Zprávy

Americký prezident ukončil návštěvu Česka, setká se s Putinem

Americký prezident George Bush v úterý krátce před 18. hodinou ukončil návštěvu České republiky. Prezidentský speciál Air Force One odletěl z pražské Ruzyně do Německa, kde se Bush zúčastní summitu lídrů sedmi nejvyspělejších států světa a Ruska - G8. Právě této schůzky chce Bush využít k rozhovorům s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a znovu nabídnout Moskvě spolupráci v otázce protiraketové obrany, kterou zatím odmítá.

Úmysl vysvětlit Putinovi, že Moskva nemá důvod obávat se umístění protiraketové základny USA v České republice a Polsku, Bush deklaroval v Praze. Po jednání s českým prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem v Praze šéf Bílého domu prohlásil, že Putina chce vyzvat, aby poslal do zámoří generály i vědce. Klaus ocenil, že Bush se bude snažit vysvětlit Rusku své záměry. Za nesmírně důležitou považuje i podporu české veřejnosti, která je podle českého prezidenta na podobné záležitosti nesmírně citlivá. "I toto si prezident Bush jasně uvědomil," řekl Klaus novinářům po jednání s americkým prezidentem.

Bush slíbil, že se zasadí o zrušení víz pro Čechy

Americký prezident George Bush v Praze řekl, že se bude zasazovat o zrušení vízové povinnosti pro Čechy cestující do USA. Obrátí se prý na Kongres - právě v jeho rukou rozhodnutí o vízech v této fázi je. "Samozřejmě jsou tam určité požadavky, požadavky bezpečnosti," uvedl Bush k otázce víz. Češi ale podle něj mají potřebu určitého respektu, jsou již unaveni dlouhým čekáním. Obě komory Kongresu nyní projednávají zákony, které by rozšířily dosavadní bezvízový program i na nové země EU. Americká administrativa však požaduje, aby se kvůli nebezpečí terorismu současně zpřísnily bezpečnostní požadavky i na dosud bezvízové země.

Český premiér Mirek Topolánek připomněl, že otázku základny a víz nelze spojovat. Víza jsou ale nespravedlivá a musí se zrušit, řekl Topolánek. Věří prý Bushovi, že o bezvízový styk pro Čechy bude skutečně usilovat.

Hlava Spojených států po jednání s prezidentem Klausem a premiérem Topolánkem ocenila spojenectví ČR v boji proti terorismu a při šíření demokracie a svobody ve světě. Bush vyzdvihnul působení českých vojáků v zahraničních misích, především v Afghánistánu a Iráku. Ocenil rovněž, že se Češi angažují v šíření demokracie a svobody v jiných zemích, například v Bělorusku a na Kubě. Americký prezident také vzdal hold českému národu, který podle něho podstoupil riziko, aby se dočkal života ve svobodě.

Paroubek: S Bushem se lišíme v názoru na radar, spojenci jsme dál

Setkání předsedy ČSSD Jiřího Paroubka s americkým prezidentem Georgem Bushem v Praze nic nezměnilo na výhradách nejsilnější opoziční strany k úmyslu USA vybudovat v Brdech radarovou stanici. Paroubek po schůzce řekl, že tento rezervovaný postoj nic nemění na tom, že ČSSD má zájem na blízkém spojenectví se Spojenými státy. "Lišíme se v této jedné věci, přátelství s americkým lidem to nesnižuje," prohlásil Paroubek na tiskové konferenci ČSSD. Ocenil, že Bush chce ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi osobně vysvětlit důvody, proč USA chtějí vybudovat radar v Česku a umístit rakety v Polsku.

Rusko pod Putinovým vedením podle Bushe vyjelo z kolejí reforem

Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina "vyjelo z kolejí" kdysi slibných demokratických reforem. V projevu na mezinárodní konferenci Demokracie a bezpečnost to v Praze řekl americký prezident George Bush. Bushova kritika se obrátila také proti Číně, která podle jeho slov odmítá otevřít svou politiku stejně, jako otvírá svou národní ekonomiku.

Americký prezident uvedl, že s těmito státy mají USA silné a fungující vztahy. "V oblastech, kde sdílíme stejné zájmy, spolupracujeme. V jiných oblastech máme silný nesoulad," uvedl. To je podle něj případ Ruska, kde před časem reformy slibovaly, že se zlepší postavení občanů. Ale reformy vyjely ze správných kolejí s problematickými dopady pro demokratický vývoj, řekl. "Součástí dobrých vztahů je naše schopnost mluvit otevřeně o tom, v čem se neshodujeme," dodal Bush.

Bush na konferenci také uvedl, že je pro něj ctí promluvit v Česku, k národu v srdci Evropy, který bojoval za svou svobodu v éře nacismu a komunismu, včetně dvacetileté okupace Sovětským svazem. Ocenil, jak nynější Česká republika bojuje za lidská práva na Kubě, v Bělorusku a dalších státech, které čelí kritice za nedodržování lidských práv. České hostitele potěšil i zmínkou o prezidentovi Tomáši Masarykovi a "učiteli národů" Janu Amosi Komenském.

V Rožmitále demonstrovalo na 500 odpůrců amerického radaru

Kolem 500 lidí podle organizátorů v úterý protestovalo v Rožmitále pod Třemšínem proti plánované výstavbě amerického radaru v nedalekém vojenském újezdu Brdy. Svůj nesouhlas proti vojenské základně dávali najevo skandováním a pískotem. Rožmitálský starosta Josef Vondrášek (KSČM) připomněl, že se k radaru budou moci obyvatelé o víkendu vyslovit v místním referendu. Na náměstí se objevily transparenty s nápisy "Ne základnám", "Slovanská vzájemnost" nebo "Nechceme v Brdech Guantánamo!". Mítink pořádala KSČM a podle jejího předsedy Vojtěcha Filipa to bylo na protest proti Bushově návštěvě.

Na Václavském náměstí se sešli příznivci radaru a politiky USA

Na Václavském náměstí v Praze se v úterý sešli umělci a politici, aby zde poděkovali za vše, co podle nich USA učinily pro českou i světovou bezpečnost a aby vyjádřili svůj souhlas se současnou zahraniční politikou Spojených států a s jejich záměrem vybudovat na českém území radarovou základnu. Akci "Děkujeme Ameriko", svolanou při příležitosti návštěvy amerického prezidenta Bushe, přišla podpořit asi stovka lidí. Na pódiu byla vystavena hesla "Nikdy více Mnichov," nebo "Děkujme za dary, svobodu i radary".

Klausová ukázala Bushové hradní zahrady a Strahovský klášter

Manželka českého prezidenta Livia Klausová ukázala první dámě USA Lauře Bushové zahrady Pražského hradu a Strahovský klášter. Počasí prvním dámám přálo. V zahradách se manželky prezidentů kochaly pohledem na Malou Stranu a na Petřín. Po obědě, který absolvovaly společně se svými manžely, se vydaly do Strahovského kláštera. První dámy se zastavily před hrobem svatého Norberta, který byl zakladatelem premonstrátského řádu. Ve Filozofickém sále si Bushová prohlédla vzácné kousky z knihovních sbírek. Ocenila například knihu z roku 1506, která je první česky psanou knihou o objevení Ameriky. Knihovník Gejza Šídlovský Bushové ukázal také knihu s popisy některých indiánských vesnic. Bushové, která je původním povoláním knihovnice, se velmi líbily.

ČR podala žalobu na Evropskou komisi kvůli snížení povolenek

Česko v úterý podalo žalobu na Evropskou komisi kvůli snížení přídělu emisních povolenek na roky 2008 až 2012 o 14,8 procenta. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský. Podle analýzy, kterou si nechalo ministerstvo zpracovat, byly kroky Evropské komise při udělování emisních povolenek pro Českou republiku vyhodnoceny jako diskriminační vůči českým energetickým a průmyslovým podnikům. Česko žádalo roční limit na vypouštění emisí CO2 102 milionů tun ročně, komise však schválila 86,8 milionu tun ročně.

Žaloba byla zaslána soudu prvního stupně elektronicky a rovněž fyzicky tak, aby byly dodrženy veškeré lhůty související s účinným podáním žaloby, uvedl mluvčí. Před soudem v Lucemburku bude Českou republiku zastupovat vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Soudním dvorem Evropských společenství a Soudem prvního stupně Tomáš Boček. Ten je zároveň ředitelem odboru komunitárního práva ministerstva zahraničních věcí.

O podání žaloby rozhodla vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Římana. Argumentoval mj. tím, že Evropská komise kvůli komplikovanému modelu výpočtu a špatným datům poškodila Českou republiku. Mluvčí Evropské komise v reakci na vládní rozhodnutí vyjádřila přesvědčení, že komise Českou republiku při posuzování objemu povolenek nediskriminovala.

Sněmovna posoudí reformu financí

Jednání o vládní reformě veřejných financí bude zřejmě nejsledovanějším bodem nadcházející sněmovní schůze. Reformu čeká zatím jen první kolo debaty a dosavadní informace naznačují, že v tomto prvním kole se vládě podaří reformu uhájit, a posunout ji tak do rozhodující fáze, která by mohla přijít na řadu v létě.

Pokud reforma veřejných financí nebude schválena, rozpadne se podle premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka vláda, Václav Klaus nebude znovu zvolen prezidentem republiky a ODS bude mít velké problémy. Topolánek to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD). Současně prohlásil, že nevěří, že jakýkoliv poslanec ODS bude hlasovat proti vlastní vládě a že někdo zvedne ruku pro rozpad koalice. Topolánek je přesvědčen o tom, že vládní návrh je kompromis přijatelný pro celou koalici i dva bývalé poslance ČSSD Michala Pohanku a Miloše Melčáka. Ministerský předseda rovněž prohlásil, že ho nechává "naprosto chladným" situace, pokud by reforma neprošla, protože to nemůže ovlivnit.

Sněmovní legislativci: vládní reforma je v souladu s ústavou

Legislativní odbor Poslanecké sněmovny dospěl k závěru, že vládní návrh reforem veřejných financí je v souladu s ústavou. Sociální demokracie, která to zpochybňovala, ale podle předsedy klubu poslanců ČSSD Michala Haška trvá na tom, že tomu tak není. Podle místopředsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) při poradě sněmovního vedení rozdal šéf dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD) přítomným stanovisko legislativního odboru, z nějž vyplývá, že vládní reforma není v rozporu s jednacím řádem. Stanovisko legislativci konzultovali i s ústavním právníkem Václavem Pavlíčkem, uvedla Němcová.

Stanovisko sněmovní legislativy není "ani ryba ani rak", tvrdí Hašek. Takže to není dokument, o který by sociální demokraté opřeli ústavní stížnost. Šéf sociálnědemokratických zákonodárců trvá na tom, že Ústavní soud už dříve konstatoval, že právní norma, která obsahuje mnoho novelizací různých právních předpisů, které spolu vnitřně nesouvisí, odporuje určitým zásadám předvídatelnosti práva a jednotnosti právní normy. "A o to my opíráme svoje stanovisko o neústavnosti," zdůraznil Hašek. Klub podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky jednomyslně rozhodl, že budou všichni poslanci hlasovat závazně proti vládní reformě. "Pro tento sociální a legislativní paskvil ve středu nepřijde ani jediný hlas sociální demokracie," doplnil Hašek. Přestože ČSSD považuje postup koalice za protiústavní, předem se nevzdává svého práva vyjadřovat se k němu prostřednictvím pozměňovacích návrhů.

Odboráři chtějí protestovat proti připravované reformě

Odboráři se chystají 23. června vyrazit na pražské Václavské náměstí, kde chtějí protestovat proti připravované vládní reformě. Novinářům to řekl Jaroslav Zavadil, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů, která demonstraci do Prahy svolala. Očekává, že se jí zúčastní desetitisíce lidí. "Lidé by si měli uvědomit, že se na ně valí balvan, ne jenom kamínek. Když si to uvědomí, tak prostě přijdou. Podle toho bude ten balvan buď rozprášen, nebo bude balvanem dál," řekl Zavadil.

Konfederace s navrhovaným reformním "batohem" nesouhlasí. Podle její analýzy finance neozdraví. Odboráři tvrdí, že opatření jsou výhodná jen pro lidi s vyšším příjmem a občané s nižším výdělkem na ně doplatí. Vadí jim například odbourání daňové progrese. Volají po vyšší. Pokud by vládní záměry začaly platit, v roce 2010 by prý chybělo v rozpočtu 140 miliard korun.

Radovan Krejčíř je podle jihoafrického listu na svobodě, policie ho hledá

Radovan Krejčíř je na svobodě a jihoafrická policie se ho snaží ze všech sil znovu dopadnout a zatknout, napsal jihoafrický deník The Star. Vyvrátil tak informace jihoafrické prokuratury, že uprchlý český podnikatel byl okamžitě po propuštění znovu zatčen. Jeho právník Hugo Van Der Westhuizen listu řekl, že jakékoli obavy, že by Krejčíř uprchl, jsou "zcela nepodložené". Krejčířovi se podle deníku podařilo dostat na svobodu "šokujícím způsobem". Jeho advokáti porazili státní zástupce prostřednictvím čistě technické právní otázky. Podařilo se jim totiž přesvědčit soud, že do čtyřicetidenní lhůty k dodání dokumentů z České republiky k žádosti o jeho vydání se započítávají i volné dny. Když pak Interpol přišel do vězení, aby čerstvě propuštěného Krejčíře znovu zatkl, správa věznice jim údajně sdělila, že je to zbytečné, protože se vězňové po 16. hodině nepropouštějí. Jeho obhajobě se to ale podařilo. Krejčířovo propuštění potvrdil ČTK v pondělí jeho jihoafrický právník Hugo Van Der Westhuizen. Popřel zároveň tvrzení prokurátora, podle něhož byl Krejčíř po propuštění opět zatčen.

Ministerstvo spravedlnosti dnes odmítlo zodpovědnost za to, že se podnikatel Radovan Krejčíř v pondělí dostal z jihoafrického věznice na svobodu. Ohradilo se proti nařčení, že Česká republika nedodala do Jihoafrické republiky (JAR) včas materiály související s žádostí o vydání Krejčíře do Česka. "Na květnových oficiálních jednáních jihoafričtí prokurátoři a zástupci jihoafrického ministerstva spravedlnosti určili, jakou podobu má mít extradiční žádost a do kdy má být podána. Termín byl jednoznačně určen na 19. 6. 2007," uvedlo na webu ministerstvo.

Krejčíř byl v Johannesburgu zadržen na českou žádost 21. dubna po přistání na letišti. Od té doby začala České republice plynout lhůta na to, aby do JAR dodala zdůvodnění své žádosti o Krejčířovo vydání. Další soudní stání je nařízeno na 13. až 15. června, kdy se má rozhodovat o Krejčířově žádosti o propuštění na kauci. Krejčíř je v České republice stíhán za řadu majetkových trestných činů i za některé činy násilné. V rozhovoru v Johannesburgu ve druhé polovině května veškerá obvinění popřel a uvedl, že jeho stíhání v ČR je motivováno politicky.

Pitr požádal o odklad trestu, je prý hospitalizován

Odsouzený podnikatel Tomáš Pitr požádal o odklad pětiletého trestu vězení. Městskému soudu v Praze zaslal fax, v němž uvádí, že je hospitalizován. Pitr dostal trest za daňové delikty. Je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Ve dvanáct let starém případu byl s Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní. Provod byl rovněž odsouzen k pěti letům. Podnikatelé sice od počátku vinu popírali, podle rozsudku však s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudů ošidili o 51 milionů korun. V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek. Podnikatelé poté neúspěšně žádali obnovu procesu.

Ve sněmovně se opět objevily úvahy o omezení novinářů v kuloárech

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) navrhl změnit pravidla pohybu novinářů v kuloárech dolní komory tak, aby se poslanci mohli při odchodu z jednacího sálu žurnalistům vyhnout. Poslanecký klub KDU-ČSL to odmítl, lidovci míní, že by to ztěžovalo práci médií. "Množily se i stížnosti od poslanců, že novináři fotí a snaží se o rozhovor třeba i na záchodech," řekl Vlčkův mluvčí Martin Opatrný. Vlček podle něj nechce bránit kontaktu politiky s médii. Není to poprvé, co někteří poslanci uvažují o tom, jak omezit pohyb novinářů ve foyer sněmovny, tedy před jednacím sálem. Nyní tam žurnalisté při parlamentních schůzích přímo oslovují poslance, ministry i další politiky. Některým poslancům vadí, že jsou vystaveni trvalému tlaku a pozornosti ze strany médií.

Senátor Bureš se nemusí omluvit děkanovi Schwarzovi za výroky o minulosti

Senátor Milan Bureš (ODS) se nemusí omlouvat za výroky o děkanovi Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Jiřím Schwarzovi, které pronesl před senátními volbami na Novojičínsku v roce 2004. Bureš tehdy o Schwarzovi, jenž kandidoval ve stejném obvodu, napsal, že před rokem 1989 byl členem KSČ, učil marxismus-leninismus a "hned po revoluci navlékl dres liberála". Soudy Schwarzovu žalobu odmítly, jejich verdikt nyní s konečnou platností potvrdil Nejvyšší soud. Schwarz učil na VŠE v 80. letech politickou ekonomii a podle spisu skutečně byl členem KSČ. Už vrchní soud v rozhodnutí uvedl, že "i když žalobce nepřednášel přímo marxisticko-leninskou filosofii ani vědecký komunismus, ale pouze složku tehdejší politické ekonomie, šlo o součást marxismu-leninismu". Burešův výrok se proto nemohl dotknout cti a důstojnosti Schwarze. Nepravdivé prý nebylo ani tvrzení o "navléknutí dresu liberála". Schwarz se stal v roce 1990 šéfem Liberálního institutu.

V dovolání Schwarz uvedl, že takový přístup soudu je uplatněním kolektivní viny. "Tento názor by ve svých důsledcích znamenal, že každého pedagoga z tehdejší doby by bylo možno označit za učitele marxismu-leninismu. Každý člověk musí být posuzován podle svého skutečného chování a nikoliv podle toho, ke které skupině po určitou dobu patřil," shrnuje spis argumenty dovolání. Civilní senát v odmítavém usnesení především uvedl, že měřítko ochrany osobnosti je u politiků jiné, než u soukromých osob.

Policie zatím neúspěšně pátrá po lupiči chemikálií a výbušnin

Pachatele vloupání do laboratoře jedné z firem v Jihlavě, při níž byly odcizeny nebezpečné chemikálie a výbušniny, se policii stále nepodařilo vypátrat. Jedna z vyšetřovacích verzí ukazuje vzhledem ke ztrátě laboratorního skla na loupež spáchanou narkomany. K možné souvislosti zneužití výbušnin při návštěvě amerického prezidenta v Praze se mluvčí policie odmítla vyjádřit.

Zatím neznámý pachatel se v pondělí vloupal do laboratoře v Polenské ulici, kde odcizil plechovou schránku se 17 druhy nebezpečných chemikálií. Mimo jiné v ní byla rtuť, kyselina pikrová, kyanid sodný a draselný a chlorid olovnatý. Pachatel odcizil také dva kanystry a varné sklo. Na případu pracují vedle policistů a hasičů také kriminalisté ze Služby kriminální policie a vyšetřování Praha.

V Brně uniklo z dodávky 50 litrů kyseliny chlorovodíkové

V Brně vyteklo z dodávky 50 litrů kyseliny chlorovodíkové. Hasiči místo havárie zabezpečili a látku likvidují. Kyselina chlorovodíková je vodným roztokem plynného chlorovodíku. Jedovatý štiplavý plyn leptá sliznice, pokožku a způsobuje slzení.

Aktuálně.cz: Úřady zakázaly volný prodej toluenu

Úřady zakázaly volný prodej chemikálie toluen, kterou někteří lidé zneužívají jako drogu. Za porušení zákazu hrozí pětimilionová pokuta. Informoval o tom server Aktuálně.cz, podle kterého si toluen budou moct od 15. června koupit pouze podnikatelé, kteří jej potřebují ke své práci. Pro ostatní spotřebitele bude prodej této chemikálie zakázaný. Česko tak svoji legislativu přizpůsobuje právu Evropské unie, která zákaz prodeje toluenu požaduje. Toluen patří mezi oblíbenou návykovou látku u lidí, kteří nemají peníze na nákup drog. Litr chemikálie, dosud neomezeně prodávaný v maloobchodní síti, přijde zhruba na padesát korun. Podle serveru jsou letos s čicháním toluenu spojována už dvě úmrtí.

Ve Výklecích na Přerovsku narazil nákladní vůz do dvou domů

Ve Výklecích na Přerovsku narazil nákladní vůz do dvou rodinných domů. Řidič byl těžce zraněn a záchranáři jej vrtulníkem převezli do nemocnice. Část jednoho domu se zřítila, citelně poškozen byl i druhý dům. Lidé z domů měli velké štěstí. V době nehody byli na zahradě za domem. Podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové se nehoda stala ve chvíli, kdy se řidič nákladního auta s návěsem řítil z kopce ve směru od Kozlova do Výklek. "Pravděpodobně se mu přehřály brzdy, při sjezdu z kopce dostal v zatáčce smyk, vyneslo jej to mimo komunikaci a narazil do dvou rodinných domů stojících naproti křižovatce," řekla policejní mluvčí.

Na Palackého náměstí se srazily tramvaje, jedna žena byla zraněna

Na Palackého náměstí v centru Prahy se dnes ráno srazily dvě tramvaje. Záchranná služba ošetřila a převezla do nemocnice ženu s lehkým zraněním ruky. První informace přitom hovořily o pěti zraněných lidech. Nehoda se stala ve chvíli, kdy tramvaj přejížděla esovitou kličku křižovatky. Vykolejil zadní vůz, který pak narazil do další tramvaje, která stála na zastávce. Od té se odrazil a skončil na chodníku. Řidič tramvaje nebyl pod vlivem alkoholu, nehodu policie dál vyšetřuje.

Národnostní menšiny budou mít v Praze svůj dům

Pražský magistrát dokončil opravu domu, který bude sloužit národnostním menšinám. Své zastoupení tu budou mít Bulhaři, Maďaři, Němci, Poláci, Rusové, Řekové, Slováci, Srbové, Ukrajinci, Rusíni a Romové. "Právě jejich tradice budou v těchto prostorách přiblíženy veřejnosti mimo jiné pořádáním výstav, koncertů a promítáním filmů," uvedl radní Jiří Janeček. V domě by se měly konat také konference a semináře menšin. Záměr na zřízení Domu národnostních menšin obsahuje pět let stará magistrátní koncepce. Plány města ale zbrzdil restituční nárok, který byl na budovu ve druhé městské části vznesen. Soudní spor, který magistrát vyhrál, trval dva roky.

Zájem o pražskou loď pro bezdomovce navzdory teplu neopadá

Zájem lidí bez přístřeší o pražskou loď pro bezdomovce navzdory teplému počasí neopadá. V květnu na ní přespalo v průměru 140 lidí denně, což je dokonce o sedm víc než v předchozím měsíci. Od zahájení provozu začátkem února zaznamenali pracovníci plavidla kotvícího na Vltavě 16.771 noclehů, informoval radní Jiří Janeček (ODS). Bezdomovci si podle něho na loď zvykli. Obavy, že v letním provozu nebude plavidlo vytížené, se nepotvrdily. Obsluha lodi musela odmítnout celkem 202 bezdomovců. Především to bylo kvůli zjevné podnapilosti a agresivnímu chování. Plavidlo, za které magistrát zaplatil přes 23 milionů korun, je součástí připravované celopražské koncepce pro lidi bez domova. V té se chce magistrát postarat především o bezdomovce, kteří mají zájem vrátit se do běžného života.

Dopisy Napoleona či Gándhího ze sbírky pražského rodáka jdou do dražby

Dopisy Napoleona či Gándhího ze sbírky pražského rodáka do dražby půjdou do dražby v londýnské aukční síni Christie's. Podle agentury AP patřily dopisy rakouskému bankéři Albinu Schramovi, který se narodil v roce 1926 v Praze. Další položky dražby, jako písemnosti spisovatel Puškina či fyzika Newtona vydala prádelna vily ve švýcarském Lausanne. Artefakty ze senzačního nálezu vzácných písemností by mohla v aukci 3. července odhadem vynést dva miliony liber (přes 83,5 milionu korun). Schram rukopisy potajmu schraňoval po tři desítky let a ukládal je do prádelny, uvedl aukční dům.

Zámožný rakouský bankéř Schram dával průchod své sběratelské vášni v aukčních síních v Londýně, Paříži a Německu, kde se obvykle dražeb osobně účastnil, sdělil ředitel oddělení knih a rukopisů u Christie's Thomas Venning. Do posledního seznamu přání z března roku 2005 si sběratel mimo jiné poznamenal, že by chtěl ještě získat dopis spisovatele Jana Nerudy, husitského vojevůdce Jana Žižky, amerického prezidenta Richarda Nixona či amerického básníka Walta Whitmana. Sběratel měl přitom pohnutý život. Podle AP během 2. světové války byl odvelen do německé armády a byl zajat a uvězněn v sovětském Kaliningradu. Odtud se mu podařilo v polovině roku 1945 uprchnout a vrátit se do Rakouska.

Napoleonův dopis věnoval Schramovi jistý příbuzný v roce 1973 a rozdmýchal v něm sběratelskou vášeň. Jde o jeden ze tří známých dopisů, které francouzský vojevůdce napsal své budoucí ženě Josefíně a které se dodnes dochovaly. Nového majitele by prý psaní mohlo získat za až 50.000 liber. Schramův poklad se postupně rozrostl na téměř tisícovku dokumentů, což z ní činí jednu z největších a nejkomplexnějších takových sbírek mimo velká muzea. Od počátku 70. let se sběrateli podařilo shromáždit dopisy, jejímiž pisateli byli válečný britský premiér Winston Churchill, ruský car Petr Veliký, americký spisovatel Ernest Hemingway či anglická královna z 16. století Alžběta I. a další umělci vědci či filosofové. Zvláštní je, že když Schram v roce 2005 zemřel, jeho rodina o sbírce v prádelně neměla tušení.

Miliontý divák Svěrákových Vratných lahví poletí balonem

Miliontý divák filmu Vratné lahve, Jana Chvátalová z Menhartic u Jemnice, která v Praze pracuje, poletí balonem. Hlavní výhru - poukaz na let balonem pro dvě osoby - předali jubilejnímu návštěvníkovi režisér Jan Svěrák, scenárista a představitel hlavní role Zdeněk Svěrák a šéf distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč. Výlet vítěze má kopírovat populární finální scénu Vratných lahví, odehrávající se právě v koši balonu. Zdeněk Svěrák se právě na tyto záběry velmi těšil, ale nakonec s balonem nikdy nevzlétl a sugestivní scéna se natáčela "jen" s košem zavěšeným na jeřábu. "Ani jsme nedoufali, že by náš film mohl přilákat milion diváků. Říkal jsem si, že by se tak zhruba polovina mohla na tatínka přijít podívat," řekl režisér před projekcí, která se kvůli losování pozdržela. Napětí v sále by se dalo krájet, když prozradil, že dárkem bude let balonem. A ne jen ten obyčejný, ale stejně jako ve filmu spojený s "nouzovým" přistáním na vodní hladině. Vylosovaná Jana Chvátalová poté bez rozpaků uvedla, že si na přistání na hladině troufne. Vratné lahve jsou po šesti letech prvním českým filmem, který překročil hranici jednoho milionu diváků v domácích kinech. Naposledy se to podařilo právě Janu Svěrákovi s filmem Tmavomodrý svět, který vidělo 1,196.279 diváků.

Angelina Jolieová chce údajně v Česku adoptovat chlapce

Americká herečka Angelina Jolieová údajně plánuje adoptovat další dítě - tentokrát chlapce z České republiky. Podle vydání britského listu The Sun navštěvovala hollywoodská hvězda během natáčení v Praze pravidelně jeden katolický sirotčinec v centru města, kde si vyhlédla dalšího potomka. Její partner, herec Brad Pitt, podle deníku o víkendu dokonce přiletěl do české metropole, aby se s potencionálním pátým přírůstkem do rodiny setkal.

V centru Jičína se rozzáří vánoční ozdoby

Obyvatele a návštěvníci centra Jičína nevěří v posledních dnech vlastním očím. Na Valdštejnově náměstí se totiž objevily obří umělé vánoční stromy a další vánoční ozdoby. Nejedná se však o omyl, ale o akci soukromé firmy, která bude ve středu v Jičíně předvádět svou nabídku starostům měst a obcí. Jak píše deník Blesk, na náměstí již stojí trojice osm až patnáct metrů vysokých vánočních stromů ověšených ozdobami, které se ve své plné kráse rozzáří ve středu večer.

Adepti na vítězství ve Zlatém míči ČR: Čech, Jankulovski, Rosický

Vítězem ankety fotbalových novinářů Zlatý míč ČR za sezonu 2006/2007 se stane někdo z trojice Petr Čech, Marek Jankulovski, Tomáš Rosický. Na tiskové konferenci to oznámili zástupci Klubu sportovních novinářů ČR, který je pořadatelem ankety. Kompletní výsledky budou známy až po slavnostním vyhlášení, které se uskuteční v druhé polovině srpna před přípravným zápasem proti Rakousku. Anketa, hledající nejlepšího českého fotbalistu uplynulé sezony, je tradičně rozdělena na podzimní a jarní část, z nichž se body sčítají. Zatímco výsledky za první polovinu ročníku jsou známy, údaje z hlasování za jaro pořadatelé u kandidátů na vítězství nezveřejnili a pouze oznámili celkové pořadí od čtvrtého místa. Podzimním vítězem 11. ročníku byl reprezentační kapitán Rosický, který měl před Petrem Čechem náskok 437 bodů. Po slabším jaru vypadl z první trojice Tomáš Ujfaluši, kterého v ní nahradil Jankulovski.

Jaroš ani napočtvrté na K2 nevyleze, zranil si prst

Ani napočtvrté Radek Jaroš na obávanou osmitisícovku K2 nevyleze. Český horolezec se totiž v základním táboře zranil a v nejbližších dnech odcestuje domů. Jeho jediný kolega z minivýpravy Zdeněk Hrubý v nejvyšším pohoří světa zůstane a bude zřejmě pokračovat ve snaze zdolat druhou nejvyšší horu světa (8611 metrů) a následně i další osmitisícovku Nanga Parbat. Jak informují Lidové noviny, u hory K2 je v těchto dnech také expedice dalšího Čecha Leopolda Sulovského.

Radek Jaroš při budování základního tábora přenášel velký kamen, který mu po uklouznutí na ledu upadl na ruku. Rozdrtil mu prsteníček pravé ruky, který mu ošetřil a sešil lékař přítomné americké výpravy. "Prst nevypadá dobře a kdyby se do něho dostala infekce, tak by šly věci asi dost rychle," řekl Jaroš deníku. Jaroš už pokoušel štěstí na nejtěžší hoře světa počtvrté. Ze tří dosavadních útoků na K2 byl nejvýše v roce 2001 ve výšce 8000 metrů nad mořem, ale počasí ho tehdy přinutilo cestu na vrchol vzdát.

Vaidišová v Paříži vypadla ve čtvrtfinále s Jankovičovou

Česká tenistka Nicole Vaidišová dnes prohrála ve čtvrtfinále Roland Garros 3:6 a 5:7 se Srbkou Jelenou Jankovičovou. Nezopakovala tak loňský postup do semifinále a jako poslední z českých zástupců ve dvouhrách na letošním French Open vypadla.

Počasí

Je polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 22 až 26 stupňů, na jihovýchodě do 28, na horách kolem 18 stupňů Celsia.