Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Americký průzkum: Češi nechtějí americký radar na svém území

Srpnový průzkum americké společnosti Opinion Research Corporation (ORC) ukázal, že v Česku převažují odpůrci amerického protiraketového radaru. Na svém území ho nechce 51 procent lidí, opačně uvažuje asi třetina Čechů a zhruba desetina neví. Podle průzkumu jen každý pátý Čech je dobře obeznámen s otázkou amerického radaru v Česku. Průzkum nechala vypracovat americká nezisková organizace Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA). Prezident MDAA Riki Ellison míní, že mezi občany není o věci dost informací. Protiraketový radar navrhují v ČR postavit Američané. Vláda začala o radaru jednat, přestože mu veřejnost není nakloněna. Konečné rozhodnutí musí Američanům sdělit příští rok, nezbytné smlouvy musí schválit parlament.

Langer a Bublan očekávají další vlnu odchodů policistů

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) i předseda bezpečnostního sněmovního výboru a stínový ministr vnitra František Bublan (ČSSD) očekávají po Novém roce další vlnu odchodů policistů. Shodli se na tom v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Bublan odhaduje, že policii by pak mohlo chybět až 5000 lidí, nyní je to asi 3300. Policisté začali ve větší míře odcházet od začátku letošního roku, kdy vstoupil v platnost nový zákon, který mění pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Celkem jde zhruba o 72.000 lidí. Zákon zrušil příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Na druhou stranu jim však prodlužuje dovolenou, zkracuje týdenní pracovní dobu a měl jim plošně zvýšit základní platy. Langer uvedl, že 94 procent policistů si v prvním pololetí letošního roku ve srovnání s rokem 2006 polepšilo. Průměrný plat policisty vzrostl o 3400 korun a je nyní vyšší než 31.000 korun.

Parkanová: Hlučínský záchranný prapor by mohl přejít k hasičům

Záchranný prapor z Hlučína na Opavsku by se mohl stát součástí hasičského sboru. Uvedla to ministryně obrany Vlasta Parkanová v pořadu Nedělní partie televize Prima v souvislosti s plánovanou transformací armády. Podle některých informací se počítá se zrušením dvou až tří z celkem šesti armádních záchranných praporů. Ministerstvo obrany však podle Parkanové nechce prapory rušit, ale transformovat je tak, aby mohly efektivněji využívat svých prostředků. Prapory jsou začleněny do integrovaného záchranného systému země a pomáhají například při povodních. Materiál o transformaci armády do roku 2010 předloží ministryně vládě do konce září. Dokument reaguje na snížení rozpočtu obrany. Armáda by měla v příštím roce podle nejnovějšího návrhu ministerstva financí získat 54,195 miliardy korun. To je sice téměř o miliardu více než letos, avšak ve vztahu k hrubému domácímu produktu to je jen 1,46 procenta HDP. Původní plány pro armádu počítaly se dvěma procenty HDP. Armáda kvůli snižujícím se výdajům plánuje zrušení čtyř až pěti velkých vojenských posádek, kterých je kolem 25. Uvedl to náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Oproti původním plánům navíc vojáci nakoupí menší počet lehkých obrněných vozidel.

Českou misi v Kongu hlídají policisté

Český zastupitelský úřad v Kongu hlídají po pátečním rabování místní policisté. V pondělí bude mise normálně pracovat. Uvedla to mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Do úřadu vniklo několik desítek lidí, kteří asi hodinu vystěhovávali vybavení kanceláří. Většinu věcí se ale podle Opletalové podařilo vrátit zpět. Nikomu z pracovníků se nic nestalo. Příčinou rabování byl prý soudní spor o budovu, v níž si zastupitelský úřad pronajímá místnosti. O vlastnictví objektu se přou dvě soukromé osoby původem z Konga. Soud nyní rozhodl ve prospěch jedné z nich, avšak odpůrce se odvolal. Česká republika kvůli události předala protest konžskému velvyslanci v Praze. Ministerstvo zahraničí současně začalo uvažovat o změně sídla českého zastupitelského úřadu v Kinshase.

Letiště Praha bude privatizováno do konce roku 2008

Stát zprivatizuje Letiště Praha do konce roku 2008. V nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. Výnos z privatizace navrhuje ministr převést do Státního fondu dopravní infrastruktury. Jaký podíl si stát v letišti ponechá, zatím není jasné. Podle Řebíčka jsou možné různé varianty podílů. To se vyjasní v průběhu transformace státního podniku Letiště Praha na akciovou společnost. Řebíček nevyloučil, že určitý podíl může získat město Praha nebo Středočeský kraj. Podle tisku by mohla Praha získat 34 procent. Ministerstvo dopravy ve středu předá vládě materiál s návrhem harmonogramu privatizace. Její forma zatím podle Řebíčka není stanovena. Na prodeji Letiště Praha by mohl stát vydělat 70 až 90 miliard korun. Pražské letiště v loňském roce hospodařilo s čistým ziskem 935 milionů korun. Podle celosvětové ankety World Airport Awards je nejlepší ve střední a východní Evropě.

V Zábřehu hořelo na nádraží, stanice byla mimo provoz

V neděli v poledne hasiči likvidovali požár v provozní budově vlakového nádraží v Zábřehu na Šumpersku. Kvůli požáru bylo nádraží na hlavní trase mezi Olomoucí a Prahou přes hodinu mimo provoz. Omezení se dotklo asi devíti spojů, některé vlaky měly až hodinu a půl zpoždění. Od 14:00 byl provoz obnoven bez omezení. Příčinu požáru vyšetřují hasiči, škoda zatím nebyla vyčíslena. Podle operačního důstojníka olomouckých hasičů požár vypukl v dopravní kanceláři provozní budovy. Hasiči ze Šumperku a Zábřehu oheň zlikvidovali, budova byla ale silně zakouřená. Na místo přijeli i hasiči Českých drah. Vlakové nádraží v Zábřehu se nedávno dočkalo rozsáhlé rekonstrukce a modernizace. Součástí akce za zhruba 130 milionů korun byla výstavba nové odbavovací haly, oprava historické výpravní budovy či vybudování nového podchodu k nástupištím.

Židé si v Terezíně připomněli oběti nacismu

V krematoriu v Terezíně si při tryzně Kever Avot Židé připomněli oběti nacistické genocidy. Pomodlili se nejen u kremačních pecí, ale i na pamětním místě u Ohře, kde nacisté do řeky sypali popel obětí. Židé se tradičně v neděli před židovským Novým rokem, který připadl na tuto neděli, chodí modlit k hrobům svých rodičů. Podle vrchního zemského rabína Karola Sidona ale mnozí ze starších Židů nevědí, kde hrob jejich rodičů leží, protože je během války zabili nacisté. Proto se chodí symbolicky modlit do Terezína, kde řada jejich rodičů zahynula nebo odkud byli posláni na smrt do vyhlazovacích táborů. Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti pak prošlo na 32.000 mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce pak v jiných nacistických táborech. Od roku 1947 jejich památku připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín. V roce 1997 k památníku přibyla expozice v Magdeburských kasárnách, kde je možné například vidět repliku ubikace v terezínském ghettu či exponáty věnované umění v něm.

V Praze proběhne další FORUM 2000

Počátkem října bude Praha již tradičně hostit mezinárodní konferenci Forum 2000. Byli na ni pozváni například bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, britský expremiér Tony Blair, někdejší prezident Íránu Sejjed Mohammad Chátamí či íránská právnička a nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová. Na třídenní akci konanou pod záštitou bývalého prezidenta Václava Havla se její organizátoři snaží pozvat také zahraniční disidenty. Přijet tak má mimo jiné běloruský Aljaksandr Milinkevič, účast zástupců opozice z Kuby či Kazachstánu je zatím otevřená. Ředitel Nadace Forum 2000 Oldřich Černý se obává, že ani letos jim jejich vlády neumožní přijet. Mezi pozvanými hosty je také šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, hlavní zahraniční zpravodajka CNN Christiane Amanpourová, francouzský filozof André Glucksmann a další desítky osobností z Česka a zahraničí. Hlavními tématy jedenáctého ročníku konference budou svoboda a odpovědnost. Debatovat se bude na téma mládež a radikalizace menšin v globálních městech či ochrana vodních zdrojů. Závěrečný den se bude na Žofíně konat diskuse významných filozofů a představitelů různých náboženství. Během konference se uskuteční řada doprovodných akcí, jako jsou kulaté stoly, semináře, workshopy a výstavy.

Havlovo Odcházení uvede zřejmě Divadlo na Vinohradech

Nová hra Václava Havla Odcházení bude mít svou premiéru zřejmě v Divadle na Vinohradech. Smlouva mezi touto pražskou scénou a agenturou Aura-Pont, která zastupuje autora, by měla být uzavřena během příštího týdne. Uvedl to ředitel vinohradského divadla Jindřich Gregorini. Předpokládá, že v jedné z hlavních rolí se objeví Dagmar Havlová, která se na Vinohrady po letech vrátila loni v březnu jako host ve hře amerického dramatika Israela Horovitze Chvíle pravdy. Na podzim tu má začít zkoušet roli v Čechovově Višňovém sadu. Václav Havel psal hlavní ženskou roli ve své nové hře právě pro Dagmar Havlovou a nechtěl se této představy vzdát. Národní divadlo, s nímž Havel jednal o uvedení své novinky, však s obsazením Dagmar Havlové nepočítalo. Z uvedení Havlova Odcházení na první scéně proto sešlo. Hru však už překládají přední bohemisté do hlavních světových jazyků a jazyků zemí Visegrádu. Aura-Pont jedná také o licenčních smlouvách s partnery v Německu a Itálii. O britskou premiéru projevily zájem dvě scény včetně Royal Shakespeare Company. Zájem má Slovenské národní divadlo v Bratislavě, pro něž ho překládá Milan Lasica. V USA, kde Havel během svého zimního pobytu hru psal, se o americkou premiéru ucházejí tři divadla.

Dirigent Zdeněk Mácal u České filharmonie končí

Šéfdirigent České filharmonie Zdeněk Mácal v sobotu oznámil, že ve své funkci končí. Potvrdil to mluvčí instituce Daniel Sobotka. Mácal orchestr o svém záměru informoval v Rakousku, kde se filharmonie zúčastnila hudebního festivalu. Podle Sobotky šéfdirigenta k jeho rozhodnutí zřejmě vedly negativní novinové kritiky z poslední doby. Zda Mácal povede filharmonii na dalších koncertech, je podle mluvčího nejisté. O naplnění své smlouvy bude teprve jednat s ředitelem České filharmonie Václavem Riedlbauchem. Mácalova smlouva je platná do příštího roku. Jednasedmdesátiletý Mácal žil po srpnové okupaci roku 1968 v exilu, působil zejména v USA. V čele České filharmonie je od roku 2003.

Jiří Bělohlávek uzavřel BBC Proms v Londýně

Český dirigent Jiří Bělohlávek v sobotu společně se Symfonickým orchestrem BBC (BBCSO) zakončili letní koncertní sérii BBC Proms. Večer se podle očekávání proměnil ve velkou hudební party, které se letos zúčastnila i bývalá ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová. Na sobotním tradičním Posledním večeru Proms nabídli Bělohlávek a orchestr BBC posluchačům díla Antonína Dvořáka, Julia Fučíka, Manuela Ponceho, Maurice Ravela a tradicí zakotvenou sérii anglických vlasteneckých písní od Elgarovy Země naděje a slávy, přes pochod Rule Britannia po Jerusalem a národní hymnu. Tradicí Posledního večera Proms je i krátký vtipný projev dirigenta. Bělohlávek byl prvním dirigentem závěrečného koncert ve více než stoleté historii PROMS, který nemá angličtinu jako mateřský jazyk. V závěru projevu, který v přímém přenosu vysílala televize a byl i na internetu, pozdravil v češtině své krajany: "Speciální pozdrav posílám všem mým drahým v Čechách, na Moravě a na Slovensku." Letošní BBC Proms překonaly dosavadní rekordy v návštěvnosti - hudbu si přišlo poslechnout přes 270.000 lidí. V Royal Albert Hall a Cadogan Hall bylo 40 z asi 80 koncertů vyprodáno.

V Bečově zpřístupnili sklepy s lednicí ve skále

Na zámku Bečov si o víkendu mohly stovky návštěvníků mimořádně prohlédnout bývalé pivovarské sklepy včetně přírodní lednice, která sloužila k uchovávání piva. Lednice byla vytesána do skály, kde i přes léto bylo velmi chladno, takže led, který sem v minulosti dováželi, tu vydržel velmi dlouho. Sklepy zatím nejsou běžně přístupné zejména kvůli bezpečnosti návštěvníků. V dlouhodobé koncepci se ale o trvalém zpřístupnění uvažuje. Zpřístupnění sklepů bylo příspěvkem Bečova ke Dnům evropského dědictví. Během Dnů se otevřelo přes 500 památek státních, krajských a obecních, 367 církevních, ale i skoro stovka památek v soukromém vlastnictví. Prohlídku architektonických, technických, sakrálních i přírodních památek doplnilo kolem 500 akcí. Dny evropského dědictví se v Evropě a zároveň i v ČR konají od roku 1991. Národní zahájení se každým rokem koná v jiném městě. Letos proběhlo v Uherském Hradišti. Národním tématem letošních dnů jsou Památky, řemesla a lidová kultura.

Zámek v Náměšti oživila Prodaná nevěsta

Návštěvníci zámku v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku o tomto víkendu potkávali významné historické osobnosti, ale i kuchtíky, služky a postavy z opery Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Během recesistické akce Oživený zámek si kostýmy obléklo přes 120 dobrovolníků z okolí. Zahráli i významné státníky a hudebníky, kteří v zámku kdysi pobývali. Netradiční prohlídka trvala skoro dvě hodiny. Prodané nevěstě bylo věnováno několik divadelních obrazů doprovázených reprodukovanou i živou hudbou. V dalších pokojích návštěvníci viděli československé prezidenty Edvarda Beneše a T. G. Masaryka či nejvyššího představitele bývalého Sovětského svazu Leonida Iljiče Brežněva, kteří v zámku kdysi skutečně pobývali. Dvoudenní akce Oživený zámek se letos konala poosmé, divadelní obrazy se pravidelně obměňují. Podobně jako dříve netradiční prohlídky i v tomto roce přilákaly kolem 2000 návštěvníků.

Češi v San Marinu vyhráli, přišli ale o Kollera

Čeští fotbalisté vyhráli v sobotním kvalifikačním utkání na hřišti San Marina 3:0 po brankách Rosického, Jankulovského a Kollera. Ten dokonce vstřelil svůj jubilejní padesátý gól v reprezentaci. Češi se ale s nejhorším evropským týmem pořádně natrápili, slabý soupeř jim kladl nečekaný odpor. Jan Koller navíc dostal podruhé v kvalifikaci žlutou kartu a nemůže nastoupit ve středu v Praze proti Irsku v klíčovém utkání kvalifikace. Trenér Karel Brückner byl přes tříbrankovou výhru nespokojen. Už hodinu po skončení zápasu povolal pro středeční hru s Iry sparťana Libora Doška. Devětadvacetiletý útočník se bude hlásit už na nedělním odpoledním tréninku na Strahově. ČTK to řekl mluvčí reprezentace Lukáš Tuček. Pokud Došek na Letné ve středu nastoupí, bude to jeho reprezentační premiéra. V lize nastřílel už 64 branek.

Čech překonal rekord, odchytal 24 zápasů bez gólu

Fotbalový brankář Petr Čech odchytal v sobotu v San Marinu 24. reprezentační duel bez inkasovaného gólu. To nedokázal žádný z jeho předchůdců. O jeden zápas bez branky méně mají na kontě Ivo Viktor a Pavel Srníček. Čech se nedávno dostal do Klubu ligových brankářů díky stovce odchytaných zápasů s čistým kontem v různých nejvyšších soutěžích.

Čeští skeetaři získali na mistrovství světa stříbro

Stříbrem v soutěži družstev ve skeetu zakončili čeští střelci mistrovství světa v brokové střelbě v Nikósii. Trojice Leoš Hlaváček, Jan Sychra a Břetislav Doleček prohrála o dva terče jen s domácími Kypřany, Hlaváček navíc po dramatickém rozstřelu postoupil do finále soutěže jednotlivců a skončil pátý.

Hlaváčová nepřekonala rekord na La Manche

České plavkyni Yvettě Hlaváčové se v sobotu nepodařil pokus o dosažení absolutního rekordu v přeplavání kanálu La Manche. Hlaváčová doplavala z Anglie do Francie v čase 7 hodin a 53 minut a zůstala tak 28 minut za svým loňským časem. Rekord tak stále drží Bulhar Petar Stojčev, který 25. srpna dosáhl času 6:57:50. Hlaváčová je nejrychlejší ženou, když před rokem přeplavala úžinu mezi Anglií a Francií za 7:25:16. Tohoto výkonu přitom dosáhla při pokusu zdolat La Manche oběma směry.

Pátrání po českém potápěči v Rakousku bezvýsledné

Pátrání po českém potápěči, který v sobotu zmizel v jezeře Attersee v Horních Rakousích, bylo zatím bezvýsledné. Záchranáři kvůli silným vlnám nemohli během neděle využít speciálních kamer, které by umožnily prozkoumat jezero i v největší hloubce. Muž se potápěl se svými přáteli v lokalitě Schwarze Brücke u obce Weyregg, která je prý určena jen zkušeným sportovcům a bývá často podceňována. Ostatní potápěči spustili poplach, když se ani po dvou hodinách nevynořil. Jezero je zde hluboké bezmála 170 metrů a teplota vody se tady v tomto období pohybuje kolem pěti stupňů Celsia.

Počasí:

V pondělí se od severozápadu zatáhne a bude pršet. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia, na horách bude kolem 8.