Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus se sešel s biskupy

Prezident Václav Klaus na zámku v Lánech ve čtvrtek diskutoval s představiteli katolických diecézí a řádů o úloze a problémech církví v české společnosti. Podle biskupů se o citlivých otázkách nemluvilo. Podle primase české katolické církve kardinála Miloslava Vlka biskupové s Klausem hovořili o situaci ve svých diecézích, o stavu církevních památek, o problémech s nedostatkem kněží a o přítomnosti polských duchovních v Česku. V republice působí zhruba 200 Poláků, kteří pomáhají překlenout nedostatek českých farářů. Prezidentská kancelář schůzku zatím nekomentovala. Setkání se kromě Vlka a Radkovského zúčastnili například i předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner, biskupové František Lobkowicz, Dominik Duka či Jiří Paďour a další. Vztah státu a katolické církve není v České republice dosud dořešen, a to ani v rovině narovnání majetkových křivd způsobených komunistickým režimem, ani mezistátní smlouvou s Vatikánem. Koaliční kabinet uvažuje o částečné nápravě majetkových požadavků kombinovaným způsobem - na základě restitučního zákona a finančního vyrovnání, jež by bylo oceněním majetku, který si stát, kraje a obce ponechají.

Kalousek: Reforma ubere obcím devět miliard, stát ztrátu nahradí

Chystaná daňová reforma podle ministra financí Miroslava Kalouska obce a města nepoškodí. Jejich ztráta v souvislosti s reformou může za příští tři roky dosáhnout až devíti miliard korun, schodek ale bude vláda kompenzovat novým přerozdělením daní. Místo 20,59 procenta by obce měly dostat 21 procent. Kalousek to uvedl ve čtvrtek na kongresu starostů a primátorů v Brně. Většina obcí i opozice se přesto obávají snížení příjmů. Největší reforma financí za poslední roky zahrnuje mimo jiné snížení daní z příjmu občanů i firem, zvýšení snížené sazby DPH, krácení a reformu sociálních dávek, změny ve zdravotnictví a penzijním připojištění i změny v dani z nemovitostí, kterým se starostové brání asi nejvíc. Proti reformě chce část starostů především ze Zlínského kraje demonstrovat. Ani na kongresu, kde jich bylo kolem 300, ministr většinu z nich o pozitivech reformy nepřesvědčil a někteří se ke změnám postavili zcela zamítavě. Starostům se nelíbí především rušení daně ze zemědělské půdy. Na dani z nemovitosti vybere stát ročně celkem asi pět miliard Kč, zemědělská půda z toho tvoří 1,4 miliardy.

Radar na Marshallových ostrovech prý neškodí svému okolí

Americký protiraketový radar na Marshallových ostrovech neohrožuje své okolí. Uvádí to místopředseda branného výboru sněmovny Miroslav Svoboda z ČSSD, který se skupinou českých poslanců a senátorů radar v minulých dnech navštívil. Zařízení z Marshallových ostrovů by mělo být po modernizaci přeneseno do Česka, pokud se ČR a USA dohodnou na umístění americké základny v Česku. Svoboda míní, že by radar zásadně neohrozilo životní prostředí v okolí. Zařízení například vysílá paprsek asi sto metrů nad školou, která stojí nedaleko od něj. Obytné domy stojí asi 500 metrů od radaru. Podle Svobody by radar mohl poškodit zdraví lidí jen v případě, že by se dostali přímo do dráhy jeho paprsku. Proto je zapínání radaru koordinováno s řízením letového provozu. V Česku by radar obsluhovalo asi 150 lidí. Dosud ale není jasné, zda by mezi nimi kromě amerických expertů byli i Češi. Například na amerických základnách v Kanadě a Velké Británii pracují i občané těchto zemí. Na prohlídku tichomořské základny USA jeli čeští zákonodárci na pozvání Američanů. Cesty se zúčastnili dva senátoři a šest poslanců, tři z ODS a stejný počet z ČSSD. Komunistický poslanec Alexandr Černý a lidovecký senátor Rostislav Slavotínek neodjeli, protože nedostali americké vízum. Jejich žádost dostalo velvyslanectví USA později, a údajně proto ji nestihlo vyřídit.

Senát: Pacienti mají mít právo nahlížet do zdravotních karet

Pacienti mají mít podle Senátu právo nahlížet do své zdravotní dokumentace a pořizovat si z ní kopie. Toto právo by nemocný mohl přenést i na své nejbližší. Počítá s tím vládní novela zákona o péči o zdraví lidu, kterou podle očekávání schválil Senát. Pacient by podle novely mohl také vymezit okruh lidí, kteří by mohli mít k informacím o jeho zdravotním stavu přístup.

Říman chce zavést "zelené karty" pro odborníky ze zahraničí

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman chce zavést systém zelených karet pro zahraniční odborníky a umožnit jim tak vstup na český trh práce. Zelená karta umožní cizím občanům práci u konkrétního zaměstnavatele v ČR na dva roky. Poté si cizinec bude moci zažádat o trvalý pobyt. Říman tak chce řešit nedostatek například programátorů, lékařů, nebo svářečů. Ministr chce také zkrátit dobu, která je potřeba na získání pracovního víza, z pěti měsíců na dva. Snížit se mají i požadavky na znalost českého jazyka. Nároky se ale budou lišit s kvalifikací a povahou pracovního místa. Zavedení systému zelených karet si vyžádá změnu několika zákonů. Nejdříve se zřejmě dočkají vysokoškolsky vzdělaní cizinci, kteří zřejmě budou moci o zelené karty žádat od ledna 2008. K zavedení zelených karet se Říman podle svých slov inspiroval v zahraničí, zejména v Irsku. Karty uděluje cizincům i Německo, zatím však pouze IT specialistům. Zelenou kartou hodlá Říman nahradit čtyři roky starý projekt ministerstva práce a sociálních věcí, který se podle něj neosvědčil. Původně se očekávalo, že projekt MPSV přiláká až 3000 lidí ročně, během čtyř let se do něj ale zapojilo pouhých 600 lidí. Většina z nich přitom již v ČR pobývala.

Cizí lékaři z EU asi nebudou muset platit v ČR příspěvky komorám

Zahraniční lékaři ze zemí Evropské unie, kteří přijedou na hostování do Česka, zřejmě zanedlouho nebudou muset platit členské příspěvky profesním komorám. Změnu přinášejí novely, které dnes schválil Senát v rámci úpravy zákona o péči o zdraví lidu. Novely mají srovnat s evropskými předpisy podmínky působení lékařů z ostatních zemí EU v Česku, které by se tak mohlo vyhnout hrozící pokutě.

Železný se nemusí omluvit Bobošíkové

Vladimír Železný se nemusí omluvit své kolegyni z Evropského parlamentu Janě Bobošíkové za výroky, které o ní před několika lety vynesl. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, který zamítl žalobu Bobošíkové. Jeho rozhodnutí není pravomocné a lze se proti němu odvolat. Rozsudek si vyslechla pouze Bobošíková, Železný k soudu nepřišel. Bobošíková v žalobě na ochranu osobnosti žádala po svém bývalém šéfovi z televize Nova omluvu za nepravdivá a nepřiměřená tvrzení, která o ní údajně šířil v médiích poté, co se jako poslanci za hnutí Nezávislí dostali do Evropského parlamentu. Podle Železného Bobošíková hnutí, za které kandidovala, zradila. Kritizoval ji i to, že si najala svého manžela Pavla jako asistenta. Spory byly tak vyhrocené, že se Železný dokonce odmítl účastnit televizní debaty s Bobošíkovou. Podle europoslankyně Železný překročil rámec přiměřené kritiky a některá jeho tvrzení jsou úplně lživá. Naproti tomu Železný se bránil právem na kritiku politických soupeřů v rámci politického boje. Bobošíková po vynesení rozsudku novinářům řekla, že s rozhodnutím nesouhlasí a soudce je prý proti ní zaujatý. Proti rozsudku se chce odvolat.

Rakouští odpůrci Temelína zablokují hranice na deseti místech

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín chtějí v pátek 27. dubna zablokovat hraniční přechody do Česka. Pokud se rakouská vláda ve středu nerozhodne učinit proti Česku právní kroky kvůli údajnému nedodržování dohod o Temelínu, zablokují odpůrci atomu z Horních a Dolních Rakous deset přechodů z celkových 16 mezi oběma státy. Oznámilo to sdružení Atomstopp Oberösterreich, které spolu s dalšími blokády organizuje. Naposledy Rakušané zatarasili společné hranice 11. dubna, kdy demonstrovali na sedmi místech od Dolního Dvořiště po Mikulov. Česká strana zatím kvůli žádné z dosavadních blokád nepodnikla zvláštní diplomatické kroky nebo výrazná dopravní opatření. Podle premiéra Mirka Topolánka totiž akce nemají přímou podporu rakouské vlády, a proto nereaguje ani česká vláda. Místní orgány všem motoristům, kteří v době blokád chtějí cestovat z jihu Čech a Moravy do Rakouska a zpět, radí počkat, až se demonstranti rozejdou, nebo využít sousedních hraničních přechodů. Těch ale při rozšiřování akce stále ubývá.

ČEZ: Velkoobchodní ceny elektřiny příští rok asi prudce vzrostou

Energetická společnost ČEZ očekává, že velkoobchodní ceny elektřiny v roce 2008 stoupnou na 52 až 54 euro za jednu megawatthodinu, což je v průměru meziroční zvýšení zhruba o 24 procent. Důvodem je vysoká poptávka po elektřině v regionu a nedostatek nabídky, řekl dnes na tiskové konferenci Alan Svoboda, ředitel divize obchod společnosti ČEZ. Pokud by to nastalo, byl by to rekordní meziroční nárůst velkoobchodních cen. Pro domácnosti činí náklady na samotnou elektřinu asi třetinu výsledné ceny. Zbývající část tvoří daně a poplatky za distribuci, přenos, systémové služby či podporu obnovitelných zdrojů. "Zdražování nás teď čeká rok co rok, dokud se nepostaví nové zdroje výroby elektřiny, a tím se uspokojí rostoucí poptávka. To ale většinou trvá i deset let," řekl již dříve ČTK analytik Global Brokers Tomáš Kaňka. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman však považuje zprávy o prudkém růstu ceny elektřiny v příštím roce za pouhé spekulace. Její cenu podle něj určí burza.

Hyundai chce stavební práce v Nošovicích dokončit letos

Hlavní práce na výstavbě automobilové továrny Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku by měly trvat celý letošní rok a vyžádají si 30 procent z plánované investice asi jedné miliardy euro (28 miliard korun). Od začátku příštího roku by se měla začít instalovat výrobní technologie. Výstavba zatím stála asi 40 milionů eur, tedy 1,2 miliardy korun. Po čtvrteční prohlídce areálu závodu to řekl právník společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) Kim Dosik. V areálu dvousethektarové zóny nyní pracuje asi stovka stavebních dělníků, ale v krátké době se jejich počet má zdvojnásobit. Při plném tempu bude na výstavbě pracovat 800 lidí. Sériová výroba v novém závodě Hyundai v Nošovicích by měla začít v březnu 2009, kdy bude výrobní kapacita dvou modelů aut činit 200.000 kusů. Po zahájení výroby třetího vozu v roce 2011 se výrobní kapacita nové automobilky zvýší na 300.000 aut ročně. V zóně je zatím část odstavného parkoviště, na kterém bude skladována produkce hotových aut před finální expedicí. Na něm vyrostly dva provizorní hangáry pro zhruba 500 hostů, kteří se 25. dubna zúčastní ceremoniálu zahájení stavby. Továrna má podle korejského investora zaměstnat až 3500 lidí.

V Praze je podle sčítání kolem 2000 bezdomovců

V Praze je kolem 2000 lidí bez domova. Výsledek vyplynul z jejich sčítání v jednotlivých městských částech a z údajů charitativních organizací. Přibližně tisícovka lidí žije na ulici. Další polovina lidí bez střechy nad hlavou navštěvuje střediska humanitárních sdružení. Uvedl to městský radní Jiří Janeček (ODS). Bezdomovců, kteří skutečně žijí jen "na ulici", je nejvíce ve čtvrté městské části, a to 258. Naopak jen dvě desítky lidí bez přístřeší pobývají v Praze 15. V samotném centru metropole žije 80 bezdomovců. V azylových domech bydlí 761 bezdomovců. Dalších 90 lidí bez domova prodává časopis Nový prostor. Podle Janečka se zatím nepotvrzují odhady o 5000 až 6000 bezdomovcích, jak to na základě šetření před třemi lety uváděly humanitární organizace. Sčítání bylo podle něj prvním krokem. Magistrát chce nyní bezdomovcům z ulice nabídnout různé sociální programy. Patří k nim například tréninkové bydlení a práce. Díky nim by se lidé bez domova mohli zapojit do běžného života.

Pohřešovaného chlapce z Měčína našli policisté mrtvého

Policisté v Měčíně na Klatovsku našli ve čtvrtek pohřešovaného tříletého Romana Červeňáka mrtvého. Potvrdila to klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Tělo leželo v objektu, kde rodina žije. Policie zatím nesdělila nic bližšího o příčině úmrtí ani místě, kde se tělo našlo. Okolí objektu kriminalisté uzavřeli. Dítě se ztratilo v úterý v 18:00. V městečku, v okolí i v areálu bývalého zámku, kde rodina žije, ho hledaly desítky policistů, hasičů a dobrovolníků. Prohledávali i vodní plochy, ze vzduchu po chlapci pátral vrtulník s termovizí. Dnes nastoupilo do terénu přes 100 policistů a desítka policejních psů.

Českosaské Švýcarsko usiluje o zapsání do seznamu UNESCO

Představitelé samospráv v Ústeckém kraji a v Sasku by chtěli zapsat Národní parky České Švýcarsko, respektive Saské Švýcarsko na německé straně na seznam chráněných přírodních památek UNESCO. Domnívají se, že by to mimo jiné do pískovcových skal přilákalo turisty z celého světa. ČTK to dnes řekl náměstek hejtmana Ústeckého kraje Radek Vonka. Podle Vonky existuje na české i německé straně shoda, že se při propagaci tohoto území musí postupovat společně. Obě strany počítají s tím, že by mohly žádat o evropské peníze, budovat infrastrukturu pro turisty a zároveň chránit zdejší přírodu.

Nové prostory památníku písemnictví se otevřou na jaře 2009

Památník národního písemnictví, který léta řeší nedostatek prostoru pro svou činnost, by se mohl za rok stěhovat do jedné ze svých nových budov v Bubenči. V první z nich se počítá s otevřením pro veřejnost přibližně na jaře v roce 2009. ČTK to sdělila ředitelka památníku Eva Wolfová. Památník vznikl před 55 lety a od té doby sídlil ve Strahovském klášteře, odkud komunistický režim vyhnal premonstráty. Počátkem 90. let byl klášter řádu navrácen a památník zůstal jen v malých prostorách. Od té doby se hledá pro instituci nové místo. Sbírky PNP mají 2000 fondů s celkem sedmi miliony archiválií.

Písničkář a někdejší disident Jaroslav Hutka oslaví šedesátiny

Pro širokou veřejnost Hutka znovu objevil moravské lidové balady, jako disident byl nucen odejít do emigrace. Po listopadu 1989 se vrátil do vlasti mezi prvními z exulantů a stal se jednou z hlavních tváří sametové revoluce. Písničkář, skladatel, autor fejetonů, textař a výtvarník Jaroslav Hutka, jenž posluchačům předkládá své písně již více než čtyři desítky let, oslaví v sobotu šedesátiny. Známý folkový hudebník, jenž po roce 1989 začal v Česku opět úspěšně koncertovat, také nedávno zkoušel vstoupit do vysoké politiky. Loni v červnu vyslyšel nabídku Strany zelených a jako nezávislý se objevil na její pražské kandidátce. Tvrdý kritik české politické scény i některých jevů ve společnosti se sice mezi poslance nedostal, ale k tomu, aby tehdy předstihl pražského lídra a šéfa zelených Martina Bursíka, mu chybělo pouhých 350 preferenčních hlasů.

FIS je spokojena s přípravou Liberce na mistrovství světa

Zástupci Mezinárodní lyžařské federace jsou spokojení s výstavbou sportovišť a stavem příprav na mistrovství světa v klasickém lyžování, které se v Liberci uskuteční v roce 2009. Během své dvoudenní inspekce narazili jen na malé detaily v organizaci, zejména v oblasti marketingových práv, které ještě musí pořadatelé dořešit. Uvedla to generální sekretářka světové federace FIS Sarah Lewisová. Podle prezidenta organizačního výboru Romana Kumpošta prověřili komisaři FIS celkem jednadvacet oblastí organizace, vedle sportovišť a výstavby infrastruktury se zajímali i o dopravu, marketingové otázky, televizní přenosy, zajištění ceremoniálů nebo servis o VIP hosty. Inspekce se zúčastnili i zástupci EBU a APF - vlastníci televizních, rozhlasových a marketingových práv. Šampionát v Liberci, jehož kandidatura uspěla až napočtvrté, se uskuteční od 18. února do 1. března 2009. Lewisová předpokládá, že na šampionát přijede přes 200.000 diváků. Zúčastní se hlavně 500 sportovců a asi 10.000 akreditovaných hostů.

Fotbalisté uctí památku Andreje Kvašňáka

Pondělní fotbalové derby na Letné začne pietní vzpomínkou na Andreje Kvašňáka. Legendárního fotbalistu, který ve středu zemřel, uctí oba týmy minutou ticha a sparťané nastoupí se smutečními páskami. S populárním hráčem se chtějí rozloučit i sparťanští fanoušci. Kvašňák byl pro sparťanské fanoušky opravdu idolem bez ohledu na jejich věk. To potvrzují i příspěvky do internetové diskuse: "Kvašňák je něco, co dělalo Spartu Spartou. Když ho člověk viděl ještě donedávna na fotbale, tak si říkal, že je všechno fajn a nemůže se nic stát," napsal jeden z fanoušků. Poctu legendě při pondělním derby slibují vzdát i příznivci Slavie.

Zápasník Vála je ve finále na ME v Sofii

David Vála se probojoval na mistrovství Evropy v Sofii do finále váhové kategorie do 120 kilogramů v zápase řecko-římským stylem. V semifinále porazil Turka Ismaela Guzela 5:3 na body a získá minimálně stříbrnou medaili. Ve večerním finále se Vála utká s olympijským vítězem a mistrem světa Chasanem Barojevem z Ruska.

Berdych postoupil v Monte Carlu do čtvrtfinále

Tomáš Berdych postoupil na tenisovém turnaji v Monte Carlu do čtvrtfinále. Ve čtvrtek porazil pátého nasazeného hráče Tommyho Robreda po setech 1:6, 6:3 a 6:2. Španělský tenista se stal prvním Berdychovým soupeřem, který mu dokázal na turnaji sebrat set. Berdych neměl na Robreda v první sadě nejmenší šanci a ani ze začátku druhého setu to nevypadalo, že by se turnajová desítka dostala do hry. Když ale dokázal sebrat Španělovi poprvé servis, ovládl hru a bez větších potíží dotáhl duel do vítězného konce. Ve čtvrtfinále se český tenista utká se Švédem Robinem Söderlingem, který porazil Bělorusa Maxe Mirného.

Počasí v Česku

Je převážně slunečno. Teploty se pohybují mezi 14 až 18 stupni Celsia.