Zprávy

Klaus: Žijeme asi v nejlepším možném období naší země

Češi podle prezidenta Václava Klause přes řadu problémů nyní žijí v asi nejlepším možném období existence své země. Prezident to dnes uvedl v novoročním projevu, ve kterém připomněl minulé přelomové roky končící osmičkou. "Přes nemalou řadu osobních i společenských problémů, které kolem sebe každý z nás vidíme a cítíme, dnes asi žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili," prohlásil Klaus. Za důkaz považuje mimo jiné to, že Češi neodcházejí masově do ciziny a naopak si berou hypotéky, což naznačuje jejich "víru v dnešek a hlavně v budoucnost". Prezident mezi důkazy zahrnul i sílící ekonomiku, zároveň ale označil za "mráčky na obloze" růst cen energií, a tím dalších výrobků. "Rostou také ceny potravin, k čemuž přispívá i to, že je orná půda stále více využívána na produkci takzvaných obnovitelných zdrojů a ne na výrobu potravin. Zkusme se i v těchto věcech chovat rozumně a nedělejme žádná zbrklá řešení," uvedl Klaus.

Prezident zároveň zdůraznil, že Češi si musí chránit a pěstovat svoji identitu, nechtějí-li přijít o svoji svobodu. Je to podle něj důležité právě teď, kdy v rámci EU padly hraniční kontroly, hranice se stávají snadno prostupnými, Evropa i svět se zemi plně otevírají a naopak. Klaus to řekl k příchodu nového roku 2008, který končí osmičkou, stejně jako zásadní historické milníky v letech 1918, 1938, 1948 a 1968, které, jak připomněl, zemi nejvíce ovlivnily. "Svou identitu si pěstovat a chránit musíme, nechceme-li - tak jako tolikrát v minulosti - o svou svobodu přijít. Republiku, kterou naši předkové před devadesáti lety založili, musíme budoucím generacím předat svobodnou, demokratickou a prosperující," uvedla hlava státu.

Klaus upozornil, že na rok 1938, který znamenal konec první republiky a počátek německé okupace, vzpomínají lidé neradi. "Říkáme sice, úbyli jsme zrazeniú, ale obvykle málo se zamýšlíme nad tím, zda - a jak moc - jsme k tomu, co se tehdy stalo, přímo nebo nepřímo přispěli i my sami," řekl. Prezident dále varoval před lhostejností nebo smířlivostí vůči únoru 1948 a následujícím čtyřem desetiletím komunismu. Nestačí ale podle něj "líbivé proklamace" a nepřijatelné je také "nostalgické" vzpomínání na "prazvláštní jistotu rovnosti v bezmoci". Rok 1968 podle Klause ukázal všeobecné volání lidí po svobodě a to, že komunistický režim nemůže fungovat bez použití násilí.

Prezidentův novoroční projev vysílaly hodinu po poledni tak jako loni všechny tři celoplošné televize a Český rozhlas. Klausova dnešní tradiční novoroční řeč byla poslední v jeho pětiletém prezidentském období. Zhruba za měsíc chce Klaus funkci obhajovat, jeho protikandidátem je ekonom Jan Švejnar, jehož navrhla skupina senátorů z několika stran.

Jan Švejnar doufá, že letošní rok bude dobrý

Kandidát na českého prezidenta Jan Švejnar doufá, že letošní rok s osmičkou na konci se přiřadí k dalším rokům s touto číslicí, který bude úspěšný. "Já doufám, že to bude dobrý rok, vynikající rok pro Českou republiku, že nastoupíme na dobrou dráhu a budeme pokračovat v tom, co jsme započali," řekl v rozhovoru, který poskytl ČTK. Jednou z výtek, kterým musí čelit, je i jeho americké občanství. Švejnar však připomněl, že i v zahraničí existují politici s občanstvím jiné země. "To nevidím jako problém, ale budu se tím zaobírat," podotkl. "Též doufám, že dojde k veřejné debatě s Václavem Klausem, protože si myslím, že právě pro demokratický systém, který zde máme, to bude velmi důležité," zdůraznil. Nechtěl spekulovat o tom, v čem je lepší než nynější prezident. Jak ale řekl, liší se v řadě věci. "Samozřejmě, je zde velký generační rozdíl, je zde rozdíl v myšlení. Já jsem člověk, který je spíše otevřený navenek, on je spíš člověk, který je zaměřen na místní scénu. A samozřejmě já se dívám trochu víc dopředu, on se zase víc zajímá o minulost," zhodnotil rozdíly.

Švejnar, který je v těchto dnech v Praze i s rodinou, oslavil příchod nového roku v rodinném kruhu a s přáteli. "Bylo to moc hezké," řekl. "Měli jsme společnou večeři, potom jsme se dívali na rachejtle a společně jsme debatovali až do ranních hodin," popsal oslavu. Dnes si s manželkou a rodinou vyšli na procházku Prahou.

Paroubek: Klausův novoroční projev byl jeden z jeho nejslabších

Letošní novoroční projev prezidenta Václava Klause byl jedním z jeho nejslabších, míní šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa byl Klausův projev nevyvážený. Šéfům vládní KDU-ČSL a Strany zelených Jiřímu Čunkovi a Martinu Bursíkovi v projevu chyběla vize budoucího vývoje ČR. Uvedli to v telefonických vyjádřeních pro ČTK. Mluvčí vlády Jan Bartošová řekla ČTK, že Topolánek dnes Klausův projev nebude komentovat. Premiér a prezident se mají setkat ve středu na zámku v Lánech.

"Je to jeden z nejslabších projevů Václava Klause, který jsem kdy slyšel. Ukazuje se, že Václav Klaus je schopen vést se společností už jenom monolog, jako kdyby se před prezidentskou volbou bál otevřeně obhajovat svoje myšlenky," uvedl Paroubek. Podle něj je od prezidenta "farizejské" označovat současné období za jedno z nejlepších v historii země vzhledem k tomu, že před rokem přirovnával situaci ve společnosti ke studené občanské válce. Za současnou prosperitou a blahobytem stojí podle Paroubka politika vlád v čele s ČSSD, na kterou Klaus neměl žádný pozitivní vliv. Paroubek podotkl, že Klaus naopak pomohl schválit zákonů souvisejících s takzvanou reformou veřejných financí, které vedou ke zhoršení sociální situace. Klaus a politika ODS jsou jasnou překážkou dalšího rozvoje země, dodal předseda nejsilnější opoziční strany.

Čunek a Bursík na rozdíl od opozičních předáků do jisté míry souhlasili s prezidentovým hodnocením současného období. "Souhlasím s tím, že to je jedno z nejlepších období našich dějin," uvedl Čunek. "Ta doba je dobrá," přidal se Bursík s poukazem na otevření hranic, růst ekonomiky a stále větší zájem veřejnosti o kvalitu života a stav životního prostředí.

Experti: Na řeči Klause byla znát blížící se volba prezidenta

Novoroční projev prezidenta Václava Klause byl poznamenán blížící se volbou hlavy státu, domnívá se většina oslovených politologů. Podle Tomáše Lebedy bylo z Klausovy řeči jasné, že stojí hodně o znovuzvolení, proto byla jeho slova opatrná a umírněná. Vladimíra Dvořáková si myslí, že projev byl vyvážený a "kupodivu měl i lidský rozměr" k sociálním tématům. Politolog Jan Outlý zaznamenal vyhraňování vůči "lacinému antikomunismu", chybělo mu víc témat EU. Další expert Rudolf Kučera míní, že v Klausově pětiletém funkčním patřil projev k jeho nejslabším novoročním řečem, prezidentova slova mu připadala chaotická. "Přecházel nelogicky od velmi různých problémů k jiným a jenom je naznačil. Národní identita, pak zase zdražování, to, že hypotéky jsou důkazem důvěry v budoucnost. To byla taková změť problémů, v níž jsem vnitřní spojitost nezahlédl," uvedl Kučera. Podle Lebedy projev neurazil, nenadchl a byl dost jiný, než je u Klause zvykem. ČTK řekl, že Klaus se obvykle nebojí formulovat své často radikální názory. Tentokrát se jich ale vyvaroval a byl pragmatický, míní. "Byl to projev muže, který hodně stojí o to, aby za několik týdnů obhájil svůj prezidentský mandát. Tomu byl celý charakter projevu podřízen," konstatoval odborník, podle něhož Klaus zvolil ve své volební strategii "hru na jistotu". Dvořáková řeč označila jako vyvážený projev před volbami, i když ho nevnímá jako jednoduchou agitaci. "Zajímavé je, že vůbec nebyla zmíněna ekonomická reforma, i když ta je hlavně věcí vlády," doplnila. Zaznamenala zmínky o ekonomickém úspěchu, myšlence národa, jasné distanci od komunismu a současně odsuzování líbivých proklamací vůči komunistickému režimu. Outlý Klause kritizoval i za to, že "demagogicky" propojil zdražování potravin s využíváním půdy na produkci obnovitelných zdrojů.

Analytici: Rok 2008 bude úspěšný, i když ekonomika zpomalí

Rok 2008 by měl být pro ekonomiku úspěšný, přestože ekonomický růst zpomalí. Nezaměstnanost se dále sníží, kurz koruny bude pokračovat v posilování; vzrostou ceny řady zboží a služeb, což ovšem bude vykompenzováno nárůstem mezd. Shodli se na tom ekonomové. Údaje o šestiprocentním růstu HDP ve 3. čtvrtletí 2007 podle analytiků naznačily, že nejlepší období má již tuzemská ekonomika za sebou. Letos se totiž kvůli inflaci a vládní reformě sníží spotřeba, která je v současnosti hlavním tahounem ekonomiky. Růst HDP tak klesne podle řady odhadů ke čtyřem až 4,5 procenta.

Francouzský ústav CERI předpokládá v ČR "pošmournější" rok 2008

Francouzské Středisko pro mezinárodní studia a výzkum (CERI) soudí, že po obnovení hospodářského růstu počínaje rokem 2005 lze nyní v České republice očekávat jeho zpomalení. "Rok 2008 by mohl být pošmournější kvůli plánovaným vládním sociálním reformám, které by měly ukrojit z příjmů domácností a mohly by narušit dynamiku ekonomiky založenou nyní na spotřebě," uvedlo CERI ve studii, kterou zveřejnilo v Paříži. Příspěvek zahraničního obchodu k růstu se snížil, stejně jako příspěvek vnitřních investic. Jejich zpomalení lze těžko vysvětlit, vezme-li se v úvahu pohodlná finanční situace českých podniků a nadále dobrá orientace průmyslu, píše se v materiálu, který poukazuje také na růst zásob. To vše podle CERI vyvolává pochyby o pokračování růstu a o jeho tempu. A to tím víc, že některé prvky nynějších reforem mohou mít stlačující účinek na spotřebu, která je teď jediným velmi aktivním motorem hospodářství. CERI cituje Vídeňský institut pro mezinárodní hospodářská srovnání (WIIW), podle něhož reformy poslouží především nejmajetnějším vrstvám obyvatelstva a postihnou ty nejchudší, a poukazuje na "riziko, že se dotknou sociální rovnováhy", jež se České republice "zvlášť dobře povedla". Francouzský ústav také vyslovuje pochyby o možnosti dosáhnout v příštím roce snížení rozpočtového schodku na 2,95 procenta HDP, a to vzhledem k předpokládanému snížení příjmů z daní.

Pražské pohotovosti mají už první zkušenosti s vybíráním poplatků

Na lékařských pohotovostech v Praze už mají první zkušenosti s výběrem poplatků od pacientů. Ve zdravotnictví začaly od 1. ledna platit změny plynoucí z vládní reformy veřejných financí - pacienti musí za návštěvu lékaře a pobyt v nemocnici nově platit poplatek. Nevědí přitom, že na každém oddělení se musí za pohotovostní ošetření zaplatit zvlášť a v případě automatů nemají k dispozici drobné mince, řekla ČTK Jana Gandalovičová ze Společného příjmu interně nemocných ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Poplatek v hodnotě 90 korun se platí za každé vyšetření na pohotovosti, když není nařízena hospitalizace. Pokud má kupříkladu někdo úraz, ošetří ho na chirurgické ambulanci a poté ho pošlou na internu - a v tu chvíli prý platí znovu. "Je to komplikovaná situace, protože na to pacienti nejsou připraveni a za jeden den mohou nasbírat i několik poplatků, čímž účet stoupá," podotkla Gandalovičová. Ve VFN není automat a pacienti zde mohou platit hotově, nebo kartou. "Není to ideální stav, jelikož někdo neplatí vůbec a odchází se směnkou. Někdo si ji ani nevezme s tím, že nám nebude platit do chřtánu," řekla. Fakultní nemocnice Na Bulovce má automat na devadesátikorunové kupony. Na vrátnici nemocnice si prý lidé mohou papírové bankovky do výše 200 korun rozměnit. "Kdo je bezdomovec nebo peníze nemá, tak toho musíme ošetřit také. Zatím ale máme bezproblémové pacienty, kteří o poplatcích vědí. Neplatiče jsme také měli, vše však proběhlo bez konfliktu," řekla ČTK zdravotní sestra Marie Turecká z pohotovosti.

Změny plynoucí z reformy veřejných financí se bezprostředně dotknou i lidí hospitalizovaných - ode dneška se jim začíná počítat 60 korun za den pobytu. Účet začíná dneškem růst o 60 korun i lidem v léčebnách dlouhodobě nemocných. Také za vydání léku od 1. ledna poprvé lidé zaplatí, a to 30 korun za položku na receptu. Na jednom receptu mohou být nejvýše dvě položky, tedy dva léky až po třech baleních. Poplatek 30 korun se hradí u praktického lékaře, pediatra, gynekologa, ambulantního specialisty, zubaře, psychologa a logopeda.

Češi a Slováci se setkali na Velké Javořině, oslavili Silvestr

Stovky Čechů a Slováků se včera odpoledne setkaly na Velké Javořině, aby společně oslavily Silvestr. Na vrcholu, kterým prochází hranice, se silvestrovská akce uskutečnila letos pošestnácté. Na připomínku toho, že Česko i Slovensko jsou již několik dní součástí schengenského prostoru, zaplála na nejvyšším bodě Bílých Karpat vatra přátelství. Myšlenka setkávání Čechů a Slováků na Velké Javořině vznikla v roce 1992 jako symbolické vyjádření nesouhlasu s rozdělením země. "Pro mě osobně a mnohé mé přátele se tak letos symbolicky uzavřel kruh, hranice nás již nijak nerozděluje," řekl dnes ČTK jeden ze z pořadatelů Radovan Kunc, který zároveň stál u samotného zrodu společného Silvestra na Velké Javořině. Akce má ale podle něho smysl i po vstupu Česka a Slovenska do schengenského prostoru. "Stala se z toho tradice, která dnes již není jen o tom, co se stalo před lety. Jde i o setkávání přátel z obou stran hranice," poznamenal Kunc. Jako každý rok i dnes tak zazněly na vrcholu Velké Javořiny hymny obou zemí a účastníci si připíjeli slivovicí.

První miminka letošního roku se narodila ve středních Čechách

Prvními miminky letošního roku se podle dostupných informací stala středočeská děvčátka Alžběta Križovenská a Lucie Nepovímová, jež se narodila necelou minutu po půlnoci v Kladně a v Rakovníku. Alžběta se narodila přesně 50 vteřin po půlnoci. Loni se první děti narodily na jihu Moravy také hned v první minutě po tehdejší silvestrovské půlnoci.

Od 1. ledna přestávají platit některé občanské a řidičské průkazy

Od nového roku přestávají platit některé řidičské a občanské průkazy. Lidé sice měli na jejich výměnu několik let, přesto si statisíce lidí dosud doklady nevyměnilo. Platnost pozbývají řidičské průkazy vydané mezi lety 1964 a 1993. Nové průkazy o rozměrech platební karty jsou již časově omezené a jejich platnost je deset let. Řidičům, kteří výměnu nestihli a policie je přistihne se starým průkazem, hrozí několikatisícová pokuta. Výměna pokračuje i v letošním roce, žadatel však za nový průkaz, který byl do konce roku 2007 zdarma, zaplatí 50 korun. Ministerstvo dopravy evidovalo ke konci prosince kolem 500.000 řidičů, kteří dosud o nový průkaz nepožádali. U občanských průkazů se povinnost výměny týká lidí, jejichž doklady byly vydány do konce roku 1998. Plastová kartička, kterou mnozí z nich mají, totiž patří do skupiny dokladů, které neobsahují strojově čitelné údaje. V případě, že si o nový průkaz občané nezažádají, hrozí jim pokuta až 10.000 korun. Zda ji ale dostanou, záleží na rozhodnutí úředníků. Všechny občanské průkazy bez strojově čitelných údajů pozbudou platnost postupně do 31. prosince 2008. Zapomnětlivců, kteří dosud nemají novou občanku, bylo na konci loňského roku kolem 200.000.

Mýtné se rozšířilo na 172 kilometrů silnic první třídy

Elektronické mýtné se 1. ledna o půlnoci z dálnic a rychlostních silnic rozšířilo i na 172 kilometrů silnic první třídy. Hotový systém na "jedničkách" předala firma Kapsch státu v pondělí, řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Celkem tak kamiony platí mýtné na 1160 kilometrech komunikací.

Elektronické mýtné vyneslo za první rok provozu více, než se čekalo

Kamionoví dopravci zaplatili v roce 2007 na mýtném 5,57 miliardy korun. ČTK to sdělil David Šimoník, zástupce firmy Kapsch, která systém postavila a pro stát spravuje. Výnos je o zhruba miliardu vyšší, než stát před rokem čekal. Státní fond dopravní infrastruktury, který je jediným příjemcem mýtného, počítal s výnosem 4,6 miliardy. Elektronický mýtný systém v ČR funguje přesně rok. Skutečné výnosy potvrdily spíše optimistické odhady z počátku roku 2007. Největším pesimistou byl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač. Ten tipoval, že mýtné vynese asi 2,4 miliardy korun a státu, po zaplacení téměř dvou miliard Kapschi za služby a splátku systému, nezbude téměř nic. Děkan dopravní fakulty ČVUT Petr Moos hádal tři miliardy. Odborníci, které nedávno ČTK oslovila, připisují vyšší výběry především ekonomickému růstu a vysoké spotřebě zboží. Kolem dálnic rostou obří logistická centra a v průmyslových zónách přibývá montoven nejrůznějších produktů. Některé firmy přitom materiál do výroby přesouvají přímo z kamionů a šetří tím skladové prostory. Ekonomický růst zažívá celá Evropa a ČR slouží také jako tranzitní země.

Někdejší vládní strana ODA posledním dnem roku zanikla

Poslední den letošního roku je i posledním dnem existence Občanské demokratické aliance (ODA). Strany, která byla koncem minulého století součástí vládních koalic. Její vliv však od té doby postupně upadal. Před měsícem si ODA odhlasovala dobrovolné rozpuštění k dnešnímu dni. ODA se hlásila k demokratické pravici a politickému konzervatismu; vznikla v prosinci 1989, zaregistrována byla v březnu 1990. Její kořeny však sahají až k disidentským bytovým seminářům v 80. letech. Byla vládní stranou v kabinetech Václava Klause a Josefa Tošovského, v roce 1998 ale ztratila zastoupení ve sněmovně. Zástupců jí ubývalo i v Senátu, posledním zůstal nynější ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Kromě něj jsou v současné vládě ještě další tři ministři, kteří bývali členy aliance - lidovečtí ministři obrany a kultury Vlasta Parkanová a Václav Jehlička a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Secesní kulečníková herna Obecního domu nebude otevřena denně

Secesní kulečníková herna pražského Obecního domu se od 1. ledna stala součástí kavárny, která je otevřena v této známé památce. Kulečník si ale zájemci nebudou moci zahrát kdykoliv. Herna bude zatím otevřena jen na objednávku, řekl ČTK Miroslav Hajdu ze společnosti, která provozuje kavárnu. Kulečníková herna se nachází v patře nad kavárnou. Tvoří ji čtyři místnosti a rozlehlá chodba. Zájemci tu naleznou šest klasických biliárových stolů a jeden mistrovský nebo salonek s karetními stolky, odkud budou mít hráči výhled přímo na Prašnou bránu. Současné kulečníkové stoly jsou replikami původních secesních stolů. "Prostor je velmi variabilní, omezuje jej pouze jeho kapacita, která je asi 120 až 130 lidí," uvedl Hajdu. Podle něj je v kulečníkové herně možné pořádat nejen biliárové akce, ale také konference, slavnostní obědy, večeře, školení, módní přehlídky i koncerty a výstavy. Provozovatelé plánují rovněž biliárové turnaje evropské úrovně, už v lednu se v herně uskuteční několik akcí. Otevření secesní kulečníkové herny je součástí snah ředitele Obecního domu Tomáše Vacka otevřít známou secesní památku co nejvíce lidem.

Brněnské výstaviště oslaví 80. výročí, hledá pamětníky

Brněnské výstaviště hledá pamětníky významných nebo zajímavých událostí v 80leté historii areálu. Jejich vzpomínky chce využít při oslavách kulatého výročí. Slavit se bude celý rok, hlavní část narozeninového maratonu by měla doplnit každoroční ohňostrojový festival Brno - město uprostřed Evropy, řekla ČTK vedoucí tiskového centra Veletrhů Brno Dita Brančíková. Areál s mnoha architektonickými skvosty se veřejnosti otevřel poprvé v roce 1928 při příležitosti Výstavy soudobé kultury. Za tu dobu jím prošly desítky milionů lidí. Jenom zmiňovaná zahajovací výstava dosáhla zhruba dvoumilionové návštěvnosti, připomněla Brančíková. V posledních letech vykazují všechny brněnské veletržní akce dohromady roční návštěvnost kolem milionu lidí, areál zaujímá na českém trhu zhruba 60procentní podíl. Patrně nejvýznamnější akcí je mezinárodní strojírenský veletrh, který se v Brně v různých obměnách a s menšími přestávkami koná od roku 1955.

Bauer se vrátil do vedení v seriálu Tour de Ski, Koukal je druhý

Běžec na lyžích Lukáš Bauer se vrátil do vedení v seriálu Tour de Ski. Český reprezentant vyhrál novoroční stíhací závod na 15 km volnou technikou v Novém Městě na Moravě, který uzavřel první polovinu osmidílného seriálu, a v čele průběžného pořadí má náskok 3,2 sekundy před krajanem Martinem Koukalem. Ten na Nový rok českou nadvládu stvrdil druhým místem. České mužské lyžování potkal na Vysočině jeden z nejúžasnějších dnů, domácí reprezentanti vedle sebe v distančním závodě Světového poháru stáli na nejvyšších pozicích poprvé v historii. Jedenáctým místem se blýskl i Martin Jakš.

I kdyby v letošní sezoně lyžař Martin Koukal výsledkově už jen paběrkoval, má prý po novoročním pronikavém úspěchu už bohatě "splněno". A poprvé v kariéře se v distančním závodě Světového poháru dostal na medailovou pozici. "To je jako sen. I kdybych už letos nic nezajel, nemůžu sezonu hodnotit jako neúspěšnou," prohlásil v euforii Koukal po jednom ze svých životních závodů. Mistr světa z roku 2003 na 50 kilometrů dlouho čekal na další velkou chvíli, jinak se na pódium pro tři nejlepší dostal jen dvakrát při svých oblíbených sprintech nebo štafetových závodech.

Koudelka zůstal těsně pod stupni vítězů

Skokan na lyžích Roman Koudelka zůstal v novoročním závodě v Garmisch-Partenkirchenu těsně pod stupni vítězů, v druhém dílu Turné čtyř můstků obsadil čtvrté místo. Na novém olympijském můstku vyhrál Rakušan Gregor Schlierenzauer, jenž se po německé části Turné dostal do průběžného vedení. Osmnáctiletému Koudelkovi unikly stupně vítězů už potřetí během několika týdnů, v polovině prosince skončil čtvrtý v obou závodech ve Villachu. Nejlepší český skokan současnosti útočil na třetí pozici z šesté příčky po prvním kole, na třetího Michaela Neumayera z Německa ztratil necelé dva body. Koudelka předvedl v obou kolech shodně dlouhé skoky 132 metrů a připsal si skalp nejen úřadujícího vítěze Světového poháru Adama Malysze, ale především suveréna sezony Thomase Morgensterna. Na body v Ga-Pa dosáhli i další tři čeští reprezentanti, nicméně po nepříliš povedených druhých pokusech se Jakub Janda, Jan Matura a Borek Sedlák seřadili na 26. až 28. příčce. Martin Cikl byl po prvním kole 34. a nebodoval.

Záhrobská má tržnou ránu pod okem, možná vynechá české závody SP

Start české sjezdařské jedničky Šárky Záhrobské ve víkendových závodech Světového poháru ve Špindlerově Mlýně je ohrožen. Záhrobská se na Silvestra zranila, když křtila sjezdovku v lyžařském centru Aldrov ve Vítkovicích; při rozbíjení láhve se šampaňským utrpěla tržnou ránu pod okem, kterou jí v nemocnici zašili čtyřmi stehy.

Běžkyně Kamínková skončila v Peuerbachu těsně druhá

České vytrvalkyni Petře Kamínkové uniklo o jedinou sekundu prvenství v 27. ročníku silvestrovského běhu v Peuerbachu v Rakousku. Na pětikilometrové trati v pondělí těsně prohrála s Němkou Julií Viellehnerovou.

Vaidišová prošla v Gold Coastu ve třech setech do druhého kola

Nicole Vaidišová sice prohrála ve svém úvodním utkání nové sezony první set, ale nakonec dnešní duel prvního kola na turnaji v Gold Coastu zvládla. Domácí Australanka Casey Dell'Acquaová odpadla v zápasu proti nejvýše nasazené české tenistce až v třetí sadě, kterou prohrála 0:6. O postup do čtvrtfinále se Vaidišová utká s Němkou Tatjanou Malekovou, která ve dvou setech vyřadila Aiko Nakamuraovou z Japonska. Turnaj na tvrdém povrchu je dotován částkou 175.000 dolarů.

Boxer Němeček, hrdina olympiády v Římě, slaví sedmdesátiny

Na olympijské hry v Římě v roce 1960 odjížděl Bohumil Němeček jako nezkušený a neznámý boxer. Nakonec vybodoval všech pět soupeřů, domů se vrátil se zlatou medailí a navždy se tak zapsal mezi velikány československého sportu. Den po Novém roce oslaví tento bývalý výborný rohovník 70. narozeniny. Od tehdy dvaadvacetiletého mladíka, který se v ringu pohyboval teprve pátým rokem a olympiáda v Itálii byla jeho první velkou mezinárodní akcí, se nečekaly žádné zázraky. Stejně tak asi málokdo doufal v úspěch jeho dvou kolegů Josefa Němce a Jozefa Töreho, vždyť před Římem padaly i otázky, zda by měli boxeři na hry vůbec jezdit. Především v lehké welterové váze se ale děly věci. Rakušan König, Ir Meli, domácí Ital Brandi označovaný jako uragán ringu, Američan Daniels a na závěr Quartey z Ghany - ti všichni odešli poraženi ze souboje s Němečkem, což znamenalo jediné: zlatou medaili pro mladého, ale nebojácného československého reprezentanta.

Po ukončení kariéry strávil slavný rohovník, který se přiřadil k legendám poválečné zlaté éry čs. boxu Júliu Tormovi, Slovákovi Jánu Zacharovi či Františku Majdlochovi, zbytek svého sportovního života jako hlavní trenér boxu v ústeckém oddíle. Na severu Čech si rodák z Tábora už coby invalidní důchodce pořídil i hospodu U Zlaté medaile, aby ji poté svěřil synovi.

Počasí:

Ve středu očekávají meteorologové oblačno až zataženo, někde občas zasněží. Teploty -4 stupně Celsia až nula, na horách -6.