Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Premiér se dohodl s kritiky reformy z řad ODS

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se v neděli dohodl s kritiky změn v návrhu finanční reformy z řad občanských demokratů, informovala Česká televize. Několika poslancům kolem exministra financí Vlastimila Tlustého se nelíbilo, že by daňové zatížení bylo v roce 2009 údajně vyšší než o rok před tím. Topolánek jednal s odpůrci návrhu již v pátek, ale bez výsledku. Až v neděli se dohodli na úpravě slev na dani v roce 2009. Střední příjmová skupina by neměla být kvůli reformě postižena při srovnání roků 2008 a 2009 propadem příjmů. Pro reformu by tak mělo v úterý hlasovat všech 81 poslanců ODS.

ČT informovala, že plán ODS počítá s prosazením změn ve slevách na dani při projednávání zákonů v Senátu. Tam má koalice pohodlnou většinu. Tlustý v České televizi řekl, že Topolánek nyní dohodu s "rebely" z ODS probere s koaličnímu partnery. Výsledek jednání označil za kompromis.

Náměstek ministra financí Ivan Fuksa (ODS) se přiklání k tomu, aby jakákoliv změna návrhu reformy byla uplatněna až v příštím roce. "Budeme znát efekty toho, jak se vyvíjí stávající návrh a nebudeme zároveň v časovém presu. Zároveň bychom mohli v roce 2008 uskutečnit druhou třetinu (reformy), která spočívá v masivním rušení odečitatelných položek nebo daňových zvýhodnění a k tomu udělat případnou korekci," řekl Fuksa novinářům.

Lidovec Hovorka svůj odmítavý postoj k reformě ještě zváží

Poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka ještě zváží svůj odmítavý postoj k vládnímu návrhu reformy veřejných financí. Definitivně se chce rozhodnout až v úterý po jednání poslaneckého klubu své strany. Uvažoval i o možnosti, že by při rozhodujícím hlasování opustil jednací sál, aby neposílil řady opozice a také snížil počet hlasů nutných pro schválení reformy, což dříve odmítal. Hovorka to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Změna jeho postoje prý bude záležet i na tom, zda také ODS bude ještě ochotna "k nějakému jednání". Své požadavky ale nechtěl nyní prozradit.

Poslanec dříve označil za nepřijatelné to, že se koalice nedokázala dohodnout na osvobození dětí od poplatků u lékaře. S poukazem na pasáž listiny základních práv a svobod, podle níž mají občané nárok na bezplatnou zdravotní péči za podmínek stanovených zákonem, se Hovorka domnívá, že tento krok může být protiústavní. Kompromisní návrh, na kterém se dohodli lídři koalice, počítá s tím, že budou poplatky u lékaře platit všechny děti. Kompenzovat by to ale měla daňová sleva na dítě, která by měla činit 240 korun ročně, což odpovídá osmi návštěvám lékaře.

Kalousek připouští větší slevy na dani, pokud klesnou výdaje

Zvažované zvýšení slev na dani z příjmů, na kterém se dnes dohodli poslanci ODS s premiérem Mirkem Topolánkem výměnou za podporu reformy veřejných financí ve sněmovně, možné je. Ale jen za předpokladu adekvátního snížení rozpočtových výdajů. ČTK to řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). "Každé zvýšení slev na dani znamená propad příjmů ve státním rozpočtu a musí jej tedy doprovázet snížení výdajů ve střednědobém výhledu, který schválila vláda," uvedl.

Podle Kalouska ODS nyní řeší problém, který si sama vytvořila, když 13. července prosadila pozměňovací návrh své expertní skupiny k vládnímu návrhu reformy. Dodal, že ODS znala dopady reformy od poloviny července a od té doby se na návrhu nic neměnilo. "Důrazně odmítám, že by se dodatečně v noci minulý týden na návrhu něco měnilo," reagoval na slova svého náměstka Ivana Fuksy v televizním pořadu Otázky Václava Moravce.

Pospíšil připravuje novelu zákona o soudcích

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce začátkem října vládě předložit návrh novely zákona o soudech a soudcích. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Pospíšil se shodl se stínovou ministryní spravedlnosti za ČSSD Marií Benešovou na tom, že není udržitelná současná situace, kdy jsou soudní funkcionáři v podstatě neodvolatelní. Podle ministra takový stav nastal, protože Ústavní soud zrušil části zákona, které upravovaly odvolávání soudních funkcionářů. Ministerstvo má prý již připraveny tři různé verze, jak soudní funkcionáře odvolávat.

V polovině září chce ministr svolat pracovní setkání se zástupci politických frakcí, aby se dozvěděl jejich stanovisko k návrhům. V případě jedné verze by prý byla potřeba i změna ústavy, takže by k jejímu prosazení v parlamentu byla nutná i podpora opozičních stran. Nejpozději počátkem října by pak návrh zákona měl být předložen vládě, řekl Pospíšil. Jednou z úprav, které chce ministerstvo navrhnout, má být podle Pospíšila i zpřísnění kárné odpovědnosti soudců. Ministerstvo by zřejmě chtělo prosadit, aby v kárných senátech zasedali i jiní lidé než soudci.

Podle Benešové bude novela v každém případě krokem vpřed, protože situace justice je v současnosti neúnosná. Prosazuje ale s ČSSD zavedení časově omezeného mandátu pro soudní funkcionáře. Zda by to mělo být na čtyři nebo pět let, případně i s možností opakování, má být podle ní otázkou debaty, které se nebrání ani Pospíšil.

Při cestách do zahraničí zemřelo od června 52 českých občanů

Letošní letní sezona se stala osudnou už pro 52 Čechů, kteří zemřeli při svých zahraničních cestách. Nejvíce, až 12 lidí, zahynulo v Chorvatsku. Následuje Slovensko se šesti případy. Z Itálie se nevrátilo pět Čechů stejně jako z Rakouska. Čtyři lidé zahynuli v Německu. Mezi časté příčiny úmrtí patří utonutí, infarkty, dopravní kolize, pády, nehody v horách a sebevraždy, informovalo ČTK ministerstvo zahraničí, které zveřejnilo statistiky od půlky června do poloviny srpna. Naposledy v rakouských Alpách zemřel ve středu na infarkt dvaašedesátiletý český turista. Stalo se to při horské túře na Velký Pyhrngas. Statistiky připomínají například, že tři čeští turisté našli smrt v Kambodži při leteckém neštěstí. V Norsku, Bolívii a Pákistánu zemřeli horolezci, v Polsku si vyžádala život havárie motorového kluzáku. Konzulové museli řešit úmrtí i v dalších zemích Evropy a v Tunisu.

Konzulární pracovníky ale nejčastěji zaměstnávají ztráty a odcizení cestovních dokladů a jejich náhrada. "Následuje asistence konzulárních úředníků při případech omezení osobní svobody českých občanů a při případech, kdy se čeští občané stali účastníky dopravních nehod," zmínilo ministerstvo. Konzulární oddělení také pomáhají s obstaráním peněz, když se turista ocitne v nouzi. Mnoho případů řeší v Chorvatsku, tradičně nejoblíbenějším místě, kde Češi tráví letní dovolenou. Někteří se však domů už nevrátili. Příčinou úmrtí Čechů v této přímořské zemi letos byly čtyři autonehody, pět srdečních či mozkových příhod a dvě utonutí, z toho jedno při potápění. Jednu osobu srazilo auto na přechodu.

Loni v zahraničí zahynulo 397 Čechů, což bylo o 24 méně než v roce předchozím. V porovnání s rokem 2004 to ale bylo o 96 více. Každoročně na začátku léta česká diplomacie vydává upozornění a doporučení pro turisty, varuje například před podceňováním sil a počasí a radí k opatrnosti na cestách. Užitečné informace je možné nalézt na internetové stránce www.mzv.cz.

Úřady ve světě dlouhodobě pohřešují 21 českých občanů

Od loňského roku stoupl počet Čechů, které úřady dlouhodobě pohřešují ve světě. Ministerstvo zahraničí má v současné době informace o 21 českých občanech, kteří chybějí svým blízkým. Loni v únoru to bylo o šest méně. Od té doby se objevily nové případy. Například v Británii se hledají čtyři lidé, odpovědělo na dotaz ČTK ministerstvo zahraničí. Jedná se o lidi, kteří na ostrovy přijeli za prací. Jejich příbuzní o nich od té doby neslyšeli, uvedlo ministerstvo. Podle informací české diplomacie se ani v poslední době nikam neposunul případ tří mladých lidí, kteří před šesti lety zmizeli v albánských horách. Michal a Jan Pavelkovi a jejich přítelkyně Lenka Tučková byli naposledy spatřeni v srpnu 2001. V témže roce se ztratila mladá Češka v Ekvádoru. Jana Kubištová zmizela v tamních horách.

Dva lidé se hledají v Turecku. Po jednom je to pak v Chorvatsku, Austrálii, Brazílii, Indii, Irsku, Norsku, Rakousku, Francii, Tunisku, Španělsku a Řecku. Pohřešovaných Čechů může být více, protože ne o všech české ministerstvo zahraničí musí vědět.

V Hodoníně u Kunštátu si připomněli romské oběti holokaustu

Památku romských obětí holokaustu si v neděli lidé připomněli v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku, kde podobně jako v Letech na Písecku za protektorátu sídlil sběrný a internační tábor. Mnoho vězňů zemřelo v důsledku špatných podmínek přímo v táboře, zbylé transport odvezl do vyhlazovacích táborů u Osvětimi, kde většina z nich zahynula, řekla ČTK Lucie Kořínková z Muzea romské kultury. Muzeum pietní akci pravidelně organizuje u památníku, který nechalo zřídit u hromadných hrobů nedaleko tábora. Koná se vždy v srpnu jako připomínka druhého transportu do Osvětimi, který z Hodonína vyjel 21. srpna 1943. "Tábor v Hodoníně nebyl vyhlazovací, přesto v něm následkem nelidských podmínek přišla o život podstatná část všech koncentrovaných romských mužů, žen a zvláště dětí. I přes tyto skutečnosti zůstávají historie tábora a osud obětí přehlíženy," uvedla ředitelka brněnského muzea Jana Horváthová.

Od srpna 1942 do 1. prosince 1943, kdy byl tábor v Hodoníně u Kunštátu zrušen, tam bylo vězněno celkem 1396 lidí, z nichž 207 na místě zahynulo, nejčastěji na zápal plic, tuberkulózu, skvrnitý a břišní tyfus. Areál bývalého tábora je dnes rekreačním zařízením v rukou soukromé majitelky. Půdorys tábora se zachoval v téměř nezměněné podobě, dokonce dodnes stojí i jedna z původních dřevěných budov. Nacistický teror přežila v českých zemích jen asi desetina z původního romského obyvatelstva.

Národní knihovna vystaví Ďáblovu bibli

Vzácnou Ďáblovu bibli, kterou za třicetileté války odvezla z českých zemí švédská vojska, bude od 20. září do 6. ledna příštího roku vystavovat Národní knihovna ČR. Jeden z nejcennějších středověkých rukopisů zachycujících tehdejší vědění bude součástí výstavy, kterou instituce připravuje spolu s Národní knihovnou Švédska. Vedle samotného originálu tohoto vzácného rukopisu, který Švédové jako válečnou kořist před téměř 360 lety přivezli své královně Kristýně, bude mít návštěvník možnost blíže poznat obsah této největší středověké knihy a její napínavou cestu staletími. Ďáblova bible bude vystavena v nové speciální trezorové místnosti.

Ďáblova bible, latinsky Codex gigas, je kniha úctyhodná nejen obsahem, ale i podobou - ve středověku byla přirovnávána k sedmi divům světa. Váží 75 kilogramů, dřevěné desky knihy měří 900 krát 505 milimetrů. Během letošního roku byla dokončena její kompletní digitalizace, která je i kvůli rozměrům spisu náročnou operací. Fascinující je podle odborníků jednota knihy, soulad písma a iniciál, harmonie celkové kompozice a jednotlivých detailů; všechny texty v knize jsou přitom dodnes čitelné. Vše nasvědčuje tomu, že kniha byla životním dílem jediné osoby. Historici odhadují, že se tak monumentální práci musel dotyčný písař věnovat možná až 20 let. Bible vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi, později se dostala do klášterů v Břevnově a Broumově. Nakonec ji Švédové za třicetileté války odvezli z rudolfinských sbírek jako válečnou kořist své panovnici. Rukopis opustil Švédsko od té doby jen dvakrát - v roce 1970 byl zapůjčen do USA, před osmi lety cestoval do Berlína.

Kniha je psána latinsky a obsahuje 14 textů různého charakteru. Za úvodním Starým zákonem následuje takzvaný Penitenciál - příručka pro kněze, obsahující seznam hříchů a příslušné způsoby pokání. V těchto místech se nachází největší pozoruhodnost knihy, vyobrazení skoro půlmetrové barevné postavy čerta. Dalších stránky obsahují zaklínací formule k zahánění nemocí či k vypátrání zloděje. Za touto kapitolou je nejcennější dokument - opis Kosmovy kroniky, který patří k nejstarším a nejlepším. Bibli provází legenda, podle níž ji za jedinou noc napsal s pomocí ďábla mnich, kající se z těžkého hříchu. Podobiznu ďábla prý zakreslil do knihy z vděčnosti. I přes legendu nebyl kodex nikdy zatracen inkvizicí, ale naopak se stal středem zájmu učenců i milovníků umění a kuriozit.

Mší skončily brněnské oslavy, střelci dostali nový prapor

Mší v petrovské katedrále věnovanou padlým při obraně Brna v celé jeho historii skončily třídenní oslavy 362. výročí uhájení města před švédskými obléhateli. Nově posvěcený prapor dostal při této příležitosti Brněnský městský střelecký sbor, sdružení příznivců vojenské historie, které navazuje na dávnou tradici měšťanské domobrany. Mše se zúčastnili členové sboru i kostýmovaní zástupci dalších spolků, které v sobotu v Brně předvedly bitvu o hrad Špilberk. Současné střelecké sdružení přímo navazuje na tradici sboru založeného na konci 18. století. Kořeny domobrany ovšem sahají daleko do středověku. Její význam se během staletí výrazně měnil, ovšem až do počátku 20. století patřila k brněnskému koloritu. V roce 1904 měla tato jednotka celkem 353 členů a v předcházejících dekádách strážila hradby a udržovala pořádek ve městě.

Trutnovský festival přivítal Václava Havla

Bývalý prezident republiky Václav Havel navštívil hudební festival v Trutnově. Přehlídka letos slaví výročí 20 let od svého vzniku a pořadatelé jí věnovali právě "náčelníku" Havlovi. Ten v Trutnově podepsal petici na podporu stavby amerického radaru v Česku, kterou mu předložil jeden z diváků.

Festival Ad honorem Mozart pokračoval koncertem vítězů

Galakoncertem vítězů pěvecké soutěže ve Stavovském divadle v neděli v Praze pokračoval hudební festival Ad honorem Mozart. Soutěžící vystoupili za doprovodu Sukova komorního orchestru a varhaníka Jaroslava Tůmy. ČTK to řekla Renée Nachtigallová z pořádajícího Originálního hudebního divadla Praha. Vítězkou mezi mladými pěvci se stala Kristina Staneková z Německa s árií z Mozartovy opery Idomeneo. Svým vystoupením zaujala i přítomné žurnalisty, a získala proto i cenu novinářů. Za ní se na soutěži umístily dvě Češky. Druhá Lucie Brožíková zazpívala Paminu z opery Kouzelná flétna. Třetí místo obsadila Miroslava Časarová coby Elvíra z opery Don Giovanni a odnesla si i cenu diváků. Soutěže se zúčastnily téměř dvě desítky mladých pěvců z Česka, Slovenska, Německa a Maďarska. Festival se koná od 15. srpna a kromě pěvecké soutěže jsou jeho součástí odborné semináře a řada koncertů a divadelních představení.

Lidem ve Volarech to v dřevácích klapalo i bez překonání rekordu

Náměstím ve Volarech se v neděli už počtrnácté nesl charakteristický ohlušující klapot dřeváků. Lidé všeho věku tam nazuli dřevěnou obuv, aby se pokusili překonat čtyři roky starý světový rekord o největší počet pochodujících v dřevácích. Tehdy šumavským městečkem po kamenné dlažbě dupalo 244 párů bot ze dřeva, přičemž ve dvou párech dřeváčků si vykračoval i pes. Tentokrát do dřeváků vklouzlo jen 118 chodců. Lidem ale neúspěšný pokud nevadil. Nemusí být rekord, hlavně když nám to klape, smáli se.

"Výzva k rekordu dává lidi dohromady, pěkně jim to společně klape," vyzdvihl společenský přínos akce Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, který dohlížel na pokus o rekord. Pochod v klapajícím obutí se stal součástí Volarských slavností dřeva, které se ve městě konají od roku 1998. Lidé při nich mohli na řemeslném trhu zhlédnout například ukázky lidových řemesel - řezbářů, kovářů či hrnčířů. Kupodivu se ale nikdo ve Volarech neujal výroby dřeváků, přestože poptávka po nich jednoznačně byla.

Flora Olomouc přilákala na 35.000 lidí

Zhruba 35.000 lidí zavítalo od čtvrtku do neděle na olomoucké Výstaviště Flora, které hostilo stejnojmennou mezinárodní výstavu květin. Podle pořadatelů tak byla návštěvnost obdobná jako před rokem. Proti loňskému roku se ale takřka zdvojnásobil počet vystavovatelů i prodejců, kteří přijeli na doprovodné letní zahradnické trhy. Letní etapy největší a nejstarší české květinové akce se jich zúčastnilo více než 400 z České republiky, Slovenska a Polska, sdělila ČTK mluvčí Výstaviště Flora Zuzana Studená. Mezi návštěvníky zaznamenali pořadatelé opět značný počet slovensky a polsky mluvících návštěvníků.

Podle Studené největší pozornost příchozích poutala hlavní expozice nazvaná Okno do zahrady květin Českého zahrádkářského svazu. Hitem hlavně zahradnických trhů byla novinka - venkovní ibišek s květy velkými v průměru až čtvrt metru, který si z výstaviště odnesly stovky návštěvníků.

Závody v Brně sledovalo až 160.000 lidí, padl návštěvnický rekord

Závody mistrovství světa silničních motocyklů na brněnském Masarykově okruhu v neděli sledovalo podle prvních odhadů policistů asi 160.000 lidí. S určitostí tak padl tak rekord velké ceny z loňského roku. Loni přišlo dohromady za tři dny 159.000 lidí, řekl ČTK mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb. Letos by celkový počet mohl činit až 260.000 návštěvníků. V pátek sledovalo kvalifikační tréninky 30.000 lidí, v sobotu jich přijelo 70.000. Policisté si pochvalují spolupráci s rakouskými kolegy, kteří byli zařazeni do smíšených hlídek. "Komunikují s Rakušany a německy mluvícími návštěvníky, ti jsou často překvapeni a zcela je respektují," uvedl Šváb.

Pešek vybojoval třetí místo na MS v Brně

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek vybojoval v dramatické Velké ceně České republiky ve třídě do 125 ccm na Masarykově okruhu v Brně třetí místo. Vítězství získal Španěl Hector Faubel před Italem Mattiou Pasinim. Pešek se dostal na třetí místo v závěrečném okruhu, kdy v nájezdu do kopce zaútočil na dosavadního lídra šampionátu Maďara Gábora Talmacsiho. Faubel se po nedělním vítězství dostal na první místo v průběžném hodnocení, Pešek se posunul na třetí příčku.

Pešek je po 36 letech dalším českým jezdcem, kterému se podařilo probojovat na stupně vítězů v brněnském závodě mistrovství světa. Před ním se to podařilo Bohumilu Stašovi, jenž v roce 1971 skončil druhý. Pešek po celý průběh závodu výborný výkon. Ve čtvrtém okruhu dokonce zajel nejrychlejší kolo závodu 2:08,145, které už žádný jezdec nepřekonal. Ze zbývající trojice českých jezdců dokončil závod pouze patnáctiletý bratr české hvězdy Karel Pešek, jenž skončil na posledním 31. místě se ztrátou jednoho okruhu.

Bratři Drymlové postoupili do finále ME na ploché dráze

Bratři Aleš a Lukáš Drymlové si vybojovali v sobotu večer na plochodrážním stadionu v chorvatském Goričanu postup do finále mistrovství Evropy jednotlivců. Ve finále 29. září v Rakousku se tak připojí k Tomáši Suchánkovi, jenž postoupil v červnu ze semifinálové skupiny v nizozemském Blijhamu. Čeští plochodrážníci budou mít trojnásobné zastoupení stejně jako Polsko, úspěšnější bylo v semifinálových bojích jen Dánsko, které budou reprezentovat čtyři jezdci. Mladší z Drymlů opět potvrdil celkovým třetím místem návrat skvělé formy. Pouze v první jízdě, kdy najel do pásky a byl vyloučen, nepřijel do cíle na prvním místě.

Kopecký byl pátý v Německé rallye

Český pilot Jan Kopecký na voze Škoda Fabia obsadil páté místo v Německé rallye a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v mistrovství světa, jehož dosáhl loni na Katalánské rallye. Na asfaltových tratích v okolí Trevíru triumfoval pošesté za sebou trojnásobný mistr světa Sébastien Loeb s citroenem a snížil díky tomu náskok lídra šampionátu Marcuse Grönholma s fordem, jenž klesl v poslední erzetě z druhého na čtvrté místo.

První světový fotbalový šampionát policistů vyhrál český tým

První policejní mistrovství světa ve fotbale vyhrál český tým. Ve finálové bitvě dnes na stadionu Evžena Rošického v Praze porazil soupeře z Egypta poměrem 3:1. Českému výběru se tak podařilo dosáhnout na metu nejvyšší, která na nedávném šampionátu v Kanadě jen těsně unikla českým fotbalovým reprezentantům do 20 let. Češi se vedení ve finálovém zápase ujali v jeho první polovině gólem z penalty, zbývající branky přidali po přestávce. Egypťanům se podařilo snížit až pár minut před koncem utkání, kdy se strefil nastoupivší nejlepší střelec turnaje Saad Elšerbeny. Trochu nervozní závěr zápasu poznamenaly dvě žluté karty na české straně, jeden z Egypťanů byl dokonce vyloučen. Mistři světa navzdory tomu získali i cenu fair play, v Česku zůstává také cena pro nejlepšího brankáře. Bronzové medaile si ze šampionátu odvezl rumunský výběr, který v odpoledním klání porazil ruskou sbornou poměrem 5:2.

Počasí v České republice

Slunečný den se postupně zatáhne s místními přeháňkami nebo bouřkami. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia, na horách kolem 19 stupňů.