Zprávy
Proti rakovině prsu pochodovalo Prahou přes 6000 žen, mužů i dětí
Více než 6500 lidí se v sobotu zúčastnilo tradičního pochodu na podporu boje proti rakovině prsu. Od Prašné brány došli po vltavském nábřeží až do Žlutých lázní v Podolí. Účastníky šestikilometrové trasy nebylo možné přehlédnout nejen kvůli značnému počtu - poznávacím znamením byla růžová trička a balonky stejné barvy. V průvodu převažovaly ženy všech generací, nechyběli ale ani muži, děti i ti úplně nejmladší v kočárcích. Vstupenkou na akci, která se letos konala již posedmé, bylo tričko nebo kšiltovka s logem stužky za 300 korun. Výtěžek z akce pomůže organizacím podílejícím se na boji s touto zákeřnou nemocí - Asociaci mamodiagnostiků, pacientskému sdružení Mamma Help a Alianci českých organizací a žen s rakovinou prsu. Tentokrát předala pořádající kosmetická firma na pomoc nemocným i preventivní akce šek na deset milionů korun - částka vyšší než v předchozích rocích má připomenout, že tyto aktivity proti rakovině prsu slaví desáté výročí. "Pochod proti rakovině prsu je celosvětová záležitost, začala v Británii v roce 1992. Je to hromadná demonstrace proti této chorobě. Chceme, aby se zlepšila hlavně prevence," řekla ČTK Michaela Vaňková z pořádající agentury. Motto letošního pochodu bylo Společně proti rakovině prsu, protože toto onemocnění není jen záležitostí žen, ale zasáhne celou rodinu. Na začátku roku byla začala kampaň zaměřená tentokrát na muže. Měla je přesvědčit, aby nebyli lhostejní k riziku a své partnerky vyzývali k preventivnímu vyšetření.
Na oslavách Jednoty bratrské zazněla omluva za násilnou rekatolizaci
Jubileum Jednoty bratrské, české reformační církve založené před 550 lety, inspirovalo obec Kunvald v Orlických horách k víkendovým oslavám sahajícím od církevních, kulturních a sportovních akcí až k taneční zábavě. Duchovní základy, na nichž budovala své společenství původní Jednota bratrská, jsou svorníkem toho, co bylo v patnáctém století a co je i dnes, řekl v kázání synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml. Římskokatolický biskup Dominik Duka vyjádřil slovy "odpusťte to, co se stalo a co se nemělo stát" symbolickou omluvu za násilnou rekatolizaci, během níž museli čeští bratři v 17. století opustit zemi. V pozdravu shromážděným protestantům o Jednotě bratrské Duka řekl, že její víra vydala plody, které musí každý rozumný, soudný a opravdu věřící křesťan uznat a vyjádřit za ně úctu a poděkování. Jak poznamenal, při 500. výročí by však v Kunvaldu zřejmě římskokatolický duchovní na oslavách být nemohl - bylo tehdy ještě před 2. vatikánským koncilem, který teprve do určité míry umožnil katolíkům ekumenickou vstřícnost.
Malá reformační církev vznikla v pohusitských Čechách jako iniciativa skupiny zbožných lidí, kteří odešli do ústraní v lesích, aby založili obec, v níž se život řídil Písmem a příkladem prvotní církve, aby uskutečňovali vztahy, k jakým vedli husitští a valdenští kazatelé. V roce 1467 se prvním biskupem Jednoty bratrské stal Matěj z Kunvaldu. Byl jím o dvě století později i Jan Ámos Komenský. Jednota bratrská dala české kultuře první překlad bible z původních jazyků. Exulanti založili v 18. století v Sasku na panství hraběte Zinzendorfa osadu Herrnhut, odkud později směřovala misie do ciziny i do zámoří. V současnosti je světová Jednota bratrská, známá také jako Moravští bratři, rozšířena po celém světě. Mezi hosty slavnosti byl dnes starosta města Lititz v Pennsylvánii v USA, kde je také bratrský sbor a které je partnerem Kunvaldu, i lidé z německých a polských měst, kde jsou církevní obce hlásící se k tradicím českých bratří. Do Čech se směla Jednota bratrská vrátit až v 2. polovině 19. století.
V Kodani se zřejmě objevila Barbora Škrlová, údajná Anička
V Kodani na českém velvyslanectví se objevila žena, která se představuje jako Barbora Škrlová. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Zuzana Opletalová. Dvaatřicetiletá Škrlová se údajně vydávala za třináctiletou Annu, nevlastní sestru týraného Ondřeje z Kuřimi. Policie po ní vyhlásila celostátní pátrání poté, co 13. května utekla z brněnského Klokánku. Na velvyslanectví se žena objevila s člověkem, kterého představila jako svého otce, s advokátem, údajně jakýmsi nezávislým vyšetřovatelem a dvěma novináři z Lidových novin. Podle serveru lidovky.cz se Škrlová v dánském hlavním městě Kodani skrývá už měsíc a dál se odmítá vrátit do ČR. Údajně se bojí lidí a jejich reakcí. Škrlová, jež absolvovala Janáčkovu akademii múzických umění v oboru skladba, žije prý v Kodani u své příbuzné a komponuje, řekla ČTK mluvčí ministerstva.
Na případ Barbory Škrlové, údajné Aničky, přišla policie poté, co před měsícem zadržela v Kuřimi na Brněnsku Kláru Mauerovou - ženu, která týrala svého sedmiletého syna Ondru. Mauerové nyní hrozí až 12 let vězení za to, že syna nahého a spoutaného zavírala do komory. Velvyslanectví se podle Opletalové hned při návštěvě ženy, jež o sobě prohlašuje, že je Škrlová, spojilo s vyšetřovateli případu a radili se o dalším postupu. O tom, zda vůbec nějaká Anna existuje, se stále vedou spory. Prezident Václav Klaus sice před časem dostal dopis podepsaný Annou Mauerovou, mohl být ale sepsán někým jiným. Kriminalisté zjistili, že se za ni z nejasných příčin vydávala Škrlová. Podle některých dohadů mohla být osoba Aničky zcela vymyšlena s cílem získat falešnou identitu pro někoho dalšího. Některé zdroje uvádějí, že Škrlová a Mauerovi byli členy náboženské sekty vycházející z učení uskupení Poselství Grálu.
LN: Barbora Škrlová potvrdila, že se vydávala za Aničku
Dvaatřicetiletá Barbora Škrlová, která v pátek kontaktovala české úřady v dánské metropoli Kodani, tvrdí, že byla jedinou představitelkou třináctileté Aničky. Řekla to sobotním Lidovým novinám. Škrlová se údajně vydávala za třináctiletou Annu, nevlastní sestru týraného Ondřeje z Kuřimi. Policie po ní vyhlásila celostátní pátrání poté, co 13. května utekla z brněnského Klokánku. "Jen při odběrech DNA mě zastoupila jiná dívka," řekla Škrlová LN. Zájmeno "já" podle LN Škrlová užívá jen zřídka. O "Aničce" i "Barunce" naopak často mluví ve třetí osobě. "Barunka byla pro tu společnost příliš nepohodlná tím, jak se chovala," uvedla Škrlová důvod, proč podle ní vznikla její nová identita. Lidé prý nechápali, když si ve svém věku hrála s medvídkem, smáli se jí, když se chovala jako dítě. Aničce prý ne. Mluvený projev Barbory je podle LN na první poslech dětský. Občas však používá obraty, které prozrazují její skutečný věk. Vzápětí ale typicky dětským stylem prosí o zmrzlinu a zákusek v cukrárně.
Po útěku z Klokánku se údajně schovávala v lese, pak v Jeseníkách. Do zahraničí cestovala vlakem, aby o její cestě neexistoval záznam. Advokát Zdeněk Hrouzek bude Škrlovou zastupovat před úřady v ČR. V pátek se setkal se svou klientkou poprvé. "Můj vstup do případu by měl zamezit dalším spekulacím o jejím osudu," řekl LN. Uvedl, že si zatím není vědom ničeho, z čeho by mohla být jeho klientka obviněna a trestně stíhána. "V první řadě se pokusím kontaktovat státní orgány s tím, že Barbora existuje, že žije. Musím zjistit, proč policie pátrá po jejím pobytu," řekl LN.
Právo: Kalousek chce zprůhlednit poskytování dotací
Ministr financí Miroslav Kalousek navrhne vládě, aby žádosti o všechny druhy dotací, záznamy z jednání grantových a dotačních komisí či důvody přiznání nebo odmítnutí dotace byly komukoliv dostupné na internetu. Podle sobotního Práva to představuje šok pro všechny žadatele i poskytovatele dotací z veřejných prostředků a vyvolá to zemětřesení v dotačních projektech. Nynější právní úprava takový postup neumožňuje a dotační řízení jsou někdy značně neprůhledná. Přitom se ročně rozdělují z veřejných rozpočtů desítky miliard korun, které směřují do různých firem, obcí, neziskových organizací, divadel, výzkumných ústavů a škol. O dotacích rozhodují anonymní úředníci, kteří za svá rozhodnutí nenesou prakticky žádnou odpovědnost.
.
Smetanovu Litomyšl zahájil koncert sopranistky Evy Urbanové
Koncert sopranistky Evy Urbanové, která si letos připomíná 20. výročí umělecké kariéry, otevřel v pátek večer program 49. ročníku mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ve zcela vyprodaném auditoriu pod otevřeným nebem na zámeckém nádvoří zazněly za mimořádného zájmu publika árie a scény z českých a italských oper. Tříhodinový koncert skončil proroctvím z opery Libuše, ovacemi vstoje a záplavou květin, včetně kytice dvaceti růží pro sólistku.
Festival zahájil prezident republiky Václav Klaus, který má nad ním záštitu. Hlavu státu přivítali organizátoři v rodišti skladatele Bedřicha Smetany v půlstoleté historii tamního hudebního festivalu na koncertě poprvé. Klaus označil přehlídku za velmi známou a slavnou a umělecky významnou a Evu Urbanovou za jednu z největších osobností české hudby. Eva Urbanová, k níž se pojí neoficiální titul první dáma české opery, je podle Klause stálicí - zdá se, jako by tu byla odedávna. Skutečnost, že byl první hlavou státu na Smetanově Litomyšli, komentoval Václav Klaus při úvodním slovu z pódia k pobavení publika slovy: "Vždycky si povzdechnu a říkám si - co ti prezidenti dělali...?" Další úsměvy i smích vyvolala jeho ironická poznámka o globálním oteplování - prezident je znám jako odpůrce této myšlenky. Klaus má "nehynoucí vzpomínku" na to, jak v 90. letech, tehdy v jiné politické funkci, byl na koncertě v Litomyšli - a bylo velmi zima, takže si museli s manželkou půjčit deky. "Pak jsem onemocněl," poznamenal Klaus a dodal: "Díkybohu nastalo globální oteplování, tak něco takového nehrozí."
Na zámku a na dalších místech se do 1. července v historickém městě Litomyšli uskuteční dvě desítky hudebních programů - operních představení a koncertů. Letos nese festival podtitul "...ve světě dětí" a na dětské publikum je zaměřena několik akcí.
Frenštátské muzeum nabízí "zlaté" Raškovy lyže i kolekci terčů
Moravskoslezský kraj v sobotu obnovil pět let zavřené muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm, které se ze stísněných prostor radnice přestěhovalo do objektu bývalé chlapecké školy. Muzeum uceleně představuje historii celého regionu a zároveň nabízí několik originálních exponátů, například lyže frenštátského rodáka Jiřího Rašky, se kterými v roce 1968 získal zlatou medili na zimních olympijských hrách v Grenoblu. Město si podle krajských radních muzeum zaslouží, mohlo by pomoci k rozvoji cestovního ruchu v Beskydech. "Frenštátsko je významnou národopisnou oblastí se svébytným vývojem. Řada rodáků zdejšího kraje svým významem přesáhla hranice regionu a navíc je tento region kolébkou nejstarší turistické organizace v České republice, Pohorské jednoty Radhošť," řekl při otevření hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský.
Režisér Marhoul řeší problém s vývozem zbraní do Tuniska
Režisér, scenárista a producent snímku Tobruk Václav Marhoul musí nyní kvůli plánovanému podzimnímu natáčení v Tunisku řešit povolení na vyvezení filmových střelných zbraní do Tuniska. Podle něj totiž v Tunisku nikdo kromě armády, národní gardy a policie nesmí střelnou zbraň vlastnit. I přesto si je Marhoul jistý, že se podaří všechna povolení včas vyřídit a 2. září natáčení podle plánu začne. V Česku podle Marhoula není "prošlapaná cesta" pro vývoz, byť filmových, zbraní do Tuniska. "Jsme v České republice první, kdo chce zbraně do Tuniska vyvézt," řekl s úsměvem Marhoul. Podle něj si však vývoz zbraní často hlídá české ministerstvo průmyslu a obchodu více než tuniské úřady. Marhoulův film je komorním psychologickým příběhem, který má připomenout málo známou kapitolu druhé světové války, kdy příslušníci 11. čs. pěšího praporu Východního po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů v roce 1941 bránili před německými a italskými jednotkami poslední strategický přístav na severu Libye ovládaný spojenci.
Díky nadúrodě třešní začne sezona palíren dříve než obvykle
Letošní mimořádná úroda třešní dělá radost nejen pěstitelům, zahrádkářům a dětem, ale také provozovatelům pěstitelských palíren alkoholu. Po dvou letech, kdy se příliš třešní neurodilo, se letos bude zase pálit třešňovice. Sezona palíren navíc díky teplému počasí začne dříve než obvykle, řekl ČTK majitel Palírny u zelené lípy ve Stonavě Vojtěch Feber. "Už nám volají zahrádkáři a objednávají si termíny. Třešní je letos opravdu hodně, stromy jsou přímo obtěžkány," dodal Feber. Zájem o pálení ovoce loni ve Stonavě výrazně vzrostl. "Zájem vypálit si šnaps z vlastního ovoce stále roste, lidé to vidí jako nejlepší a nejméně pracný způsob zpracování. Navíc máme díky výjimce Evropské unie na drobnopěstitelský alkohol poloviční daň," vysvětlil Feber. Stále větší zájem o služby palírny mají také lidé z Polska, kde malovýrobu alkoholu vůbec neznají. Dnes navíc díky členství obou zemí v EU mohou lidé přes hranice legálně převézt ovoce nebo kvas.
Rybáři mohou na dravé ryby
Na candáta, štiku, sumce a bolena se mohou od soboty vydat milovníci rybolovu. Již tradičně vnímají čeští rybáři ukončení doby hájení těchto dravých ryb jako svátek. Lovit je podle jednatele Českého rybářského svazu Jana Štípka mohou v řekách i ve velkých vodních nádržích. "Zájem je velký. Dravá ryba je kvalitní rybí maso. Navíc je to ryba ušlechtilá. Její ulovení vyžaduje určité umění," řekl Štípek ČTK. Tradice zahajování rybářské sezony v Česku se podle Štípka již prakticky vytratila. "Kdysi to byl velký svátek. Teď to však není nic mimořádného. Tento den vnímají hlavně rybáři, kteří se soustřeďují na lov dravých ryb. Už se ale tak neprožívá. Možnosti rybolovu jsou rozmanité a lidé hodně jezdí na lov do ciziny, hlavně do Norska," uvedl. České rybníky v posledních letech prý přitahují také cizince. Líbí se jim, že jsou slušně zarybněny.
Řád sv. Huberta přiblížil v Nové Roli lidem tradice myslivosti
Řád sv. Huberta, myslivecko-křesťanský řád, který v Česku byť s přestávkou působí od konce 17. století, představil v sobotu v Nové Roli na Karlovarsku tradice myslivosti i její zvyky. Právě jejich zachování je jedním z poslání řádu, řekl ČTK prefekt řádu v Karlovarském kraji Jan Černý. "Chceme přiblížit veřejnosti, co to vlastně myslivost jako taková je, že to není jen o střílení lovení a zabíjení. Že je to podstatně víc a o důležitějších věcech a že lov je až na to posledním místě. Včetně tradic, které nám předkové předali a my se snažíme je předat potomkům," řekl Černý. Členem řádu se může stát myslivec s desetiletou praxí, který je křesťan. Nerozhoduje přitom, jaké křesťanské víry je. Řád založil hrabě František Antonín Sporck v roce 1695.
Český fotbal po roce čeká znovu zápas s Itálií "o všechno"
Výhra v souboji s Itálií znamená pokračování na šampionátu a minimálně zajištění účasti v baráži o olympijské hry a za jistých okolností i vstupenku do semifinále mistrovství Evropy. Remíza i prohra všechny postupové naděje odvanou. České reprezentanty do jednadvaceti let čeká na evropském šampionátu v Nizozemsku v neděli klíčová bitva, která může rázně ukončit nebo naopak udržet při životě sen jedné fotbalové generace. "Nesmíme věšet hlavy a skládat zbraně, protože to pořád máme ve svých rukách," uvedl útočník Michal Papadopulos, který se dnes se spoluhráči snažil zapomenout na čtvrteční podvečer, v němž český tým prohrál se Srbskem brankou ze třetí minuty nastaveného času. "Snad nás to nesrazí a naopak spíš vyburcuje. Nechceme tady končit takhle brzo a popereme se o to, abychom šli dál," tvrdil záložník Daniel Pudil.
V nizozemském Arnhemu v neděli ožijí rok staré vzpomínky ze světového šampionátu dospělých. V posledním utkání v základní skupině Češi také hráli "o všechno" s Itálií a prohra 0:2 poslala Nedvěda, Čecha, Rosického a spol. domů. Teď se pokusí o reparát jejich mladší následovníci, před kterými stojí nelehký úkol: porazit "squadru azzuru", s níž loni v listopadu na její půdě uhráli bezbrankovou remízu. "Perfektně nám tam vyšla první půlhodina, Italové vůbec nevěděli, co mají hrát. O něco podobného se chceme pokusit i tady, je to pro nás určitý návod," řekl Papadopulos.
Kajakářka Hilgertová získala evropský bronz
Bronzovou medaili získala česká kajakářka Štěpánka Hilgertová na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Liptovském Mikuláši. Dvojnásobná olympijská vítězka předstihla o sedm setin sekundy čtvrtou Slovenku Janu Dukátovou, úřadující mistryni světa z Prahy, která ve finále neuhájila vedoucí pozici. Titul vybojovala Rakušanka Violetta Oblingerová-Petersová. Mezi nejlepší se v sobotu prosadila i pátá Marcela Sadilová, Irena Pavelková skončila sedmá. Medaile z velké soutěže se Hilgertová dočkala po dvouleté odmlce. Loni na ME neprošla do finále a na světovém šampionátu v pražské Troji byla pátá. Předloni získala evropské stříbro ve slovinském Tacenu. Z kontinentálních mistrovství má nyní jednu zlatou, tři stříbrné a dvě bronzové medaile.
Vzpěrač Orság vybojoval na MS juniorů v Praze dva bronzy
Na závěr mistrovství světa juniorů ve vzpírání v Praze získala medaili i česká reprezentace zásluhou Jiřího Orsága, který skončil třetí ve dvojboji v hmotnostní kategorii nad 105 kilogramů. Navíc vybojoval bronz v nadhozu za výkon 191 kg, jímž si o jeden kilogram zlepšil osobní rekord. V trhu překonal své maximum o dva kilogramy, když vzepřel 155 kg. Soutěž nejtěžších vzpěračů ovládl Kubánec Alberto Pupo, který vyhrál dvojboj výkonem 376 kg. Orság za tímto výkonem zaostal o 30 kg. Osmnáctiletý student střední policejní školy v Holešově a člen Sokola Karolinka byl ve startovním poli nejmladší a nejlehčí. Se 105,7 kg byl Orság o téměř 28 kg lehčí než vítězný Kubánec a dokonce o bezmála 41 kg lehčí než druhý Ukrajinec Konstantin Sockov. Loni na MS juniorů v Číně skončil Orság šestý.
Házenkáři se probojovali na Mistrovství Evropy
Čeští házenkáři se probojovali na mistrovství Evropy, které se uskuteční začátkem příštího roku v Norsku. Postup na šampionát si zajistili v play off s Lotyšskem, které v sobotu v Chomutově porazili 33:26. První zápas před týdnem v Rize vyhráli svěřenci Pavla Pauzy 31:30.
Berdych si opět zahraje finále
Tenista Tomáš Berdych si stejně jako loni zahraje finále turnaje na trávě v Halle. Jednadvacetiletá česká jednička dnes porazila Fina Jarkka Nieminena 7:6 a 6:4. V neděli bude Berdych usilovat o třetí titul v kariéře proti vítězi druhého dnešního duelu mezi Němcem Philippem Kohlschreiberem a Kypřanem Marcosem Baghdatisem.
Národnostní menšiny se utkaly ve fotbale, vyhrál ukrajinský tým
Jedenadvacet fotbalových družstev různých národností se v sobotu v Praze utkalo v turnaji o pohár místopředsedy Senátu. Turnaj národnostních menšin v malé kopané se konal na stadionu FK Dukla Praha a vyhrál ho ukrajinský tým. Druzí skončili Rusové, kteří si také vysloužili cenu fair play za nejslušnější manšaft. Za nimi skončilo družstvo Slováků, na čtvrtém místě jsou pak Bulhaři. Turnaj se konal již podeváté, záštitu nad ním převzal místopředseda horní komory Jan Rakušan (ČSSD). "Je to největší protirasistická akce v Česku. Ukazuje, že lidé se mohou domlouvat bez předsudků a nehledě na barvu pleti," řekl Rakušan ČTK. Nechyběli ani Vietnamci, Tunisané či Ghaňané. Některé týmy si přivezly vlastní fanoušky. Na regulérnost hry dohlíželi profesionální rozhodčí, organizaci měl na starost mimo jiné fotbalový klub Dukla Praha. Turnaj se konal již tradičně. Jeho cílem je vytváření multikulturní společnosti. Tradice fotbalových turnajů menšin vznikla v roce 1999 z iniciativy pracovníků Senátu a Sportovní federace Romů. U zrodu myšlenky stál bývalý místopředseda Senátu Ivan Havlíček (ČSSD).
Počasí:
V neděli má být převážně polojasno s ojedinělými přeháňkami a teplotami od 24 do 28 stupňů Celsia.