Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Češi a Slováci oslaví na Javořině první "schengenský" Silvestr

Letos pošestnácté oslaví Češi a Slováci společně poslední den v roce silvestrovským výstupem na Velkou Javořinu. Akce, konaná poprvé po vstupu obou zemí do schengenského prostoru, každoročně přiláká stovky lidí z obou stran hranice. První zájemci přijížděli do Starého Hrozenkova na Uherskohradišťsku již v sobotu. Myšlenka společného setkávání Čechů a Slováků vznikla v roce 1992. "Tehdy to bylo symbolické vyjádření nesouhlasu s rozdělením republiky a vyjádření vzájemné sounáležitosti. Nyní je Javořina místem pro setkání přátel z obou stran, kteří se třeba vidí jen jednou do roka," řekl ČTK jeden z organizátorů akce Radovan Kunc, který stál u samotného zrodu společné oslavy konce roku. Letos bude tradiční akce obohacena o zapálení česko-slovenské vatry přátelství přímo na 970 metrů vysokém kopci. "Letošní Silvestr totiž bude první schengenský, tak proto bude i vatra," sdělil starosta Strání Pavel Mimochodek. "Po patnácti letech tam ta hranice už nebude. Nebudou nás pozorovat policisté a ani kontrolovat naše americké přátele, kteří s námi šli," dodal Kunc. Jako každý rok si lidé na Javořině připijí slivovicí, zaznějí i hymny obou států.

Jednání EU budou v Hluboké, Litoměřicích, Ostravě či Luhačovicích

Zámek v Hluboké nad Vltavou a tamní Alšova Jihočeská galerie, litoměřický Dům kultury, pražské Kongresové centrum či Dům kultury města Ostrava jsou mezi místy, kde se během českého předsednictví v EU v roce 2009 budou konat neformální schůzky ministrů 27 zemí členských států. Osm lokalit vybral úřad vlády. Nyní ve vypsané soutěži hledá vláda architekty, kteří navrhnou reprezentativní a funkční uspořádání prostor a jejich vybavení pro jednání. Zasedání Rady EU budou také v Mariánských Lázních ve Společenském domě Casino, v luhačovickém Městském domě kultury Elektra, Regionálním centru Olomouc a v prostorách Brněnských veletrhů a výstav. V Hluboké bude využit také Parkhotel Hluboká. Podle dřívějších informací se z celkem 11 neformálních ministerských rad EU bude sedm konat v regionech, zbývající čtyři pak připadnou na Prahu.

Během jednání politiků a zástupců EU se do vybraných měst sjede několik stovek lidí, kteří tam budou pobývat maximálně tři dny. Architekti mají navrhnout, jak budou vypadat a jak budou rozčleněny zasedací sály, místnosti pro tiskové konference, prostory pro "family foto" účastníků jednání či tlumočnické kabiny. Návrhy, které je možné předkládat do 8. února, budou muset brát v úvahu architekturu a styl jednotlivých budov a výjimečnost a důležitost unijních akcí. Respektovat také budou muset jednotný vizuální styl pro předsednictví v EU, který vláda vybere. Vedle neformálních ministerských schůzek bude muset Česko zajistit i menší pracovní jednání a konference zástupců EU. Na to budou mít šanci regiony, které nebudou hostit ministerská zasedání. Jedním z míst, které by se pro tyto účely dalo využít, je například konferenční centrum u zámku Štiřín nedaleko Prahy

Předsednictví převezme ČR po Francii, předá ho pak Švédsku. Motto českého předsednictví je Evropa bez bariér. Má připomínat 20 let od pádu železné opony a pět let od rozšíření EU. Přípravy českého předsednictví v EU vyjdou stát na 3,3 miliardy korun.

Lyžaři zaplavili zimní střediska, většinou mají ideální podmínky

Milovníci zimních sportů o víkendu zaplavili lyžařská střediska v celé České republice. Většinou mají lyžaři i běžkaři ideální podmínky a počasí jim díky inverzi přeje. Vysokou návštěvnost hlásí především lyžařské areály v Krkonoších a Orlických horách, v Jeseníkách, v Krušných horách a v Beskydech, na Šumavě i ve střediscích v Libereckém kraji. Rekordní návštěvnost v této sezoně hlásí střediska v jihočeské části Šumavy. Lyžaři si užívají slunečné počasí a dobré sněhové podmínky. Díky mrazivému počasí mohou fungovat i sněhová děla. Tisíce lidí přijely především na Zadov do Skiareálu Lipno. Také v západní Šumavě a v Krušných horách, kde panuje mrazivé a jasné počasí, si přijdou lyžaři na své. Na sjezdovkách leží kolem 40 až 60 centimetrů sněhu, v provozu jsou všechny areály a vleky. Běžkaři mohou na Šumavě vyrazit do okolí Modravy a Horské Kvildy. Rovněž do Beskyd vyrazily tisíce lyžařů i běžkařů. V horách si užívali slunečné mrazivé počasí. Na sjezdovkách tam leží 20 až 80 centimetrů technického sněhu. Hřebenové trasy zůstávají zledovatělé. Všechna střediska v Libereckém kraji jsou v provozu a zažívají nápor lyžařů a běžkařů. Například do Rokytnice nad Jizerou zamířilo podle odhadů na 5000 lidí. Kapacita parkovišť nestačila a automobily lemovaly i příjezdové cesty. Rušnou sobotu zažili také na Tanvaldském Špičáku.

Právo: Na českém tabákovém trhu zuří cenová válka

Na českém tabákovém trhu podle dnešního Práva zuří cenová válka. Rozpoutala ji firma JT International, která letos přes růst spotřební daně zdražila cigarety Camel jen na 64 korun. Ostatní výrobci na to teď musejí reagovat zlevněním některých svých značek. Například British American Tobacco (BAT) snížila v těchto dnech cenu cigaret Lucky Strike ze 70 na 66 korun, píše Právo. Prodej camelek se podle zdroje deníku za pouhého půl roku v Česku ztrojnásobil a například společnost Imperial Tobacco (IT) přiměla právě nízká cena camelek ke zlevnění její vlajkové značky Davidoff ze 76 na 72 korun a cigaret R1 ze 74 na 70 korun. Dominantní hráč na trhu Philip Morris navíc přišel s měkkými marlborkami za 66 Kč a zlevnil cigarety Red & White z 50 na 49 a klasické startky z 51 na 50 korun. Některé své další značky ale naopak Philip Morris zdražil. Sparty z 59 na 61 korun a po Novém roce se budou prodávat za 63 korun. Zdražily i cigarety Clea. "Sparty jsou v Česku tak tradiční značkou, že je kuřáci budou dál kupovat i za 63 korun a Philip Morris si vylepší své hospodaření," řekl Právu jednatel IT Kamil Provazník.

Na rozdíl od strategie BAT, jehož camelky ještě nedávno patřily do vyšší cenové kategorie, je hlavním cílem posledních kroků Philip Morris snaha snížit zájem kuřáků o konkurenční značky v nižším cenovém segmentu 49 až 52 korun. Tam kromě Red & White patří například cigarety Moon či Ronson, píše Právo. Připomíná zároveň, že přechodem na zlevňované značky kuřáci uleví své kapse jenom na pár měsíců. Od 1. ledna 2008 totiž nabude účinnosti novela zákona, která spotřební daň na cigarety zvedne z nynějších 1,64 Kč na 1,92 koruny za kus. V obchodech se má lednové zvýšení spotřební daně na cigarety projevit růstem cen cigaret na jaře, zřejmě v dubnu. Výrobci už navíc avizovali, že cigarety v příštím roce nezdraží o sedm korun, jak by odpovídalo zvýšené dani, ale v průměru dokonce o osm korun, podotýká dnešní Právo.

Analytik: Vánoce trávilo v Praze 60.000 zahraničních hostů

Vánoční svátky přijelo strávit do Prahy zhruba 60.000 turistů ze zahraničí, obsazenost hotelů byla přes 80 procent. ČTK to řekl šéf analytické společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek. Na Silvestra budou podle něj téměř všechna hotelová lůžka v Praze obsazena, další desítky tisíc lidí se ubytují v soukromí. Letos poprvé mírně převáží individuální turisté nad skupinovými. Podle zjištění Mag Consulting jsou všechny pražské hotely na Silvestra již téměř obsazené. V hromadných ubytovacích zařízeních tak stráví silvestrovskou noc asi 105.000 zahraničních turistů, tedy zhruba o pět procent více než loni. Návštěvníků z ciziny však Praha koncem roku uvítá mnohem více. Samostatnou kapitolu představují především hosté z Ruska, kteří z velké části budou bydlet v soukromých bytech u svých známých či příbuzných. Podle odhadů je v metropoli více než 10.000 bytů ve vlastnictví či nájmu ruských občanů. "A za nimi přijíždějí v podstatě jedna ku jedné návštěvy z Ruska," řekl Beránek, který počet takovýchto návštěvníků odhaduje až na 50.000.

Zatímco do Prahy jezdí koncem roku téměř výhradně cizinci, na horách je situace odlišná. I tady jsou již téměř všechny hotely a pensiony zaplněny, velkou většinu hostů však tvoří Češi. V celé České republice na Silvestra podle Beránka v hromadných ubytovacích zařízeních přespí 450.000 hostů, z toho celé dvě třetiny přijedou z tuzemska.

Úřady: Plánované větrníky v Banticích by mohly poškodit krajinu

Výstavba šesti 150 metrů vysokých větrných elektráren u Bantic na Znojemsku je nejistá. Podle některých úřadů by park za půl miliardy korun mohl výrazně narušit vzhled krajiny i blízkou lokalitu, kde sídlí husy. Elektrárny by podle plánů investora měly stát v roce 2009. Krajský úřad ale nyní rozhodl, že detailněji prozkoumá vliv stožárů na okolí. Se stavbou nesouhlasí především znojemský městský úřad a Česká ornitologická společnost. Výhrady má také krajský odbor životního prostředí. Společnost WEB Větrná energie začala už teď v místě s výstavbou jedné elektrárny. Do dvou let tam chce postavit dalších šest stožárů vysokých buď 150 nebo dokonce 170 metrů. Stejná firma už provozuje větrný park u Břežan na Znojemsku a plánuje další v sousedních Mackovicích. "Je zde jisté riziko, že po další výstavbě může dojít ke kumulaci negativních vlivů s blízkými parky, a tím k ovlivnění některých ptačích populací, zejména hus," přiznala už dříve jednatelka firmy WEB Větrná energie Michaela Lužová. Firma teď musí oblast pozorovat, při výstavbě také mimo jiné musí do okolí vysadit keře, kde by mohli ptáci hnízdit. Úředníkům ale vadí i to, jak by stožáry v krajině vypadaly. Podle znojemských bude větrný park dalším výrazným prvkem v krajině, kterou už tak poznamenaly průmyslové haly v sousedních Hodonicích. Vadí také to, že elektrárny ve tmě pro výstrahu svítí.

Praha bude dějištěm Mezinárodního festivalu dechových hudeb

Mezinárodní festival dechových hudeb Praha 2008 se uskuteční 4. a 5. ledna v Národním domě na Smíchově. Na přehlídku se sjede 18 orchestrů typu harmonie, jeden fanfárový orchestr a jeden brass band. Tělesa pocházejí nejen z Česka, ale i z Belgie, Německa, Nizozemí, Švýcarska a Španělska. Soutěž bude hodnocena mezinárodní porotou složenou z významných představitelů české i zahraniční dechové hudby. Jejím předsedou je pro tento ročník dirigent Stanislav Horák.

Plzeňské muzeum piva shání staré snímky hospod a piva

Plzeňské pivovarské muzeum, které dokumentuje historii piva od jeho prapočátků ve starověku až po současnost, chce doplnit svoje sbírky o fotografie hospod, snímky sezónních kiosků či regálů s pivem v obchodech pořízené zejména během minulého století. Vyzývá proto lidi, aby prohlédli svoje rodinné archivy a fotoalba a o záběry dokumentujících českou pivní kulturu se s muzeem podělili. Odměnou jim bude volný vstup do muzea a návštěvnického centra pivovaru, dárce tří nejlepších fotografií navíc čeká celodenní kurz Pivního znalce v pivovaru, řekl ČTK Jiří Hána z Pivovarského muzea. Historickou dobou se už pomalu stává i druhá polovina 20. století. Z tohoto období má zatím muzeum velmi málo snímků zachycujících tehdejší pivní kulturu. I relativně mladé fotografie "socialistických" hospod budou podle Hány jednou staré. Pokud je nikdo včas dokumentačně nezpracuje a nezařadí, stanou se jen anonymním balastem, protože nikdo nebude schopen říci, co představují. "Proto nyní hledáme tyto fotografie, aby jako nic neříkající a nepotřebné neskončily třeba ve sběru. Tím by se nenávratně ztratily pro nás cenné historické dokumenty. Přitom věříme, že v zásuvkách a rodinných albech se jich najde celá řada," tvrdí Hána. Fotografie, nejlépe originály, lze doručit osobně nebo poštou do Pivovarského muzea až do konce února 2008. Měly by být opatřeny jménem autora snímku a kontaktem, popisem fotografovaného místa a rokem pořízení.

V třešťských betlémech zaznamenávají řezbáři místní historii

Za nefalšovanou sváteční atmosférou míří od Božího hodu vánočního stovky lidí do Třeště na Jihlavsku. Na tamní "Betlémské cestě" mohou až do Hromnic, které připadají na 2. února, zavítat do osmnácti domácností, kde po několik generací staví betlémy. Jsou v nich zaznamenány biblické příběhy, ale také kus místní historie. Někdy za den přijede i šest autobusů, řekl ČTK Jan Bukvaj, který má jeden z největších betlémů. Co v nich nesmí chybět? Jsou to třeba "vyzvědači", kteří hledali zaslíbenou zem, nebo také "divišové" - pastýři s andělem, který jim zvěstuje narození Ježíška. Jeden, divící se, s rukama zvednutýma k nebi, druhý spící a třetí, jenž ho budí. K tomu patří trubač, který novinu zvěstuje městu, popsal Bukvaj. V betlémech je také hodně rybníků a potoků. "Kam vkročíte, samá voda. Dříve v nich byla hojnost raků, tak tu mám bábu a kluka s rakem,... anebo támhle takovou specialitu: rybáře s vohnoutkou," upozornil s tím, že dnes už nikdo neví, co to vohnoutka je. Byla to speciálně uzpůsobená síť na lov ryb v potoce. Když rybáři lovili ryby v rybníce, mohli lidé v potoce paběrkovat plevelné ryby. Jeden je plašil bidlem nebo čeřenem a ryby pak plavaly proti proudu přímo do vohnoutky. "Vyzvedávat je museli dva, aby ten úlovek bělic, vokounů, línů i štik vůbec vytáhli," vzpomíná Bukvaj na své dětství. Rybníky se v třešťských betlémech dělaly tradičně ze zrcadla. Bukvaj má ale rybník pěkně hluboký ze dvou vrstev skel a plný ryb. Také pasáčci koz jsou pro Třešť typické, připomněl. Byly snad v každém stavení. "Ten, kdo přišel ze školy poslední, vyfasoval kozu a musel na pastvu. To všechno se vytratilo," konstatoval. V betlému zpodobnil i několik spolužáků a známých třešťských postaviček. Ve stálé expozici má na 500 figurek. Ročně vyřeže kolem stovky nových. První betlém stavěl s dědou, vypráví zvídavým návštěvníkům i v době oběda. Každou chvíli u Bukvajů zazvoní zvonek a k betlému se hrnou další promrzlí návštěvníci. Za týden čeká betlémy změna. Přibudou v nich tři králové. Ježíška v jesličkách betlémáři vyjmou a vloží ho do náručí či do klína Marii.

V Česku je řada známých betlémů, Třešť ale hraje prim svou živou tradicí. Kromě unikátní "Betlémské cesty", k níž letos poblíž kostela svatého Martina přibyly jesličky s Marií a Josefem v nadživotní velikosti, mají ve městě také stálou expozici betlémů. Jeden z nich, do něhož vyřezávají figurky řezbáři z celé republiky na tradičním letním Dřevořezání, je zapsán do České databanky rekordů a kuriozit. Betlémy se z Třeště šíří do různých koutů republiky i do zahraničí. Řada návštěvníků totiž při návštěvě zatouží mít svůj vlastní betlém a u řezbářů si nějaký objedná.

Pediatr a bývalý herec Vladimír Pucholt se dožívá 65 let

Jméno Vladimíra Pucholta, který 30. prosince oslaví své 65. narozeniny, je neodmyslitelně spojeno s novou vlnou českého filmu 60. let. Režiséři Miloš Forman, Jiří Krejčík, Ladislav Rychman i další v něm našli ideálního představitele bezelstně naivních mladíků s poetickou duší, čímž Pucholt získal své nesmrtelné role. Filmoví diváci ho milovali jako zednického učně Čendu v Černém Petrovi, jako samotářského studenta Filipa ve Starcích na chmelu, jako pianistu Mildu v Láskách jedné plavovlásky i jako horlivého příslušníka VB ve Svatbě jako řemen. Když v roce 1965 končil pražskou DAMU, měl za sebou už 13 filmů. Nastoupil do Činoherního klubu, ale o dva roky později svou slibně se rozvíjející hereckou dráhu opustil a emigroval do Británie, kde vystudoval vytouženou medicínu. Protože měl po jejím absolvování jako cizinec problémy se zaměstnáním, odjel před více než čtvrtstoletím i s rodinou (manželkou, textilní výtvarnicí, pětiletou dcerou a čtyřletým synem) do Kanady, kde působí jako dětský lékař dodnes. K roli herce se vrátil od své emigrace pouze jednou, a to ve filmu Vojtěcha Jasného Návrat ztraceného ráje (1999), poetickém snímku o vině a odpuštění volně navazujícím na někdejší Rodáky.

Češi porazili na MSJ Slovensko a prakticky si zajistili postup

Čeští hokejisté do dvaceti let porazili ve svém třetím utkání na juniorském mistrovství světa v Pardubicích Slovensko 5:2 a prakticky si zajistili postup do bojů o medaile. Slováky tak stejně jako na předešlých třech šampionátech čeká zřejmě boj o záchranu.

Berdych a Šafářová prohráli na úvod Hopman Cupu s Austrálií

Čeští tenisté Lucie Šafářová a Tomáš Berdych prohráli úvodní utkání v základní skupině Hopmanova poháru smíšených družstev. V Perthu podlehli domácí australské dvojici Alicia Moliková, Peter Luczak 1:2. O výsledku rozhodla až závěrečná čtyřhra, kterou česká dvojice prohrála 5:7 a 3:6.

V úvodní dvouhře nestačila Šafářová na bývalou šestou hráčku světa Molikovou. Dvacetiletá česká tenistka sehrála s o šest let starší Australankou vyrovnaný první set, který ztratila 5:7. V druhé sadě Moliková vedla už 5:1, brněnská rodačka získala ještě jednu hru, ale porážku neodvrátila. Berdych sice v duelu s Luczakem splnil roli favorita a vyrovnal stav utkání na 1:1, australský reprezentant mu ale nadělal nečekané problémy. V prvním setu vedl Berdych už 4:1 a 5:2, ale nakonec ho získal až v tie-breaku. Druhou sadu už zvládl lépe a zasloužil se o první bod českého týmu. O výsledku tak musela za vyrovnaného stavu rozhodnout čtyřhra. V úvodním setu ještě držela česká dvojice se soupeři krok a prohrála těsně 5:7. Druhá sada již patřila domácím, kteří ji získali poměrem 6:3 a připsali si první vítězství na turnaji. Čeští tenisté ani loni v Perthu nevyhráli ani jeden mix.

V dalším utkání základní skupiny narazí Šafářová s Berdychem v noci z neděle na pondělí na duo Meghann Shaughnessyová, Mardy Fish. Americká dvojice vstoupila do Hopmanova poháru vítězstvím, když ve svém prvním duelu porazila Indii. Shaughnessyovou by už mohla na dvorci eventuálně vystřídat Serena Williamsová, která pořadatelům nahlásila pozdější příjezd kvůli nemoci.

Bauer po dalším triumfu suverénně vede Tour de Ski

Český lyžař Lukáš Bauer vyhrál i druhou část Tour de Ski. V Novém Městě na Moravě zvítězil v sobotu v běhu na 15 kilometrů volnou technikou, do kterého závodníci startovali s odstupy podle výsledků pátečního prologu. V čele průběžného pořadí osmidílného seriálu má téměř padesátisekundový náskok před Švédy Marcusem Hellnerem a Andersem Södergrenem, kteří byli nejrychlejší ve spurtu hlavní skupiny pronásledovatelů.

Záhrobská nepostoupila v Lienzu do druhé kola ani ve slalomu

Lyžařka Šárka Záhrobská vyjde bodově naprázdno i v dnešním slalomu Světového poháru v rakouském Lienzu, v němž stejně jako v pátek v obřím slalomu nepostoupila do druhého kola. V její parádní disciplíně se české závodnici stalo vůbec poprvé v kariéře, že dokončila první kolo a nevešla se do první třicítky. Úřadující mistryně světa startující s číslem 1 obsadila až 37. místo se ztrátou 3,26 sekundy na nejrychlejší Chiaru Costazzaovou z Itálie. Do elitní třicítky se naopak vešla Eva Kurfürstová, která s vysokým číslem 60 zajela dvaadvacátý čas. O možnost bodovat tak připravila druhou ženu Světového poháru Američanku Julii Mancusovou, která klesla na 31. místo. Třetí Češka Michaela Smutná první kolo nedokončila. Pro Záhrobskou znamená neúčast ve druhém kole slalomu výjimečný výpadek. V posledních deseti závodech v této disciplíně byla vždy nejhůře osmá, nebodovala naposledy v březnu 2005 ve švýcarském Lenzerheide, kde nedokončila druhé kolo.

Počasí:

V neděli očekávají meteorologové zataženo až oblačno, místy občasné sněžení, ojediněle ještě mrznoucí srážky. V Čechách přechodně až polojasno. Na Moravě a ve Slezsku ráno a dopoledne místy mrznoucí mlhy. Nejvyšší teploty v Čechách 0 až +3 stupně Celsia, na Moravě a ve Slezsku -3 až 0, na horách kolem -1 stupně.