Zprávy

Vlk: Dohoda o majetkovém vyrovnání je ze strany církve velkorysá

Kardinál Miloslav Vlk se v pátek ohradil vůči kritice některých poslanců, kterým se nelíbí podmínky plánovaného majetkového vyrovnání státu s církvemi a považují je za nevýhodné pro stát. Výsledná suma 267 miliard korun, kterou by měl stát církvím postupně vyplatit za 60 let, podle kardinála ale přehnaná není. Jednání církve při domlouvání podmínek vyrovnání naopak Vlk označil za velkorysé a gentlemanské. "Totalitní stát využíval církevní majetek a bral z něj nemalý užitek po 40 let a církvi z něj svou podporou vracel nepatrné procento. A náš demokratický režim to bohužel dělal po 18 let. Církev katolická se vzdala svého práva požadovat od státu náhradu za ušlý výnos za dobu držení jejího majetku. Kolik set miliard by to asi bylo, kdyby se to vše sečetlo! Dále tu existuje ještě vnitřní dluh, který stát zanechal ve zničených a neopravených památkách. Ten se odhadoval na zhruba 50 miliard," uvedl Vlk.

Zástupci vládní komise a církví se shodli na podobě věcného záměru zákona, který má po letech průtahů řešit majetkové vyrovnání státu s církvemi, v prosinci loňského roku. Stát by měl podle dohody církvím vyplatit 83 miliard korun, splácel by je ale postupně během 60 let. Včetně úroků, které budou činit 4,85 procenta ročně, by tak církvím zaplatil celkem 267 miliard korun. Vedle toho bude podle Vlka zrušena povinnost státu hospodářsky zabezpečovat církve. "Tato zákonná povinnost je státem v současnosti plněna částkou 1,3 miliardy korun ročně. Podpora bude dle provedeného ujednání vyplácena ještě po dobu 20 let s tím, že bude postupně klesat až do nuly," sdělil ČTK Vlk.

Způsob, kterým má stát církvím jejich majetek splácet, se nelíbí některým poslancům ODS. "Představuju si, že se o tom bude ještě jednat, protože toto je opravdu překvapivé řešení," řekl například poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý. Místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová, která v komisi vyrovnání s církvemi dohadovala, zase považuje výslednou částku za příliš vysokou.

Gandalovič: Zemědělci loni vydělali až 16 miliard korun

České zemědělství prožilo loni nejlepší rok od pádu komunismu. Odhady zisku se pohybují mezi deseti a 15 miliardami korun, ministr zemědělství Petr Gandalovič je ještě optimističtější. "Hovoří se dokonce o 16 miliardách korun, což je velmi dobré číslo," řekl v rozhovoru pro ČTK. Nejvíce zatím zemědělci vydělali v roce 2004, necelých devět miliard korun. České zemědělství jako celek je podle Gandaloviče v dobrém postavení, v horší situaci jsou chovatelé prasat. "V sektoru prasat se investovalo velmi málo, dlouhodobě je na hranici a někdy i pod hranicí rentability," uvedl. Chovatelé prasat jsou v systému dotací EU znevýhodněni, protože přímé platby zemědělcům se vážou na výměru obhospodařovaných pozemků.

Budoucnost agrárního sektoru v Česku i celé EU ovlivní reforma systému dotací. Návrh evropské komisařky pro zemědělství Mariann Fischerové-Boelové znevýhodňuje velké zemědělské podniky pobírající nyní dotace přes 300.000 eur (osm milionů korun). ČR tak díky převaze velkých farem může přijít až o 40 procent přímých plateb. "Je otázka, jaký mechanismus bude přijat. Pokud budou peníze omezeny podle velikosti farmy, ale zůstanou v členské zemi, je to ještě diskutovatelné," uvedl Gandalovič. Česko by v takovém případě užilo peníze na jiné projekty podporující zemědělce. "Pokud by to znamenalo, že tyto peníze nebudou ČR vůbec vypláceny a rozplynou se někde v evropském rozpočtu, je to pro nás úplně nepřijatelné," doplnil.

Od vstupu Česka do EU je domácí zemědělství ziskové, farmáři každý rok vydělali šest až devět miliardy korun. V předchozích 13 letech ale měli zisk pouze dvakrát.

Magistrát přiznal chybu ohledně petice za referendum k Olympijským hrám

Pražský magistrát přiznal chybu, když zastupitelé neprojednali včas petici za referendum o pořádání ledních olympijských her v metropoli. Zorganizovali ji starostové menších měst a obcí. Obávají se toho, že hry uberou peníze z jejich rozpočtů. Město ústy svého mluvčího Jiřího Wolfa v pátek slíbilo, že pochybení napraví. Zástupci starostů sdružených ve Smlouvě obcí a měst proti daňové diskriminaci předali magistrátu petici v polovině října. Zastupitelé ji měli projednat podle zákona do dvou měsíců, což se nestalo. Magistrát prý zjišťuje, který z úředníků za to případně může. Zastupitelé budou jednat o petici na schůzi tento měsíc, dodal Wolf.

Starostové v souvislosti s liknavým postupem úřadu obvinili primátora Pavla Béma (ODS) z nezákonné nečinnosti. "Chápu, že petice nezapadá do primátorova megalomanského konceptu, ale nelze před ní strkat hlavu do písku," uvedla ve čtvrtek nezávislá senátorka Jana Juřenčáková, která je mluvčí iniciativy. Peticí se menší obce a města domáhají toho, aby město předložilo návrh zákona o referendu k olympiádě. Pokud by se všelidové hlasování uskutečnilo a obyvatelé by se vyslovili pro hry, bylo by to podle starostů jejich suverénní rozhodnutí s vědomím, že olympiáda bude na úkor řady jiných potřebných věcí. Bez referenda by však Praha měla hry financovat sama a případný zisk si také ponechat. Šance české metropole uspět v konkurenci dalších zájemců o olympiádu jsou nyní v rukou vlády, která má brzy projednat právní záruky Mezinárodnímu olympijskému výboru.

Topolánek: Vláda nerozhodla, zda prodá celých sedm procent. akcií ČEZ

Vláda dosud nerozhodla, zda prodá celý původně plánovaný sedmiprocentní balík akcií energetické společnosti ČEZ či jen takový podíl, který jí zajistí požadovaný výnos. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny to řekl premiér Mirek Topolánek. Díky vyššímu kurzu akcií stačí vládě prodat jen zhruba 3,6 procenta, aby získala 31 miliard korun plánovaných na investice do dopravní infrastruktury. "Ta operace (prodej akcií ČEZ) se podařila brilantně," řekl Topolánek. "Vláda určila minimální cenu 950 korun a dnes se prodává za 1400," dodal. Diskuse už je proto dnes podle premiéra jinde. "Tedy jestli prodáme jen do výše potřebného výnosu, nebo schválený počet procent. V tuhle chvíli by byl výnos mnohem vyšší. Ale není rozhodnuto," řekl deníku Topolánek.

Polostátní ČEZ je nejziskovější domácí firmou. Vedení společnosti před Vánocemi odhadlo, že čistý zisk za rok 2007 vyšplhá včetně mimořádných vlivů na rekordních 42,6 miliardy korun; letos má dále vzrůst na 46,6 miliardy.

E15: ČEZ možná podá žádost o dostavbu Temelína již letos

Energetická skupina ČEZ nevylučuje, že již ve druhé polovině roku začne vyřizovat nutná povolení na dostavbu dalších dvou jaderných reaktorů v areálu jaderné elektrárny Temelín. Hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník poprvé připustil změnu usnesení z roku 2003, které stavbu dalších reaktorů zakazují. Padla by tak jedna z hlavních překážek dostavby. Uvedl to deník E15. ČEZ se žádostmi o povolení musí počkat na výsledek studie vládní komise o potřebě energetických zdrojů země v následujících třiceti letech. Vládní studie vedená předsedou Akademie věd ČR Vladimírem Pačesem by měla vládě předložit studii s jasným doporučením, jestli je nutné stavět jaderné elektrárny, či nikoli. Zpracována by měla být do konce června. Ve vládě mají většinu zastánci jaderné energetiky. Proti jsou jen Zelení. "V koaliční smlouvě je jasně řečeno, že tato vláda nezahájí stavbu žádného dalšího jaderného zdroje," uvedl pro E15 ministr obchodu a průmyslu Martin Říman.

Obce v okolí Dukovan podporují další rozvoj jaderné energetiky

Obce v okolí Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku podporují další rozvoj jaderné energetiky v tomto regionu. Podle předpokladu společnosti ČEZ bude elektrárna v provozu nejméně do roku 2025, o budování nového zdroje na jejím místě zatím nebylo rozhodnuto. Obce míní, že přípravu ohrožuje odmítavý postoj vládní Strany zelených k jaderné energetice. Zastavení elektrárny by pro region znamenalo ekonomickou ztrátu, řekl ČTK starosta Dukovan Miloš Kudera. O budoucnosti energetiky na Třebíčsku představitelé obcí debatovali ve čtvrtek v Jihlavě se zástupci kraje a ministerstva průmyslu a obchodu. "Je to první krok k tomu, aby se tato otázka otevřela," řekl Kudera. Obce požadují, aby se k možnému vývoji atomové elektrárny vyjádřila krajská samospráva. "Pak by měl následovat apel na vládu, případně na ministerstvo, a na ČEZ," dodal. Dukovany jsou zatím největším zdrojem elektrického proudu v Česku, spolu s mladší Jadernou elektrárnou Temelín produkují asi 31 procent veškeré elektřiny v zemi.

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli libyjskému dluhu

Ministerstvo financí podalo tento týden trestní oznámení kvůli možnému podvodu při řešení libyjského dluhu vůči České republice. Na posledním mezivládním jednání totiž libyjská strana předložila dopis z roku 1997, který zpochybňuje existenci několikamiliardového dluhu. Ministr Miroslav Kalousek ho označil za padělek. Oznámení je podáno na neznámého pachatele. "Trestný čin mohl vzniknout v průběhu jednání o řešení zahraniční pohledávky České republiky za Libyi. Především se jedná o újmu státu, která vznikla možným podvodným jednáním při vytvoření a odeslání dopisu datovaného z 16. prosince 1997, kterým ministerstvo financí potvrdilo uzavření pohledávky," řekl ČTK mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Libyjský dluh vzniklý ještě v době Československa je do současnosti plně evidován v národních bankách obou států. O jeho dořešení budou dále jednat české a libyjské ministerstvo financí. Podle deníku Mladá fronta Dnes se původní částka, kterou Libye Česku dlužila, pohybovala kolem 165 milionů dolarů, což jsou zhruba tři miliardy korun. I s úroky ale bude dluh mnohem vyšší.

Rath: Poplatky vytáhnou z lidí až 12 miliard, lepší péče nebude

Poplatky podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha vytáhnou z peněženek občanů ročně deset až 12 miliard korun. Žádné zlepšení péče nepřinesou, zvýší jen zisky majitelů nemocnic, lékáren a ordinací. Rath zkritizoval ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) za to, že doplatky zatíží i seniory a rodiny s dětmi. Vyzval premiéra Mirka Topolánka, ať Julínka odvolá. "Současně s poplatky zavedl ministr Julínek neuvěřitelný chaos, který nemá obdoby v zemích EU, čili nejen že jsou asociální, nejspíš i protiústavní, ještě zavedly chaos, nadto nabádá ministr k navyšování poplatků proti tomu, co je v zákoně," shrnul Rath. Připomněl, že ČSSD podala na poplatky ústavní stížnost a připravila návrh zákona, kterým chce poplatky zrušit. V lednu by se jím měla zabývat sněmovna. Rath uvedl, že jako kandidát na středočeského hejtmana dává veřejný slib občanům, že když uspěje v kandidatuře, poplatky obyvatelům kraje odpustí. Podle jeho výkladu je právem majitele zdravotnického zařízení, aby se vzdal zisku, který mu má plynout z poplatků.

MfD: Podle vyšetřovatelů pronikla mafie na ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany podle páteční Mladé fronty Dnes ovlivňovala v minulosti mafie, přičemž kvůli stamilionovým podvodům v armádě už kriminalisté obvinili 24 vlivných, dnes již bývalých úředníků ministerstva a s nimi spolčených podnikatelů. "Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších korupčních případů," řekl vrchní komisař Roman Skřepek. Deník píše, že z nejnovějšího vyšetřování kriminalistů z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality vyplývá, že organizovaný zločin pronikl v minulosti až do nejvyšších pater ministerstva obrany. Skřepek potvrdil, že policisté stíhají nově 14 lidí. Žalobce Barnabáš Liška uvedl, že "případ nese všechny znaky zločinného spolčení." MfD píše, že na ministerstvu působila mafie, která si díky zmanipulovaným zakázkám přišla na desítky milionů korun. Někdejší první náměstek ministra obrany Pavel Štalmach hovoří o vysoce organizované skupině, pro niž bylo působení na ministerstvu skvělým byznysem. "Několikrát jsem navrhoval, aby ministr odvolal jejich hlavu - tehdejšího ředitele sekce správy majetku, ale vždy marně," řekl Štalmach. Na hlavu mafie naráží podle MfD i žalobce Liška. "Pár vedoucích pachatelů se prolíná do desítek promyšlených podvodů," řekl. Jde o ty, co diktovali vítěze soutěží o stamilionové stavební zakázky, píše MfD.

Median: ČSSD by s 37 procenty vyhrála, ODS ztrácí téměř 9 procent

Volby by podle aktuálního průzkumu agentury Median vyhrála ČSSD s 37 procenty, která by tak výrazně předstihla ODS - ta by podle Medianu získala 28,2 procenta hlasů. Z prosincového výzkumu, jehož výsledky má ČTK k dispozici, vyplývá, že do sněmovny by se dostala ještě KSČM s 16,6 procenta, KDU-ČSL s 6,9 a také Strana zelených, která by podle Medianu obdržela 5,9 procenta hlasů. Také šetření dalších agentur ukazují na to, že stranou s největší voličskou podporou je momentálně sociální demokracie.

NS odmítl Pitrovo dovolání, pětiletý trest tak definitivně platí

Nejvyšší soud odmítl dovolání podnikatele Tomáše Pitra, a definitivně mu tak potvrdil pětiletý trest vězení za daňové delikty z roku 1994. Pitr je nyní na útěku, trestu se vyhýbá. Podnikatel je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi.

Ministerstvo varuje před nebezpečným tělovým mlékem

Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečným tělovým mlékem Hanf Körperlotion 150 ml. Rakouský výrobek obsahuje bakterie, které mohou způsobit vleklá hnisavá kožní onemocnění. ČTK o tom informoval hlavní hygienik ČR Michael Vít. Nebezpečný výrobek má minimální trvanlivost do 30. prosince letošního roku a prodává se v bílé plastové nádobce s bílým víčkem. Na etiketě má obrázek průmyslového konopí. Obsah nádobky tvoří parfémovaná, nažloutlá tekutina. Prodejci a distributoři jsou tento výrobek povinni okamžitě stáhnout z trhu a přijmout prodaná tělová mléka od zákazníků zpět.

Čtvrtkův zachránce napadl lékaře a skončil na psychiatrii

Zachránce chlapečka Vendelína Čtvrtka, bezdomovec Miroslav Szamszeli, napadl dnes ráno ošetřujícího lékaře v nemocnici Na Bulovce a musel být převezen do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Do nemocnice se bezdomovec dostal poté, co v dnešních ranních hodinách vyskočil z okna svého nového bydliště v azylovém zařízení v Praze 9. Bezdomovec patrně neunesl náhlou změnu ve svém životě. "Neprospěl mu zájem médií, měl pocit, že ho neustále někdo pronásleduje. Proto se projevoval agresivně," sdělila ČTK mluvčí bohnické léčebny Dagmar Žaludová.

Szamszeli našel malého chlapečka v kontejneru v Praze 4 v polovině prosince. Magistrát mu za odměnu nalezl ubytování v azylovém domě v Praze 9 a zajistil práci na městské lodi pro bezdomovce, kde měl dělat údržbáře. Do zaměstnání měl Szamszeli nastoupit v pondělí. Muž se do nového bytu nastěhovat teprve ve čtvrtek. Sociální pracovníci s ním byli celý večer. Navzdory tomu se bezdomovec rozhodl ubytovnu opustit a dnes časně ráno vyskočil z okna ve druhém patře, které je zhruba tři metry nad zemí, informoval ČTK radní Jiří Janeček. Podle odborníků má jen několik procent lidí bez domova zájem svou životní situaci změnit. Mnozí bezdomovci mají odpor k institucím, dávají přednost soukromí a svobodě před pevným řádem.

Letadlo s českými turisty odlétne v sobotu do nepokojné Keni

V sobotu odletí do Keni letadlo s českými turisty. Spoj vypraví tři cestovní kanceláře, Firo-tour, Čedok a Eso travel, i přes srážky a nepokoje, které v zemi panují. Informoval o tom mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Letadlo bude zaplněno ze dvou třetin, neboť část rekreantů se rozhodla zájezd do Keni vyměnit za jiný. V Keni je nyní zhruba 180 českých turistů, kteří sem přijeli prvním sezonním letem z Prahy 25. prosince. Podle Okamury nejsou násilím na západě země ohroženi, neboť dovolenou tráví na východním pobřeží. To potvrdil i Tomáš Brejcha, mluvčí Čedoku, který má v Keni největší skupinu. Někteří zahraniční operátoři se však na rozdíl od českých cestovních kanceláří rozhodli své lety do Keni dočasně zrušit. České CK podle Okamury situaci sledují a berou ohled na doporučení ministerstva zahraničí. Pokud by MZ vydalo varování před cestou do Keni, musely by se CK s klienty domluvit na alternativě nebo jim vrátit peníze. Dosud se tak nestalo, MZ pouze doporučilo turistům, aby se vyhnuli městům na západě země, kde plane násilí, a také aby nevycházeli po setmění na riziková místa.

Památku rodáka Hrabala připomene v Brně výstava a festival filmů

Výstavou fotografií i dalších dokumentů a filmovým festivalem si Brno v lednu a únoru připomene památku místního rodáka, spisovatele Bohumila Hrabala. Fotografická expozice doputovala na jih Moravy z jindřichohradeckého muzea, kde vznikla, a uskuteční se v historických sálech Staré radnice. Filmová přehlídka představí většinu snímků natočených podle Hrabalových předloh, řekla Eva Pánková z Brněnského kulturního centra. V době trvání výstavy, 3. února, uplyne jedenáct let od chvíle, kdy Bohumil Hrabal zemřel. Výstava začíná 9. ledna a potrvá do 29. února. Snímky zachycují Hrabalovo dětství, život v pražské Libni i na jeho chatě v Kersku, setkání s významnými osobnostmi a literátovo stáří. Zvláštní skupinu tvoří fotografie z filmových a divadelních adaptací Hrabalových děl. Autory jsou anonymové, známí fotografové jako Václav Chochola nebo Taras Kuščynskyj i kurátorka Hana Hamplová, která Hrabala osobně znala. Fotografie doplňují další exponáty přibližující spisovatelův život, například stůl s psacím strojem, věž z balíků ze sběrných surovin a knihy. Návštěvníci budou moci zhlédnout také ve smyčce promítaný film Den s Bohumilem Hrabalem, který v roce 1994 natočil Tomáš Mazal.

Valdštejnská výstava očekává padesátitisícího návštěvníka

Počet návštěvníků, kteří zavítali na výstavu o Albrechtovi z Valdštejna, by v pátek měl překročit 50.000. Jubilejního návštěvníka, který dostane dárkovou tašku s upomínkovými předměty připravenými speciálně pro valdštejnskou výstavu, očekávají organizátoři expozice ve Valdštejnské jízdárně v Praze v odpoledních hodinách. Hranici 50.000 návštěvníků má výstava překonat 51 dnů od svého zpřístupnění. V průměru tak výstavu vidělo téměř tisíc lidí denně, což je nad očekávání vysoký počet. Zájem o expozici je srovnatelný s předloňskou nejnavštěvovanější výstavou o umění z doby vlády posledních Lucemburků na Pražském hradě, kterou v průměru denně vidělo 1055 lidí.

Hokejová dvacítka dál čeká na úspěch

Čeští hokejisté do 20 let porazili ve svém posledním vystoupení na juniorském mistrovství světa v Pardubicích Finsko 5:1 a stejně jako před rokem ve Švédsku obsadili páté místo. Svěřenci trenéra Miloslava Hořavy rozhodli duel poražených čtvrtfinalistů, kteří se ve stejném duelu šampionátu utkali i před rokem, v druhé třetině, v které vstřelili tři branky.

Semifinálové brány zůstaly pro český tým hokejistů do 20 let i na domácím mistrovství světa opět zavřené. Jedinou medailovou radostí za posledních sedm ročníků je tak stále pouze bronz z roku 2005. Příčin je několik; tou hlavní je však nezvratná skutečnost, že světová špička je v současnosti o dost dál než český mládežnický hokej. Svěřenci Miloslava Hořavy ostatně na šampionátu zase o něco prodloužili sérii, během níž nedokázali čeští mladíci na vrcholné akci roku porazit tým z absolutní světové špičky. V duelu, při kterém nešlo pouze o konečné umístění mimo medailové příčky, se jim to naposledy povedlo před třemi lety v souboji o bronz proti Spojeným státům americkým. Češi zůstali vcelku jednoznačně na štítě v soubojích s Kanadou (0:3) i nejlepšími evropskými týmy Švédskem (2:4) a Ruskem (1:4). Dvou- až tříbrankový rozdíl ve skóre v těchto duelech je vcelku pravdivě nastaveným zrcadlem, jak moc chybí mladým českým hráčům k vrcholu. Dohromady jen tři vstřelené góly v uvedených duelech jsou toho důkazem. Pro hráče i fanoušky je těžké se plnohodnotně radovat z jednoznačné výhry 5:1 nad Finskem v "duelu zklamaných" o celkové páté místo. Stejně tak nelze hodnotit jako zázračný výsledek povinnou výhru 5:2 nad Dány. Jediným skutečně cenným skalpem tak zůstává výhra 5:2 nad Slovenskem, a to je při medailových snech málo. SP sjezdařek se vrací do Čech, hvězdou bude Záhrobská

Už před dvěma lety byla při Světovém poháru ve sjezdovém lyžování žen ve Špindlerově Mlýně tahákem Šárka Záhrobská, v letošním roce však bude závodit už jako mistryně světa ve slalomu z loňského Aare. O jejím startu se definitivně rozhodlo v pátek po pražském vyšetření jejího zraněného oka. Velkou hvězdou bude vedoucí žena Světového poháru a letos zatím nejlepší slalomářka Nicole Hospová z Rakouska. Připraven je stejně jako při premiéře závodů SP na českém území od dob rozdělení federace v prosinci 2005 sobotní obří slalom a nedělní slalom speciál. Zatímco minulá vítězka ze Špindlerova Mlýna Janica Kosteličová z Chorvatska už ukončila kariéru a na start "obřáku" se tudíž nepostaví, výhru ve slalomu bude obhajovat Švédka Anja Pärsonová. Té se však v posledních závodech tolik nedařilo, v celkovém pořadí SP figuruje na páté pozici.

Záhrobská měla začátek sezony jako z partesu. Třikrát skončila ve slalomu v elitní desítce, v kanadské Panoramě dojela dokonce druhá. Dokázala bodovat také v každém ze čtyř závodů v obřím slalomu. V posledním dílu v Lienzu však nepostoupila ani v jednom klání do druhého kola, což se jí ve slalomu stalo vůbec poprvé v kariéře, pokud dokončila první kolo. "Nevím, co se stalo, ale já se cítím dobře. Nechci si dávat před domácím závodem žádné cíle, věřím, že to byl v Lienzu jen výpadek," řekla Záhrobská, předloni ve Špindlerově Mlýně osmá nejlepší slalomářka.

Český tým může nasadit do obou závodů ve Špindlerově Mlýně celkem šest slalomářek - Záhrobskou, Petru Zakouřilovou, Lucii Hrstkovou, Evu Kurfürstovou a Michaelu Smutnou, obří slalom pojede navíc Eva Sochorová, slalom Veronika Bubáková. Závodů se nezúčastní talentovaná Lucie Ziková, jež musela po Novém roce zpět do USA, kde studuje v coloradském Boulderu. Záhrobská letos v SP obhajuje třetí místo ve slalomu a deváté celkově, aktuálně je pátá, respektive čtrnáctá.

Fotbalové přípravy startují, půjde se do haly i na zimní ligu

Fotbalisté sotva začali s přípravou na jarní sezonu, ale ještě před tou nejtvrdší částí zimní přestávky dostanou šanci na nějaký čas k poslednímu kontaktu s míčem. Během víkendu totiž startuje zimní Tipsport liga a v pražské Sazka Areně se bude hrát druhý ročník Víkendu šampionů. Především halový turnaj v pražské Libni přitáhne do hlediště znovu velké množství fanoušků; očekává se, že se návštěva přiblíží loňskému roku, kdy dorazilo sedm tisíc diváků. Domácí prostředí zde bude mít především tým Bohemians 1905, obhájce trofeje, ovšem startují i další pražské kluby včetně Sparty a Slavie, dorazí také třetí celek ligy z Teplic. Zahraničními účastníky jsou slovenské týmy Žiliny a Ružomberku, které vedou čeští trenéři. V Tipsport lize se hrají během víkendu čtyři zápasy, z toho polovina poprvé na slovenské půdě. V neděli se v areálu Interu Bratislava budou hrát dvě utkání, v jednom z nich se představí fotbalisté Brna.

Sparťanský kouč Bílek už plánuje, jak nahradí Pospěcha

Odchod obránce Zdeňka Pospěcha do Wolfsburgu považuje trenér sparťanských fotbalistů Michal Bílek za hotovou věc. I proto na startu zimní přípravy už začíná přemýšlet, kdo ho na pravé straně defenzivy zastoupí. Neplánuje žádné velké příchody, přeje si pouze příchod jednoho až dvou hráčů, kteří by mohli hrát na postu stopera. Zatímco slávisté během zimy mohutně posilují, na Letné je oproti předchozím letům nečekaný klid. „Neplánovali jsme na zimu velké změny, protože jsme hodně měnili kádr během léta i během loňské zimy, nyní chceme tým stabilizovat. Navíc se domníváme, že současný kádr má na to, aby na jaře bojoval o titul," prohlásil na páteční tiskové konferenci po prvním společném tréninku letenský kouč.

Koukal skončil ve sprintu v Asiagu sedmý, Bauer stále v čele seriálu

Český běžec na lyžích Martin Koukal obsadil sedmé místo ve sprintu v italském Asiagu, který byl šestou etapou seriálu Tour de Ski. Na trati 1200 metrů volnou technikou suverénně vyhrál finále B. Z vítězství se radoval Nor Petter Northug, mezi ženami byla nejrychlejší Švédka Charlotte Kallaová. Další český zástupce ve vyřazovacích bojích Martin Jakš vypadl ve čtvrtfinále. Lídr seriálu Tour de Ski Lukáš Bauer v pátečním sprintu v italském Asiagu stejně jako před tím v Praze nepostoupil z kvalifikace. Český lyžař na 1200 metrů dlouhé trati volnou technikou obsadil dvaačtyřicátou pozici, když o více než osm sekund zaostal za vítězem kvalifikace a druhým mužem v pořadí Tour Tordem Aslem Gjerdalenem z Norska. Bauer, pro kterého jsou sprinty slabinou, bral neúspěch s nadhledem. "Nejsem naštvaný, věděl jsem, že sprint pro mě bude špatný. Ale zase jsem doufal, že to bude lepší než v Praze," řekl po kvalifikaci českým novinářům. Lukáš Bauer sice nepostoupil z kvalifikace, přesto udržel vedení v seriálu Tour de Ski. Má náskok 1:17,1 minuty před nejbližším pronásledovatelem Tordem Aslem Gjerdalenem z Norska.

Davida Suchařípu zklamali teroristé, nepojede kvůli nim rallye

Hořké zklamání připravil pátek herci Davidu Suchařípovi. Organizátoři 30. ročníku Rallye Dakar byli nuceni závod zrušit kvůli vážné hrozbě teroristických útoků. Suchařípa měl být členem posádky Loprais Tatra a v novinářském autě závod odjet. "Teď nemám slov," nechtěl se herec o osudu letošního závodu vyjadřovat. "Opravdu ty teroristy nemám rád," řekl ČTK bezprostředně po vydání oficiálního verdiktu organizátorů v portugalském Lisabonu. Možností jet Rallye Dakar by si splnil svůj dávný sen. "Z rallye mám respekt. Byl bych ale blázen, kdybych neměl strach. Očekávám dobrodružství, protože jsem povahou lehce dobrodruh," připustil dříve Suchařípa. Pozvání k účasti v rallye přijal bez rozmýšlení. Slavná pouštní Rallye Dakar byla zrušena den před startem jubilejního 30. ročníku. Organizátoři se k nečekanému kroku rozhodli s ohledem na bezpečnost účastníků rallye v Mauritánii, kde se měla uskutečnit hlavní část soutěže.

Počasí:

Také v sobotu očekávají meteorologové zataženo až oblačno, zpočátku ojediněle, postupně místy sněžení nebo mrznoucí mrholení. Večer bude v Čechách od jihozápadu pršet a déšť bude většinou mrznoucí. Teploty od - 4 stupňů Celsia do nuly. Na horách budou - 2 a na Šumavě + 2 stupně Celsia. Kvůli silnému větru se budou na Českomoravské vrchovině a na hřebenech severních hor tvořit sněhové jazyky a závěje. To ale ojediněle hrozí i na dalších místech republiky.