Zprávy

Premiér Topolánek věří v novou dohodu o EU

Premiér Mirek Topolánek věří, že se příští týden na summitu Evropské unie podaří dospět k dohodě o zásadách nové smlouvy, která by měla zajistit fungování společenství. Po nedělním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou u Berlína uvedl, že Česko by vetovalo pouze snahy oživovat podstatu neratifikované euroústavy nebo případné pokusy některých států vyjednávat si exkluzivní výjimky z dojednávaných pravidel.

Topolánek opakoval českou prioritu, kterou má být přenášení pravomocí nejen z národní úrovně na unijní, ale také naopak. Podle představ Prahy by měla existovat možnost vracet některé kompetence zpět do členských států, pokud se ukáže, že je tam jejich výkon efektivnější. Možnost "oboustranné flexibility" podle Topolánka pozitivně vnímá řada zemí. Praha bude podle premiéra mimo jiné podporovat i nizozemský návrh na posílení kompetencí národních parlamentů. Podpoří i polský návrh na nové přepočítávání hlasů členských zemí, kterým by se posílila v EU váha středních a menších zemí. Česko podle Topolánka dále vychází z toho, že v nové smlouvě nemá být Charta lidských práv EU a má na ni být pouze odkaz. Zahrnutí tohoto dokumentu mimo jiné odmítá také Británie.

Generální stávka proti reformě může mít podle Duška několik fází

Případná generální stávka, kterou kvůli vládní reformě veřejných financí hrozí Asociace samostatných odborů, by mohla mít několik fází. Předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že pokud první fáze protestu nebude mít patřičný efekt, odboráři "přitvrdí". Generální stávka by se měla konat někdy během léta. Dušek řekl, že přesný termín záleží na jednání s Českomoravskou konfederaci odborových svazů, největší odborovou centrálou v zemi. Dušek chce, aby se do stávky zapojily všechny odborové organizace i občané, kteří nejsou v odborech. Odborový předák předpokládá, že stávka by výrazně omezila život v zemi, a to bez ohledu na dobu prázdnin.

První místopředseda ODS Pavel Bém připustil, že generální stávka odborářů by znamenala nepříjemný zásah do života země. "Ale na druhou stranu jsem přesvědčen, že odboráři by mohli tleskat nad tím, že ty zásahy (reformy) jsou zatím relativně mírné... Nechť si odbory uvědomí, že toto je ještě měkká verze," vzkázal odborářům vládní politik. Tak tvrdou reakci by prý předpokládal za situace, kdyby ODS měla možnost prosadit reformu podle svých představ, a ne na základě koaličních kompromisů.

Odboráři budou proti změnám v daních, sociálních dávkách a zdravotnictví demonstrovat v sobotu 23. června v Praze. Odbory tvrdí, že vládní reforma občany a ekonomiku poškodí. Koaliční kabinet naopak argumentuje tím, že bez chystaných stabilizačních opatření hrozí rozvrat státních financí.

Prosecká střelba oživila myšlenku na metropolitní policii

Případ střelby na pražském Proseku z minulého týdne, kdy policisté zastřelili třicetiletého taxikáře, vyvolal opětovnou debatu o metropolitní policii. Ta by měla sloučit některé složky státní policie s policií městskou. "Metropolitní policie je cesta do budoucnosti," řekl primátor Pavel Bém v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Třicetiletý taxikář Pavel Vopěnka podle policie nejdříve v Litoměřické ulici napadl ženu. Po příjezdu hlídky městských strážníků dva její příslušníky zbil a odzbrojil. Strážníky pak ohrožoval jejich pistolí. Když na místo dorazili státní policisté, obrátil prý zbraň i proti nim. Zbraň ale byla zajištěna a muž údajně jen naprázdno mačkal kohoutek. Když neuposlechl výzvy policistů, aby pistoli odložil, policisté ho zastřelili. Událost vyvolala debatu o připravenosti a schopnostech městských strážníků reagovat na vyhrocené situace, ale také o jejich pravomocech.

Jehlička: Pokud nedostanu více peněz na kulturu, odstoupím

Pokud by ministerstvo kultury nedostalo víc peněz do svého rozpočtu, jeho šéf Václav Jehlička (KDU-ČSL) by odstoupil z funkce. "Já jsem nepřišel jako ministr likvidátor," řekl ministr kultury v Nedělní partii televize Prima. Jehlička ale věří, že peníze navíc do kultury získá. V návrhu rozpočtu na příští rok vláda počítá s výdaji na kulturu ve výši 6,7 miliardy korun, což je asi o 1,2 miliardy korun méně než v letošním roce. Jehličkův předchůdce Vítězslav Jandák (ČSSD) uvedl, že kultura je neustále odsouvána do pozadí. Soudí, že ODS by ministerstvo kultury nejraději zrušila. Jehlička to ale odmítl.

Hackeři propašovali do živého vysílání ČT atomový hřib

Umělecká skupina Ztohoven se v neděli nabourala do ranního vysílání programu Panorama na druhém programu České televize. Místo on-line záběrů ze zajímavých míst Česka se na obrazovce objevil fiktivní jaderný výbuch. Mluvčí České televize Martin Krafl ČTK řekl, že skupině se pomocí internetu a další techniky podařilo nabourat do jedné kamery vysílající živé záběry z Černého dolu v Krkonoších. "Nebylo narušeno vysílání z Kavčích hor," zdůraznil Krafl. Kameru provozuje externí firma spolupracující s Českou televizí.

Diváci sledující živé vysílání mohli mezi běžnými záběry na české hory vidět nejdříve oslnivý záblesk a poté charakteristický hřib atomového výbuchu. Ve chvíli, kdy skončily záběry z Černého dolu, naskočilo vysílání z Jeseníku. To mohlo u řady lidí vyvolat dojem, že výbuch se odehrál právě v tomto pohoří. Podle Krafla nelze ze záběrů zachycujících atomový výbuch určit, kam přesně ho tvůrci umístili. Česká televize už podle něj zjistila majitele internetové adresy. Záležitost nyní řeší právníci i technici ČT.

Pořad Panorama vysílá ČT2 každé ráno od 07:50. Diváci si v něm mají možnost prohlédnout prostřednictvím záběrů z panoramatických kamer mnoho míst republiky. Pořad přináší informace o počasí i nabídky pro turisty. Provozovatele areálu v Černém dole, společnost Markid Trutnov, hackerský čin pobouřil. "Dost nás to poškodilo. Kameru máme pronajatou, abychom podporovali turistiku v lokalitách, kde máme areály. Zvažujeme trestní oznámení na neznámého pachatele společně s majitelem kamery, firmou Sitour," řekl ČTK mluvčí společnosti Radek Etrych. Zařízení má podle něj standardní zabezpečení. "Ale hackeři, kteří si chtějí udělat renomé, se přes ně dostanou. Policie v Trutnově, pod niž Černý důl spadá, zjišťuje způsob, jakým umělci zneužili vysílání.

Není to první kontroverzní akce skupiny Ztohoven. Umělci mají na svědomí například změnu červeného neonového srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Pražským hradem v posledních dnech funkčního období bývalého prezidenta Václava Havla. Převrátili je v otazník.

Pražská muzejní noc přilákala na 170 tisíc návštěvníků

Rekordních 171.000 lidí projevilo letos zájem o Pražskou muzejní noc, která se v hlavním městě v noci na neděli pořádala již počtvrté. Na vstup do muzeí a galérií se od 19:00 stály dlouhé fronty. Nejvíce lidí přišlo do hlavní budovy Národního muzea, kde bylo asi 22.000 lidí. Celkem se do této akce zapojilo 45 kulturních institucí. ČTK to sdělil koordinátor akce Pavel Douša. "Tato akce se v kulturních pořadech metropole zabydlela a lidé si na ni zvykli. Skok není proti loňskému roku příliš vysoký, ale návštěvnost je na hranici možností. Muzea by větší počet lidí sotva zvládala. Budeme se muset zamyslet, jak návštěvu muzeí lidem příští rok zpříjemnit," uvedl Douša. Připomněl, že loni využilo možnosti noční prohlídky expozic asi 160.000 lidí. Největší fronty se podle Douši stály před novým Muzeem Karlova mostu, před Hrdličkovým muzeem člověka, nebo v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Národní galerie registrovala podle mluvčí Petry Jungwirthové zhruba 28.700 návštěvníků. Tradičně velký nápor byl ve Veletržním paláci, ale také ve Valdštejnské jízdárně, nebo ve Šternberském paláci. Hodně návštěvníků přilákala také nová expozice Korejské umění na Zámku Zbraslav. Podle Douši byl největší nápor návštěvníků hned po zahájení nočního provozu. Vyvrcholil pak asi kolem 21:00 hodin. Návštěvníci, včetně cizinců a lidí s dětmi, chodili v hojném počtu i po půlnoci. Návštěvnost v Praze je podle Douši jedna z nejvyšších v evropských zemích.

Festival Devět bran letos zažil rekordní návštěvnost

Mezinárodní festival česko-německo-židovské kultury Devět bran, který uplynulý týden již poosmé hostila Praha, zažil rekordní návštěvnost. Podle odhadu pořadatelů se hudebních večerů ve Valdštejnské zahradě zúčastnilo dohromady na 4000 lidí, navíc všechna čtyři divadelní představení se zaplnila do posledního místa. Festival v sobotu slavnostně skončil koncertním provedením jazzové opery George Gershwina Porgy and Bless. Výkony předních českých operních sólistů za doprovodu Velkého orchestru paláce Žofín s dirigentem Františkem Preislerem si vysloužily ovace několika stovek posluchačů. Ještě v neděli odpoledne si mohli zájemci vyslechnout židovské melodie a písně v podání hlavního kantora Petrohradské synagogy Borise Finkelštejna. Pořadatelé zasvětili letošní ročník americkému hudebnímu skladateli židovského původu Georgi Gershwinovi, od jehož úmrtí tento rok uplyne 70 let.

Aktuálně.cz:Aničku hrála Škrlová, potvrdila sestra Kláry Mauerové

Gabriela Pokorná, sestra Kláry a Kateřiny Mauerových, které jsou nyní ve vazbě s obvinění z týrání sedmiletého Ondřeje, na fotkách dvaatřicetileté Barbory Škrlové z Dánska poznává tajemnou Aničku, již rodina adoptovala. Řekla to v neděli zpravodajskému serveru Aktuálně.cz. Poté, co Škrlová Lidovým novinám v Dánsku potvrdila, že se vydávala za Aničku, tak pomalu přestává být tajemná dívka bez identity záhadou. "Podle fotek z Dánska je jasné, že Barbora je Anička. Tedy dívka, kterou jsem vídala u sestry Kláry. Nyní to vím na sto procent. A jsem z toho v šoku," řekla Aktuálně.cz prostřední ze sester, když si prohlédla fotografie, které pořídili reportéři LN. Je na nich žena, která se v pátek přihlásila na českém velvyslanectví v dánské Kodani, odevzdala vzorek vlasů a slin a prohlašuje se za dvaatřicetiletou Barboru Škrlovou.

Výpověď Škrlové by nyní mohla vnést jasno do případu týrání malého Ondřeje. Sedmiletého Ondřeje, nahého a spoutaného, zavírala podle záběrů kamery jeho matka do komory pod schodištěm. Chlapec mohl vykonávat tělesnou potřebu do kbelíku. Jedl se svázanýma rukama ze země. Byl trestán za drobnosti. Matka své jednání po zatčení odůvodnila tím, že nezvládla nedávný rozvod s manželem. Objevení Škrlové ale přineslo podle Aktuálně.cz další rozpory. Lidové noviny uvedly, že ve společné domácnosti s malým Ondřejem žila minimálně několik týdnů. Obě sestry Mauerovy ale mluví o celých letech soužití. Dále také list uvádí, že o pravé totožnosti Aničky podle Škrlové věděla pravděpodobně Klára. To však popírá Klára i Kateřina Mauerovy, píše Aktuálně.cz. Stále tak není zřejmé, zda za vším stojí údajná sekta pod vedením otce Škrlové a zavírání Ondry souvisí se svéráznými praktikami této skupiny. Či zda Klára Mauerová byla v těžké situaci, kterou nezvládla a která souvisí s těžko zvladatelným chováním Ondry.

Muž strávil půl hodiny pod vodou, po týdnu se probral z bezvědomí

Pětadvacetiletý muž, který sjel minulý pátek se svým autem do hlubokého potoka a pod vodou zůstal přibližně půl hodiny, se po týdnu probral z bezvědomí. Pacient mluví a pamatuje si ze svého života kromě nehody skoro všechno, přestože prognózy byly velmi skeptické, řekla dnes mluvčí orlovské nemocnice Dorota Havlíková. Muž po půlhodině strávené pod vodou nejevil žádné známky života, byl podchlazený, měl zástavu srdce i dýchání a záchranáři ho museli oživovat půl hodiny. V kritickém stavu byl převezen na ARO do Orlové. "Určitě lze mluvit o zázraku, podobné ojedinělé případy se stávají spíše u dětí. Přisuzuji to velkému nasazení všeho zdravotnického personálu, kdy díky jeho obrovským zkušenostem postupně docházelo ke stabilizaci stavu a zlepšování funkcí všech životně důležitých orgánů," uvedl primář oddělení Zdeněk Bělík. Rodina je obratem situace přímo nadšená. "Byl to neočekávaný, ale krásný šok. Každý den jsme za ním chodili na návštěvu, ale byl v bezvědomí a zdálo se, že nás nevnímá. Když jsme dnes vstoupili do pokoje, měl otevřené oči a promluvil na nás," popsal radostnou situaci otec pacienta Jaromír Valeček.

Běžci štafetou kolem světa upozorňují na problémy s pitnou vodou

Přes hraniční přechod Cínovec na Teplicku přeběhli v neděli před 17:00 z Něměcka do České republiky účastníci štafetového běhu kolem světa, který má upozornit na nedostatek pitné vody. Štafeta odstartovala 2. června z New Yorku, kde má skončit 4. září. Za tu dobu běžci překonají zhruba 22.000 kilometrů. Brynn Harringtonová z amerického San Franciska ČTK řekla, že každý z účastníků denně uběhne 16 kilometrů. Z 20 běžců jsou jen dva profesionální sportovci, ostatní jsou amatéři, kteří rádi běhají. Podle Harringtonové chtějí sportovci v 16 zemích světa upozornit na to, že více než miliarda lidí na zemi nemá přístup ke kvalitní pitné vodě, a sehnat na řešení tohoto problému peníze. Největší problémy s pitnou vodou mají lidé žijící v Africe a Asii. "V těchto zemích by stačilo 25 eur k tomu, aby jednomu člověku zajistily pitnou vodu na celý život," uvedla.

Ponocného Circus Ponorka bude koncertovat v New Yorku a v Kanadě

Kytarista a zpěvák Jan Ponocný vyjede koncem června na krátké turné po USA a Kanadě se svým jednočlenným "nu-folkovým" projektem Circus Ponorka. "Hrát pro krajany je super a už jsem to v Americe několikrát zažil, ale vždycky mě lákalo hrát pro místní publikum," řekl ČTK Ponocný, který své krátké turné zahájí v Rockwood Music Hall v New Yorku; následovat budou koncerty v Torontu a Ottawě. Za oceánem Ponocný také dokončí své debutové album, na němž již dva roky spolupracuje s producentem Stevem Walshem. "Má na kontě spolupráci například s Norah Jonesovou nebo britskými Erasure," uvedl Ponocný, který desku vydá na podzim u americké firmy Gigantic.

Ponocný byl v 90. letech jednou z hlavních osobností kapely Circus Praha, nyní působí také v Heyday a do svých doprovodných skupin jej zvou písničkář Václav Koubek či slovenský zpěvák Miroslav Žbirka. Dříve také řadu let vystupoval s Ivanem Hlasem a má za sebou i spolupráci se zpěvačkou Annou K. Navíc je rovněž vyhledávaným autorem; jeho písničky si do svého repertoáru zařadila například kapela Laura a její tygři; využily je i zpěvačky Ilona Csáková a Helena Vondráčková.

Archeologové objevili západně od Prahy neolitické pohřebiště

Na 25 kostrových hrobů z pozdní doby kamenné objevili archeologové západně od Prahy u Dobrovíze, kde se na desetihektarovém pozemku připravuje staveniště. Podle značné vzdálenosti hrobů od sebe, někdy i 50 metrů, to vypadá na neobvykle rozsáhlé pohřebiště, kterých není v české kotlině mnoho, řekl ČTK vedoucí výzkumu Jaroslav Řídký. Nedaleko pohřebiště archeologové odkryli také stopy po chatách, které jsou ještě asi o 500 let starší. Velkou vzdálenost mezi nálezy více než 4000 let starých kosterních pozůstatků Řídký vysvětluje tím, že mnohé z hrobů, které jsou poměrně mělké, mohly být zničeny hlubokou orbou. Výzkum ještě není u konce, a tak archeologové pravděpodobně ještě další hroby odkryjí. Kosterní pozůstatky patří mužům, ženám i dětem. Neolitičtí lidé ukládali zemřelé muže hlavou k západu, ženy k východu. Pro posmrtný život je vybavili šňůrovou keramikou amforovitých a džbánovitých tvarů. U mužských koster archeologové objevili pazourkové čepele a u některých sekeromlaty, zřejmě symboly postavení ve společnosti, soudí Řídký. Na desetihektarové ploše, na které zřejmě ještě letos vyrostou obrovské haly pro potřebu stále se rozpínajícího ruzyňského letiště, odkryli archeologové také pozůstatky sídliště z přelomu starší a mladší doby železné (kolem 5. století před Kristem).

Euro: Exšéf CzechInvestu Novák chce založit agenturu Czechinvent

Bývalý šéf státní agentury CzechInvest Radomil Novák chce založit obecně prospěšnou společnost s názvem Czechinvent, technologická agentura. Ta má podpořit aplikovaný výzkum a inovace v Česku. Novák, který dosud působil jako šéf zastoupení CzechInvestu v Kalifornii, jednal o založení agentury v minulých dnech v Praze. Napsal to týdeník Euro. Novák patří podle listu k ostrým kritikům postupu ministra průmyslu a obchodu Martina Římana v CzechInvestu. Říman podle Nováka zcela paralyzoval agenturu, která se v Česku věnuje zprostředkovávání dotací z fondů EU pro české firmy a lákání zahraničních investic do tuzemska. Říman odvolal Novákova nástupce v čele agentury Tomáše Hrudu a zpochybnil její práci. Z CzechInvestu poté odešlo nebo je ve výpovědní lhůtě kolem 150 lidí.

Rybář obelstil sumce Kristýnku, ryba se ale vrátí zpět do vody

Jan Fusek z Valašských Klobouk v neděli brzy ráno přelstil albínského sumce z Luhačovické přehrady, kterému rybáři říkají Kristýnka. Více než 27 kilogramů těžká ryba s nedostatkem pigmentu se ale o svůj život obávat nemusí, za pár dní se vrátí zpět do vody. ČTK to sdělil hospodář Rybářského svazu Luhačovického Zálesí František Miko. "Kristýnka poputuje do Hodonína na výtěr k založení nového potomstva. Potom ji vrátíme zpět do přehrady," poznamenal Miko. Na Kristýnku bude v přehradě čekat další albínský sumec Lojza, který je z rozhodnutí rybářů od roku 2004 jejím manželem. Oba manželé pocházejí z jižní Moravy. Jako první se ocitl v přehradě Lojza, Kristýnka ho následovala asi o pět let později. Ve vodách Luhačovické přehrady žije více než 30 sumců s nedostatkem pigmentu. Podle rybářských tradic by se albíni neměli vůbec lovit, přináší to údajně smůlu. Zakázáno to ale není. V Luhačovicích si ale rybáři stanovili nepsané, zato nekompromisní podmínky. Jediným důkazem o úlovku může být fotografie. Albínský sumec musí zpět do vody.

Slavný australský rybář ulovil v Praze obřího sumce

Obřího sumce dlouhého 217 centimetrů se podařilo v Praze ulovit jednomu z nejznámějších světových rybářů Rexu Huntovi. Slavný Australan, který se v hlavním městě účastní mezinárodní rybářské výstavy EFTTEX 2007, na ryby vyrazil ve společnosti známého českého rybáře Jakuba Vágnera. Úlovek prý oba velmi překvapil. Hunt známý z rybářských pořadů na televizním kanálu Discovery prý měl velkou touhu si v Praze zarybařit. "Měli jsme na Císařské louce setkání s předními rybářskými odborníky světa a snažili jsme se při tom také chytat. Bylo to štěstí. Vytáhli jsme obrovskou rybu přímo v centru Prahy," řekl Vágner ČTK. Sumce nejprve chytil Vágner. Když Hunt viděl jeho souboj s obří rybou, nezaváhal prý ani vteřinu a skočil do Vltavy. Společně pak vytáhli 70 kilogramů těžkého obra. Sám Vágner prý nikdy neměl touhu chytat ryby přímo v centru Prahy. "Byla to spíš přidružená rybařina a zadařilo se," radoval se. Mezi jeho slavné úlovky patří mimo jiné největší sladkovodní ryba světa arapaima gigas o váze 106 kilogramů, kterou letos ulovil v Amazonii.

Hunt při slavnostním ukončení výstavy, kterého se zúčastnilo asi 2000 rybářských odborníků, označil Českou republiku za světovou velmoc ve sportovním rybaření. Vágnera pak pasoval za svého "nástupce". "To je vaše budoucnost, vaše nová hvězda, váš nový Rex Hunt," prohlásil.

Berdych získal v Halle první titul na trávě

Jednadvacetiletý český tenista Tomáš Berdych vybojoval v neděli třetí turnajový titul na okruhu ATP a první na travnatém povrchu. V německém Halle jej nezastavil ve finále ani soupeř z Kypru Marcos Baghdatis, semifinalista loňského Wimbledonu, jehož Berdych porazil 7:5 a 6:4. Za trofejí dokráčel bez ztráty jediného setu a pozvedl si sebevědomí před Wimbledonem, který začne za týden. "Je to fantastické, skvělý pocit. Loni jsem ceremoniálu přihlížel jen jako divák, teď je to úplně něco jiného," řekl Berdych německé televizi ZDF. Finále trvalo hodinu a 20 minut, na zaplněných tribunách českému hráči aplaudovalo 12.000 diváků. Turnajového titulu se dočkal po roce a sedmi měsících. Premiérový si rodák z Valašského Meziříčí odvezl v září 2004 z Palerma, kde dobyl tamní antuku. O rok později v listopadu pokořil všechny soupeře na Masters v Paříži, které se hraje na koberci.

Volf se Štěpánkem získali na mistrovství Evropy stříbro

Čeští deblkanoisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem získali na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši stříbrné medaile. Úřadující mistři světa z Prahy dnes ve finálové jízdě neudrželi náskok ze semifinále a se ztrátou 35 setin sekundy obsadili druhé místo za domácí dvojicí Ladislav Škantár, Peter Škantár. Třetí byla další slovenská sourozenecká dvojice Pavol a Peter Hochschornerové. Volf se Štěpánkem zajeli obě dnešní jízdy bez dotyku branky, nicméně ve finále byli pomalejší o téměř tři a půl sekundy než Škantárové, kteří útočili z pátého místa. Bronzovým olympijským medailistům z Atén tak těsně nevyšel pokus o zisk třetího evropského zlata v kariéře. Druhá česká posádka Marek Jiras s Tomášem Máderem si oproti semifinále o jednu příčku polepšila a obsadila osmé místo se ztrátou více než jedenácti sekund za vítězi.

Duatlonistka Vodičková má stříbro z mistrovství Evropy

Česká reprezentantka Radka Vodičková získala na mistrovství Evropy v duatlonu stříbrnou medaili. V Edinburghu dnes prohrála pouze s domácí Britkou Catrionou Morrisonovou, která byla o téměř čtyři a půl minuty rychlejší, v souboji o druhé místo ale o tři vteřiny zdolala Alexandru Louisonovou z Francie.

Počasí:

V pondělí má být oblačno, místy přeháňky a ojediněle bouřky. Od západu se postupně bude vyjasňovat. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.