Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

ODS odmítla Kalouskův návrh změn v rozpočtovém určení daní

Změna zákona o rozpočtovém určení daní, kterou připravil ministr financí Miroslav Kalousek, nemá podporu ODS. Výkonná rada nejsilnější vládní strany na sobotním jednání v Kladně rozhodla, že současný návrh ministerstva financí je nepřijatelný. Širší vedení ODS premiéru Mirku Topolánkovi doporučilo, aby příští rok inicioval přípravu "koaličně průchodné" změny zákona. Podle ODS by měl odstranit skokové změny v závislosti na počtu obyvatel obcí a zohlednit místa vzniku daní.

Novela, kterou má kabinet projednat v pondělí, měla přinést více peněz především nejmenším obcím do 300 obyvatel, a to hlavně díky nově zavedenému kritériu výměry obce, které zvýhodňuje obce s nízkou hustotou obyvatelstva. Ministerstvo financí také navrhuje snížit počet velikostních kategorií obcí ze 14 na čtyři a zavádí mezi nimi postupné přechody místo současných skokových.

Menší obce si již delší dobu stěžují na diskriminaci při rozdělování peněz. Zhruba 40 starostů v polovině června podepsalo Smlouvu obcí a měst proti daňové diskriminaci. V ní se zavázali, že budou usilovat o změnu současného systému přídělu nárokových státních prostředků. Ke smlouvě se již připojilo na 1100 obcí. Obcím se nelíbí, že stát menším sídlům dává až 6,5krát méně peněz na občana, než kolik získají na obyvatele největší města.

ODS má vyjednávací tým pro prezidentskou volbu

Výkonná rada ODS sestavila v sobotu vyjednávací tým, který má dohodnout podporu pro Václava Klause při prezidentské volbě, která se odehraje příští rok. Členy týmu jsou předseda strany a premiér Mirek Topolánek, první místopředseda ODS Pavel Bém, a předsedové poslaneckého a senátorského klubu ODS Petr Tluchoř a Tomáš Julínek. Čestný předseda ODS Klaus je zatím jasným favoritem volby. Podle místopředsedy ODS a ministra zemědělství Petra Gandaloviče je nešťastné, že koaliční partneři vyjednávají o podpoře kohokoliv proti kandidátovi ODS Václavu Klausovi. Šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) navíc nedávno připustil, že by pro Klause mohli hlasovat i opoziční sociální demokraté, výměnou za to, že členové ODS zvolí Jiřího Paroubka do čela sněmovny.

Smetanovo nábřeží v Praze obsadili chodci a cyklisti

Smetanovo nábřeží v Praze obsadili v sobotu chodci, cyklisti a jezdci na kolečkových bruslích. Jindy rušná komunikace se na jeden den změnila v korzo, na které automobily nesměly. Hlavní město se tím podobně jako stovka dalších měst a obcí v Česku připojilo ke Dni bez aut. Nábřeží bylo vyhrazeno propagaci života šetrného k životnímu prostředí. Letáky a různé materiály nabízely lidem ve stáncích ekologická občanská sdružení. V jednom z nich mohli zájemci například podepsat petici proti dalšímu rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně. Zatímco děti si mohly zaskákat na nafukovacím hradu nebo se projet elektrickým vláčkem, dospělí si mohli koupit u stánkařů pivo a z klidného nábřeží se kochat pohledem na Hrad. Museli ale dávat pozor na tramvaje, jejichž provoz přerušen nebyl. Ostražití proto museli být i jezdci na kolech a koloběžkách, kteří předváděli své umění na různých překážkách. Na to, aby na nábřeží a do Karmelitské ulice nepronikli řidiči v automobilech, dohlíželi strážníci. Navzdory tomu na nábřeží několik vozidel parkovalo a občas i nějaké projelo. Uzavírka, která začala už hodinu po půlnoci, způsobila i komplikace. Například v Karlově ulici stála řada aut, která se na nábřeží nemohla dostat kvůli zákazové dopravní značce a v úzké ulici se nemohla ani otočit.

Dnem bez aut vrcholí Evropský týden mobility, který propaguje ekologické dopravní prostředky. Už v uplynulých dnech měli lidé v mnoha městech možnost seznámit se s novinkami v oblasti dopravní bezpečnosti a s plány měst na zklidnění dopravy. Češi organizují Den bez aut letos popatnácté. Evropská unie akce zaštiťuje ve svých zemích osmým rokem.

Čeští policisté odletěli do mise v Afghánistánu

Pětičlenný policejní tým odletěl v sobotu na misi EU do Afghánistánu. Úkolem Čechů bude mimo jiné v provincii Kunduz nebo ve městě Fajzábád působit jako poradci pohraniční policie nebo experti na vyšetřování. V zemi by také měli předávat svoje zkušenosti týkající se výcviku. O spolupráci české a afghánské policie nedávno v Praze jednal s náměstkem ministra zahraničí Jaroslavem Baštou také afghánský policejní prezident Záhir Aghbar. Neklidná země, roky zmítaná boji, svoji policii nyní reformuje. Afghánistán policii buduje pod hlavním dohledem USA a EU. Aghbar v Praze řekl, že afghánská policie má zájem rovněž o to, aby se její příslušníci vyškolili v České republice. O konkrétní formě školení, které by zajistila Česká republika, chce policejní prezident ještě diskutovat. Policii cvičili čeští experti také v Iráku. Od roku 2003 vojenští policisté proškolili více než 8200 iráckých policistů. Afghánistán patří vedle Iráku k zemím, kde působí i čeští vojáci.

Hasiči si při sobotní soutěži Iron Fireman sáhli na dno sil

Až na dno sil si v sobotu na pražském Pankráci sáhlo asi 40 hasičů z pěti evropských zemí. Účastníci údajně nejtěžší hasičské soutěže Evropy, nazvané Iron Fireman (Železný hasič) 2007, se museli vypořádat s několika náročnými disciplínami a svůj výkon završili výstupem do 26. patra výškové budovy City Empiria. Všechny úkoly požárníci vykonávali v plné výstroji vážící asi 15 až 20 kilogramů. Na vrchol City Empiria navíc stoupali v kyslíkové masce. Pořadatelé závodu, který se letos konal již popáté, na účastníky přichystali úkoly, které měly prověřit hasičské dovednosti a fyzickou kondici. Mezi disciplínami tak bylo například roztažení a sbalení dvou hadic, překonání dvoumetrové bariéry nebo 100 úderů sedmikilovou palicí. Všichni soutěžící se tak zapotili ještě před nejnáročnější částí soutěže, tedy zdoláním 104 metry vysoké budovy.

Se všemi překážkami se letos nejrychleji vypořádal Jan Semrád z Liberce, dva muži závod nedokončili. Soutěže se tentokrát ze zdravotních důvodů nezúčastnil čtyřnásobný šampion Rastislav Pecník z hasičského sboru Banská Bystrica. Letošní ročník soutěže byl věnován památce hasičů, kteří zahynuli při teroristických útocích v New Yorku.

Právo: Gang Berdycha prý připravoval v USA loupež 50 mil. dolarů

Gang zločinců okolo Davida Berdycha před třemi lety podle sobotního Práva připravoval loupež v USA, při které se chtěl zmocnit 50 milionů dolarů, což bylo při tehdejším kurzu více než miliarda korun. Tuto informaci předal prý v srpnu advokát Karel Hájek americkému velvyslanectví v Praze. Advokát informace předal z pověření svého mandanta Luďka Žaluda, který byl v lednu v procesu s Berdychovým gangem nepravomocně odsouzen na 14 let do vězení, píše list. Žalud prý zprávu pro velvyslanectví napsal 27. srpna, když byl v soudní vazbě ve věznici v pražské Ruzyni. Velvyslanectví se podle své mluvčí Victorie Silvermanové k věci zatím nechce vyjadřovat, uvádí Právo. Uloupené peníze měly podle deníku být určeny pro síť obchodů s drogami. Akci prý ale překazilo zatýkání před třemi lety na podzim. Žalud a další nepravomocně odsouzení z gangu kolem Berdycha se zřejmě chystají o těchto skutečnostech hovořit na veřejném zasedání odvolacího senátu pražského vrchního soudu. Líčení začne v úterý 13. listopadu. Trestná činnost Berdycha a desítek jeho kompliců bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Podsvětí se v tomto případě podle žalobců spolčilo s policisty.

Po těžké nemoci zemřel bývalý ministr kultury Milan Lukeš

Po těžké nemoci zemřel v noci na sobotu bývalý ministr kultury a místopředseda vlády České republiky, divadelní kritik Milan Lukeš. Bylo mu 73 let. Historik a překladatel Lukeš působil téměř čtyřicet let na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl profesorem. V 60. letech řídil redakci časopisu Divadlo. V letech 1985 až 1989 vedl činohru Národního divadla v Praze. Po listopadu 1989 byl nejprve členem české vlády, později mimo jiné předsedou Rady Národního divadla a Rady Mezinárodního divadelního festivalu v Plzni. Jako překladatel se věnoval zejména starému a modernímu anglickému a americkému dramatu. Byl také autorem esejů a knih o Williamu Shakespearovi, alžbětinském divadle, Eugenu O'Neillovi a o teorii dramatu. Posledních jedenáct let byl redaktorem časopisu Svět a divadlo.

Na Jesenicko se sjelo na tradiční Pouť tří národů 5000 věřících

Rekordní počet věřících ze tří zemí se sjel v sobotu na Jesenicko, kde se konala tradiční Pouť tří národů. Podle organizátora akce kněze Stanislava Lekavého vystoupilo na poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor na 5000 lidí. Věřící z Česka, Polska a Německa spojil nejen společný výstup po křížové cestě, ale i společná modlitba. Podle organizátora je smyslem pouti i společné sblížení. Navazuje přitom i na dlouholetou tradici tohoto poutního místa, které před lety věřící ze všech tří zemí obnovili společnými silami. "Toto poutní místo je třeba obnovit. To nelze například dekretem, to musí lidé pochopit a projevit vzájemnou důvěru, která byla v těchto národech v minulosti těžce narušena," doplnil Lekavý, který dnes v rámci pouti získal za sblížení národů cenu Zlatého srdce od Kruhu přátel česko-německého porozumění. Historie poutního místa, kam před druhou světovou válkou přicházelo na 100.000 věřících ročně, začala v roce 1647. Tehdy tu podle legendy byla z vyšší moci před švédskými vojsky zachráněna matka a její právě narozené dítě.

Společnost Franze Kafky dokončila souborné vydání Kafkova díla

Společnost Franze Kafky dokončila vydávání díla slavného spisovatele, nejvýznamnějšího představitele okruhu pražských německy píšících spisovatelů počátku 20. století. V těchto dnech vychází závěrečný 13. svazek Edice Dílo Franze Kafky s názvem Dopisy přátelům a jiná korespondence. "Čeští čtenáři mají poprvé k dispozici kompletní české vydání díla velkého spisovatele moderní literatury a slavného pražského rodáka. Projekt trval deset let a stál bezmála tolik milionů korun, sdělila ČTK Daniela Uherková ze Společnosti Franze Kafky. Společnost pořádá 25. září k dokončení kafkovské edice slavnostní večer, na kterém přiblíží odborníci na Kafkovo dílo a zástupci společnosti právě desetiletou práci na souborném vydání jeho děl. Společnost Franze Kafky zahájila vydávání souborných Kafkových spisů v roce 1997 - dlouho očekávaným a do češtiny dosud nikdy nepřevedeným svazkem Kafkových deníků z let 1909 až 1912. Díla vycházejí pouze v novějších překladech, s výjimkou některých Kafkových povídek a románového fragmentu Zámek, které vyšly ve starším překladu Vladimíra Kafky.

Šaldovo divadlo zahájilo sezónu Bludným Holanďanem

Slavnostní premiérou opery Richarda Wagnera Bludný Holanďan zahájilo v pátek Liberecké divadlo F. X. Šaldy novou divadelní sezonu. Inscenace se zařadí mezi nejdražší představení posledních let. Německý titul by se měl udržet v repertoáru divadla zhruba dva roky a měl by přilákat také Němce. ČTK to dnes řekl ředitel divadla František Dáňa. "Počítáme s diváky z nedalekého Saska, odkud k nám již nyní na opery míří zájezdy a jejich počet roste," dodal Dáňa s tím, že německé tituly sice nejsou tak zpěvné jako italské, ale Wagner si publikum jistě najde. Náklady na Bludného Holanďana převýšily průměr kvůli honorářům pro hostující umělce nebo kvůli výpravné scéně a kostýmům, jejichž autorem je Daniel Dvořák, šéf Národního divadla v Brně. V hlavní roli se představil Richard Haan, který se bude v reprízách střídat s Daliborem Tolašem.

Nově otevřená vyhlídka nabízí nevšední pohled na Hrad

Neobvyklý pohled na Pražský hrad se naskytne lidem z nově zpřístupněné takzvané Masarykovy vyhlídky. Nachází se v odlehlé části hradních zahrad. Vyhlídka a nová cesta, která k ní vede, byla dnes slavnostně otevřena. Vyhlídka vznikla podle projektu hradního architekta Josipa Plečnika začátkem 20. let minulého století. Z terasy s lavičkami lidé vidí odvrácenou stranu Hradu. Původní prvorepubliková přístupová cesta k vyhlídce vedla terasami osázenými vinnou révou, která symbolicky připomíná existenci vinice již ve středověku. Původní cestu nyní nahradila jiná. Návštěvníci po ní dojdou na vyhlídku z Jeleního příkopu. Štěrková cesta vznikla podle návrhu studenta Českého vysokého učení technického Jana Pavla Vlčka, který zvítězil v architektonické soutěži. Podnět k ní dala prezidentova choť Livia Klausová.

Úspěšné léto na Dlaskově statku skončilo posvícením

Mimořádně dobrá letní turistická sezona skončila v sobotu na Dlaskově statku u Turnova posvícením s krajovými specialitami. Muzeum Českého ráje u Turnova připravilo také ukázky řemesel, folklorní vystoupení, country hudbu a divadelní pohádky. Bohatý program, doprovázený slunečným, teplým počasím, přilákal na statek zhruba 1000 dětí a dospělých. ČTK to řekla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. "Po celé léto jsme měli na Dlaskově statku výjimečnou návštěvnost, byla o hodně vyšší než loni. O prázdninách chodilo až 300 lidé denně, průměr se pohyboval okolo 200," dodala Jakouběová. Podle ní k úspěšné bilanci přispěla nová expozice o podomácké výrobě, oživená figurami řemeslníků. Při sobotním posvícení nabídl Dlaskův statek příchozím ochutnávky bramboráků, zelňáků, houbového kuby a polévky hladké ančky. "Ančka patřila mezi všední jídla našich předků, dělala se z mléka a patřily do ní těstové knedlíky," podotkla Jakouběová. Děti si mohly vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu, viděly také pletení košíků a košťat nebo práci s ovčí vlnou na kolovrátku. Folklorní soubor Furiant se staral o zábavu a také o vaření. Dlaskův statek bude v Dolánkách otevřen do konce října, na listopad se zavře a v prosinci se tam objeví nová výstava. Návštěvníci se na ní dozvědí, jak se lidé před několika staletími chystali na Vánoce a jak je prožívali. Dlaskův statek pochází z roku 1716 a patří k nejvýznamnějším památkám lidové architektury v Pojizeří. Muzeum si ho pronajímá od soukromé majitelky, které se vrátil v restituci.

Útěk paviána Heika skončil po dvou dnech na golfovém hřišti

Chovatelé v sobotu krátce po 17:00 chytili paviána Heika, který před dvěma dny uprchl z brněnské zoo. Opičák byl zasažen šipkou z narkotizační pušky poté, co vzbudil velkou pozornost návštěvníků golfového hřiště v Jinačovicích u Brna. Heiko je v pořádku a bude co nejdříve přepraven do zoo, řekl ČTK krátce před transportem zvířete její ředitel Martin Hovorka. Heiko je zástupcem vzácného paviáního poddruhu dželada. Ze zahrady unikl ve čtvrtek po poledni poté, co byla kvůli technické závadě přerušena dodávka proudu do elektrického ohradníku u výběhu dželad. Heiko pak potrápil chovatele i strážníky. Opičák měl sice pronásledovatele stále v patách, přesto se mu dařilo unikat. Pohyboval se nejprve ve vzdálenosti asi půl kilometru od zahrady v okolí letiště v Brně-Medlánkách. Odchytit se jej nepodařilo ani poté, co chovatelé vytvořili ve čtvrtek rojnici, do níž začlenili také přihlížející novináře. O den později se Heiko vzdálil ještě dál, a to do Jinačovic, kde je jedno z největších golfových hřišť na jižní Moravě.

Muž rozpůlil na břichu dobrovolníka samurajským mečem 81 jablek

Matěj Ježek rozpůlil v sobotu odpoledne na náměstí v Postoloprtech samurajským mečem na nahém břichu dobrovolníka Martina Horáčka za tři minuty 81 jablek. Pod dohledem komisaře z agentury Dobrý den tak ustanovil nový český rekord v této disciplíně, který bude zapsán v tuzemské mutaci Guinnessovy knihy rekordů. Divácky atraktivní půlení jablek na nahém těle na čas bylo součástí slavnosti Ahoj léto. Kromě kolotoče a stánků s občerstvením a nejrůznějším zbožím lidé mohli zhlédnout představení mažoretek, vystoupení dechové kapely či show mistra světa v práskání bičem.

Špotáková hodila český rekord a opět vyhrála finále Grand Prix

Oštěpařka Barbora Špotáková zvítězila stejně jako loni na Světovém atletickém finále ve Stuttgartu a sobotní triumf navíc ozdobila českým rekordem 67,12 metru. Svým hodem z úvodní série vylepšila o pět centimetrů výkon, kterým si před necelým měsícem v Ósace zajistila titul mistryně světa. Nikola Brejchová obsadila šesté místo. Špotáková potvrdila i v posledním velkém závodu sezony, že je mistryní prvních pokusů. Hned na úvod soutěže ochromila soupeřky a udělala rázný a rozhodující krok za obhajobou prvenství, které je spojeno s prémií 30 tisíc dolarů (zhruba 590 tisíc korun). Před ní dokázala vyhrát finále Grand Prix z českých atletů jen diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová v letech 2003 a 2004.

Za šestadvacetiletou závodnicí pražské Dukly skončily její velké německé soupeřky a zbylé medailistky z Ósaky. Druhá byla Steffi Neriusová, jež hodila o 2,22 metru méně, a třetí byla Christina Obergföllová, které Špotákové vrátila nedávnou porážku ze závěrečného mítinku Zlaté ligy v Berlíně.

Češi vyhráli čtyřhru a v baráži se Švýcarskem vedou 2:1

Čeští tenisté se přiblížili udržení ve Světové skupině Davisova poháru. V baráži se Švýcarskem vedou po sobotě 2:1, když ve čtyřhře Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem odvrátili mečbol a v pětisetové bitvě udolali Rogera Federera a Yvese Allegra. Češi vyhráli 3:6, 5:7, 7:6 a dvakrát 6:4 a získali možná klíčový druhý bod. Nyní potřebují vyhrát jednu ze dvou nedělních dvouher. V nich nejdřív nastoupí Berdych proti světové jedničce Federerovi, pak se utkají týmové dvojky Štěpánek a Stanislas Wawrinka.

Kanoisté do finále nepostoupili, Mašek ale vyjel olympijské místo

Čeští kanoisté se na mistrovství světa ve vodním slalomu do finále neprobojovali. Jan Mašek však díky 14. místu v semifinále vybojoval pro Českou republiku místo na olympijských hrách v Pekingu, protože v redukovaném pořadí se vešel do první desítky. Stanislav Ježek skončil v Brazílii šestnáctý, Tomáš Indruch obsadil 22. místo.

Právo: MV chce stáhnout policii z fotbalových stadionů

Za bezpečnost při fotbalových zápasech na tuzemských stadionech by měli v budoucnu plně zodpovídat pořadatelé. Napsalo to dnešní právo s odvoláním na návrh ministerstva vnitra, který má deník k dispozici. Policie by se tak ze stadionů úplně stáhla. Její vedení nyní vyjednává s Českomoravským fotbalovým svazem o tom, jak by měl nový systém fungovat.

Motocyklista Pešek odstartuje v Motegi z osmého místa

Motocyklista Lukáš Pešek odstartuje do nedělní Velké ceny Japonska na okruhu v Motegi z osmého místa. Oproti páteční úvodní části si dnes o dvě příčky pohoršil, nicméně zůstal ve druhé řadě. Ve čtrnáctém závodu seriálu mistrovství světa si již poosmé v sezoně zajistil pole position Ital Mattia Pasini, vedle něj se postaví domácí jezdec Tomojoši Kojama, maďarský lídr nejslabší kubatury do 125 ccm Gábor Talmacsi a Španěl Hector Faubel. Pešek tak bude mít před sebou všechny soupeře, kteří jsou na tom lépe i v průběžném pořadí šampionátu včetně Kojamy, na jehož třetí příčku ztrácí český reprezentant 22 bodů. Přesto byl se svým strojem Derbi mnohem spokojenější než v pátek. "Udělal jsem pár chyb, ale před závodem jsem optimistou, protože motor i nastavení už bylo dobré. To je mnohem důležitější než čas, jaký jsem dnes zajel," uvedl Pešek na stránkách svého týmu Valsir Seedorf Derbi racing.

Počasí:

V neděli má být slunečno nebo polojasno, ráno se ještě ojediněle udrží mlhy. Teploty vystoupí maximálně na 19 až 23 stupňů Celsia, na horách bude kolem 16 stupňů.