Zprávy

S Bushem se setká i Miloš Zeman

Pozvání na slavnostní oběd s americkým prezidentem Georgem Bushem, který bude příští úterý v Praze jednat s českými politiky o radarové základně USA, dostal i Miloš Zeman. Expremiér a bývalý předseda sociální demokracie zopakoval svůj názor na americké základny, které mají zachytit mimo jiné případné íránské rakety. "Řekl jsem, že považuji preventivní útok na Írán za efektivnější než radarovou základnu," uvedl Zeman. Pozvání na oběd s prezidentem Bushem dostal i nynější šéf ČSSD Jiří Paroubek. Kromě toho by se s ním měl setkat asi na dvacet minut osobně. Chce ho informovat o postoji své strany k plánům na vybudování radarové části protiraketové základny v Česku. ČSSD s její stavbou nesouhlasí. Postoj sociální demokracie by se podle Paroubka mohl změnit, kdyby se základny v Česku a Polsku staly součástí společné obrany Severoatlantické aliance. Rozhodně ale bude trvat na tom, aby o základně rozhodli občané v referendu. Paroubek připustil, že počet odpůrců základny mezi sociálními demokraty se v poslední době zvýšil.

Občané odmítli v referendu americký radar

V sobotním referendu v obci Hvožďany na Příbramsku se větština účastníků postavila proti výstavbě americké radarové základny v Brdech. Referenda se zúčastnilo 409 ze 630 oprávněných voličů. Proti umístění základny v Brdech hlasovalo 381 lidí, což bylo 95 procent platných hlasů. Uvedl to starosta obce Stanislav Kramosil. Hvožďany nyní podle starosty počkají, jak dopadne stejné referendum v mikroregionu Třemšín příští týden a podle toho budou dále postupovat. Odmítavý postoj k vybudování protiraketového radaru ve vojenském újezdu Brdy v sobotu vyjádřilo i téměř 70 procent účastníků místního referenda v Těních na Rokycansku. Do plebistitu se zapojilo 71,3 procenta oprávněných voličů. Výsledky lokálních referend však nejsou pro vládu ani parlament závazné. První referendum kvůli radaru se konalo 17. března v Trokavci, kde se proti stavbě radaru vyjádřilo 71 ze 72 voličů. Druhý plebiscit byl 5. května ve Vískách. Zde hlasovalo proti všech 30 účastníků.

Sociální demokraté chtějí podat ústavní stížnost na reformu veřejných financí

V Praze dnes zasedal Ústřední výkonný výbor ČSSD, který je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy. Vedení největší opoziční strany kritizovalo koaliční reformu veřejných financí. Výbor doporučil sociálnědemokratickým zákonodárcům, aby proti ní podali ústavní stížnost a aby pro ni nehlasovali. Po zasedání výboru to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle předsedy poslaneckého klubu sociální demokracie Michala Haška je vládní návrh reformy neústavní. Podle něj není jasné, jak spolu souvisí organizační změny Všeobecné zdravotní pojišťovny, zákoníku práce nebo zrušení registračních pokladen. Pro ČSSD je nepřijatelná rovná daň, protože je porušením solidarity bohatých s chudými. Navýšení DPH z pěti na devět procent podle sociálních demokratů zvýší ceny základního zboží a služeb. Nesouhlasí se zrušením prvních tří dnů nemocenské a s jejím krácením v dalších dnech. Odmítají regulační poplatky ve zdravotnictví kromě poplatku za pobyt v nemocnici. Změny spojené do jednoho zákona chce kabinet obhajovat ve sněmovně během léta. V dolní komoře má však jen polovinu hlasů. Vyrovnat se bude muset nejen s nesouhlasem opozice, ale i s výhradami některých koaličních poslanců.

Unii svobody - DEU povede Jan Černý

Unii svobody-DEU, která musela po loňském volebním debaklu opustit sněmovnu, povede exministr pro místní rozvoj Jan Černý. Členové unie ho do čela zvolili na sjezdu v Praze. O výsledku hlasování informoval odstoupivší předseda Jan Hadrava. Černý se o předsednickou funkci utkal s místopředsedou pražských unionistů Petrem Hůlou. Černý se přiklání k užší spolupráci s ODS, od níž se Unie svobody v roce 1998 odštěpila. Hůla chtěl pokračovat v úsilí o integraci menších pravicových stran. Černý se stal už sedmým předsedou US-DEU. Ve funkci se za posledních devět let vystřídali Jan Ruml, Karel Kühnl, Hana Marvanová, Petr Mareš, Pavel Němec a Hadrava.

Předsedou obce legionářské se stal Pavel Budinský

Československá obec legionářská zvolila na sobotním sjezdu v Praze novým předsedou svého dosavadního místopředsedu Pavla Budinského. Nahradil nedávno zesnulého generála Antonína Špačka. Budinský je současně předsedou Sdružení válečných veteránů, které organizuje novodobé veterány zahraničních vojenských misí české armády. Obě organizace jednaly před pěti lety o sloučení, které se ale nakonec neuskutečnilo. Nyní jsou sice samostatně registrované, účastníci zahraničních misí ale mohou být také členy legionářské obce. Československá obec legionářská vznikla v Praze 15. ledna 1921 jako jednotná nestranická organizace legionářů. Ti se do té doby sdružovali ve Svazu československých legionářů a Družině československých legionářů. Činnost Československé obce legionářské byla přerušena za německé okupace a obnovena po druhé světové válce. Po únorovém převzetí moci komunisty v roce 1948 byla znovu umlčena a její členové byli násilně včleněni do prorežimního Svazu bojovníků za svobodu, později přejmenovaného na Svaz protifašistických bojovníků. Opět se legionářská obec osamostatnila v říjnu 1991. Nyní je legionářská obec jednotnou organizací všech československých příslušníků armád první i druhé světové války.

Stoupenci Národní strany zablokovali přechod do Rakouska

Zhruba 15 členů a stoupenců krajně pravicové Národní strany v sobotu na česko-rakouském přechodu v Dolním Dvořišti protestovalo proti rakouským blokádám hranic. Demonstranti zatarasili příjezdovou silnici k české celnici a do republiky pouštěli jen auta, která neměla rakouskou SPZ. Silnice do Rakouska zůstala volná. Své názory vyjádřili demonstranti i na transparentech s hesly Ano dostavbě Temelína či Je to jasné, bez JETE půl Rakouska zhasne. Blokáda, kterou střežila policie, začala před půl desátou a trvala přes dvě a půl hodiny. Vážnější komplikace v dopravě nezpůsobila. Nacionalisté považují blokády, které rakouští aktivisté pořádají na protest proti jaderné elektrárně Temelín, za vměšování do záležitostí České republiky. Organizátoři sobotní výstražné blokády navíc hrozí dalšími protesty. Pokud jejich požadavky nebudou naplněny, chtějí přistoupit k časově neomezené blokádě všech přechodů s Rakouskem. Akce by se měla uskutečnit 26. října, kdy je v Rakousku státní svátek.

ČEZ rekonstruuje Tušimice II

Elektrárenská společnost ČEZ oficiálně zahájila rekonstrukci hnědouhelné elektrárny Tušimice II na Chomutovsku. Do přestavby investuje zhruba 25 miliard korun. Hotová bude v roce 2010. Tušimická elektrárna vyrobí asi desetinu elektřiny, která pochází z hnědouhelných elektráren patřících společnosti ČEZ. Podle mluvčího skupiny ČEZ pro severní Čechy Oty Schneppa budou při přestavbě vyměněny čtyři 200 MW kotle, v elektrárně budou zrekonstruovány elektroodlučovače, vybuduje se i nové odsíření. Nová elektrárna nebude mít již komín, protože spaliny budou odváděny do chladicích věží. Současný 300 metrů vysoký komín nechá firma zbourat. Obnova elektrárny zvýší oproti současnosti její účinnost, a umožní tak spalovat i méně kvalitní uhlí. Elektrárna má být zároveň šetrnější k životnímu prostředí. Emise oxidu siřičitého klesnou o 70 procent, oxidů dusíku o 65 procent a oxidu uhličitého o 15 procent. ČEZ v příštích letech chystá modernizaci dalších elektráren. Do obnovy chce investovat zhruba 100 miliard korun. Po rekonstrukci v Tušimicích začne obnova nedaleké elektrárny Prunéřov II, kde hodlá ČEZ instalovat tři 250 MW kotle. Do roku 2012 pak firma počítá s tím, že postaví zcela nový blok v elektrárně Ledvice na Teplicku o výkonu 660 MW, stejný blok vyroste nejspíše i v Počeradech.

Policie ukončila nepovolenou technoparty na Kokořínsku

V sobotu po 14.00 ukončila policie nepovolenou technoparty v Kokořínském dole. Akce se účastnilo 150 až 200 lidí. Jeden z nich v opilosti najížděl autem na policistku. Podle mluvčí mělnické policie Radomily Felgrové policie na místě zadržela dva pořadatele, kterým bude v nejbližší době sděleno obvinění z poškozování životního prostředí. Kromě toho byli zadrženi ještě další dva lidé, jeden mladík byl pod vlivem drog a druhý byl hledanou osobou, utekl z diagnostického ústavu. Akce se konala v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko a policie na ní přišla náhodou. Střety účastníků podobných akcí s policií ale nejsou výjimečné. Razantní zásah policistů provázel zejména předloňskou technoparty CzechTek na Tachovsku. Poslední podobná akce se konala minulý týden u Dobré Vody na Pelhřimovsku. Ta se ale obešla bez incidentů.

Zlínský festival vyhrál švédský film Přeskoč

Švédský film Přeskoč režiséra Pettera Naesse se v pátek stal nejúspěšnějším snímkem letošního 47. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Získal hlavní cenu - Zlatý střevíček za nejlepší film v kategorii hraných filmů pro mládež, hlavní cenu dětské poroty a Cenu Dona Quijota udělovanou porotou federace filmových klubů FICC. Český film režiséra Pavla Jandourka Maharal - Tajemství talismanu ocenili diváci jako nejzajímavější z hraných snímků. Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež organizátoři udělili herečce Libuši Šafránkové. V kategorii hraných filmů pro děti ocenila porota Zlatým střevíčkem izraelský film režiséra Itaie Leva Malí hrdinové. Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film předali porotci brazilskému režisérovi Guilhermu Marcondesovi za snímek Tygr. Cenu zlínské režisérky Hermíny Týrlové, která je určena mladým tvůrcům do 35 let, obdržel německý režisér Milen Vitanov. Mezinárodní dětská porota udělila hlavní cenu za nejlepší hraný film pro děti nizozemskému snímku Ofsajd. Film režiséra Arenda Steenbergena si odnesl navíc i Cenu města Zlína. Mezi animovanými filmy byl divácky nejoblíbenějším finský snímek Neodolatelný úsměv, jehož autorem je Ami Lindholm. Ekumenická porota udělila ocenění brazilskému snímku Antonia.

Pražský koncert George Michaela byl zrušen

Britský zpěvák George Michael v sobotu v Praze svým fanouškům nezazpívá. Jeho večerní koncert v pražské T-Mobile Areně byl zrušen kvůli vážné nehodě kamionu s technikou na trase Bukurešť-Praha. Počítá se ale s tím, že se uskuteční v náhradním termínu. Vstupenky na koncert tak zatím zůstávají v platnosti, přičemž organizátoři slibují, že do 12. června oznámí, jak bude situace vyřešena. George Michael se chystal vystoupit v české metropoli poprvé v kariéře v rámci turné 25 Live, kterým oslavuje čtvrtstoletí trvající pěveckou kariéru. Akci pořadatelé na poslední chvíli přesunuli ze strahovského stadionu Evžena Rošického do T-Mobile Arény na Výstaviště. Letos čtyřiačtyřicetiletý Michael se stal hvězdou první velikosti v 80. letech. Tehdy byl společně s Andrewem Ridgeleym členem dua Wham!. Poté se vydal na sólovou dráhu. Na svém kontě má přes 80 milionů prodaných desek. První sólové album Faith vydal v roce 1987. Jeho zatím posledním sólovým počinem je deska Patience z roku 2004. Loni vyšla pod názvem Twenty Five kompilace jeho největších hitů se čtyřmi novinkami.

Stovky lidí v Hradci sledovaly ukázku bitvy z Normandie

Několik stovek návštěvníků v sobotu odpoledne na březích Orlice v Hradci Králové sledovalo rekonstrukci jedné z bitev v Normandii z roku 1944. Akce se zúčastnilo na 250 členů vojenských historických jednotek z několika evropských zemí, přímo v akci bylo také 25 kusů vojenské techniky. Milovníci historie předvedli divákům stylizovanou rekonstrukci operace zvané Falaiská kapsa, při níž se Američanům, Britům, Kanaďanům a Polákům podařilo v oblasti Falaise sevřít a zničit značné množství německých sil. Ukázka nabídla pohled na pokus kolony německých vozidel proniknout z obklíčení přes řeku Dives, řekl po skončení ukázky pořadatel Radek Balcárek. V roce 2006 se v Hradci Králové odehrála bitva o most u francouzského města Bénouville v roce 1944. Boj více než dvou stovek uniformovaných vojáků sledovaly stovky diváků.

Výstava na hradě Bítov představuje psy na šlechtických sídlech

Psa jako odvěkého společníka majitelů hradů a zámků představuje výstava Psí život, která v sobotu začala na hradě Bítov nedaleko Znojma. Příchozí si na ní mohou prohlédnout desítky uměleckých předmětů znázorňujících psy. Hlavní raritou, která nemá v Evropě obdoby, je kolekce asi 50 vycpaných psů posledního bítovského pána barona Jiřího Haase (1876-1945). K obyvatelům téměř každého šlechtického sídla patřili před staletími lovečtí psi. Většinou to byli ohaři, bíglové nebo chrti. Mnozí hradní pánové si pro potěchu chovali také dogy. S příchodem 19. století se buldočci, boxeři a foxteriéři stěhují přímo do zámeckých komnat. Výstava také připomíná, že u mnohých šlechtických sídel vznikaly v 19. století psí hřbitovy. V expozici je k vidění hned několik psích náhrobních kamenů. Jsou na ní také podrobné psí rodokmeny, které si vytvářeli a pečlivě vedli mnozí pánové.

Čtyřdenní mládě gorily si v zoo prohlédly stovky Pražanů

Stovky Pražanů si přišly do zoo v Troji prohlédnout čtyřdenní mládě gorily Kijivu. Sourozenec populární dvouleté gorilky Moji podle ošetřovatele Marka Ždánského dobře prospívá, pravidelně pije a celá skupina je klidná. Do pavilonu pouští zahrada návštěvníky už od čtvrtka, ale omezeně po skupinách zhruba o třiceti lidech. Mládě lidé pozorují i prostřednictvím přímého přenosu na internetu.

Čeští fotbalisté remizovali ve Walesu

Čeští fotbalisté remizovali v sobotním kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy s Walesem 0:0. Na stadionu Millenium v Cardiffu tak získali svěřenci Karla Brücknera bod a před večerním duelem Německa s outsiderem ze San Marina se posunuli do čela skupiny D.

Šafářová je v osmifinále Roland Garros

Tenistka Lucie Šafářová vyřadila ve třetím kole pařížského grandslamového turnaje Roland Garros pátou nasazenou domácí naději Amélii Mauresmovou a postoupila do osmifinále. Česká hráčka porazila bývalou světovou jedničku po setech 6:3 a 7:6. Její příští soupeřkou bude Ruska Anna Čakvetadzeová. S tou se Šafářová v květnu utkala na antukovém turnaji v Berlíně a porazila ji dvakrát 6:4. Nyní se Šafářová stala druhou českou zástupkyní v osmifinále Roland Garros. Mezi posledními šestnácti doplnila loňskou semifinalistku Vaidišovou, ale na rozdíl od Melbourne jsou obě nalosovány do opačné poloviny pavouka, takže případný český duel by mohl být na programu až ve finále.

Krátce o počasí:

Noc bude oblačná až zatažená, místy s přeháňkami. Teploty 15 až 11 stupňů. V neděli čekáme oblačno až zataženo s občasným deštěm, ojediněle bouřky. K večeru ustávání srážek. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14ti.