Zprávy

Bush v Praze o raketách, spojenectví a podpoře demokracie

Americký prezident George Bush odlétá v pondělí do Prahy, kde zahajuje týdenní cestu po Evropě zaměřenou především na posílení transatlantických vztahů a na spolupráci průmyslově vyspělých zemí při řešení globálních problémů. Prezident se hodlá věnovat i otázkám podpory a šíření demokracie, jež mají být v úterý v Praze námětem údajně klíčového projevu jeho evropské mise. Ústředním tématem Bushových rozhovorů s vrcholnými českými představiteli při zhruba čtyřiadvacetihodinové zastávce v Praze bude pravděpodobně americký záměr vybudovat v České republice radarovou základnu svého protiraketového štítu.

Bushe v Praze přivítají prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek. Setká se s ním i šéf opozice Jiří Paroubek. Podle washingtonských zdrojů nelze očekávat, že by politici pokročili v jednání o radaru, která probíhají na expertní úrovni. Pravděpodobné naopak je, že se českým představitelům i veřejnosti dostane dalšího ujištění, že protiraketový deštník není namířen proti Rusku, má výhradně obranný charakter a jeho radary neznamenají nebezpečí pro lidi v jejich okolí. Je možné, že tématem rozhovorů se stanou i turistická víza, o jejichž odstranění při cestách Čechů do USA dlouhodobě usiluje česká diplomacie. Není ale pravděpodobné, že by prezident mohl oznámit pokrok v této věci, protože rozhodování je v moci Kongresu a nikoli vlády.

Premiér: Bush musí vědět, že jsme spojenci, ale nedáme si diktovat

Americký prezident George Bush by měl v úterý z Prahy odlétat s pocitem, že Česká republika je spojencem Spojených států, ale zároveň si nedá nic od nikoho diktovat. Premiér Mirek Topolánek to uvedl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Topolánek ve středu na konferenci o americké protiraketové obraně uvedl, že systém ochrání celý euroatlantický prostor, a pokud evropské země nevyjádří svobodnou vůli ke své ochraně, hrozí jejich zánik. V Otázkách Václava Moravce premiér zopakoval, že protiraketový štít není namířen proti Rusku, které proti němu vznáší značné námitky. Ty jsou však určeny spíše pro ruskou vnitropolitickou scénu. Topolánek připomněl, že Rusko čeká na volby a na reformu armády, k čemuž se prezidentovi Vladimíru Putinovi téma výstavby radaru ve střední Evropě hodí. Jednání o umístění radaru má trvat zhruba do konce roku. Hlavní vládní strana ODS protiraketovou ochranu plně podporuje, například koaliční zelení a opoziční sociální demokraté by uvítali, kdyby protiraketový deštník byl součástí NATO. Veřejnost podle průzkumů není americkému záměru nakloněna. Svědčí o tom i místní referenda v obcích, které leží nedaleko plánované základny.

Laura Bushová navštíví hradní zahrady a Lobkovický palác

Jižní zahrady Pražského hradu a Lobkovický palác se sbírkami Národního muzea navštíví v úterý první dáma Spojených států Laura Bushová. Provázet ji bude manželka prezidenta Václava Klause Livia. Laura Bushová zavítá i do Strahovského kláštera. Královská kanonie premonstrátů na Strahově patří mezi nejstarší doposud existující kláštery premonstrátského řádu na světě. Návštěvníci kláštera mohou obdivovat jeho obrazárnu a knihovnu, jejíž podstatnou část tvoří staré tisky z let 1501-1800. O programu první dámy Spojených států informoval mluvčí Hradu Petr Hájek. Kvůli návštěvě amerického prezidentského páru bude areál Pražského hradu uzavřen už od pondělí 07:00. Veřejnost se do zahrad a na Hrad bude moci znovu podívat po odjezdu Bushe v úterý po 18:00. Během návštěvy bude omezena i doprava v širším okolí Hradu. Část Hradčan policie uzavře v pondělí večer, vstup tam budou mít povolen pouze usedlíci.

Poslanci budou jednat o vládní reformě financí

Návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, který představuje vládní reformu financí, bude nejdůležitějším bodem na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny, která začne v úterý 5. června. Reformou se budou poslanci zabývat v prvním čtení. Návrh mohou buď schválit a propustit do dalšího čtení, nebo jej mohou vrátit k dopracování, či rovnou zamítnout. Vláda vzhledem k rozložení sil ve sněmovně nemá úspěch jistý. Opozice reformu rovnou odmítá. Také řada poslanců ODS se netají výhradami, podle exministra financí Vlastimila Tlustého ji nepodpoří až deset jeho kolegů. Podle vládního návrhu by měly fyzické osoby bez ohledu na výši výdělku platit jednu daň z příjmu, a to 15 procent. Platit se však bude z tzv. superhrubé mzdy, která zahrnuje i zdravotní a sociální pojištění placené zaměstnavatelem. Návrh ruší i pravidelnou automatickou valorizaci některých dávek a životního minima. Vláda varuje, že pokud nic neudělá s nárůstem mandatorních výdajů, tak již v roce 2009 překročí tyto povinné výdaje veškeré příjmy státního rozpočtu. Již loni šla víc než jedna třetina rozpočtu, 355 miliard korun, na sociální výdaje. Vývoj českých veřejných financí kritizovala i Evropská komise. ČR se zavázala, že schodek rozpočtu letos nepřekročí 3,3 procenta HDP, podle odhadů se však bude pohybovat až kolem čtyř procent.

Topolánek bude jednat o reformě s Pohankou a Melčákem

Premiér Mirek Topolánek bude v úterý jednat o podpoře reformního balíku koaliční vlády s poslanci Milošem Melčákem a Michalem Pohankou. "Jejich postoj zatím neznám," řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Oba poslanci loni na podzim opustili řady opoziční ČSSD a umožnili vznik pravicové vlády. Podle premiéra s nimi jednají tvůrci zákonů, které mají od příštího roku změnit zejména daňový systém, výplatu sociálních dávek a systém plateb ve zdravotnictví. Ústřední výkonný výbor ČSSD doporučil v sobotu sociálnědemokratickým zákonodárcům, aby proti reformě podali ústavní stížnost a aby pro ni nehlasovali. Podle Topolánka ale návrhy nenarážejí na ústavu a cíle reformy odpovídají i předvolebním slibům sociálních demokratů. Z toho ministerský předseda vyvozuje, že pro reformu by se mělo vyslovit víc než 101 poslanců.

Mýtné na silnicích 1. až 3. třídy se bude platit od ledna 2009

Mýtný systém pro silnice první, druhé a třetí třídy bude spuštěn od 1. ledna 2009. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. Na konci letošního roku by měl být znám vítěz výběrového řízení, které ministerstvo dopravy na vybudování satelitního systému vyhlásí. Původně se mýto mělo platit pouze na silnicích první třídy, a to pomocí mikrovlnné technologie. Systém měla zbudovat firma Kapsch. Ministerstvo musí nyní vyřešit případné odškodnění této společnosti. Má s ní totiž podepsanou smlouvu na výstavbu druhé etapy mýtného. Podle smlouvy by Kapsch měl vybírat mýto i na části silnic první třídy. Pokud však stát rozšíří výběr mýta i na silnice druhé a třetí třídy a vypíše tendr na vybudování tohoto systému, musí s Kapschem podepsat dodatek o změně smlouvy. O možnostech nyní ministerstvo s firmou jedná; dodatek by měl být uzavřen v řádu týdnů. Podle Řebíčka se k dodatku musí vyjádřit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. O rozšíření mýtného na silnice druhých a třetích tříd usilovali dlouhodobě krajští hejtmani. Mýtné se v ČR zatím vybírá na necelých tisíci kilometrech dálnic a rychlostních silnic.

Rakouští odpůrci Temelína hrozí totální blokádou hranic

Navzdory tomu, že rakouská oficiální místa přislíbila, že zajistí volný pohyb osob a zboží přes česko-rakouskou hranici, hrozí rakouští odpůrci jaderné energie novými blokádami hranic. Tentokrát chtějí dokonce totálně zablokovat všechny hraniční přechody. Uvádějí to v nejnovějším prohlášení, které vydali tuto neděli v Linci. "Naše ultimátum platí: pokud bude ve věci Temelína pokračovat taktika rakouské vlády spočívající ve zdržování a chlácholení, provedeme v polovině června totální blokádu hranic," uvádějí ve svém prohlášení. Podle jejich informací je protestní diplomatická nóta rakouské vlády na adresu Prahy "zralá k podpisu a může být již odeslána". Nechápou, proč se tak ještě nestalo. V nótě má rakouská vláda vyjádřit názor, že ujednání z Melku týkající se Temelína nebyla českou stranou splněna. Odpůrci jaderné energie kritizují rakouskou vládu za to, že se nedokázala rozhodně postavit proti atomovému nebezpečí, které Temelín představuje, a "v zájmu bezpečnosti rakouského lidu třeba i riskovat zhoršení diplomatických vztahů s Českem".

V motolské nemocnici se zabil chlapec skokem z okna

V pražské motolské nemocnici se v sobotu zabil dvanáctiletý chlapec po pádu z okna. Podle policejní mluvčí Ivy Knolové policie případ vyšetřuje jako sebevraždu. "Byla nařízena soudní pitva a věc je prošetřována jako sebevražda," uvedla Knolová. Chlapec se podle ní zřítil z třicetimetrové výšky a zdravotníci mu už nedokázali pomoci. Server nova.cz uvedl, že chlapec vyskočil z okna, když byl se svou matkou v nemocnici navštívit čtyřletou sestru.

Na Plzeňsku zahynuli dva lidé po pádu ultralightu

Dvě osoby uhořely v ultralightu, který se zřítil v neděli krátce po 11:15 u Nepomuka. Potvrdila to mluvčí západočeské policejní správy Jolana Číhová. Podle náhodného svědka, který pád letadla policii nahlásil, začal ultralight po nehodě hořet. Policie totožnost mrtvých nezná. Přivolaní specialisté musejí nejdřív zjistit výrobní číslo ultralightu a podle něj se dostat k majiteli. Naposledy se ultralehké letadlo zřítilo loni 13. září na Jihlavsku u 114. kilometru dálnice D1 poblíž Pávova. Dvoučlenná posádka přitom zahynula. Celkem loni po pádu těchto typů letadel zemřelo sedm osob. Poslední nehodu malého letadla vyšetřovali policisté letos 11. března. V obci Trnávka na Novojičínsku nepřežili dva muži ve věku 31 a 32 let pád letadla typu Zlín 142.

Galakoncertem romských hudebníků skončil festival Khamoro

Galakoncertem romských muzikantů a tanečníků z osmi zemí vyvrcholil v sobotu večer v Praze v Kongresovém centru letošní světový romský festival Khamoro. Romskou kulturu v devátém ročníku přehlídky publiku představila více než stovka umělců z 11 států. Závěrečný koncert si nenechala ujít první dáma Livia Klausová a premiér Mirek Topolánek. Stejně jako v minulých letech nabídl festival kromě hudby i výstavy, semináře či filmovou projekci. Představil také Romy z jedné země, tentokrát z Německa. Novinkou letošního ročníku se stala taneční výuka. Po dva dny bylo možné pronikat do tajů flamenga.

Výstava Dada East? zahájila Festival spisovatelů

V Praze byl v neděli zahájen už 17. ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů. Jeho hlavním tématem je umělecký směr dada, k němu byla také v Galerii Smečky otevřena výstava nazvaná Dada East? Expozice, převezená z obnoveného Kabaretu Voltaire v Curychu, mapuje východní kořeny dada. Nejvýznamnější částí výstavy je soubor Rumuni v Kabaretu Voltaire. Vzdává hold Tristanu Tzarovi a Marcelu Jancovi, kteří do Kabaretu Voltaire přišli právě z Rumunska. Část výstavy Ztracené umění Českého Dada se věnuje hledání stop dada v české kultuře. Shromažďuje texty autorů, kteří se světovému a českému dada věnují či věnovali - Ludvíka Kundery, Miloslava Topinky, Jindřicha Tomana, Jindřicha Chalupeckého, Karla Teigeho, Zdeňka Lorence i dalších. Zahájení festivalu předcházela autogramiáda amerického spisovatele Edgara Lawrence Doctorowa a jeho krajana, básníka a propagátora světového ekologického hnutí Garyho Snydera. Konala se dopoledne v knihkupectví Big Ben Bookshop a přilákala desítky lidí. Festival spisovatelů potrvá do středy 6. června.

Vychází sborník o Janu Antonínu Baťovi

Během několika dní se na pultech knihkupectví objeví sborník o životě zlínského podnikatele Jana Antonína Bati. Vydává jej zlínská radnice, která začátkem května uspořádala o J. A. Baťovi konferenci. Připomněla tak 60. výročí rozsudku, který nad Baťou v r. 1947 vynesl Národní soud za to, že se veřejně nepřihlásil k nacistickému odboji. Vydání sborníku je dalším krokem města Zlína k očištění jeho jména. Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo. Za jeho vedení továrna i město vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie. Po válce jej ale v tehdejším Československu Národní soud obvinil z různých zločinů včetně kolaborace s nacisty. Nakonec byl v nepřítomnosti odsouzen za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Do konce života pobýval Jan Antonín v zahraničí. V Brazílii, kde v roce 1965 zemřel, založil několik měst. Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny.

Ve Šternberku vystaví historické hodiny

Více než stovku historických hodin z 16. až 19. století si budou moci od příštího týdne prohlédnout návštěvníci hradu Šternberk na Olomoucku. Vystaveny budou nejen hradní exponáty, ale i hodiny ze sbírek olomouckého Vlastivědného muzea a dalších institucí. Lidé zde uvidí hodiny v historických interiérech a na dobovém mobiliáři. Výstava potrvá do 31. října. Podle kastelánky hradu Heleny Gottwaldové bude i jakousi upoutávkou na budoucí muzeum hodin, které připravuje město Šternberk. Expozice časoměrné techniky sídlila na hradě od počátku 70. let minulého století. Na přelomu let 1999 a 2000 byla v souvislosti se změnou správce hradu zrušena a exponáty se přesunuly do olomouckého Vlastivědného muzea. Ve Šternberku vzniká i unikátní sbírka věžních hodin, a to v bývalém augustiniánském klášteře. Kolekce by měla v budoucnu obsahovat zhruba 20 kusů. Handkeho občanské sdružení hodlá v objektu instalovat i výstavu budíků, které v minulosti vyráběla šternberská Chronotechna. V Domě osvěty má vzniknout Expozice času. Město ji buduje v rámci projektu, na který získalo peníze z evropských zdrojů.

Aviatickou pouť v Pardubicích navštívily tisíce lidí

Tisíce návštěvníků zamířily o víkendu na letiště v Pardubicích, kde se konal mezinárodní letecký den Aviatická pouť. Na 17. ročníku akce byly desítky letounů, novinkou letošního ročníku se stal slet všech typů letadel značky Aero. V Pardubicích byly všechny typy letadel Aero od konce první světové války do současnosti, například stroje Aero C-104S, Ae 270 Ibis či proudové stroje L-29 Delfín a L-39 Albatros. "Všechny stroje byly předvedeny také při letových ukázkách. Byl to první ročník sletu těchto strojů, věříme, že v dalších letech získáme další letadla ze zahraničí," řekl Josef Hadinec z organizačního týmu. První Aviatická pouť se v Pardubicích uskutečnila v květnu 1991, kdy byl po 80 letech zopakován historický přelet Jana Kašpara z Pardubic do Prahy. V roce 1994 byl program pouti poprvé dvoudenní.

Skifař Synek vyhrál závod SP v Linci

Skifař Ondřej Synek zahájil sezonu Světového poháru vítězstvím v úvodním závodě Světového poháru v Ottensheimu u Lince. Třetí muž z loňského mistrovství světa a celkový vítěz Světového poháru z roku 2005 si ideálním způsobem rozvrhl síly. První polovinu dvoukilometrové trati odvesloval na třetí pozici, na patnáctistovce už byl druhý a v posledních desítkách metrů o špici lodě a čtyři desetiny sekundy porazil dlouho vedoucího Angličana Alana Campbella. Medailové umístění vybojovala i skifařka Miroslava Knapková, která ve finálové jízdě nestačila jen na favorizovanou Bělorusku Jekatěrinu Karstenovou-Chodotovičovou. Velmi dobře se na Dunaji představila i dvojka bez kormidelníka ve složení Jakub Makovička, Jan Schindler, kterou dělilo od bronzu pouhých čtrnáct setin sekundy. V A-finále se představí ještě čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Milan Bruncvík, Michal Horváth, Jan Gruber.

Blahová s Mrůzkovou mají na SP medaili z dvoustovky

Kajakářky Jana Blahová s Michalou Mrůzkovou získaly medaili i při třetím startu na Světovém poháru v rychlostní kanoistice ve francouzském Gérardmeru. Po druhých místech na kilometru a olympijské pětistovce skončily třetí v dvousetmetrovém sprintu. Rychlejší byly pouze dvě německé posádky. Deblkanoisté Jiří Heller a Martin Doktor zakončili první společné vystoupení na vrcholné akci šestým místem. Navázali jím na čtvrtou pozici z kilometru a pátou z poloviční trati.

Triatlonista Ospalý vyhrál závod SP v Madridu

Český triatlonista Filip Ospalý vyhrál závod Světového poháru v Madridu. O pět sekund překonal vedoucího muže seriálu Javiera Goméze. O svém vítězství rozhodl nástupem zhruba 200 metrů před cílem. Posunul se tak na průběžné druhé místo, přestože z dosavadních pěti závodů absolvoval jen dva. Je to již třetí Ospalého vítězství ve Světovém poháru. Jednatřicetiletý brněnský triatlonista navázal na své triumfy ve Světovém poháru z předloňského závodu v Hamburku a z roku 2002 z Lausanne.

Vaidišová je na Roland Garros ve čtvrtfinále

Česká tenistka Nicole Vaidišová postoupila na pařížském Roland Garros do čtvrtfinále. V osmifinále porazila Italku Tathianu Garbinovou 6:3 a 6:1. Vaidišová nedala soupeřce nejmenší šanci a z kurtu ji vyprovodila za hodinu a šest minut. Ve čtvrtfinále nejlepší českou tenistku čeká vítězka souboje mezi turnajovou čtyřkou Jelenou Jankovičovu ze Srbska a domácí hráčkou Marion Bartoliovou.

Pešek po pádu v závěru italské GP přišel o vedení v MS

Český jezdec Lukáš Pešek upadl v poslední zatáčce nedělní Velké ceny Itálie a přišel o vedení v mistrovství světa silničních motocyklů v kubatuře do 125 ccm. Šestý závod sezony vyhrál Španěl Hector Faubel na aprilii, který se zároveň probojoval do čela průběžné klasifikace, Pešek je třetí se ztrátou jedenácti bodů. Jednadvacetiletý český závodník odstartoval do šestého dílu seriálu v Mugellu z osmého místa, což pro něj byla nejhorší výchozí pozice od loňské Velké ceny Turecka. Jezdec stáje Valsir Seedorf Derbi se pak bez větších komplikací posunoval pořadím, ale sedm kol před koncem po jednom ze soubojů vyjel z trati a ztratil kontakt s početnou vedoucí skupinou. Pešek pak úspěšně doháněl ztrátu riskantní jízdou, ale v poslední zatáčce závěrečného kola dostal smyk zadního kola a upadl.

Krátce o počasí:

Bude oblačno až zataženo, místy s přeháňkami nebo občasným deštěm a ojedinělými bouřkami. Denní teploty vystoupí na 20 až 24, na horách kolem 16 stupňů Celsia.