Zprávy

Topolánkova vláda zůstává, opozici se ji nepodařilo sesadit

Vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) pokračuje ve funkci. Kabinet ve sněmovně podle očekávání odolal návrhu ČSSD na vyslovení nedůvěry. Sociální demokraté a komunisté nezískali potřebných 101 hlasů. Hlasování o nedůvěře vládě vyvolala ČSSD poté, co minulý týden neprosadila diskusi o případu vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), respektive o zásahu Nejvyššího státního zastupitelství do kauzy. Koaliční vláda před hlasováním o nedůvěře vyslechla od opozičních poslanců tvrdou kritiku své činnosti. Svou roli prý nezvládá, bez ohledu na výsledek hlasování je nedůvěryhodná a založená na korupci. Předseda ČSSD Jiří Paroubek hned v úvodu parlamentní rozpravy prohlásil, že kabinet je plný skandálů, vulgarity a tmářství, ve svém středu si drží člověka obviněného z korupce a vládne jen díky "kolaborantům", bývalým sociálním demokratům Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi. Šéf komunistů Vojtěch Filip ještě před hlasováním uvedl, že i když se zřejmě nenajde dost hlasů nutných pro vyslovení nedůvěry, vláda tím důvěryhodnost nezíská.

Topolánek: Nepřipouštím si možnost krachu na summitu EU

Český premiér Mirek Topolánek si nepřipouští možnost, že by jednání o nové unijní smlouvě, která má nahradit odmítnutou euroústavu, na nadcházejícím summitu Evropské unie zkrachovala. Uvedl to před čtvrtečním zahájením summitu. Zároveň připomněl, že polský návrh změny hlasování při zasedání ministrů EU má nadále českou podporu, byť to není prioritou. "Koaliční vláda mi nedala mandát vetovat dohodu, pokud polský návrh nebude přijat," uvedl premiér. Podle něj je česká delegace připravena použít veto pouze ve dvou případech. Za prvé, pokud by se někdo chtěl vracet k dokumentu, který by nesl ústavní a kvazistátní prvky (například společná vlajka, hymna a heslo EU). A za druhé, pokud by se během jednání ukázalo, že budou jednotlivým státům umožněny exkluzivní, trvalé výjimky z unijních politik. "Jsme toho názoru, že možnost získávat trvalé výjimky mají mít buď všichni, nebo nikdo," dodal Topolánek.

Klaus ve FAZ: Důležitější než poměr hlasů v EU je svoboda

Svoboda jednotlivce je v Evropské unii podle prezidenta Václava Klause důležitější než nyní diskutované poměry hlasů pro jednotlivé státy. Před významným summitem společenství o jeho reformě na to hlava státu poukazuje v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Novou dělbu hlasů mezi zeměmi EU, kterou prosazuje Polsko i za podpory české vlády, Klaus považuje za významnou, protože menší země mají obavy, že zůstanou na okraji. "Přesto to není v evropské debatě nejdůležitější otázka," říká prezident. Mnohem podstatnější podle něj je svoboda jednotlivců. To Klaus připomíná jako člověk, který žil téměř padesát let v komunismu. Prezident pochybuje také o možnosti rozšiřování většinového rozhodování v EU místo dosud převažujících jednomyslných, kdy je potřebný souhlas všech členských zemí. Ve většinovém systému se prý nedá dosahovat kompromisů. "Ve vztahu mezi státy se ale musejí hledat kompromisy. Vynucená řešení nepotřebujeme," říká. "Jsem sice dost pragmatický, abych byl schopen přijmout většinová rozhodnutí v podřadných otázkách, ale ve všech zásadních jsem pro jednomyslnost," uvádí Klaus.

Tlustý představil svou "reformní parlamentní platformu"

Bývalý ministr financí a šéf sněmovního klubu ODS Vlastimil Tlustý založil spolu s několika kolegy stranickou platformu. Podle něj jde o "reformní parlamentní platformu", jejímž cílem není štěpení ODS, ale naopak návrat k programovým základům. Platforma je otevřena všem občanským demokratům, kteří se nechtějí smířit s odklonem koaliční vlády od programových tezí strany. K platformě se hlásí asi osm poslanců. Tlustý patří v ODS k nejhlasitějším kritikům vládní reformy veřejných financí. Mimo jiné žádá, aby se zjednodušil zákon o dani z příjmu. Ze strany ani z poslaneckého klubu Tlustý a jeho kolegové ale vystupovat nehodlají, vládu při středečním hlasování o nedůvěře podpořili. Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek uvedl, že k takovéto platformě se může připojit každý občanský demokrat a že s Tlustým o jeho požadavcích hovořil. Akci považuje za "pozitivní nátlak".

STEM: Nejoblíbenějším politikem je Bém

Nejoblíbenějším politikem je pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém, který na druhou příčku odsunul ministryni obrany Vlastu Parkanovou (KDU-ČSL). Příznivý názor na Béma má 62 procent respondentů. Na třetí a čtvrté příčce popularity skončili Bohuslav Sobotka (ČSSD) a místopředseda vlády a šéf zelených Martin Bursík. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, kterého se ve dnech 1. až 8. června zúčastnilo 1213 lidí starších 18 let. Vlasta Parkanová je jedinou osobností, která zaznamenala zřetelný pokles. V prvním červnovém týdnu ji hodnotilo příznivě 52 procent lidí, což je o 11 procentních bodů méně než v dubnu. Právě v tom týdnu se o Parkanové často psalo v souvislosti s písní Dobrý den, prapore hvězd a pruhů, kterou s hudebníkem Janem Vyčítalem nazpívala jako dárek pro amerického prezidenta George Bushe. Podle dřívějšího průzkumu agentury STEM se píseň české veřejnosti nezamlouvá. Pavlu Bémovi mohl naopak k vzestupu popularity pomoct výstup na nejvyšší horu světa Mount Everest, kterou se mu podařilo zdolat 18. května.

Sněmovna schválila vznik kontaktních míst Czech Point

Obecní úřady a další instituce zřejmě budou moci lidem vydávat výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, rejstříku trestů či živnostenského rejstříku. Vznik jednotných kontaktních míst Czech Point má umožnit novela zákona o informačních systémech veřejné správy, kterou tuto středu schválila Poslanecká sněmovna. Vládní návrh posoudí ještě Senát a prezident. Síť kontaktních míst, z nichž budou lidé moci elektronicky komunikovat s úřady, by mělo tvořit asi 1300 obecních úřadů. Připojit by se k nim mělo také 2000 poboček České pošty. Na Czech Pointech lidé získají veškeré údaje, opisy a výpisy, které jsou vedeny v centrálních veřejných evidencích a registrech o jejich osobách, majetku a právech. Jejich prostřednictvím bude mít občan možnost úředně ověřit dokumenty, listiny a podpisy a převést dokumenty do elektronické formy. Dále se bude moci přes Czech Point oficiálně obrátit na kterýkoli úřad veřejné správy, a také získat informace o průběhu řízení, které se ho týkají.

SB: Střední Evropa musí zahájit reformy, jinak neuživí důchodce

Země střední a východní Evropy včetně bývalých sovětských republik musí urychleně zahájit reformu sociálního zabezpečení a zdravotní péče, jinak za 20 let nebudou schopny uživit důchodce. Uvádí to zpráva s názvem From Red to Grey, kterou vydala Světová banka (SB). Analytický tým SB v ní varuje před problémem stárnutí populace a dopady na hospodářský růst regionu. Země v této oblasti nyní zažívají silný hospodářský vzestup, ale pokud nezmění skladbu sociálních výdajů, ze silného růstu jim mnoho nezůstane, upozorňuje banka. "Do roku 2025 bude mít řada zemí ve východní Evropě a bývalém Sovětském svazu populaci, která bude patřit k nejstarší na světě. Stárnoucí populace všude na světě riskují dalekosáhlé ekonomické dopady, ale východní Evropa a bývalý Sovětský svaz je jediným regionem, který bude muset řešit několik problémů současně," varuje SB.

Německo ujistilo ČR, že na konci roku skončí hraniční kontroly

Německo ujistilo Českou republiku, že na konci roku podle plánu skončí vzájemné hraniční kontroly. V Berlíně na to poukázal ministr vnitra Wolfgang Schäuble po jednání se svým českým protějškem Ivanem Langerem. Od 1. ledna 2008 se většina nových členských států Evropské unie chystá vstoupit do takzvaného schengenského prostoru, v němž mimo jiné na německých hranicích s Českem a Polskem odpadnou kontroly osob a vozidel. Názor Berlína na připravenost nových zemí patří mezi zásadní, protože Německo má velmi dlouhou společnou hranici se státy přijímanými do schengenské dohody. Do ní je už zapojena většina starých členských zemí EU. Účastníci dohody pak kontrolují pouze hranice na vnějším obvodu tohoto prostoru.

Odpůrci radaru NATO na slavkovském bojišti neuspěli u soudu

Obec Hostěrádky-Rešov z Vyškovska neuspěla v úterý u Krajského soudu v Brně se žalobou týkající se výstavby radaru NATO na slavkovském bojišti. Vesnice žádala, aby soud zrušil rozhodnutí o umístění stavby na místě, kde se v roce 1805 odehrála bitva tří císařů, a které je hrobem tisíců vojáků. Hrubá stavba radaru je již téměř hotova. Objekt bude předán do užívání příští rok. Jeho výstavbě se již nepodaří zabránit. "Trváme na tom, že radar nemá na bojišti co dělat. Patrně se ve věci obrátíme na Nejvyšší správní soud," řekl právní zástupce Hostěrádek-Rešova Jaroslav Brož. Se stavbou radaru podle něj nesouhlasí celkem 20 obcí stojících na slavkovském bojišti. Takzvaný páteřní radar NATO bude monitorovat letecký provoz nad územím Moravy. Jeho výstavba přijde na půl miliardy korun. Objekt bude stát na dohled Mohyly míru - památníku asi 20.000 obětí bitvy u Slavkova. Budova bude přibližně 30 metrů vysoká a na jejím vrcholu bude umístěna kopule s průměrem 18 metrů.

iDnes: Další obvinění v případu týraného Ondřeje

V případu týraného Ondřeje z Kuřimi policie obvinila Hanu Bašovou. Sedmadvacetiletá zaměstnankyně domova dětí a mládeže Paprsek podle výpovědi Ondry zavírala chlapce podobně jako jeho matka Klára Mauerová. Dělo se to údajně v domově dětí. Policie ji ale obvinila z neoznámení trestného činu. Informoval o tom zpravodajský server iDnes. Bašová, kterou Ondřej přezdívá Nency, je třetí obviněnou v případu. Policisté již stíhají matku a tetu týraného chlapce Kláru a Kateřinu Mauerovy. Obě jsou ve vazbě. Zda ve vazbě skončí i Bašová, není podle serveru zatím známo. Bašová sice již dříve řekla, že se na Ondřejově týrání nepodílela, podle policie ale musela vědět, jak se Klára Mauerová ke svému synovi chová. Za to, že to neoznámila policii, jí hrozí tři roky vězení.

ČT zaznamenala dva pokusy o vniknutí do vysílání

Česká televize a společnost Sitour zaznamenaly v neděli dva pokusy o vniknutí do pořadu ČT Panorama, který nabízí on-line záběry míst v ČR. Druhý pokus byl ale neúspěšný. Členům rady ČT to na středečním zasedání řekl ředitel techniky ČT Rudolf Pop. Mluvčí ČT Martin Krafl neuvedl konkrétní místo, na kterém se druhý a neúspěšný pokus odehrál. Podle něj to byla jedna z kamer umístěná v Čechách. Umělecká skupina Ztohoven se v neděli napojila na kameru vysílající záběry z Černého dolu v Krkonoších a odvysílala záběry fiktivního jaderného výbuchu v krajině. ČT přijala bezpečnostní opatření a odeslala trestní oznámení, řekl členům rady šéf ČT Jiří Janeček.

Při srážce dvou vlaků na Prachaticku bylo zraněno 26 lidí

Dva vlaky se ve středu srazily při posunování v železniční zastávce Černý Kříž na Prachaticku. Cestovalo v nich 105 lidí, 26 jich bylo lehce zraněno. Deset zraněných odvezly sanitky do nemocnice a zbylých 16 ošetřili lékaři na místě. Podle mluvčí prachatické policie Radky Sovové byli většinou pořezaní od skel. Ve vlaku cestovali žáci dvou školních tříd na výlet. Podle informací Českého rozhlasu České Budějovice (ČRo ČB) šlo o studenty Střední průmyslové školy z Tachova. Jejich učitel rozhlasu řekl, že nikomu z žáků se nic vážného nestalo, pouze jeden pedagog byl s podezřením na otřes mozku převezen do prachatické nemocnice. Mezi lidmi, které odvezly sanitky do nemocnice, byl jeden zaměstnanec Českých drah (ČD).

V Brně provedli unikátní chirurgický zákrok

Cévní chirurgové ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně pomohli pacientovi unikátní operací. Jako první v Česku nahradili tepnu vlastní žílou nemocného. Operace se uskutečnila na začátku července a nyní se muž podle mluvčí nemocnice Nadi Kuklínkové úspěšně zotavuje. Lékaři při operaci vyjmuli nemocnému žílu ze stehna a pak ji voperovali mezi pánevní a stehenní tepnu na levé straně těla tak, aby zásobovala krví jeho druhou nohu. Pacient měl na místě původně umělou cévní náhradu, v ní se však objevila infekce. Odborníci z nemocnice u svaté Anny budou moci své dovednosti rozvíjet v Mezinárodním centru klinického výzkumu (ICRC). Výzkumné pracoviště za asi dvě miliardy korun se v areálu nemocnice začíná stavět. Brněnské týmy lékařů budou v centru spolupracovat s odborníky americké Mayo Clinic. Hlavním úkolem ICRC bude výzkum v medicíně a přidružených oborech, nosnými obory budou kardiochirurgie, kardiologie, vnitřní lékařství, akutní medicína a neurologické vědy.

Lidé si připomněli 400. výročí narození Václava Hollara

U rodného domu významného českého grafika Václava Hollara se ve středu sešli lidé, aby si připomněli letošní 400. výročí jeho narození. Umělec se narodil 13. července 1607 v domě v Soukenické ulici v Praze 1, který nyní zdobí jeho busta věnovaná spolkem grafiků Hollar. Starosta Prahy 1 Petr Hejma uvedl, že by rád pobýval v Praze Hollarovy doby, a historik umění František Dvořák připomněl jeho význam pro evropské dějiny umění. "Vedle Albrechta Dürera a (Francisca) Goyi je nejvýznamnějším představitelem světové grafické tvorby. Přinesl nové metody i náměty - především v tom, že obrátil pozornost k obyčejným věcem, i pouhá mušlička z moře se mu stala předmětem zájmu a byla hodna uměleckého zpracování," řekl Dvořák. Hollar patří k nemnoha Čechům, kteří ovlivnili vývoj výtvarného umění své doby v evropském kontextu. Vytvořil na 400 kreseb a 2800 leptů, které se nacházejí ve světových galeriích i soukromých sbírkách. Hollar odešel z vlasti v roce 1627, pak působil v německých zemích, Anglii a Nizozemsku. I přes mnohaletý pobyt v cizině se vždy cítil být Čechem, jak dosvědčuje dodatek "Bohemus", který ryl vedle svého jména.

Cenu na festivalu Zlatá Praha získal dokument Umění setkávání

Hlavní cenu 44. ročníku mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha získal zábavný umělecký dokument Umění setkávání. Pořad z britsko-francouzské koprodukce propojuje dojmy z práce malijských, kambodžských a tuniských choreografů s prací francouzské taneční dílny, kterou vedou José Montalvo a Dominique Hervieu. České křišťály přiřkla porota třem pořadům. Jsou jimi černobílý nizozemský taneční film "Car- men", na němž se podílel slavný český choreograf Jiří Kylián, dále záznam Mozartovy Figarovy svatby z loňského letního Salcburského festivalu a jako třetí francouzský dokument s názvem Patetická o Čajkovského Šesté symfonii. Cenu diváků si odnáší pořad České televize Jarek a Amadeus aneb Mí Slezané mi rozumějí. Zachycuje Mozartovu operu Cosi fan tutte v přebásnění populárního ostravského písničkáře Jarka Nohavici.

O letní školu slovanských studií v Olomouci je větší zájem

O zhruba pětinu zájemců více než před rokem se hodlá letos o prázdninách zúčastnit Letní školy slovanských studií, kterou pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Na intenzivní čtyřtýdenní kurz českého jazyka přijede na 90 lidí z různých států Evropy, ale i Mexika, Japonska či Ghany. Letos poprvé budou moci kromě češtiny a ruštiny absolvovat i kurzy polštiny, řekl organizátor akce Petr Pořízka. "Loni letní školu absolvovalo 79 účastníků. Letos se nám jich přihlásilo více a přivítáme i zahraniční lektory, kteří vyučují na naší univerzitě. Celkem bychom mohli uspokojit až 150 zájemců," uvedl Pořízka. Univerzita oslovila pracoviště slavistiky v různých koutech světa, při získávání účastníků spolupracuje i s ministerstvem školství. Účastníky letní školy čekají od 22. července jazykové kurzy, ale i řada přednášek z různých společenskovědních oborů. Vyjedou i na exkurze a mohou se zúčastnit pětidenního divadelního workshopu s herci Moravského divadla. Na letní školu se sjíždějí lidé různých věkových skupin, od studentů slovanských jazyků až po osoby, které měly v České republice předky nebo potřebují češtinu pro své zaměstnání.

Vranovský zámek vystavuje orientální umění

Skvosty z orientálních salonů jihomoravských a jihočeských zámků jsou vystaveny v konírnách zámku ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Jde o ukázky jemného čínského i japonského porcelánu a dekorativních předmětů z kovu i lakovaného dřeva. Na výstavu se podařilo shromáždit celkem 250 exponátů, z nichž mnohé patří k raritám. Orientální salony se v 18. a 19. století staly nezbytnou součástí mnoha evropských šlechtických sídel. Majitelé zámků v nich vystavovali nejcennější kousky dovezené z Dálného východu. Mimořádnou oblibu si získala především keramika zdobená obrázky draků, mudrců, květin a také krajinkami. Svůj orientální salon má také vranovský zámek. Jeho chloubou je například svitek s malbou čínské básnířky. Výstava potrvá do 30. září.

Šebrle vyhrál desetiboj v Kladně nejlepším výkonem roku

Roman Šebrle vyhrál první ročník vícebojařského mítinku v Kladně v nejlepším letošním světovém výkonu 8697 bodů. Světový rekordman tak absolvoval svůj nejlepší desetiboj od triumfu na olympijských her v Aténách. Další čeští vícebojaři Tomáš Dvořák a Josef Karas splnili limity pro účast na mistrovství světa. Dvořák překonal na rozdíl od Karase přísnější kritérium (8000 bodů), a tak mohou jet do Ósaky tři čeští závodníci. Dosavadní nejlepší světový výkon roku držel Bělorus Andrej Kravčenko, jenž při vítězství v Götzisu nasbíral 8617 bodů.

Berdych bude ve Wimbledonu sedmým nasazeným tenistou

Na sedmé místo se dostal český tenista Tomáš Berdych v listině nasazených hráčů pro Wimbledon. Vzhledem k výsledkům na trávě za poslední dva roky se probojoval až do elitní desítky, ačkoli je ve světovém žebříčku těsně za ní. Pomohly mu ale vítězství a finálová účast na turnaji v německém Halle a také loňské čtvrté kolo na wimbledonském grandslamu. Nejlepší Češka Nicole Vaidišová je nasazená jako číslo 14. Mezi nasazenými figuruje také Lucie Šafářová, a to jako šestadvacítka. Jedničkami budou stejně jako ve světovém žebříčku Švýcar Roger Federer, který vyhrál poslední čtyři ročníky nejslavnějšího turnaje na trávě, a Belgičanka Justine Heninová. Wimbledon bude rozlosován v pátek, první zápasy začnou v pondělí.

Vaidišová postoupila v Eastbourne

česká tenistka Nicole Vaidišová ve středu podle očekávání bez problémů prošla druhým kolem tenisového turnaje v Eastbourne. S neznámou domácí hráčkou Elenou Baltachaovou si poradila za hodinu 6:3, 6:2 a ve čtvrtfinále se utká se světovou jedničkou Justine Heninovou z Belgie. Ve stejnou dobu ale v turnaji marně bojovala o postup do druhého kola další Češka Lucie Šafářová. S Rakušankou Sybille Bammerovou už potřetí v kariéře prohrála. Sedmá nasazená Bammerová vyhrála 7:6, 5:7 a 6:3. Přípravný turnaj před Wimbledonem se hraje s dotací 600.000 dolarů.

Meteorologové varují před bouřkami ve všech krajích

Meteorologové varují před silnými bouřkami, které se začnou vytvářet na území celé České republiky. Bouřky budou ojediněle doprovázené přívalovým deštěm, krupobitím a silným nárazovým deštěm. Během čtvrtka by potom srážky měly zesílit. V oblastech zasažených vydatnými srážkami lze proto v noci na pátek očekávat překročení prvního a ojediněle i druhého stupně povodňové aktivity. Místy může napršet až 60 milimetrů, v oblasti fronty ve čtvrtek se srážky mohou pohybovat mezi 20 a 40 milimetry za 12 hodin. Nárazy větru podle meteorologů budou místy dosahovat hodnot kolem 25 metrů za sekundu, což je asi 90 kilometrů za hodinu. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Počasí

Bude oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty během dne vystoupí na 22 až 26 stupňů.