauera porazil třikrát 6:4, ale po zápase spokojeností nezářil. "Výkon určitě nebyl odpovídající, ale někdy to tak dopadne. Pak je lepší, když to člověk nějak přebojuje a vyhraje na tři sety, než když hraje sice skvělý zápas, ale prohraje 6:4 v pátém," hodnotil své vystoupení třináctý nasazený.

Nominace českého týmu na lety v Harrachově bude ve čtvrtek

Ve čtvrtek po tréninku se rozhodne o nominaci českého týmu pro závody Světového poháru v letech na lyžích, které se o víkendu uskuteční v Harrachově. Ze sedmi adeptů se vytvoří šestice, která bude v pátek bojovat v kvalifikaci o postup mezi čtyřicet vyvolených pro sobotní závod, v neděli bude létat na mamutu třicet skokanů. Organizátoři mají sněhu dost, můstek je připraven, hrůzu jim však nahání nepříznivá předpověď počasí. První skok na mamutu v kariéře absolvuje nejlepší Čech ve Světovém poháru Roman Koudelka, o nominaci se poperou Martin Cikl, Jan Matura, Antonín Hájek, Borek Sedlák, Lukáš Hlava a Jakub Janda, který však má z letů v posledních letech respekt a bude mít právo sám se rozhodnout, jestli bude skákat či nikoliv. "Nevíme, jestli bude mít zraněné koleno v pořádku Ondřej Vaculík," řekl na tiskové konferenci sportovní ředitel svazového úseku skoku Leoš Škoda. "Víc letců nemáme," doplnil.

Lety se do Harrachova vracejí po šesti letech a může se opakovat situace z roku 2002, kdy se nedělní závody mistrovství světa kvůli silnému větru nekonaly. "Máme protivětrnou bariéru, která nám severozápadní proudění až do 40 metrů za sekundu profiltruje tak, že by se dalo skákat. Nebezpečí ale je, že začne sněžit. Sníh nepotřebujeme, máme ho dost, a nad předpovědí raději nepřemýšlíme," řekl ředitel závodu Otakar Jiroutek.

Počasí

Ve středu čekají meteorologové zataženo a místy mlhy, na Moravě opět mrznoucí mrholení. Od západu přijde déšť. Teploty od 2 do 6 stupňů Celsia, na horách kolem 3 stupňů. Meteorologové rovněž upozorňují na silný vítr, zejména v odpoledních hodinách. Na severu Moravy může mít v nárazech rychlost až 125 kilometrů v hodině.