Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

USA vítají jednání o radaru, ministryně zahraničí Riceová potvrdila cestu Bushe do Česka

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová uvítala rozhodnutí České republiky zahájit jednání o umístění protiraketového radaru na českém území. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg po jednání uvedl, že Riceová rovněž potvrdila červnovou cestu prezidenta George Bushe do Prahy. Počítá se s tím, že Bush bude v Praze 4. a 5. června. ČR má být zastávkou při sérii návštěv několika zemí. Stěžejním tématem jeho rozhovorů v ČR má být právě výstavba protiraketového štítu ve střední Evropě. Podle ministra během schůzky s Riceovou nikdo nezmínil možnost, že by radar na českém území nakonec třeba nestál. Před jednáním Riceová ocenila účast českých vojáků v zahraničních misích v Iráku a Afghánistánu i podporu lidských práv ze strany Prahy vůči Kubě, Bělorusku či Barmě. Oba politici hovořili také o možném zrušení víz. K tomu se americká administrativa staví vstřícně, nyní se však čeká na to, zda Kongres schválí zákon, který by ČR zahrnul do skupiny zemí s bezvízovým režimem.

Češi možná do Afghánistánu vyšlou vlastní rekonstrukční tým

Česká armáda možná vyšle do Afghánistánu vlastní provinční rekonstrukční tým (PRT). Přibližně od roku 2009 by čeští vojáci mohli působit v provincii Lógar, která leží jihovýchodně od hlavního města Kábulu. Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka se také pro rok 2008 uvažuje o opětovném nasazení prostějovské jednotky speciálních sil, která patří k elitním útvarům české armády a v Afghánistánu se již dříve účastnila ostrých bojů. Češi v současnosti působí již v provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzabádu na severu země, kde se 83 vojáků spolu s Němci a Dány podílí na zajištění bezpečnosti a stability v provincii Badachšán. V případě českého působení v Lógaru by vojáci činnost ve Fajzábádu pravděpodobně ukončili. Podle Bartáka se pozornost spojenců v poslední době přesouvá ze severu na jih země, který je méně stabilizovaný. Češi by se v jižní části země podle Bartáka mohli podílet například na rozvoji infrastruktury nebo na rozvoji vzdělávání obyvatelstva.

Britské letouny Tornádo přistály na základně v Náměšti nad Oslavou

Téměř desítka britských bojových letounů Tornádo dosedla na plochu letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Další přiletí během víkendu. Letiště se od pondělí na 14 dnů stane centrem pátého ročníku cvičení Létající nosorožec 2007. Hlavním úkolem je trénování leteckých návodčích, jde o spolupráci pozemních vojsk a letectva. Cvičení se zúčastní vojáci z Česka, Velké Británie, Dánska a Slovenska. Obyvatelé v okolí letiště musejí počítat se zvýšením hluku, s větším počtem nízkých průletů bitevníků či vojenskou technikou na silnicích.

Zástupci sociální demokracie, kteří si prohlédli radar, změnili názor na jeho umístění v Česku

Všichni tři zástupci sociální demokracie, kteří si na Marshallových ostrovech prohlédli radar, změnili názor na případné umístění tohoto systému v Česku. Návštěva je přesvědčila, že americký radar nepředstavuje zdravotní rizika a zvýšil by naši bezpečnost. Sociální demokracie prý bude o americké radarové základně v Česku znovu diskutovat. Předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek ale soudí, že současný postoj členů ČSSD a z něj vycházející zamítavé stanovisko strany k základně se zřejmě nezmění.

Odboráři odmítli reformy, zhoršily by prý situaci rozpočtu i lidí

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů důrazně odmítlo návrh reforem, které plánuje vláda. Podle odborářů by opatření schodek veřejných rozpočtů nesnížila a zhoršila by situaci lidí s nižším a středním příjmem. Pokud by podle předsedy Milana Štěcha vláda nechtěla o dopadech reforem s odbory jednat, jsou připraveny použít "všechny možné prostředky".

Odbory představily svou analýzu reforem, kterou vypracovali jejich ekonomové. "Reformní kroky neznamenají srovnání veřejných rozpočtů, ale zahájení permanentních restrikcí," uvedl Štěch, který je současně i senátorem za ČSSD. Domnívá se, že hlavním cílem reforem není ozdravit státní finance, ale rychle snižovat daně. Předák dodal, že kdyby vládní záměr začal platit, v roce 2010 by podle odborářských propočtů v rozpočtu chybělo 140 miliard korun. Odbory svou analýzu zaslaly předsedům politickým stran. K diskusi vyzývají i veřejnost, neziskové organizace a obce.

Odbory jsou proti snižování počtu zaměstnanců ve veřejném sektoru do roku 2010 každoročně o tři procenta, které navrhuje vláda. Úbytek pracovníků v některých oborech by mohl ohrozit fungování veřejných služeb, řekla mluvčí odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací (ROPO) Alena Vondrová. Vláda by návrh na snižování počtu zaměstnanců měla projednávat ve středu. Podle dostupných údajů by ve veřejném sektoru, tedy ve školství, zdravotnictví, u policie, hasičů, v kulturních institucích či v celní správě mělo do roku 2010 ubýt každoročně zhruba 13.800 postů. Stát by tak mohl ušetřit téměř 30 miliard korun. Podle Vondrové vládní návrh nebere v úvahu "reálný stav zaměstnanosti" a zajištění činností, které státním organizacím ukládají zákony. Odborářka připomněla, že počet pracovníků ve veřejné sféře se snížil již v letech 2004 až 2006. Podle návrhu by ze školství mohlo v příštích třech letech odejít na 20.000 pracovníků. Ministryně školství Dana Kuchtová (SZ) již dříve řekla, že záměr rozhodně nepodpoří. Podle ní by ohrozil kvalitu výuky i zavádění školské reformy. Vondrová uvedla, že vzhledem k bezpečnostní situaci v ČR není možné snižovat počet policistů.

Vnitro chce dát na modernizaci policejních služeben 300 milionů korun

Ministerstvo vnitra chce prodat nepotřebný majetek, aby mělo na modernizaci policejních služeben. Podle mluvčí Jany Malíkové se plánuje prodej majetku v hodnotě přes 300 milionů korun. Získané peníze pak chce vnitro využít na projekt nazvaný P 1000, v jehož rámci se postupně upravují policejní služebny. Projekt má zlepšit podmínky pro práci policistů i prostředí pro občany, kteří na služebny přicházejí ať už jako svědkové, nebo oznamovatelé trestné činnosti. V jeho rámci se na služebnách například budují recepce pro občany, nebo se zavádí nová výpočetní technika.

ČR by prý mohla do Schengenu vstoupit ještě před Vánocemi

Česká republika a další země by mohly do schengenského prostoru vstoupit ještě před Vánocemi, řekl po jednání ministrů vnitra a spravedlnosti český ministr vnitra Ivan Langer. Původní datum vstupu, který odbourá povinnost předložit při přejezdu českých hranic doklady, bylo stanoveno na 31. prosince 2007. Podle Langra přípravy pokračují podle časového harmonogramu.

Antimonopolní úřad rozdával pokuty

Antimonopolní úřad potvrdil šestici stavebních spořitelen pokutu 55 milionů korun za nedovolenou výměnu informací. Verdikt, jemuž předcházelo tříleté rozhodování a opakované snižování pokuty z původních 484 milionů korun, je pravomocný. Jak řekl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina, spořitelny se nyní mohou obrátit na soud. Takový krok podle svých vyjádření zvažují.

Platí také pokuta 700.000 korun královéhradeckému magistrátu za porušení zákona o veřejných zakázkách. Podle úřadu město špatně vedlo tendr na likvidaci odpadů za 200 milionů Kč. Rekordní pokutu 3 milióny korun dostala zlínská radnice za chybné zadávání 13 veřejných zakázek v celkové hodnotě přes 420 milionů korun. Zlín patří mezi nejčastěji pokutovaná města, a právě proto se ÚOHS jeho zakázkami zabýval. Některými zlínskými zakázkami už se zabývá i protikorupční policie.

Stávka v ETA Hlinsku nebude, odbory se dohodly na růstu mezd

Odbory společnosti ETA v Hlinsku odvolaly stávku, kterou plánovaly na příští týden. Po několikaměsíčním jednání se dohodly s na nárůstu mezd, řekl mluvčí firmy Milan Smutný. Výši nárůstu nesdělil s tím, že o něm strany ještě jednají. Odbory a vedení se podle něj dohodly na kompromisu. Odboráři společnosti ETA před schůzkou snížili své mzdové požadavky z osmi na šest procent. Firma od počátku jednání nabízela navýšení platů o 4,3 procenta. Zaměstnanci si ve firmě vydělají v průměru 15.200 korun.

STEM: Většina míní, že právní dokument typu euroústavy není nutný

Tři pětiny občanů České republiky si podle dubnového průzkumu agentury STEM myslí, že právní dokument typu Evropské ústavy není pro činnost Evropské unie nutný. Polovina lidí se přimlouvá za zpracování nového, skromnějšího a méně ambiciózního návrhu, než byla první verze euroústavy. Ústavu zatím ratifikovalo 18 z 27 členských zemí unie. Na jaře 2005 ji ovšem v referendech odmítli Francouzi a Nizozemci, což brání tomu, aby dokument vešel v platnost. Ostatní členské země včetně Česka následně ratifikaci z různých důvodů odložily.

Německo chce, aby o evropské ústavě rozhodla krátká mezivládní konference, a nabízí vyřadit z textu kontroverzní body, jako je označení ústava. Nový ústavní text by měl být zaveden před volbami do Evropského parlamentu v červnu 2009. Vyplývá to z dopisu, který vyjednávačům z jednotlivých zemí rozeslala německá diplomacie. Praha se chce podle vyjednávače Jana Zahradila zaměřit především na to, aby země měly možnost se neúčastnit některých unijních projektů. Dopis vypočítává 12 sporných bodů z ústavy. Konzultace německých diplomatů s emisary členských zemí začnou v pondělí v Berlíně a potrvají do 4. května. Česko přijde na řadu 27. dubna. Podle Zahradila se po těchto bilaterálních jednáních sejdou všichni emisaři začátkem května a vyjasní si názory.

S politikou je spokojeno 11 procent lidí

Spokojenost lidí s politickou situací v dubnu klesla na 11 procent, což je oproti březnu o tři procenta méně. V aktuálním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) si o čtyři procenta pohoršila i vláda, které nyní věří 30 procent dotázaných. Stabilně nejvyšší důvěru mají lidé v prezidenta, v dubnu mu ji vyjádřilo 74 procent respondentů. Poslanecké sněmovně v současnosti důvěřuje 23 procent občanů, stejně jako v březnu. Senátu věří necelá čtvrtina lidí - 24 procent. Více než parlamentu lidé důvěřují lokálním reprezentacím. Krajským zastupitelstvům v aktuálním průzkumu vyjádřila důvěru necelá polovina oslovených (48 procent). Necelé dvě třetiny občanů (65 procent) důvěřují svému obecnímu zastupitelstvu, uvedla agentura CVVM.

Petr Uhl opustil mimo jiné kvůli Čunkovi radu vlády pro lidská práva

Bývalý disident Petr Uhl opustil vládní radu pro lidská práva, v níž zasedal od začátku roku 2006. Členství se vzdal mimo jiné kvůli "xenofobním postojům místopředsedy vlády Jiřího Čunka (KDU-ČSL)". Druhým důvodem jeho odchodu z rady bylo, že vláda stáhla ze svého programu dva podněty od své rady pro lidská práva. Jeden se týkal vytvoření samostatného orgánu, který by prošetřoval delikty policistů. Nyní se jimi zabývá inspekce ministra vnitra. Vytvoření nezávislé instituce, která by se nezákonným jednáním policistů zabývala, doporučovaly Česku i mezinárodní instituce. Druhý podnět doporučoval vládě změnu statutů jejích rad či pracovních skupin tak, aby v nich bylo více žen.

Praktičtí lékaři se s VZP zatím na lepších platbách pro letošek nedohodli

Praktickým lékařům se nepodařilo přesvědčit ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka, aby jim letos platil za léčení pacientů více. Praktici nyní dostávají za registrovaného pacienta pravidelnou měsíční platbu od pojišťovny 36 korun. K tomu mají peníze za vybrané výkony, ohodnocené body. Zlínští lékaři na protest proti těmto dohodám letos už dvakrát zavřeli na jeden den ordinace, přidali se k nim lékaři z řady dalších regionů. Na sobotní konferenci chtějí zlínští vyzvat současné šéfy sdružení, aby odstoupili.

Jiří Paroubek: ČSSD, až bude vládnout, zruší poplatky pacientů

Sociální demokracie podle svého předsedy Jiřího Paroubka rozhodně nesouhlasí se záměrem vlády zavést poplatky za návštěvu lékaře a za předepsané léky a s krácením nemocenské. Jakmile se vrátí k vládě, tak tyto platby zruší a nemocenskou vrátí na původní úroveň. Záměr zavést další platby ve zdravotnictví a zrušit nemocenskou za první tři dni nemoci a její krácení v dalších dnech je podle šéfa nejsilnější opoziční strany "nehorázný útok na sociální jistoty lidí".

Vládní koalice podle Paroubka klame veřejnost i s důchodovou reformou, kterou prý byli sociální demokraté připraveni podpořit. Návrhy ODS prý ale obsahují jiné parametry, než na kterých se zástupci stran shodli v takzvané Bezděkově komisi před půldruhým rokem.

Pitva ukázala, že tříletého chlapce z Klatovska někdo uškrtil

Tříletého Romana Červeňáka z Měčína na Klatovsku někdo uškrtil. Ukázal to výsledek pitvy. Po dítěti pátraly desítky lidí od úterního večera. Ve čtvrtek našli policisté tělo v úložném prostoru gauče ve sklepě objektu, kde žila jeho početná rodina. Chlapec podle lékařů zemřel v den, kdy se ztratil. V areálu zemědělského družstva bydlí několik příbuzných rodin Červeňákových. Podle některých je to kolem 40 až 50 lidí. Dědeček chlapce František Červeňák novinářům ve čtvrtek řekl, že není možné, aby se dítě v domě našlo. Celou stavbu prý padesátka příbuzných ve středu důkladně prohledala. Tvrdí, že tělo musel někdo na místo položit později. Příbuzní chlapce měli původně podezření, že dítě někdo unesl. Děti z rozsáhlé rodiny zneužívali v minulosti spolu s dalšími dětmi v karavanu v nedalekých Radkovicích dva němečtí pedofilové. Soud je v lednu poslal do vězení na tři a pět roků.

Soudce nepotrestal v kause Skloexport nikoho z pěti obžalovaných

Krajský soud v Liberci nepotrestal ani jednoho z pěti lidí obžalovaných v souvislosti s krachem vývozní společnosti Skloexport. Bývalého člena dozorčí rady Skloexportu Lukáše Rázla zprostil předseda senátu Petr Neumann obžaloby ze zneužívání informací v obchodním styku a z návodu k poškozování věřitele. Trestných činů se podle rozsudku nedopustili ani další čtyři obžalovaní. Za pomoc ke zneužívání informací v obchodním styku a za pomoc k poškozování věřitele jim stejně jako Rázlovi hrozilo až 12 let vězení. Podle soudce stály za krachem Skloexportu spory mezi čtyřmi majiteli firmy.

Obžaloba tvrdila, že Skloexport přišel v letech 1996 a 1997 o více než půl miliardy korun při transakcích s akciemi a při převodech majetkových podílů ze svých zahraničních zastoupení. Skloexport tehdy údajně utrpěl škodu při převodu majetku na pražskou akciovou společnost Skloexport Group. "V posudku o způsobené škodě se objevily obrovské aritmetické chyby," prohlásil předseda senátu Neumann. Rázlův obhájce označil transakce svého klienta za legální. "Šlo o veřejný projekt a žádné nezákonné převody majetku se neuskutečnily," uvedl advokát. Rázl odmítl jakýkoliv podíl na krachu Skloexportu a na trestných činech. Do připraveného projektu na oživení českého sklářského průmyslu se chystali vstoupit zahraniční investoři, k úspěchu chyběl krůček a projekt zničily v září 1997 hloupé spory majitelů o vlastnické podíly, řekl Rázl.

Policie dopadla muže při přijímání úplatku

Policie ve spolupráci s polským podnikatelem dopadla pětatřicetiletého muže, který požadoval úplatek 60.000 eur (1,6 milionu korun) za to, že cizinci zajistí vstup do mezinárodní firmy v České republice. Obvinila také čtyřiatřicetiletou ženu, která mu pomáhala. Podle serveru novinky.cz pracovala žena jako nákupčí pro střední Evropu v řetězci Tesco. Spolu se svým komplicem polskému podnikateli za úplatek nabízela, že mu do sítě prodejen umožní dodávat textilní zboží. Tuto informaci potvrdila mluvčí Teska Jana Matoušková. Podle policie je to teprve druhý případ, kdy se podařilo odhalit korupci v soukromé sféře. Pachatel byl dopaden při přebírání částky. Na schůzku s polským podnikatelem do restaurace na Václavském náměstí přišel v přestrojení, použil černou paruku a knír. Představil se jako pan Smith. Policisté sledovali celé setkání.

Za 20 let zachránila letecká záchranka v Česku 100.000 lidí

Sto tisíc lidí v celé republice, z toho 10.000 jen v Praze a středních Čechách, žije díky leteckým záchranářům. Letecká záchranná služba oslavila 1. dubna 20 let existence. Nejstarší středisko sídlí na ruzyňském letišti v Praze, celkem jich nyní má letecká záchranná služby deset. "Asi polovina z přepravovaných osob byla v kritickém stavu, kdy přežití záviselo na rychlé pomoci," řekl jeden ze zakladatelů letecké záchranky Ladislav Mika. Když jsou například při automobilové havárii neprůjezdné silnice, je to jediná možnost, jak se záchranáři rychle dostanou ke zraněným.

Známého filatelistu Pytlíčka nepustili na výstavu v Hradci

Jednoho z nejznámějších českých filatelistů Ludvíka Pytlíčka nepustili jeho kolegové na Národní výstavu známek v Hradci Králové. Podle České televize je důvodem podezření, že Pytlíček vědomě prodával padělané ceniny. Aféra vypukla před třemi lety a soud ji dosud neuzavřel. Svaz filatelistů podle televize nechce Pytlíčka pustit ani na světovou výstavu Praga 2008.

V kauze jde mimo jiné o ústřižek průvodky s leteckou známkou z třicátých let. Za deset tisíc korun v aukci v Brně získal jihomoravský sběratel. Zjistil však, že koupil padělek. Prodej byl proto zrušen a známka i peníze putovaly k původním majitelům. Pytlíček později nabídl zmíněný ústřižek znovu na aukci v Ženevě ve Švýcarsku. Za 220 franků (asi 4600 korun) si ho koupil sběratel, znalec ale potvrdil, že jde o padělek. Pytlíček se hájil tím, že pravost průvodky, kterou koupil za 40.000 korun, ověřili přední experti. Sběratel ze Semil to považuje za snahu o diskreditaci své osoby.

Před šedesáti lety vyrazili Hanzelka se Zikmundem na první cestu

Jména Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund jsou pro Čechy již tradičním synonymem pro slovo cestovatel. Letos 22. dubna uplyne 60 let od zahájení jejich první cesty, během níž navštívili Afriku a Jižní Ameriku. Jejich knížky později v socialistickém Československu řadě lidí alespoň částečně vynahrazovaly nemožnost svobodně poznávat svět. Na svoji druhou expedici, tentokrát po Asii a Oceánii, se vydali v roce 1959, na den přesně po dvanácti letech od počátku své první cesty. Netušili, že jde na dlouhou dobu o výpravu poslední. Kritickou zprávou o cestě po tehdejším Sovětském svazu a svým angažmá v období Pražského jara 1968 si Hanzelka se Zikmundem vysloužili zákaz cestování i publikování. Realizovat společný sen o návštěvě Austrálie se podařilo na počátku devadesátých let pouze Miroslavu Zikmundovi. Hanzelkův zdravotní stav už expedici k protinožcům neumožňoval. Na svoji poslední cestu, z níž není návratu, se Jiří Hanzelka vydal 15. února 2003.

Hřebčín v Kladrubech je kandidátem na zápis do UNESCO

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem patří nově mezi kandidáty České republiky na zápis do seznamu kulturního dědictví UNESCO, řekl ministr kultury Václava Jehlička. Hřebčínu proto stát nabídne "pomocný servis", který mu pomůže získat evropské peníze na opravy zázemí i rozšíření služeb. Dalšími adepty na zápis do seznamu UNESCO jsou například velkomoravské hradiště v Mikulčicích, hotel a vysílač na Ještědu, lázně Luhačovice nebo západočeský lázeňský trojúhelník, který je součástí turistického regionu západočeské lázně.

Rozsáhlý areál hřebčína zahrnuje asi 80 budov v Kladrubech a 40 ve Slatiňanech. Budovy potřebují nutně opravit. Hřebčín, který letos oslaví 428 let své existence, je domovem přibližně 300 běloušů v Kladrubech a 250 vraníků ve Slatiňanech. Oblíbené jsou ukázky barokního ježdění, které ročně zhlédnou tisíce návštěvníků. Stále větší prestiž získávají koně také mimo republiku.

Berdych v Monte Carlu otočil zápas a je v semifinále

Český tenista Tomáš Berdych postoupil na turnaji v Monte Carlu do semifinále. Na antuce v monackém knížectví porazil v dvouhodinovém duelu Švéda Robina Söderlinga 5:7, 6:3 a 6:0, přestože byl blízko vyřazení. Do utkání, kterému z tribuny přihlížel i fotbalový reprezentant a útočník Monaka Jan Koller, nezačal nejlepší český hráč ve světovém žebříčku dobře. První sadu prohrál 5:7 a nevydařil se mu ani úvod druhého setu, ve kterém se švédský tenista dostal do vedení 3:0. Berdych pak ale dokázal získat šest gamů v řadě a vynutil si třetí set. V něm desátý nasazený hráč turnaje soupeři uštědřil "kanára" a postoupil do semifinále.

Zápasník Vála je vicemistrem Evropy

Zápasník David Vála získal na mistrovství Evropy v Sofii stříbrnou medaili. Ve finále váhové kategorie do 120 kilogramů v řecko-římským stylu nestačil na olympijského vítěze a mistra světa Chasana Barojeva z Ruska, s nímž prohrál jednoznačně 1:13 na body. Předtím Vála tři soupeře porazil a zajistil si životní úspěch.

Baroš je ve Francii podezřelý z rasistického gesta, popírá ho

Českému fotbalistovi Milanu Barošovi z Olympique Lyon možná hrozí nepříjemnosti kvůli gestu, kterého se dopustil vůči protihráči tmavé pleti ve středečním ligovém zápasu s Rennes. Na televizním záběrech si v blízkosti obránce Stéphana Mbiy Baroš ucpává nos a mává rukou před nosem, jako by rozháněl nepříjemný zápach. Ostentativně se přitom dívá na Mbiu. Reprezentační útočník ale nařčení z možného rasistického gesta důrazně odmítl a totéž učinil v prohlášení jeho klub.

Agentura AFP napsala, že Baroš a Mbia měli nějakou kontroverzi ve středovém kruhu, načež přišlo gesto českého fotbalisty. Rozhodčí si oba hráče zavolal, ale neudělil jim napomenutí. Baroše uvedl, že xenofobní názory ani náhodou nepatří do jeho života. "Vždyť většina hráčů v naší kabině je také tmavé pleti a jsem s nimi kamarád, nemáme žádné problémy," prohlásil. Lyon v komuniké uvedl, že Baroš poté, co ho Mbia velmi těsně bránil, mu chtěl dát najevo, že neumí říct francouzsky "zapomeň na mě a dopřej mi kyslík". Klub napsal, že Baroš se Mbiovi omlouvá, pokud ho jeho gesto šokovalo, a ujišťuje ho o své upřímnosti a úctě.

Počasí

Bude polojasno, teploty 12 až 16 stupňů Celsia.