Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministryně obrany udělila Záslužné kříže aktivním vojákům i veteránům

Třiadvacet aktivních vojáků, válečných veteránů i civilistů v pondělí dostalo Záslužné kříže ministryně obrany. Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) tak ocenila plnění služebních i pracovních povinností svých spolupracovníků, v případě veteránů pak jejich účast a hrdinství za druhé světové války. Z nich posmrtně kříž dostal podplukovník František Štamprech, legionář, který byl za odbojovou činnost v roce 1942 popraven.

Jedním z vyznamenaných veteránů, je plukovník Ján Daňko, předseda Sdružení zahraniční letci-Východ, který se účastnil bojů za Slovenského národního povstání a za ostravsko-opavské operace. Podle něj by měli dětem připomínat historické události ve škole i doma. "Když to národ nezná, tragicky upadá. Historie je bohatství národa," uvedl Daňko. I když ocenil zájem ministerstva o válečné veterány, posteskl si, že v jiných státech jsou na tom díky výhodám lépe než v ČR a na Slovensku.

Voják, který zahynul v Afghánistánu, bude vyznamenán

Osmadvacetiletý český voják, který v noci na pátek zahynul v Afghánistánu při sesuvu půdy, bude vyznamenán. Oznámila to ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) při slavnostním udílení Záslužných křížů ministryně obrany 23 osobnostem. "Jeden z vás před několika málo dny položil při výkonu vojenské služby život. Z lidského hlediska se na to nedá říct vůbec nic, ale byl to voják a plnil své povinnosti. Proto mu v této chvíli také chci vzdát úctu a také ho vyznamenám," řekla Parkanová. Přítomní poté uctili vojákovu památku minutou ticha. Termín předání vyznamenání zatím nebyl stanoven, stane se tak zřejmě při příležitosti vojákova pohřbu.

Pietní akt na Olšanech připomněl osvoboditele od fašismu

Pietní vzpomínkou a položením věnců u pohřebišť příslušníků zahraničních armád v pondělí na Olšanských hřbitovech v Praze uctili památku osvoboditelů od fašismu zástupci vlády, parlamentu, prezidentské kanceláře, ambasád i dalších státních a společenských organizací. Položili věnce u pohřebiště zemí britského Společenství, Sovětské armády, Bulharska, ale například také u památníku pražských barikádníků, letců britského Královského letectva (RAF), hrobu generála Karla Klapálka a hrobu generála Karla Kutlvašra.

Na demonstraci Národní strany budou dohlížet úředníci i policisté

Pražský magistrát i policie budou dohlížet na úterní demonstraci krajně pravicové Národní strany proti sudetoněmeckému landsmanšaftu. Průvod se vydá z náměstí Franze Kafky přes Karlův most do Tomášské ulice, v níž má německé sdružení kancelář. Svolavatelé podle oznámení očekávají, že se protestu zúčastní kolem stovky lidí. Na akci bude úředník z odboru občansko-správních agend. "V případě porušení shromažďovacího zákona bude rozpuštěna. Je to standardní postup," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Čtyři pětiny mladých Němců neví, co byly Benešovy dekrety

Čtyři pětiny německých žáků a studentů netuší, co to byly Benešovy dekrety. S odsunem Němců z poválečného Československa si je spojuje jen každý desátý mladý Němec. V Česku pak o dekretech nic neví zhruba pětina studentů. Vyplývá to z výzkumu, který provedli účastníci třetího Česko-německého fóra mládeže. Do výzkumu se zapojilo 1222 studentů od 13 do 26 let ze Saska a Bádenska-Württemberska a 475 studentů od 17 do 22 let z deseti krajů ČR, kteří se zrovna o válce a poválečné době učili. "Na německé straně lze pozorovat, že dotazovaní z pohraničí či s odsunutými v rodině jsou lépe informováni. V Česku rozdíly nejsou příliš velké. Jedná se o problematiku, o níž se diskutuje v celé zemi," uvedli autoři.

Tři pětiny mladých Čechů a Češek dokázaly časově odsun správně zařadit do poválečných let. V Německu to zvládly dvě pětiny jejich vrstevníků. Zhruba stejný podíl německých studentů určil správně i počet odsunutých. Československo musely po válce opustit zhruba tři miliony osob. Uvedla to i necelá polovina českých dotázaných. "Počet žáků, kteří zodpověděli obě otázky o době odsunu a počtu odsunutých správně, je ale mnohem nižší," podotkli autoři.

České církve žádají, aby Turecko garantovalo náboženské svobody

Předseda české Ekumenické rady církví Pavel Černý vyzval ministra zahraničí Karla Schwarzenberga k vyvíjení tlaku na Turecko, aby garantovalo náboženské svobody. Dopis, o němž informovaly křesťanské servery, odeslal v souvislosti s dubnovým krvavým útokem proti zaměstnancům křesťanského nakladatelství v provincii Malatya na jihovýchodě země, který si vyžádal tři mrtvé.

"To, že mnohé islámské země pronásledují a zabíjejí křesťany, je na denním pořádku. To, že se tak děje v zemi, která by ráda vstoupila do EU, považujeme za skandální," uvedl Černý, který je předsedou Rady Církve bratrské. Jak dodal, s mnoha křesťany si klade otázku, jak je možné, že Evropská unie vede přístupové rozhovory se zemí, která tak silně porušuje lidská práva, nechrání menšiny a nevede dost rozhodný boj ve věci náboženské svobody.

Poškození plynovodu na Ukrajině neomezí dodávky do ČR

Silný výbuch v pondělí na Ukrajině poškodil plynovod, kterým proudí ruský plyn do střední a západní Evropy. Plynovod musel být uzavřen, to však nijak neohrozí dodávky do Evropské unie. Oznámila to státní společnost Ukrtransgaz s tím, že příslušné množství plynu mohou převzít další plynovody z husté sítě potrubí směřujících přes Ukrajinu na západ. Plynárenská společnost RWE ujistila, že se její zákazníci v Česku nemusejí obávat výpadků.

Čunek se začal seznamovat se spisem

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se začal seznamovat s vyšetřovacím spisem. S odvoláním na státního zástupce Radima Obsta to napsal server Novinky.cz. Žalobce nepředpokládá, že seznamování se spisem skončí tento týden. "Mohu potvrdit, že vyšetřování bylo skončeno. Od dneška, dle informací policejního orgánu, probíhá seznamování se spisem. To znamená, že obhajoba i obvinění mají možnost si prostudovat spis a případně učinit návrhy na jeho doplnění," řekl ČTK Obst. Pokud žádné návrhy neučiní, předloží policie spis státnímu zástupci k rozhodnutí. Další postup nechtěl Obst předjímat.

Policie Čunka podezírá z toho, že jako vsetínský starosta dostal v únoru 2002 zhruba půlmilionový úplatek od majitele realitní společnosti H&B Real Petra Hurty za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Rovněž Hurta se začal seznamovat se spisem. Oba obvinění odmítají.

Česko chce snížit výrazný schodek v agroobchodě s Čínou

Česko by podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče chtělo do budoucna snížit zhruba dvoumiliardový schodek v agrárním obchodě s Čínou. Podpora českého vývozu je proto jedním z hlavních cílů pracovní návštěvy, na níž ministr zavítá do Číny od 8. do 12. května v doprovodu zhruba dvou desítek zástupců domácích potravinářských podniků. České potravinářství se mimo jiné představí na mezinárodním veletrhu SIAL CHINA 2007. Zatímco český vývoz zemědělského a potravinářského zboží na čínský trh v posledních čtyřech letech nepřesáhl 100 milionů korun, dovoz z Číny činil 1,6 až 2,4 miliardy korun. Schodek se tak pohyboval od 1,6 do 2,3 miliardy korun.

Podle Potravinářské komory je Čína jedním z největších hráčů ve světovém obchodě s potravinami. Český obchod s tímto partnerem se ale příliš nevyvíjí. Potravináři přitom zdůrazňují, že individuální snahy domácích podniků o obchod v Číně nebyly příliš úspěšné a vývozu je třeba otevřít cestu politickou podporou právě na ministerské úrovni. Čeští potravináři by podle jeho soudu mohli na čínském trhu uspět například s nápoji, mléčnými výrobky, zejména sýry, cukrovinkami či konzervami.

Podle EK česká ekonomika poroste pomaleji, než se čekalo

Evropská komise snížila odhad růstu českého HDP pro letošní rok na 4,9 procenta. Ještě na podzim přitom předpovídala růst 5,1 procenta. Stejným tempem jako letos by ekonomika měla údajně růst i v roce 2008. Vyplývá to z jarní prognózy, kterou komise zveřejnila v pondělí. Brusel je tak ve svých odhadech pesimističtější než české ministerstvo financí, které pro rok 2007 předpovědělo růst 5,3 procenta.

"Snížení odhadovaného tempa růstu pro letošní rok nepřikládám velkou důležitost. Jedná se o pouhé doladění čísel, které nic nemění na skutečnosti, že bude růst česká ekonomika slušným tempem a bude pokračovat její reálná konvergence k ekonomické úrovni vyspělých zemí EU," uvedl k tomu analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. "Domnívám se, že její prognóza nereflektuje neobvykle teplou zimu, která nám výrazně povzbudila výrobu a export. Vysoká spotřeba domácností rovněž vytáhne letošní růst na nejméně pětiprocentní hranici," doplnil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Důvod k optimismu naopak dávají statistiky nezaměstnanosti. V letošním roce by měl počet nezaměstnaných klesnout až na 6,4 procenta (podle metodiky Eurostatu) a v roce 2008 dokonce až na 6,1 procenta.

Podle Nejvyššího soudu výrobcům fašistických militarií je třeba prokázat úmysl

Výrobcům a prodejcům nacistických militarií je třeba prokázat, že chtěli propagovat hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka, popřípadě věděli, že svou činností mohou takové hnutí podpořit. Uvedl to Nejvyšší soud (NS), když odmítl dovolání nejvyšší státní zástupkyně v případu muže z Liberce, jenž vyráběl repliky medailí či odznaků hitlerovského Německa. ČTK to řekl mluvčí NS Petr Knötig. "Veřejné vystavování předmětů opatřených nacistickými symboly a jejich nabízení za účelem výměny nebo prodeje lze opravdu považovat za takzvanou skrytou propagaci hnutí, ale jen za podmínky, že ten, kdo se jednání dopustil, měl v úmyslu ovlivnit i další osoby," stojí v usnesení trestního senátu s předsedkyní Blankou Roušalovou, které se v pondělí objevilo v internetové databázi rozhodnutí. U nepřímého úmyslu musejí soudy prokázat, že byl obviněný alespoň srozuměn s možnými následky.

Nejvyšší soud se zabýval případem Jiřího H. z Liberce, jenž jako medailér vyráběl a skladoval mimo jiné i repliky odznaků či vyznamenání nacistických organizací SS, NSDAP, Hitlerjugend nebo Luftwaffe, které pak prodával na burzách nebo jednotlivým sběratelům. Okresní soud jej loni v září potrestal ročním vězením s dvouletým odkladem. Liberecká pobočka krajského soudu ovšem muže zprostila obžaloby, proti čemuž podala nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká dovolání.

Krajský soud mimo jiné uvedl, že podobná militaria mají dnes již jen vědecký nebo historický význam, protože současní extremisté používají spíše zástupné symboly. V mužův prospěch svědčilo, že výrobky nabízel většinou jen sběratelům, které znal. Prodával je například také filmovým produkcím pro účely natáčení historických snímků. Nejvyšší státní zastupitelství přesto trvalo na trestu, protože symboly jsou prý obecně známé a neonacisté se k nim nadále hlásí.

Sdružení Praktik.cz chce donutit pojišťovny, aby platily lépe

Sdružení Praktik.cz chce donutit zdravotní pojišťovny, aby platily praktickým lékařům za péči o pacienty více. Chce vytvořit na pojišťovny tlak tím, že lékaři s nimi neuzavřou smlouvy, až jim na konci roku skončí ty současné. Lidé by platili v ordinaci za návštěvu 300 korun, řekl ČTK Petr Bouzek z Praktik.cz. Tato názorová platforma vznikla ve Sdružení praktických lékařů, je radikálnější a má několik stovek členů. Sdružení jich má kolem 4000. Bouzek je přesvědčen o tom, že kdyby se odhodlala odejít od pojišťoven většina praktiků, museli by politici i šéfové pojišťoven situaci neprodleně řešit. Podle mluvčího Sdružení praktických lékařů Jana Jelínka je ale návrh nereálný. Stejný názor má i mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Nejvyšší soud: Skořápky jsou nepoctivé, a proto trestné

Takzvané skořápky jsou nepoctivou hrou, v níž jednotliví účastníci nemají rovné postavení. Soudy tak mohou její provozovatele trestat, aniž by jim prokázaly přímý úmysl podvádět. Stačí prostá skutečnost, že skořápky na veřejnosti hráli a přijímali sázky. Uvedl to Nejvyšší soud (NS), když odmítl dovolání skořápkáře potrestaného podmínkou. ČTK to řekl mluvčí NS Petr Knötig.

Skořápky či placičky patří k velmi starým hazardním hrám. Jejich provozovatel skryje kuličku nebo kolečko pod jeden ze tří kalíšků, které pak dovedně a rychle přesouvá. Sázkař hádá, kde je předmět skryt. "Člověk běžných schopností není schopen tyto přesuny spolehlivě sledovat, respektive je postřehnout a zaznamenat, pročež za takové situace pouze hádá, kde se kolečko nachází," uvádí v usnesení Nejvyššího soudu předseda senátu Stanislav Rizman. Soud spočetl, že při celkovém počtu tří kalíšků má provozovatel dvojnásobnou šanci získat sázku. "Je tedy zřejmé, že tato hra rovné možnosti výhry pro účastníky nezaručuje," pokračuje usnesení.

Meda Mládková postoupila do druhého kola soutěže o Werichovu vilu

Meda Mládkova se svým Museem Kampa postoupila do druhého kola výběrového řízení na pronájem takzvané Werichovy vily na Kampě v Praze 1. Mládkové podání splnilo formální požadavky soutěže, řekl ČTK mluvčí radnice první městské části Alexandr Koráb. Mecenáška a sběratelka umění se do výběrového řízení přihlásila jako jediná uchazečka. Nyní se podle Korába uskuteční prohlídka budovy, po níž bude radnice od Mládkové chtít kompletní projekt na využití vily. Potom se bude konat veřejné slyšení, na kterém bude muset svou představu obhajovat před veřejností, uvedl mluvčí.

Skutečnost, že se do soutěže přihlásila jen Mládková, vedení radnice překvapilo. Vysvětluje si to mimo jiné tím, že podmínky byly poměrně tvrdé. Navíc, na rozdíl od minulého řízení, neumožňují v budově zřídit restaurační zařízení. Tehdy drtivá většina uchazečů předpokládala, že ve vile nějaký gastronomický provoz zřídí.

Výstavba mrakodrapů v Praze 7 je podle starosty možná až po diskusi

Výstavba mrakodrapů v Praze 7 Holešovicích skupinou J&T je podle starosty této městské části Marka Ječménka eventuálně možná po rozsáhlé diskusi. Důležité je, aby si developeři výstavbu obhájili před veřejností, vyplývá z jeho vyjádření pro ČTK. Městská část Prahy 7 musí výstavbu mrakodrapů schválit v zastupitelstvu. "Pokud si developerské společnosti přede všemi svůj projekt obhájí a přesvědčí nás o jeho přínosu pro městskou část, rádi ho podpoříme. V tuto chvíli Vám neřeknu, zda jsem pro výstavbu výškových budov v Praze 7," řekl ČTK starosta.

Starosta si nemyslí, že by bylo nezbytné dodržovat při výstavbě v Praze jen současnou výšku domů. "Regulace by měla zajistit, aby zde nebyly příliš vysoké mrakodrapy, nicméně by měla nechat prostor pro zajímavé architektonické nápady," uvedl. Skupina J&T plánuje v Holešovicích výstavbu mrakodrapů až o 42 patrech za čtyři miliardy korun. Nejvyšší je nyní v Praze budova bývalého Českého rozhlasu, která měří 109 metrů. Nové mrakodrapy by ji měly překonat o desítky metrů.

Výstavba mrakodrapů má v Praze řadu odpůrců, mezi jejich argumenty patří i to, že město je zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO. Podle odborníků hrozí, že by se Praha mohla dostat na seznam "památek v ohrožení", protože mrakodrapy naruší unikátní historické panorama. V Praze se již několik let vede spor o dvě třicetipatrové věže ve tvaru V na Pankráci, které mají být vysoké 104 metrů stejně jako bývalé sídlo Motokovu.

Unikátní objev pod radnicí v Rokycanech je z 18. století

Unikátní průjezdová cesta, kterou v březnu objevili dělníci pod radnicí v Rokycanech, vznikla ve druhé polovině 18. století. Stavebně historické rozbory ukázaly, že dokonale zachovaná valounková dlažba barokního průjezdu historického domu sloužila lidem maximálně 15 let. Pak na ní vyrostla radnice. ČTK to řekl archeolog rokycanského muzea Aleš Česal. Pod dlažbou odborníci objevili vrstvu popela z doby posledního velkého požáru v Rokycanech v roce 1784. Radnice byla dostavěna kolem roku 1806. Metr a půl široký chodník vyskládaný z oblázků o průměru 20 centimetrů vznikl v mezidobí. Po stranách má rozchod na kolejnice. "Na místě radnice stál kdysi historický dům a dlážděný průjezd vedl místem dnešní podatelny," řekl Česal. Nález je jedinečný svým dokonalým zachováním.

Při průzkumu vrstvy staršího data, objevili archeologové i keramické střepy, zbytky gotického portálu a fragment kosti lidského těla. Ve vedlejší místnosti, jež slouží jako archiv, odkryli schodiště z doby mladší, než je cesta samotná, které na ni ale přímo navazuje. Část valounkové dlažby by mohli návštěvníci radnice časem vidět. "Projektová dokumentace počítá s tím, že kus obezdíme a překryjeme sklem," řekla Jana Cinkeová z Městského úřadu v Rokycanech. Zbytek cesty se zdokumentuje, zakonzervuje pomocí speciální textilie a zasype štěrkem. Použijí se i umělohmotné kontejnery pro uchování vzduchové vrstvy.

Strážníci objevili pod Karlovým mostem reliéf obličeje, zřejmě bezcenný

Strážníci z poříčního útvaru městské policie "našli" v neděli odpoledne pod Karlovým mostem v Praze kamennou plastiku obličeje. Těžká plastika vyčnívala nad vodní hladinu řeky na břehu poloostrova u Křižovnického náměstí. Pískovcová socha je v podstatě bezcenná. Jde o nezdařenou kopii Bradáče od sochaře Petra Váni, řekl ČTK majitel První všeobecné člunovací společnosti Zdeněk Bergman. Originál Bradáče je na nábřežní zdi u mostu. Zhruba před dvěma lety se objevila jeho kopie z iniciativy člunovací společnosti na dochované části Juditina mostu. První replika se ale nepovedla. Lidé ze společnosti ji uložili na ostrůvku. Plastika Bradáče byla prvním staročeským vodočtem, odměřovala výšku vltavské hladiny. Pražané tak věděli, kam voda ve městě dosáhne, když vystoupí k bradě, nosu nebo uším reliéfu.

Kněz a pedagog Halík protestoval proti účasti studentů na výstavě těl

Vysokoškolský pedagog, vědec a katolický kněz Tomáš Halík ostře protestoval proti kontroverzní pražské výstavě lidských koster potažených částečně svaly a naaranžovaných do pozic obvyklých v běžném životě. Halíkovi vadí nejen kolekce sama, ale také účast studentů lékařských fakult na její prezentaci. V otevřeném dopise rektoru Univerzity Karlovy Václavu Hamplovi nazval účast členů akademické obce na takové "barbarské akci" za skandální, protože má dodávat této "urážce humanistických tradic naší kultury" zdání "osvětové akce".

Putovní mezinárodní expozici upravených skutečných mrtvých lidských těl, instalovanou od pátku v Lucerně v centru metropole, považuje Halík za jeden z nejodpornějších útoků na důstojnost lidské bytosti v dějinách naší civilizace. Jde o hrubé porušení etických principů, na nichž naše univerzita stojí, a prosím Vás proto o zjednání nápravy, napsal Halík rektorovi.

Výstavu odsoudila také Česká anatomická společnost. Považuje za pobuřující, že jsou těla upravena tak, aby vzbudila dojem aktivity živých jedinců a vyvolala senzaci. Lékaři v tomto prohlášení tvrdí, že součástí evropského myšlení je úcta k zemřelým a zacházení s lidskými ostatky v souladu se všeobecně přijímanými pravidly etiky a morálky.

Výstavou se patrně bude zabývat správní odbor radnice Prahy 1. Podnět pro podezření z přestupku úřadu podal Radek Mikula ze čtvrté městské části. V oznámení, které obdržela ČTK, uvedl, že expozice porušuje zákon o pohřebnictví. Mikula žádá úřad, aby výstava byla předběžným opatřením uzavřena.

V ČR přibývá závislých lidí, i na televizi nebo počítači

V České republice podle odborníků přibývá lidí se závislostmi. Netýká se to ale jen klasických uživatelů alkoholu nebo drog. Roste počet lidí s takzvanou nelátkovou závislostí. Jde o nadměrné konzumenty komunikačních prostředků, například televize, mobilních telefonů, hracích automatů nebo počítačů. Statistiky o nich ale zatím neexistují, řekl ČTK předseda výboru Společnosti pro návykové nemoci Petr Popov. K dispozici ale podle něj nejsou ani čísla o uživatelích nejrozšířenějších návykových látek - alkoholu nebo nikotinu.

"Paradoxně toho víme více o uživatelích heroinu a pervitinu než o uživatelích alkoholu, kterých je zhruba desetkrát víc než problémových uživatelů nealkoholových drog," dodal Popov. Připomněl slova nestora a zakladatele protialkoholní léčby v Česku Jaroslava Skály, který řekl, že mu "nevadí humbuk kolem drog, ale vadí mu ticho kolem alkoholu". Popov to přisuzuje mimo jiné rozpadu základní sítě ambulantních pracovišť pro lidi závislé na alkoholu. V bývalém Československu byla prakticky v každém okrese nejméně jedna specializovaná ambulance pro lidi mající problém s alkoholem a drogami. V posledních letech sice vznikla celá řada zařízení pro nealkoholové závislosti, ale ta původní síť se rozpadla, připomněl.

Tenistka Šafářová postoupila v Berlíně do druhého kola

Česká tenistka Lucie Šafářová postoupila do druhého kola turnaje v Berlíně. Ve svém úvodním utkání porazila Ukrajinku Olgu Savčukovou 6:3, 6:7 a 6:0.

Lezkyně Rajfová získala na Réunionu první medaili v SP

Sedmnáctiletá sportovní lezkyně Silvie Rajfová získala o víkendu na ostrově Réunion v Indickém oceánu svou první medaili ve Světovém poháru. Závod v boulderingu vyhrála domácí Francouzka Juliette Danionová, brněnskou lezkyni a osmou ženu světového žebříčku porazila už jen Belgičanka Chloe Graftiauxová.

Rajfová zůstala těsně za stupni vítězů v březnu v německém Erlangenu. V pořadí letošního seriálu SP v disciplíně bouldering, tedy v lezení na extrémně obtížných cestách těsně nad zemí, jí patří čtvrté místo.

Počasí

Je převážně zataženo až oblačno, místy déšť. Teploty z nočních 8 až 12 stupňů Celsia v úterý vystoupí na 14 až 18 stupňů.