Zprávy

Dienstbier: Klaus vystupuje jako všeználek

Jiří Dienstbier soudí, že prezident Václav Klaus "šíří blbou náladu" a vystupuje jako "všeználek". Podle exministra zahraničních věcí, o němž se hovoří jako o možném Klausově protikandidátovi v prezidentské volbě, šíří hlava státu z Hradu negativismus vůči Evropské unii a občanské společnosti. Dientsbier to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Prezident nemá být všeználek, který rozumí všemu od klimatu po architekturu," uvedl s odkazem na vyhraněný Klausův postoj ke globálnímu oteplování a názor na novou Národní knihovnu podle návrhu architekta Jana Kaplického. Za nejdůležitější považuje Dienstbier pro prezidentský úřad vztah k evropské integraci. Platí to zvlášť v době, kdy bude Česko v roce 2009 unii předsedat. Dienstbier si myslí, že Klaus svým odporem k evropské integraci ovlivňuje i postoje současné vlády. Zákonodárci budou hlavu státu volit počátkem příštího roku, Klaus je zatím jediným kandidátem. Podle Dienstbiera je důležité, aby proti němu stál pouze jeden protikandidát. Zelení, lidovci, sociální demokraté a komunisté se na společném kandidátovi zatím neshodli. Konečné rozhodnutí je podle Dienstbiera otázkou dlouhých diskusí, které by měly skončit až v listopadu či prosinci.

Krejčík: Musel jsem odejít kvůli odhalování korupce

Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík musel údajně opustit svou funkci proto, že rozvědka začala rozkrývat korupci na ministerstvu obrany. Krejčík to naznačil v nedělním diskusním pořadu České televize. Podle něj se začala zúročovat práce služby, která se týkala ekonomiky resortu obrany. Vedení ministerstva se ale nechtělo situací zabývat. Se současnou ministryní obrany Vlastou Parkanovou se Krejčík setkal jen třikrát: "A abych pravdu řekl, neměl jsem pocit, že by někdo chtěl naslouchat tomu, co vojenské zpravodajství v této oblasti dosáhlo," uvedl v České televizi. Vlasta Parkanová nechtěla Krejčíkovy informace komentovat. Mluvčí úřadu Andrej Čírtek řekl, že pokud bývalý šéf rozvědky má jakékoli informace o korupci na ministerstvu, ať je zveřejní. V médiích se ale již dříve objevily informace o tom, že za Krejčíkovým odchodem jsou právě neshody s Parkanovou. Ministryně ho například kritizovala za to, že poskytl rozhovory některým médiím. Podle ní oslabily rozvědku a devalvovaly její práci. Krejčík nakonec odešel z funkce sám koncem května. Nyní je na úřadu práce, ale přijal nabídku sociální demokracie, aby se stal členem její bezpečnostní komise. Jako expert se chce věnovat bezpečnostní architektuře země a reformě bezpečnostních složek.

Inspekce: Srážku vlaků v Čerčanech zřejmě zavinila lidská chyba

Prvotní závěry vyšetřování příčin sobotní tragické srážky vlaků na nádraží v Čerčanech na Benešovsku naznačují, že nehodu zřejmě nezpůsobila technická závada, ale selhání jednoho či více zaměstnanců Českých drah. Sdělil to náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera. Podle dosavadních výsledků šetření strojvedoucí rychlíku měl povolen vjezd do stanice, kde přibližně v třicetikilometrové rychlosti narazil do osobního vlaku. Stanovení konkrétního viníka či viníků bude možné po výslechu zaměstnanců Českých drah. Při nehodě zahynul strojvedoucí osobního vlaku. Strojvůdce z rychlíku byl zraněn. Lehce zraněno bylo i zhruba 15 cestujících v rychlíku. Kvůli srážce byly vlaky na trase zpožděny o desítky minut. Následky nehody železničáři ve spolupráci s hasiči odstraňovali celou noc.

Drůbež pěti farem na Orlickoústecku byla vybita

Všech 68.000 kusů drůbeže chované na farmách v Loučkách a Zářecké Lhotě bylo během soboty preventivně utraceno kvůli výskytu nebezpečného viru ptačí chřipky H5N1 v nedalekých velkochovech v Netřebech a Kosoříně. Slepice byly zlikvidovány v pátek a sobotu. Haly zamořených drůbežáren se již začaly čistit. Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové potrvají práce zhruba do poloviny příštího týdne. V Netřebech a Kosoříně vojáci s pomocí hasičů usmrtili 71.000 slepic. Po vyklizení drůbeže byly všechny objekty vyčištěny dezinfekční látkou, která musí působit 24 hodin. Poté se začala v sobotu vyklízet podestýlka v Netřebech a haly se myly s následnou závěrečnou dezinfekcí. První výskyt ptačí chřipky v chovu 6000 krůt veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna na farmě s 28.000 brojlery v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Další virus H5N1 veterináři potvrdili v chovech v Netřebech a u Kosořína 11. července. Kromě drůbeže ve velkochovech bylo utraceno několik stovek kusů domácího ptactva v obcích se zjištěným výskytem choroby.

Soud v případu Terezy zřejmě neporušil zákon

Analýza ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ukázala, že soud neporušil zákon, když dočasně umístil desetiletou Terezu, o kterou se přou její rodiče, do psychiatrické léčebny. Není proto důvod se soudcem Obvodního soudu pro Prahu 8 zahajovat kárné řízení. Zdravotní stav dívky sice umístění na psychiatrii nevyžadoval, prezident Soudcovské unie Jaromír Jirsa ale v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce upozornil na to, že neexistují zařízení, v nichž by děti mohly přečkat čas do vyřešení rodičovských sporů. Soudci na to už v minulosti poukazovali, naposledy před třemi měsíci, když řešili případy odnětí dětí v exekučním řízení. Případ Terezy není podle něj ojedinělý. Pozornost ale vzbudil vzhledem k zájmu médií. Tereza byla po protestech veřejnosti přemístěna do dětské Olivovy léčebny u Říčan, kam za ní docházejí psychologové. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas uvedl, že umístění Terezy na psychiatrii bylo velmi necitlivé. Primární zodpovědnost za situaci dívky podle něj nese její matka, která navíc významně přispěla k medializaci případu.

Následky orkánu Kyrill již byly na většině území odstraněny

Na většině lesních ploch, kde počátkem roku napáchal rozsáhlé škody orkán Kyrill, již byly následky jeho pustošení odstraněny. Mezi několik výjimek patří Liberecko a Plzeňsko. V Libereckém kraji se ještě nepodařilo zcela odstranit tisíce krychlových metrů popadaného dříví. V Plzeňském kraji sice již byly vyčištěny zhruba dvě třetiny postižených lesů, ale téměř polovina dřeva zůstává v lesích. Nedaří se je prodat. Státní podnik Lesy České republiky odhaduje ztráty způsobené lednovým orkánem Kyrill na téměř dvě miliardy korun. Hlavními důvody ztráty je pád cen dřeva kvůli převisu nabídky nad poptávkou a horší výnos z prodeje orkánem poškozeného dřeva.

Začátek festivalu České hrady.cz vidělo rekordní množství lidí

První ze série hudebních festivalů České hrady.cz na Točníku na Berounsku o víkendu navštívilo 7000 lidí. To je o 2000 návštěvníků více než loni. Úvodní páteční koncert proběhl přímo v prostorách zříceniny Točníku a vystoupili na něm například písničkáři Jiří Schmitzer, Xavier Baumaxa nebo Lenka Dusilová. Hudební fanoušky přilákala zejména Aneta Langerová, na jejímž sobotním vystoupení se zcela zaplnil prostor pod pódiem v podhradí. Tisíce lidí zde do ranních hodin sledovaly vystoupení dalších patnácti převážně rockových skupin. Velký úspěch měly kapely Wohnout, Divokej Bill či Kryštof. Festival České hrady.cz pokračuje ve dnech 20. až 21. července na Kunětické hoře, 27. a 28. července na Švihově a zakončí ho hraní na Bezdězu 3. a 4. srpna. Festival je zaměřen i na rozvoj turistického ruchu a zviditelnění krásných historických památek v regionech. Proto jsou například v ceně vstupenky zahrnuty prohlídky stálých expozic hradů.

Na ostravském festivalu excelovali Gipsy Kings

Hlavní hvězda sobotního programu festivalu Colours of Ostrava, francouzská romská kapela Gipsy Kings, přilákala na své vystoupení tisíce lidí. Již prvních pár taktů směsice flamenka, rumby, latinských rytmů a arabské hudby přiměla k tanci velkou část posluchačů. Během devadesátiminutového vystoupení zahráli Gipsy Kings řadu novějších skladeb, na prosby posluchačů ke konci zařadili i přes dvě desítky let staré hity jako Volare a Baila Me. Ani po závěrečné skladbě Bamboleo je publikum nechtělo pustit z pódia. Gipsy Kings se do Česka vrátili po třech letech, tehdy byli hvězdou festivalu Islands of Prague. Jejich předkapelou tam byla domácí romská kapela Bengas. Ostravskou hudební přehlídku v neděli završilo vystoupení britské rockové zpěvačky Marianne Faithfull.

V nedožitých 79 letech zemřel skladatel Zdeněk Lukáš

Ve věku nedožitých 79 let zemřel v pátek ve svém bytě hudební skladatel Zdeněk Lukáš. Patřil k nejhranějším autorům vážné hudby. Vytvořil přes 350 opusových skladeb, sedm symfonií, koncerty s orchestrem téměř pro všechny nástroje, několik oper a řadu vokálních děl. Hudební dráhu zahájil za své vojenské služby v Plzni, kde založil a vedl pěvecký sbor. V letech 1953 až 1964 působil jako programový pracovník v plzeňském Českém rozhlase. V roce 1954 založil sbor Česká píseň, který vedl téměř dvě desetiletí. Komponování se věnoval naplno od roku 1964. Po celá 60. léta se vzdělával u skladatele Miloslava Kabeláče. Lukášovu tvorbu výrazně ovlivnil folklor, používal ale i novodobé kompoziční techniky. Skládal také elektorakustickou hudbu a spolupracoval třeba se známým vokálním souborem Linha Singers. Jeho práce získaly mnohá ocenění doma i v zahraničí. Vysoce hodnocen byl například sborový cyklus Vivat, iuventus!, 5. symfonie či cyklus Parabolae Salomonis. V roce 1996 spolu se třemi dalšími skladateli vážné hudby vytvořil Lukáš volné sdružení Quattro. Mezi jeho členy kromě něj patřili Luboš Fišer, Otmar Mácha a Sylvie Bodorová. Fišer a Mácha před časem zemřeli.

Na Zbirohu bude otevřen další prohlídkový okruh

Zámek Zbiroh od srpna nabídne návštěvníkům další prohlídkový okruh, který přiblíží tajemná místa této památky. Zpřístupní vězení českých pánů, opravenou věž s vyhlídkovou terasou i prostor u 163 metry hluboké studny, která předloni vydala archiv SS. Vše bude podle majitele zámku Jaroslava Páchy vystaveno. Ve Zbirohu žili do roku 1942 Colloredo-Mansfeldové. Vyhnali je nacisté, kteří tam zřídili hlavní štáb SS. Šlechtici se do zámku po válce vrátili, ale v roce 1948 jej opustili. Do dubna 2004 tam působila česká armáda - zpravodajci a 6. polní nemocnice. Předloni našli dělníci při čištění studny několik kilogramů nacistických dokumentů, mimo jiné seznamy nacistů. Výzkum ve studni pokračuje. Dosud se podařilo objevit historické zbraně, dokumenty a středověké střepy. Zámek v posledních letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci. Nyní je zde mimo jiné expozice o historii české šlechty od Přemyslovců až k moderním českým dějinám. Dva salonky jsou věnovány Alfonsi Muchovi, který na zámku 18 let žil a maloval Slovanskou epopej a další obrazy. Na zámku je jeho zrestaurovaná opona, trvalá výstava Velmistři řádu zednářského a unikátní Zbirožská madona ze 14. století. Loni zámek navštívilo 30.000 lidí, letošní plán je až 50.000.

Veselokopecký jarmark navštívilo 8000 lidí

Veselokopecký jarmark, největší letní akce ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska, přilákala během víkendu kolem osmi tisíc návštěvníků. Kromě standardních expozic v historických stavbách byli k vidění při práci zástupci nejrůznějších lidových řemesel. Návštěvníci se tu mohli seznámit s výrobou ručně tkaných textilií a keramiky, prací dráteníků nebo výrobců dřevěných užitných předmětů. Nechyběli ani další tradiční řemeslníci jako kováři, brouskař nebo košíkáři. Někteří jsou držiteli titulu Nositel tradice, který uděluje ministerstvo kultury. Po oba dny doprovázel jarmark také kulturní program.

Dobrovolníci postavili keltské pece

Dobrovolníci během víkendu postavili poblíž kostela v Sebranicích repliky pece na tavbu železa a hrnčířské pece z období Keltů. Akci "Za prastarými řemesly" uspořádala místní skupina mladých lidí Společenství Kromlech. Zájemcům chtějí přiblížit dávnou historii formou experimentální archeologie. Pec na tavbu železné rudy byla zhotovena podle archeologických nálezů z lokality Podbořany. Ze stejného žáruvzdorného materiálu byla vyrobena i hrnčířská pec. Jejím vzorem byla pec z nejstaršího známého naleziště laténského typu pece Kramolín. Po vyschnutí obou pecí se 11. a 12. srpna v Sebranicích uskuteční další akce, při níž se prověří kvalita a funkčnost vyrobených replik. Účastníci si vyzkoušejí skutečný výpal keramiky a tavbu železné rudy. Skupinu Společenství Kromlech tvoří 11 místních nadšenců, kteří se zajímají o amatérskou archeologii a kulturu a historii Keltů. Za vykopávkami a nálezy jezdí do širšího okolí Sebranic. Jejich akce pro veřejnost lze nalézt na www.sebranice.cz/kromlech.

Česká dvacítka porazila na penalty Španělsko a je v semifinále MS

Historický úspěch si na světovém šampionátu v Kanadě připsali čeští fotbalisté do 20 let. V sobotním čtvrtfinále nečekaně vyřadili favorizované Španělsko a poprvé si na mistrovství zahrají o medaili. Zápas v Edmontonu rozhodovaly až pokutové kopy, které Češi stejně jako proti Japonsku vyhráli 4:3. Po 90 minutách skončil duel bez branek, v prodloužení se trefili nejprve Kalouda a pak Španěl Mata. V semifinále čeká mladíky ve čtvrtek Rakousko.

Skifař Synek vyhrál Světový pohár

Ondřej Synek vyhrál podruhé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru skifařů. Český veslař si první příčku pojistil třetím místem v závěrečném závodu třídílného seriálu v Lucernu. Zvítězil Novozélanďan Mahe Drysdale, Synka porazil i Brit Alan Campbell. Synek vyhrál předchozí závody SP v Linci a Amsterodamu a už postupem do finále na jezeře Rotsee si prakticky pojistil celkový triumf. Z něj se radoval už v roce 2005, o dva roky dříve vyhrál Světový pohár ve dvojskifu. Stříbrem potvrdila formu před mistrovstvím světa i skifařka Miroslava Knapková. Ani tentokrát nestačila na běloruskou suverénku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou, stříbro uhájila těsně před Číňankou Siou-jün Čang. Třetí medaili pro české veslování získala v neděli v Luzernu párová čtyřka. Na závěrečném závodu Světového poháru skončili Petr Vitásek, Tomáš Karas, Jakub Hanák a David Jirka třetí za Ruskem a Francií.

Španělky v baráži Fed Cupu porazily ČR 4:1

České tenistky prohrály fedcupovou baráž ve Španělsku 1:4. Domácí hráčky v neděli vyhrály i čtyřhru, do níž nastoupily Virginia Ruanová-Pasualová a Nuria Llagosteraová-Vivesová. Český pár Barbora Záhlavová-Strýcová, Petra Kvitová porazily 6:4 a 6:1. Španělky tak zůstanou mezi elitou, zatímco Češky budou i příští rok ve druhé výkonnostní skupině.

Hanušová-Nashová vybojovala na ME horských kol bronz

Bronzovou medaili vybojovala na evropském šampionátu v cross country na horských kolech česká cyklistka Kateřina Hanušová-Nashová. V turecké Cappadoci ji v neděli předstihly jen bývalá mistryně světa Němka Sabine Spitzová a vedoucí závodnice Světového poháru Irina Kalenťjevová z Ruska. Devětadvacetiletá Hanušová-Nashová získala druhou českou medaili v kategorii žen v historii evropských šampionátů, před dvanácti lety byla Kateřina Neumannová ve Špindlerově Mlýně druhá.

Klementinum naměřilo teplotní rekord 34,6 stupně

Teplota v pražském Klementinu odpoledne překonala o jednu desetinu stupně rekord z roku 1928. Meteorologové tam v neděli v 15:00 naměřili 34,6 stupně Celsia. Tropických 30 stupňů překročila rtuť na teploměrech na většině území státu. V pondělí by měly teploty růst dál, a to až k 38 stupňům, ojediněle 39 stupňům. Vlnu veder ukončí zvlněná studená fronta v úterý večer na západě Čech, na zbytku území během středy. Za frontou se bude zvolna ochlazovat. Příští víkend má pak být o deset stupňů chladnější než současný.

Počasí

V noci jasno, teploty 20 až 16 stupňů. V pondělí čekáme slunečno, teploty 34 až 38, ojediněle až 39 stupňů Celsia.