Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Putin označil základnu USA za hrozbu podobnou pershingům

Ruský prezident Vladimir Putin označil záměr Američanů postavit v Evropě protiraketovou základnu za hrozbu podobnou raketám typu Pershing. Zdůraznil, že Rusko si v této souvislosti nechává právo na obranu. Česko-ruské vztahy by ale podle něj tento záměr ovlivnit neměl. Putin to uvedl po jednání se svým českým protějškem Václavem Klausem, který je v Rusku na státní návštěvě. Český prezident při rozhovorech s Putinem zopakoval, že z české strany radar není zamířen proti Ruské federaci. Zdůraznil, že na vzájemném porozumění v této otázce mu velmi záleží, a stejně jako Putin upozornil, že to nebude znamenat zásadní poškození česko-ruských vztahů. Klausovy argumenty ale Putin odmítl a uvedl, že jej nepřesvědčily. "Nemůže nás neznepokojovat to, co se v děje v Evropě se zbrojením. My děláme všechno pro to, abychom plnili své závazky. V evropské části Ruska nezůstaly žádné těžké zbraně. NATO ale chce rozmístit dvě nové základny v Bulharsku a v Rumunsku a dvě části systému protiraketové obrany v Polsku a v České republice. Rusko se odzbrojuje, zatímco naši partneři zaplňují prostor novými druhy zbraní," řekl ruský prezident.

Českou republiku považuje Putin za jednoho z nejdůležitějších partnerů Ruska v Evropě. Vzájemné vztahy obou zemí se podle něj rozvíjejí dynamicky jak v ekonomické, tak v kulturní a humanitární oblasti. Ruský prezident se také zajímal o postoj Prahy k partnerství Ruska s Evropskou unií. "Počítáme s tím, že v době českého předsednictví v Evropské unii se podaří posunout vztahy mezi Ruskem a EU," řekl Putin při jednání delegací. Za účasti obou prezidentů byl v Kremlu podepsán protokol ke smlouvě mezi vládami obou zemí o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oblasti daní z příjmu a z majetku. Byly potvrzeny i dohody o vzájemné ochraně duševního vlastnictví během dvoustranné vojensko-technické spolupráce a o organizaci oprav vrtulníků typu Mi-24 a jejich modernizaci na území Česka.

Prahu Putinovo odmítnutí základny neznepokojilo

Vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který během státní návštěvy Václava Klause v Moskvě razantně odmítl záměr USA vybudovat v Evropě protiraketovou základnu, českou stranu neznepokojilo. Podle zástupců České republiky se takový postoj hlavy ruského státu dal očekávat. Důležité je podle nich další jednání, především mezi Američany a Rusy. "Jsou to očekávané postoje a argumentace nejvyšších ruských míst. Budeme dál jednat," řekl první náměstek ministryně obrany Martin Barták, který Klause na cestě doprovází. Za stěžejní považuje další jednání mezi ruskou a americkou stranou. "Je třeba, aby USA jednaly s Ruskem na co nejvyšší úrovni a co nejotevřeněji," dodal Barták. Za očekávanou považuje Putinovu reakci také šéf nejsilnější opoziční strany ČSSD Jiří Paroubek. Rovněž podle něj je stěžejní jednání mezi USA a Ruskem. Paroubek ale stejně jako mnohokrát v minulosti dodal, že sociální demokraté chtějí, aby základna byla začleněna do obranného systému NATO.

Policie ukončila vyšetřování kauzy vicepremiéra Čunka

Policie již ukončila vyšetřování korupční kauzy vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Příští týden začne seznamovat Čunka i dalšího obviněného Petra Hurtu se spisem a do 10. května by mohla předat státnímu zástupci návrh na žalobu. Vicepremiér by případně mohl ještě do začátku prázdnin stanout před soudem. Potvrdila to šéfka protikorupční policie Renata Strnadová. Čunek ale v pátek České televizi řekl, že informace o ukončení vyšetřování nemůže být pravdivá, protože jeho advokát Eduard Bruna dostal předvolání na protikorupční policii v Olomouci. Advokát navrhl výslechy několika dalších svědků. Ty by mohly proběhnout příští týden. Kromě toho podle Bruny ještě policie nedostala od znalců dva posudky. Jeden z nich je z oboru ekonomie. Policie Čunka podezírá z toho, že jako vsetínský starosta dostal v únoru 2002 zhruba půlmilionový úplatek od majitele realitní společnosti H&B Real Hurty za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Čunek i Hurta obvinění odmítají. Kromě obvinění z přijetí půlmilionového úplatku čelí Čunek ještě řadě trestních oznámení kvůli vyjádřením na adresu Romů. Vicepremiér ale tvrdí, že svými výroky nemířil na Romy, nýbrž na politiky. Čunek je prvním členem české vlády obviněným v době, kdy působí ve funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá.

ČSSD podala trestní oznámení na Iva Svobodu

Sociální demokracie podala trestní oznámení na svého bývalého místopředsedu Iva Svobodu. Důvodem je deset let stará smlouvá s právníkem Zdeňkem Altnerem, který po ČSSD vysoudil Lidový dům a nyní za to po sociálních demokratech vymáhá téměř dvacet miliard korun. Sociální demokracie Svobodu podezřívá ze spáchání trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Právě Svoboda, když spravoval stranické finance, přivedl Altnera do Lidového domu. Prosadil také, aby s ním ČSSD uzavřela mandátní smlouvu. Tu pak s Altnerem podepsal tehdejší předseda strany Zeman. V souvislosti s touto kauzou ale sociální demokracie nechystá trestní oznámení na další osoby. Svoboda patřil ještě za Zemanova předsednictví k nejvlivnějším mužům v sociální demokracii. Byl ministrem financí v Zemanově kabinetu. O vládní křeslo přišel proto, že byl obviněn v souvislosti se svými aktivitami ve firmě Liberta. Později byl obžalován a odsouzen za její vytunelování. Nyní si odpykává trest.

Vláda prý začne s odbory vyjednávat o růstu platů

Vláda začne nejspíš s odboráři vyjednávat o případném růstu platů ve veřejném sektoru v příštím roce. Řekla to mluvčí odborů rozpočtových a příspěvkových organizací Alena Vondrová. Ministerstvo práce a sociálních věcí podrobnosti o vyjednávání zatím nesdělilo. Kabinet už schválil, že by se mzdy měly oproti letošnímu roku zvýšit o 1,5 procenta. Pokud by resorty propouštěly, mohly by příjmy růst až o 4,5 procenta. Vláda si předsevzala, že do roku 2010 sníží počet zaměstnanců státní správy o tři procenta ročně. Podle původního návrhu ministerstva financí se rušení týkalo více než 40.000 míst. Nyní by mohlo zaniknout asi 9000 míst. S jejich zrušením kabinet spojil případný růst platů až o 4,5 procenta. Pro odbory je tento postup nepřijatelný, považují ho za nekoncepční. "Přes peníze jsou ministři nuceni, aby za každou cenu propouštěli. V některých resortech ale nebude možné propouštět," řekla Vondrová.

Nespokojenost Čechů se členstvím v EU dosáhla maxima

Až 27 procent lidí v Česku je nespokojených se členstvím země v Evropské unii. Je to nejvyšší míra nespokojenosti od roku 2005. Současně meziročně poklesl počet spokojených občanů z loňských 36 procent na letošní 32 procenta. Lidé také většinou nevěří, že rozhodnutí Evropské unie jsou v zájmu České republiky. Tento názor sdělilo skoro 70 procent dotazovaných. Opak si myslí 27 procent. Vyplývá to z výsledků šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Podle jiného, již dříve zveřejněného průzkumu společnosti SC&C, který si objednal vládní odbor informování o EU, bylo s členstvím v EU spokojeno 59 procent lidí. Za dobrou věc podle něj považuje členství v unii dokonce 71 procent lidí. Česká republika si příští úterý připomene tři roky od svého vstupu do EU.

Česká ekonomika letos poroste až o 5,3 procenta

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 5,3 procenta. Dosavadní odhady byly pětiprocentní. Vyplývá to z nové makroekonomické předpovědi, kterou tento pátek zveřejnilo MF. Předpověď zahrnuje i plánovanou reformu veřejných financí. Předpověď MF očekává pokračování příznivého ekonomického vývoje, ovšem s nižší dynamikou než dosud. V roce 2008 by mělo nastat mírné zpomalení tempa růstu. Odezní totiž jednorázové efekty spojené s novými investicemi a pomine zpožděný vliv současných vysokých cen ropy. Inflace by měla podle nových odhadů být v letošním roce nižší, než původně MF předpokládalo. Průměrnou míru inflace odhaduje úřad na 2,1 procenta v roce 2007, zatímco v lednu počítal s 2,4 procenta. Spotřeba domácností letos podle prognózy stoupne díky příznivé příjmové situaci domácností o 5,4 procenta z původně předpokládaných 4,5 procenta. Nezaměstnanost by se měla letos snížit na 6,4 procenta, v následujícím roce až na šest procent. V lednu přitom MF odhadovalo, že letos nezaměstnanost bude 6,7 procenta.

Rakušané chtějí stupňovat blokády hranic

Rakouští odpůrci atomu v pátek odpoledne na jednu až dvě hodiny zablokovali deset ze šestnácti hraničních přechodů mezi Rakouskem a Českou republikou. Zároveň vydali prohlášení, že v blokádách hranic budou pokračovat tak dlouho, dokud rakouská vláda nepodá na Českou republiku mezinárodněprávní žalobu. Hrozí, že dosavadní protesty v budoucnu ještě rozšíří. "Je zřejmé, že Česká republika musí být ke splnění svých závazků z melkských dohod donucena rozsudkem mezinárodního soudu," uvádějí aktivisté ze skupiny protijaderných aktivistů Atomstopp-Oberösterreich. "Jen úplným a okamžitým odstraněním všech otevřených bezpečnostních otázek může být bezpečnostní riziko Temelína zmírněno." Naposledy Rakušané zatarasili společné hranice 11. dubna, kdy demonstrovali na sedmi místech od Dolního Dvořiště po Mikulov. Blokády pokaždé povolily rakouské úřady. Premiér Mirek Topolánek považuje blokády hranic za porušení volného pohybu osob. Česká vláda podle něj přesto projevuje "vrcholnou trpělivost" a nechystá právní kroky. Zdůraznil, že Česko bude nadále informovat Rakousko o otázkách jaderné bezpečnosti Temelína, jak se obě strany dohodly v dohodě z Melku.

Temelínský první blok po poruše opět dodává elektřinu

Jaderná elektrárna Temelín od čtvrteční půlnoci opět vyrábí elektřinu v obou svých blocích. První blok vyřadil ve čtvrtek ráno výpadek jednoho ze čtyř hlavních cirkulačních čerpadel. Energetici součástky ochrany vyměnili a odzkoušeli. Odpoledne pak znovu nastartovali reaktor a za několik hodin připojili blok do rozvodné sítě. Porucha byla během krátké doby druhým problémem, kvůli kterému musel být reaktor prvního temelínského bloku odstaven. Ve středu zařízení na několik hodin vyřadil z provozu výpadek jednoho z cirkulačních čerpadel chladící vody v nejaderné části. Příčinou byla signalizace zvýšené vlhkosti v motoru čerpadla.

Anticenu Ropák 2006 obdržel ministr průmyslu Říman

Ekologickou anticenu Ropák získal za rok 2006 ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ekologové mu ji udělili za snahu o zvýšení emisních limitů, za podporu plánu rozšíření těžby hnědého uhlí v severních Čechách či za souhlas s výstavbou dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Nelichotivé ocenění Zelená perla 2006 za nejhorší antiekologický výrok získal primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera (ODS). Toho aktivisté ohodnotili za výrok na loňském jednání Senátu k petici občanů proti stavbě silnice R43 na jihu Moravy: "Navrhuji, abychom se peticemi příliš nezabývali, protože je stejně nevyřešíme, vzali je na vědomí a spíš nutili, aby nám je petičníci neposílali." Výsledky obou anket zveřejnili v Brně členové ekologické organizace Děti Země. Ropáka udělují za nejhorší počin proti přírodě a bylo na něj navrženo 20 kandidátů. Na Zelenou perlu bylo navrženo 70 lidí.

Kaderka opustil funkci náměstka ministryně školství

Náměstek ministryně školství pro sport, mládež a informatiku Ivo Kaderka v pátek odstoupil ze své funkce. Ujal se jí Jan Kocourek, který dříve působil v sekretariátu ministryně školství Dany Kuchtové. O odchodu náměstka Kaderky, který byl současně předsedou Českého tenisového svazu, se spekulovalo už delší dobu. Před časem ho televize Nova nařkla ze střetu zájmů. Ve své reportáži obvinila tenisového bosse z toho, že přislíbil státní dotaci Českému střeleckému svazu, pokud mu funkcionáři přenechají střelnici v Praze 9. Navíc podle Novy získal 18 milionů korun na rekonstrukci Plátenického domu v obci Horní Branná na Semilsku. Historický objekt přitom vlastní jeho manželka. Podle ministryně Kuchtové však nejsou k obviněním dosud žádné důkazy. "Právní analýza střet zájmů v případě Plátenického domu nepotvrdila," dodala Kuchtová. Kaderka v pátek prohlásil, že odstupuje, protože na ministerstvu splnil všechny stanovené úkoly a nyní se chce věnovat tenisu, Skiareálu Špindlerův Mlýn, v čele jehož představenstva stojí, a dalším aktivitám.

Policie zatkla skupinu podezřelou z vraždy podnikatele Kubína

Policie zadržela pět lidí, které podezírá z vraždy spolumajitele bezpečnostní agentury Lenia Jiřího Kubína. Uvedla to Česká televize. Kubín patřil ke známým kontroverzního podnikatele Františka Mrázka, který byl rovněž zavražděn. Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana ale kriminalisté nezjistili žádné skutečnosti, které by prokazovaly jakoukoliv souvislost Kubínovy smrti s Mrázkovou vraždou. Pražští kriminalisté od středy zadrželi celkem šest údajných členů organizované skupiny, pět z nich obvinili z vraždy. Všichni skončili v policejní cele s návrhem na uvalení vazby. Kubína někdo zastřelil loni v březnu v Praze - Kunraticích. Podobu pravděpodobného vraha policie získala z bezpečnostní kamery zdejší prodejny firmy.

Nejvyšší soud zamítl stížnost ve prospěch Kajínka

Nejvyšší soud zamítl stížnost pro porušení zákona, kterou ve prospěch dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka loni podal tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. Uvedla to Kajínkova advokátka Klára Slámová a potvrdil to i mluvčí soudu Petr Knötig. Soud podle něj neshledal žádné důvody, aby stížnosti vyhověl. V tom případě by se Kajínkův případ znovu otevřel. Kajínek byl odsouzen na doživotí před osmi lety za to, že v roce 1993 u Plzně zastřelil Štefana Jandu a Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Dodnes tvrdí, že je nevinný, a opakovaně žádal o obnovu procesu. Kajínkův případ se těší značné publicitě, Kajínkovi příznivci věří v jeho nevinu. Nejvíce se Kajínek zapsal do povědomí veřejnosti na podzim roku 2000, kdy se mu podařilo utéci z nejpřísněji střežené české věznice Mírov na Šumpersku. Policie ho později dopadla na pražském sídlišti Velká Ohrada v bytě manželky orlického vraha Marie Černé. Vicepremiér Pavel Rychetský poté podal stížnost pro porušení zákona, kterou ale Nejvyšší soud rovněž zamítl.

Kardinál Vlk bude slavit výročí sv. Vojtěcha

Kardinál Miloslav Vlk se o víkendu věnuje oslavám katolického světce a druhého pražského biskupa sv. Vojtěcha Slavníkovce. Letos se připomíná 1010. výročí jeho smrti. V sobotu vpodvečer bude pražský arcibiskup sloužit mši v katedrále sv. Víta na Hradě. V sobotu má být podle pražského arcibiskupství také slavena bohoslužba v katedrálách všech katolických diecézí České republiky. V neděli dopoledne má pak kardinál být přítomen na česko-polské bohoslužbě v polském městě Hnězdně. Tam se podle tradice 23. dubna uzavřel Vojtěchův život mučednickou smrtí a zde byl také pochován. Vojtěch Slavníkovec byl kanonizován v roce 999, dva roky poté, co na misijní cestě do východního Pruska přišel mezi pohany o život. V Praze i ve Hnězdně se také uchovávají údajně Vojtěchovy ostatky. Podle antropologů je však pravá lebka uschovaná v Praze. Přivezl ji jako vzácný ostatek český kníže Břetislav I. v 11. století z válečné výpravy do Polska. Vojtěch se stal českým zemským patronem.

Ve dvorském kostele objevili vzácnou oltářní desku

Vzácnou kamennou oltářní desku objevili v minulých dnech pracovníci při rekonstrukci kostela svatého Jana Křtitele ve Dvoře Králové na Trutnovsku. Podle prvních odhadů jde nejspíše o památku na gotický kostel, který tu stál od roku 1345 a byl přestavěn do současné podoby o 50 let později. Uvedl to páteční Krkonošský deník. Kamennou oltářní desku, která byla nalezena pod bočním dřevěným oltářem, nyní prozkoumají památkáři. Teprve potom se rozhodne, co s ní bude dál. "Je to určitě významný nález. Ale zároveň nám komplikuje opravu kostela," řekl farář Jan Czekala. Dodal, že rekonstrukci církev financuje bez dotací, a pokud bude potřeba speciální konzervace desky, není jisté, zda na ni budou peníze. Zajímavostí na desce jsou čtyři kříže v rozích, které mají tvar templářských křížů. V minulosti se mluvilo o tom, že kostel založili právě příslušníci tohoto řádu. Pokud to památkáři dovolí, měla by se historická deska stát součástí hlavního oltáře kostela. Dvorský kostel je známý zejména tím, že v něm roku 1817 Václav Hanka objevil Rukopis Královédvorský, který sám napsal. Hankova památka významnou měrou ovlivnila průběh českého národního obrození.

Sparta bude hrát semifinále fotbalového poháru ve Zlíně

V květnovém semifinále fotbalového Poháru ČMFS se utkají Jablonec s Českými Budějovicemi a Zlín s obhájcem trofeje Spartou Praha. Rozhodl o tom páteční los na Strahově. Utkání Jablonec - České Budějovice se bude hrát ve středu 16. května od 17:15, zápas ve Zlíně o den později ve stejném čase. Obě semifinále bude vysílat Česká televize na programu ČT4 Sport. Finále, které se uskuteční ve čtvrtek 24. května od 17:15, ČT zařadila na svůj druhý program. Dějiště finálového duelu zatím není známo.

Volejbalisté Českých Budějovic vyhráli první finálový zápas

Volejbalisté Českých Budějovic vyhráli první finálový zápas extraligy. V pátečním duelu porazili v domácím prostředí Liberec 3:0, druhé utkání se hraje v sobotu od 17:00 rovněž na jihu Čech. K zisku titulu je zapotřebí čtyř vítězství. První finále přilákalo do českobudějovické haly 1350 diváků.

Sedmé místo pro české střelce na OH v Pekingu vybojoval Haman

Dvacetiletý Václav Haman je sedmým sportovním střelcem, který vybojoval pro Českou republiku účastnické místo na olympijských hrách za rok v Pekingu. Při Světovém poháru na olympijské střelnici v Sydney obsadil v životním závodu sedmé místo v disciplíně vzduchová puška na 10 metrů.

Basketbalista Englický nesmí hrát kvůli užití marihuany

Basketbalový klub z Nymburka s okamžitou platností pozastavil činnost svému hráči Pavlovi Englickému. Ve vzorcích jeho moči totiž byly nalezeny stopy marihuany. Klub to uvedl na svých internetových stránkách. Englického případem se nyní bude zabývat i Antidopingový výbor. Pokud se potvrdí tříměsíční distanc, znamená to pro Englického konec sezony. Nymburskému klubu by tak chyběl v celé vyřazovací části soutěže. Englický, který se v dubnovém Utkání hvězd nejvyšší soutěže stal vítězem soutěže ve smečování, byl pozitivně testován 11. dubna po utkání se Sadskou. Pak se prý k užití marihuany sám přiznal. Český basketbal v minulosti už jednou "marihuanovou" kauzu řešil. Předloni byl dvouměsíčním zákazem činnosti potrestán děčínský rozehrávač Marek Balík.

Počasí v České republice

Bude slunečno, odpolední teploty 23 až 27 stupňů, na horách dvacet.