Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Odbory a vedení Škody Auto se dohodly na zvýšení mezd

Odboráři a vedení Škody Auto se ve středu dohodli na nárůstu mezd v automobilce. Od letošního druhého čtvrtletí zvýší firma mzdy v průměru o 12,7 procenta do konce roku 2008. Za příští rok zaměstnanci dostanou jednorázový příplatek 2500 korun a vzroste jim příspěvek na penzijní připojištění. Na tiskové konferenci to řekl člen představenstva automobilky Martin Jahn. Stávka tak pokračovat nebude. Za loňský rok firma zaměstnancům vyplatí jednorázový příspěvek 10.000 korun, který bude firma v následujících letech zvyšovat či snižovat o podíl růstu či poklesu hospodaření.

Odbory stávkovaly od úterý, ve středu ráno protest ukončily a jednali s firmou o možném navýšení mezd. Kvůli stávce by firmě neměla vzniknout žádná výrazná škoda.

Čunkovi příznivci demonstrovali před úřadem vlády

Příznivci lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka dnes asi hodinu demonstrovali před úřadem vlády. Zhruba 80 lidem, kteří postupně přišli před Strakovu akademii, se nelíbí postup vyšetřování údajného přijetí půlmilionového úplatku, z něhož byl Čunek obviněn. Mezi manifestující přišel také Čunek a poděkoval jim za podporu.

Akci uspořádalo uskupení s názvem Výbor na obranu Jiřího Čunka. Podle svolavatele dnešní demonstrace hudebníka Zbyňka Horvátha není trestní stíhání Čunka standardní. Je přesvědčen o tom, že případ má posloužit k Čunkovu odstranění z politiky. Na mítinku Horváth zopakoval, že za příčinu aféry považuje hanebné praktiky státního zastupitelství, které se nebojí falšování důkazů. Čunkovu kauzu přirovnal k případu Vladimíra Hučína, který na demonstraci rovněž vystoupil.

S účastníky demonstrace se setkal také Čunek a poděkoval jim za podporu, kterou podle svých slov cítí také v rodině, lidové straně, od občanů Vsetína i od cizích lidí. "Zažil jsem vždy jen demonstrace proti, pro ještě ne," konstatoval. Před týdnem se na stejném místě uskutečnila demonstrace lidí pobouřených Čunkovými výroky na adresu Romů. Více než stovka romských aktivistů a zástupců neziskových organizací požadovala jeho odchod z vládních funkcí. Když mezi ně šéf KDU-ČSL přišel, vypískali ho.

Vláda souhlasí s razantním omezením imunity

Kabinet souhlasí s radikálním omezením imunity ústavních činitelů, definitivní rozhodnutí ale padne až v parlamentu. Podle senátní novely se má imunita napříště vztahovat jen na projevy ve sněmovně či Senátu. Ústavní novelu předložili senátoři ODS a podpořila ji mimo jiné většina lidovců. Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek (KDU-ČSL), jehož nedávno Senát vydal policii k vyšetřování kvůli obvinění z korupce, novinářům řekl, že vláda podpořila návrh jednomyslně.

Kromě poslanců a senátorů by se změna měla týkat i soudců, celkem tedy zhruba 2500 lidí. Vicepremiér Martin Bursík (SZ) poznamenal, že v současnosti mají čeští ústavní činitelé nejširší imunitu v Evropě, přijetí změny bude znamenat větší rovnost občanů před zákonem. Norma podle něj může doznat drobných změn, například ve formulacích týkajících se ústavních soudců. Přijetí novely bude záviset na Poslanecké sněmovně, kde bude třeba pro její schválení najít nejméně 120 poslanců, tedy i zástupce opozice. Parlament projednával různé návrhy na omezení trestní imunity svých členů již několikrát, na žádném se však nedokázal shodnout.

ČSSD v Senátu neúspěšně navrhovala v rámci novely zrušit také přestupkovou imunitu zákonodárců, bude se snažit o doplnění novely i ve sněmovně. Autoři předlohy ale chtějí přestupkovou imunitu zachovat kvůli obavám z případného šikanování poslanců či senátorů za jejich postoje. Zákonodárci si nyní mohou vybrat, zda nechají například dopravní přestupky projednat imunitním výborům, nebo zaplatí pokutu jako běžní občané.

Vláda chystá ochranu hranic po vstupu ČR do Schengenu

Vláda ve středu přijala plán ochrany hranic po vstupu Česka do schengenského prostoru. Měla by fungovat ve čtyřech pásmech, která začínají ještě v zemích, odkud většina uprchlíků pochází, a končí na území republiky. S rozšířením Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. Mělo by se tak stát 31. prosince 2007 na pozemních hranicích a nejpozději do konce března 2008 na mezinárodních letištích.

Do prvního pásma zařadilo ministerstvo země mimo schengenský prostor. Zde by jako prevence přílivu uprchlíků měli například fungovat styční důstojníci a poradci pro doklady a zpracovávání žádostí o víza. Do druhého pásma ochrany řadí národní plán spolupráci se státy přiléhajícími k vnější schengenské hranici i se členskými státy schengenského prostoru. Třetí pásmo představuje ochranu vnější hranice, kterou bude mít ČR po svém vstupu do schengenského prostoru pouze na mezinárodních letištích přijímajících lety ze zemí mimo Schengen. Čtvrté pásmo zahrnuje akce namířené proti nelegální migraci a přeshraniční kriminalitě. Jsou to především kontroly cizinců na území republiky, boj proti jejich nelegálnímu zaměstnávání a případné znovuzavedení kontrol na vnitřní hranici.

Vláda je pro zmírnění některých postihů pro řidiče

Zákon o provozu na pozemních komunikacích se možná brzo změní, některé sankce mají být mírnější, jiné ale naopak přibudou. Vláda ve středu vyjádřila souhlas s poslaneckou novelou, která má v co nejkratší době z normy dostat nejspornější pravidla, například možnost uložení pokuty cyklistovi či řidiči, který se sám zraní. Autoři novely navrhují, aby sněmovna s normou souhlasila už v prvním čtení. Dohodli se i na tom, že k ní nebudou podávat žádné pozměňovací návrhy, aby byla přijata co nejrychleji.

Poslanecká novela mimo jiné ruší dvojí trest za vjezd do pěší nebo obytné zóny. V případě stání na vyhrazeném místě pro invalidy zůstane trestem pokuta, úřady už neodeberou provinilci řidičský průkaz. Návrh novelizuje i přestupkový zákon. Do něj zavádí nové přestupky, jako je jízda bez státní poznávací značky nebo s jinou poznávací značkou, než má vozidlo mít, případně jízda se zakrytou nebo nečitelnou značkou. Přestupkem bude i jízda vozidlem, které pro svůj technický stav bezprostředně ohrožuje ostatní. Návrh také odstraňuje výjimku ze zákazu zastavení a stání na určených místech pro řidiče aut rozvážejících poštu. Tuto výjimku řidiči často mylně vnímali jako neomezenou výjimku ze zákazu, což by podle předkladatelů znamenalo zvýšené riziko ohrožení bezpečnosti silničního provozu.

Vláda přitakala změně termínů, která má pomoct pěstounům

Vláda souhlasí s dílčí novelou, která má pomoct například pěstounům pečujícím o zdravotně těžce postižené dítě. Poslanecká novela má odstranit rozdíly v pojmech používaných v různých sociálních zákonech. Ve svém důsledku tyto rozdíly komplikují vyplácení státních příspěvků pěstounům. O změně definitivně rozhodne až parlament. Problém ve vyplácení dávek plyne z toho, že nový zákon o sociálních službách změnil pojmy. Termín "dlouhodobě těžce zdravotně postižené dítě vyžadující mimořádnou péči" již tato právní úprava nezná, v některých právních předpisech ale zůstal. Poslanci proto navrhli nahradit ho novým vymezením, které stav handicapovaného člověka definuje v několika stupních, kdy stupeň čtyři znamená úplnou závislost.

Vláda navrhla prezidentovi jmenování tří nových generálů

Vláda navrhla prezidentu republiky Václavu Klausovi jmenování tří nových generálů. Pokud prezident jmenování schválí, bude podle zdrojů ČTK do hodnosti generálporučíka povýšen zástupce náčelníka generálního štábu František Hrabal. Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Ivo Zbořil se stane generálmajorem. Novým členem generálského stavu bude nynější plukovník Miroslav Bálint, který se jako zástupce velitele společného operačního centra ministerstva obrany podílí na vysílání vojáků do zahraničních misí. Hrabal je v současnosti generálmajorem, Zbořil má hodnost brigádního generála.

Vláda schválila dohody s Ruskem o opravě vrtulníků

Vláda schválila dvě dohody s Ruskem, které usnadní opravy vrtulníků ve výzbroji české armády. Smlouvy by také měly zabezpečit ochranu duševního průmyslového vlastnictví Ruska v rámci vojenské spolupráce obou států. Podle armády jde například o vynálezy a průmyslové vzory. Smlouvy by měly být podepsány během oficiální návštěvy prezidenta Václava Klause v Rusku, která se uskuteční koncem měsíce. Ruská strana znění smluv již také schválila.

Podle dvou průzkumů má nejvyšší preference ODS

Volby do Poslanecké sněmovny by podle dubnového průzkumu agentury STEM vyhrála ODS, ale její náskok před ČSSD by v porovnání s březnem byl menší. Zatímco v březnu měla ODS v průzkumu STEM náskok před ČSSD zhruba osm procentních bodů, počátkem dubna byl o čtyři procentní doby menší. Občanské demokraty by volilo 29,2 procenta občanů, sociální demokraty 24,9 procenta.

Naopak podle dubnového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami už dva měsíce v podstatě stejný. Podle CVVM by nyní volby vyhrála ODS, pro kterou by hlasovalo 35 procent voličů. Druhá ČSSD by dostala 29 procent hlasů.

Průzkumy STEM a CVVM se shodují v tom, že do sněmovny by se dostali ještě komunisté, zelení a lidovci. Odlišné jsou ale v tom, zda by byli lepší komunisté, nebo zelení. Podle STEM by zelení dostali 11,6 procenta, KSČM 10,9 procenta a lidovci 6,6 procenta hlasů. V modelu CVVM byli třetí komunisté se 14 procenty, zelené by volilo 10,5 procenta a lidovce osm procent voličů. Volební model vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se chtějí voleb zúčastnit a kteří uvedli, jakou stranu by volili.

Kontrola našla mezi policisty 15 lidí s kontakty na StB

Při kontrole lustračních osvědčení téměř tisícovky vysoce postavených policistů a civilních zaměstnanců policejního prezidia našlo ministerstvo vnitra 15 lidí, kteří měli před rokem 1989 kontakty na komunistickou tajnou policii (StB). Kontrolu osvědčení vydaných policistům v důležitých funkcích nařídil v únoru ministr vnitra Ivan Langer. "Kontrola skončila; celkem bylo podáno 874 žádostí a vydáno 872 osvědčení. Dva policisté v průběhu kontroly odešli od policie. Pozitivních lustračních osvědčení bylo 15," řekl ČTK Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Prověrka se týkala pracovníků policejního prezidia, ředitelů útvarů s celostátní působností a jejich zástupců, ředitelů správ krajů a jejich zástupců a ředitelů okresních ředitelství. Prověřovali se také civilní zaměstnanci policejního prezidia, kteří pobírají příplatek za vedení. Kromě toho ale ministr nedávno nařídil preventivní kontrolu lustračních osvědčení také u vedoucích zaměstnanců ministerstva vnitra. Podle Malíkové se toto prověřování týká asi 240 vedoucích zaměstnanců ministerstva a výsledky zatím nejsou k dispozici. Jeho cílem je zjistit, zda se negativním osvědčením mohou prokázat všichni pracovníci ministerstva, kteří ho potřebují pro výkon své funkce.

Microsoft otevřel školicí středisko v Silicon Hill na Strahově

Softwarová firma Microsoft ve spolupráci se studentským klubem Silicon Hill otevřela na strahovských kolejích školicí středisko MS IT Academy. Středisko vzniklo poprvé v České republice na základě návrhu samotných studentů, uvedla firma v tiskové zprávě. "Chceme vzdělávat studenty, kteří k nám přicházejí ze středních škol, tak, aby našli kvalitní uplatnění po skončení studia v těch nejlepších IT firmách, které u nás působí," uvedl předseda klubu Silicon Hill Zbyněk Čech. Ty nejlepší studenty chce klub nabízet společnostem z oblasti informačních technologií jako potenciální zaměstnance.

Microsoft IT Academy nabídne v prvním semestru své činnosti dva odborné kurzy věnované vývoji a implementaci webových aplikací, Windows aplikací a serverových komponent. Hlavní přínos těchto úvodních kurzů má spočívat ve zvýšení schopnosti absolventů získat u českých IT firem pracovní místa s až o pětinu vyšším platovým ohodnocením.

ČR je na prvním místě v podílu stavebnictví na HDP ze zemí V4

Česká republika je na prvním místě v podílu stavební produkce na hrubém domácím produktu ze zemí visegrádské čtyřky, kterou kromě ČR tvoří Polsko, Slovensko a Maďarsko. Z 19 zemí EU, což jsou staré země EU plus země Visegrádu, je ČR na čtvrtém místě v podílu stavební produkce na HDP. Na stavebním veletrhu v Brně to řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš. Statistiku za všechny země EU neměl k dispozici.

V růstu produkce stavebnictví je Česko podle Matyáše na druhém místě za Irskem. Zatímco v roce 2000 se nacházela podle Matyáše třetina stavebních firem ve ztrátě, v současnosti se jejich počet snížil na deset procent. Stavební produkce plynule roste, za posledních šest let se dostala na více než dvojnásobek objemu stavebních prací. Podle Matyáše je to způsobeno poptávkou po stavební produkci.

Klaus po schůzce s Merkelovou ocenil posun k obsahové debatě o EU

Kvalitativní posun v debatě o institucionální reformě Evropské unie ocenil v úterý večer český prezident Václav Klaus po tříhodinovém setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na zámku Meseberg u Berlína. Také německé předsednictví EU si podle něj uvědomuje, že jde především o obsah změn ve společenství a nikoli o jejich termíny. "Ke kvalitativnímu posunu dochází," řekl Klaus v Berlíně ČTK a Českému rozhlasu. Německé předsednictví, které si v tomto pololetí vytyčilo za cíl oživit diskusi o zamrzlé evropské ústavě a vůbec o fungování unie, chápe, že v tomto funkčním období zásadní zlom nenastane, konstatoval český prezident. Ocenil zejména ochotu kancléřky Merkelové i neformálně o budoucnosti EU debatovat. Váží si toho, že už i Berlín hovoří o nové smlouvě o fungování EU a že se stále méně mluví o pojmu evropská ústava nebo o společném ministru zahraničí.

EK rozhodne o českém plánu na čerpání peněz z EU do června

Evropská komise by měla o českém plánu na čerpání peněz z Evropské unie pro roky 2007 až 2013 rozhodnout do června. ČTK to v úterý řekl zdroj, který je obeznámen s výsledky úterního jednání mezi českým vyjednávacím týmem a Evropskou komisí. Komise plán již před časem kritizovala, protože je mimo jiné údajně příliš složitý a obsahuje příliš mnoho operačních programů, které určují jednotlivé oblasti, na něž bude možné evropské peníze čerpat. Mohl by tak nastat časový skluz při čerpání dotací v příštích sedmi letech, které mají činit 26,7 miliardy eur, tedy asi 750 miliard Kč. Časový skluz má odvrátit i speciální tým složený z několika odborníků, kteří se v úterý vůbec poprvé účastnili jednání o Národním strategickém referenčním rámci.

Gloser: EU chce bezvízový režim s USA pro všechny členy unie

Německo nemá nic proti tomu, aby Češi měli bezvízový styk se Spojenými státy, uvedl v úterý v Praze německý státní tajemník pro Evropu Günter Gloser. Cílem současné předsednické země EU Německa, a tedy celé unie, je podle něj bezvízový režim pro všech 27 členů EU. Gloser po jednání s vicepremiérem pro EU Alexandrem Vondrou uvedl, že je nutné v této otázce odstraňovat případná nedorozumění. "Tady nejde o pozici Německa, ale celé Evropské unie. A pozice EU je taková, aby byl bezvízový styk pro všechny členské země," řekl Gloser. Vondra zdůraznil, že ve vyjednávání o zrušení víz s USA musí být ze strany EU zřetelný souhlas všech členských států. Gloser doplnil, že je v té souvislosti nezbytné jednat s Washingtonem také o tom, jak rozsáhlé má být předávání informací o pasažérech cestujících v letadlech ze zemí Evropské unie.

Chyba, která mohla ohrozit název slivovice, bude zřejmě napravena

Chyba jednoho z výborů Evropského parlamentu, která mohla ohrozit tradiční název slivovice, bude zřejmě napravena. ČTK o tom v úterý informovali europoslanci Jan Březina a Horst Schnellhardt. Při březnovém jednání o nařízení, které označuje alkoholické nápoje, zmizela z definice české slivovice nedopatřením věta, že tradiční název je možné používat nejen pro alkohol na bázi lihu, ale i pro alkohol na bázi ovoce. Březina na problém upozornil již po problematickém hlasování výboru. V úterý však spolu se Schnellhardtem, který je za celou věc ve výboru pro životní prostředí zodpovědný, oznámil, že se podařilo dosáhnout dohody, který by měla k napravení chyby vést. Mělo by se to navíc podařit bez jakýchkoli problémů a oprava definice by měla být jen technickou záležitostí.

WHO doporučuje Česku očkovat proti pneumokokovým infekcím

Světová zdravotnická organizace (WHO) vybízí země, aby zavedly plošné očkování dětí pneumokokovou vakcínou. Ta chrání před bakteriálním zápalem plic, zánětem mozkových blan či celkovými otravami krve. Pneumokok způsobuje i záněty středního ucha, dutin a dýchacích cest. Řada evropských států už takto děti očkuje. Novinářům to v úterý řekla ředitelka české kanceláře WHO Alena Šteflová. Hlavní hygienik ČR Michael Vít uvedl, že v Česku bylo loni bezplatně očkováno pneumokokovou vakcínou 4000 dětí s vybranými diagnózami, například s poruchami imunity, hematoonkologickými onemocněními a více než čtyřmi záněty středního ucha ročně. Od 1. ledna letošního roku byl seznam diagnóz rozšířen a očkováno bude asi 12.000 dětí ročně. V příštích letech budou děti pravděpodobně očkovány plošně, ale Vít neví, v kterém roce bude tato vakcinace zahájena, protože je to otázka státního rozpočtu.

Bursík: Ekologická daňová reforma zvýší cenu elektřiny o procento

Ekologická daňová reforma by měla od ledna 2008 zvýšit konečnou ceny elektřiny o jedno procento. Řekl to na úterním Žofínském fóru ministr životního prostředí Martin Bursík. Dopad reformy by měl být daňově zhruba neutrální; v roce 2008 se očekává přínos pro státní pokladnu 3,7 miliardy korun. Návrh reformy na fóru představila náměstkyně ministra financí Dana Trezziová s tím, že ho ministerstvo předloží vládě koncem dubna. Pokud se na něm vláda shodne, budou o něm poslanci a senátoři rozhodovat v rámci "maxibalíku" reformy veřejných financí. Úprava by měla platit od 1. ledna 2008, do kdy má Česko povinnost implementovat evropskou směrnici. "Návrh se pohybuje na úrovni minimálních daní, které příslušná evropská směrnice umožňuje," řekl Bursík. "Z environmentálního pohledu bude efekt první etapy nulový. Považuji však za úspěch to, že ekologickou daňovou reformu konečně institucionálně zakotvíme," dodal.

Na Temelíně prasklo jedno z lan, jež zpevňuje obal reaktoru

Na odstaveném prvním bloku temelínské jaderné elektrárny prasklo jedno z ocelových lan, které zpevňuje ochranný obal reaktoru, takzvaný kontejnment. Událost nijak neohrozila bezpečnost provozu elektrárny, řekl v úterý ČTK mluvčí Temelína Milan Nebesář. Prasklé lano technici vymění při další odstávce v srpnu. Druhý blok elektrárny pracuje bez omezení. První blok chtějí technici připojit k síti v sobotu. "Technici dnes ráno při kontrole ocelových lan vrchlíku kontejnmentu zjistili, že došlo k přetržení jednoho ze 36 lan, které tuto železobetonovou obálku předepínají. Podle projektu může být blok provozován až se čtyřmi chybějícími lany z celkem 96 ve válcové části a dvěma chybějícími lany ze 36 ve vrchlíku kontejnmentu," řekl v úterý mluvčí. Podobná událost se na Temelíně stalo již loni v červnu. Tehdy prasklo jedno z lan ve válcové části. Blok je nyní mimo provoz kvůli vysušování sběracího zařízení generátoru.

Ve společnosti ETA v Hlinsku začne stávka nejspíš příští týden

Zaměstnanci společnosti ETA v Hlinsku na Chrudimsku budou příští týden nejspíš stávkovat. Dohodlo se na tom v úterý přibližně 700 pracovníků firmy na setkání s odbory. Požadují vyšší růst mezd, než jim nabízí vedení. Vedení firmy stále odmítá situaci komentovat. Poté, co jednání s vedením firmy o zvýšení mezd nevedla ke konkrétním výsledkům, odbory před týdnem vyhlásily stávkovou pohotovost. Požadují růst o osm procent, firma trvá na prosincovém stanovisku, že mzdy porostou o 4,3 procenta, řekla ČTK předsedkyně odborové organizace OS KOVO ETA Alena Šírová. "Délku stávky ještě určíme. Od čtvrtka do pátku shromáždíme podpisy pracovníků, kteří se stávky zúčastní. Pokud vedení změní stanovisko a vyjde nám vstříc, stávka samozřejmě nebude," uvedla Šírová.

Prezident Klaus omilostnil z humanitárních důvodů dvě ženy

Prezident Václav Klaus v úterý omilostnil dvě ženy - jedné prominul zbytek trestu za majetkovou trestnou činnost, druhé trest za pomoc při spáchaní trestného činu úvěrového podvodu. V obou případech ho k udělení milosti vedly humanitární důvody, sdělil ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Zbytek trestu odnětí svobody uloženého za majetkovou trestnou činnost prezident prominul Lucii Gregarové. Odsouzena byla za dvě drobné krádeže a jedno neúspěšné přepadení prodejny. Při udělení milosti vzal Klaus podle mluvčího v úvahu to, že odsouzená žena již pobyla ve vězení sedm měsíců, přičemž se vzorně stará o dvě děti ve věku dva a tři roky, které jsou společně s ní umístěny ve věznici. Prezident dále prominul trest odnětí svobody v délce tří měsíců Petře Maňákové, která byla odsouzena za pomoc při spáchaní trestného činu úvěrového podvodu. Žena vystavila potvrzení o zaměstnání a výši příjmu osobě, která zaměstnána nebyla - přitom věděla, že toto potvrzení bude použito k žádosti o spotřebitelský úvěr.

Ďáblova bible, válečná kořist Švédů, se na čas vrátí do Prahy

Vzácná Ďáblova bible, kterou za třicetileté války odvezla z českých zemí švédská vojska, se letos dočasně vrátí do Prahy. Jeden z nejcennějších středověkých rukopisů zachycujících tehdejší vědění bude součástí výstavy Národní knihovny. Válečnou kořist, kterou Švédové před téměř 360 lety přivezli své královně Kristýně, si v úterý během návštěvy Stockholmu prohlédl i český premiér Mirek Topolánek. Od představitelů místní Královské knihovny se dozvěděl, že Ďáblova bible, latinsky Codex gigas, je úctyhodná nejen obsahem, ale i podobou - váží 75 kilogramů, dřevěné desky knihy měří 920krát 505krát 220 milimetrů. V současné době se dokončuje její kompletní digitalizace, která je i kvůli rozměrům spisu náročnou operací. "Digitální podoba bible bude přístupná od září. Bude to dar České republice," řekla ČTK Sara Bengtsonová z Královské knihovny.

Plzeň jako první uvidí fotky o životě krajanů v rumunském Banátu

Vrásčité tváře Čechů žijících v rumunském Banátu, jejich drsné ruce a stejně drsný život v téměř zapomenuté krajině zachycuje na svých snímcích fotograf Ivo Dokoupil z organizace Člověk v tísni. Z několika tisíc fotografií vybral tři desítky, které postupně vystaví na různých místech Plzeňského kraje. Putovní výstavu nazvanou Banát - krajina a lidé v českých vesnicích v Rumunsku uvidí jako první Plzeňané od pondělí 23. dubna v budově Krajského úřadu v Plzni, řekl ČTK Dokoupil. Výstava v Plzni potrvá do 4. června. Podporuje ji Plzeňský kraj, jenž spolupracuje s rumunskou župou Caras-Severin.

Do jihorumunského Banátu, kde leží šest českých vesnic se zhruba 2000 obyvateli, přišly stovky rodin z Plzeňska, okolí Prahy a Kladna už v roce 1823. Založily zde vesnici Svatá Helena, později Rovensko, Šumice, Bígr, Gerník a Eibentál. Ještě v roce 1991 v nich žilo asi 10.000 Čechů, nyní je to necelá pětina. Krajané v Rumunsku dodnes mluví česky a živí se hlavně prací na poli. Mnozí z nich v životě nebyli u lékaře, pomáhají jim bylinky a dvakrát přepalovaná domácí slivovice. "Soubor fotek zachycuje vzájemné ovlivňování člověka a krajiny po téměř dvousetletém soužití. Při každodenní práci se v českých vesnicích Banátu lidé a země navzájem pomalu, ale vytrvale opotřebovávají, až jsou od sebe takřka k nerozeznání," uvedl fotograf. Vrásky divoké krajiny jsou vidět na rukou i tvářích lidí. Někteří, zachycení na jeho snímcích, už nežijí. Kvůli tvrdé práci a drsným podmínkám umírají poměrně mladí, ve věku 50 až 55 let.

Ivo Dokoupil začal v Banátu fotit v roce 2000, kdy pro brněnské planetárium připravoval audiovizuální program o této oblasti. Pak začal pracovat pro organizaci Člověk v tísni. Organizace pomáhá českým krajanům v zakládání drobných podniků, oslovuje možné investory i shání peníze pro vzdělávací a kulturní projekty.

Česko se příští týden připojí ke kampani zaměřené na mladé řidiče

Česko se připojí k mezinárodní kampani za bezpečnost v silničním provozu, kterou na příští týden vyhlásila Organizace spojených národů. Akce je letos zaměřena především na mladé řidiče, kteří jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jednou z nejohroženějších skupin. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Podle WHO jsou dopravní nehody nejčastější příčinou smrti u mladých lidí v České republice. Jeden z pěti lidí mladších 25 let umírá v Česku při dopravní nehodě, uvedl na dnešní tiskové konferenci zástupce WHO. Lidé ve věku 15 až 24 umírají podle WHO na silnicích až čtyřikrát častěji než ostatní lidé. Zatímco v západní Evropě smrtelných nehod, jejichž obětí jsou mladí řidiči, ubývá, ve východní Evropě jsou statistiky stále velmi nepříznivé.

Rybáři vysadili do přítoku Labe 300.000 malých lososů

Rybáři letos vysadili do Kamenice, Ploučnice a Ohře 300.000 malých lososů. Od roku 1998 to dělají pravidelně, aby tuto rybu vrátili zpět do českých řek, kde byla dříve velmi hojná. ČTK to dnes řekl jednatel severočeské organizace Českého rybářského svazu Jan Šmíd. Plůdky lososa rybáři vysazují každé jaro na konci dubna nebo na začátku května. Podle Šmída velmi záleží na teplotě vody. Kvůli teplému počasí proto malé rybky letos do řek vypustili již na přelomu března a dubna. Tři centimetry malé ryby rybáři odchovávají v Děčíně. Peníze na to dostávají od ministerstva životního prostředí. Lososi se v Labi hodně vyskytovali do roku 1935, kdy skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem. Zdymadla byla nepřekonatelnou překážkou pro putující ryby. V Labi byl pak podle pamětníků poslední losos uloven v roce 1954.

Plzeňský kraj loni vytřídil nejvíce komunálního odpadu z celé ČR

Plzeňský kraj loni vytřídil nejvíce komunálního odpadu z celé republiky. S 36,4 kilogramu papíru, skla, plastů a nápojového kartonu na osobu tak poprvé, o 20 dekagramů, předstihl Prahu. ČTK to řekl Luděk Königsmark, krajský zástupce firmy EKO-KOM, která v Česku již 16 let organizuje oddělený sběr odpadu. Průměr země přesáhl kraj o více než osm kilogramů. Za předloňský rok vytřídil kraj 31,6 kilogramu směsného odpadu (bez kovů) a tehdy skončil na druhém místě za Prahou. "Je to obrovský úspěch. Je to obdivuhodné především kvůli neporovnatelné hustotě obyvatel a velkému počtu malých obcí, které náš kraj má, na rozdíl od Prahy, kde je více než jeden milion lidí soustředěn na malém území," řekl Marek Sýkora z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje (RRA), jež zajišťuje infrastrukturu sběru, zejména nádoby a sběrné dvory, a pořádá osvětové kampaně. Objem vytříděného papíru, skla, plastů a nápojového kartónu je hlavním indikátorem třídění odpadů.

Sestry Kelarová s Bittovou se poprvé sejdou na společném koncertě

První a zároveň ojedinělý koncert dvou sester Idy Kelarové a Ivy Bittové se uskuteční 24. května v pražské Lucerně. Obě sestry kývly na nabídku producenta Petera Butka a souhlasily, že se setkají na jednom pódiu v rámci jazzové akce, hudebního stylu, který není úplně blízký ani jedné ze zpěvaček. Nápad na ojedinělý koncert, jehož výtěžek poputuje na konto Občanského sdružení Miret podporující talentované romské děti, dostal Butko na loňské oslavě 40. narozenin Idy Kelarové. "Obě sestry se tam postavily ke kapele, která je začala doprovázet právě v jazzovém duchu, tak jsem je zkusil oslovit, a vyšlo to," řekl v úterý na setkání s novináři v Praze Butko. Na koncertu zazní 19 klasických jazzových evergreenů, z toho čtyři jsou zatím plánované jako duet sester.

Svěrákovy Vratné lahve budou v soutěži MFF v Karlových Varech

Svěrákovy Vratné lahve budou reprezentovat českou kinematografii v soutěži Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V pořadí už 42. ročník se uskuteční od 29. června do 7. července. Prezident festivalu Jiří Bartoška na úterní tiskové konferenci v Praze uvedl, že Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos převezme legenda české animace Břetislav Pojar. Podle umělecké ředitelky prestižní přehlídky Evy Zaoralové bude domácí tvorbou obsazena i soutěž dokumentů, když se o cenu bude ucházet "dokumentární detektivka" Lucie Králové Ztracená dovolená. V mezinárodní porotě celovečerních projektů, v níž bude uvedeno patnáct až šestnáct snímků, usedne režisér, scenárista a producent David Ondříček. Podle Zaoralové bude další český snímek uveden v sekci Na východ od západu, která je už třetím rokem soutěžní. "Půjde o film Pravidla lži dokumentaristy Roberta Sedláčka, debutujícího v oblasti hrané tvorby," uvedla.

Festival Academia film Olomouc zahájila projekce soutěžních filmů

Projekcí prvních soutěžních snímků v úterý v Olomouci začal 42. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO). Až do neděle nabídne návštěvníkům nejen filmovou podívanou, ale i koncerty, výstavy a setkání s významnými osobnostmi. Hlavním smyslem přehlídky je prokázat, že věda a filmy o různých vědních oborech nemusejí být nuda. Nové koncepci přizpůsobili pořadatelé výběr filmů, mezi nimiž nebude chybět několik českých premiér. "Vybírali jsme zejména filmy, které jsou expresivní a dokážou diváky dojmout a vzbudit v nich zájem. Záměrně jsme se nezabývali snímky, které by mohly být například doplněním vědeckých přednášek," uvedl ředitel festivalu Petr Bilík.

Čeští skauti oslaví sto let svého hnutí vyvěšením šátku na Petřín

Obří šátek bude ve čtvrtek zdobit pražský Petřín. Čeští skauti chtějí vyvěšením svého symbolu na rozhlednu zahájit české oslavy stého výročí skautingu. Do oslav vzniku tohoto celosvětového hnutí se zapojí téměř dvě stovky zemí celého světa. Po celý rok budou probíhat desítky rozmanitých akcí, některé jsou ryze české, jiné celosvětové. V sobotu se na Staroměstském náměstí v Praze sejde více než čtyři tisíce členů tohoto hnutí z téměř třech stovek oddílů z celé České republiky.

Sobotní oslavy s názvem Objevte svět nabízí aktivity ze všech kontinentů, kterých se budou moci návštěvníci zúčastnit. Mohou si například zahrát australské hry, vyrobit etiopský náramek nebo ochutnat bolivijské placky. Na Staroměstském náměstí vznikne stanové městečko, bude zde i pódium, na kterém vystoupí hudební skupiny. Jako důkaz sounáležitosti svých členů se skauti v sobotu chystají také vytvořit nejdelší šátek na světě. Měly by jej spojovat šátky z 216 zemí, ve kterých jsou skautské organizace.

Český skauting vznikl v roce 1911, kdy jej z Anglie přivezl profesor Antonín Svojsík. V České republice skauty sdružuje svaz Junák, který má v současnosti kolem 46 tisíc členů. Podle odhadů patřilo v mládí do skauta kolem půl milionu českých občanů.

Sucho hrozí jižní Moravě a částem jihu Čech, Poohří a Polabí

Přestože od začátku roku do poloviny března pršelo v Česku v obvyklé míře, na některých místech země panuje sucho. Na horách je vláhy zatím poměrně dost. Ve středních a některých nízkých polohách Česka však půda rostlinám poskytuje pouze polovinu až pětinu vláhy, kterou by byly schopny využít. Nejhorší situace panuje podle zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na jižní Moravě, v dolním Poohří a místy v jižních Čechách a v Polabí. Se suchem souvisí i riziko vzniku požárů. Vysoká úroveň nebezpečí požárů, tedy čtvrtý nejvyšší stupeň z pěti, platí pro Prahu, Středočeský, Ústecký a Jihomoravský kraj. Vláhové poměry se podle zprávy ČHMÚ do konce týdne zlepší jen částečně, příští týden neočekávají meteorologové déšť vůbec.

Počasí

Středa přinesla proměnlivou oblačnost, zpočátku místy, postupně jen ojediněle přeháňky, v nejvyšších horsých polohách sněhové. Výrazně se ochladilo, teploty dosáhují 11 až 15 stupňů, na horách je kolem 4 st. C.