Zprávy

Cheney v rozhovoru s Klausem ocenil ochotu ČR jednat o radaru

Ochotu České republiky jednat o vybudování radaru americké protiraketové obrany na jejím území ocenil v pátek při rozhovoru s českým prezidentem Václavem Klausem viceprezident Spojených států Richard Cheney. Ze setkání v Salt Lake City ve státě Utah vyplynulo, že Česká republika stojí o spolupráci s USA i o americkou přítomnost v Evropě a že Spojené státy považuje v bezpečnostní oblasti za hlavního strategického spojence. Pro Českou republiku je důležité jak členství v Evropské unii, tak udržení úzkých partnerských vztahů se Spojenými státy, řekl ČTK český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář, který se jednání zúčastnil.

Problematika výstavby radaru je proces, který má svá demokratická pravidla, připomněl podle Koláře český prezident. S veřejností, která se k radaru staví spíše odmítavě, je třeba pracovat. Výsledek nelze předjímat, musíme respektovat demokratický rozhodovací proces, uvedl Klaus. Upozornil, že nezáleží na tom, jak radar nazývají jeho oponenti, "ale jak jsme schopni jim odpovědět a vést debatu", citoval prezidenta Kolář.

Cheney ocenil rovněž spolupráci s Českou republikou při operacích v Afghánistánu, Iráku a na Balkáně. Při zmínce o srbské provincii Kosovo vyslovil Klaus názor, že je třeba brát v úvahu nejen listopadové volby v Kosovu, ale i prosincové volby v Srbsku. Srbský prezident Boris Tadič je podle Klause mimořádně prozápadně orientovaný politik, který v dané vnitropolitické situaci v Srbsku nemůže jinak, než hájit celistvost státu a odmítat oddělení Kosova. Byla by fatální chyba brát v úvahu jen vnitropolitické aspekty z Kosova a nevnímat vnitropolitické aspekty srbské, řekl podle Koláře Klaus. Evropská unie a Spojené státy podporují osamostatnění Kosova, zatímco Rusko požaduje dohodu o řešení kosovského problému, s níž vysloví souhlas i Bělehrad.

USA úspěšně sestřelily raketu v rámci zkoušky obranného štítu

Spojené státy v pátek provedly úspěšný test v rámci budování protiraketového štítu. Jak informovala agentura AP s odvoláním na Pentagon, střela zničila nad Tichým oceánem zkušební raketu dlouhého doletu, když zasáhla přímo její hlavici. Obranná střela byla odpálena z letecké základny ve Vandenbergu v Kalifornii 17 minut poté, co z ostrova Kodiak u Aljašky odstartovala raketa určená k sestřelení. Podle mluvčího americké Agentury pro raketovou obranu Richarda Lehnera šlo o šestý úspěšný pokus z celkem deseti testů provedených od roku 1999. Současný test, jehož provedení stálo 85 milionů dolarů, přichází po neúspěšném květnovém pokusu. Tehdy raketa, která se měla stát terčem protiraketové obrany, zamířila nesprávným směrem a skončila v Tichém oceánu.

Zkouška protiraketového štítu vzbuzuje rostoucí pozornost u spojenců USA i v souvislosti s plánovaným umístěním základny se stejným obranným zaměřením v ČR a Polsku. Kritici testovací strategie Agentury pro raketovou obranu poukazují na to, že ani úspěšně zakončené pokusy o sestřelení útočných raket nic nedokazují, protože jsou pečlivě připravené. Ve skutečnosti by ale nepřítel nejspíš použil různé matoucí taktiky, což by mohlo účinnost americké protiraketové obrany výrazně snížit. "Znovu nebyla použita žádná protiopatření či pasti, takže jde o jeden z nejprostších, nejjednodušších testů, jaké byly provedeny," řekl agentuře Reuters Philip Coyle, který v období Clintonovy administrativy působil jako vedoucí oddělení testování zbraní v Pentagonu.

Desítky lidí v Praze podpořily demonstranty v Barmě

Několik desítek lidí se v sobotu sešlo v Praze na Národní třídě, aby zde vyjádřili solidaritu s demonstranty v Barmě, odsoudili násilí a uctili památku zastřelených během protestů. K památníku událostí 17. listopadu 1989, který připomíná začátek sametové revoluce v bývalém Československu, pokládali lidé svíčky a květiny. Někteří manifestující přišli oblečeni do červené barvy, která symbolizuje mnišská roucha. V Praze na podporu demonstrujících přinesli příchozí transparenty jako Zastavte násilí v Barmě v češtině a angličtině, prezentovány byly fotografie z Barmy a neoficiální vlajka, která je symbolem touhy barmských občanů po demokracii. Na setkání, jehož součástí byla i modlitba, promluvili zástupci Barmského centra Praha, pobočky Amnesty International ČR a neziskové organizace Člověk v tísni.

V Kladně manifestovala krajní pravice

V Kladně v sobotu demonstrovalo asi 200 příznivců krajní pravice. Účastníci 3. ročníku Svatováclavské manifestace, kterou pořádali Autonomní nacionalisté Střední Čechy, pochodovali centrem města na náměstí Jana Masaryka. Zde pak kritizovali ve svých projevech současnou i minulé vlády, vyjadřovali odpor proti etnickým menšinám i umístění amerického radaru v Brdech. Policisté zadrželi jednoho z extremistů, který způsobil konflikt hned na začátku pochodu na náměstí Sítná. Kolem 16:00 akce skončila a účastníci se rozešli do místních restaurací. Muž byl zadržen ještě před zahájením pochodu. Organizátoři chtěli opilého účastníka sami ze svého středu vyloučit. Ten se ale bránil a pořadatelé muže, který vykřikoval německy hesla, předali policistům. Asi desítce policistů trvalo několik minut, než divoce se bránícího muže naložili do auta.

Nacionalisté se státními vlajkami a tabulemi s hesly jako "Zastavte demokratickou diktaturu" vyrazili na pochod do centra města po 14:00. Cestou křičeli hesla "Nic než národ" či "Práce, kázeň, odvaha" a krátce se zastavili v místě, kde na konci loňského roku mladík za volantem osobního vozu přejel čtrnáctiletou dívku a z místa nehody ujel. Později utekl do Velké Británie, odkud se po několika dnech dobrovolně vrátil a byl odsouzen. Vedle symbolické minuty ticha řečníci kritizovali média, která se podle jejich názoru snažila skrývat fakt, že řidič byl romského původu. Na akci dohlíželo několik desítek policistů i městských strážníků včetně členů antikonfliktního týmu a policistů na koních. Nad městem kroužil policejní vrtulník. Město akci povolilo, protože podle primátora Dana Jiránka nemá zákonné prostředky, jak podobným shromážděním zabránit.

Policie se obávala střetů mezi nacionalisty a příznivci levice zejména z řad anarchistů, kteří svou demonstraci pod heslem Kladenská alternativní mládež proti fašismu a rasismu nahlásili na neděli. Podle neoficiálních informací byla v Kladně skupinka anarchistů, žádné střety v průběhu demonstrace však nezaznamenala.

Česká animovaná kinematografie se představuje ve Španělsku

V rámci projektu Španělský podzim s českým filmem, jehož hlavním organizátorem je České centrum v Madridu, se španělské veřejnosti představí hrané i animované snímky. V Madridu, Seville, Valencii a dalších místech uvidí zájemci vybraná díla a setkají se s jejich tvůrci. Například v sevillském Centru moderního umění v Andalusii budou na přehlídce Ozvěny AniFestu uvedeny filmy Jiřího Barty, Aurela Klimta, Michaely Pavlátové, Pavla Koutského, Galiny Miklínové a Libora Pixy.

Zástupci Anifestu, jehož příští ročník se uskuteční od 7. do 13. května v Třeboni, ČTK oznámili, že celý projekt startuje tento víkend na 8. ročníku partnerského festivalu Animadrid, kde je Česká republika hlavním hostem. "Přehlídka naší animované tvorby bude nejrozsáhlejší svého druhu ve španělské historii. Českým zástupcem v soutěži je celovečerní povídkový snímek Jana Baleje Jedné noci v jednom městě, ověnčený vavříny z letošního AniFestu a lisabonského festivalu Monstra. V retrospektivním cyklu uvidí zájemci 130 filmů, a to od unikátních snímků Ireny a Karla Dodalových či Hermíny Týrlové z 30. let minulého století, přes díla Jiřího Trnky, Karla Zemana, Břetislava Pojara, Vlasty Pospíšilové, Lubomíra Beneše a Ivana Renče. Uvidí i snímky Jiřího Brdečky, Eduarda Hofmana, Adolfa Borna, Igora Ševčíka, Pavla Koutského, Michaely Pavlátové, Václava Mergla, Jaroslava Zahradníka a Jana Švankmajera včetně produkce pražské FAMU," uvedla mluvčí Anifestu Magdalena Šebestová.

Festival Animadrid vzdá hold Jiřímu Bartovi, který tam uvede cyklus svých filmů. Jeho spolupracovník Milan Svatoš v rámci tvůrčí dílny zasvětí španělské publikum do tajů české animace. Doprovodný program nabídne výstavu loutek z filmů Aurela Klimta. Animované snímky se pak vydají do dalších španělských měst. V říjnu se projekce zopakuje ve valencijské filmotéce, vybrané části promítne filmotéka v Zaragoze. Česká animovaná tvorba se představí i v Seville, když Centrum moderního umění zařadilo do svého dlouhodobého projektu Geopolitika animace tři hodinové bloky českého animovaného filmu. V listopadu se tam uskuteční mezinárodní festival evropského filmu (Sevilla Festival de Cine 100% Europeo), v jehož letošním ročníku bude Česká republika hostující zemí. Čestným hostem bude Břetislav Pojar, jehož filmy budou vévodit sekci tvorby pro mládež. Dětem je určen i hodinový cyklus příběhů o krtečkovi Zdeňka Milera.

V jiné formě bude česká animovaná tvorba prezentována na Festivalu evropského filmu v Segovii, kde Česká republika dostala prostor pro výstavu fotografií a plakátů. České animované filmy se budou promítat i v madridských kavárnách, a to v rámci společného projektu Krátké filmy ve tvé čtvrti, na kterém spolupracuje několik zahraničních institutů a zastoupení ve Španělsku.

Hlavním hitem festivalu v Novém Městě se stal film Vratné lahve

Pět cen si odnesli z letošního 29. ročníku festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu tvůrci a herci hořké komedie rodinného tandemu Zdenka a Jana Svěrákových Vratné lahve. Zabodoval jak u odborné poroty, tak u diváků. Až na výjimky měli lidé velký zájem i o ostatní soutěžní filmy, organizátoři proto museli přidávat další projekce, řekla ČTK ředitelka festivalu Ilona Daňková. Od odborné poroty získal Zdeněk Svěrák cenu za nejlepší scénář, Daniela Kolářová ocenění za nejlepší ženský herecký výkon, Jan Svěrák cenu za nejlepší režii. Porotci Vratným lahvím také udělili hlavní ocenění festivalu Zlatý Prim za nejlepší filmovou komedii. O ceně diváků Novoměstský hrnec smíchu rozhodlo tradičně měření délky smíchu v hledišti kinosálu. "Publikum se smálo 29,4 procenta celkové stopáže tohoto filmu," uvedla Daňková.

V Novém Městě soutěžilo od 22. září osm komedií. Porota rovněž udělila cenu za výtvarný počin Jaromíru Šofrovi za film režiséra Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, cenu Zdeňka Podskalského za nejvýraznější výkon mladého tvůrce Tomáši Vorlovi mladšímu za snímek Gympl, který režíroval jeho stejnojmenný otec, Bolek Polívka si odnesl cenu za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Roming. Mimo to získala Dagmar Havlová cenu prezidenta festivalu za přínos české komedii a Jitka Čvančarová cenu herecké asociace za mimořádný výkon v televizních filmech, inscenacích a hraných dokumentech.

Nultý ročník festivalu se v Novém Městě nad Metují konal v roce 1978, kdy čestné uznání získala komedie Adéla ještě nevečeřela. Vloni si odnesl cenu diváků film Rafťáci režiséra Karla Janáka, hlavní cenu festivalu Zlatý Prim v kategorii nejlepší filmové komedie porotci udělili filmu Jiřího Vejdělka Účastníci zájezdu.

Ústecké Činoherní studio si připomíná 35 let od svého vzniku

Až do prosince si bude ústecké Činoherní studio připomínat 35 let od svého vzniku. Dramaturg divadla Vladimír Čepek ČTK řekl, že diváky nečeká jedna velká akce, kde by divadlo výročí oslavilo. Připravena je celá řada akcí, při kterých vystoupí nejen herci Činoherního studia, ale i hostující soubory. Podle Čepka se divadlo rozhodlo pozvat během podzimu soubory, ve v jejichž hrách často hostují herci ústeckého divadla. Diváci je tak budou moci vidět v rolích, ve kterých se v Ústí nad Labem většinou nepředstavují. Několikrát má přijet divadelní spolek Kašpar, který uvede Hamleta nebo Rosencrantz a Guildenstern, či Švandovo divadlo s hrou Lebka z Connemary. Přijet má i partnerské divadlo z Německa, které zde představí Poručíka z Inishmoru. Na konci listopadu Činoherní studio uvede první premiéru letošní sezony hru Georga Büchnera Vojcek. Premiéry divadlo plánuje celkem čtyři, ještě uvede hru na motivy slavného filmu Klub Rváčů a Malého prince. Poslední titul ještě vybrán není, podle Čepka půjde o nějakou žhavou novinku.

Činoherní studio v Ústí nad Labem vzniklo v roce 1972 jako náhrada za komunistickým režimem zakázané Kladivadlo. Stalo se centrem, kde se mohla realizovat řada umělců, které režim pronásledoval. Divadlem prošla mnoho známých herců jako Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Pavel Zedníček či Karel Roden. Působila zde i řada režisérských osobností jako Ivana Chýlková či Ivan Rajmont. Ústecká scéna je nositelem ceny Divadlo roku 2000, kterou uděluje Nadace Alfréda Radoka. Ročně navštíví Činoherní studio na 11.000 diváků.

Slavnosti v Č. Krumlově překonaly rekord v počtu Václavů

V Českém Krumlově se v sobotu sešlo 71 Václavů a dvě Václavy, čímž byl překonán rekord z minulých let. Všichni se zvěčnili do pamětní knihy města, pro něž je svatý Václav patronem. Od pátku ho připomínají i třídenní Svatováclavské slavnosti, které se letos konají už šestým rokem. V pamětní knize vedené od roku 2004 je nyní 192 podpisů včetně bývalého prezidenta Václava Havla, který ozdobil první stránku. "V této tradici chceme pokračovat, protože je to krásné jméno, významné pro celou zemi. Navíc svatý Václav je druhým patronem města Český Krumlov. Tím prvním je svatý Vít," řekla ČTK místostarostka Jitka Zikmundová. Připomněla, že ve zdejším kostele svatého Víta je kaple svatého Václava, kde se v těchto dnech konají mimořádné prohlídky s odborným výkladem.

Organizátoři odměnili také nejstaršího, již osmdesátiletého Václava Novotného z nedalekých Domoradic, nejmladším a zároveň nejkratším jmenovcem se stal čtrnáctiměsíční Václav Bauer měřící 74 centimetrů. Soutěž ve výšce postavy vyhrál se svými 193 centimetry Václav Svoboda z Vyšného. Třídenní oslavy pokračovaly nocí otevřených muzeí a galerií, při níž deset kulturních institucí pozvalo návštěvníky k prohlídce zdarma. Slavnosti uctívají svatého Václava také jako patrona vinařů i pivovarníků a jsou zaměřeny hlavně na folklor. Deset českokrumlovských restaurací nabízí v těchto dnech speciální svatováclavská menu, tedy jídla české kuchyně připravená podle starých receptů z tradičních surovin. Svatováclavská tradice ve městě sahá k počátkům 14. století - roku 1302 tam byla postavena kaple sv. Václava.

Dřevěný jeřáb na Točníku je funkční středověkou replikou

Středověká technologie vzbuzuje respekt i ve století vesmírných turistů a dříve nepředstavitelných vědeckých objevů. V sobotu se o tom přesvědčili návštěvníci hradu Točník na Berounsku, kteří se stali svědky originálního stavebně historického experimentu. Poběžná kola poháněna silou dvou osob při něm vynesla od paty Královského paláce do výše 20 metrů na korunu zdiva hradu dřevěný jeřáb. "Stačil by na to i jeden člověk, můj sedmiletý syn sám tímto způsobem zvedl 220 kilogramů, jeřáb poháněný lidskou silou je schopen zvednout náklad těžký až jednu tunu," řekl ČTK statik a projektant Vít Mlázovský.

S myšlenkou postavit jeřáb přišli Mlázovský a tesař Petr Růžička. Při stavbě jeřábu vyšli z kresby Stavba věže babylonské z bible Václava IV., stavebníka hradu Točník. "Experiment napovídá, že myšlenka podobného zařízení pochází už ze středověku a není tedy plodem až průmyslové revoluce v 19. století, jak se domnívají někteří lidé," řekl Mlázovský.

Původní myšlenka použít k opravě krovu hradu Točník stroj poháněný lidskou silou, obdobně jako to dělali naši předkové v době jeho výstavby, vznikla vzhledem k nepřístupnost Točníku pro těžkou stavební mechanizaci. "Spočítali jsme, že doprava materiálu moderními prostředky by na Točníku znamenala až 20 procent rozpočtu oprav stavby," uvedl Mlázovský. Původní rozpočet na dopravu mobilními jeřáby se pohyboval kolem 1,5 milionu korun, nákladu na výrobu repliky historického jeřábu se odhadují na 750.000 korun. Samotná oprava krovu Královského paláce přijde na 7,5 milionu korun. Hrazena bude z prostředků Národního památkového ústavu a státní dotace.

Po dokončení opravy Točníku bude jeřáb instalován jako funkční exponát v prostorách tohoto středočeského hradu. S národním technickým muzeem, jemuž stroj patří, má kastelán Petr Zemánek podepsanou smlouvu, že zde bude až do roku 2012. "Chceme upozornit na skutečnost, že 150 let před geniálními návrhy Leonarda da Vinci byl na našem území vyvinut dokonalý stavební stroj, šplhací jeřáb, který je dodnes možné využít v praxi a který je schopen obstát při reálné stavební akci v konkurenci současné techniky," dodal kastelán.

V Telči slavila narozeniny legendární anglická auta Mini

V Telči na Jihlavsku se v sobotu sešlo 86 majitelů legendárních anglických automobilů Mini. Přijeli z Česka, Maďarska, Polska, Slovenska a Rakouska, aby si připomněli výročí zahájení sériové výroby tohoto lidového vozu. Automobily, které se řadě lidí vybaví hlavně jako vozítko Mr. Beana, začaly sjíždět z montážních linek 29. září 1959. "Je to malé, roztomilé auto. Takový trabant západního světa," řekl ČTK s úsměvem Martin Suchánek z brněnského Mini Fan Clubu. Mini vzniklo v době palivové krize jako levné vozidlo s malou spotřebou a přes počáteční rozpaky si s postupem let získalo značnou popularitu.

Autíčka, často typicky tmavozelená nebo červená s bílou střechou, zaplnila historické náměstí Zachariáše z Hradce v Telči a vyvolávala obdiv u místních i turistů. Pak začala rallye z Telče do České Kanady. Mini zdolávala více než 90 kilometrů dlouhou trať kolem jihočeského hradu Landštejn. Mezinárodní setkání Mini se v Česku konalo podesáté, jeho místo se každý rok mění.

Ostrov otevřel komplex barokních památek opravený za peníze EU

Ostrov na Karlovarsku v sobotu zpřístupnil veřejnosti komplex barokních památek, které opravoval od roku 2005 především za peníze z Evropské unie. Náklady na rekonstrukci klášterního areálu a Zámecké zahrady přesáhly 145 milionů korun. Z toho asi 106 milionů korun získalo město jako dotaci z fondů Evropské unie. Bez její podpory by památkový komplex chátral patrně ještě desetiletí, uvedl starosta Jan Bureš. Obnova historického centra v severní části města začala na podzim 2005. Z celkových nákladů na projekt Historický Ostrov zaplatilo zbývajících zhruba 40 milionů korun město a stát. "Pokud bychom ze strukturálních fondů Evropské unie peníze nezískali, do opravy památek bychom se stejně pustili. Záchrana tolika objektů by však trvala ne tři, ale deset let. A patrně bychom projekt nerealizovali v takovém rozsahu," konstatoval Bureš.

Správu a provoz areálu převezmou kromě města i jeho příspěvkové organizace. A to Dům kultury, který bude provozovat objekty v areálu kláštera, a Městský dům dětí a mládeže. Ten bude využívat Ekocentrum, jež také vzniklo v rámci projektu. Podle zástupců města je nyní prioritou oživení areálu a přilákání turistů. Součástí projektu je mimo jiné vznik regionálních a místních propagačních materiálů na podporu cestovního ruchu. Projekt obsahuje také vytvoření naváděcího systému pro motoristy, cyklisty a pěší k památkám v Ostrově. Dále by měl vzniknout informační a orientační systém v areálech památek, zejména zámeckém areálu a areálu kláštera, uvedl manažer projektu Richard Štěpánovský.

Komplex obnovených památek v Ostrově tvoří areál Zámeckého parku, drobných staveb v Zámeckém parku (Slavnostní propyleje, Bílá brána). Dále pak komplex bývalého Piaristického kláštera se souborem sakrálních staveb (kaple svatého Floriána, pohřební kaple svaté Anny, kaple Panny Marie Bolestné a interiér kostela Zvěstování Panny Marie). Celý barokní areál uzavírá klášterní zahrada s ohradní zdí, glorietem - vyhlídkovým altánem.

V Ostrově zmizeli z Ekocentra dva mývalové, možná je někdo ukradl

V Ostrově zmizeli v noci na sobotu z nového Ekocentra v areálu kláštera dva mladí mývalové. Zatím není jasné, jak se mohla zvířata dostat ze své zabezpečené klece. Proto není vyloučeno, že je někdo ukradl. Mývalové měli být jednou z atrakcí Ekocentra, které bylo slavnostně otevřeno jako součást rekonstruovaného klášterního komplexu. Ekocentrum je jedinou novou stavbou, která při obnově klášterního areálu v Ostrově vznikla. Má moderní zabezpečovací zařízení včetně kamerového systému. Jeho záznam nyní budou pracovníci centra prověřovat, aby zjistili, zda zmizení obou mývalů neobjasní. Řediteli centra se příliš nezdá, že by mývalové mohli zmizet z klece vlastním přičiněním.

Berdych nepostoupil do finále, na Beckera nestačil

Český tenista Tomáš Berdych do finále turnaje v Bangkoku nepostoupil. V sobotním semifinále nestačil třetí nasazený hráč na Benjamina Beckera, kterému překvapivě podlehl po setech 6:3, 4:6 a 4:6. Německý tenista si v Thajsku o premiérový titul zahraje s Dmitrijem Tursunovem. Berdychovi patří ve světovém žebříčku desáté místo a po odhlášení Rafaela Nadala, Novaka Djokoviče a Andy Roddicka byl největším favoritem na vítězství. Papírové předpoklady však nenaplnil v duelu s Beckerem, jenž má v žebříčku o 69 příček horší postavení než český tenista.

Ženská fotbalová devatenáctka porazila v kvalifikaci Wales

České fotbalistky do 19 let porazily na turnaji v Makedonii Wales 3:2 a přiblížily se k postupu do hlavní fáze kvalifikace mistrovství Evropy 2008. K tomu potřebují zdolat v úterý domácí celek, při předpokládané výhře Německa nad Walesem by stačila Češkám i remíza. Český tým, který v prvním duelu podlehl 0:6 Německu, tentokrát vedl už 2:0, ale soupeř ještě do přestávky vyrovnal, a to i díky vlastnímu gólu svěřenkyň trenéra Josefa Dobrého. Po změně stran ale rozhodla Krůzová.

Počasí

Je převážně polojasno, teploty v neděli vystoupí na 15 až 19 stupňů Celsia.