Zprávy

Prezident Bush dnes večer přiletí do Prahy, program má od úterý

Do Prahy dnes přiletí americký prezident George Bush, jeho speciál Air Force One má dosednout večer na staré letiště v Ruzyni. Hlavní program čeká Bushe v úterý. Přítomnost amerického prezidenta si vyžádá mimořádná bezpečnostní opatření. Z mimopražských oblastí přijedou policejní posily, v pohotovosti bude armáda včetně stíhaček. Do ulic vyrazí i odpůrci Bushovy politiky, kteří na dnešek svolali několik protestních akcí.

Pražané a návštěvníci hlavního města se setkají s uzavírkami některých ulic či památek, omezena bude automobilová i městská hromadná doprava. Areál Pražského hradu se uzavřel již dnes ráno, veřejnost se do zahrad a na Hrad bude moci znovu podívat po Bushově odjezdu v úterý večer. V metropoli v souvislosti s návštěvou vypuknou nejrozsáhlejší bezpečnostní opatření za posledních několik let. Bezpečnost nejmocnějšího muže světa bude chránit 1500 českých policistů i desítky lidí z Bushovy ochranky.

Bushova návštěva má přesvědčit politiky i občany o tom, že záměr na výstavbu protiraketového štítu ve střední Evropě je v zájmu bezpečnosti USA, Česka i spojenců. Americký prezident se v úterý setká se svým českým protějškem Václavem Klausem, premiérem Mirkem Topolánkem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

Odpůrci umístění americké radarové základny v Česku budou dnes od 18:00 protestovat před ministerstvem zahraničí na Loretánském náměstí v Praze. Původně se chtěli sejít na nedalekém Hradčanském náměstí, ale ministerstvo vnitra jim to nedovolilo.

Americký prezident nebude v Praze poprvé. V roce 2002 se zde zúčastnil summitu NATO. Z české metropole odletí Bush do Německa na summit G8. Poté navštíví ještě Polsko, Itálii, Vatikán, Albánii a Bulharsko.

Bushova návštěva Prahy se řídí nezvyklým protokolem

Nadcházející návštěva amerického prezidenta George Bushe v Praze se bude řídit neobvyklým a podle odborníků bezprecedentním protokolem. Prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek se dohodli, že v úterý šéfa světové supervelmoci přivítají na Pražském hradě společně. Od toho se odvíjí i organizace celého Bushova pobytu, na níž se společně podílely Hrad a Strakova akademie. "V čele české delegace stojí prezident republiky a předseda vlády České republiky," informoval média úřad vlády, podle něhož jde z hlediska formy i obsahu protokolu o bezprecedentní záležitost. Detaily očekávané návštěvy podle neoficiálních informací ještě Klaus v pondělí odpoledne ladil s Topolánkem.

Topolánek po jednání vlády zopakoval, že od Bushovy návštěvy nelze čekat zásadní zlom v otázce víz. Předpokládá nicméně, že Bush v Praze označí zrušení vízové povinnosti pro české občany za prioritu, který si dal za úkol vyřešit. Premiér si myslí, že ještě do konce Bushova mandátu, který vyprší na začátku roku 2009, se Češi a občané dalších zemí střední a východní Evropy dočkají nutnosti vyřídit si před cestou do zámoří víza. Bude ovšem také nutné přesvědčit některé "staré" státy EU, že nový režim bude znamenat i změnu režimu pro ně, dodal Topolánek.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová nazpívala pro Bushe píseň

Netradiční dárek pro amerického prezidenta George Bushe připravila česká ministryně obrany Vlasta Parkanová. Společně s hudebníkem Janem Vyčítalem nazpívala v předvečer Bushovy pracovní návštěvy song na oslavu amerického radaru. Píseň prezidentovi chce ministryně osobně předat. "Chtěla jsem odlehčit tu vypjatou a negativistickou kampaň, která diskusi o radaru provází. A také jsem chtěla věnovat panu prezidentovi Bushovi netradiční dárek," řekla ČTK ministryně. Text písně Dobrý den, prapore hvězd a pruhů, jehož autorem je Vyčítal, vznikl na základě známé melodie Jaromíra Hniličky Dobrý den, majore Gagarine. K napsání nové písně prý dala popud sama ministryně Parkanová. "Ministryni jsem ke zpěvu nemusel vůbec přemlouvat. Známe se z doby, když natáčela jako džezová zpěvačka. To ještě nevěděla, že bude na nějakém ministerstvu. Jelikož má na to (přístup veřejnosti k radaru) stejný názor, tak to se mnou nazpívala," řekl Vyčítal ČTK. Svým textem Vyčítal prý chtěl zejména vyjádřit svůj postoj k protiamerickým akcím v Česku. "Došla mi trpělivost a řekl jsem si, že je potřeba něco udělat. Vadilo mi, jak se neustále píše o protestech a demonstracích. U Američanů by mohl vzniknout mylný pocit, že tady nejsou lidé, kteří se pamatují, kdo je osvobodil a nikdy už potom neokupoval. Je jich docela dost, jen nejsou řvouni a nechodí ulicemi. Jsou to slušní lidé," uvedl. Country muzikant, zpěvák a textař Vyčítal je autorem známé písně o osvobození Plzně Američany To tenkrát v čtyřicátom pátom.

Za korupci veřejných činitelů mají hrozit vyšší tresty

Kabinet chce zvýšit tresty za korupci veřejných činitelů. Na pondělním zasedání proto přijal novelu, která počítá se zvýšením nejvyšší sazby za přijímání úplatků z původních osmi na 12 let vězení, u podplácení z jednoho roku na dva, v závažnějších případech až na pět let. Norma zavádí i trest zákazu činnosti zkorumpovaných úředníků a funkcionářů i s možností zabavení majetku. "Současná úprava sice do značné míry vyhovuje vnitrostátním požadavkům a mezinárodním závazkům, ale vzhledem k tomu, že korupce je závažným celospolečenským fenoménem, nejeví se nadále jako dostatečně přísná," tvrdí předkladatel novely, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Trestné má být i to, pokud někdo o korupci ví, ale neoznámí ji. Finanční ústavy podle zákona budou muset hlásit podezření z úplatkářství orgánům činným v trestním řízení. Některé změny byly připraveny už v návrhu nového trestního zákoníku, který však Poslanecká sněmovna neschválila.

Pro nebezpečné pachatele a devianty mají být detenční ústavy

Nebezpeční, nepříčetní či duševně nemocní pachatelé, kteří dnes pobývají v psychiatrických léčebnách, by v budoucnu měli být umístněni ve speciálních, takzvaných detenčních ústavech. Vznik těchto zařízení, která budou kombinací vězení a léčebny, dnes podpořila vláda. Do těchto ústavů by měli být umisťováni například vrazi s diagnózou sexuálního sadismu, s defektní inteligencí, sexuální devianti, u nichž opakovaně selhala ochranná léčba, nebo pachatelé pohlavního zneužívání, kteří byli v minulosti více než dvakrát trestaní a ochranné léčení u nich nemělo žádný efekt. Odborníci již několik let upozorňují na to, že podobná zařízení v Česku chybí.

Vláda schválila zpřísnění režimu odposlechů; lidé se o nich dozví

Lidé se budou moci v budoucnu možná dozvědět, že je odposlouchávala policie. V případě, že by postup policie považovali za neoprávněný, budou moci žádat o odškodné. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou schválila vláda Mirka Topolánka ODS. Odposlouchávaný by se podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) měl nejpozději do jednoho roku po pravomocném uzavření konkrétního případu dozvědět o odposlechu. Následně by mohl požádat Nejvyšší soud o přezkum nařízeného odposlechu a samozřejmě také případně žádat náhradu škody. Předloha proces odposlechu rovněž zpřísňuje a výslovně stanoví princip subsidiarity. To znamená, že odposlech by mohl být nařízen pouze v případě, kdy si policie potřebné informace a důkazy nemůže opatřit jinak.

Problém s falešnými zdravotními pojistkami cizinců nevyřešen

Problém s falešnými zdravotními pojistkami cizinců se táhne déle než rok a nevyřešila ho zřejmě ani dnešní debata zástupců pojišťoven a cizinecké policie před zraky novinářů. Zástupci pojišťoven vytkli policii, že dává povolení k pobytu lidem s očividně falešným zdravotním pojištěním. Policie se hájila tím, že podezřelé pojistky začala prověřovat.

Tlustý v prvním kole reformu podpoří, s konečným postojem vyčkává

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý má v úmyslu v nadcházejícím prvním kole sněmovní debaty vládní reformu financí podpořit. O tom, jestli pro ni zvedne ruku i v rozhodujícím hlasování, očekávaném v červenci, rozhodne ochota kabinetu zapracovat do vládního balíku jím navržené změny. "Počkám na slíbený kompromis," řekl ČTK Tlustý, uvnitř koalice hlavní kritik vládní představy reformy. Někteří koaliční poslanci, kteří mají k reformě výhrady, dali již minulý týden najevo, že ji v první fázi podpoří, aby mohli později uplatnit své pozměňovací návrhy. Bez jejich pomoci opozice nemá sílu shodit vládní návrh ze stolu.

Odboráři z ASO hrozí generální stávkou kvůli reformě

Druhá největší odborová centrála v zemi, Asociace samostatných odborů ČR (ASO), pohrozila generální stávkou. Vyhlásit by se podle ní měla v případě, že demonstrace proti reformě veřejných financí neodvrátí chystané vládní kroky. ASO ke stejnému postoji vyzvala i největší odborovou centrálu Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Demonstrace se má uskutečnit 23. června v Praze.

MD: Kapsch pokryje mýtnými branami celou budoucí dálniční síť

Firma Kapsch vybuduje mýtné brány pro celou tuzemskou dálniční síť, tedy pro plánovaných 2000 kilometrů komunikací. V současnosti je v provozu zhruba polovina dálnic a rychlostních silnic, na kterých začal Kapsch vybírat mýto letos v lednu. Celá dálniční síť by měla být dokončena v letech 2013 až 2015. Na pondělní tiskové konferenci to uvedl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač.

Kapsch měl podle původní smlouvy vybudovat mýtné na současných 980 kilometrech dálnic a zhruba 1100 kilometrech silnic první třídy. Od zpoplatnění silnic první třídy mikrovlnným systémem ale ministerstvo kvůli neefektivnosti dopravy upustilo a místo toho firmě Kapsch nabídlo pokrytí dálnic, které budou v budoucnu postaveny. V současnosti je rozestavěno zhruba 340 km dálnic a rychlostních komunikací. Cena zakázky se podle Hodače nezmění. Kapsch také do konce letošního roku pokryje zhruba 50 mikrovlnnými branami přibližně 220 kilometrů silnic první třídy, které v současnosti spojují dálnice s hraničními přechody. "Z pohledu objemu bude smlouva naplněna, změní se jen čas plnění. Změnu bude řešit dodatek ke smlouvě," uvedl ministr dopravy Aleš Řebíček. Podle něj návrh nyní posuzuje antimonopolní úřad. "Smlouva umožňuje změny včetně změn časových termínů. Jsme připraveni na změnu podmínek pružně reagovat," uvedl generální ředitel Kapsche Karel Feix.

Řebíček zopakoval záměr úřadu zpoplatnit silnice první, druhé a třetí třídy satelitním systémem, který by mohl být spuštěn od 1. ledna 2009. Na konci letošního roku by měl být znám vítěz výběrového řízení. Pokud bude tendr vyhlášen, chce se do něj přihlásit i Kapsch. Satelitní systém by měl využívat zázemí vybudované pro mikrovlnnou technologii. Ministerstvo jej chce na popud krajů nasadit na 6000 až 10.000 kilometrů silnic první až třetí třídy a měl by zřejmě platit pro vozidla nad 3,5 tuny. Kraje se tímto návrhem snaží o získání prostředků na údržbu infrastruktury i regulaci nákladní dopravy.

Vláda si přeje, aby vrtulníková letka v Přerově zůstala

Vláda si přeje, aby vrtulníková letka z bezpečnostních, strategických i dalších důvodů zůstala v Přerově. Novinářům to řekl premiér Mirek Topolánek. Kabinet v pondělí souhlasil s návrhem ministerstva obrany, aby se o osudu přerovské vrtulníkové základny rozhodlo do konce září. Podle Topolánka by zrušení letky nebylo správné. Město Přerov, představitelé Olomouckého kraje a kraje Vysočina mají nyní čas na to, aby předložily životaschopný projekt včetně zajištěného financování. Tento plán má umožnit vojenský i civilní provoz letiště, dodal premiér. Mluvčí přerovské vrtulníkové základny označil informace za optimistické. Nicméně uvedl, že odložení rozhodnutí znamená pro zaměstnance základny další měsíce nejistoty.

O osudu přerovské vrtulníkové základny se začalo mluvit poté, co byla v listopadu 2003 schválena koncepce reformy armády, která z úsporných důvodů počítá pouze se dvěma leteckými základnami v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi. Vojáci se měli z Přerova do Náměště přestěhovat do konce letošního roku.

Vnitro: Informace ke kauze Ondra neunikly od policie

Vyšetřování Inspekce ministra vnitra nepotvrdilo, že by informace z výslechu sedmiletého týraného Ondřeje z Kuřimi na Brněnsku unikly do médií z policejních řad. Části spisu se objevily na internetu. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Spis byl podle ní předán na brněnské policejní ředitelství, a to kvůli podezření, že informace unikly od civilních osob. Policie případ nesmí komentovat. Zveřejňovat k němu další údaje zakázal brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal. Jaký postih za únik dat hrozí, se od něj dnes nepodařilo zjistit - nebyl k zastižení.

Sedmiletého chlapce zavírala podle záběru z kamery jeho třicetiletá matka Klára Mauerová do komory pod schodištěm v pronajatém rodinném domku v Kuřimi. Dítě tam zamykala nahé a spoutané. Nyní jí hrozí až 12 let vězení. Je ve vazbě. Krátce po zveřejnění případu unikly do médií celé části spisu. Do novin se dostal přesný popis toho, jak bylo dítě týráno. Kriminalisté upozorňovali, že únik může ztížit objasnění kauzy. Brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk krátce poté prohlásil, že podle jeho názoru se informace nedostaly ven od policie, ale od dalších lidí obeznámených s případem. Za týrání Ondry je zatím stíhána jeho matka a také teta Kateřina Mauerová, jíž hrozí až osm let vězení. Podle médií o něm údajně věděla také jejich známá Hana Bašová. Nelze proto vyloučit, že bude trestně stíhána také ona. Kauza se netýká pouze týrání hocha, ale i jeho údajné nevlastní sestry Aničky. Třináctiletá dívka se podle dostupných informací narodila drogově závislým rodičům ze Vsetínska. Klára Mauerová ji letos získala do péče. Když byla zatčena, skončily její tři děti - Ondřej, Jakub a Anička v centru Klokánek v Brně. Z něj údajná Anna zmizela. Později se zjistilo, že se za ni z nejasných příčin vydávala dvaatřicetiletá známá Mauerových Barbora Škrlová. Policie nyní pátrá po nezvěstné Aničce i po Škrlové. Podle některých spekulací mohou být hlavní aktéři příběhu členy některé z náboženských sekt.

V pátek zemřel spisovatel Jan Beneš

V pátek večer zemřel ve věku 71 let spisovatel Jan Beneš, spáchal sebevraždu. ČTK to oznámil rodinný přítel Martin Štumpf. Beneš byl v 50. a 60. letech vězněn komunisty. Koncem 60. let emigroval do USA. Do Československa se vrátil po listopadu 1989. Za vrchol jeho díla je považován reportážní román Zelenou nahoru. Štumpf uvedl, že není jasné, proč se literát rozhodl předčasně ukončit svůj život. Rozloučení s Benešem se bude konat v Břevnovském klášteře, přesný termín bude sdělen později. O smrti spisovatele informovaly i Lidové noviny a Hospodářské noviny.

Jan Beneš se proslavil hlavně jako spisovatel, v posledních letech ale také budil pozornost i pro svůj nesmiřitelný postoj ke komunismu. Narodil se 26. března 1936 a jako syn důstojníka, kterého po únoru 1948 propustili z armády, se do konfliktu s představiteli moci dostal už jako devatenáctiletý. Tehdy krátce studoval na důstojnickém učilišti v Ružomberku. První vážné problémy měl ale až v roce 1958, když jej jako vojáka základní služby odsoudili na dva roky pro údajnou krádež výstroje. Absolvent střední umělecko-průmyslové školy pak začátkem 60. let pracoval jako kulisák v loutkovém divadle, ve stejné době začínal i publikovat. Už v 60. letech vydal tři sbírky povídek, velká část vydání té poslední se už v roce 1969 do knihkupectví nedostala. Od roku 1964 Beneš přispíval i do Tigridova exilového Svědectví a právě to se mu stalo osudným. V srpnu 1966 byl zatčen a později odsouzen k pěti letům za vlastizradu. Z vězení se dostal v březnu 1968 na prezidentskou milost, kterou mu udělil těsně před abdikací Antonín Novotný.

V roce 1969 emigroval a dalších více než 20 let strávil v USA; deset let bojoval o to, aby za ním mohli odjet i syn a dcera. Pracoval nejprve jako dělník, v letech 1972 až 1974 působil na Harvardu, poté až do začátku 90. let učil češtinu, zeměpis a dějepis zaměstnance FBI, CIA i diplomaty. Krátce po listopadu se vrátil do Československa. Proslul jako kritik podle něj příliš smířlivého postoje ke komunismu, zastával se bratří Mašínů i Vladimíra Hučína.

Beneš publikoval i během emigrace, za vrchol jeho díla je považován reportážní román Zelenou nahoru, který líčí americkou realitu 60. a 70. let. V 90. letech vydal další sbírky povídek a čím dál častěji se věnoval literatuře faktu. V roce 1997 vystoupil z Obce spisovatelů na protest proti minulosti jednoho z jejích funkcionářů. V červenci před dvěma lety pak vzbudil Beneš pozornost, když během konfliktu s jiným řidičem vytáhl poplašnou pistoli. Soud jej nejprve odsoudil ke čtyřměsíční podmínce, krajský soud ale později verdikt zrušil.

Kolín bude o víkendu patřit příznivcům dechové hudby

Kolín bude od 8. do 10. června patřit příznivcům lidové hudby. Uskuteční se tu 44. ročník mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín. Zúčastní se ho kolem 1000 účinkujících, kromě domácích se představí hosté z Ruska, Maďarska a Slovenska, řekl ČTK Jiří Longin z pořádající Společnosti Kmochův Kolín. Festival je věnován památce kolínského rodáka, legendárního skladatele a kapelníka Františka Kmocha (1848 až 1912).

Pražský sochař Řeřicha chystá největší sochu koně na světě

Největší sochu koně na světě chystá pražský sochař Jan Řeřicha. Čtrnáctimetrový bronzový obr by měl být součástí projektu, jehož cílem je zasadit do věčného materiálu bibli, meč nebo "humanoidního" robota. Výtvarník tak chce zvěčnit hodnoty, které je podle něj třeba zachovat pro budoucí generace. "Je to o tom, že Češi mají silného ducha. Proč by malá země nemohla produkovat velké věci?" řekl ČTK. Bronzového koně chce autor "naroubovat" na svůj projekt Archiv národní paměti. "Obsahuje národní symboly, jako český národní meč, a lahůdku, kterou je první bronzový humanoidní robot. Bude tam také bible, kterou chci vyrýt do kamene," uvedl Řeřicha. Podle něj média, která se dnes používají pro záznam, jsou nespolehlivá pro archivaci. "Ničí je viry, slunce nebo teplo. Rozhodl jsem se proto přepsat to nejzákladnější do žuly," uvedl. Do žuly se prý chystá vyrýt zhruba 300 stránek z knihy knih.

Kůň, k jehož zvěčnění autora prý inspiroval jeho dědeček hipolog, má projekt hlavně zviditelnit. "Bude největším symbolem. Je to navíc čistá sochařina. Nikdo mě neobviní, že jsem experimentátor," řekl výtvarník proslulý výrobou kuriózního umění. Podle autora dosud nikdo tak velkého koně nedělal. "Měl by být největší na světě. Jen hlava, která bude vážit asi tunu, je velká asi tři metry. Je to dramatická a napínavá práce," poznamenal.

Správa zámku v Bučovicích připravuje opravu tamní mohutné kašny

Správa renesančního zámku v Bučovicích na Vyškovsku chce letos nechat zpracovat záměr na zrestaurování osmimetrové kašny zdobící jeho nádvoří. I když ji odborníci považují za nejhezčí manýristickou kašnu ve střední Evropě, voda z ní neprýští již dlouhá léta. Restaurátorský záměr umožní památkářům žádat dotace na projekt. Bučovický zámek je unikátní ukázkou italského renesančního stavitelství severně od Alp. Jeho chloubou je arkádové nádvoří, v jehož středu byla v letech 1635-37 umístěna 30 tun vážící kamenná kašna vytvořená podle návrhu Giovanniho Giacoma Tencally. Umělecké dílo je zdobeno sochami čtyř sirén umístěných na delfínech. Na jeho vrcholu sedí s měchem vína bakchant na mušli. Vodu by měly chrlit její mohutné dračí hlavy ve střední části. Při obnově kašny bude třeba vrátit původní podobu celému nádvoří. V 19. století byla jeho podlaha zavezena hlínou, a zvýšila se tak o 40 centimetrů. Nádvoří nyní zdobí trávník, který ale s renesancí nemá nic společného. Pod nánosy hlíny se zatím ukrývá spodní bazén celé kašny. Přáním památkářů je nádvoří vrátit do původní výšky a pak jej vydláždit kameny nebo cihlami. Jasno ale zatím není v tom, zda použít staré nebo nové cihly. "

Vláda schválila vyhlášení ptačího území Heřmanský stav

Vláda rozhodla o zřízení ptačího území evropské sítě Natura 2000 Heřmanský stav-Odra-Poolší. Zbavila se tak podle ministra životního prostředí Martina Bursíka dlouholetého restu. O lokalitu, kde žijí vzácní bukáčci malí, ledňáčci říční, slavíci modráčci a motáci pochopové, se ochranáři léta přeli s hospodářskými ministerstvy kvůli zamýšlené výstavbě průmyslové zóny Dolní Lutyně a stavbě dálnice D47 a železničního koridoru. Přes ptačí území nakonec dálnice a železniční koridor povedou, podmínky jejich vedení zahrnuje nařízení vlády, kterým bude lokalita vyhlášena. Na nedostatečnou ochranu území si ochránci přírody stěžovali Bruselu, ten požaduje vysvětlení a nápravu. Většinu z čtyřech desítek ptačích území vyhlásil stát už v roce 2004. Síť Natura 2000 má zajistit systematickou ochranu míst EU, kde žijí ohrožené druhy, ochranný režim v jejích lokalitách je měkčí než rezervacích či chráněných krajinných oblastech.

Trenérem teplických fotbalistů je Petr Rada

Novým trenérem fotbalistů FK Teplice se stal Petr Rada. Osmačtyřicetiletý kouč podepsal s vedením prvoligového týmu smlouvu na rok s následnou roční opcí. Na teplické lavičce Rada nahradí Jiřího Bartla, který převzal mužstvo po nemocném Vlastislavu Marečkovi letos v lednu. Severočeský celek s ním ale obsadil až osmé místo, z dvanácti duelů vyhrál jen pětkrát, a tak klubové vedení spolupráci ukončilo.

Kotrba se vrací k budějovickému fotbalu jako sportovní ředitel

Po skončení neúspěšné záchranářské mise v Příbrami se fotbalový kouč Jiří Kotrba vrací do Dynama České Budějovice. V jihočeském týmu bude působit v nově zřízené funkci sportovního ředitele. Do Příbrami odešel devětačtyřicetiletý Kotrba před začátkem jarní části nejvyšší soutěže z místa šéftrenéra českobudějovické mládeže. Tím se stal nyní Petr Skála, který je zároveň i šéfem Fotbalové akademie Karla Poborského. Kotrbovy kompetence se nebudou vztahovat pouze na prvoligové mužstvo, ale na celý klub, tedy i na mládež. Již dříve bylo potvrzeno, že i v příští sezoně povede Dynamo na trenérské lavičce v prvoligové soutěži dosavadní kouč František Cipro. Jeho asistentem bude nadále Jiří Jurásek.

Vaidišovou na French Open čeká favoritka, Srbka Jankovičová

Česká tenistka Nicole Vaidišová ve čtvrtfinále grandslamového Roland Garros zažije novou roli; na rozdíl od předchozích kol v Paříži nebude v úterý favoritkou. O zopakování loňského semifinálového úspěchu bude bojovat se čtvrtou nasazenou Jelenou Jankovičovou. Srbská tenistka je hvězdou této sezony. Její aktuální formu po postupu do čtvrtfinále ocenila i osmnáctiletá Češka, která prohlásila, že Jankovičová momentálně předvádí zřejmě nejlepší tenis ze všech hráček na okruhu. "Kdybych tam (ve čtvrtfinále) nebyla já, tak bych asi favorizovala Jankovičovou," uvedla Vaidišová. Obě soupeřky se zatím na turnajích potkaly šestkrát, čtyřikrát byla úspěšnější Vaidišová. Většinou se hrálo na tvrdém povrchu, na antuce se utkaly jen loni v semifinále ve Štrasburku, kde Srbka utkání vzdala. Na grandslamech spolu hrály jen loni ve třetím kole US Open, kdy ve třísetové bitvě uspěla Jankovičová. Ta vyhrála i poslední měření sil letos v Sydney.

Počasí

V úterý má být podle meteorologů polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty vystoupí na 22 až 26 stupňů, na jihovýchodě do 28, na horách kolem 18 stupňů Celsia.