Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

ČSSD podpořila Švejnarovu kandidaturu na prezidenta

Sociální demokraté podpořili prezidentskou kandidaturu ekonoma Jana Švejnara. V sobotu o tom rozhodl ústřední výkonný výbor nejsilnější opoziční strany. Jeho rozhodnutí potvrdil šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ústřední výbor vyzval socialistické zákonodárce, aby hlasovali pro Švejnara. Švejnar pokládá rozhodnutí ČSSD za výrazný první krok ke své kandidatuře. Soudí, že přispěje k jeho vítězství v prezidentské volbě. "Je to podpora, kterou jsem ani nečekal," řekl novinářům. Svou kandidaturu oznámil v pátek. Jeho nominaci podepsalo deset senátorů různých politických uskupení kromě občanských demokratů a komunistů. Už z dřívějška má podporu Strany zelených a většiny členů senátních klubů SNK a Klubu otevřené demokracie.

Švejnar: Porazit Václava Klause je v zájmu České republiky

Porazit v prezidentské volbě Václava Klause je v zájmu České republiky i ČSSD. Na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru sociální demokracie to řekl prezidentský kandidát Jan Švejnar. Uvedl, že se odlišuje od ryzího kandidáta ČSSD, díky tomu ale může oslovit i subjekty ve středu a pravém středu spektra a ve volbě zvítězit. Švejnar zdůraznil, že by byl prezidentem, který ctí ústavu a je ke všem stranám férový. Byl by nadstranický, hájil by právní stát a netoleroval by praktiky, které nejsou právně čisté. "Je cynické obhajovat praktiky, které posvětily stamiliardové tunelování při kuponové privatizaci," řekl Švejnar. Dále uvedl, že by sjednocoval společnost a pečoval o sociální smír. Dotazy členů ústředního výboru ČSSD se týkaly například energetiky, zdravotnictví, americké radarové základny, zavedení eura, Kosova i ekologie, konkrétně klimatických změn.

KSČM se zatím nerozhodla, zda podpoří Švejnara

KSČM se zatím nerozhodla, zda podpoří kandidaturu ekonoma Jana Švejnara na prezidentský úřad. Uvedl to předseda strany Vojtěch Filip během sobotního zasedání ústředního stranického výboru. Komunisté totiž chtějí zkoumat, zda Švejnar i dosavadní prezident Václav Klaus plní pět podmínek, které si pro podporu kandidáta stanovili. Patří mezi ně přístup k politickým stranám, který zahrnuje "nediskriminaci KSČM", dále postoj k vybudování radarové základny USA, stanovisko k zákonu o referendu nebo přístup k reformě veřejných financí. Podle komunistů by také příští prezident měl "dbát na identitu ČR v rámci Evropské unie a mezinárodních společenství". Již dříve Filip uvedl, že komunisté budou prosazovat nestranického kandidáta, vlastního ale nominovat nebudou. Švejnar se však naděje na podporu komunistů zatím nevzdal. Věří, že i komunisté uznají, že by byl lepším prezidentem než Klaus.

ČSSD žádá, aby vláda předložila smlouvu EU poslancům

Opoziční ČSSD požaduje, aby vláda premiéra Mirka Topolánka co nejrychleji předložila zákonodárcům k ratifikaci novou evropskou smlouvu. Podle socialistů bude Evropská unie díky lisabonské dohodě efektivnější a akceschopnější. Sociální demokraté podezírají kabinet a hlavně ODS z toho, že se snaží proces přijetí smlouvy zpomalit. Podle stínového ministra zahraničí za ČSSD Lubomíra Zaorálka by ale ztížení a zpomalení procesu přijímání smlouvy vedlo k ohrožení nadcházejícího českého předsednictví v EU a zhoršilo by obraz ČR v zahraničí.

Tvrdík bude hlavním volebním manažerem ČSSD

Hlavním manažerem ČSSD pro volby do Senátu a zastupitelstev krajů v roce 2008 bude Jaroslav Tvrdík. Na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru socialistů to řekl předseda strany Jiří Paroubek. Za úspěch by Paroubek považoval to, kdyby ČSSD získala v Senátu deset až 12 křesel. Za minimum označil sedm senátorských míst, která budou socialisté obhajovat. V minulých krajských volbách získala ČSSD asi 14 procent hlasů. Podle Paroubka je příští rok reálné dostat 20 až 25 procent, zejména v moravských krajích. Šéf ČSSD chce, aby socialisté měli i své první hejtmany. Problém je podle Paroubka v tom, že k volbám chce přijít jen asi třetina voličů ČSSD, zatímco k nim přijde skoro polovina voličů ODS.

Poslanec Wolf zůstává v socialistickém klubu

Poslanec ČSSD Petr Wolf zůstává v sociálnědemokratickém klubu. Na sobotním zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD to řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. Wolf v době hlasování o nedůvěře vládě a o státním rozpočtu neúspěšně obhajoval na Vysoké škole báňské (VŠB) profesuru. Svým kolegům se však omluvil s tím, že prodělal vážnou srdeční příhodu a je v nemocnici. Hašek tehdy uvedl, že pokud by se taková informace potvrdila, považoval by to za velmi vážné selhání. Po sobotním jednání poslaneckého klubu členům výboru sdělil, že Wolf byl hospitalizován se srdeční příhodou a nemocnici opustil na dvě hodiny na revers. Kauza Wolf je podle šéfa socialistických poslanců mediálně vytvořená a ČSSD by na ni neměla nabíhat. "Petr Wolf si musí odpracovat důvěru, bude si ji odpracovávat při každém dalším hlasování," zdůraznil Hašek. Wolf již v minulosti koaličnímu kabinetu Mirka Topolánka nepřímo pomohl. Když vláda v lednu žádala o důvěru, kvůli vlastní chybě nehlasoval.

Moskva varuje před použitím protiraketového systému v Česku

Použití amerického systému protiraketové obrany v ČR a Polsku může vyprovokovat ruskou odvetu. Prohlásil to náčelník generálního štábu Jurij Balujevskij. Případný start antirakety z plánované polské základny mohou ruské systémy vyhodnotit jako odpálení balistické střely a tím vyprovokovat ruský odvetný úder. Také náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Kisljak dal najevo, že Rusko není spokojeno s dialogem, který na téma rozmístění prvků protiraketové obrany vede se Spojenými státy. Moskva odmítá tvrzení USA, že radar v ČR je obranou před raketovým útokem například z Íránu. Podle názoru Ruska je radar především hrozbou pro strategickou bezpečnost evropského kontinentu a může sledovat vzdušný prostor nad Ruskou federací. Moskva si vyhradila právo "adekvátně reagovat".

Z přerovského letiště odletělo na 50 vojáků do Iráku

Zhruba pět desítek vojáků odletělo v sobotu z přerovského letiště do Iráku. Jsou součástí téměř stočlenného kontingentu, který bude posledním větším vojenským uskupením Česka v Iráku. V irácké Basře by měli mimo jiné mít na starosti ostrahu mezinárodní základny. Na svou misi se vojáci připravovali v uplynulých dnech ve vojenském prostoru Libavá. Nacvičovali zde například možný střet se sebevražednými atentátníky, přepadení základny či únos vojáka. V Basře jsou však nyní stabilní bezpečnostní podmínky. Jádro 4. kontingentu tvoří vojáci 73. tankového praporu z Přáslavic, které doplňují podle specializace vojáci z dalších útvarů a zařízení armády. Součástí kontingentu jsou také čtyři psovodi se psy. Více než polovina z vojáků již má zkušenosti ze zahraničních misí.

České vojáky v Kosovu zdrželo počasí

Nepříznivé počasí způsobilo, že se ze základny Šajkovac v Kosovu dosud nemohli vrátit čeští vojáci, kteří tam slouží v mezinárodní misi KFOR. Piloti vrtulníků Mi-17 a Mi-171Š kvůli špatnému počasí nemohou přeletět Balkán. Na domovskou vojenskou základnu v Přerově tak dorazí zřejmě až v pondělí. Uvedl to mluvčí základny Milan Kouřil. Zhruba tři desítky českých vojáků působily v Kosovu necelé tři měsíce. Vojáci v misi podle mluvčího prováděli především monitorovací, průzkumné a přepravní lety. Kontrolovali hranice, kde se pašuje dřevo a dobytek. Zabezpečovali také letošní volby. Většina vojáků působících v Kosovu již měla zkušenosti z dřívějších zahraničních misí, především na území Bosny a Hercegoviny. Poprvé v historii byla však česká vrtulníková jednotka podřízena přímo veliteli KFOR.

Lidé rozhodovali v referendu o jaderném úložišti

V sobotu proběhlo ve Dvorcích a Hubenově na Jihlavsku referendum ke stavbě trvalého úložiště jaderných odpadů v lokalitě Rohozná. Už během dopoledne se do volebních místností v obou obcích dostavila skoro polovina registrovaných voličů. O vybudování hlubinného úložiště se v Česku dlouhodobě uvažuje v šesti lokalitách. Jeho umístění na Jihlavsku letos již odmítl Hojkov, Dušejov, Opatov a Milíčov, referendum v Novém Rychnově bylo neplatné kvůli nízké účasti voličů. Vyhořelé jaderné palivo se zatím skladuje v areálech jaderných elektráren. Lokalita pro trvalé úložiště v Česku by měla být vybrána do roku 2025. V Rohozné se do roku 2004 prováděl geologický výzkum, další práce byly pozastaveny do roku 2009. K jejich obnovení je třeba získat statut průzkumného území, který vydává ministerstvo životního prostředí po konzultaci s obcemi.

Rakouští odpůrci Temelína ohlásili novou blokádu hranice

Novou blokádu česko-rakouské hranice, i když jen částečnou, ohlásili rakouští odpůrci české jaderné elektrárny Temelín z hornorakouské organizace Atomstopp. V prohlášení uvádějí, že 18. prosince mezi 13:00 a 14:00 SEČ bude "obtížně průjezdný" hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště, protože jeden jízdní pruh bude zablokován. Protiatomoví aktivisté v uvedeném termínu uspořádají nedaleko přechodu tiskovou konferenci "o očekáváních, která spojují s politikou vlád obou zemí", uvádí se dále v prohlášení. Tisková konference se uskuteční den po třetí schůzce česko-rakouské meziparlamentní komise pro otázky bezpečnosti Temelína. Aktivisté schůzce už předem předpovídají nezdar, přestože předchozí dvě zasedání přinesla podle názoru obou zúčastněných stran jednoznačný pokrok. Ten však rakouští odpůrci Temelína popírají a tvrdí, že komise "selhala": Česká republika podle nich nebyla schopna předložit důkazy o splnění takzvaných ujednání z Melku a neuznala mezinárodněprávní závaznost těchto ujednání.

Günter Grass v Praze představil své memoáry

Přední německý spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass v pátek v Praze četl ze své autobiografie nazvané Při loupání cibule. V českém překladu ji vydalo nakladatelství Atlantis. Kniha v autorově vlasti vzbudila kontroverzní reakce. Grass se v ní totiž přiznal, že byl jako sedmnáctiletý krátce členem nacistických jednotek SS. Grass při setkání se svými čtenáři v Goethově institutu přiznal, že v mládí dostával tvrdé lekce. Stejně jako řada jeho vrstevníků až do roku 1945 věřil v konečné vítězství Německa ve druhé světové válce. Poté, co byla autobiografie loni v Německu vydána, čelil Grass silné kritice kvůli tomu, že se příliš pozdě přiznal k členství v SS. Podle Grasse se terčem kritiky ve skutečnosti stal pro své sociálně demokratické smýšlení.

V Rajhradě jsou i letos vystaveny betlémy

V benediktinském klášteře v Rajhradě u Brna jsou i letos vystaveny desítky betlémů. Tradiční výstava je letos pojata v duchu staročeských Vánoc. Raritou je nový dvoumetrový pohyblivý betlém vyřezávaný ze dřeva. Nové betlémy se ovšem v Rajhradě snaží předvést každý rok. Vloni byl nejzajímavějším exponátem vyřezávaný betlém z perleti, který v roce 1990 získal od Jásira Arafata jako dar někdejší předseda Československé strany lidové Josef Bartončík. Doprovodný program nabídne také přehlídku rukodělných řemesel. O víkendu před Štědrým dnem tak návštěvníci uvidí ukázky často již zapomenutých prací - draní peří nebo výrobu adventních dekorací. Některá řemesla si mohou také vyzkoušet a vyrobit si například vánoční vazbu, ozdobit perník či uplést ozdobu z drátu anebo ze slámy. Na Boží hod připravili organizátoři výstavy půlhodinové vystoupení živého betléma s asi padesáti herci v dobových kostýmech. Součástí výstavy je také charitativní sbírka - lidé mohou přispět na podporu mladých lidí z dětských domovů, konkrétně na Dům na půl cesty ve Velkém Dvoře na Břeclavsku. Vloni se podařilo vybrat kolem 30.000 korun.

Gorilka Moja oslavila třetí narozeniny

Tříletá gorila Moja oslavila tuto sobotu v pražské zoologické zahradě své třetí narozeniny. O ovoce a sladkosti, které přitom dostala, se podělili i další členové gorilí tlupy v pražské zoo, vůdce a otec Moji Richard, matka Kijivu, teta Kamba, téměř roční bratr Tatu i nejčilejší z goril Shindu. Moja je první gorila narozená po 40 letech chovu goril v Česku. Ve věku sedmi až osmi let však bude muset pražskou zoo opustit. Její chovatelé chtějí, aby měla mládě, to by ale v Praze, kde je jediným samcem v tlupě její otec, nebylo možné. Moja do pražské zoo od svého narození přivedla velké množství návštěvníků a je dodnes jejím největším lákadlem.

Čeští hokejisté prohráli s Finskem 5:6

Ve svém druhém vystoupení na Channel One Cupu v Moskvě prohráli čeští hokejisté s Finskem po samostatných nájezdech 5:6. Pokud ale porazí v základní hrací době Rusko, mají čeští hráči ještě šanci zaútočit na na celkový triumf v druhém dílu série Euro Hockey Tour. Poslední zápas na turnaji čeká český výběr v neděli od 12:00 SEČ.

Šlesingr skončil poprvé v sezoně v první desítce

Čeští biatlonisté v sobotu ve slovinské Pokljuce absolvovali nejvydařenější závod v této sezoně Světového poháru. Při vítězství Nora Oleho Einara Björndalena se tři čeští reprezentanti prosadili do první dvacítky. Nejlepší z nich Michal Šlesingr byl ve sprintu na 10 km devátý. Dvojnásobný medailista z letošního MS si tak připsal nejlepší výsledek v sezoně. O ještě kvalitnější umístění ho připravila chyba na druhé střelecké položce. Tomáš Holubec kvůli pomalejšímu běhu obsadil 15. místo, dvě chyby na střelnici zbrzdily nástup Zdeňka Vítka, který ale podruhé za sebou bodoval. Ve čtvrtek se v individuálním závodě umístil čtrnáctý a v sobotu skončil devatenáctý. Romanu Dostálovi a Jaroslavu Soukupovi unikly body o několik sekund, Ondřej Moravec byl na konci páté desítky.

Počasí

V neděli čekáme oblačno až polojasno, teploty -4 stupně až 0, na horách okolo -5 stupňů.