Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Topolánek se sešel s kritiky reformy, ke shodě ale nedospěli

Premiér Mirek Topolánek se v pátek nedohodl s poslanci ODS, kteří kritizují vládní návrh reformy veřejných financí. Topolánek při odchodu z místy bouřlivého večerního jednání uvedl, že další jednání o reformě "bude složité". Několika poslancům kolem exministra financí Vlastimila Tlustého se nelíbí, že by daňové zatížení bylo v roce 2009 údajně vyšší než o rok před tím. Podle Tlustého bylo ale páteční jednání pozitivní v tom, že všichni zúčastnění deklarovali vůli pro reformu hlasovat. Ve hře jsou prý nyní čtyři varianty řešení situace a ani jedna nepočítá s vrácením předlohy do druhého čtení.

Původní návrh předpokládá, že daň z příjmu fyzických osob by se měla příští rok snížit na 15 procent ze superhrubé mzdy. Nová koaliční dohoda počítá s tím, že to tak bude jen v roce 2008. V roce 2009 by ale měli lidé platit daň z příjmu 12,5 procenta. Zároveň se snížením daně v roce 2009 se však má snížit i výše slev na dani a daňového zvýhodnění na děti. To podle kritiků způsobí, že některým lidem se daňové zatížení meziročně zvýší.

Nespokojení policisté plánují demonstraci

Nespokojení policisté, hasiči a další příslušníci bezpečnostních sborů budou zřejmě v sobotu 15. září demonstrovat na pražském Staroměstském náměstí. Pod heslem "Nejsme hračky v rukou politiků" je svolala Unie bezpečnostních sborů, aby zde vyjádřili nesouhlas s novým služebním zákonem platným od začátku roku. Nový zákon přinesl nejen policistům i ostatním příslušníkům bezpečnostních sborů včetně hasičů a dozorců ve věznicích řadu změn. Celkem jde o zhruba 72.000 lidí. Největší část tvoří policisté, kterých je asi 47.000. Byly jim sice plošně zvýšeny platy, na druhou stranu přišli o příplatek za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Nárok na vysoký výsluhový příplatek nyní mají pouze déle sloužící policisté. Nejvíce ale policistům vadí, že musí prvních 150 přesčasových hodin odpracovat zdarma. Teprve pak získají nárok na proplacení dalších. Řada policistů si po zavedení nového služebního zákona také stěžovala, že kvůli novým pravidlům berou méně peněz než dříve. Tento týden se sice ministerstvo vnitra a zástupci odborů shodli na tom, že služební zákon za letošní první pololetí ukazuje pozitivní trend, nedávno vzniklá Unie bezpečnostních sborů ale přesto na svých internetových stránkách svolává k protestu.

Mladí Češi a Němci společně opraví hřbitov na Bruntálsku

Chátrající evangelický hřbitov v České Vsi na Bruntálsku začali opravovat mladí dobrovolníci z Česka a Německa. Opraví rozpadlou hřbitovní zídku, budou pracovat na údržbě náhrobků a zeleně hřbitova, vybudují i novou přístupovou cestu. Hřbitov je poslední celistvou památkou na německy mluvící evangelíky ve východním podhůří Jeseníků, kteří byli po válce odsunuti, řekl ČTK koordinátor projektu Pavel Kuča. Do záchrany místní památky se pustili dobrovolníci už před rokem. Tehdy vysekali houští a ze země vytáhli náhrobky, které se letos pokusí opravit. Další náhrobní kameny jim přiveze soukromý zemědělec ze zrušeného hřbitova v sousední, zaniklé Dluhé Vsi.

Na zakázku bude opravena i kamenná zvonička, která je viditelná z okolí a dává hřbitůvku romantický ráz. "Je to moc pěkné místo, zveme všechny lidi z Krnovska a Jesenicka, kteří mají podobný pohled na svět, aby se přišli podívat, provedeme je. Prohlídka bude celý týden. Mohou přijít také ve čtvrtek na večerní táborák, kdy se k nám připojí členové organizace Sudetoněmecká mládež (Sudetendeutsche Jugend) ze Spolkové republiky, která u nás objevuje zajímavá místa," uvedl Kuča.

Hlavním organizátorem akce je sedmašedesátiletý krnovský rodák Horst Kaller, který musel v šesti letech odejít do Bavorska. "Všichni mí předkové z otcovy strany žili v evangelických obcích Krnovska. Sám bych se do oprav nepustil, ale iniciativa mladých Čechů mě natolik vzala za srdce, že jsem se přidal," řekl ČTK Kaller, který je dnes důchodce a žije v Krnově. Akce pořádá vlastník památky, krnovský sbor Českobratrské církve evangelické. Celý projekt financují Česko-německý fond budoucnosti, Heimatkreis Jägerndorf e. V. (občanské sdružení Domovský okres Krnov sdružující vyhnance z Krnovska žijící ve Spolkové republice) a krnovský sbor Českobratrské církve evangelické.

Policie kvůli pirátské kopii Simpsonových stíhá mladíka z Kaplice

Policisté obvinili z porušování autorského práva devatenáctiletého mladíka z Kaplice na Českokrumlovsku, který údajně při premiéře v českobudějovickém multikině neoprávněně pořídil záznam amerického animovaného snímku Simpsonovi ve filmu. Policie ho viní nejen z pořízení nelegální kopie filmu, ale také ze zveřejnění na internetu. Mladíkovi hrozí šest měsíců až pět let vězení a peněžitý trest až pět milionů korun, informovala ČTK ředitelka České protipirátské unie Markéta Prchalová.

Při páteční domovní prohlídce v bytě obviněného policisté zajistili značné množství důkazů včetně digitální kamery, kazety s pirátským záznamem filmu, notebook, z kterého byl záznam šířen, vstupenky do kina a dokonce i lístky na autobus, kterým se do kina přepravil, sdělil ČTK mluvčí jihočeské policie Michal Marušák. Podle něj by měla být úspěšná spolupráce České protipirátské unie a policie, kdy pachatele odhalili za tři dny od podání trestního oznámení, výstrahou pro ostatní, kteří se domnívají, že filmové pirátství je neodhalitelné a nepostižitelné. Podle Prchalové vyvolala krádež a šíření filmu na internetu velký mediální ohlas, protože v Česku se film objevil v distribuci dříve než v ostatních zemích, česká premiéra předcházela uvedení filmu i v zemi původu - v USA.

Podobné úniky filmových trháků krátce po premiéře nejsou ojedinělé. Nedávno se například objevily na internetu Vratné lahve Jana a Zdeňka Svěrákových. Pozoruhodné na tomto případu bylo, že na web unikla originální verze určená pro vnitřní potřebu ministerstva kultury.

České muzeum hudby vystavuje Mozartův klavír

Kladívkový klavír, na který hrál Wolfgang Amadeus Mozart při své první návštěvě Prahy v lednu roku 1787, se po svém zrestaurování v těchto dnech stal součástí stálé expozice Českého muzea hudby. Při této příležitosti se ve dvoraně muzea, které sídlí v Karmelitské ulici na Malé Straně, uskuteční 4. září koncert Nezapomeňte na Mozarta. Při prezentaci děl Mozarta a jeho současníků zazní právě zmíněný klavír.

Kladívkový klavír je součástí sbírky hudebních nástrojů Českého muzea hudby. Byl zhotoven přibližně v roce 1785 a není autorsky označen. Pravděpodobně se jedná o práci vídeňského mistra Franze Xavera Christopha (1728 až 1793), sdělil ČTK Petr Mušálek z Národního muzea. Protože jsou známé pouze tři dochované Christophovy nástroje, jedná se o unikátní exemplář, který znamená významný posun ve výzkumu strunných klávesových nástrojů poslední třetiny 18. století. Klavír byl do podzimu roku 2005 vystaven ve vile Bertramka, loni jej restaurovali ve Vídni rakouští odborníci díky finanční podpoře Da Ponte Institutu ve Vídni.

Zájem o operu Don Giovanni předčil možnosti Grabštejna

Zájem o koncertní provedení Mozartovy opery Don Giovanni v podání umělců z Národního divadla v Praze v sobotu předčil možnosti hlavního nádvoří Státního hradu a zámku Grabštejn na Liberecku. Kdyby byl areál dvakrát větší, stejně by byl zaplněn do posledního místa. řada zájemců proto odešla s nepořízenou. Benefiční koncert na záchranu místní kaple svaté Barbory se uskutečnil už popatnácté a zájem o něj rok od roku stoupá. Koncert pořádal stejně jako v minulých letech sólista opery Národního divadla a rodák z nedaleké Chotyně Luděk Vele. "Chtěl bych se moc omluvit těm, kdo se sem nedostali, takový zájem jsme nečekali," řekl při zahájení benefice. O to více však koncert přinese do pokladny. "Od sponzorů už máme 249.000 korun, kolik vyneslo vstupné a prodej programů ještě nevíme, každá koruna ale půjde do Grabštejna," řekl.

Minulé ročníky přinesly už na obnovu památky 1,7 milionu korun. Výnos letošního koncertu pomůže zrestaurovat podle požadavků památkářů votivní obraz od neznámého autora ze 17. století, který visí před kaplí. "Původní je zchátralý a loupe se z něj barva," poznamenal pěvec. V minulých letech sdružení na záchranu kaple obnovilo z výtěžku benefičních koncertů varhany, rám oltářního obrazu nebo zavěsilo do věže nový zvon. Benefičnímu koncertu předcházela vernisáž výstavy Olbrama Zoubka. Jedenaosmdesátiletý sochař a restaurátor vystavuje na Grabštejně soubor 15 bronzových soch, většinou ženských postav, který vytvořil od roku 1967.

Trutnovský festival přivítal Václava Havla

Bývalý prezident republiky Václav Havel v sobotu vpodvečer navštívil hudební festival v Trutnově. Přehlídka letos slaví výročí 20 let od svého vzniku a pořadatelé jí věnovali právě "náčelníku" Havlovi. "Já si toho velmi vážím, pochopitelně," řekl ČTK Havel. "Václave, jsem strašně rád, že tě vidím," vrhl se k Havlovi ihned po jeho příchodu do areálu jeden z fanoušků a potřásl si s ním nadšeně pravicí. Festivalového "náčelníka" tentokrát nedoprovodila jeho manželka Dagmar, ale její dcera Nina. Havel nejprve zamířil do zákulisí. Od pořadatelů dostal darem festivalové tričko, poté si s nimi v baru pro muzikanty vypil pivo, uvázal si kolem krku šálu a zamířil mezi diváky. Ještě předtím však podepsal petici na podporu stavby amerického radaru v Česku, kterou mu předložil jeden z diváků. Trutnovský kotel přivítal Havla vstoje dlouhotrvajícím potleskem. Havel si vyslechl závěr druhého festivalového vystoupení sboru Bambini di Praga.

V Telči si připomínají pobyt císaře Zikmunda Lucemburského

Po dva dny si v Telči na Jihlavsku připomínají pobyt římského císaře, krále českého a uherského Zikmunda Lucemburského. V pátek vpodvečer obsadili historické náměstí řemeslníci, kejklíři a pouliční divadelníci spolu s fakíry, hudebníky a tanečníky. Za svitu loučí, fanfár a hřmění bubnů pak stovky lidí přivítaly průvod panovníka. V sobotu slavnosti pokračovaly průvodem a ceremonií. Dopoledne bylo zaměřeno na hry a soutěže, odpoledne vjel na dobově vyzdobené náměstí Zachariáše z Hradce historický průvod husitských vojsk v čele s Janem Žižkou.

Císař před 570 roky v Telči jednal s papežským legátem Giovannim Capodilistou a vyslancem tehdejšího církevního koncilu v Basileji biskupem Jiřím z Vichu. Před deseti lety si Telč Zikmundův pobyt připomněla seminářem historiků, letos se obdobný bude konat v listopadu. Na husity nemá město dobré vzpomínky, přepadeno jimi bylo v roce 1423. Dlouho se z vpádu vzpamatovávalo. Největšího rozkvětu potom dosáhlo v polovině 16. století, kdy se panství ujal osvícený a movitý velmož Zachariáš z Hradce. Díky jeho stavební činnosti mohlo být historické centrum se zámkem v roce 1992 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Šumperské ulice roztančily soubory z tuzemska i zahraničí

Pestrými barvami, tancem i zpěvem ožilo v sobotu centrum Šumperka. V rámci 17. ročníku mezinárodního folklorního festivalu se lidem přímo na ulici představili všichni účinkující z deseti zahraničních a pěti tuzemských souborů. Jejich umění si přišly vychutnat zástupy lidí. Jednotlivé soubory postupovaly městem a zastavovaly se na zhruba sedmi připravených místech. Tam je obklopily davy diváků, kterým se tanečníci představili v pětiminutovém vystoupení. Kromě tuzemských souborů nechyběli ani hosté z Mongolska, Číny, Egypta, Kuby a dalších zemí. Mezinárodního folklorního festivalu se účastní zhruba 650 účinkujících. Na několika scénách své umění divákům předvádějí už od středy dospělí, děti i senioři. Program pokračuje až do pondělí. V dosavadní historii festivalu se již divákům představilo 120 souborů ze 47 zemí světa.

Kloboucký festival zpestří improvizovaný valašský orchestr

Jedním z vrcholů mezinárodního hudebního a folklorního festivalu ve Valašských Kloboukách, který se koná tento víkend, je i vystoupení Velkého valašského dechového orchestru. Tvoří ho přes 60 muzikantů z takřka všech dechových muzik z regionu. Orchestr vystupuje jen jednou ročně, řekl ČTK jeden z pořadatelů festivalu Emil Zúbek. Valašský orchestr se na vystoupení na klobouckém festivalu připravuje vždy několik měsíců. Orchestr hraje především modernější skladby, které podle dirigenta publikum stále častěji upřednostňuje.

Festival nazvaný Setkání muzikantů v Bílých Karpatech začal v pátek, poslední vystoupení je plánováno na nedělní odpoledne. V programu se představí zhruba 30 souborů. Počet účinkujících se blíží 600. Pořadatelům se letos podařilo získat hudebníky i z Turecka, Číny, Slovenska či Srbska. Mezi účinkujícími sice převažují dechové hudby, cimbálové muziky či pěvecké sbory, program ale vyhoví i příznivcům folku, country či rocku. "Je to záměr. Chceme oslovit lidi, kteří mají rádi hudbu různých žánrů," poznamenal Zúbek. Setkání muzikantů v Bílých Karpatech se letos koná již popáté. V minulých ročnících zde vystupovali umělci z Cookových ostrovů, Mexika, Arménie, Afriky, Polska, Nizozemí či Rakouska.

V želivském klášteře začala mezinárodní škola duchovní hudby

Premonstrátský klášter v Želivě na Pelhřimovsku od soboty hostí mezinárodní letní školu duchovní hudby Convivium 2007. Letošního čtvrtého ročníku této akce se účastní 120 pokročilých amatérských či začínajících profesionálních zpěváků, sbormistrů a varhaníků z Česka, Slovenska a Ukrajiny. Se skladbami, které hudebníci nastudují pod vedením zkušených lektorů, se představí na koncertech v závěru příštího týdne, řekl ČTK pořadatel Pavel Svoboda. "Smysl Convivia je v tom, dělat tu muziku v autentickém prostředí. Proto jsme zvolili živý klášter," řekl Svoboda. Dodal, že škola je určena všem, kteří se zajímají o duchovní hudbu, bez ohledu na jejich vyznání. Mezi účastníky je desítka varhaníků, ostatní se zaměřují na zpěv. O začínající hudebníky se budou starat lektoři z Velké Británie, Francie, Německa a Polska.

Škola potrvá do neděle 26. srpna, kdy budou gregoriánské zpěvy provázet ranní bohoslužbu v klášterním kostele Narození Panny Marie. V rámci školy se bude konat pět koncertů pro veřejnost. První koncert 21. srpna nabídne kantáty Georga Philippa Telemanna v podání souboru Harmonia Delectabilis. O den později vystoupí netradiční folklorní soubor Marcipán. Lektoři letní školy se představí ve čtvrtek, jejich žáci vystoupí v pátek a v sobotu večer.

Praha vypíše soutěž na dostavbu Staroměstské radnice

Pražský magistrát chce v příštím roce vypsat architektonickou soutěž na dostavbu Staroměstské radnice, která byla poničena na konci druhé světové války. Soutěž bude pravděpodobně mezinárodní, oznámil primátor Pavel Bém. "Staroměstská radnice je nekonečné téma, které už bylo v historii Prahy postaveno na stůl mnohokrát," prohlásil. Magistrát teď podle Béma vyhodnocuje všechny architektonické soutěže, které byly na dostavbu radnice vypsány v minulosti. "Chceme se z těchto materiálů poučit, abychom neopakovali některé chyby," vysvětlil primátor.

Magistrát plánuje jednak veřejnou prezentaci všech původních návrhů na dostavbu památky, jednak utvoření odborné skupiny památkářů a architektů, která na základě těchto návrhů vytvoří zadávací dokumentaci pro novou architektonickou soutěž. "První polovina příštího roku se povede v duchu odborných debat, ze kterých by někdy o prázdninách, tedy za rok, mělo vzejít definitivní rozhodnutí o tom, jak bude znít zadání soutěže. Ta bude s velkou pravděpodobností mezinárodní," řekl Bém. "Budeme chtít, aby soutěž byla dotovaná, aby měli architekti motivaci se do ní přihlásit," dodal. Podle Béma však vypsání soutěže neznamená, že magistrát jeden ze soutěžních návrhů skutečně vybere a radnici dostaví.

V posledních dnech okupace za druhé světové války pracovala v podzemí radnice Česká národní rada. Nacisté budovu 7. a 8. května 1945 ostřelovali a zapálili. Východní a severní křídlo proti Týnskému chrámu bylo zcela zničeno, poškozena byla i věž s orlojem a kaplí. Ke 30. výročí osvobození byla pobořená část radnice opravena. Později Praha několikrát vypsala soutěže na dostavbu zničené části, dostavba se však nikdy neuskutečnila.

Vyšehrátky nabídnou loutková představení na historickém místě

Na pražském Vyšehradě se v první polovině září bude konat čtvrtý ročník festivalu Vyšehrátky. Připravuje ho Studio Damúza a nabízí dětem i dospělým představení loutkových divadel či scén, které hodně pracují s výtvarnou stránkou svých inscenací. V rámci festivalu se uskuteční tři premiéry původních projektů v magickém prostoru Gorlice; divadlo se bude hrát ještě na dalších třech místech na Vyšehradě. Kromě studentů DAMU, kteří připravují většinu divadel, uvede několik svých představení také soubor Buchty a loutky - od 12. do 16. září hry Rocky IX, Artuš neboli Artuš, Pes Baskervillesský, Neposlušná kůzlátka, Chcípáci a Tibet - tajemství červené krabičky. Festival zahájí 1. září vernisáž prací studentů ateliéru scénografie katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v galerii pod širým nebem a pořadatelé slibují, že s jednotlivými instalacemi "bude možno si hrát" po celou dobu festivalu.

Na výstavu Flora přišly davy lidí

Na olomoucké Výstaviště Flora, kde se od čtvrtka koná stejnojmenná mezinárodní výstava květin a letní zahradnické trhy, proudily v sobotu od rána tisíce lidí. Mluvčí Výstaviště Flora potvrdila, že návštěvnost květinové výstavy je vysoká. Za první dva dny přišlo zhruba 14.000 lidí. "Sobota je ale tradičně nejsilnějším dnem. Přijíždějí i lidé z větších dálek a zahraniční návštěvníci z Polska a Slovenska. Park je úplně plný, ale příliš velké fronty se netvoří. Na jaře bývá nápor lidí ještě větší," uvedla Studená. Letní etapy výstavy Flora Olomouc a jarních zahradnických trhů se účastní bezmála 400 vystavovatelů. Lidé si mohou prohlédnout květiny vrcholícího léta, ale i léčivky, trvalky či okrasné dřeviny. Výstavu květin doprovází i letní zahradnické trhy.

Fenomén 80. let - céčka - budou ve sbírkách Národního muzea

Kdo je neměl, byl často ve skupině svých dětských kamarádů outsider. Nejenže se sbíraly, ale také se s nimi - při nedostatku vlastních desetníků - výborně hrála hra zvaná čára, v dostatečném množství se za ně dalo něco od svých kamarádů i koupit. Jedna z ikon tehdejšího popu Michal David jim věnoval píseň. Řeč je o háčcích ve tvaru písmene "C", původně sloužících jako dílek závěsů, takzvaných "céčkách". Nyní se jako fenomén 80. let ocitnou i ve sbírkách Národního muzea, zjistila ČTK. "Předcházela tomu debata s kolegy, 'Husákovými dětmi', o našem dětství a o tom, co na nás mělo vliv v 80. letech. A tak jsme se nemohli nedostat k céčkům," popsal vznik nápadu na rozšíření sbírek Národního muzea vedoucí jeho oddělení novodobých českých dějin Marek Junek.

Zhruba 300 céček získalo muzeum od jedné paní, která je v 80. letech sbírala, po opadnutí tehdejší mánie je založila a nedávno je po letech našla při úklidu na půdě. Historik míní, že sbírání céček a všech předmětů spojených s každodenní realitou patří k základní náplni oddělení novodobých českých dějin muzea. "Jde často o věci, které mají v podstatě nulovou hmotnou hodnotu, ale o době, společnosti a životním stylu toho říkají neskutečně mnoho," říká. Muzeum se proto snaží získat do sbírek i jiné věci typické pro tehdejší dobu, jako například Rubikovu kostku, sovětskou elektronickou hru s vlkem sbírajícím vajíčka, bony a podobně. Na jejich základě je pak možné vytvořit konkrétní obraz dané společnosti se všemi jeho rozmanitostmi, domnívá se historik.

Sama o sobě malá umělohmotná céčka podle Junka nemají vypovídající hodnotu, musí se propojit s příběhy a vzpomínkami těch, kteří je sbírali. Céčka byla velmi těžko k sehnání v obchodech. "Nedostatkovost céček a to, že se ekonomika nedokázala přizpůsobit tehdy módnímu trendu, rovněž mnoho říká o tehdejší ekonomické situaci v Československu. A to nemluvím o společenském fenoménu známém pod pojmem 'podpultovost' a 'podpultové zboží'," dodává historik.

U brněnského okruhu hořelo, někdo patrně zapálil les

Nedaleko brněnského Masarykova okruhu, kde se v sobotu konaly kvalifikační tréninky velké ceny motocyklů, hořel na několika místech les. "Je takřka na 100 procent jisté, že to někdo zapaluje," řekl ČTK při zásahu operační důstojník hasičů. Devět hasičských aut zlikvidovalo asi deset až 15 izolovaných ložisek. Hasiči si myslí, že ohně nemohly náhodně vzplát na několika místech najednou. Příčiny požáru vyšetřuje policie, řekl ČTK její brněnský mluvčí. Za požárem může podle něj být úmysl, ale také třeba nedopalky cigaret. Návštěvníci okruhu nebyli v ohrožení, požár se nerozšířil na větší plochu.

Pětibojařka Grolichová skončila na MS v Berlíně desátá

České moderní pětibojařce Lucii Grolichové na světovém šampionátu v Berlíně nevyšel útok na medaili a účastnické místo pro olympiádu v Pekingu. Do závěrečného běhu sice startovala z druhého místa, ale svoji pozici na tříkilometrové trati neudržela a skončila desátá.

Travní lyžař Němec vyhrál slalom FIS v Čenkovicích

Jediné prvenství pro české barvy získal v mezinárodním závodě FIS v travním lyžování ve slalomu v Čenkovicích na Ústeckoorlicku Jan Němec. V obřím slalomu skončil druhý za Italem Edoardem Frauem. Obří slalom žen vyhrála Rakušanka Ingrid Hirschhoferová a ve slalomu byla nejlepší Italka Illaria Sommavillaová. Ve slalomu mužů se na stupně vítězů prosadili pouze čeští závodníci. Druhý skončil letošní juniorský mistr světa Jan Gardavský a třetí dojel Martin Štěpánek. Mezi ženami byla v obřím slalomu třetí Petra Mlejnková, slalom po chybě nedokončila.

Pešek v kvalifikaci v Brně upadl a skončil na pátém místě

Pád postihl v sobotní závěrečné kvalifikaci na nedělní závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně ve třídě do 125 ccm českého jezdce Lukáše Peška, který nakonec dosáhl pátého času a vyjede až ze druhé řady. Nejrychlejší byl vedoucí jezdec seriálu Maďar Gábor Talmacsi s aprilií, který časem 2:06,881 minuty vytvořil nový traťový rekord Masarykova okruhu v nejslabší objemové kubatuře. Pešek upadl po smyku šestnáct minut před koncem kvalifikace. Vyvázl bez zranění, ale ztratil šanci vylepšit svůj páteční čas na svém prvním stroji. Po pádu ještě chvíli vévodil kvalifikaci svým pátečním časem 2:08,201, ale pak postupně klesal. Na skútru stačil dojet do depa a po osmi minutách usedl na náhradní stroj, na němž ale svůj výkon zlepšil pouze o jednu tisícinu sekundy.

Počasí v České republice

Nad Českou republikou se zatahuje a v neděli čekáme přeháňky a místní bouřky. Teploty vystoupí na 23 až 27 stupňů Celsia.