Zprávy

Z Chanovic vyšel pochod proti úložišti jaderného odpadu

Z Chanovic vyšel v sobotu dopoledne už popáté pochod proti úložišti jaderného odpadu, které má v regionu vzniknout. K účasti na akci se zaregistrovalo téměř 300 lidí, kteří se postupně vydávali na cestu dlouhou přes devět kilometrů. Další se k nim pak přidávali na trase. Neodradilo je ani mrazivé počasí a v porovnání s předchozími lety účastníků protestu opět mírně přibylo, řekl ČTK starosta Chanovic Petr Klásek. Trasa pochodu se letos prodloužila o více než jeden kilometr a lidé pochodovali z Chanovic na Dobrotice, Holkovice, Plácek a přes Újezd nazpět do Chanovic. Obkroužili tak lokalitu, kde by mohlo odmítané úložiště vzniknout. Delší trasa je reakcí lidí na rozšíření plochy vytipovaného území ze 195 až na 306 hektarů, uvedl Klásek. Protestní pochod podle něj neztratil význam ani po pěti letech. Dokud nepadlo definitivní rozhodnutí a úložiště se nezačalo stavět, je třeba dávat najevo nesouhlas, říká starosta Chanovic. Kromě nich se proti možné stavbě úložiště postavilo ještě dalších 18 obcí z regionu. Klásek dále uvedl, že na žádném z několika setkání s vedením Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nezazněly takové informace, které by obce přesvědčily k souhlasu s úložištěm.

Do ulic vyrazili třikrálové průvody

Do ulic českých a moravských měst vyrazili tříkrálové průvody. Tradiční průvod na pražských Hradčanech sledovaly stovky lidí. Kašpar, Melichar a Baltazar se na velbloudech vydali z Arcibiskupského paláce k betlému, který organizátoři postavili u Lorety. Králové se také zastavili u Martinického paláce, kde promluvili s králem Herodem. U betlému pak právě narozenému Ježíškovi předali zlato, kadidlo a myrhu. S králi šel také doprovod, který po cestě hrál na píšťaly a bubínky. U Lorety si lidé mohli poslechnout zvonkohru a po předání darů si přihlížející zazpívali koledu Narodil se Kristus pán. Průvod tří králů připravilo občanské sdružení Mládeže Idente letos potřinácté.

Na různých místech republiky až tisíce koledníků vybírají peníze na charitu. Celostátní Tříkrálová sbírka tak například loni získala téměř 60 milionů korun.

Příznivci monarchie pochodovali na Pražský hrad

Přibližně stovka příznivců monarchie v sobotu při tradičním tříkrálovém pochodu prošla centrem metropole a skončila na pražském Hradě. Zastánci myšlenky návratu monarchy na český trůn vyšli odpoledne od sochy svatého Václava na Václavském náměstí se žlutými prapory, tedy státními barvami někdejšího Rakouska-Uherska. Jeho hymnu si ve spodní části námětí za doprovodu přítomné kutálky také společně zazpívali. Mezi účastníky pochodu, který doprovázelo několik policistů, byli jak starší lidé v oblečení evokujícím dobu Rakouska-Uherska, tak skupinky dívek a chlapců. Cílem již šestého pochodu byl jako každoročně Pražský hrad, kde monarchisté vyhlašují "státoprávní řízení". "Tento Hrad, sídlo českých králů, nikdy nepatřil rakouskému eráru, ani Republice československé a nenáleží ani republice dnešní. Vždy byl, je a zůstane majetkem Koruny České," prohlásil mimo jiné publicista Petr Placák. Hrad vždy na rok propůjčují monarchisté za symbolickou jednu korunu prezidentovi, který ji ale dosud nikdy nezaplatil.

Den otevřených dveří ve Státní opeře Praha vzbudil zájem

Zástup lidí v sobotu čekal na prohlídku budovy Státní opery Praha. Návštěvníci ale po vyčkání dlouhé fronty mohli kromě běžně přístupných míst vidět zákulisí, dostali se i do šaten sólistů nebo skladu dekorací a kostýmů. Mimořádný den otevřených dveří pořádala opera přesně 120 let poté, kdy byla budova slavnostně otevřena jako nové německé divadlo. "Takovýhle zájem jsme vůbec nečekali, je to zoufalé, lidé tady čekali už od půl deváté," uvedla dramaturgyně opery Jitka Slavíková.

Budova Státní opery za celý den přilákala přes 3000 návštěvníků. První do budovy vešli v deset hodin. Ti, kteří čekali u dveří v poledne, stáli v mrazu více než hodinu. "Přetahovali jsme, ale dostalo se na všechny," řekla Slavíková. "Určitě na základě tak velkého zájmu budeme uvažovat, že takovéto dny ještě několikrát uděláme, pokud to zvládneme, protože to je velký nápor," dodala. Na návštěvníky čekala řada zajímavostí. "Všechny zajímá samozřejmě zákulisí, zkoušejí hádat, odkud jsou kostýmy, zajímá je, kolik garderobiérek se stará o sólisty a sólistky, kde se líčí a kde jsou naše dekorace uskladněny," řekla Slavíková.

Průvodci mají pro zájemce připravenu řadu kuriozit. Ti se například dozvěděli, že v jedné inscenaci si zahrál dokonce i živý velbloud. "To je tak patnáct let zpátky, ale protože se při premiéře nechoval příliš dobře, tak už při dalších inscenacích nebyl," sdělila dramaturgyně. Součástí představení byl i efektní odjezd trabantu. "Hned vlevo vedle jeviště jsou obrovská vrata, kudy se vozí dekorace, tak potom byl takový efekt, že trabant odjel tímto obrovskými vraty ven z divadla, to mělo velký aplaus," uvedla Slavíková.

Oslavy výročí si bude Státní opera Praha připomínat po celý rok. Na únor chystá premiéru novodobé opery Héléne od Camilla Saint-Saense. V rámci letošního Pražského jara plánuje květnovou premiéru Bludného Holanďana od Richarda Wagnera. Divadlo, v 19. století postavené původně pro německé publikum, prošlo za svou historii mnoha změnami i obdobím slávy a úpadku. V roce 1948 bylo sloučeno s Národním divadlem a po téměř 40 let neslo název Smetanovo divadlo. V roce 1992 se osamostatnilo pod názvem Státní opera Praha. Vloni začalo ministerstvo kultury opět uvažovat o sloučení s Národním divadlem, důvodem jsou prý finanční úspory.

Desítku premiér ohlásila na leden pražská divadla

Mezi desítkou premiér, které na leden ohlásila pražská divadla, jsou například Její pastorkyňa Gabriely Preissové ve Švandově divadle, Dostojevského a Krobotův Idiot v Dejvicích, Poláčkova klasika Hostinec U kamenného stolu na Fidlovačce či O'Neillova Cesta dlouhým dnem do noci v Divadle Bez zábradlí. Ta bude také první premiérovou inscenací roku. Nastudovala ji filmařka Alice Nellis jako svůj třetí projekt na této soukromé scéně; předtím tu byly uvedeny v její režii Schisgalova komedie Láska a inscenace Když tančila. Nyní obsadila Jiřího Bartošku, Zuzanu Bydžovskou, bratry Filipa a Michala Čapkovy a také manželku prvního z nich Zuzanu.

Text Gabriely Preissové Její pastorkyňa se ve Švandově divadle objevil už v prosinci. Režisér Michal Lang ho nastudoval například s Janou Strykovou, Apolenou Veldovou, Matějem Hádkem, Viktorem Limrem a Věrou Kubánkovou. Hra je populární především ze zhudebnění Leošem Janáčkem z roku 1893; stala se převratným činem operní dramatiky a stálicí na světovém repertoáru. Na smíchovském jevišti se objeví po více než dvaceti letech. Stejně jako kdysi v ní roli stařenky Buryjovky ztvární držitelka ceny Thálie za celoživotní mistrovství Věra Kubánková.

Nejbližší novinkou Dejvického divadla, které koncem roku oslavilo 15 let existence, bude 12. ledna Dostojevského Idiot v Krobotově režii a úpravě. Hlavní role ztvární Pavel Šimčík, Martin Myšička, Klára Melíšková a Lenka Krobotová.

Divadlo v Dlouhé představí 19. ledna českou premiéru volného pokračování bestselleru Ireny Douskové Hrdý Budžes, tentokrát s názvem Oněgin byl Rusák. Nyní se hrdinka tohoto populárního příběhu po stupních socialistického vzdělávacího systému dostala až na gymnázium, kde ji autorka zastihuje. Dousková pro jeviště Divadla v Dlouhé svou knihu dramatizovala a ve spolupráci s režisérem Janem Bornou připravila podklad k inscenaci. Prakticky celý soubor Divadla v Dlouhé tak zavzpomíná na své studentské časy v 80. letech. Mají to být vzpomínky plné hudby a písniček - jak upadlé popmusic, tak potajmu ze šustících magneťáků poslouchaných písničkářů a zapovězených rockových legend.

V jevištní úpravě Poláčkova románu Hostinec U kamenného stolu se v premiéře Divadla na Fidlovačce objeví 17. ledna například Václav Svoboda, Tereza Bebarová, Břetislav Slováček, Ludmila Molínová a Petr Rychlý. Divadlo ABC uvede o dva dny později komedii současného rakouského dramatika a kabaretiéra Stefana Vögela Dobře rozehraná partie. Režie se ujala Lída Engelová, která do hlavních rolí obsadila Jana Vlasáka, Petra Štěpánka a Jitku Smutnou. Příběh o tom, jak žít sám a nezpustnout, bude uveden v Česku poprvé.

Divadlo Na zábradlí naváže na slavné Bergmanovy Scény z manželského života, když v režii Jiřího Pokorného uvede další jeho hru Sarabanda. Na jevišti se objeví Miloslav Mejzlík, Zdena Hadrbolcová, David Prachař a Gabriela Pyšná - premiéra je ohlášena na 24. ledna.

Závěr měsíce bude patřit komediálnímu žánru. Divadlo Kalich uvede další titul s osvědčenou dvojicí Janou Paulovou a Pavlem Zedníčkem, kteří se nyní na jevišti objeví hned v několika rolích najednou. Hru Záhadná Irma z pera Charlese Ludlama tu připravuje režisér Petr Novotný. Druhým veseloherním titulem bude Labichova komedie Nejšťastnější ze tří, jejíž premiéru připravuje Divadlo Palace na 22. ledna. V režii Vladimíra Strniska si v ní zahrají například Ivan Řezáč a Simona Postlerová.

Univerzita Palackého chce rozšířit studium asijských jazyků

Korejština a vietnamština jsou dalšími asijskými jazyky, jejichž výuku by chtěla zavést či rozšířit Univerzita Palackého (UP) v Olomouci. Zatímco o rozšíření výuky korejštiny má zájem i Jižní Korea, a to především v souvislosti se vstupem automobilky Hyundai do ČR, o zavedení vietnamštiny uvažuje univerzita sama. Tento studijní obor podle prorektora UP Jakuba Dürra v Česku nyní neexistuje. "Korejština se na katedře asijských studií již nyní vyučuje, ale pouze jako nepovinný předmět," uvedl Dürr. Do Olomouce dojíždí pravidelně lektorka, která studovala v Praze lingvistiku. "Zároveň je autorkou jediného korejsko-českého slovníku, který vydala Univerzita Palackého a jehož náklad je beznadějně rozebrán," podotkl Dürr. Naznačil ale, že zavedení korejštiny ve formě bakalářského studia nebude na Filozofické fakultě UP jednoduché. "Chybí především dostatek odborníků - doktorů a docentů," řekl Dürr. Univerzita by podle něj v takovém případě počítala i s korejskou podporou prostřednictvím ambasády. "Pokud by se ukázalo, že absolventi mají dobré uplatnění na trhu práce, určitě by byl přístup obou stran aktivnější," dodal.

Korejský velvyslanec Čo Song-Jong při setkání s rektorem UP Lubomírem Dvořákem připomněl, že v ČR už působí asi dvacítka korejských firem a očekává se příchod dalších. Dürr na to reagoval slovy, že univerzita počítá s aktivní spoluprací v jazykové, kulturní a překladatelské oblasti. S velvyslancem jednal i olomoucký primátor Martin Novotný, který poté uvedl: "Nevylučujeme možnost, že se top management z budoucí automobilky usídlí v Olomouci." Prorektor Dürr potvrdil, že

Univerzita Palackého chce vyvolat také jednání o studiu vietnamštiny. "Vietnamistika na Univerzitě Karlově skončila. Vzhledem k tomu, že u nás žije na 40.000 Vietnamců, měl by takový studijní obor určitě dobrou perspektivu," řekl Dürr. Čínština a japonština se na Filozofické fakultě UP vyučují již od počátku devadesátých let. Tehdy oba začínající obory spadaly pod katedru romanistiky. Od roku 2002 funguje na univerzitě samostatná katedra asijských jazyků a vloni zde byla zřízena v Česku první Konfuciova akademie zaměřená na výuku čínštiny a propagaci čínské kultury.

Řada jihomoravských návsí získá po desetiletích novou tvář

Návsi a náměstí na jihu Moravy se v poslední době postupně proměňují a získávají novou tvář. Na léta neudržované či zchátralé plochy se mimo jiné i kvůli turistům dostává zeleň, náměstíčka získávají buď původní historickou podobu, anebo moderní vzhled s novou dominantou. ČTK zjistila, že radnice neváhají dát za úpravy miliony i desítky milionů korun. Teď chtějí získat peníze hlavně z Evropské unie.

Novou tvář chtějí například Velké Pavlovice. Známé vinařské centrum na Břeclavsku za ni utratí možná až půl miliardy korun. Náměstí by mělo připomínat právě vinařskou tradici. Jeden z mnoha návrhů dokonce počítá i s výstavbou budovy ve tvaru sudu. Jinde jsou konzervativnější a zachovají více méně původní podobu. Ve vesnici Havraníky u rakouských hranic se s přebudováním centra začíná zatím jen na papíře. Do pěti let chtějí opravit náves i park pod ní, prostory kolem hlavní silnice i takzvanou sklepní uličku, která je lákadlem hlavně pro turisty. Dokonce se budou přemisťovat některá sousoší. O peníze požádá obec Evropskou unii a chce i další dotace z jiných zdrojů.

Také v Boleradicích na Břeclavsku uvažují o nové podobě návsi. V posledních letech je v tak špatném stavu, že už se tam nekonají ani tradiční hody, přesunuly se do jiné části obce. "Náves má dobrou polohu, jen je s tou nehezkou šedivou vydlážděnou plochou potřeba něco udělat," popsal starosta Jan Koráb. K návrhům architektů se mohou místní lidé vyjádřit a doplnit je. Boleradice uvažují o úpravě návsi už 15 let, zatím na to ale nebyly peníze. To by teď mohly změnit finance z EU. Postaví se za ně lavičky, stromky, dlažba, altán s tanečním parketem a později možná i replika staré radniční věže. Také sousední Němčičky se chtějí co nejdřív pustit do úpravy centra, přidal se starosta Petr Slezák. Turisticky zajímavá vesnice s nejníže položenou sjezdovkou v zemi chce dát do lepšího stavu hlavně příjezd do obce, i tady se spoléhají na evropské fondy. Právě to je podle urbanisty Karla Havliše problém českých měst. "Peníze tam sami nehledají a čekají, až jim se někdo v podstatě naservíruje," popsal. Proto je zatím řada českých vesnic ve špatném stavu.

Veřejná sbírka přinesla Kitttelovsku zatím 25.000 korun

Veřejná sbírka Zachraňme Kittelovsko, při níž mohou lidé přispět na záchranu hmotných památek a duchovního dědictví po tajemném jizerskohorském lékaři Eleazaru Kittelovi, vynesla zatím přes 25.000 korun. Kasičky organizátoři nyní po třech měsících poprvé otevřeli a příspěvky odeslali do banky, sbírka však potrvá ještě téměř tři roky, řekl ČTK organizátor charitativní akce Jan Vokurka. "Byla by škoda, kdyby legendární doktor Kittel a 300 let starý areál upadly v zapomnění," podotkl. Peníze podle něj odešly na zvláštní účet a kromě rekonstrukce staveb budou mít za úkol znovu lidem připomenout Kittelovy výjimečné léčitelské schopnosti.

Takzvané Kittelovsko leží v obci Pěnčín na Jablonecku. Eleazar Kittel žil v 18. století, pravděpodobně nestudoval žádnou lékařskou fakultu, podle dochovaných písemností byl stejně jako jeho dědeček vojenský ranhojič. V rodné obci Krásná, která je součástí Pěnčína, postavil svůj dům, který využíval jako lékárnu a sanatorium. Léčil chudé i bohaté, diagnostikoval například ze vzorků moči. Prováděl vodoléčbu dříve něž Kneipp nebo Priessnitz. Používal studánku s léčivou vodou, u níž se teprve později ukázalo, že je mírně radioaktivní a podobá se vodě z lázeňského Jáchymov. Je dokázáno, že prováděl i oční operace. Podle pověstí se spolčil s ďáblem, ale z paktu s ním se mu podařilo vymanit.

České a německé děti se učí šetřit životní prostředí

České a německé děti se učí šetřit životní prostředí pomocí nových dvojjazyčných internetových stránek zaměřených na ekologickou výchovu v Euroregionu Nisa. Do zkušebního provozu je uvedla v těchto dnech liberecká obecně prospěšná společnost Venkovský prostor. Děti tam najdou také přehled organizací zabývajících se ekologickou výchovou, informovala ČTK Kateřina Tandlerová z Venkovského prostoru. "Stránky jsou začleněny do webu společnosti Venkovský prostor a německé společnosti CSB Sachsen, zároveň jsou propojeny se stránkami zapojených škol," dodala. Ekologové podle ní získali na projekt pro školáky prostředky z unie z Fondu malých projektů Interreg IIIA. Projekt, jehož cílem bylo zvýšit ekologické povědomí dětí a studentů, začal loni v srpnu a trval do konce roku. "Zorganizovali jsme vzdělávací akce a exkurze pro žáky základních a středních škol v Euroregionu Nisa. Zaměřili jsme se na praktické příklady ekologického zemědělství a péče o krajinu," přiblížila Tandlerová. Partnery Venkovského prostoru byly sdružení Křesťansko-sociální vzdělávací institut Sasko a Saská zemská nadace pro přírodu a životní prostředí.

Školáci z Hrádku nad Nisou a německé školy v Hartavě navštívili společně několik biofarem a ekocenter v příhraničí, například ekologické výchovného centrum Střevlík v Oldřichově v Hájích nebo biofarmu Filoun v Plavech na Jablonecku. Společné česko-německé akce podle učitelky základní školy z Hrádku nad Nisou Jany Večerníkové pomohly dětem získat nový pohled na ekologii. "Projekt nastartoval přeshraniční ekologickou výchovu a navíc podpořil partnerství škol," poznamenala.

Horníci z Čech a Německa si připomněli neštěstí na dole Nelson

Výročí 74 let od největšího důlního neštěstí v podkrušnohorské uhelné pánvi si v sobotu u památníku nelsonské tragédie v Oseku na Teplicku připomněly stovky lidí a horníků z Čech a Německa. Po čtyřech letech si mohli přečíst i jména všech 144 obětí důlního neštěstí, protože město Osek nechalo památník poškozený vandaly opravit. Horníci na dole Nelson zahynuli 3. ledna 1934, když v něm explodoval nahromaděný uhelný prach. "V jediném okamžiku zde výbuch spálil všechen kyslík. Uniknout se podařilo jen čtyřem horníkům," připomněl Vratislav Procházka se Spolku severočeských havířů. Příčinu výbuchu se nikdy nepodařilo zjistit. Oběťmi neštěstí byli čeští i němečtí horníci. Každoroční pietní vzpomínky v první lednové dny se účastní jejich potomci z obou stran nedaleké česko-německé hranice.

V Jizerských horách si vedli nejlépe záchranáři z Třebíče

Záchranáři Zdravotnické záchranné služby z Třebíče zvítězili v mezinárodní soutěži v jizerskohorském Bedřichově, která prověřovala jejich zkušenosti s poskytováním neodkladné přednemocniční péče v obtížných zimních horských podmínkách. Druhé místo si ze závodu odvezli záchranáři z Pelhřimova a třetí příčka připadla Horské službě z Vysokých Tater, řekl ČTK hlavní rozhodčí Petr Hovorka Trať závodu měřila přes deset kilometrů a vedle odborných znalosti otestovala i fyzické síly záchranářů, kteří trasu zdolávali většinou pěšky s dvacetikilovou zdravotní výbavou na zádech. Mohli jet i na běžkách. "Čas nebyl rozhodující, prvořadé bylo určit správnou diagnózu a provést odpovídající zásah," podotkl Hovorka.

Jana Kristeková z jablonecké záchranné služby dodala, že do závodu se přihlásilo 26 čtyřčlenných družstev z celé republiky, ze Slovenska a Německa. Záchranáři podle ní poměřují v Česku své dovednosti dvakrát ročně. Jarní soutěž Rallye Rejvíz se pořádá v květnu v Jeseníkách, záchranáři při ní ale jezdí v sanitách a netrmácejí se do kopců. Horský závod je součástí mezinárodní odborné konference Jablonecká Rescue SKI 2007, která se letos zaměřila na situace, se kterými se záchranáři opakovaně setkávají. Psychologové jim radili, jak se vyrovnat se stresem nebo jak příbuzným sdělovat špatné zprávy.

V Jizerských horách se záchranáři letos setkali posedmé. Zatímco první ročníky byly hlavně oddychové, poslední tři roky jsou spjaté s prestižní soutěží, při které podle organizátorů záchranáři nasbírají stejně zkušeností jako při několikaměsíční praxi. Vyzkoušejí si orientaci v terénu a schopnost bedlivě vnímat okolí místa zásahu, protože od pacienta se mnohdy přesně nedoví, co mu skutečně je.

Skokan Hájek vyhrál závod Kontinentálního poháru v Kranji

Antonín Hájek se stal po Jakubu Jandovi druhým českým skokanem na lyžích, jenž v této sezoně vyhrál závod Kontinentálního poháru. Dvacetiletý reprezentant, jenž na konci roku vypadl z A-týmu a nevešel se do nominace na Turné čtyř můstků, v sobotu zvítězil ve slovinské Kranji. Hájek si připsal druhý triumf v Kontinentálním poháru v kariéře především díky mimořádně povedenému prvnímu kolu, v němž zaznamenal suverénně nejdelší skok dne 114,5 metru. Druhého v pořadí Jona Aaraase z Norska porazil člen liberecké Dukly o osm desetin bodu. Na body dosáhlo i dalších pět českých reprezentantů. Průběžné vedení si udržel Janda, jenž je v Rakousku na Turné.

Bauer skončil na klasické dvacítce sedmý a zvýšil vedení v Tour

Lukáš Bauer obsadil s minimální ztrátou sedmé místo v předposledním dílu Tour de Ski, jímž byl ve Val di Fiemme závod na 20 km klasicky s hromadným startem. Český lyžař se sice na úvod trápil s lyžemi, ale pak vyhrál tři bonifikační sprinty a před nedělním finále na sjezdovce Alpe Cermis má i díky 45 bonusovým vteřinám v čele průběžného pořadí Tour pohodlný náskok téměř minutu a 50 sekund. Třicetiletý Bauer sice poprvé během Tour neprojel cílem distančního závodu jako první, i tak se však výrazně přiblížil celkovému triumfu v druhém ročníku soutěže a největšímu podílu z dotace milion švýcarských franků. Vítěz si jich na své konto připíše 150 tisíc (asi 2,5 milionu korun).

Sedmý Vítek dosáhl nejlepšího výsledku biatlonistů v sezoně

Zdeněk Vítek v sobotním sprintu na deset kilometrů v německém Oberhofu zaznamenal nejlepší výsledek českého biatlonu v této sezoně Světového poháru. V husté mlze si doběhl pro sedmé místo, na vítězného Poláka Tomasze Sikoru ztratil s jedním trestným kolem necelých 36 sekund. Třicetiletému Vítkovi, bronzovému medailistovi ze sprintu na mistrovství světa 2003 v Rusku, navzdory špatné viditelnosti extrémně sedla střelba. První položku vleže zvládl čistě a hlavně spolu s dalšími třemi soupeři v nejrychlejším čase ze všech. Druhé místo držel i po "stojce", i když po ní musel absolvovat trestný okruh.

Záhrobská byla 27. v obřím slalomu

Nejlepší česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v obřím slalomu Světového poháru ve Špindlerově Mlýně bodované 27. místo. První závod elitního seriálu na českém území po dvou letech vyhrála suverénní Denise Karbonová, která ani ve čtvrtém obřím slalomu sezony nenašla přemožitelku.

Mistryně světa ve slalomu Záhrobská v prvním kole zajela 21. čas a útočila na jedno ze svých nejlepších umístění v obřím slalomu v kariéře. Začátek druhé jízdy jí vyšel, ale na velkém "hanku", v nejprudší části Černé sjezdovky ve Svatém Petru, ze svého průběžného náskoku více než půl sekundy ztratila. Nakonec obsadila sedmadvacátou pozici a bodovala v obřím slalomu počtrnácté v kariéře. "V obřím slalomu zatím nejsem tak stabilní jako ve slalomu, každý postup do druhého kola beru jako úspěch," řekla po závodu v cíli novinářům. Zraněné oko jí nedělalo problémy, viděla prý dobře všechno, co potřebovala. V neděli čeká českou jedničku slalom, její nejlepší disciplína. V té je na páté místě v průběžném pořadí SP.

Počasí

Je zataženo, od západu s mrznoucím deštěm. Teploty 0 až -4 stupně Celsia.